B.Smit directeur Kath. Middenstand Bond Aannemers blijven vast houden aan eis Man van de maand maart 't HOORNTJE Drie maanden geëist tegen nalatige spoorwegwachter te Warmond „Twentsche Bank" luidt elektronische tijd in „MENSELIJKE ARBEID SPAREN' ZATERDAG 19 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Titelkerk voor Kardinaal Alfrink DE Mg, PIJNSTILLER Hebt u griep die zo echt in uw botten Is gaan zitten, jaagt hem eruit met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders, cacl (Advertentie) In diocesen Haarlem en Rotterdam Met ingang van 1 juli a.s. is de heer B. Smit, sinds 27 okt. 1945 directeur van de aartsdiocesane Kath. Middenstands Bond, benoemd tot directeur van de interdiocesane Kath. Middenstands Bond in de bisdom men Haarlem en Rotterdam. De heer W. H. van Heesewijk, vanaf 27 jan. 1947 administrateur van de aarts diocesane middenstandsbond, is be last met de waarneming van het di recteurschap in het aartsdiocees. Regering zal ingrijpende maatregel moeten nemen Uit bevoegde Haagse kringen ver- der centrale werkgevers- en werkne- namen wij enige bijzonderheden over mersorganisaties voor een vandaag te het gesprek, dat minister De Pous en houden gesprek zou men volgens on- staatssecretaris Roolvink namens de ze zegslieden kunnen zien als een regering hebben gevoerd met de voor- hoffelijkheidsgebaar van de zijde van zitters der aannemerspatroonsorgani- de minister. De regering, zo werd ons saties en over het gesprek tussen de te verstaan gegeve, stelt er prijs op ministers De Pous en Toxopeus en de deze voorzitters die van den beginne vice-voorzitter van de raad van be- af hun bereidheid hebben getoond aan stuur Bouwbedrijf, de heer Nelissen. een oplossing van het conflict mee te Bij het gesprek van gistermiddag was werken, over de situatie in te lich- minister Toxopeus aanwezig als mi nister van justitie ad interim. De gisteren op initiatief van minis ter De Pous gevoerde bespreking had volgens onze zegslieden ten doel, te vernemen, hoe de aannemers thans, mede gezien de uitspraak van de pre sident van de Haagse Rechtbank, staat tegenover het bekende rege ringsstandpunt inzake doorbereke ning der loonsverhoging. Dit werd nodig geacht opdat de ministerraad, die gisteren de gewone wekelijkse vergadering heeft gehouden, daar over georiënteerd zou zijn. De regering staat op het standpunt dat voor de nieuwe werken een CAO moet worden getekend, waarbij de werkgeversorganisaties in het bouw bedrijf een verklaring overleggen dat de loonsverhoging niet in de prij zen zal worden doorberekend. Daar naast kan voor lopende werken een dispensatie gegeven worden van de oude lonen en arbeidsvoorwaarden, als opdrachtgevers en aannemers een aanvullend contract overleggen, in- CHRISTEN VANDAAG En waar zouden we het vandaag nu anders over kunnen heb ben dan over de timmerman, bij wie Christus het timmer mansvak heeft geleerd! „Is Hij niet de zoon van de timmer man?" (Mattheus 13, 55) „Is Hij niet de timmerman?" (Mar kus 6, 3). Men meende, dat Jozef zijn vader was. Het heeft heel lang geduurd voor de christenheid besefte, welk een uit verkoren man de H. Jozef is geweest als pleegvader en ver zorger van de Zoon van God, als beschermer van de H. Maagd Maria, als hoofd van het heilig huisgezin. Van de middel eeuwse kerken is er zelden een aan de H. Jozef toegewijd! De verering voor deze heldhaftig gehoorzame en getrouwe Man nam echter hand over hand toe, zodat in 1870 Paus Pius IX de H. Jozef, die de vaderlijke beschermer geweest was van Christus plechtig uitriep tot beschermer van het „Lichaam van Christus", de Kerk. Aangezien de H. Jozef overleden is vóór het openbaar optreden van Christus en aan zijn sterf bed dus ongetwijfeld Christus hem heeft bijgestaan en de H. Maagd Maria, is hij de voorspreker van allen, die in de vreede des Heren willen sterven. H. Jozef, geef dat wij zalig sterven zoals gij! VANWAAR DE NAAM JOZEF? Naar een van de twaalf zonen van de aartsvader Jacob, die ook Israël heette. Nog een knaap, werd Jozef door zijn jaloerse broers als slaaf verkocht. Door een bijzondere bestiering werd hij onderkoning van Egypte en redder in de hongersnood van zijn familie. ten nu zij vreest op zeer korte termijn te moeten overgaan tot maatregelen die zij slechts zeer ongaarne neemt. Oud-S.D.-er Berends opnieuw de cel in De voorwaardelijke invrijheidsstel- ling van de Nederlandse oorlogsmis dadiger A. Berends, oud-comman dant van een S.D. Sondergruppe, is door de minister van justitie, mr A. C. W. Beerman herroepen. De vrijlating vdn B. werd op 6 januari geschorst op het ernstig ver- Ad verten tie) De kerk van de H. Joachim te Rome, de San Gioachino ai Prati, zal waar schijnlijk als titelkerk worden toegewezen aan kardinaal Alfrink. In de kerk bevindt zich een kapel, die door katholiek Nederland is geschonken. De kapel is gesierd met afbeeldingen van de martelaren van Gorkum, St. Willibrord en het Mirakel van Amsterdam. De San Gioachino ligt tussen het Vaticaan en de Tiber en is in 1887 gebouwd bij gelegenheid van het gouden priesterfeest van Paus Leo XHI. Beter overweg beveiliging bepleit Terwijl een trein met 110 km snel heid op de spoorwegovergang Oranje Nassaulaan-Herenweg afraasde, na derde daar op 25 december, Eerste Kerstdag van het vorig jaar, een auto uit Oegstgeest. De bomen ble ven open. Auto en trein waren ge lijktijdig bij de spoorwegovergang. De auto werd door de trein gegre pen, meegesleurd en tegen het sta tionsgebouw Warmond gekwakt. Autobestuurder K. kreeg een hersen schudding en een beenbreuk, zijn vrouw overleed drie dagen later in een ziekenhuis aan de gevolgen. De overwegwachter, die verant woordelijk moest worden gesteld voor dit vreselijke ongeluk was de 24-jarige Leidenaar H. V., stations assistent. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank vorderde thans drie maanden hechtenis tegen hem. Er waren op die Kerstdag tevoren juist drie treinen gepasseerd. De verdachte had nu acht minuten tijd, vóór de volgende trein zou komen en wilde deze tijd benutten om naar het toilet te gaan, op 15 meter af stand van de blokpost. Toen hij uit het toilet kwam was de trein reeds op 150 meter afstand genaderd en er was geen gelegenheid meer om de bomen tijdig te sluiten. Kennelijk had de verdachte zich in de tijd ver gist, hetgeen geen wonder was, want zijn horloge was stuk. „Eén van de belangrijkste taken van een overwegwachter is, de bo men op tijd dicht te doen. Als hij hiermee wat riskeert, is dat een hals misdaad", vond de president van de rechtbank, die er op wees dat als men niet op de tijd let, men in zo'n functie met mensenlevens speelt. Er was een schriftelijke verklaring van de stationschef, dat verdachte zeer gunstig bekend staat en dat hij met lof is geslaagd voor het diploma overwegwachter. De officier van justitie releveerde dat er op deze overweg al meer on gelukken zijn gebeurd. Hij vond het verzuim van verdachte buitengewoon ernstig. Mr. G. Dambrink uit Utrecht, de raadsman, vond het gewenst dat er een systeem komt voor dergelijke moeilijke overwegen, dat de bestuur der van de trein wordt gewaar schuwd als de bomen niet dicht zijn. Op drie plaatsen is zo'n automatische beveiliging al ingevoerd. Hij bepleit te de verdachte nog een kans te ge ven door het opleggen van een voor waardelijke straf. Uitspraak 1 apriL DE RAAD VAN OOSTERLAND Gisteren is in Oosterland opnieuw een openbare raadsvergadering ge houden. Evenals de beide vorige ver gaderingen waren slechs de beide aangebleven raadsleden van de SGP aanwezig. Desondanks kon de vergadering toch doorgang vinden ingevolge het bepaalde in art. 54 van de genieente- wet. Bij de ingekomen stukken bevon den zich de ontslagbrieven van de vijf afgetreden raadsleden en de af schriften van de besluiten tot benoe ming van diverse kandidaats-raads leden. Nadat deze stukken voor ken nisgeving waren aangenomen moest ingevolge het reglement van orde voor de raad worden overgegaan tot benoeming van een commissie van onderzoek van de geloofsbrieven. De beide SGP-raadsleden hebben zich-' zelf gekozen, terwijl zij tevens fun geerden als stemopnemer- Na her opening van de inmiddels geschorste vergadering, in welke tussentijds de commissie van twee de geloofsbrie ven hadden onderzocht, bracht de heer Bolle als rapporteur verslag uit 'Hij adviseerde tot toelating van de heren M. Stouten, van de SGP, J. P. van der Maas, Gemeentebelangen en J. op 't Hof (AR) tot lid van de raad te besluiten. Zonder hoofdelijke stemming hebben de beide aanwezi gen hiertoe besloten. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. wij tijdens een* langere tocht per houdend dat van de risicoclausule tram of büs niet op de een of andere die door-berekening mogelijk zou wijze aangenaam bezig worden ge- maken geen gebruik wordt ge- houden door het bedienend personeel maakt. dezer voertuigen. Op een eenmans- De aannemers, aldus onze zegslie- bus is het dan een one-man-show, den, betwisten de Staat 't recht die zoals die ene keer, toen de chauffeur- verklaring te eisen en willen daarover conducteur onvoorstelbare moeilijk een uitspraak van de gewone rechter heden had met zijn kaartjes-appa- uitlokken. Zij willen het aanvullende r£at, dat het ergens aan het begin contract alleen overleggen als daar- van de route al vertikte en weigerde aan een bindende voorwaarde wordt verder te produceren. De arme kerel toegevoegd die hun het recht geeft st0nd kennelijk, behalve aan het be- om, indien de rechter de staat in het ginpunt van de rit, ook nog op de ongelijk zou stellen, alsnog door te drempel van zijn loopbaan, te oor- berekenen en het bedrag van die delen naar zijn doorberekening terug te vorderen van manipulaties met hun opdrachtgevers. jPfP^MFlSl de, wat wij altijd De regering echter wenst onvoor- maar ongemoti- waardelijke tekening van het aanvul- veerd „holle-rit" lende contract. Zij betwist de aanne- machine noemen, mers niet het recht een uitspraak van Na een half uur de rechter uit te lokken. Doorbere- P 2 frunniken gaf de kening past echter niet in haar loon- man overspannen en prijsbeleid en daarom wil zij dat, een laatste alles mocht het tot een voor haar ongunsti- vernietigende ruk aan de zwengel, ge rechterlijke uitspraak komen, het waarna een hels leger van misleide bedrag van die doorberekening niet passagiers een volgbus werd binnen- op opdrachtgevers maar op haar, de geloodst. Die dag kostte de maat- regering zelve verhaald wordt. schappij een volkomen holle ritma- De aannemers voeren, naar onze chine en de chauffeur een aanzien- zegslieden verder meedeelden, aan dat jjjk deel van zijn levensvreugde, volgens hun juridische adviseurs het onvoorwaardelijk tekenen van het Gisteren mochten wij ons geperst aanvullend contract am betekenen weten 3en tr™' een middenlader, verlies van het recht, een procedure 2 bewonderenswaardige con- tegen de Staat te beginnen. De juridi- ducteuni bijna tevergeefs in hun Ie- sche adviseurs die de regering daar- vensonderhoud trachtten te voorzien, over in en bulten de ambtelijke kring Er,hm6 een sfeef. Y33™1 het„ onm°- heeft geraadpleegd, zijn echter de te- Seluk was een kleine teen te ver- genovergestelde mening toegedaan. Plaatsen zonder een zeer korzelige opmerking van je mede-lotgenoten De ministerraad, die gistermorgen *e l°kken. de kwestie heeft besproken, heeft be- De gemoedstoestand van een der sloten ermee accoord te zullen gaan tramfunctionarissen had weldra een als de aannemers het aanvullend con- nerveuze graad bereikt. „Hij schokt tract onvoorwaardelijk tekenen en teveel, hoor Tinus", klonk het over zich vervolgens tot de rechter wen- de hoofden heen. „Ja", was het den. Dat is tijdens het gesprek van verstikte antwoord, „hij zit aldoor gistermiddag aan de heer Nelissen, al veel te los". Tinus blies op z'n vice-voorzitter van de Raad van Be- fluitje en zijn collega drukte op het stuur Bouwbedrijf, meegedeeld, maar belletje, maar de man voorin reed deze heeft namens die raad het on- door. De tram bleef gewoon rijden, voorwaardelijk tekenen geweigerd, al- het hele traject lang, fris van de le- doel. Wij zagen de schichtige blik ken van Tinus. „Daar begint het weer", dachten we. „Zeg Joop, zul len we hem maar niet vastbinden dan?" riep Tinus bezorgd. „Ja, met een touwtje" schamperde Joop. Kunt u, beste lezer, „hem" voorstellen met een touwtje? Nou, wij niet, hoor. EEK. KIND ONDER AUTO Gisteravond omstreeks zes uur is de driejarige Jacobus A. van Dijke om het leven gekomen bij een aan rijding in de Leliestraat te Woerden. Een groentehandelaar die zijn bestel auto in de straat wilde keren had uit voorzorg eerst twee kleuters die op straat speelden over een hekje in eeci voortuin gezet. Bij het keren zag hij plotseling toch een van de kinderen voor de auto. Hij remde krachtig maar het was reeds te laat. De kleine kwam onder de auto en is in het algemeen zieken huis te Woerden aan de verwondingen overleden. moeden, dat de oud-S D.-er de con dities had geschonden waarop hij kort voor de kerstdagen van zijn detentie was ontslagen. Het was Berends ver boden, zich op te houden in de pro vincies Overijssel en Gelderland. Niettegenstaande die .bepaling begaf hij zich, kort na zijn voorwaardelijke vrijlating naar Deventer om daar de feestdagen bij familie door te bren gen. Op grond daarvan werd B. op nieuw ingesloten, nu in het Huis van Bewaring te Amsterdam, in afwach ting van verdere maatregelen. Nu minister Beerman die getroffen heeft, door zijn invrijheidstelling ongedaan te maken, wordt Berends opnieuw naar een strafgevangenis gebracht. Naar aanleidig van een opmerking, die gemaakt werd tijdens de vergade ring van de „Twentsche Bank", dat de belangstelling zich nog steeds in stij gende lijn beweegt en bijna de ander half-miljard gulden heeft bereikt, werd de vfaag gesteld of de stijging van de onkosten de directie niet ver ontrust. Hierop werd geantwoord, dat een bankbedrijf zeer arbeidsintensief is en dat er naar gestreefd wordt de men selijke arbeid uit te sparen. De direc tie verwacht in de loop van 1961 de allernieuwste elektronische machine in gebruik te kunnen stellen. Zij zal dan het eerste bedrijf in Nederland worden, dat hiermede gaat werken. Of hiervan onmiddellijk een daling van de onkosten een gevolg zal zijn is echter nog een vraagteken In ieder geval wordt gehoopt, dat de toene mende bedrijvigheid met dezelfde aantallen mensen kan worden opge vangen. Koninklijke buren op bezoek dus onze zegslieden. De regering beraadt zich er nu over wat haar te doqn staat ver. Er was niets aan de hand. Maar niet volgens Tinus en zijn maat. „Hij valt iedere keer uit. hoor j meldt, „jiij vdit icucic uit aannemers op hun standpunt blijven Tinus„" ^nus antw00rdde niet staan. Als een mogehjkheid wordt maar bloosde dj T gez'enhetmtyaarigenvaneenopde tsommesom» deed hij a-muzikaal, prijsopdrijYjngs- en hamsterwet ge- [der en daar wrevejjg jn een kaartje baseerd prnsvoorschrift, tezamen met knippend. Je kon aBan zijn gezicht een ,™d aftazen, dat de man er üiets meer op gewezen dat een pri svoorsdhnft yan b iiVanmorgen deed ,,hy steeds een clausulg l«vat, die m Ik- t h h£le'iaal niet raar", zeiden daarin ^IstaMe^eS mogel«k «gen vertwijfeld, maakt. Bij een halte in de dorpskom hield de tram stil, volgens dienstregeling. In regeringskringen schijnt men j^e wagenvoerder verliet zijn post, wel aan te nemen dat de prijsopdrij- contra dienstregeling, en verwijder- vings- en hamsterwet voor het onder- <je zich. Toen hij na een ruime wijle havige geval toepassing zou kunnen terugkwam galmde het door de af- vinden. Voor het geval hiertegen toch geladen tram: „Ze zeggen, als je bezwaren zouden blijken te bestaan dikker wordt moet je jus eten, zou als alternatief gedacht kunnen n0u, dan ga ik natuurlijk jus halen", worden aan een speciaal wetje. Ver- u. ondersteld wordt dat zo'n wetie, ook De kolos hief een krantebundeltje gezien de wiize waarop de Tweede omhoog, waaruit een paar zure bom- Kamer zieh al over het conflict heeft men Hu had waarschunhjk uitgesproken, al zeer spoedig, moge- »zuurwlllen ^ggen, maar het was lijk binnen tien dagen, het Staatsblad er n,e v3" gekomen, omdat de man zou knnnen bereiken. watertandde van begeerte. De twee conducteurs haalden on- De uitnodiging die minister De verschillig de schouders op. Voort Pous heeft gericht tot de voorzitters ging het weer, snel naar het eind- Op uitnodiging van de Noorse koninklijke familie brengen konink Gnstaaf Adolf en koningin Louise van Zweden een formeel bezoek aan Oslo. Foto eerste rij v.l.n.r.: Koningin Louise en prinses Astrid, tweede rij v.l.n.r. kroonprins Harald, koning Gustaaf Adolf en koning Olaf.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7