CYPRUS OP DE DREMPEL DER ONAFHANKELIJKHEID Bonte mengelmoes van mensen en talen ZATERDAG 19 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Eeuwen van vreemde overheersing (Bijzondere medewerking) DE onrust op Cypus, thans ten einde, heeft jaren geduurd. De oorzaak van die onrust was de wens van invloedrijke groepen Cyprioten om het eiland tot een deel van Griekenland te maken. Die wens was geen na-oorlogse nieuwigheid, want enige tientallen jaren reeds had zowel op Cyprus als in Griekenland in sommige kringen het verlangen geleefd, beide landen staatkundig te verenigen. Zo nu en dan had men dat verlangen zelfs tamelijk luid kenbaar gemaakt. Enge land (de „baas" op Cyprus) had echter weinig neiging getoond om die wens in vervulling te doen gaan. In Londen besefte men namelijk terdege hoe groot de strategische waarde van Cyprus is. Eerst onder de druk der ernstige verzetsbeweging der laatste jaren werd men in Londen wat toeschietelijker. De situatie werd nog gecompliceerder, toen de Turken er wo nen er tamelijk veel op Cyprus zowel in Turkije als op Cyprus de eis poneerden, dat zij een deel van het eiland als Turks gebied wilden zien. Het resul taat van bloedige strijd en moeizame onderhandelin gen was, dat Cyprus een onafhankelijke staat zou wor den met ingang van 19 maart 1960. De Engelsen be houden een paar stukken terrein voor (Britse) mili taire bases. Hoe de geschiedenis van Cyprus verder zal gaan, dus of de Cyprioten en de Turken op het eiland er in zullen slagen, een vreedzarrie, zichzelf bedruipende gemeenschap te vormen, moet de komende tijd leren. Wel echter kunnen wij de verleden tijd van de jonge mogendheid op zevenmijlslaarzen doorschrijden en een blik op de Cypriotische gemeenschap van heden werpen. Bont geheel CYPRUS ligt in het oostelijk bekken van de Mid dellandse Zee, dus in een deel der wereld, dat bijzon der rijk is aan historische gebeurtenissen en een brand punt was van antieke beschaving. In de Oudheid was Cyprus een bloeiend land. Antieke stedennamen als Paphos, Idalië en Amathonte zijn herinneringen aan die bloeitijd. Zij hadden eeuwen geleden in de be schaafde wereld een grote en goede klank. In die dagen won men op het eiland goud, zilver en koper. Venus was de godin, die men er inzonderheid vereerde, zodat Cyprus wel het „Eiland van de godin Venus" werd genoemd. De Cyprioten hadden een eigen Olym pus, een Cypriotische „Berg der Goden". Die berg be staat nog en is de hoogste top (circa 2000 meter) van de keten die dwars door het eiland loopt. Aan de voet van die bergketen liggen vruchtbare vlakten met enige steden. Deze zijn niet groot. Hun inwonertal bedraagt 8000 tot 40.000. De hoofdstad is Nicosia. Voorts zijn te noemen de stadjes Larnaca, Limassol en Famagusta. Cyprus moge als land heel oud zijn, toch is er plaats voor „nieuwe mensen", want het eiland is dun bevolkt. Het zielental bedraagt ruim een half miljoen. De bevolkingssamenstelling is zeer bont. Geen wonder, want uit vele kustlanden der Middellandse Zee eens de „Wereldzee" geheten trokken mensen naar het eiland om er zich te vestigen. Niet slechts het bevolkingsbeeld, ook dat der gods diensten is bont. Mohammedanen, Grieks-Katholieke Christenen, Armeense Christenen, Maronieten of Cy priotische Christenen, benevens aanhangers van nog enige secten treft men op het eiland aan. De betrek kingen tussen deze godsdienstige groeperingen zijn in de regel goed, al bleven meningsverschillen en wrij vingen zo nu en dan niet uit. Alleen op onderwijsge bied brengt de bonte godsdienstige schakering werke lijke moeilijkheden met zich mede. Die worden nog verscherpt, omdat er zoveel verschillende talen op het eiland worden gesproken: het Cypriotische dialect van Grieks, enige Voor-Aziatische talen, Turks, Frans en Engels. Het taalbeeld is inderdaad Babylonisch, maar met Engels kon men, althans tot voor kort, in ont wikkelde kringen altijd terecht. Geschiedenis WEINIG landen kunnen terugblikken op een zó be wogen geschiedenis als Cyprus. Weinig landen ook hebben zó veel „bezetters" en vreemdelingen-als-be- stuurders gekend als dat eiland. Reeds in de grijze oudheid kwamen de Phoeniciërs uit Tyrus en Sidon naar het eiland en vestigden zij er hun heerschappij. De Phoenicische periode duurde tot ongeveer zes eeuwen vóór het begin onzer jaartelling. Nog geen honderd jaar later brachten de Egyptenaren het eiland onder hun gezag. Na de Egyptenaren namen de Perzen het eiland onder hun „bescherming". Wel be hielden de Cyprioten ten tijde van de Phoeniciërs, de Egyptenaren en de Perzen een zekere mate van zelfbestuur, maar tevreden waren zij toch niet met de vreemde overheersingen. Herhaaldelijk braken opstanden uit. De geest van verzet werd reeds vele, vele eeuwen geleden op Cyprus geboren. En in later eeuwen is hij nooit gestorven. Gedurende de eerste twaalf eeuwen onze jaartel ling duurde de strijd om het eiland voort West- Europa's belangstelling voor Cyprus ontwaakte tijdens de kruistochten. Niemand minder dan de bekende Sedert het einde van de tweede wereldoorlog hebben de Cyprioten, de Engelsen, de Turken en de Grieken gekrakeeld over de zeggenschap op Cyprus. Alom ter wereld volgde men het verloop van dat geharrewar met grote belang stelling, want Cyprus is strategisch van groot belang. Vandaag, 19 maart is het eiland een onafhankelijke staat geworden met een repu blikeinse regeringsvorm. (Engelse) kruisvaarder Richard Leeuwenhart verover de het. Dat was in 1191. Koning Richard schonk Cyprus aan de Franse edelman Guy de Lussignan. Guy be sloot Richard in rang te evenaren. Hij maakte Cy prus tot een koninkrijk en zette zichzelf de konings kroon op het hoofd. Gedurende enige eeuwen regeer den telgen uit het geslacht de Lussignan over het eiland. Toen kochten enige schatrijke Vënetiaanse kooplieden het eiland van de familie de Lussingnan en brachten het binnen de Italiaanse, althans binnen de Venetiaanse belangensfeer. De rijke Venetianen moes ten op hun beurt plaats maken voor de strijdlustige, op verovering beluste Turken. Zij, de Turken, zwaai den van 1570 tot 1878 de scepter over Cyprus. In laatsgenoemd jaar brak voor het eiland de „mo derne tjjd" aan. Engeland betaalde aan hfet (verzwak te) Turkije de kapitale som van anderhalf miljoen gul den en verwierf daarvoor het recht om Cyprus te be sturen. Toen Turkije in de eerste wereldoorlog de par tij koos van Engelands tegenstanders, werd Cyprus in gelijfd bij het Britse Rijk. In 1925 verkreeg het de status van kolonie. Na dat jaar verwierven de Cyprio ten geleidelijk aan meer en meer zeggenschap in eigen Links: De aardappel-akkers moeten met water om geven worden. Rechtsboven: Cypriotische meisjes met waterkruiken in antieke vorm. Rechts: Landbouw op terrassen, om het regenwater op te vangen. huis. De wens naar afscheiding van Engeland bleef echter tot voor kort een vrome wens, omdat Engeland het eiland niet wilde missen op grond van strategische overwegingen. Kort na de laatste wereldoorlog kwam Cyprus enige tijd „in het nieuws" door het feit, dat veel Joden, die naar Israël wilden gaan eerst geruime tijd op Cyprus moesten doorbrengen in opvangkampen. Dit leidde wel eens tot strubbelingen. Toen de toestand in Israël sta bieler werd, verdween de kampbevolking naar de jonge Joodse staat en hernam het bevolkingsbeeld op Cyprus zijn normale aanzien. Economische betekenis CYPRUS had wij zagen het in de loop der eeu wen tal van „Vreemde Heren", omdat het een begeerd eiland was. Begeerd niet slechts door zijn strategische betekenis, maar ook, omdat het in vroeger tijden Ko per en edele metalen kon leveren. Later, toen de voor raden edel metaal vrijwel uitgeput waren, viel het zwaartepunt geheel op de strategische factor. Deze was bepalend voor de aankoop van het eiland door Engeland (1878) en voor zijn latere inlijving bij het Britse Rijk. In onze tijd telt die factor nog steeds zwaar getuige het feit, dat de Britten het recht bedongen hebben, militaire bases op het eiland te behouden na de onafhankelijkheidsverklaring in maart van dit jaar, Economisch gezien heeft Cyprus op het ogenblik Er zijn geen sloten; dus drin ken de dieren uit bakken. weinig betekenis. Kopererts, ijzererst en asbest wor den er in kleine hoeveelheden gewonnen. In sommige stadjes begint de industrie zich te ontwikkelen. Een der merkwaardigste industrieprodukten, bestemd voor de uitvoer, zijn kunsttanden, die de Cyprioten goed en graag fabriceren. Het voornaamste middel van bestaan is het boerenbedryf. Cyprus voert landbouwproducten, huiden en zuidvruchten uit. Na de laatste wereldoor log ontstond er een streven om de agrarische bedrijven te moderniseren. De Cypriotische boer is echter een zeer behoudend man, die zijn eeuwenoude premitieve methode lang niet altijd gaarne verwisselt voor een moderne, doeltreffender bedrijfsvoering. De autori teiten rekenen er echter op, dat de jongere generatie zich beter zal aanpassen. De natuurlijke gesteldheid van het eiland is zodaning, dat het ondanks de moeilijke watervoorziening in sommige delen op den duur een bloeiend boerenland kan worden. Slotakkoord EEUWEN geleden was Cyprus een eiland, waar men edele metalen won en de godin Venus vereerde. Het tafereel van de geschiedenis van h. t eiland wordt be heerst door een lange en vrijwel ononderbroken reeks vreemde overheersingen. Steeds bestond er op Cy prus een min of meer krachtig streven naar onafhanke lijkheid, dat in het tweede kwart onzefceeuw scheen te zullen gaan in de richting van staatkundige aanslui ting bij Griekenland, doch dat bij slot van rekening toch heeft geleid tot een eigen staatsvorming. Edele metalen brengt Cyprus thans niet meer voort. Venus komt men er nog slechts in de boeken tegen. Herinneringen aan de glorie van weleer treft men er op veel plaatsen aan. Bewogen was Cyprus' geschie denis, bont geschakeerd zijn zijn bewoners. Het Heden van dat merkwaardige en strategisch zo belangrijke eiland is springlevend. Cyprus staat op de drempel van een nieuwe periode in zijn geschiedenis. Wat er in de komende jaren uit de bus zal komen, laat zich niet zeggen. De houding der Cyprioten als burgers van een onafhankelijke staat zal in belangrijke mate bepalend zijn voor de toekomst van de jonge mogendheid. Die toekomst zal natuurlijk mede beïnvloed worden door de ontwikke ling der machtsverhoudingen en de gang der gebeurte nissen in Zuid-Europa en het Midden-Oosten. De Brit ten hebben afstand gedaan van hun greep op het eiland, behalve dan wat de militaire bases betreft. Zij hebben het probleem Cyprus opgelost op een wijze, die in de lijn der hedendaagse geschiedenis ligt. Van de regering van het onafhankelyke Cyprus zal veel staats manswijsheid, goede wil en geduld gevergd worden om land en volk zo te besturen, dat rust en welvaart toon aangevend op het „Eiland van Venus" kunnen worden. Rust en welvaart zijn immers de dingen waaraan Cy prus en de Cyprioten thans vóór alles behoefte hebben.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4