De Gaulle trotseert Frans parlement 't komt DE GAULLE niet gelegen Buitengewone zitting „komt niet gelegen" Amerikaanse bisschop in China veroordeeld Chroesjtsjef is er weer Bisschop veroordeeld in Zuid-Slavië Eenzaam avontuur Brug over Kanaal? Pionier antwoordt nog In riolennet omgekomen S)e&2idóe(BotimjhX ZATERDAG 19 MAART 1960 51ste JAARGANG No. 14969 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015. 25594: Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1-50. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACH1 32 Schending van grondwet of niet? President Pe Gaulle heeft de parlementaire leiders gisteren meegedeeld, dat hij niet van plan is de eis tot bijeenroeping van het parlement in bui tengewone zitting in te willigen. Tien meer dan de voorgeschreven helft van de Kamerleden hadden bij eenroeping gevraagd om de ontevredenheid over de landbouwpolitiek van de regering te bespreken. De voorzitter van de radicale fractie heeft aan de pers meegedeeld, dat De Gaulle van oordeel is, dat de Grondwet hem niet verplicht aan de eis gehoor te geven en dat bijeenroeping „politiek ongelegen" komt. De Gaulle heeft de voorzitter van de Nationale Vergadering er inmiddels van in kennisgesteld, dat hij geen aanleiding ^iet tot bijeenroeping van het parlement. digden waren verdeeld in hun reac- MOTIE VAN AFKEURING tie. Patrice Brocas, een van de leiders van de linkervleugel van het parle mentaire centrum, heeft vrijdag mee gedeeld, dat hij op 26 april, direct na de opening van de zitting der Franse Nationale Vergadering, met steun van verschillende partijen zal trach ten een motie van afkeuring in te dienen. Brocas meende voorts, dat de re gering niet het recht heeft om het verzoek tot bijeemoeping van her parlement van de hand te wijzen Volgens de geest en de letter van de grondwet heeft de regering op dit punt slechts de bevoegdheid om pro cedure-kwesties te regelen, aldus Brocas. De socialistische partij gaf een verklaring uit, waarin gezegd wordt, dat het veto van De Gaulle 'n strijd is met de geest en de letter van de grondwet en een zeer zware aanval Alleen maar wetgeven Aangezien het parlement zijn re den van bestaan vindt in het wet geven en in het onderhavige geval daaraan niet toe zou komen omdat de wetsontwerpen betreffende het gehele landbouwprobleem niet vóór 26 april (de voorgenomen datum voor de opening van de parlements- zitting) gereed zouden kunnen zijn, zou de republiek niet gediend zijn met een overhaaste bijeenroeping van het parlement, aldus schrijft president De Gaulle in zijn brief aan Chaban-Delmas, de voorzitter van de Nationale Vergadering. Het rechtse blad „TAurore" ver klaart, dat de vijfde republiek een regime moet blijven, waarin de open bare mening zich kan uiten. Deze conceptie gaat steeds meer verloren. De uitvoerende en wetgevende macht zijn vrijwel geheel in handen van één man. Wij weten, aldus het blad, dat bij een man als De Gaulle de ge varen niet erg groot zijn, maar hij kan morgen ziek worden of om een andere reden worden uitgeschakeld. „Beseffen wij genoeg wat er dan zou gebeuren?" Het partijloze blad „Combat" schrijft, dat De Gaulle op een punt nauwelijks tegenspraak zal ontmoe ten. „Een speciale zitting op dit ogenblik zou slechts een debat zon der praktische conclusies openen". De Londense „Times" is van me ning, dat De Gaulle vele uitsteken de redenen voor zijn besluit heeft, maar het blad gelooft dat de critici van de president gerechtvaardigde twijfel hebben omtrent hetgeen gaat gebeuren, indien de huidige Franse grondwet door andere dan De Gaul le wordt gehanteerd. VERLOVINGSRINGEN Alle moderne modellen HORLOGES De beste merken GER0 CASSETTES V. d. Water Haarlemmerstraat 207 Lente besluipt het Keukenhof y^S (Advertentie) Terreur tegen Kerk te vestigen, die geheel van Ro me afgescheiden is. In R.K. kringen in Hongkong wordt Tr/-\l IXA/O IfZitnnlialfan opgemerkt, dat de vonnissen aanto- II UU wc: ISCJtf IVIICHGIneni dat de pogingen van de Chinese autoriteiten om alle Chinese katho- Amerikaanse missie-bisschop lieken tot een schisma te brengen, is op het beginsel van de scheiding hïgr James E. Walsh is vrijdag door geen succes hebben gehad. Men is er tussen de uitvoerende en wetgeven- 'n rechtbanj in Sjanghai op beschul- in Hongkong van overtuigd, dat de de macht". Vooraanstaande socialis- dïging van spionage veroordeeld tot vervolgingen tegen de Katholieken, ten verklaarden vrijdag dat zij zul- twintig jaar gevangenisstraf, zo meldt die trouw zijn gebleven aan Rome, len vragen om een bijeenkomst van het Chinese persagentschap „Nieuw zullen worden geïntensiveerd, het bestuur van de partij. Zij hopen, China". dat het bestuur dan de „construe- De 68-jarige bisschop zou door mid. tieve oppositie" tegen de regering del van „andere spionnen en contra- zal prijsgeven voor een radicaal ver- revolutionairen" belangrijke gege- zet. Socialistenleider Guy Mollet zei vens over militaire vliegvelden en tegen verslaggevei^s, dat De Gaulle andere defensiemiddelen in China en „het enige besluit heeft genomen dat over de Chinese vrijwilligers in Ko- hij beslist niet had kunnen nemen", rea verzameld hebben. Secretaris-generaal Simonnet van de R.K. Volksrepublikeinse partij Wat de bisschop in feite gedaan zei het besluit van De Gaulle te be- heeft, blijkt uit de volgende uitlating zaamheden tg hervatten, aldus is vrij- treuren. De conservatieve afgevaar- van „Nieuw China". Hij heeft nl. „het Moskou gemeld Maria-legioen de reactionaire or- Twee leden van he4 corps diploma- P het presidium van de Opperste Sow- Mgr Walsh „zweepte de R.K. gees- jet in het Kremlin betrad, telykheid en leken fanatiek op tot Zoals gemeld, was zondag bekend verzet tegen de communjstische par- gemaakt, dat Chroestsjef ziek was. ty en de Ohmese regering aldus het De artsen dachten toen, dat zijn her- persbureau. stel zeven tot tien dagen zou vergen. 7,; V. S. zijn van plan om het ge- Enkele dagen tevoren was Chroesjt- ïn Zuid-Slavie, is vrijdag wegens „de- vaj van mgr "waiSh. ter sprake te sjef uit Moskou vertrokken, waar- viezensmokkel en net onderhouden bren,gen in de loop van het nieuwe schijnlijk naar de Zwarte Zeekust, van illegale betrekkingen met een onderhoud, dat communistisch China naar het buitenland gevluchte oor- en de g 0p 22 maart in Warschau logsmisdadiger" veroordeeld tot een zullen hebben, zo heeft een woord- voorwaardelijke gevangenisstraf van voerder van het State Department anderhalf jaar met een proeftijd van vrijdag in Washington meegedeeld, een jaar. Minister Herter zei vrijdagavond, De minister-president van de Sow- jet-Unie, Chroesjtsjef, is te Moskou teruggekeerd en is voldoende van de griep hersteld om zijn normale werk- Mgr. Cedaka, bisschop van Skopjle Kardinaal Al f rink krijgtcappa magna van Nijkerk Kardinaal Alfrink zal van de pa rochianen van zijn geboorteplaats Nijkerk een feestgeschenk ontvan gen. Er wordt gecollecteerd onder de ongeveer 1000 katholieken van Nij kerk en vanavond hoopt men het benodigde geld bijeen te hebben voor de cappa magna, het officiële kardi naalskleed, waarmee de kardinaal bij zijn creatie zal worden getooid en welke gebruikt zal worden bij voor name kerkelijke plechtigheden. Een deputatie van minstens dertig personen uit Nijkerk zal de plechtig heden rond de kardinaalscreatie in Rome meemaken. Het merendeel van de afvaardiging is familielid van kardinaal Alfrink. Australische inboorlingen hebben op een verlaten eiland voor de kust van Australië een 30-jarige Indone sische aangetroffen. Zij was daar aan gespoeld nadat de vissersboot, waar op zij voer, schipbreuk had geleden. Al vijf maanden lang had zij op dit eenzame stukje grond van niets an ders dan boombladeren geleefd. Anika Lotte, zo heette de vrouw, schrok eerst hevig toen zij de „wil den"* zag. Een van de inboorlingen kende echter een paar woorden Ma leis en stelde de totaal uitgeputte vrouw gerust. De Australiërs, die zeer vriendelijk tegen haar waren, brachten haar naar het vasteland en gingen meteen op jacht om haar wat te eten te kunnen geven. Zij vingen een kangoeroe, die zij voor Anika braadden. Later brachten zij de vrouw naar Darwin. Zij ligt thans in een ziekenhuis om op haar verhaal te komen. Kijkt u maar naar de kalender of naar de keukenhof, waar de eerste narcissen hun kleurenpracht reeds ten toon spreiden: de lente nadert met rasse schreden. nriesters 7Ün tot resD twkitie da,4 de V' 8- in de kracht">6st~ moec- De voorzitter van de Franse ver- roJ.odBo en twpp iaar eevanranis 'vke termen te«en het vonnis zullen keersbond, Gallienne, heeft vrijdag maanden en twee jaar gevangenis protesteren. Hij noemde mgr Walsh op een persconferentie te Parijs een De reSank gaf voorts opdracht ^aanstYan^fv^de^ K™t ÏÏÏÏÏl ÏS.Ï 5?°? datirSgVwerdrgeL^htoeffc 8eestel.iikhaid- De beschuldigingen van een Kanaaltunnel overbodig zou politie ïe bfssXppel"k"paleTzen ta ""A** *flkomen P^De ^9^ «wel voor Skopjle en Serajewo doorzocht i&SS Mgr. Cedaka had voor de rechtbank de bisschop van Sjanghai, mgr Koeng verklaard, dat dit geld eigendom was ping-Mei en een aantal medebeklaag- Deze brug zal 33 kilometer lang moe van de Kerk in het bisdom Bosnië den is uitgesproken als een nieuwe ten worden met overspanningen van en het bisdom Macedonië. aanval van de Chinese autoriteiten 225 tot 600 meter, die op betonnen pij - Buitenlandse waarnemers zijn van tegen die katholieken die zich nog Iers zullen rusten, mening, dat het betrekkelijk „milde verzetten tegen de z.g. „patriotische vonnis" er op wijst, dat de regering vereniging van Katholieken van Chi- Het brugdek van van vijftig tot de verbetering van de betrekkingen na". De communistische autoriteiten v.... w Volloon^ Jionn vlak worden gebouwd, zodat de groot- i de weg hebben deze vereniging in 1957 opge. g richt om een autonome Katholieke hepen ongehinderd kunnen seren. De Rijn vol wijn, dat zou zwemmen zijn Over enige dagen zal de kikvorsman Louis Lourmais zwemmend de Dnit>- Nederlandse grens passeren. Wie weet wat hem in Nederland aan gerech ten wordt voorgeschoteld. Aan de Duitse Rijn houdt de minnaar van het twee metingen van kosmische stralen koude iwater het nog op worst en wijn. waren verrioht. pas- De kosten worden beraamd op 2.5 miljard gulden, dat is bijna een mil jard meer dan de prijs van een spoor wegtunnel. De industrie in Frankrijk en Groot- Brittannië zou er echter meer mee zijn gediend. De bouwtijd wordt geschat op vier jaar. De Amerikaanse zonne-satelliet „Pionier" V had vrijdag om 08.00 uur (Ned. tijd) een afstand van een mil joen mijl afgelegd en in antwoord op een vraag van Hawaii inlichtingen ge geven over de vorderingen die zij maakte. De directeur van de Nasa (bureau voor lucht- en ruimtevaart), Keith Glennan, deelde mee, dat de satelliet zojuist „gesproken" had van een af stand van 1.002.700 mijl. Hij had o.a. geantwoord dat zijn temperatuur 68 gr. Fahrenheit was, dat vijf zware en 87 lichte botsingen met micrometeo rieten waren geregistreerd en dat Lourmais maandag in Nederland De Franse kikvorsman Louis Lour mais, die zwemmend de Rijn afzakt, ia vrijdag om één uur te Keulen aan gekomen. Hij werd bij zijn aankomst door een Duitse kikvorsman onder water gefilmd. De film is door de te levisie uitgezonden. Lourmais komt maandag a.s. tussen drie en zeven uur 's middags bij Lo- 'beth Nederland binnen. Hij gaat verder via Nijmegen aankomst in de avonduren van maan dag Tiel dinsdag, Gorkum woensdag en Dordrecht donder, dag naar Rotterdam, waar hij op zaterdagmorgen omstreeks twaalf uur zal aankomen. C.A.O. ZUIVELINDUSTRIE Partijen bij de collectieve arbeids overeenkomst voor de zuivelindustrie hebben van het college van rijksbe middelaars gisteravond de medede ling ontvangen, dat, gelet op het na der gevoerd overleg, de aangebrachte wijziging in de C.A.O., neerkomend op 5 pet. loonsverhoging, zijn goed gekeurd. Schmidt solliciteerde bij Legermuseum, Leiden Rijswijk bood hem baan aan De heer Schmidt (57), die zo lang.e tijd in Indonesië werd gevangen ge houden, heeft van de burgemeester van Rijswijk, drs A. Th. Boogaardt, een functie aangeboden gekregen bij de bedrijfs-zelfbeschorming onderdeel van de B.B. in Rijs wijk. De heer Schmidt, heeft aldus „De Tel." een beslissing over dit aanbod aangehouden, daar hij zes weken geleden reeds gesolliciteerd heeft naar de functie van directeur van het Nederlands Leger- en Wa penmuseum „Generaal Hoefer" te Leiden en Delft. Over deze sollici tatie moet de Nederlandse regering beschikken. De heer Schmidt ver klaarde, dat de betrekking bij het Generaal Hoefermuseum een baan naar zijn hart zou zijn. Bovendien biedt deze sollicitatie de regering ge legenheid de belofte in te lossen, die zij ongeveer een jaar geleden ge daan heeft: „Ik vraag niet om een betrekking; ik verwacht alleen, dat de regering woord houdt", aldus de heer Schmidt. Het bedrijfsleven heeft de heer Schmidt enkele betrekkin gen aangeboden. Maar van overheidswege zij het dan een gemeentelijke overheid wordt de eerste hand toegestoken door Rijswijk, in welke gemeente de heer Schmidt onlangs ook een mo derne driekamerflat kreeg toege wezen. Zeven arbeiders zijn donderdag te Toronto door een ontploffing in het riolennet van de stad van de buiten wereld afgesloten. Het ongeluk ont stond door kortsluiting in de voe dingskabel voor de lasapparatuur, die daarop vlam vatte en giftige gas sen verspreidde. De gang, waarin de arbeiders werk ten stond gedeeltelijk onder extra luchtdruk om te voorkomen, dat het rivierwater zou doorsijpelen. Ook de luchtdrukleiding raakte in brand, waardoor het water vrij spel kreeg en de werkruimten nagenoeg vulde. Bijna was nog een der redders ver dronken, maar men kon hem nog tij dig uit de nauwe gang terugtrekken. Van de zeven mensen, die in de gang werkten, heeft één kunnen ont snappen. Een ander werd half be wusteloos in de gang gevonden. Van een derde heeft men het lijk gebor gen. De hoop de vier overige arbeiders te kunnen redden, is vrijdag opgege ven. De reddingsoperaties werden ge staakt nadat zand en water naar bin nenstroomden en de toegang versper dén. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIGE PERIODEN. Droog weer met zonnige perio den. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgen iets hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. 20 Maart: zon op 06.44; onder 18.53; maan op 02.16; onder 11.16. 21 Maart: zon op 06.41; onder 18.54; maan op 03.12; onder 12.18. 20 Maart: Laatste kwart. 07.41. Hoogwaterstanden 20 Maart: voorm. 8.11; nam. 8.45. 21 Maart: voorm. 9.17; nam. 9.08. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: max. min. HELSINKI onbewolkt STOCKHOLM half bew. OSLO onbewolkt KOPENHAGEN onbew ABERDEEN geh- bew. LONDEN geheel bew. AMSTERDAM geh. bew. BRUSSEL geh. bew. LUXEMBURG half bew. Lichte vorst De. Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het hogedrukgebied boven Scan dinavië is verder in betekenis toege nomen en heeft nu in het centrum een luchtdruk boven. 1040 mb. Het beheerst het weer in grote delen van West-Europa. Aanvankelijk kwamen er in het hogedrukgebied uitgebreide wolkenvelden voor, maar deze lossen geleidelijk op. Samenhangend daar mee zal de komende nacht in ons land de temperatuur op vele plaat sen tot beneden het vriespunt dalen en behoort ongeveer 5 graden vorst in het noordoosten van het land niet tot de onmogelijkheden. Morgen zal de temperatuur tengevolge van zon neschijn echter tot iets hogere waar den kunnen oplopen dan vandaag. Het blijft droog weer. PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt sneeuw FRANKFORT geheel bew. MüNCHEN sneeuw ZURICH geheel bewolkt GENèVE geheel bew. LOCARNO onbewolkt WENEN Sneeuw INNSBRUCK sneeuw ATHENE licht bewolkt ROME onbewolkt AJACCIO onbewolkt MADRID onbewolkt MALLORCA half bewolkt Korreltje Hoe machteloos is de mens, zelfs wanneer hy het meest op zijn macht denkt te vertrouwen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1