DE ANDEREN Peiula Clark op Schiphol »Windhandel« in recreatiegebieden bedreigt de Nederlandse vacanties Werk op zaterdag extra beloond? Weer bouwnijverheid op voorjaarsbeurs Wonderlijk dier op het Scheveningse strand KUNSTZJDE Onze nieuwe zomermantel Q 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 c 0 c 0 0 0 0 0 0 c c 0 c 0 0 ZATERDAG 19 MAART 1960 DE LElDfiE COURANT PAGINA 10 IN ROOMBOTER GEBRADEN In de St. Albertpolder onder Sas van Gent is een bestelauto, beladen met roomboter, van de dijk gereden en in brand gevlogen. De brandweer van Sas van Gent moest er aan te pas komen om deze niet alledaagse brand te blussen. Kennelijk heeft het in de bedoeling gelegen de boter naar België te smokkelen, want de be stuurder had ijlings het hazepad ge kozen. Twee kinderen van de Duitse schip per Anton Loerr uit Leinenheim zijn gisteravond ernstig gewond toen zich een ontploffing voordeed aan boord van het Rijnschip „Haniel Kuxier", dat aan de Prins Hendrikkade te Rot terdam ligt. De zesjarige Elisabeth en de twee jarige Rainer waren met hun moeder in een badhokje op het achterdek, dat verwarmd werd uit de machine kamer door een overdrukketel, die ook als boiler dienst deed. Toen de moeder even een baddoek ging halen draaide een van de kinderen een kraan open, waardoor te grote druk in de ketel ontstond; er volgde een ontploffing. Beide kinderen liepen door de ontsnappende stoom tweede graadsbrandwonden op. Zij worden in het Sophia-ziekenhuis verpleegd. n to (Advertentie) Petula Clark, die zaterdagavond op zal treden in AVRO's weekend-show, Is vrijdagmiddag op Schiphol aangekomen. Voordat zij de pers in de aan komsthal te woord zou staan, moest zij zich natuurlijk nog even opmaken: Even poeieren, ik zie er uit Minister spreekt veto uit In de vandaag in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden jaarlijkse alge mene ledenvergadering van de Ver eniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland, heeft de on der-voorzitter, de heer M. A. Reinal- da, in zijn openingwoord gezegd, dat de wijzigingen die zich in de loop der eeuwen in het Nederlandse land schap hebben voltrokken in geen en kel opzicht zijn te vergelijken met de adembenemende ontwikkeling die wij thans doormaken. Het Deltaplan zal zelfs het aangezicht van een ge hele provincie doen veranderen. De natuurbescherming zal moeten trach ten deze ontwikkeling bij te houden. Spreker zei dat ieder verslappen van de aandacht, iedere onachtzaamheid het verlies kan betekenen van waar den, die van onvergankelijke beteke nis zijn voor ons volk. In het door de directeur, mr H. P. Gorter, uitgebrachte jaarverslag wordt medegedeeld, dat de vereniging in het afgelopen jaar kennis heeft gemaakt met de „windhandel in re creatiegebieden. Deze gebieden heb ben tot ver over onze grenzen een faam verworven. Men biedt gronden te koop aan voor soms het 25-voudige van de werkelijke waarde. Ernstige bemoeilijking van de aankoop van natuurreservaten wordt gevreesd- Naast strikte handhaving der plano logische bestemmingen zullen krach- j tige maatregelen tegen deze grond- speculatie nodig zijn. Ook in ander opzicht zal van de regering moeten worden gevraagd, de moeizame weg op te gaan van een zeer krachtig pla nologisch beleid, aldus het verslag. Een belangrijk particulier bezit, het landgoed De Hamert in Midden-Lim burg, is aan de natuurbeschermings organisaties ontgaan. Het werd pu bliek geveild en aangekocht door de „Deutsche Bauersiedlung". De ont ginningsvoornemens van dit lichaam konden tot dusver worden verhin derd, doordat de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid op .grond van zijn wettelijke bevoegdhe den zijn veto daarover uitsprak. Zorg dat uw fiets in orde is! Advertentie i Wanneer binnen enkele jaren voor grote groepen werknemers de vijf daagse werkweek een feit zal zijn, zal de zaterdag geleidelijk hel karakter van „werkdag" verliezen. Daartegen over zal in vele gevallen de vijfdaag se werkweek niet worden doorge voerd, hetgeen dan als een ongemak gevoeld zal worden, dat dienovereen komstig extra beloond zal dienen te worden. Deze mening wordt ontwikkeld in een rapport van een commissie van het bedrijfschap voor de zeep-, was middelen en reinigingsmiddelenin dustrie, aangaande de werktijdver korting in deze takken van industrie. De commissie is van mening dat met deze ontwikkeling rekening ge houden moet worden door invoering van een percentuele toeslag 'op het loon voor arbeid op zaterdag. Deze toeslag zou dan moeten bedra gen 25 pet. van het uurloon voor de uren dat zaterdags voor 12 uur ge werkt wordt en 50 pet. voor werk uren na twaalf uur. Deze toeslag zou gegeven moeten worden in alle ge vallen, waarin op zaterdag zal wor den gewerkt, ook in geval van een zesdaagse werkweek. De Technische Voorjaarsbeurs, die van 5 tot en met 14 april in Utrecht wordt gehouden, zal voor een belang rijk deel gewijd zijn aan de bouwnij verheid. Op deze beurs zullen in to taal 1830 firma's uit 25 landen ver tegenwoordigd zijn. De inzendingen, die in de jaarbeursgebouwen en op het terrein aan de Croeselaan te zien zijn, nemen gezamenlijk een nettó- expositieruimte van 45.000 m2 in be slag. De 36-jarige motorrijder C. Kok uit Zaandam is vrijdagavond op slag gedood toen hij in botsing kwam met een 21-jarige bromfietser. De brom fietser moest met een schedelbasis- fractuur in zorgwekkende toestand naar het St. Jansziekenhuis in Zaan dam vervoerd worden. ~EN KLEINE RUGVERSTERKING Wacht u niet tot de bloemen de kop laten hangen, maar strooit u direct een mespuntje verpoeierde aspirin in het water. Dat verlengt in ieder geval de levensduur van uw bloemen. Wordt het bloemenwater vernieuwd, dan is er natuurlijk een nieuwe dosis nodig. VADER EN KIND Zij: „Nee, Piet, geef haar maar aan mij. Jij bent nog helemaal niet aan kinderen gewend. Je houdt haar zo onhandig vast.... stel je voor, dat je haar laat vallenKom maar hier bij mammaje bent toch mammies lieveling, hè....?" Deze moeder gedraagt zich dom, of zullen we maar liever zeggen: ondoordacht. Vele mannen zijn er bang voor, erg kleine kinderen op te pakken, hoewel ze het in hun hart erg graag zouden willen. Maar als zij hun angst overwinnen, moet de vrouw haar man ook tegemoet ko men en hem helpen in plaats van met een stroom van vermaningen van „goed oppassen" enz. zenuw achtig te maken. Het is namelijk van het grootste belang voor vader en kind, dat zij van het begin af el kaar goed leren kennen. PRACTISCHE WENKEN VOOR DE HUISVROUW SCHONE WIJNKARAF De wijnkaraf wordt dikwijls don ker aan de bodem of geeft lelijke kringen te zien als een wijnrestje te lang gestaan heeft. Van de vele middelen die er bestaan om de ka raf weer schoon te krijgen is een ontkleuringsmiddel onovertroffen. Natuurlijk moet de karaf dan ver schillende malen stevig nagespoeld wonden. warme strandstoelen staan al weer op 't Zandvoortse strand gereed om de zonaanbidders een behaaglijk hoekje te verschaffen. Kunstzijde is een vezelstof, die steeds meer in gebruik komt. Ze is verwerkt in vele en velerlei weefsels. Als imitatie voor wol, katoen, zelfs van linnen verwerkt men ook kunstzijde. Dat is dan celwol, cel vezel of kunstzijden linnen. Bij aan koop informere men goed, want kunstzijde heeft een gevaarlijke ei genschap. In natte toestand is ze veel zwakker dan in droge toestand. Kunstzijde is matig bestand tegen logen en scherpe zeep. Tegen chloor is deze stof niet bestand. Door wrijven gaat de glans verloren, ook mag dit niet in verband met de verzwakking in natte toestand. Week kunstzijde slechts kort, hoog stens V2 uur in lauw of koud water of alkalivrij wasmiddel, voeg nim mer azijn toe om de kleur op te ha len, maar slechts, indien nodig, een beetje zout. Was bij voorkeur in synthetisch wasmiddel, waarin ook geweekt is. Indien sterk verontreinigd, neem dan vlokkenzeep of goede huis houdzeep. Reinig alleen door knij pen, wrijf of borstel nooit. Onder steun de stof bij het uit het sop ne men. Geef zonodig een tweede sop, doch spoel na, knijp uit in doeken. Acetaatzijde is niet bestand tegen hoge temperatuur en logen en moet dus lauw gewassen worden en zeer lauw gestreken. Door te hoge tem peratuur verandert acetaatzijde in een harde glimmende stof. Bij ge bruik van een te warm strijkijzer plakt ze vast of smelt ze weg. In aceton lost acetaatzijde op, dus verwijder hiermede geen vlekken. Hoe weet men of men met ace taatzijde te maken heeft? Neem de volgende proeven: Verbrand een klein stukje van de stof, acetaat zijde geeft een krinkelende bruine rand, brandt niet gretig en ver spreidt een zure lucht. Probeer of een vezeltje van de stof in aceton oplost (het middel waarmee nagel lak verwijderd wordt). Celwol, cclvezel en kunstzijden lin nen hebben de neiging te krimpen, vooral in de lengterichting, in de breedterichting willen ze wel eens rekken. U zult er dus goed aan doen, bij het maken van kleding stukken van deze stoffen, deze van te voren te wassen, of om flinke zomen en naden aan te knippen. Kunstzijde wassen, hiermede moet men voorzichtig zijn, wat bleken betreft. Wilt u per se wat bleken, gebruik dein natriumperboraat in gevaarllijk; wil men het toch pro beren, dan in heel slap. Weefsels, uit kunstzijde met linnen wast men als kunstzijde; uit kunstzijde met wol wast men als wol. (wol moet bij voorkeur gewassen worden in synthetisch wasmiddel). Ziet witte wol wat gelig, dan kan dit gebleekt worden in wolblank. Geregeld ble ken is beter dan eerst gelig laten worden. Sterk verontreinigende wol wordt gewassen in sop van vlekken- zeep. Geeft uw haar een mooie lans door het te wassen met kamillenthee waaraan wat borax of koolzure na tron is toegevoegd. het oog op de gebruikte bestrij dingsmiddelen na deze droge zomer nu niet voldoende. ZONDAG: bouillon met eiergelei, schotel van witlof in ham gerold en met kaas bestrooid, aardappe len, vruchtjes bavarois. MAANDAG gehakt, knolraap, ge bakken aardapp broodpudding. DINSDAG: uien in eiersaus, rijst, gort in melk. WOENSDAG: Irish stew, rijstkoek jes (bonen weken). DONDERDAG: witte bonen met appelen, aardappelen, yoghurt- of kwarkvlaai. VRIJDAG: witte bonensoep, sla van bieten en ramenas, aardappelpu- rée of gebakken kaasplakken enz. ZATERDAG: zuurkool met krab betjes, fruit. Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK (20 t/m 26 maart 1960) Het is vanzelfsprekend, en daar hebben we het in deze rubriek al vaak over gehad, dat er in de win termaanden extra aandacht aan het vitamine- en mineralengehalte van het voedsel geschonken moet wor den. Dit wil niet zeggen dat men met het oog hierop alleen maar de fijnste groenten- en fruitsoorten zou moeten kopen. Ook de heel gewone wintergroenten, als bijvoorbeeld de verschillende koolsoorten zijn mits maar goed bereid rijk aan de zo nodige beschermende stoffen. Maar kook en stoof de groenten zo mogelijk kort of smoor ze nog lie ver in wat boter gaar. Geef veel groente en fruit vooral ook in rau we vorm maar denk er vooral nu aan om fruit voor het gebruik te schillen. Goed afwassen helpt met Witte bonen met appelen 500 gram witte bonen, appelmoes van 100 gr appelen, sap van 1 ci- lekken en vermengen met het (niet troen, bruine boter. De bonen gaar koken, laten uit- gezeefde!) appelmoes. Het citroen sap eraan toevoegen en na het op doen de gebruinde boter er deels overgieten en de rest er afzonder lijk bijgeven. Yoghurt- of kwarkvlaai Voor de korst: 250 gr bloem, 150 gr. boter, 100 gr witte basterdsui ker, 1 eidooier, iets zout. Voor de vulling: 1 liter yoghurt, 1 ei, 70 gr suiker. De yoghurt in een doek laten uit lekken. Bloem, suiker en zout door een mengen, de boter er in fijn snijden, de eidooier erbij doen en een deeg er van kneden. Hiermee een beboterde vlaaivorm bekleden. Van 1/3 van het deeg een rol vor men om daarmee de rand van de taart te maken. De eidooier roeren met suiker. Het wit stijfslaan en beide door de dikke yoghurt schep pen. Deze vulling in de deegbak doen en de taart in een niet te hete oven in een half uur gaar en licht bruin bakken. Al wordt het nu voorjaar, dat neemt niet weg, dat we toch niet zonder mantel zul len kunnen. De winterman tels gaan de garderobekast in en worden natuurlijk goed opgeborgen, maar de zomer- mantels komen er uit en bij menigeen zal de neiging op komen om dit voorjaar eens een nieuwe zomermantel aan te schaffen. Nu onze confec- tionaires hebben er op gere kend, dat er veel dameö zul len zijn, die er zo over den ken, want de collecties zo mermantels mogen er dit seizoen echt wel zijn. Ieder zal er ongetwijfeld wel iets van zijn gading in vinden en oh groot geluk er zijn vrijwel geen extra-vagante modellen deze keer. De mo de is echt vrouwelijk en met normale lijnen. Dat zien we ook in de collecties zomer- j mantels. Onze illustratie toont er één van de velen. Het is wel iets aparts, kijkt u maar eens goed! Het is een mantel met stola, I een model dat men in het j komende seizoen dikwijls zal tegenkomen. Zo'n mantel is decoratief en praktisch tege- lijk. Dit model werd ver vaardigd uit een lichtgrijze zuiver wollen Glenchek met een lange, van franje voor- ziene stola van dezelfde stof. Let eens op de typische wijd gesneden mouwen volgens de nieuwste modelijn. Deze mouwen zijn raglan gesneden en géven door de jjianier waarop ze zo zijn ingezet, een apart cachet aan deze buitengewoon mooie mantel. Welke vrouw zou zo'n pracht van een mantel niet willen bezitten? In de collecties liggen ze op u te wachten! OIIOItOllOllOIIOItOltOnOltOIIOIIOHOIlOIIO OIIOIIOMOIIOIIOnCDIIOIIOIIOIIOI 0 0 o 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10