1 WF Chefarine.4 Kamer sprak over de kwestie Eilandraad Bouw-conflict Rotterdam wil bouw metro versnellen m /\\ki e samenw< Man weigert AOW aan te vragen WEGENWACHT op LEEUWENJACHT Steunacties voor stakers Jongeman stak meisje Emigrant won een ton op de valreep VRIJDAG 18 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT vier beroemde genees middelen in een tablet doen wonderen Geen raadsvergadering De duurste Engelse voetballer in Oosterland tegenN pijnen en griep ALLEEN SGP KWAM Gistermiddag is opnieuw een open bare vergadering van de gemeente Oosterland gehouden. Evenals woens dag verschenen slerfits twee raadsle den ter vergadering, de beide leden van de S.G.P. Na voorlezing van de presentielijst stelde de voorzitter van de raad, burgemeester Laurense vast, dat ook thans het quorum niet aan wezig was, zodat de vergadering geen doorgang kon vinden. De derde raadsvergadering is nu uitgeschreven op heden 18 maart des middags te 17.45 uur. Deze vergade ring zal te allen tijde dqorgang kun nen vinden. De twee S.G.P.-raadsle- den zullen dan beslissen over de toe lating van drie nieuwbenoemde raads- i Advertentie) leden. Rangeerlok reed bij Lisse uit de rails De foto toont de van het rechte spoor geraakte rangeerlok. Ten gevolge van verkeerde wis selbediening is gistermiddag om tien over vier bij het rangeren te Lisse een rangeerlokomotief met één as ontspoord. Ook een goederenwagen reed uit de rails. TV beïnvloedt verkoop grammofoonplaat nadelig De vice-minister-president, drs. H. De koninkrijkregering heeft een A. Korthals, onder wiens kabinet de algemene maatregel van bestuur moe zaken van de Ned. Antillen en Suri- ten uitvaardigen om een einde te ma- name ressorteren heeft bij de ver- ken aan de grove verwaarlozing van T, v. -j j ^iet alleen bet bioscoopbezoek, ook dediging van zijn begroting in de het bestuur op het eiland Curagao. De beide hoofdsporen werden de belangstelling voor grammofoon- Tweede Kamer gezegd, dat iedere Het bestuurscollege van Curagao, dat daardoor versperd. De trein int de platen schijnt nadelige gevolgen te mogelijkheid tot herstel van normale in conflict was met de Eilandraad, richting Amsterdam werd te Haar- ondervinden van de televisie. Het be- toestanden op Curasao, wordt aange- werd afgezet. lem opgehouden en die uit tegen- stuur Van Philips deelt in zijn jaar- grepen. Het ingrijpen in de bestunrs- De Kamer was het met de minister overgestelde richting reed niet ver- verslag over 1959 mee, dat de be- moeilijkheden met de Eilandenraad eens, cjat de regering de grootst mo- der dan Leiden. langrijke uitbreiding van de wereld- heeft de regering beperkt tot het gelijke voorzichtigheid in acht heeft Aanvankelijk dacht men de baan markt voor grammofoonplaten, die hoogst nodige. Omdat de leden van de genomen, om acht uur weer vtij te hebben jggg beeft geduurd, in het afgelo- Eilandenraad en Gedeputeerden niet De minister hoopt, dat volgende maar de eerste trein uit Haarlem kon pen jaar tot stilstand is gekomen, langer met elkaar konden samenwer- maand de onderhandelingen over de pas om 21.56 uur vertrekken en van- Naar de mening van het bestuur van ken dreigde het eiland onbestuur- associatie van Suriname en de Antil- uit Leiden ging het treinverkeer philips is dit verschijnsel ongetwij- baar te worden. De bewindsman len met de Europese Economische ge- eerst om vierentwintig minuten over feld beïnvloed door de enorme ont- hoopt, dat de Ned. Antillen snel in meenschap kunnen beginnen, tien weer normaal lopen. wikkeling van de televisie. Philips staat zijn om orde op hun zaken te De minister deelde voorts mede, dat Vanaf dit moment volgden de D- gelooft echter, dat deze toestand van stellen. binnenkort een wetsontwerp zal tremen Rotterdam-Amsterdam v.v; voorbijgaande aard is. worden ingediend ter finanicering van die tijdens de stagnatie over de iejder der oppositie op Curagao, een driejarenplan voor de Ned. An- binnenroute via Gouda werden ge- Het Philipsconcem meldt over 1959, mr dr w p. De Costa Gomez, volgde tillen. De begroting werd tenslotte Voor ~hetW normale re°iSgersverkeer dat zijn verko°P van grammofoonpla- de bespreking in de voorzittersloge. unaniem zonder hoofdelijke stemming over de binnenlijn werden extra ten weliswaar kwantitatief enigszins lange treinen gebruikt. Tijdens de stremming werden de verbindingen tussen Haarlem en Leiden met bussen onderhouden. De Antilliaanse regering, aldus de aangenomen, vice-president werkt, hard aan een steeg, maar dat de netto omzet in wijziging der wetgeving, waardoor deze afdeling in vergelijking met het strenge straffen uitgesproken kun nen worden over personen die subver sieve activiteiten ondernemen tegen bevriende mogendheden. Geen „morele steun" van arbeiders De Engelse eerste divisieclub Man chester City heeft meer dan 45.000 pond sterling betaald om de international Dennis Law van Hudderfleld over te nemen. Dit is het hoogste transferbe drag, dat ooit in Engeland voor een speler werd betaald. Foto: Dennis Law tekent hier ln aanwezigheid van mana ger Les McDowall de contracten. vorige jaar met 4 pet. daalde. RUIMTELIJKE ORDENING IN HET WESTEN. De drie samenwerkende werkne- het bouwbedrijf gevolg te geven aan de suggesties, die de heer J. Dura, de voorzitter van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf, gisteren heeft ge daan. Naar de mening van de bon den bood zijn aanbod geen oplossing bejaarde blinde vrouw in van het conflict. Kamer greep in In het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting van volks- - I it O huisvesting en bouwnijverheid zouden Sliedrechtzal, volgens een uitspraak Uok 5 nachts werkenr enige leden het wel op prijs stellen, van de TVeede Kamer, een half De suggestie van de heer Dura indien de minister in zijn antwoord AOW-pensioen ontVangen. De echt- kwam erop neer, dat de stakers weer KAPELAAN VAN BREDEBROEK VERONGELUKT. terdamse de gemeenteraad dat het werk te opzichte van -o- -y- lang zal duren. Een mogelijkheid om Haagse agglomeratie, mede in ver- 5™; Men besloot de minister van vastgeslegd, doch op voorwaarde dat de bouwt«d te verkolten ziet de band met een eventuele spreiding Sociale Zaken uit te nodigen te be- de werknemers bereid zouden zijn te wethouder van openbare werken in van de rijksinstellingen en de moge- het AOW-pensioen erkennen dat de werkgevers gelijk een drieploegenstelsel; dus dag en lijkheden tot woningbouw in Gouda, ambtshalve wordt uitgekeerd aan de hebben hun eisen te stellen ten aan- ,AHoorf„,. nacht werken. Volgens de bereke- Woerden, Delft, Leiden, alsmede in waardoor er voor hem geen zien van de doorberekeningsclausule. (Advertentie) ninEen van de technischp dipnst van de „issenligeende gemeenten. enlfeIe verplichting ontstaat, en hu De stakingsleidmg heeft met haar de gemeente zal de Coolsingel nu zich gerust kan voelen. De pensioen afwijzend antwoord niet lang willen 2.5 tot 3 jaar afgesloten zijn voor Deze leden konden zich moeilijk ™°,r,dt vo0,r de helft betaalbaar ge- wachten omdat anders welheht in het tram- en autoverkeer. In die aan de indruk onttrekken, dat er een steld aan de vrouw De kamer sloot het land zowel onder de vakbonds- tijd zal er een kanaal gegraven wor- overdaad aan geperfectioneerde prog- ^1C" hiermee aan bij de opvatting led®> ,en e werkgevers als onder het den, waarin de buis van de metro noses op het gebied van de ruimte- van de centrale raad van beroep. publiek de verwachting had kunnen wordt gelegd. Versnelling van de lijke ordening voor het westen des twee bouwdokken lands bestaat, doch dat het ons land De geheide gebeide van Wynand Fockink In het St Jozef ziekenhuis te Doe- tinchem is overleden kapelaan Spel- bouw door bos, kapelaan van Bredebroek, die voor de tunnelelementen, er drie of ontbreekt aan voldoende stuwkracht zondagmiddag te Zeddam rnet zijn meer in gebruik te stellen, is niet om het hoofd te bieden aan de in be- scooter tegen een personenauto was mogelijk. Daar is geen plaats voor. doeld gebied te verwachten ontwikke- gebotst en met zware verwondingen De enig mogelijke oplossing is, aldus lingen, van nationale zowel als van naar Doetinohem was overgebracht. de wethouder, dag en nacht werken. Europese aard. Klant koning der dieren Toen de 24-jarige ANWB-wegen wacht M. J. Venrooy uit Rhenen, die dienst deed op het traject Oosterbeek Remmerden, (onderdeel van de verbinding Arnhem'EistDrieber gen), dezer dagen tijdens het middag uur een restaurant in Leersum pas seerde, zag hij tot zijn verbazing, dat een jonge leeuw zich via het verla ten terras een weg naar de vrijheid baande. Hoewel hij vertegenwoordi gers van deze imponerende diersoort tot dusverre slechts had aanschouwd in de veilige afzondering van de die rentuin, bedacht de „ridder van de weg" zich geen ogenblik, sprong van zijn motor en toog ter jacht. Het ge lukte hem, het 140 pond wegende dier, dat zich overigens gelukkig zeer mak betoonde, in de manen te grijpen en te overmeesteren. Op dit ogenbuik ar riveerde, buiten adem, de geschrok- ken restaurateur, de eigenaar van de jonge leeuw. Zonder dat zich nog moeilijkheden voordeden kon deze zijn huisdiertje overnemen en weer in bewaring stellen. Op het emplacement te Valkenburg heeft de heer Erich Klant, directeur van Klants dierentuin te Valken burg, een driejarige leeuw die met een soortgenoot zou worden afge richt voor een Duits circus, met heel veel moeite na ongeveer een uur via een voor de wagen opgebouw de traliekooi in een kist gelokt. Dit weglokken van zijn prooi, een ponny en een geitebok, heeft de heer Klant, die een ervaren dompteur is, met zijn helpers heel wat vindingrijkheid ge- eist. Beide leeuwen zijn nu naar Klnts dierentuin overgebracht. De heer Klant heeft de leeuwen direct gekocht van het Duitse circus en wil deze in de komende maanden dresse ren. Enkele uren nadat de leeuwen in het nieuwe verblijf waren onder gebracht bleek de losgebroken leeuw tot rust te zijn gekomen. De foto toont de kranige wegen wachter met zijn voor Nederland wonderlijke vangst. 150.000 Nederlanders betalen geen AOW •premie gaan leven dat de oplossing van het conflict voor het grijpen lag. Ook kunnen de bonden niet vol doen aan de voorwaarde om het standpunt van de werkgevers moreel te steunen. Wij hebben te weinig in zicht in de prijsvorming, houden zij staande, om te beoordelen of het standpunt van de werkgevers juist Ongeveer 150.000 Nederlanders, die maar zeer ten dele in de belas tingadministratie voorkomen, betalen in het geheel geen A.O.W.-premie om dat het door hun verschuldigde pre miebedrag niet nauwkeurig kan wor den vastgesteld, aldus blijkt uit een nota van de minister van Sociale Za ken, mr. dr. Ch. M. J. A. van Rooy aan de Tweede Kamer. Het was de nen me|. een steunactie voor de ^sta- minister onmogelijk, de Kamer cijfers kende bouwvakarbeiders: 35.000 in- te verstrekken omtrent het aantal tekenlijsten zijn door het hele land personen, van wie de verschuldigde aan de plaatselijke afdelingen ver- premie gedeeltelik kon worden inge- zonden .Op iedere liist staan de ini- vorderd. Wel gaf de bewindsman het tiaien van NW, KAB en CNV plus bedrag aan de openbaarheid pnjs, dat de handtekeningen van de drie pen- met het gedeeltelijk invorderen ont- ningmeesters. De lijsten zijn door- vangen werd: dit beliep over het jaar iopend genummerd om verzekerd te ze:e:r oude: GENE VER Wyi nand Fockink - Anno 1679 De drie vakcentrales zijn begon- Advertentie) zijn tegen ongecontroleerde steun- lijsten of zelfs mogelijke fraude. De eerste gift voor het steunfonds is binnen: 25.000 gulden van de' Cen trale arbeiders verzekeringsbank. Tijdens een bijeenkomst in Den Haag hebben de hoofdbestuurders van de drie vakcentrales zeer na drukkelijk verklaard: deze steunac- 1957 ongeveer 6 miljoen gulden. LI I betekent niet dat het geld om de DOOS Om verbroken verloving stakers hun reglementaire uitkering te geven op is. In een trein op het Centraal Sta- tion in Amsterdam heeft gisteravond ^...ls bepaald geen teken van fi- een uit Suriname afkomstige jonge- nanciële zwakte. Deze actie zijn wij man zijn ex-verloofde met een mes begonnen op aandrang van die le- gestoken. Het 22-jaric meisje, even- den- die .niet betrokken zijn bij de eens uit Suriname afkomstig, werd bouwstaking en toch hun steen wil- licht gewond. *en bijdragen en blijk willen geven van hun solidariteit. Mejuffrouw N., die verpleegster is steunfonds zal het mogelijk in een psychiatrische inrichting, had ™aken extra uitkeringen te geven enige tijd geleden haar verloving met boven de reglementaire steun. Ook O. verbroken. De jongeman scheen "^-georganiseerde arbeiders zullen hierover zo gebelgd te zijn, dat hij daary°or in aanmerking komen. De het meisje verscheidene keren heeft verdeling zal geschieden door de bedreigd. Toen mejuffrouw N. hem dne betrokken bouwarbeidersbon- gisteravond op het perron zag lopen, volgens een zo rechtvaardig mo- vTeesde zij dan ook het ergste en wil- §ellJk verdeelsleutel, de vluchten. O. kwam haar echter - achterna en toen het meisje zich te gen de deur van de postwagen had Een wielrijdster, mevrouw Som vastgelopen, haalde hij een mes te senTuenter, uit Hupsel (gem. Eiber- voorschijn en bracht haar enkele ste- ger) werd het slachtoffer van een ken toe, gelukkig niet van ernstige verkeersongeval. De vrouw die in de aard. Ijlings te hulp geschoten trein- richting Eibergen reed, werd, toen passagiers grepen de woesteliji;, doch zij de weg overstak aangereden door deze wist zich los te rukken. Later een uit de richting Groenlo kemen- werd O. in zijn woning in Amster- de personenauto en is enige tijd later dam aangehouden. aan de verwondingen overleden. Een grote verrassing wachtte de heer A. Buys, toen hij dezer dagen in New York als emigrant aan wal stapte. Er lag daar een brief op hem. te wachten, waarin zijn zwager uit Soest, de heer K. Wasch, hem schreef dat hij een schatrijk man was ge worden. Het lot, dat zo gunstig was geweest voor de 49-jarige chemicus Buys uit Aalst, had hem een winst gegeven van honderdduizend gul den op zijn premielening Rotterdam II., van 100.die de heer Buys enkele dagen vóór zijn vertrek naar Amerika bij de Ned Handel Maat schappij in Eindhoven had gedepo neerd. De heer Buys had twee premiele ningen gekocht op aanraden /an zijn zwager. „Als je in de staatsloterij speelt en je wint niets, ben je je geld meteen kwijt. Nu kun je altiid nog 2vi% rente krijgen", had de heer Wasch geredeneerd De chemi cus was in dienst 'an Philips in Eindhoven, waar hij een goed salaris had, maar hij was bang. dat hij hier in Nederland de studie van zijn zoons op de duur niet meer zou kun nen bekostigen'. Daarom besloot hij te emigreren. Twee dagen vóór het vertrek had de trekkingslijst al in de krant ge staan en een van de zoons had nog voor de grap gezegd: ..Nou, we heb ben vast de. hoofdprijs". De koffers waren toen echter al gepakt en de uitslag kon dus niet meer gecontro leerd worden. De 6-jarige Martin Zoutberg, wo nede in de Borgerstrat te Amster dam, is gisteren onder een achter wiel geraakt van een vrachtauto, die door een personenauto werd getrok ken. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het Wilhelminag as thuis is overleden.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7