Wordt „De Kaag" te klein HOE BESTAAT HET! DANSEN Minister verwerpt vóórvergaderingen Ootmarsumse raad Bladelse notaris verduisterde minstens een ton DINSDAG 8 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Galavoorsiellinq in de Koninklijke Schouwburq Het koninklijk paar, het Peruviaanse presidentiële paar en de hoge gasten horen staande de volksliederen aan bij de aanvang van de galavoorstelling van het Neder lands ballet in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Een „beëindigingsplan'' bepleit De Kaag, het watersportgebied waar op mooie zomerdagen stedelin gen en „natuurzoekers" naar toe trekken en waar het dikwijls zó vol is dat echte zeilers weg gaan om el ders hun heil te zoeken, staat thans in watertoeristische kringen in het middelpunt der belangstelling. De Kaag is het voorwerp van activitei ten, die, niettegenstaande het boven gestelde, ten doel hebben het aantal recreatiebezoekenden nog te doen toenemen. Deze activiteiten concen treren zich op het Kaageiland, waar op het dorp De Kaag is gelegen. In de Toeristenkampioen is een artikel over deze zaak verschenen. In het midden latende of de in dat artikel opgesomde bezwaren juist zijn en de geuite wensen realiseer baar, achten wij het toch belangrijk genoeg om er ook onze lezers van te laten kennis nemen. Reeds in het najaar van 1959 heb ben verschillende instanties, werk zaam op watertoeristisch gebied, zich schriftelijk gewend tot Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland om te reageren tegen het plan van een jachthaven op de zuidelijke punt van het Kaageiland. Dit plan is nog steeds niet goedgekeurd en er kan dus van alles mee gebeuren. Behalve bezwaren als verstoring van de landschappelijke schoonheid, toeneming van gevaar in de drukke doorvaart tussen- het Zweiland en de Kever en verlies van een aantrek kelijk deel van de oeverlengte wor den nog de volgende bedenkingen aangevoerd: Zo'n jachthaven moet bereikbaar zijn, ook voor auto's. Deze auto's moeten dan over de smalle en kron kelige weg door het dorp heenrijden; RIDDERS VAN HET H. GRAF. Mr. dr. L. N. Dedkers, Landscom- mandeur van de Orde van het Heilig Graf van Jeruzalem, heeft zaterdag middag j.L tijdens een vergadering van de Commanderije in Utrecht aan de nieuwe edelvrouwen en ridders, die op 27 maart a.s. de investituur zullen ontvangen, de diploma's en onderscheidingstekenen uitgereikt. De nieuwe ridder, de heer H. A. J. M. van Koningsbruggen, burgemees ter van Culemborg, die van een ern stige ziekte herstellende is en die de bijeenkomst niet kon bijwonen, kreeg later op de dag in zijn woning be zoek van de Landscdmmandeur, die, vergezeld van de secretaris van het Kapittel, prof. G. H. L. Zeegers, aan de heer Van Koningsbruggen met enige toepasselijke woorden de be noemingsbul en het ordeteken heeft uitgereikt. de weg zal echter het verkeer niet kunnen verwerken, dus zal moeten worden verbreed en verbeterd. Kan het verkeer dan daardoor gemakke lijk tot de zuidpunt van het eiland rijden, dan zal het dat ook doen en komt de rust, voor zover die nu nog aanwezig, wel heel ernstig in gevaar. Bovendien zou het best kunnen gebeuren dat men er toe over zou gaan, een pontje naar de overkant te laten varen om het verkeer nog verder door te leiden. Dat pontje komt dan in dezelfde drukke door vaart, waar het uitzicht toch al zo slecht is en waar de aanwezigheid van de jachthaven op zichzelf al het gevaar zou doen toenemen. Al met al reden genoeg, zo meent het blad, om met klem op de verwerping van het jachthavenplan aan te dringen. Villabouw. Een ander project, dat zo mogelijk nog meer uit de boze is, kan niet meer worden tegengehouden. Hal verwege de westrand van het eiland wordt al hard gewerkt aan de ver wezenlijking van een plan, dat o.a. voorziet in de bouw van een twintig tal villa's met garage, 50 bungalows met schuur en losse autobox en 8 bungalows met garage: een hele woonwijk dus. De villa's en bunga lows worden verkocht aan liefheb bers van de watersport. Deze moe ten dan hun boten meren in drie aan te leggen zgn. insteekhavens, die nota bene zó zijn geprojecteerd, dat ze in de richting van de golfslag liggen bij de overheersende zuid westen wind. De huizen, die 2346 duizend gulden gaan kosten, zijn dan ook weer alleen bereikbaar via het laantje door het dorp met zijn oude boerderijen. En dat alles op 't Kaageiland, dat toch al zo druk is. Maar er is niets meer tegen te doen, het in 1953 ontworpen plan werd ineens en onverwachts door de gemeenteraad van Alkemade aange nomen en ter uitvoering aan een bouwmaatschappij in handen gege ven., Minder verwerpelijk plan. Er is voor het Kaageiland echter nog een derde plan, dat minder ver werpelijk is dan de twee eerderge noemde. Dit plan betreft een recre atiegebied langs de ringvaart en ziet er op zichzelf wel aantrekkelijk uit. Dat gebied komt dan aan de noord kant van het eiland, even beoosten het pontje. Daar zouden o.a. een grote jachthaven, een kampeerter rein en enkele bungalows moeten komen. Aan de oever van de ring vaart, die toch niet tot de landschap pelijk mooiste plekjes kan worden gerekend, stoort zo'n recreatiegebied visueel niet terwijl de daar verblij vende watersporters toch het plas- sengebied in de nabijheid hebben. Tegen dit project an sich zijn wei nig bezwaren in te brengen, behalve dan misschien dat het de beroeps scheepvaart door de ringvaart in de weg zou kunnen zitten. Maar het grote probleem, dat De Kaag aan z'n top-capaciteit toe is, wordt ook door dit plan niet opgelost, zelfs wordt het er nog door vergroot. Toch zal dit plan er, naar het oordeel van het blad, wel doorkomen. Waarom niet elders? Het artikel besluit met de conclu sie dat er geen behoefte is aan re creatieplannen voor De Kaag. Waar wèl behoefte aan bestaat, dat is een zgn. „beëindigingsplan" dat zegt: „Tot zover en geen stap verder". Zo'n plan is negatief, maar het is nu eenmaal nodig en er zijn genoeg positieve ideeën tegenover te stellen. Het Brasemermeer b.v. kan nog heel wat watersport verwerken. Het is een ideaal gebied, maar er is wei nig dat de recreatiezoekenden trekt. Waarom daar dan geen plannen ge maakt? Ook een groot deel van de Westeinder is nog stil genoeg. „Er zijn nog mogelijkheden te over op en om het water van Zuid-Holland. Laat De Kaag dan voorlopig met rust". BERGEN (L.) VERKOOPT GROND AAN DUITSERS. Op voorstel van b. en w. heeft de raad van Bergen (L.) vrijdagavond met algemene stemmen besloten tot verkoop van 111 ha woeste en bos gronden, gelegen onder Bergen, aan door de Duitse Bauernsiedlunge GmbH te Duseldorp aan te wijzen personen voor een totaal bedrag van ƒ333.746,58. Ofschoon enkele raadsleden be zwaar maakten tegen de wijze, waar op de onderhandelingen waren ge schied, meenden ook deze leden dat in dit geval in overeenstemming met het ministeriële advies moet worden gehandeld, zodat het voorstel zonder verder commentaar met algemene stemmen werd aanvaard. Veertien dagen geleden namen b. en w. het voorstel, waartegen in de raad toen van verschillende zijden beden kingen rezen, terug. Zuur lot voor isoleerder een maand isolatie Conform de eis van de officier van justitie is de 30-jarige Alkmaarse isoleerder G. J. van S. gisteren door de politierechter te Alkmaar, mr P. Nolet, veroordeeld tot 'n maand ge vangenisstraf wegens valsheid in ge schrifte. Van S. had een lot vervalst van de door de Alkmaarse winke liers ten bate van het Koningin Wilhelminafonds georganiseerde gra tis loterij. Na van het lot enkele cijfers te hebben veranderd, ontving hii de hoofdprijs in deze verloting: een auto. Een uur later kwam de vervalsing aan het licht. IN DE BOitfTE KOE op het KAAG-EILAND, zaterdagavond, Aanvang 8 u. Entrée 1.t.b.v. Sleutelactie „DOE OPEN Vluchtelingenjaar) Advertentie De minister van Binnenlandse Za ken heeft de voorvergaderingen, die de gemeenteraadsleden van Ootmar- sum plegen te houden, veroordeeld. Op deze voorvergaderingen bespre ken de gemeenteraadsleden met de wethouders de agendapunten van de normale raadsvergadering. Hierdoor wordt de burgemeester feitelijk bui tengesloten van de discussies. De raadsleden van Ootmarsum voe ren tot hun verdediging aan, dat het zelfde ook besproken wordt in de openbare vergaderingen. De minister heeft zijn mening te kennen gegeven aan de Gedeputeerde Staten van Overijssel, dit in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede Ka merlid, de heer Scheps. B/mwmww muSminifnu Vu e Mumun msnmmmm jmnmniiin LilWlKill MMHll Vim Down op ïmmnKlM. Ongenode gast bij politie-inspecteur vond een open deur Een nog onbekende man heeft in de nacht van zondag op maandag kans gezien binnen te dringen in de woning van een Bredase hoofdini- specteur van politie. Veel moeite kostte hem dit niet, want de voor deur stond open. In de keuken heeft de insluiper zich te goed gedaan aan een voor de hand liggende banaan en daarna consumerde hij wat chocola. Dit maaltje is hem echter schijnbaar minder goed bekomen, want 's mor gens vond men in de hal de half verteerde overblijfselen ervan In de huiskamer liet hij een ander „sou- venirtje" achter, dat hij netjes met het vloerkleed had bedekt. Na zijn bezoek aan het huis drong hij binnen in de garage en nam daar de wagen van de hoofdinispecteur. Het toeval wilde, dat hij toen hij met de auto op weg was, een politie patrouille tegen kwam. Omdat de wagen geen licht voerde, ging de politie er achteraan en er ontstond in het nachtelijke Breda een span nende race tussen insluiper en po litie. Eerstgenoemde moest al gauw de strijd opgeven, want naar later bleek was de radiator van zijn gestolen auto lek. Toen de motor te heet werd vluchtte de dief het vrije veld in. Achteraf blijkt, dat hij na deze escapade nog kans heeft gezien een auto van een der omwonenden te stelen. Deze is later terug gevonden aan de kanaaldijk bij Terheijden. De politie heeft de zaak nog in ondezoek. Kwart miljoen scholieren leggen jeugdverkeersexamen al Vandaag zullen bijna 250.000 leer lingen van de hoogste klassen der lagere scholen in Nederland het schriftelijke jeugdverkeersexamen afleggen. Aan dit vrijwillige examen dat ieder jaar wordt georganiseerd door het verbond voor Veilig Verkeer namen vorig jaar ongeveer 230.000 kinderen deel. 't Examen bestaat uit de schrifte lijke beantwoording van een 25-tal vragen op verkeersgebied. Na het theoretisch examen volgt in de komende weken het prakti sche gedeelte. Kinderen, die beide gedeelten met goed gevolg hebben afgelegd ontvangen 't jeugdverkeers- diploma. Gewoonlijk slaagt 75 a 80 procent van de kinderen voor het examen. CHRISTEN VANDAAG Cr wonen rondom ons zeer veel mensen die niet in God ge- loven, en (zegt men er dan b\j) zij leven niet beroerder dan wij. Maar toch zoeken ook zij naar een verklaring van hun be staan. Hoe bestaat het, dat ik besta! is immers de verwon derde uitroep van ieder denkend mens. En dan komen de ongelovigen tot het antwoord, dat zij ontstaan zijn uit de zich uit zichzelf tot steeds hoger vormen ontwikkelende natuur (communistische wijsbegeerte). Tot op zekere hoogte akkoord! Maar hoe kan de natuur uit zichzelf opbloeien in wezens, die de vraag stellen: Hoe bestaat het? Dit ontgaat ons. Dat vergt een te groot geloof. In ieder mens is méér dan de natuur. Ieder mens is verbaasd over zijn eigen bestaan. En het is deze verbaasde vraag, waarop het antwoord luidt: God. God, de ongeschapen Geest, is „niet ver van ieder van ons" zoals Paulus tot de eigenwijze wijsgeren te Athene zei „In Hem immers leven we, bewegen we, zijn we1' (Handelin gen der Apostelen 17. 27-28.) WAT IS DE EVOLUTIE? Volgens de evolutie-leer waarvan Darwin de ontdekker is heeft het leven op aarde zich uit zeer eenvoudige grond vormen geëvolueerd (ontwikkeld) tot steeds hogere ingerichte en steeds meer bewuste wezens, tot deze evolutie bekroond werd in de van zichzelf bewuste mens. Er is in deze evolutie geen toeval maar wetmatigheid en doel-gerichtheid Ook bij de evolutie is „de vinger Gods" duidelijk te bespeuren. De mens is de,geestelijke kroon op de evolutie en als zodanig „beeld van God". De verduisteringen door de 54-ja rige Bladelse notaris Ch. van M. ge pleegd, belopen nu reeds 100.000 gul den. Het onderzoek van de fiscale opsporingsdienst duurt voort, waar bij nog steeds verduisteringen aan het licht komen. Het is nog niet zeker waar al het geld is gebleven. Het is echter wel algemeen bekend, dat de notaris op grote voet leefde. De onrust onder de bevolking van de' Brabantse Kempen is groot. In vele gevallen zijn de hy potheekgevers hun met moeite bijeen verdiende g^ld kwijt. Een faillisse ment van de Bladelse notaris, die nog goed schijnt te zijn voor een 50.000 gulden is nu wel onvermijdelijk ge worden. De 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Si roop) jagen die gevaarlijke griephoest weg uit uw gezin. ABDIJSIROOP Houdster van verpleeghuis vroeg niet tijdig vergunning Twee boefes van een gulden geëist Gistermiddag heeft de procureur- generaal bij het gerechthof te Am sterdam tegen de 46-jarige mevr. H. E. A. H. uit Haarlem wegens het zich schuldig maken aan overtreding van de bepalingen van een gemeentelijke verordening op verzorgings- en ver pleeghuizen te Haarlem twee geld boetes van elk één gulden geëist subs, bij niet betalen één dag hech tenis. Hij vroeg hierbij vernietiging van het vonnis van de kantonrechter te Haarlem, waarbij mevr. H. van rechtsvervolging was ontslagen. In september en december 1958 had mevr. H., houdster van een ver pleeghuis in Haarlem, terecht ge staan terzake dat zij niet tijdig na de inwerkingtreding de vereiste ver gunning had aangevraagd. Ter zitting verklaarde mevr. H., dat zij destijds geen vergunning had aangevraagd omdat een bevoegde in stantie haar had meegedeeld, dat deze vergunning haar toch zou wor den geweigerd. Toen zij later op ad vies van haar raadsman toch een aanvrage indiende werd hierop door B. en W. van Haarlem afwijzend be schikt zonder opgave van redenen. De raadsman van verdachte, noem de de hele zaak een drama. Zijn cliënte is inmiddels getrouwd met de te goeder naam en faam bekend staande heer H. Deze heeft op zijn beurt een vergunning aangevraagd om het rusthuis te leiden. Deze ver gunning is hem geweigerd omdat verdachte zijn echtgenote is. Ver dachte en haar echtgenoot hebben, aldus de verdediger, begrepen dat het vechten tegen de bierkaai is. Zij hebben de moed opgegeven en be sloten de strijd te staken. In het rusthuis nadden ze al hun geld be legd. Uitspraak 21 maart. Bij begrafenis van echtgenoot overleden Tijdens de begrafenis van de 76- jarige heer Ch. van de Hout te Til burg, werd zijn echtgenote, mevrouw J. van de Houtvan Antwerpen (77) plotseling onwel. Korte tijd later overleed zij. Wat lezers schrijven VIJFTIEN JAAR GELEDEN Rijpwetering, 21-2-'60 f Wanneer om 1 uur de nieuwsbe richten door de radio komen dan horen wij oude herinneringen onder het motto „Vijftien jaar geleden". Maar thans wil ik ook onze lande lijke omgeving eens even onder de loep nemen onder het motto „Vijf tien jaar geleden". Herinneren wij ons nog die toestand waarin wij toen leefden, de tijd dat velen van ons toen zonder eten of brandstof ge bukt gingen onder de onhoudbare toestand van de meedogenloze Duit se bezetter. De tijd ook dat in nach telijke uren op eenzame wegen ver schillende bomen het moesten ont gelden om in de meest noodlijdende gezinnen de koude te verdrijven. Maar hoe groot ook de nood was, toch hebben velen van ons iedere morgen een blik gericht op onze mooie landelijke wegén, namelijk de Ripse en Oud Adeselaan en de angst hadden als ze daar maar niet begin nen, want dat was de trots van onze gemeente. En nu, geachte lezers, vijftien jaar later wordt het besluit genomen om de bomen van beide lanen ten prooi te laten vallen aan de bijl en trekzaag. En zo zien wij onze mooie landelijke omgeving op gebied van natuurschoon verdwij nen. Als dit gebeurd was tijdens de Duitse bezetting dan vraag ik mij af, zou het zonder mensenlevens goed hebben afgelopen als het mooi ste uit onze landelijke omgeving ver woest geworden was? Maar hoe het zij, onze mooie, rustige wegen voor fietsers en wandelaars verdwijnen tot spijt van vele inwoners van Al kemade en tot grote ontsiering van onze omgeving en dat noemt men „natuurschoon". Hoe is het moge lijk? Geachte lezers, gaarne wil ik ook een ander zijn mening horen. A. J. ZANDVLIET, Poeldijk 2, Rijpwetering. 0*y rmwtmtim Q Pil HIT mUijK MflKlH Ontevreden militairen in hongerstaking In de Prinses Margrietkazerne te Wezep (gem. Oldebroek) hebben enige honderden militairen, beho rende tot het 41ste genie-bataljon, gisteravond geweigerd de warme maaltijd te gebruiken. Zij hebben 't eten geweigerd, omdat het naar hun mening onvoldoende smakelijk was en ook omdat zij van mening zijn, dat de accommodatie van de eetzaal te wensen overlaat. Het- schijnt, dat er onder deze militairen reeds enige tijd ontstemming heerste over de kwaliteit van de warme maaltijden. Zij zouden het voornemen hebben, niet te eten, zo lang zij dit kunnen volhouden. Enige weken geleden zou zich een soortgelijk incident hebben voorge daan. Toen zouden de militairen 'n broodmaaltijd hebben geweigerd. Van de zijde van de legervoorlich- tingsdienst werd medegedeeld, dat de bataljonscommandant en de ka zernecommandant een onderzoek in stellen. H.K.H. prinses Irene tekent het gulden boek van de stad Den Haag, ter wijl HJVL de koningin toeziet.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8