RUDY CARRELL De Gaulle handhaaft zijn aanbod Geen atoomwapens voor bondgenoten Van honger en dorst omgekomen Gaat de Borinage weer staken nasseY blijft stoken Nederlandse troef voor het Eurovisie - Songfestival DINSDAG 8 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Maar als Algerijnen niet accepteren.. De Franse regering heeft maandag bekend gemaakt, dat het aanbod van generaal De Gaulle van een wapen stilstand aan de Mohammedaanse op standelingen gehandhaafd blijft. Deze bekendmaking, die volgt op gissingen over de bedoelingen van de Franse president na zijn jongste be zoek aan Algerië, werd gedaan op een persconferentie door de Franse mi nister van voorlichting Terrenoire. Maar daar het voorstel hoegenaamd geen reactie lieeft uitgelokt van de genen tot wie t gericht was, is het nodig, dat het Franse leger recht streeks het herstel van de orde tot stand brengt, aldus het door Terre noire over de jongste Algerijnse reis van generaal De Gaulle gepubliceer de communiqué. Terrenoire zei, dat wanneer het juiste ogenblik gekomen is, de Alge rijnen uit drie mogelijkheden een keus zouden kunnen doen: 1) terug keer naar rechtstreekse overheersing van het Franse moederland; 2) af scheiding en 3) een met Frankrijk verbonden Algerië. De officiële, aan de pers voorgele zen verklaring, bevatte een samen- Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandagavond verklaard een bericht volgens hetwelk de rege ring van president Eisenhower op nieuw plannen in bestudering heeft tot de overdracht van kernwapens aan enkele bondgenoten zonder wets wijziging, niet te kunnen bevestigen. President Eisenhower had zich be ging februari, zoals gemeld op een persconferentie uitgesproken voor terbeschikkingstelling van kernwa pens aan bepaalde bondgenoten. Maar tot dusver was men algemeen van oordeel, dat overdracht van atoomladingen op grond van de wet op atoomenergie niet mogelijk is. Twaalf Indonesiërs zijn van honger en dorst omgekomen gedurende de vijf weken dat hun boot hulpeloos ronddreef tussen Timor en Australië. De slachtoffers hadden zich, samen met tien andere Indonesiërs, die de tocht hebben overleefd, te Koepang, op Timor, ingescheept op een vissers, boot, die de opvarenden in vijf uren naar het eiland Roti moest overbren gen. Kort na het vertrek werd de boot overvallen door een storm en werd de mast overboord geslagen. De boot werd tevens stuurloos en dreef ge durende vijf weken op de Timorzee. Daarna belandde de boot op het eiland Bathurst, ten noorden van Darwin. Daar men zonder water of voedsel van Koepang was vertrok ken, zijn twaalf der opvarenden on derweg door honger en uitputting ge storven. De overlevenden, die te Darwin de lotgevallen mededeelden, hebben nog veertien dagen op het eiland Bat hurst rondgezworven, voordat zij aankwamen op een Katholieke mis siepost, waar zij op hun verhaal kon den komen. vatting van wat generaal De Gaulle de legerofficieren gezegd had tijdens zijn inspectiebzoek van drie dagen, dat hij vorige week aan Algerië heeft gebracht. Hoewel de drie oplossingen, waaruit de Algerijnen kunnen kiezen na een periode van vrede en rust, worden herhaald, wordt niet gerept over „zelfbeschikking", waarvoor de Fran se kolonisten in Algerië niets voelen. Terrenoire zei, dat generaal De Gaulle het uitgesloten acht, dat in Algerië een meerderheid voor af scheiding zal stemmen. In Cairo heeft Dahlab, de algemene secretaris van het ministerie van bui tenlandse zaken van de „voorlopige Algerijnse rgering". maandagavond verklaard, dat als De Gaulle afziet van zelfbeschikking voor de Algerij nen, deze hun onafhankelijkheid door middel van de wapens zullen grij pen. De Gaulle had het mis als hij dacht dat het ogenblik aan de vooravond van premier Chroesjtsjefs bezoek aan Parijs en van de topcon ferentie en na de kernbomproef in de Sahara goed gekozen was om te beweren, dat Algerië Frans is. „Wij zijn bereid tot een strijd van lange adem", aldus Dahlab. Zuiver ais goud méér smaak méér geur Na een vergadering van de Belgi sche nationale mijnraad in Brussel hebben vertegenwoordigers van de mijnwerkers uit de Borinage maan dag aangekondigd „dinsdag tot han delen te zullen overgaan" naar aan leiding van het besluit een aantal mijnen in dit steenkolenbekken als onderdeel van het rationalisatiesche ma vervroegd te sluiten. Volgens de oorspronkelijke plannen zouden de mijnen tegen het einde van dit jaar worden gesloten. De mijn- raad besloot echter kortgeleden, dat enkele daarvan reeds tegen eind april zullen worden stilgelegd. In totaal zijn voor de komende twee maanden sluitingen aangekon digd van een viertal mijnen, die in totaal ongeveer 4.000 arbeiders in dienst hebben. Het verbond van vrije mijnwerkers in de Borinage heeft de afgelopen week reeds een motie aangenomen, waarin een staking wordt aangekon digd, indien de mijnraad niet zou overgaan tot een grotere spreiding van de sluitingen om de mogelijkhe den voor de mijnwerkers om een nieuwe werkkring te vinden te ver groten. President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft Jordanië beschuldigd van „samenwerking met Engeland". Volgens hem valt Jorda nië onder de Britse invloedssfeer. In een toespraak tot V.A.R.-troepen in een militair kamp nabij Damascus, uitgesproken ter herdenking van het feit, dat Israël drie jaar geleden zijn troepen uit het gebied van Gaza te rugtrok, verklaarde Nasser: „De re gering te Amman poogt te ontkennen, dat zij onder buitenlandse invloed staat. Doch hoe kunnen de Arabieren vergeten, dat de Jordaanse heersers het Britse imperialisme en de Ver enigde Staten hand- en spandiensten hebben bewezen, waarbij zij tegen de belangen van het Arabische nationa lisme hebben gehandeld?" Nasser zei ook, dat in Irak de „En_ gelsen en de communisten samenwer ken, met het doel het Arabische na tionalisme te vernietigen en de Iraakse vrijheidsstrijders te doden". Naar huis, maar niet ontbonden In kringen van de Indonesische parlementsleden werd het decreet van president Soekarno, waarbij het parlement naar huis werd gezonden, „ongerechtvaardigd" genoemd. De voorzitter van het parlement, mr Sartono, verklaarde, dat het parle ment het presidentiële decreet niet beschouwt als een ontbinding van het vertegenwoordigende lichaam- Alhoewel de leden ervan wellicht geen toestemming voor vergaderin gen zullen krijgen, beschouwen zij zichzelf nog steeds als leden van het parlement, aldus Sartono op een pers conferentie, die hij had belegd, nadat het parlement gedurende drie uren het decreet van Soekarno had bespro ken. „Het oude parlement blijft be staan gedurende de samenstelling van een nieuw parlement. Het betreft hier een tijdelijke opheffing, .waarin de leden ontheven zijn van de uitoefe ning van hun werkzaamheden",, al dus Sartono. Ideologisch is er geen verschil van mening tussen het parlement en de regering, zei Sartono. De verschillen betreffen alleen financiële kwesties. „Wij kunnen niet accepteren, dat dit verschil van standpunt de staat in gevaar brengt". Het parlement, zo zei hij, is nu niet in staat te vergaderen. Volgens de voorzitter is het thans niet nodig dat het parlement werkt, hangende de reorganisatie. Kikvorsmannenkoning gaat hele Rijn afzwemmen Voor het eerst in de geschiedenis zal een mens de Rijn van het begin tot het eind zwemmend afzakken. Vanmorgen zes uur namelijk is Louis Lourmais, oud-kapitein van de Fran se commandotroepen in Schaff- hausen en ongekroonde koning der kikvorsmannen, het koude water van de Rijn ingedoken om tussen 20 en 25 maart zijn reis te beëindigen in Rotterdam. De heer Lourmais hoopt een gemiddelde van ongeveer 80 km per dag te maken en daar het af te leggen traject ruim 1000 km bedraagt, verwacht hij er on geveer veertien dagen over te doen. Deze „Operatie Rijn nul graden" is de derde en laatste training van de heer Laurmais vóór zijn grote expe riment in het 'ijskoude water van de Poolzeeën. De voorgaande experi menten werden gehouden in decem ber 1958, toen hij de Canadese ri vier de Fraser „veroverde", waarbij hij 1000 km in 17 dagen zwom in ijs koud water en in april 1959, toen hij de St. Laurensrivier, bedekt met ijsschotsen, zwemmend afzakte. Louis Lourmais streeft hiermee niet alleen maar een „stunt" of een sportief doel na. Hij wil er op wij zen, dat het voor de naaste toekomst van het grootste belang is, de „voed- selkelder" van de ijszeeën te onder zoeken. KORTE golf Volgens het observatorium van Bochum zal de derde Spoetnik, die de Russen op 15 mei 1958 in een baan om de aarde brachten, om streeks 20 maart in de dampkring te rugkeren. De zenders van de satel liet werken uog steeds. Gezien de omvang van de kunstmaan mag men verwachten, dat de terugkeer in de dampkring waarneembaar zal zijn. Een 17-jarige Californische jon gen, Dennis Whitney, heeft te Miami bekend, in de afgelopen drie weken bij overvallen vijf mensen te hebben doodgeschoten. Zijn slachtoffers wa ren voornamelijk bedienden bij ben zinestations. Acht Afrikaanse mijnwerkers zijn maandag omgekomen door het neerstorten van een rotsblok in een van de oudste goudmijnen van Jo hannesburg. Reddingsploegen konden vier mijnwerkers in veiligheid bren gen maar één man is nog ingesloten. De filmster Gina Lollobrigida zal met haar echtgenoot, de arts Milko Skoflc, en haar tweejarig zoontje naar Canada emigreren. Zij worden vol gende maand in Canada verwacht Zij zullen in Toronto gaan wonen. Ifa Brazilië zijn dertig mensen omgekomen bij overstromingen en instortingen tengevolge van de slech te weersomstandigheden die het einde van de zomer kenmerken. Twaalf Geen winterslaap voor kikvorsman Louis Lourmais, de Canadese kikvorsman, die in december 1958 onder water (1.000 km) de Canadese Fraser-rivier is afgezakt, een prestatie, waar over hij 17 dagen heeft gedaan, zal op 8 maart a.s. in Scliafhausen starten voor en zelfde tocht 1.000 km de Rijn af tot aan de monding. Links: Lour mais met een door kou monsterlijk opgezwollen gezicht na een tocht onder water. Rechts: Lourmais met een „normaal" gezicht. mensen vonden in Rio de Janeiro de dood, toen een storm over de hoofd stad woedde. In de staat Santa Cata- rina kwamen evenals in de staat Mi- nas Gerais negen mensen bij over stromingen om. Op 200 mijl zuidwestelijk van IJsland bevond zich maandagnacht een onbekend schip, de „Valiant" (mogelijk een Noorse tankboot), in zinkende positie, zo meende het Schotse radiostation Wiek uit vage noodseinen te hebben kunnen opma ken. De „Valiant" zou 44 man aan boord hebben en het ondanks het feit dat het water maakt, nog zes uur kunnen houden. In de ruim veertigjarige „Hele- nahoeve" van landbouwer H. op Hey te Leveroy 'bij Nederweert is gister middag door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken. Vooral dank zij de straffe wind kon het vuur snel om zich heen grijpen. De stallen en de schuur werden door het vuur vernield, evenals duizen den kilo's stro, lanbouwmaterialen en een regeninstallatie. Zeven koei en konden worden gered, doch elf jonge runderen kwamen in de vlam men om. Het gezin Op Hey moest tijdelijk elders worden onderge bracht. De schade wordt geschat op 90.000,De boerderij is tegen brand verzekerd. Nabij de Hallsebrug te Eerbeek is gistermiddag een botsing ontstaan tussen twee vrachtauto's, tengevolge waarvan de 55-jarige gehuwde chauf feur G. Beek uit Nijmegen om het leven is gekomen. De heer Beek verzuimde voorrang te verlenen aan het verkeer op de voorrangsweg Apeldoorn-Dieren. Hij werd daar door in de flank gegrepen door een vrachtauto, bestuurd door A. V. uit Harlingen. Bij deze botsing werd B. uit zijn wagen geslingerd. Hij over leed ter plaatse. Voor de verpakkingswedstrijd, uit geschreven door het Nederlands Ver pakkingscentrum, zijn 157 inzendin gen ontvangen. Elf hiervan werden bekroond met een gouden noot-trofee en oorkonde; aan twintig inzendingen is een eervolle vermelding toege kend. De trofee is een vergulde wal noot symbool van een ideale ver pakking gevat in glas, naar ont werp van de vormgever A. D. Co- pier uit Leerdam. Aan de wedstrijd hebben zowel verpakkingsindustrieën als verpak kende bedrijven deelgenomen en voorts enige ontwerpers. De groep „verkoopverpakkingen" leverde 101 inzendingen op; hiervan verwierven 6 een gouden noot en 14 een eervolle vermelding. Het aantal ingezonden „transportverpakkingen" bedroeg 38, waarvan 5 bekroond werden en 4 een eervolle vermelding kregen. De groep ..verpakkingsmaterialen" telde 8 in zendingen met één eervolle vermel ding. Ten slotte werden nog een gou den noert en een eervolle vermelding toegekend in de groep „nog niet uit gevoerde verpakkingen" (10 inzen dingen). De inzendingen zijn beoordeeld naar doelmatigheid, presentatie (ont werp, werfkracht, drukkwaliteit), ge- bruiksnut en oorspronkelijkheid. De prijswinnaars kunnen thans meedin gen naar de in 1960 door de „Euro pean Packaging Federation" uit te loven „Eurostar". NAAR LONDEN GAAN WORDT ZIJN FEEST! Eigen schuld, als er nu ongelukken komen I (Van onze verslaggever) LOOSDRECHT (P P) - „Wat jij gedaan hebt, het winnen van het songfestival, doe ik ook een keer", zei Rudy Carrell een tijd geleden tegen Corry Brokken, toen hij met haar in zijn auto op weg was voor een optreden ergens in ons land. Zij heeft er toen natuurlijk hard om gela chen. Maar Neerlands jongste beroepsconferen cier bleef volkomen ernstig. „Wanneer ik er de kans voor krijg, dan doe ik het!" voegde hij er aan toe. Maar niemand nam hem serieus. De idee bleef door zijn hoofd spoken en de gehele gang van za ken geeft ons wel een duidelijke kijk op het karakter van deze ar tiest. Niet voor niets heeft de jonge Carrell het op zijn jonge leef tijd van slechts 25 jaar zover gebracht. Hij is een doorzetter, een jongeman die weet wat hij wil en er ook graag hard voor wil wer ken, daarbij dankbaar gebruik makende van zijn voortreffelijke ta lenten. In Aikmaar begon de victorie! Het aantal mopjes over autorijdende dames en speciaal over die geval len, waarbij autopech optreedt, is legio. De vereniging van huisvrouwen In Bilthoven is daarom van mening, dat de dames in deze tijden van eman cipatie ook op het gebied van de autotechniek haar „mannetje moeten kun nen staan". De dames zijn nu begonnen aan een speciaal voor haar opge stelde cursus autotechniek. Elke vrijdagavond kan men deze huisvrouwen sleutelend aantreffen in de werkplaatsen en theoriezaal van het instituut voor de autohandel in Driebergen. Na twaalf lessen zijn ze zover, dat ze zich bij panne aardig kunnen redden. De leraren verklaren: We hebben zelden zulke enthousiaste leerlingen gehad. Foto: Mej. Nel Scheffer is de jongste deelneemster; vuile armen en gezicht zijn grote bondgenoten bij de autotechniek. Hij la eigenlijk in het beroep groot geworden, want zijn vader is even eens een bekend artiest. Rudy had het al heel Jong en dat bleek wel toen hij op een schoolfuif je ln Alk maar de aanwezigen op voortreffe lijke wijze wist bezig te houden met zijn gezellige conferences. Ja, toen was het al te zien welke kant het met deze Jongen op zou gaan. En de tekenen hebben niet bedrogen. Nauwelijks achttien jaar - oud stond hij reeds als beroepsartiest op de planken en met succes. Zijn ster steeg razend snel en wie hem zag, waardeerde deze jonge artiest, die zo typisch dat onbevangen jongensach tige over zich heeft en daarmee zijn publiek weet te ontwapenen. Naast zijn grapjes en vrolijke leuke liedjes die hem opvallend goed afgaan, weet Rudy ook het ernstige genre op een bijzondere manier te brengen. „Hij heeft het"! zeggen ze ln vakkringen en het Is waar! Toen wij Rudy Carrell opzochten in zijn gezellige woning in Oüd-Loos- drecht, waar hij zich thans voorbe reidt op de eindstrijd in Londen, wilden wij natuurlijk wel eens we ten, hoé hij dacht over zijn kansen in het grote Eurovisiesongfestival. Daar zullen de winnaars en winna ressen van de deelnemende landen met elkaar de strijd aanbinden en deze finale betekent voor velen van hen een mijlpaal ln htfn carrière. Geen zorgen Rudy sieft Londen wel als een mijl paal in zijn leven, maar niet zozeer als een mijlpaal in zijn carrière. „Ze ker, ik zal er heel hard voor werken, om er een goed figuur te slaan met ons liedje, zeker zo hard als ik die drie weken heb gezwoegd voor de nationale finale, maar naar Londen gaan Is mijn feest. 'Los van mijn carrière beschouw ik het als iets heerlijks. Fijn met het vliegtuig naar Enge land, mee mogen doen aan zo'n be langrijk festival, optreden voor een zo grote zaal vol met duizenden men sen, wat kan ik meer wensen? Na tuurlijk zal ik mijn best doen, maar voor mij staat of valt er geen car rière mee. Evenmin gaat het bij mij om het winnen of verliezen van gro te inkomsten. Er zijn toch finalisten dat weet iedereen, die met twee mil joen op hun gezicht aantreden voor de microfoon. Hebben ze succes, dan blijven die miloenen plakken, valt 't tegen, dan vallen ze er van af. Voor die mensen betekent de deelneming aan zo'n festival 't zijn of niet zijn. Er hangen enorme bedragen van af. BIJ mij is dat gelukkig niet het ge val en ln zekere zin maak ik mij daarom geen zorgen. Dat heeft grote voordelen op moreel gebied. Voor mij is het een echt feest, voor ande ren een marteling." leuk en fijn en natuurlijk doet hij zijn best, maar het blijft sport. Dat dit een enorm voordeel voor de ar tiest kan zijn, is wel gebleken verle den jaar toen Teddy Scholten er ei genlijk precies zo voorstond. Zij kon eveneens onbevreesd voor de finale aantreden, want ze had een vast contract bij René Sleeswijk en er stond niets op het spel. Misschien geen gek figuur. Natuurlijk willen wij wel eens weten hoe Rudy Carrell over zijn kansen dacht. Het feit, dat hij zonder morele pressie naar Londen gaat, acht hij zelf een groot voordeel. Wat zijn liedje betreft, hij beschouwt het zelf „als op zijn lijf geschreven". „Hoe meer ik het zing, en er op sideer, hoe leuker ik het ga vinden", ver telt hij opgetogen. „Bovendien ont dek ik er steeds nieuwe mogelijk heden in, die ik natuurlijk probeer te gebruiken. Ja, het is een fijn lied je"! Hij is er zich volkomen van bewust dat hij in Londen tegenover gewel dige concurrenten zal komen te staan, mensen met een grote reputatie als zangers en voorzien van prima ma teriaal, dat ook in die landen voor af werd geselecteerd. „Maar wan ner ik het zo eens bekijk, och dan sla lk misschien nog niet zo'n gek figuur", zegt bij zorgeloos. „Of het liedje 'n „winner" zal zijn, kan geen mens bekijken, misschien zo op het oog niet, maar dat hebben velen ook van „Een beetje" gedacht. Je weet nooit hoe een dubbeltje kan rollen. Ik kan niet meer dan mijn uiterste best doen. Voor mij persoonlijk blijft het een groot feest"! (Nadruk verboden) „Voor mjj is het

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4