MET KERSTMIS NOG MEER De KARDINALEN? □akkertjes Internationalisering van het H. College Oosterland blijft zonder gemeenteraad Als Chroesjtsjef naar Frankrijk komt OP HET SPOOR I K.K. VRIJDAG 4 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT EAG1NA 8 Levens bijzonderheden archie in Tanganyika werd hij op 25 maart 1953 benoemd tot bisschop van Rutabo. Kardinaal Rugambwa is op kardinaal Doepfner (46 jaar) na de jongste van het college van kardina len en de eerste neger in het college. Mgr Luigi Traglia (64 jaar), vice- gerens van Rome en titulair aartsbis schop van Cesarea in Palestina, werd 3 april 1895 te Albano geboren. Op 22-jarige leeftijd werd hij priester Met de benoeming van de 7 nieuwe kardinalen telt de Katholieke Kerk nu 85 kardinalen, het hoogste aantal, Mgr Antonio Bacci (74 jaar), werd 4 september 1885 in Giugnola in het bisdom Florence geboren. Hij geldt dat ooit bereikt is. GRIEP-GRIEP-GRIEP HELPEN DIREKT bisschop gewijd. reld voor wje het Latijn niet slechts Mgr Joseph Lefebvre (67 jaar), een object van studie en vorming is, aartsbisschop van Bourges, werd ge- maar als een nog levende taal. waar- boren in Tourcoing op 15 april 1892, in de Kerk aan de gehele wereld haar i i k" IS i ki" o2e - k priester gewijd op 17 december 1921, leer verkondigt. Als secretaris van de 552#» Ki-a K?éKÏÏi «S 0 tot bisschop van Troyes benoemd op afdeling Brieven aan de staatshoof- düffn 27 ^uli 1938 en 17 ^uni 1943 benoemd den had hij tot taak de belangrijkste ti?h ni^rJnÏÏn hpnMlH aanS k!?tot aart9bisschaP van Bourges. documenten der Pausen in het Latijn zich niet op een bepaald aantal kar- t redigeren Hii werkt* onder drie dinalen te willen vastleggen. In Rome Mgr Rugambwa (47 jaar), bisschop pausen p[us 'XI en XII en o£der Paut wordt er over gesproken, dat Paus van Rutabo, stamt uit een vooraan- S^ni xxni Bij de S^d van Johannes rond Kerstmis van dit jaar staand geslacht in Tanganyika. Na Ü111C. VT ytt luijV- t het aantal kardinalen aal verhogen zijn priesterwijding (1943) was hij e" XIT h,eld h" de Latunse tot 90. Dit aantal zou de Paus dan in verschillende jaren in de practische een Apostolische Constitutie als zielzorg werkzaam, voordat hij aan Bij de verkiezing van Pius XII en hoogst mogelijke aantal willen vast- het Missie-instituut der H. Congre- Paus Johannes hield hij de traditio- leggen. Hiervan is echter geen enkele gatie de Propaganda Fide canoniek ne*e Oratio pro eligendo pontifice. officiële bevestiging te krijgen. recht ging studeren. In 1951 werd hij Kardinaal Bacci is de samensteller door Pius XII benoemd tot titulair- van een modern Latijns woordenboek Het beleid van Paus Pius XII, dat bisschop van Febiana en apostolisch van 724 pagina's, waarin hij de nieuw- gericht was op internationalisering vicaris van Beneden-Kagera be- sle uitdrukkingen in het Latyn heeft van het kardinaalscollege en dat ge- noemd. Bij de vestiging van de hiër- omgezet. handhaafd bleef in het Geheim Con- sistorie van vorig jaar onder Paus Johannes, is thans nog krachtiger voortgezet. Ofschoon maar zeven nieuwe kardinalen gecreëerd worden, zijn toch zes landen hierin vertegen woordigd: Nederland, Frankrijk, Ita. lië, Japan. Philippijnen en tenslotte Tanganyika (Afrika). Een groot verschil met de vorige kardinaalsbenoeming kunnen wij con stateren in de leeftijd. De prelaten, die vorig jaar tot het kardinalaat ge roepen werden, waren gemiddeld 71 jaar oud. De gemiddelde leeftijd van de nieuwe benoemden is 61 jaar. Drie kardinalen zijn zelfs nog geen zestig jaar, te weten kardinaal Alfrink (59 jaar), kardinaal Santos van Manilla (51) en kardinaal Rugambwa van Ru tabo (47). Kardinaal Doepfner, bis schop van Berlijn, blijft met zijn 46 jaar echter de Benjamin van het kar dinaalscollege. Het H. College van kardinalen telt thans 85 leden, van wie 52 niet-Ita- lianen en 33 van Italiaans, nationali teit. Opvallend is de versterking van het Aziatisch element in het kardi naalscollege, namelijk door de benoe ming van kardinaal Tatsuo Doi van Tokio en kardinaal Santos van Ma nilla. Er hebbea thans 4 Aziaten in het opperbestuur der Kerk zitting. De creatie van de bisschop van Ru tabo brengt voor de eerste maal in de geschiedenis een neger in het kar dinaalscollege. WIE ZIJN DE NIEUWE KARDINALEN? Mgr Rufino J. Santos (51 jaar), aartsbisschop van Manilla, werd 26 augustus 1908 in Guatrua op de Phi lippijnen geboren. 25 oktober 193! priester gewijd en 25 augustus 1947 benoemd tot bisschop van Barca. 10 Februari 1953 werd hij benoemd toi aartsbisschop van Manilla. De Philippijnen is het enige over wegend katholieke land in Azië. Reeds lange tijd leefde onder de Phi- lippijnse katholieken de wens ook een kardinaal te bezitten. Toen bij het laatste consistorie de naam van de aartsbisschop er niet bij was, gingen de Philippino's demonstreren voor de Pauselijke nuntiatuur in Manilla. Het Philippijnse Katholicisme be looft van steeds grotere betekenis voor de Kerk in Azië te worden, vooral sinds Philippijnse missionaris sen uitgezonden worden. Mgr P. Tatsuo Doi (67 jaar), aarts bisschop van Tokio, is de eerste Ja panse kardinaal. Hij werd 22 decem ber 1892 in Sendai geboren en op 1 mei 1921 priester gewijd. Op 13 fe bruari 1938 volgde zijn bisschopswij ding. Het aartsbisdom Tokio telt slechts 37.000 katholieken, maar het Katho licisme is in geheel Japan vooral on der de intellectuelen in krachtige op mars. Met de Chinese kardinaal Tien, aartsbisschop van Peking, en sinds kort apostolisch administrator van Taipeh op Formosa, met kardinaal Gracias van Bombay cn met de nieu we Philippijnse kardinaal Santos en de Japanner Tatsuo Doi is Azië thans met vier kardinalen in het H. College vertegenwoordigd. Verordening aangenomen Consument kan kiezen uit drie melkbezorgers Het bedrijfschap voor de detailhan del in melk en mellc- en zuivelpro- dukten (MEZ) heeft gistermiddag tijdens zijn openbare vergadering in Utrecht een nieuwe verordening, houdende voorwaarden -vaaraan plaatselijke regelingen ter rationali sering van de melkbezorging tenmin ste moeten voldoen, vastgesteld. Volgens deze verordening moet de consument de keuze hebben uit ten minste drie leveranciers, terwijl zon dag aan een aan de regeling deelne mende leverancier een leverings plicht kan worden opgelegd. Er is een „aanlooptijd" vastgesteld van zes maanden, gedurende welke de keuzevrijheid nog niet verplicht is. De verordening bepaalt tevens, dat bezorging aan de huisdeur niet zal worden mogen verboden en dat aan deelnemende melkdetaillisten niet mag worden voorgeschreven of ver boden, hun melk van een bepaalde leverancier te betrekken. Daarnaast mag leveranciers niet worden belet, ook aan niet-defelnemers te leveren. In de bezorgingsgebieden zullen vertrouwenscommissies, in hoofdzaak bestaande uit consumenten, moeten worden ingesteld. Havelle (Dr) krijgt een schaapskudde De Drentse heidevelden zullen bin nenkort weer een schaapskudde rij ker zijn. Tijdens een vergadering van het Haveltse VW en de vereniging „Mooi Havelte" heeft men besloten tot stichting van een kudde. Uit vijftig sollicitanten voor de functie van schaapsherder is de heer G. Timmer uit Tiel gekozen. Een oude boerderij, die door het ministerie van Defensie ter beschik king is gesteld, zal tot schaapskooi verbouwd worden. Hiermee is een bedrag van 3000 gemoeid, welke som door particulieren bijeen is ge bracht. Mevrouw C. SmitsVoortallen te 't Meer bij Heerenveen, de oudste inwoonster van Friesland, heeft gis teren haar 104de verjaardag gevierd. Mevr. Smits, sinds 1925 weduwe, is na haar pensionering in Heerenveen komen wonen. Vroeger was zij spoor- wachteres bij de N. S. Ze heeft veel, meer pensioenjaren dan dienstjaren. Onder de vele felicitaties, die zij ont ving was ook een gelukwens van H. M. de Koningin. IN VLAAG VAN VERSTANDSVERBIJSTERING ZIJN VROUW GEWURGD In een vlaag van verstandverbijs tering heeft een 43-jarige koperslager uit de Beverstraat in Rotterdam-Zuid vannacht zijn 42-jarige vrouw van het leven beroofd. Eerst heeft hij haar met een aardappelmesje gesto ken en toen gewurgd. Het twaalfjarig zoontje, dat wak ker was geworden, rende om hulp de straat op en ontmoette gelukkig een politieagent. De koperslager is overgebracht naar het Delta-ziekenhuis (psychia trische inrichting) te Poortegaal. Hij is daar eerder verpleegd geweest. Een paar weken geleden was hij uit deze inrichting ontslagen. De moeilijkheden rond het gemeen tebestuur van Oosterland zijn nog steeds niet opgelost. De vijf gemeente raadsleden hebben opnieuw hun ont slag ingediend. De eerste maal werd hun ontslag geweigerd, omdat dit bij de gemeenteraad was ingediend en niet bij de voorzitter van de raad. De vijf leden blijven bij hun stand punt, dat samenwerking met burge meester Laurense niet mogelijk is. Aan het gemeentepersoneel is nog steeds geen salaris uitgekeerd, na de weigering van een van .de wethouders om de betalingsmandaten te tekenen. Men heeft zich nu met deze kwestie tot de Commissaris van de Koningin in Zeeland gewend. De twee S.G.P.-leden zijn echter nog steeds aangebleven, omdat zij naar hun idee op de beslissing van hoger hand moeten wachten. Hun aantal is echter te klein om de ge meente te kunnen besturen De overi ge leden van de drie partijen, de WD, de P. v. d A. en de C.H.U. wei geren de opengevallen plaatsen in te nemen. Volgens hun zeggen is Ooster land nu onbestuurbaar geworden. DOOR TREIN OVERREDEN De 72-jarige mevrouw Van de Wil denberg te Vught is vanmorgen om- treeks kwart voor zeven op de onbe veiligde overweg aan de Middenweg aldaar gegrepen door een uit de rich ting Tilburg komende personentrein. Zij werd op slag gedood. Men neemt aan, dat zij de trein tengevolge van de krachtige wind niet heeft horen naderen. Verkoopcentrum „Florida' Boskoop start volgende week De voorzitter van de koninklijke maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, jhr mr L. M. E. von Fi- senne, zal 10 maart 's middags om 2 uur in Boskoop het siertuincen- trum „Florida" in tegenwoordigheid van vele autoriteiten uit de tuin- bouwwereld openen. Het centrum is een modern ingericht verkoopcen trum van boomkwekerij gewassen aan particulieren. Nadat men verleden jaar reeds op bescheiden schaal gepoogd heeft, de verkoop van planten aan particulie ren op een beter peil te brengen, o.a. door middel van het zelfbedie ningssysteem, heeft nu een aantal Boskoopse kwekers met medewer king van verscheidene instanties, o.a. de gemeente Boskoop, een stich ting gevormd met een zelfde doel. Deze stichting heeft dit siertuincen- trum aangelegd en gaat de verkoop ter hand nemen. Eventuele winsten komen aan een algemene doelstel ling ten goede. Direct na de opening vertoont de stichting „Plant Propaganda Hol land", die al gedurende acht jaren de onpersoonlijke reclame voor Ne derlandse boomkwekerij gewassen in het buitenland organiseert, voor de eerste maal haar kleurenfilm „Het tovervierkant". Deze film is voor haar vervaardigd door Profilti met een tekst van Wim Povel. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Alpherat" (7/3); Australië: s.s. „Leipzig" (9/3), s.s. Ballarat" (10/3); Brazilië s.s. „Alphe rat" (7/3); Canada: s.s. „American Harvester" (6/3), m.s. „Westerdam" (10/3); Chili: via New York (10/3); Indonesië: s.s. „Anchises" (8/3), m.s. „Raki" (10/3)Ned. Antillen: m.s. „Prins der Nederlanden" (8/3); Su riname: m.s. „Kreon" (8/3); Unie van Z.-Afrika en Z-W.-Afrika: m.s. „Stirling Castle" (6/3), m.s. „Cele bes" (10/3); Brits Oost-Afrika: s.s. „Yang Tse" (10/3). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. De Gaulle in Constantine President De Gaulle heeft in Con stantine tot Franse officieren ver klaard, dat het nog lang zal duren voordat het Algerijnse vraagstuk zal kunnen worden opgelost. „Dat zal pas zijn na de overwinning van de Franse troepen. Frankrijk moet in Algerië blijven. In welke vorm, dat zal van de Algerijnen afhangen", al- Hij zei, dat de militaire acties nog lang zullen duren. „Men is op de goe de weg. Het succes wordt groter maar is nog niet algeheel. Ons leger moet definitief de overwinning be halen. Alles hangt daarvan af." „Ik weet niet welke vorm Algerië zal kiezen", zei hij, „maar het zal kie zen vóór Frankrijk, voor een samen gaan met Frankrijk: dat is gezond verstand". Ongeveer duizend vreemdelingen politieke vluchtelingen, die be kend staan om hun heftig anti-com munistische opvattingen zullen tij dens het verblijf van premier Chroesjtsjef in Frankrijk van het vasteland naar Corsica worden over gebracht, waar zij tot 29 maart zul len blijven. Dit is een onderdeel van de grootscheepse veiligheidsmaatre gelen van de politie. Het weekblad „Semaine religieuse" van het aartsbisdom Lyon, publiceert vrijdag een verklaring van de aarts bisschop van Lyon. kardinaal Gerlier, waarin de geestelijkheid en de leken in zijn diocees wordt aanbevolen zich tijdens het bezoek van de Russische minister-president, Chroesjtsjef, van uiterlijke betogingen te onthouden en een waardige houding aan te nemen. Kardinaal Gerlier verzoekt, dat er in alle parochies wordt gebeden voor de internationale vrede, de sociale vrede en de godsdienstvrede. Alleen de geestelijkheid mag echter het ini tiatief tot deze gebeden nemen, aldus kardinaal Gerlier. Er kwam geen Samariiaan Een Italiaanse politieman uit Mon- dovi, die na een verkeersongeval ge wond langs de weg lag, heeft uit woede over het feit. dat niemand stopte om hem hulp te verlenen, het vuur geopend op de voorbijrijdende auto's. De 40-jarige Gerardo Appino was met zijn motor tegen een boom gere den, waardoor hij ernstig werd ge wond. Gedurende twee uur trachtte hij tevergeefs de aandacht van de passerenden te trekken. Tenslotte vuurde hij uit woede op iedere auto een salvo af, maar de automobilisten verhoogden alleen hun snelheid, om dat zij dachten met bandieten te doen te hebben. Pas na enkele uren werd de onfortuinlijke politieman gevon den door een vrachtauto vol zwaar bewapende collega's, die v/aren uit gezonden om de „bandieten" te ar resteren. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 700. VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, praatje. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35 9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Meer eenvoud in de so ciale verzekeringen?, lezing. 10.30 Opening sportconferentie v. d. Dr. Wiardi Beekman Stichting. 11.00 Pro grammafragmenten. 11.30 Quatre mains. 12»00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 12.50 De sportconferentie van de Dr. Wiar di Beekman Stichting. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuz. 13.40 Sportnieuws. 14.10 Voor de jeugd. 14.45 Meisjes koor. 15.00 Streekuitz. 15.25 De sport conferentie van de Dr. Wiardi Beek man Stichting. 15.40 Filh. ork., koor en sol. 16.40 Boekenwijsheid. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO. 19.30 Binnen en buiten de grenzen, ge sprek. 19.40 Christus, Zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nieuws 20.05 Gevar. progr. 21.15 Twintig vra gen. 21.40 Oostenrijkse muz. 22.10 Oude gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Gram. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de ieugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Piano spel. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 15 Jaar geleden, praatje. 13.20 Pla- tennieuws. 13.35 Dansmuz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Gram. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Lichte muz. 15.15 Franse les. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gre goriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Sportperiscoop. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Amateursprogr. 18.45 Vragenbeantw. 18.55 Kerken- bouwzondag, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Omr.ork. en soliste. 20.20 Lichtbaken lezing. 20.30 God aan de grens, hoorsp. 21.05 Gram. 21.10 Pol. praatje. 21.20 Een hart zoekt het geluk, musical. 22.00 musical. 22.00 Gram 22.15 Het loon- beleid, praatje. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Gesprekken. 23.55 24.00 Nieuws. Televisieprogramma's. VPRO: 17.0017.30 Voor de kinde ren. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Film. 20.50 Oude films. 21.10 Documentair progr. 21.40 Ge- var. progr. van door DOUGLAS GREY 12) „We hebben hem veilig en wel 'in het huis van Tsjing Lo", fluisterde hij. „Roy heeft dat zeker al verteld". „Hij heeft me verteld dat jullie de matroos weten te vinden, die moet weten, waar die bronzen schaal is", fluisterde Flint omzichtig, „maar ik weet nog niet, wat jullie van plan bent". „Shorty woont op een kamer aan de binnenplaats van Tsjing Lo", ant woordde Judson, zo onopvallend mo gelijk met hen meelopend, „maar daar is hij op he ogenblik niet". „Waar is hij dan?" „Hij is aan het opium schuiven in de kit van Tsjing Lo", zei Norton grinnekend. „We zijn daar allebei «og niet lang geleden geweest". „Voorzichtig Roy niet zo luid!" waarschuwde Judson. „We zijn als klanten naar binnen gegaan, maar daar van idee veranderd. Ik wist het wachtwoord en zo was het gemakke lijk genoeg om binnen te komen". „Maar wat bereiken we ermee?" vroeg hij, toen ze bij een verbazend smerige winkel kwamen, waar kisten thee en specerijen, rissen gedroogde buitenlandse vruchten, zakken pin da's en andere oosterse heerlijkheden uitgestald stonden. „Hier hebben we de kruidenierszaak van Tsjing Lo. Moeten we dóór zijn?" „Niet nodig", zei Norton. „Ik ben bij Shorty geweest, terwijl hij in de onderverdieping op zijn krib lag met de pijp in zijn mond en het was hele maal geen kunstje de sleutel van zijn kamers uit zijn zak te halen. Hij stak er trouwens een heel eind uit: het leek wel een gevangenissleutel, zo groot". Norton gleed een donker steegje in gevolgd door zijn metgezellen, haalde een grote sleutel te voorschijn en liet die zien in het vale licht van een verre straatlantaarn. „Pas maar op, dat ze je niet we gens zakkenrollerij oppakken", ver maande Flint lachend. „Vooruit nu. maar!" Ze kwamen in een smalle, lange gang, die hoe verder ze kwamen, be nauwder en donkerder werd. Drie mannen, aan hun blauwe hemden en vilten schoenen te herkennen als Chinezen, kwamen een deur uit en schuifelden naar de straat toe. Ze toonden geen verrassing bij de ont moeting van Flint en zijn gezellen. In de Chinezenstad bemoeit ieder zich in dergelijke huizen met zijn eigen zaken. Toen ze dachten te stikken van benauwdheid, gooide Norton een deur open en gingen ze langs een trap naar een bestraat binnenplaats je. Ze stonden voor een houten ge bouwtje met een trap aan de buiten kant en een bordes voor elk der drie verdiepingen. Uit een deur op de tweede verdie ping kwamen twee Chinezen, schui felden de trap af en verdwenen in het sousterrain, dat zoëven door Flint met zijn helpers verlaten was. Daar op verscheen een vrouw met een kind en twee andere vrouwen hingen de was op aan over de binnenplaats gespannen drooglijnen. Alles ging blijkbaar zijn gewone gang en nie mand maakte zich druk over de drie blanken. Men veronderstelde blijk baar dat ze niet zouden komen als ze geen zaken te doen hadden. „Óp de derde verdieping", zei Nor ton zachtjes. Hij ging hen vóór de houten trap op, tot ze op het bordes van de derde verdieping stonden. Daar opende hij een deur en ze kwamen in een gang, die over de gehele breedte van het huis liep. Norton haalde zijn zware sleutel te voorschijn en opende een deur aan zijn rechterhand. Vlug slo pen de drie naar binnen waarop Nor ton de deur weer sloot en de zware grendel er bovendien opschoof. Ze stonden in het halfduister, want de houten luiken waren gesloten. Nor ton liep naar het raam, schoof het een eindje op en draaide de latjes der blinden wat open. Het licht ziel in een vreemdsoorti ge kamer, geheel in overeenstemming met de oosterse omgeving van Tsjing Lo's erf. Er stond een rustbed waar van het hoofdeinde versierd was met een gesneden drakenkop. Het was be kleed met tot vaal oranje verschoten rode zijde. Een grote leunstoel in de zelfde stijl als het rustbed stond er naast en bij een ebbenhouten met ivoor ingelegde tafel stonden twee stoelen eveneens met ivoor ingelegd. Bizarre Chinese voorstellingen hin-. gen aan de wanden en op het bureau en hier en daar op voelstukken, prijkten vreemde afgodsbeelden. „Shorty woont als een Chinese prins", zei Norton grinnekend. „Maar kijk eens hier dit is wel het pronkstuk!" Hij stond naast een vreemd, mas sief ledikant, dat door zijn eigenaar dig model en groteske draperieën een griezelige indruk maakte. „Ik snap er niet veel van", zei Jud son, „hoe zo'n ruwe klant als Shorty zo'n kamer kan bewonen tijdens zijn verblijf in New-York. Die kerel heeft tapijten liggen, die zeker evenveel kosten als een twaalfcylinder!" „Ik weet ook niet, hoe hij 'm dat lapt", erkende Norton. „Maar kyk eens naar dit ledikant". Flint was al zo vrij geweest de la den van het bureau te doorsnuffelen, want hij hoopte de offerschaal in dit vertrek te vinden. Nu Norton zijn aandacht op het ledikant vestigde, liep hy er snel heen. Misschien was die schaal wel tussen de matrassen van dat grote bed verborgen. Het was een ledikant met een hemel en vier stijlen, waartussen zwaar geborduur de gordijnen hingen, die de bewonde ring van de kunstzinnige Flint op wekten, nu ze in een kamer van een ruwe zeebonk hingen, die meestal in een vooronder sliep. Maar 't vreemd ste van het ledikant was de bekro ning van de stijlen, die gevormd werd door ivoren, griezelig gebeeld houwde doodshoofden, met tanden van ingelegde parels en glanzende rode stenen in de oogholten. „Als ik in zo'n bed moest slapen, kreeg ik zeker een nachtmerrie", ver klaarde Norton. .Maar als curiositeit is het een prachtstuk". Flint zei daar niets op. Zijn scherpe ogen hadden iets aan de stijlen ont dekt, dat blijkbaar aan Judson en Norton was ontgaan. „Ga eens wat van dat raam weg, Judson", zei hij. „Je staat net in het licht". De detective haalde zijn zakmes te voorschyn en tikte er voorz.chtig mee tegen de schedel di^ het dichtst bij hem was. „Wat is ermee, meneer?" vroeg Judson, opkijkend van een voeten bankje, dat een kistje bleek te zijn, doch slechts een paar oude schoenen bevatte. „Luister maar eens", antwoordde Flint. Hij klopte weer op de schedel. „Die is hol", zei Judson verbaasd en nieuwsgierig. „De schedel van sommige mensen klinkt nog holler", zei Norton. En dat is geen echt ivoor" „Probeer niet zo giappig te zyn". snauwde Judson. Flint zei niets, stak het zakmes weg, vatte de schedel met beide han den aan en trachtte hem rond te draaien. „Wat zilt u eigenlijk doen?" vroeg Norton. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8