GRIEP! Van R. van rechtsvervolging ontslagen Eisenhower in het traangas Amerikaanse Keukenhof heeft eerste etappe achter de rug Rotterdamse fabrikant in IJsel verdronken Chefarine 4 EEN BANGE DROOM IS VOORBIJ De luchtcorridors naar Berlijn Leger in leger De doodstraf in Californië DONDERDAG 3 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Op 7 mei gaat de show open Het is 7.0 verNog enkele haas tig voor bij rennende weken en de poorten van Sterling Forest Gardens, de Amerikaanse Keukenhof gaan open. Om precies te bijn: op 1 mei a.s. zullen de spotlights van deze show worden aangedraaid. Bollenvak en bollenstreek zijn zeer geïnteres seerd in het wel en wee van deze grootse expositie, waar dit voorjaar honderdduizenden bloembollen zul len bloeien. Na twee jaar hard wer ken gaat dan de dag komen, waarop men de eerste vruchten kan gaan plukken. Hard werken? Inderdaad en boven dien moesten vele problemen aan een oplossing worden geholpen. Dat ver telde woensdag de heer A. Warnaai, de voorzitter van de Commissie voor Onpersoonlijke Reclame op een bij eenkomst in het laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, waar tevens een korte film over The Ster ling Forest Gardens werd gedraaid. Een moeilijkheid was het plant- klaar maken van de grond. Daarvoor moesten moerassen ontgonnen wor den, de waterhuishouding inorde ge maakt, drains gelegd, bomen gerooid, en-ga-zo-maar-door. De Amerikanen deden het op zijn Amerikaans. Ze lieten tientallen draglines aanrukken om de moerasmodder op te schep pen, er kwamen ook tientallen rups tractoren en bulldozers en mengma chines en grijpers, kortom: alles wat de Yanks op het gebied van machines en landbouwwerktuigen hebben. En als men nu weet dat men volgens de Hollandse begrippen van bloembol lenland plantklaar maken liever zo weinig mogelijk machines op het land ziet om de goede structuur te behou den, dan kan men zich voorstellen dat de Hollanders bijzonder nieuws gierig zijn of dit allemaal kan ge beuren zonder hier en daar een brok. je te maken. De film liet het alle maal duidelijk zien. Men zag o.m. ook nog de ontvangst van H.K.H. Prinses Beatrix die daar de eerste bol plant te, men kon ook de Hollandse jon gens die daar de bollen hebben ge plant aan de slag zien, gekleed in blauwe overall met op de rug hun naam in forse witte letters- Het terrein zelf is fantastisch gele gen in een vrij dicht bevolkt gebied met (naar Amerikaanse begrippen) New York vlak naast de deur. Het bos bevat verschillende schitterende waterpartijen en mogelijkheden om er, zoals dat heet „America's most beautiful garden" van te maken, zijn zeer zeker aanwezig. Vinden we het in Holland al ge weldig als er 650.000 mensen op de Keukenhof komen, in Amerika, zo vertelde de heer Warnaar rekent men minimaal twee miljoen bezoekers per jaar en maximaal op zes miljoen. Een telegram naar Sassenheim Tijdens de aanjeg kwam men wel eens voor merkwaardige dingen te staaan. De heer Warnaar die voor het vaderlandse bollenvak de weg hiélp vrij maken naar Sterling Forest Gar dens vertelde o.m., dat de Amerika nen een massale hoeveelheid grond ter beschikking hadden voor het op hogen der terreinen. De Hollanders zagen er niet veel heil in en advi seerden de aarde niet te gebruiken omdat men bang was, dat de grond zou dicht slempen als het hard ging regenen. De Yanks meenden het be ter te weten en brachten de grond toch op het terrein. Gelukkig ging het in augustus voor het planten hard regenen. Men kreeg dus de tijd om de proef op de som te nemen. En zo kon het gebeuren, dat op een goede dag in Sassenheim een telegram ar riveerde. Kunt u ons per omgaand even vertellen, zo zei het telegram, hoe lang een bol in het water kan staan zonder schade te lijden? Het antwoord dat de heer Warnaar over de Oceaan deed seinen, veroorzaakte vermoedelijk een kleine paniek bij de H.H. Sterling Forest-lieden. Ze gingen in ieder geval haastig begin nen ^met het afvoeren van de grond en lieten er nieuwe opbrengen. Op een dollar wordt niet ge'-eken Men kijkt bij het gereedmaken trouwens ioch niet op een dollartje meer of minder. Dat blijkt uit de grootscheepse reclamecampagne, die men thans voert. Het bollenvak maakt zich over die grote uitgaven geen zorgen. Want Holland draait niet voor de kosten op als daar fou ten worden gemaakt. Men is alleen overeen gekomen dat men: A. de bol len gratis zou leveren; B. zorgen voor een ontwerp; C. het geven van ad viezen en het sturen van vakmensen om de bollen te helpen planten Kortom: supervisen. Het geld dat het bollenvak er in heeft gestoken krijgt rnen na verloop van tijd trouwens te rug. De winst blijft in de tentoonstel ling. Het geld wordt gebruikt voor uitbreiding en verfraaiing van de show. Op dezelfde wijze als Keuken hof dus. De heer Warnaar had nog opge merkt, dat hij niet de illusie koester de, dat de tulpen in Sterling Forest Gardens het eerste het beste jaar meteen al zo best zullen worden als bijv. op de Keukenhdf. Prof. van Slogteren, die nu al jaren bezig is een lans te breken voor latere ver scheping naar Amerika zijn stem was echter die van een roepende in de woestijn greep ook deze gele genheid aan om er op te wijzen dat men in Amerika uitstekende kwali teit bolbloemen kan hebben, mits men maar.... later verzendt. Men kan in dit geval nieé spreken van een zekere dwang van de Amerikaanse zaadhandelaren. U hebt de tiid de bollen een goede voorbehandeling te geven en stuur ze niet vroeger weg dan oktober, zo betoogde hij. Politie staat voor raadsel Gisteren is in de loop van de dag het ontzielde lichaam van een 45-ja rige Rotterdamse fabrikant C. J. Rietveld bij de rivier in Capelle a.d. IJssel aangetroffen. Zijn horloge stond op half vier stil. Deze fabrikant moest dinsdagavond naar Krimpen aan de IJssel om een boodschap te doen. De rijkspolitie staat voor een raadsel, hoe hij in Ka- pelle a.d. IJssel langs een stille en vrijwel ongebruikte weg te water is geraakt en is verdronken. Moord wordt niet uitgesloten geacht. De gehele dag heeft de rijkspolitie te water gisteren getracht de auto van deze fabrikant te vinden. Deze is laat in de middag in zeven meter diep water aangetroffen. Vandaag zal worden gepoogd met behulp van dui kers of kikvorsmannen de wagen te bereiken en te zien of er zich nog an dere mensen in bevinden. Het blijkt nu, dat hij vermoedelijk tengevolge van een verkeersongeval de dood heeft gevonden. Vanmorgen is men er in geslaagd met behulp van epn takelwagen de zeven meter onder water liggende auto op het droge te brengen en naar een garage te sle pen. Het vermoeden bestaat, dat tijdens de val de bestuurder uit de wagen geslingerd is. Gebleken is dat het stoffelijk overschot van de heer R. geen sporen van verwondingen ver toonde. „AMSTERDAM MIRAKELSTAD" Bij de R.K. Boekhandel of bij het secretariaat van het Gezelschap Van Den Stillen Omgang, N.Z. Voorburg wal 165, Amsterdam C (postgiro 212031is vèrkrijgbaar een fraai ge- illustreerd boekwerk, getiteld „Am sterdam Mirakelstad". In dit boek van groot formaat desondanks is de prijs zeer civiel vindt men de ge hele geschiedenis van het befaamde wonder in 1345, de aanvoering van de bewijsstukken, die de geschiedkun dige waarheid van het wonder be vestigen, en de ontwikkeling van de sacramentsprocessie, welke overging in een stille bedevaartstoch in de stilte van de nacht. Een boek, dat vooral in deze tijd van de Stille Om gang opgang zal maken. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen 1 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één labiet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen falen! f Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt oeschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tahl. 10.80.Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.50 Adenauer wordt niet vervolgd De openbare aanklager te Bonn heeft woensdag besloten de Westduitse bondskanselier, Adenauer, niet te ver volgen op grond van aanklachten we gens een toespraak van de bondskan selier in januari, waarin hij zei dat men degenen die hakenkruisen en an tisemitische leuzen op muren kalkten ter plaatse moest afranselen. Volgens de openbare aanklager wa ren de uitlatingen van de bondskan selier geen uitnodiging tot het maken van inbreuken op de wet. Verscheidene mensen, onder wie een Hamburgse politieman, hadden de bondskanselier aangeklaagd we gens het aanzetten tot geweldpleging. Adenauer heeft gezegd, aldus de openbare aanklager, dat hij alleen heeft willen zeggen, dat de mensen van hun vuisten gebruik zouden moe ten maken, zoals het recht dat toe staat in geval van noodweer. „De waarheid wint altijd In diplomatieke kringen in Wash- inton is donderdag verklaard, dat de Amerikanen de plannen voor hervat ting van de vluchten op grote hoogte door de luchtcorridors tussen West- Duitsland en West-Berlijn hebben uit gesteld. Dezer dagen was gemeld, dat de Ver. Staten, Frankrijk en Engeland waren overeengekomen, dat voor tur- bineschroefvliegtuigen vluchten op grote hoogte moesten worden hervat. De Russen verzetten zich hiertegen. Zij stellen, dat in de corridors naar Berlijn niet hoger dan 3.000 meter mag worden gevlogen. Voor het uitstel der plannen werd donderdag geen reden gegeven. Men zeide slechts, dat de westelijke mo gendheden hun overleg over de kwes tie voortzetten. De Navo zal het volgend jaar een speciale mobiele strijdmacht, uitge rust met conventionele en kernwa pens, oprichten, zo heeft de Navo-op- perbevelhebber, generaal Norstad, woensdag op een persconferentie nabij Parijs aangekondigd. De strijd macht zal op multi-nationale basis aanvankelijk op een sterkte van drie bataljons gebracht worden: een vaü Amerika, Engeland en Frankrijk. Zoals gisteren nog in het kort be richt kon worden is de radiotelegra fist van de „Utrecht", W. v. R. die te Boston terecht heeft gestaan op be schuldiging van moord op de 23-ja- rige gescheiden Amerikaanse Lynn Kaufmann, door de jury onschuldig bevonden aan het hem ten laste ge legde. Van R. is ontslagen van rechtsver volging. Van R. stond, nadat de uitspraak bekend was gemaakt, op, in de be klaagdenbank en dankte de jury. Zijn vrouw Nel veegde snikkend haar tranen af. Toen de jury, na de gehele nacht te hebben beraadslaagd, haar oordeel bekend maakte, hief van R. beide ar men op en drukte zijn handen tegen zijn slapen. Hij liep onvast, toen hij, na vijf maanden opsluiting in de gevange nis en een proces van drie weken, als vrij man de rechtszaal verliet. Mevrouw van R., die het gehele proces tegen haar man heeft bijge woond, bevond zich ook woensdag in de rechtszaal. Zij kon, overweldigd door emotie, geen woord uitbrengen, toen verslaggevers met haar wilden spreken en zij reageerde slechts door met het hoofd te knikken. De heer Bernard G. Roetering, de vertegenwoodiger in de Verenigde Staten van Radio-Holland, deelde na de vrijspraak mede, dat zijn organi satie van R. opnieuw als radiotele grafist zou plaatsen. „Wij hebben nooit aan zijn on schuld getwijfeld", aldus Roetering. Van R. werd door velen omringd toen hij de rechtszaal verliet. Hij zei tegen de journalisten; „Ik denk absoluut dat het zelfmoord was. Ik heb vele redenen daarvoor". Hij weidde daar niet nader over uit. „Ik voel tegen niemand wrok", zei hij. „Ik maakte mij gedurende het proces nooit zorgen. Als men de waarheid vertelt, wint men het al tijd". Hij voegde er echter aan toe. dat BABYDERM de Vootaesc/di&i/en sstsss^ts^sss Baby verzorging (Advertentie) Incident te Montevideo Gistermiddag is de 26-jarige Hon gaarse vluchteling Z. A. Tuosay, die sedert 1957 aan de Groninger rijks universiteit medicijnen studeerde, bü een verkeersongeluk om het leven gekomen. De student reed in een bocht op een vrachtwagen in. Hij werd daarbij op slag gedood. Zijn motorfiets werd volkomen vernield. De vrachtwagen werd slechts licht beschadigd. President Eisenhower is woensdag in Montevideo, de hoefstad van Uru guay, aangekomen. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door presi dent Nardone en reed daarop met hem in een open wagen naar de carnaval vierende stad. Bij de faculteit voor bouwkunst van de universiteit van Montevideo deed zich een incident voor. Studenten ontvouwden een groot aanplakbiljet, waarop te lezen stond „Verdwijn Eisenhower". Direct daarop braken er vechtpartijen uit. De politie gebruikte traangasbommen, waarvan ook Eisenhower last kreeg. De president sloeg de handen voor het gezicht, maar dat kon niet verhin deren, dat hij later nog last had van ontstoken oogleden. Bij de zuivering van het gebouw van de faculteit voor bouwkunst lie pen vier studenten verwondingen op, van wie één een schotwond in zijn enkel. De politie trad op met traangas lichte vuurwapens en getrokken sa bels. Bij een schoolgebouw werd een kleine ijzeren stang naar de auto van de president geworpen. Eén van de begeleidende leden van de motorpo litie werd er door aan de hand ge wond. De politie deelde mee krachtig te zijn opgetreden. Toch enthousiasme. Behoudens deze anti-Amerikaanse betogingen van enkele honderden stu denten, is president Eisenhower ner gens op zijn Zuid-Amerikaanse reis zó uitbundig begroet als te Monte video. De Amerikaanjse president heeft een toespraak tot het congres van Uruguay gehouden, waarin hij ge reageerd heeft op het verwijt van de betogers in de straten van Montevideo als zouden de Verenigde Staten impe rialistisch zijn. De president wees er met nadruk op, dat het Amerikaanse volk zibh grote financiële offers ge- DE GAULLE IN ALGERIë President De Gaulle van Frankrijk is donderdagochtend op het vliegveld van Constantine aangekomen voor 'n kort bezoek aan Algerië. Het bezoek heeft een zuiver militair karakter en bijzonderheden van de reis worden geheim gehouden. troost om degenen te helpen die de vrijheid liefhebben. Uruguay wordt beschouwd als een van de meest democratische landen van Zuid-Amerika. Het is het vierde en laatste land, dat Eisenhower op zijn Zuid-Amerikaanse reis bezoekt na Brazilië, Argentinië en Ohili. Gouverneur Brown van Californië, die onlangs de terdoodveroordeelde Caryl Chessman zestig dagen uitstel van executie gaf, heeft woensdag het parlement van de staat een boodschap gezonden, waarin hij op afschaffing van de doodstraf aandringt. De gouverneur noemt Chessman niet, maar zegt dat de doodstraf „een grove mislukking" is gebleken, omdat deze „noch de onschuldige heeft be schermd noch de booswichten heeft afgeschrikt. In de eerste plaats zijn de zwakken, armen, onwetenden en rasseminderheden er het slachtoffer van geworden", aldus de gouver neur. Brown verklaarde dinsdag tegen over verslaggevers van mening te zijn, dat het zeer moeilijk zou zijn het parlement tot afschaffing over te ha len wegens de verhitte sfeer welke is ontstaan door het geval-Chessman. Nu weer 2 mei. Opperrechter Clement Nye heeft woensdag bepaald, dat. de ter dood veroordeelde Caryl Chessman op 2 mei zal worden terechtgesteld- Het is voor de negende maal dat een datum is vastgesteld voor de voltrekking van Chessmans doodvonnis. De advocaten van Chesman hebben bezwaar gemaakt tegen het vaststel len van een nieuwe datum. Volgens hen had dit alleen mogen gebeuren nadat de termijn van uitstel van twee maanden, dat de gouverneur van Californië, Brown, Chessman heeft verleend, was verlopen. Executies opgeschort De gouverneur van Californië, Brown, heeft de executie opgeschort van drie veroordeelden die deze maand in de gevangenis van San Quentin, waar ook Caryl Chessman op zijn executie wacht, terechtgesteld zouden worden. Het echtpaar van R. in een auto in Boston gefotografeerd. Marconist van R. houdt een krant in zijn hand waarin met grote koppen de uit spraak van de jury wordt vermeld. „toen de jury zo lang in beraad bleef, hij zich een beetje ongerust begon te maken". De voorzitter van de jury, Charles Carroll, verklaarde dat de uitslag van de eerste stemming zes tegen zes was. Hij zei dat er in totaal twintig keer gestemd werd voordat de gezworenen tot hun eenstemmige uitspraak kwa men. Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. 7 00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AVRO 16.00 VARA 19.30 VPRO 21.00 VARA 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. en reportages. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en act. 9.CH) Gym. v. d. Vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, praat je. 10-05 Morgenwijding. 10.20 V. d. Vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Vi ool en cello. 11.35 Orgelspel en zang. 12.00 Jazzmuz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb. rubriek. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Beiaardconc. en draai-orgelmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursb. 14.00 Mez- zosopr. en piano. 14.30 Voordr. 14.50 Gevar. progr. 16.00 Gram. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, lezing. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Kinderkoor 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 VPRO-Nieuws. 20-00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Ka merkoor. 20.30 De joden in de wester se kuituur, lezing. 20.45 Gram. 20.50 Regeringsuitz.: De Verenigde Naties in de afgelopen weken, d. Mr. C. W. A Schürman, Nederlands permanent vertegenwoordiger bij de Ver. Naties. 21.00 Quizprogr. 21.55 Lichte muz. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. 22.40 Zorg om de mens, gesprek. 23 00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Mu- ziekrevue. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM n, 298 m. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd- 7.40 Gram. 7.45 Morgenbed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.30 Idem. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 15 jaar geleden, praatje. 13.20 Lichte muz. 13 45 V. d. Vrouw. 14.00 Jeugdork. 14.35 Alt en piano. 15.00 Schoolradio. 16.30 V. d. zieken. 16.30 Viool en piano. 17.00 Boekibespr. 17.15 Kin derkoor. 17.40 Beursber. 17.45 gram. 17.50 Instr. kwart, en sol. 18.10 Va ticaanse act. 18.25 Lichte muz. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Pol. lezing: VVD: Onze Indische Nederlanders, door mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. 19.40 Verz. progr. v. d. mil. 20.30 Water in Europa, klank beeld. 21.00 Muzikale lezing. 21.25 Klankbeeld. 21.55 Kamermuz. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Ontrouw lezing. 22.50 Gevar. progr. 23.55 24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn) Vrijdag 4 maart 1960 van 1820 uur I. Georges Bizet, fragmenten uit „Les Pecheurs de Perles"; 2. uit „Carmen". II. Emmanuel Ghabrier, fragmen ten uit „Le Roi malgré lui". III. Gust-av Charpentier, fragment uit „Louise". IV. Leo Delibes, „Coppelia" (Bal let). VATIKAANSE RADIO (31.10m; 41.21m; 46.47m; 19flm) 22.15 uur Wat denkt de H. Stoel over TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Weekjourn. NCRV: 20.30 Attentie. 21.15 Cabaretprogr. 21.45 Filmdocumentaire. 22.10 Wat ben ik?

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8