kussen sloop Radion Loonsverhoging bij N.S. goedgekeurd 2 'ASPRO'5-&z...l£ttértCKteeft fit/ In 1960 nog geen overbesteding Nu een geborduurd bij Bestemming nationaal geschenk aan H.M. de Koningin 3 MAART 1960 DE LE1DSE COURANT Troosteloze kijkjes in een verwoeste stad Wat eens een prachtig badhotel was, Is nu veranderd in een grote puinhoop. In afwachting van hun evacuatie kamperen de meeste overlevenden in Agadir op straat. Op de Franse marinebasis bij Aga dir vertroetelt een matroos drie kin dertjes, alvorens zij naar Casablanca worden overgevlogen. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft in overeenstemming met het college van rijksbemiddelaars aan de directie van de N.V. Neder- landsche Spoorwegen meegedeeld, dat men ermee akkoord gaat, dat de werknemers bij de N.S. met ingang van 1 april een loonsverhoging ont vangen van 5 procent. Tevens is goedkeuring gehecht aan het voorstel per 1 april en per 1 ok tober eenmalig een uitkering te ge ven van 1 procent van de jaarbezol diging. 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn Centraal Planbureau verwacht Het Centraal Planbureau komt in haar veronderstelingen voor de econo mische ontwikkeling van ons land in het lopende jaar tot de conclusie, dat, hoewel het overschot op de betalingsbalans zal inkrimpen en de arbeids reserve zal slinken tot het lage peil van 1960, de consumptie en de inves teringen zullen vermeerderen, toch 1960 als geheel niet als een jaar van overbesteding zal kunnen worden gezien. De loonstijging zal van 1959 op 1960 naar schatting in totaal 7.5% bedragen. Hotelportiers komen naar Noordwijk Het zesde internationale congres der Europese Unie van Portiers van gro te hotels, dat van 10 tot en met 14 april a.s in hotel „Huis ter Duin" te Noordwijk aan Zee wordt gehouden, zal op enigszins spectaculaire wijze beginnen. Op zondagmiddag 10 april arrive ren in drie helikopters vanuit Brus sel de leden van de dagelijkse bestu ren (zes en dertig personen) der na tionale verenigingen op een speciaal gemaakt landingsterrein op het strand te Noordwijk voor een der drie hotels waar de ongeveer vierhonderdvijftig deelnemers zullen logeren. Het mu zikale welkom wordt verzorgd door het plaatselijk muziekkorps „Excel sior". Voorts zijn ter begroeting aan wezig vertegenwoordigers uit de elf provincies in klederdracht en chas seurs in uniform van vijftig grote Nederlandse hotels. De hal van elk der drie hotels zal versierd worden met duizend bloemen per deelnemer. Een en ander heeft het bestuur van de Nederlandse vereniging van ho telportiers „De Gouden Sleutels" gisteren medegedeeld. Het is de eer ste keer dat een congres van de unie (die om de twee jaar worden gehou den) in Nederland plaats vindt. Be halve uit dertien Europese landen komen er ook hotelportiers uit Ma rokko en Egypte. De bedoeling is' aldus het bestuur van deze gele genheid gebruik te maken de bui tenlandse collega's „Holland-minded" te maken. De Union Europeënne des Portiers de Grands Hotels heeft 2500 leden verdeeld over vijftien landen. De deelnemers en andere leden der unie krijgen een boekwerkje over Ne derland, waarin de A.N.V.V., de V.V. V.'s der grote steden en burgemees ters artikelen over land en steden hebben geschreven. Het uitgebreide programma vermeldt o.m. ontvang sten door de burgemeesters van Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Hilversum en bezoeken aan Aalsmeer, Bunschoten en Spakenburg, Delft en Gouda, de Deltawerken. Tijdens het bezoek aan de Keukenhof zal in champagne een tulp worden gedoopt, die de naam „Th. Golden Key" zal krijgen. Op het congres, dat maan dagmorgen 11 april wordt geopend, komt aan de orde de verkiezing van een nieuwe president. De tegenwoor dige president is de 64-jarige Frans man Ferdinand Gillet (Parijs), die ook herkozen kan worden. Het bestuur der Sint Radboudstich- ting heeft besloten mevrouw Dr. R. B. ten Cate-Silfwerbrand te Drieber gen toe te laten als privaat-docente in de faculteit der letteren en wijs begeerte van de R.K. Universiteit voor het geven van onderwijs in de Zweedse taal- en letterkunde. „Verzekerde bewaring" van reclamevlieger S. wordt gevangenschap De rechtbank te Maastricht heeft het verzoek van jhr mr L. A. M. Sas- se van IJsselt, raadsman van de 42- jarige sport- en reclamevlieger M. S. uit Maastricht, om schorsing van de inbewaringstelling tegen borgstor- ting, afgewezen en met ingang van heden de gevangenhouding van S. gelast. De heer S. is zondag 14 februari op last van de officier van justitie aan gehouden, op grond van het vermoe den dat hij schuldig was aan het doen verongelukken van een reclame- sleepvliegtuig van zijn luchtreclame- bedrijf „Trekair" een Fokker S-ll, met het doel het verzekeringsbedrag ad /30.000,bij de n.v. Luchtvaart Pool uit Amsterdam te ontvangen. Bij het verongelukken van het vliegtuig is de bestuurder, de piloot B. Kleyn, verdronken. De heer S. werd door de rechter-commissaris op grond van poging tot oplichting van de verzekeringsmaatschappij in voor lopige verzekerde bewaring gehouden en de rechtbank heeft om dezelfde redenen het bevel tot gevangenhou ding uitgevaardigd. De verdediger, mr Sasse van IJs selt, heeft thans in overweging om bij het Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch tegen de beslising van de rechtbank appèl aan te tekenen. Hierin zijn allereerst begrepen de compensaties voor de aanstaande stijging van huren en melkprijs. Deze bedragen 2,8 pet., waaronder 0,4 pet. verhoging van de premie op de Kin derbijslagwet. Voor een vol jaar is de invloed op de loonsom groter, nl. 3,6 pet. De loonstijging uit hoofde van de differentiële loonvorming wordt voor 1960 gesteld op 3,5 pet., wat op een vol jaar berekend uitkomt op 4,5 pet. Door incidentele factoren zal voorts nog een loonstijging van één procent plaats vinden. Invloed loonstijging Het Centraal Planbureau maakt deze berekening in het centraal eco nomisch plan voor 1960. Het merkt daarbij op, dat de invloed van de ge remde loonstijging op het prijspeil gering zal zijn. De richtlijnen welke in dit opzicht door de* regering zijn geformuleerd en welke de steun heb. ben van het bedrijfsleven, houden im mers in, dat de differentiële loons verhogingen niet tot prijsstijgingen in het binnenland mogen leiden. Evenmin mag de loonstijging ter compensatie van de huur- en melk- prijsverhoging in het prijspeil tot uitdrukking worden gébracht in die gevallen, waar tevens differentiële loonsverhoging plaats vindt. Verwacht wordt dat de prijsstijging als gevolg van de totale loonsverho ging niet meer dan 0,2 pet. zal be dragen, mede in aanmerking geno men de voorziene stijging van de ar- beidsproduktiviteit. Meer invoer Ten aanzien van het algemene perspectief wordt in het plan opge merkt, dat in 1960 het volume der binnenlandse bestedingen met 8,5 pet. zal toenemen. Hiertegenover staat een geraamde produktietoene- ming in bedrijven van 6 pet. Dit be tekent dus dat de bestedingen snel ler zullen toenemen dan de produk- tie en het gevolg daarvan zal zijn dat er meer invoer uit het buitenland noodzakelijk is, waardoor het over schot op de betalingsbalans zal in krimpen. Het in 1959 behaalde overschot op de lopende rekening, dat 1,8 mil jard bedroeg, zal in 1960 lang niet gehaald worden. Er wordt voor dit jaar een overschot geraamd van f 700 miljoen. Dit overschot is echter nog wat groter dan algemeen als nor maal wordt gezien en daarom zal 1960 als geheel nog niet als een overbe- stedingsjaar kunnen worden gezien. Meer uitvoer Tegenover de stijging van de in voer, welke naar schatting 15,5 pet. zal bedragen, zal een stijging van het uitvoervolume staan ten belope van 8 pet. De vraag van het buiten land naar Nederlandse produkten zou wellicht een grotere uitvoarstijging mogelijk maken, doch de sterke toe neming van de binnenlandse beste dingen en de geringe mogelijkheden tot produktieuitbreiding, maken het waarschijnlijk dat er niet voldoende goederen beschikbaar zullen zijn om de uitvoer meer dan de genoemde 8 pet. te doen toenemen. De daling van het groeitempo van de uitvoer zou vooral aan hefc einde- van het jaar merkbaar kunnen worden, wanneer het tekort aan arbeidskrachten in be tekenis toeneemt. Voor slechts f 1.60 en 15 Radion- merkjes krijgt U een smaakvol geborduurd kussensloop. Een aanwinst voor Uw linnenkast - een sieraad op Uw bed. HAAL METEÈN EEN SPAARKAART BIJ UW LEVERANCIER 5 Arbeidsreserve Verwacht wordt namelijk dat de geregistreerde arbeidsreserve zal te ruglopen van gemiddeld 78.000 per sonen in 1959 tot 58.000 in 1960. On der de veronderstelling van een ge leidelijke daling zou het werkloos heidsniveau op het einde van 1960 ca. 50.000 of wel 1.4 pet. van het totale aantal arbeidskrachten bedragen. Dit cijfer is gelijk aan het niveau, dat in het begin van 1960 werd bereikt, toen de ontwikkeling uitliep op een pe riode van overbesteding. De voortgaande uitputting van de produktiereserves zal enige vertra ging uitoefenen op de stijging van de arbeidsproduktiviteit. Toch gaat het Centraal Planbureau er van uit dat er een stijging van de arbeidsproduk tiviteit met bijna 4 pet. in het ver schiet ligt, mits er niet zo'n droge zomer is als in 1959. Investeringen De investeringen zullen de binnen landse bestedingen sneller doen toe nemen dan de particuliere consump tievermeerdering. De investeringen zullen met 14 pet., of ƒ1,2 miljard toenemen en de par ticuliere consumptie met ca. 5,5 pet. Toch zal het verbruik naar waarde 1,7 miljard hoger liggen dan in 1959. Mede door de toenemende investe ringen zal er in 1960 een grotere vraag naar financiële middelen op treden, waarmede het aanbod op de kapitaalmarkt vermoedelijk geen ge lijke tred zal houden. De conclusie is dat er een grotere schaarste zal optreden op de kapitaalmarkt, tenzij er evenals verleden jaar door ver koop van effecten naar het buiten land een aanzienlijke verruiming zou optreden. Geen zuur in gehakt De economische politierechter in Den Haag heeft gistermiddag de 49- jarige slager C. P. J. van der Z. uit Rijswijk veroordeeld tot een boete van 125,subsidiair 25 dagen hech tenis wegens het gebruik van benzoë- (Advertentie) zuur (uit de welriekende bast van de benzoë-boom bereid zuur) in gehakt. De keuringsdienst van waren had in november j.l. in monsters gemengd keuren. In tegenstelling tot het keu- gehakt van deze slager benzoëzuur ringsrapport van de keuringsdienst ontdekt. De slager kreeg op zijn ver- werd in de rapporten van de deskun- zoek twee verzegelde tegenmonsters, digen van de slager geen melding ge- die hij door eigen deskundigen liet maakt van zenzoëzuur. Voor kruisverenigingen en clubhuizen HR. MS. EVERTSEN OP THUISREIS Hr. Ms. fregat Evertsen, welke bo dem sedert 26 januari 1959 ter be schikking stond var> commandant zee macht Nederlands Nieuw-Guinea is op thuisreis naar Nederland Het schip heeft op deze thuisreis inmiddels Manilla en Singapore be zocht, terwijl Colombo, Djibouti (Frans Somaliland), Suez, Izmir (Tur kije) en Catania (Sicilië) zullen wor den aangedaan. Verwacht wordt, dat Hh. Ms. Evert sen op 7 april a.s. in Den Helder zal arriveren. Enkele maanden geleden is mee gedeeld, dat Hare Majesteit de Ko ningin reeds aan een deel van het bedrag dat ter gelegenheid van haar vijftigste verjaardag als nationaal geschenk door inwoners van ons ko ninkrijk en buitenlands levende Ne derlanders was bijeengebracht een bestemming had gegeven. De Koningin bepaalde, dat aan de Nederlandse Antillen'en aan Surina me elk een bedrag van 80.000 ten goede zal komen, terwijl ook voor Nederlands-Nieuw-Guinea een be drag van 80.000 bestemd werd. Dit laatste bedrag zal worden aangewend voor het jeugdwerk in de stedelijke centra van Nederlands-Nieuw-Gui nea. De 80.000 voor de Nederlandse Antillen komen ten goede aan het werk onder de opgroeiende jeugd. Voor Suriname moest de bestemming nog nader worden vastgesteld. De rijksvoorlichtingsdienst deelt thans mee dat na ingewonnen advie zen de Koningin besloten heeft, dat de 80.000 voor Suriname zullen worden besteed aan de bouw van pa viljoens voor nazorg ten behoeve van longlijders. De Koningin heeft voorts, wat de verdeling in hoofdzaak betreft, be paald dat aan de overblijvende som het nationaal geschenk bedroeg rond een miljoen gulden een ge deelte bestemd wordt voor clubhuis- werk der kruisverenigingen in de zo genaamde ontwikkelingsgebieden in Brabant en de noordelijke provinciën een gedeelte voor de minder validen- zorg, een gedeelte voor enige indivi duele instellingen op het gebied van maatschappelijke zorg, een gedeelte voor het werk ten behoeve van de ge- repatrieerden, terwijl tenslotte nog een bedrag werd gereserveerd tot hulpverlening in bijzondere noden.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7