Het episcopaat van Kardinaal drBernardus Johannes AH rink EXAMEN VAN ZICHZELF visie op televisie Overeenstemming 5 pCt loonsverhoging Horecabedrijf in DONDERDAG 3 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 door Mgr. Th. G. A. Hendriksen, vicaris generaal 28 mei 1951 werd professor Al- frink benoemd tot Titulair aarts bisschop van Tyana en Aartsbis schop-coadjutor van Johannes Kar dinaal de Jong. Dank zij zijn vlugheid van geest, zijn helderheid van inzicht, zijn be langstelling voor de wetenschap, zijn toewijding en arbeidzaamheid, zijn beheersing der taal en vlotheid van voordracht, lag het professoraat hem zeer goed en deze benoeming bete kende voor hem dan ook een pijn lijk afscheid. Daarop zinspeelde hij wel eens als hij later aan anderen 'n benoeming had mee te delen, die voor de persoon in kwestie ingrij pende gevolgen had. Wat hij God had te bieden op het moment dat hij werd benoemd, was een mens die een goed professor was. Is het daarom te verwonderen dat het leraarsambt van de bisschop hem wel heel bijzonder aansprak. We constateren dit in het devies dat hij koos: „Evangelizare divitias Christi"; we ervaren dat telkens als wij weer een van zijn vele gelegen heidstoespraken mogen beluisteren of lezen. Dat hij zich ook bewust is van de andere opdrachten die het Bisschops ambt inhoudt, blijkt wel heel duide- (Van onze t.v.-medewerker). Levendige avond bij de KJt.O. De inzet was een actueel beeld- overzicht van het NTS-journaal over het gelukkig goed afgelopen proces tegen de Nederlandse marconist Van Rie in Boston. Andere beelden wa ren van de KRO zelf en behandelden de vluchtelingen-actie. Onder de titel „Doe Open" werd een krachtig ge- illiustreerd beroep gedaan op de gel delijke steun van ons allen. Jan Willem Hofstra had in zijn „Voetlicht" Johan de Meester te gast, een vurig verteller aan de hand van oude pren ten uit het Toneelmuseum. De heer A. van Domburg toonde fragmenten uit de film van Leo Nouwen over Eind hoven, in de hoop, dat andere ge meenten zouden volgen. Maria v. d. Eist was er weef eens met de Tele- vitrine. Er werden tal van praatjes gehouden over linnen, waarbij de huisvrouw werd ingelicht over de kwaliteiten van deze textielvezel en tevens werd aangekondigd, dat het linnen een rol in de nieuwe mode gaat spelen. Wie tegenwoordig linnen koopt zal ergens een waarmerk vinden, het geen uiteraard zekerheid biedt. Op nieuw werd de kijker geboeid door een politie-documentaire, knap ge leid door Dick de Vree, zelf oud-po- litie-inspecteur. Hij wist tal van mensen van Interpol aan het praten te krygen, waardoor een duidelijk beeld werd geschapen over de falsifi catie van bankbiljetten. Met grote trots kon een van de sprekers mel den, dat in ons land alle vervalsin gen plegen te worden achterhaald. Nieuw was de vorm, waarin deze keer de epiloog werd gegeven. Eerst toonde een kort filmpje, hoe een zon dige liefdesverhouding verliep, en dan kwam de eerwaarde heer D. Coppes, bekend schrijver in enkele katholieke bladen, dit gegeven uit werken en een bijbels motief in een modern daglicht plaatsen. We vin den, dat deze proefneming, afgeslo ten met een ontroerend lied, aanlei ding kan geven, meer epilogen in deze vorm tot de kijkers te brengen. Gemiste bus in Squaw Valley. Nu de schaarse en korte reportages uit Squaw Valley achter de'rug zijn, mo gen we wel onthullen, dat de kij kers In Europa weinig van de Olym pische winterspelen op het scherm hebben gekregen. Men heeft ons toe vertrouwd, dat een autofabriek in Amerika de rechten grotendeels voor zich had gekocht en dat aldus ook ons werelddeel slachtoffer moest worden van de commerciële t.v. Dit is wel een sprekend argument om de Neder landse overheid te bewegen, goed te beseffen wat ze met reclame in de t.v. waagt. „Oscar". Het lag bij de AVRO aanvanklijk in de bedoeling, heden avond het t.v.-spel „Suiker" van Hugo Claus te laten opvoeren. Maar omdat deze vertoning door omstandigheden niet kan doorgaan, is de keuze ge vallen op „Oscar", een blijspel van Claude Magnier. We hebben het eer der in de schouwburg gezien en er van onthouden, dat het niet be paald een stuk voor jeugdige kijkers is. Met dit overigens kostelijk blijspel brengt de Nederlandse Comedie red ding in de nood. U moet eens letten op de prachtig dwaze rollen, die Ko van Dijk en Guus Oster spelen. En dan zal er ook Joop Doderer zijn, de held uit de KRO-klucht „Drie is te veel". Wie in december naar de ru briek „Van A tot Z" heeft gekeken, zal zich de fragmenten herinneren, die toen uit „Oscar" op het scherm werden gebracht. Het laatste „Luipaard op schoot". De 38ste vertoning van „Luipaard oo schoot" bij de AVRO zal tevens de laatste zijn. De rubriek zal over vier weken in een andere vorm opdoe men, want dan zullen eveneens Ar- mand en Michala Denis in de wilder nis terugkeren, en wel met de eerste aflevering van de onlangs vervaar digde filmserie „Safari to Asia". Er worden landen bezocht, waar in vele opzichten de levenswijze sinds dui zenden jaren niet is veranderd. lijk uit zijn eerste herderlijke brief, die hij 5 december 1955 als Aartsbis schop van Utrecht schreef (Analecta van het Aartsbisdom, 1955, p. 125). Op 17 juli 1951 werd hij Bisschop gewijd. Zondags daarna wijdde hij voor het eerst de priesters, waar onder één van zijn huidige secreta rissen. Nog in hetzelfde jaar wijdde hij de Abt van Klooster Sion te Die penveen. In 1954 wijdde hij de eer ste Abt van de St. Willibrordusabdij van De Slangenburg. In 1956 was hij consecrator van Monseigneur Nier man en in 1959 van Mgr. Moore. Hij consacreerde sinds zijn wijding ongeveer 70 kerken en kapellen. Op 1 juli 1951 benoemde Kardi naal de Jong hem als zijn Vicaris- generaal en legde daarmee het be stuur over het Aarsbisdom in zijn handen. Zelf ging de Kardinaal toen naar Amersfoort om te rusten, ter wijl mgr. Alfrink op de Maliebaan kwam wonen. De Kardinaal kende hem van zeer nabij. Hij was zijn leerling geweest en later zijn colle ga-professor te Driebergen-Rijsen- burg en naar zijn eigen woorden liet hij „met een gerust hart het be stuur van het Aartbisdom aan hem over". A ls bestuurder kenmerkte hij zich door diep inzicht en grote toe wijding, door voorzichtigheid en veel geduld. Alles krijgt ruimschoots zijn tijd om te rypen. Hij is mild en waar er maatregelen getroffen moeten wor den weet hij door de maatregel heen zowel het algemeen belang als het welzijn van de particulier die het bijzonder aangaat steeds zuiver voor ogen te houden. Hij is strikt eerlijk. Zijn eenvoud brengt een voorkeur mee voor eenvoudige oplossingen. Zij die geloven haasten zich niet, zou men ook van hem kunnen zeggen. Zeer spoedig bleek hij al inge werkt in de vele grote en kleine pro blemen, waarmee een bisschop en aartsbisschop te doen krijgt. Als waarnemend voorzitter van de Bis schoppenconferentie had hij ook veel tijd beschikbaar te stellen voor de landelijke aangelegenheden van onze Nederlandse kerkprovincie. Steeds meer gaan allerlei katholieke activiteiten ook hun landelijk leven krijgen. TTijn universele belangstelling voor geheel het terrein van het ker kelijke en katholieke leven in het aartsbisdom en in geheel de kerk provincie moge blijken uit een reeks van zaken, die allen zijn bijzondere belangstelling hebben: kerkenbouw, zuiverheid van liturgie en het mee leven van geheel de gemeenschap daarbij, de samenstelling van het nieuwe rituale, de priesteropleiding op de seminaria, de vernieuwing van het religieuze leven, geheel het ter rein van het Hoger Onderwijs (van St. Radboudstichting tot de zielzorg en organisatie van het studentenle ven), de problematiek rond geheel het complex van onderwijs en opvoe ding, de oecumenische beweging, de katholieke actie, de jeugdbeweging en jeugdzielzorg, de sociale organi saties, de christelijke caritas en haar moderne beleving in de opbouw van de sociaal-caritatieve-instellingen, 't terrein van de volksgezondheid (zo wel het katholieke ziekenhuiswezen als het praeventieve werk), het ziel zorgelijk aspect van de katholieke publiciteit door pers, radio en tele visie, het missie-vraagstuk, waarmee hij als voorzitter van de priester- Missie-bond zo nauw verbonden is, de Pax Christi-Beweging. Zijn wyze van benaderen van al deze kwesties kenmerkt zich vooral door zijn groot verantwoordelijk heidsgevoel, waarmee hij zijn taak als episcopus (toeziener) opvat en door de acribie, waarmee hij zich van al deze zaken op de hoogte stelt. In dit zeer overladen werkpro gram blijven zijn priesters echter zijn bijzondere zorg houden. Met hem onderhoudt hij graag een persoonlijk contact. Met bijzondere belangstelling ook wel eens met zorg, volgt hij de denkbeelden, die leven onder zijn priesters en gelovigen en hij is zich bewust dat hij 't zijne moet doen om deze in het goede spoor te houden of te leiden. T7ier jaar lang heeft hij zo namens Johannes Kardinaal de Jong be stuurd. In die tijd opende hij als waarnemend voorzitter van de St. Radboudstichting de medische fa culteit te Nijmegen (herfst 1951). Het volgend jaar werd het nieuwe Philosophicum „Dijnselburg" te Huis ter Heide ingewijd (1952); dan kwam de herdenking van het her stel der Hiërarchie (1953), waarvan het mandement „De Katholiek in het openbare leven van deze tijd" het sluitstuk was (voorjaar 1954), nadat hij in december 1953 een belangrijke rede had gehouden op de Verbonds vergadering van de KAB. Ook werd hij bij gelegenheid van dit eeuw feest benoemd tot Groot-Officier der Orde van Oranje Nassau. In 1954 vertegenwoordigde hij het Nederlands Episcopaat bij de Boni- facius-herdenking op 12 juni te Ful- da en 20 juni te Plymouth. Hij heeft een bijzondere voorliefde voor zijn heilige voorgangers op Utrechts zetel. Jaarlijks gaat hij naar St. Willibrdrds graf te Echter- nacht, waar 28 juni 1953 een grote klok werd gewijd door de Neder landse Kerkprovincie geschonken. Datzelfde jaar gaf Luxemburg uiting van zijn dank aan Nederlands Katholieken door mgr Alfrink te be noemen tot „Groot-Officier der Or de van de Eikenkroon van Luxem burg". Ofschoon reeds lang voorzien kwam nog weer onverwacht op Maria Geboorte 1955 de dood van Kmchen Salts - da kleine dagelijkse dosis, kan ook voor wonderen doen. Duizenden werden verlost van hun rheumatische pijnen. Waarom zoudt U dan nog langer lij den. Néém Kruschen - hoe eerder hoe beter. De gunstige werking op Uw bloedzuiverende organen blijkt al gauw. Pijnen verdwijnen, naarmate Kruschen Uw bloed vrij maakt van de onzuiverheden, die nu Uw pijnen ver wekken. Als U vandaag met Kruschen begint - iedere dag de kleine dosis - ondervindt U die weldadige verlos sing al gauw. (Advertentie). kardinaal De Jong. Diezelfde dag werd mgr Alfrink door de H Vader benoemd tot Administrator Aposto- licus van het Aartsbisdom Utrecht. Op het feest van St. Martinus, 11 november 1955, werd te Rome de benoemingsbrief gedateerd van mgr Alfrink tot Aartsbisschop van Utrecht. 4 December daaropvolgend werd hij als zodanig geïnstalleerd. De wijze, door jarenlange ervaring ge rijpte mgr Huurdeman zei in zijn toespraak: „iTet is voorwaar geen ge ringe taak... Het is een tijd waarin de stoffelijke belangen de mensen geheel in beslag schijnen te nemen en hen ontoegankelijk maken voor het geestelijke; een tijd waarin twij fel en onrust veler harten beroert en de zucht naar het nieuwe de aan dacht van de eeuwige waarde af leidt". Mgr Alfrink, die toen reeds uit er varing kon spreken, antwoordde onder meer: „De afgelopen vier ja ren hebben mij geleerd, voor zo ver ik het al niet wist dat het bisschopsambt een zware taak is. Naar het woord van St Paulus „spectaculum angelis et hominibus" voor engelen en mensen een schouwspel wordt de bisschop door God en de mensen ter verant woording geroepen om zijn zorg voor da Kerk. Hij moet dag aan dag het bewust zijn met zich dragen, dat hij te kort schiet in vergelijking met de onaf zienbare nood, die de zielen dreigt; want al zou hij naar Paulus' voor beeld „alles voor allen" worden, dan nog zal hij niet bij machte zijn om allen, die aan zijn zorgen zijn toe vertrouwd, voor Christus te behou den of te winnenWie deze ver antwoordelijkheid heeft te dragen kan alleen maar zeer deemoedig worden". Kort daarop ontving hij het „Ma gistraal Grootkruis der Souvereine en Militaire Orde van Malta". Intus sen groeit ook steeds zijn bemoeie nis met zijn tweede bisdom, dat der Nederlandse strijdkrachten. 10 No vember 1951 werd hij vicaris-gene raal van het Vicariatus Castrensis. Bij de dood van Kardinaal de Jong werd hij apostolisch administrator der Nederlandse Strijdkrachten. In 1957 volgde zijn benoeming tot le gerbisschop, wat ook steeds meer zorg en tijd van hem gaat vragen. Als 2 februari 1956 de nieuwe bis dommen Rotterdam en Groningen komen, wordt mgr Alfrink aposto lisch administrator van het bisdom Groningen zolang dit nieuwe bisdom nog vacant is. In 1958 begon hij een inleidend kerkelijk proces voor de zaligver klaring van mgr dr Alphons Ariëns. Hij was de derde Aartsbisschop die achtereenvolgens mgr Huurdeman als zijn vicaris-generaal benoemde. Zelf heeft hij nu reeds zijn derde vi caris-generaal. In 1956 benoemde hij mgr Venings als zodanig, die echter binnen het jaar overleed. Na de dood van mgr Huurdeman in 1958 ontving hij het Grootkruis van de Orde van het H. Graf van Jerusalem en werd hij Groot-Prior van de Ne derlandse Commanderij van de Orde van het H. Graf van Jerusalem. Wal is een kardinaal? Het kardinalen-college is voortge komen uit de geestelijkheid van de stad Rome en de omringende bis schoppen. Behalve een ere-functie, een onder scheiding, geeft het kardinalaat ook de bevoegdheid van de keuze van de bisschop van Rome, de Paus. De waardigheid, in de vorm waar in wij die nu kennen, gaat niet verder terug dan de 11e eeuw. Echter is het nog altijd 20, dat een kardinaal ook als hij ergens an ders ter wereld een bisschoppelijke of andere functie heeft altijd een eigen titel-kerk in Rome heeft, zo dat hij theoretisch lid is van de Ro meinse geestelijkheid. De titelkerk van kardinaal Alfrink zal de Paus later bekend maken. Tussen de werkgevers- en werk nemersorganisaties in het horeca bedrijf is overeenstemming bereikt over een verhoging van vijf procent van de lonen en garantie-inkomens. Deze wijzigingen van de c.a-o. voor het horeca en aanverwant bedrijf moet nog worden goedgekeurd door het college van rijksbemiddelaars. MAN VERDRONKEN De 47-jarige B. A. J. Romeij uit de Hobbemastraat te Den Haag is in de nacht van dinsdag op woensdag in het water langs de Zuidwal gevallen. Voorbijgangers hoorden een plons. Toen zij de heer Romeij uit het wa ter hadden weten te halen, bleek hij reeds te zijn overleden. BRAND BIJ APELDOORN Vanmorgen is brand ontstaan in de woning van de heer A. C. Rutenfrans aan de Klarenbeekseweg 88 in Kla- renbeek. Het vuur breidde zich zo snel uit, dat de brandweren van Kla- renbeek en Apeldoorn geen kans kre gen ook maar iets van het woonhuis en de inboedel ervan te behouden. Vermoedelijk is de brand ontstaan bij een wasketel, die de gehele nacht op een laag gaspitje had gestaan. PROF. DR. F. ZILLIKEN (PHILADELPHIA) HOOGLERAAR NIJMEGEN Het bestuur der Sint Radboudstich ting heeft prof. Dr F. Zilliken te Phi ladelphia benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der geneeskun de aan de R.K. Universiteit voor het geven van onderwijs in de fysiologi sche chemie. PRODUKTSCHAP VOOR VEE EN VLEES BEPERKT UITVOER SPEK. Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees heeft in zijn gis termorgen te Den Haag gehouden vergadering besloten, de uitvoer naar Duitsland van rugspek, zwaarder dan acht kg. en van zeugenbuik te verbie den. Dit met het oog op de vermin derde Duitse aankopen. Vorige week is al besloten gen uitvoer van indus- triespek naar Duitsland meer toe te staan. De nieuwe maatregel betekent, dat het voor de boeren onvoordelig zal zijn, hun varkens te mesten zwaar der dan 90 k 95 kg. Besloten werd de salarissen van het personeel en de vergoeding van de voorzitter met vijf procent te verho gen. Aan de werkgroep exportpropa- ganda agrarisch reproductiemateriaal werd 7500 beschikbaar gesteld als bijdrage in de kosten van de Neder landse inzending op de landbouwten toonstelling, die deze week in Parijs gehouden wordt. Op 9 maart wordt mr. S. J. 'R. de Monchy, oud-burgemeester van Den Haag, tachtig jaar. De heer De Mon chy, die geboren is te Rotterdam en CHRISTEN VANDAAG Iet is nooit gemakkelijk geweest christen, d.w.z. navolger van Christus te zijn. Qok voor de christen van vandaag niet. Het gaat met onze goede bedoelingen als met het zaad. dat „gaandeweg door de zorgen, de rijkdom en de genoegens van het leven" wordt verstikt en nooit tot rijpheid komt (Lukas 8. 14). Wij lijden aan een overmaat van afleiding, welke het leven uitholt. Bij een christen moet echter Christus het middelpunt van het dagelijks leven zijn. „Onderzoekt uzelf, beproeft uzelf, of ge in het geloof zijt gebleven. Bespeurt ge niet bij uzelf, dat Jesus Christus in u is? Zo niet, dan door staat ge de proef niet." (2 Korinthiërs 13-5). DE BRIEF AAN KORINTHE Feitelijk schreef Paulus 3 brieven aan de christen-gemeente in de woelige Griekse havenstad Korinthe. De eerste is helaas verloren gegaan. In de twee overgebleven brieven nu Ko rinthiërs 1 en 2 trekt de apostel alle registers van zijn mach tig schrijftalent uit! De epistels (epistula betekent: brief) van de vorige twee zondagen en van de komende zijn eraan ont leend. Twaalf mensen zijn woensdag omgekomen en 22 gewond in een ge weldig gedrang voor een gebouw in Yokohama, waar de Japanse zange res Tsjiyoko Sjimakoera zou zingen. Bij de nauwe ingang verdrongen zich naar schatting 5.000 mensen om bin nen te komen in de zaal, die slechts ruimte biedt voor 2.500 personen. Het aantal doden als gevolg van de brand van woensdag in een rubberfabriek te Poesan (Zuid-Ko- rea) is tot 62 gestegen. Men heeft donderdag in de rokende puinhopen nog tien lijken gevonden. Er worden nu nog vijftig arbeiders vermist. Men vreest dat ook zij om het leven zijn gekomen. In de nacht van dinsdag op woensdag is voor de Bretonse kust een Spaanse treiler op de rotsen ge lopen en gezonken. De elf leden van de bemanning zijn vermoedelijk ver dronken- KARDINAALSBENOEMINGEN Het consistorie van 28 maart wordt het derde sedert paus Johannes XXni anderhalf jaar geleden werd geko zen. Twee maanden na zijn kroning creëerde hij 23 kardinalen en in de cember j.l. acht. die rechten studeerde aan de Rijks universiteit te Leiden, begon zijn ambtelijke loopbaan in 1902 als ad junct-commies bij de provinciale grif fie van Zuid>-Holland. In 1921 werd hij burgemeester van Arnhem, in 1934 werd hij benoemd tot burge meester van Den Ha^g. Burgemeester De Monchy was de eerste burgemeester in 's lands histo rie, die een koninklijk huwelijk vol trok, namelijk in 1937 dat van prinses Juliana met prins Bemhard. Op 7 mei 1945 kondigde hij vanaf het bor des van het stadhuis de bevrijding van Nederland af. In 1947 legde de heer De Monchy het burgemeestersambt definitief neer. Wegens familieomstandigheden zal de jarige geen bezoek ontvangen. KORTE golf Op de brug over de IJssel bij Doetinchem-Wijnbergen is gistermid dag de ongeveer 45-jarige H. Jonker van de sectie brugonderhoud uit Nij megen door een trein gegrepen en ernstig gewond. Een van zijn voeten werd afgereden. Hij is naar het zie kenhuis in Doetinchem overgebracht. De trein, die op weg was van Win terswijk naar Arnhem, had vijf mi nuten vertraging. De 12-jarige W. A. Richel is gis termorgen op de Soestdijksekade in Den Haag door een bus van de WSM gegrepen en ernstig gewond naar de Ursulakliniek in Wassenaar overge bracht, waar hij gisteravond om half zeven is overleden. De jongens fietste op de Soestdijk sekade in de richting van de Loos- duinsekade, toen de bus die bestuurd werd door de 40-jarige H. A. K, hem achterop kwam. Bij de scherpe draai naar links, die de bus maakte om de Veenendaalkade op te rijden, werd de jongen door de achterkant van de bus geraakt en tegen de straat ge worpen. Een Belgische auto, bestuurd door de 40-jarige C. uit Gent is gis termiddag op de beruchte kruising van PanheelGrathem door onbeken de oorzaak tegen een boom gereden. De bestuurder werd daarbij gedood. De wagen is zwaar beschadigd. Door gasvergiftiging is woens dagavond de 26-jarige timmerman, L. P. L. Holla, wonende in de Valerius- straat te Amsterdam, om het leven gekomen. De heer Holla was ziek en had een pan melk op het gas gezet, waarna hij naar bed was gegaan. De melk kookte over, waardoor de vlam werd gedoofd, doch het gas was blij ven doorstromen. Brand heeft de afgelopen nacht het bedrijfspand van een beddenma gazijn te Groningen bijna geheel verwoest. Toen na de ontdekking de brandweer arriveerde, sloeg het vuur al uit de eerste etage naar buiten. Toen men dacht, het vuur bedwongen te hebben, sloeg het over naar de tweede etage. Binnen drie kwartier was het pand vrywel geheel uitge brand. De schade is zeer groot; het is niet bekend, of de eigenaar verze kerd is. „Nieuw China" heeft gemeld, dat een kanonneerboot van nationa listisch China tot zinken is gebracht teen het de viswateren van commu nistisch China binnendrong. Een schip van communistisch China was uitgezonden om de kanonneerboot te onderscheppen. Na een fel gevecht van een half uur zonk het schip. 12 Opvarenden kwamen om en tien werden gevangen genomen. De films in de week van 26 fe bruari tot 4 maart zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Oorlog en vrede", 14 jaar. Lido: „De gebochelde", 14 jaar. Luxor: „Vijf poorten naar de hel", 18 jaar. Studio: „Whisky als water", alle leeftijden. Trianon: „De blauwe nachtvlinder", 18 jaar. Rex: „Het beest in de nacht". 14 jaar. Marktberichten 's-HERTOGENBOSCH, 2 maart. Vee. Op de markt van heden werden aangevoerd 7057 stuks vee, zijnde 2331 runderen, 226 graskalveren, 886 vette kalveren, 860 nuchtere kalve ren, 270 schapen, 9 geiten, 15 lamme ren, 63 fokzeugen, 444 slachtvarkens, 7 lopers, 1946 biggen. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt: melk- en kalfkoeien van 650,tot 1290, guiste koeien van 600 tot 925, kalf- vaarzen 8501275, klamvaarzen 675 875, guiste vaarzen 600825, pinken 450675, graskalveren 290465, nuchtere kalveren voor fok of meste- rij 65220, weideschapen 5085, drachtige ooien 90140, drachtige zeugen 220325, lopers 5973, big gen 3556, alles per stuk- Slachtrunderen aanvoer 677 stuks. Extra kwaliteit van 3,30 tot 3,45, le kw. 3,10—3.25, 2e kw. 2,80—2,95, 3e kw. 2,502,70; vette stieren 2,80— 3,10; worstkoeien 2,402,55, alles per kg gesl. gew.; vette kalveren le kw. 2,65—3,05, 2e kw. 2,30—2,60, 3e kw. 2,052.20; nuchtere slachtkalveren 1,201,55; slachtvarkens 1,461,52; slachtzeugen le kw. 1,301,36. 2e kw. 1,241,29, alles per kg levend gew.; vette schapen 85—120, vette lam meren 80115, nuchtere slachtkalve ren 3562,50, alles per stuk. Verdere mededelingen: melk- en kalfkoeien: aanvoer normaal, handel rustig, prijzen prijshoudend; guiste koeien aanvoer ruim, handel kalm, niet duurder; jongvee aanvoer ge woon, handel slepend, prijshoudend; vette kalveren aanvoer groot, handel rustig, prijzen aflopend; nuchtere slachtkalveren aanvoer ruim, handel flauw, prijzen moeilijk te handhaven; schapen en lammeren aanvoer nor maal, handel redelijk, prijzen staan de; fokzeugen aanvoer normaal, han del langzaam, niet prijshoudend; lo pers en biggen aanvoer gewoon, han del stroef, aflopende prijzen; slacht vee aanvoer redelijk, handel onver anderd, prijzen onveranderd; slacht zeugen aanvoer normaal, handel stil, prijzen moeilijk te handhaven. BARNEVELD 3 maart Eierveiling Aanvoer 573.426 stuks, handel on regelmatig. Notering: eieren van 58 tot 60 gram 9.04 tot f 9 38, eieren van 60—55 gram 9.479.95. eende eieren van 6472 gram 8.9910.20, alles per 100 gram. Pluimvee Aanvoer plus minus 61.000 stuks. Notering per kilogram: slachtkippen 1.551.62V2, slachtkui- kens 1.601.85. Handel in kippen redelijk, in kuikens kalm. GOUDA 3 maart Kaas Aanvoer lö partijen. Prijs per kg. 2 gulden tot 2.13. Handel kalm. TER AAR 2 maart Groente Wit lof 1 0.4)8—0.61; idem 2 0.30—060; idem stek 0.04—0.41; spinazie 0.87; spruiten 0.410.5-1; idem B. 0.30 0.39; idem afw. 0.150.16; waspeexi 0.22—0.26; idem B. 0.10—0.19; prei 0.63; idem B. 0.46; stoofsla 0.62; rode kool 0.17 alles per kg.; sla 0.23; idem C. 0.17 per stuk; boerenkool 1.50 per kist; idem 0.44 per zakje. R'VEEN 2 maart Bloemen Free- sia's 4085; Anemonen 5572; BI. Druifjes 1026; Irissen 901-46; Nar cissen: Fortuna 5264; King Alfred 6073; Early Glory 4465; Carlton 5270; Buxton 4058; L'koster 18 35; Granium 2336; Whrestler 50 62; Cheerfulness 4150; l'lnnocense 2642; Magnificense 4667; Tulpen: Edith Eddy 62—7«; Rose Copland 69 —88; v. d. Eerden 68—91; White Sail 701.01; W. Pitt 6886; Cordel Hull 93—1.41; Prunus 81—1.02; Red Pitt 75—92; All. Bright 71—91; Golden Harvest 791.03; Apeldoorn 1.28 1.52; Queen of the Night 6072; Al bino 951.08; Queen Elisabeth 1.06 1.17; Lustige Witwe 7892; Piquante 8095; Wintergold 7592; Piccadilly 911.10; Bartigon 8093; Elmus 1.30 1.38; Purper Copland 7385; Ban doeng 8295; Telescopium 7278; Beatrix 1.281.37; Hildegarde 6065; Golden Measure 9096; Dubb. Tul pen 6390; Parkiettulpen 90—1.50 p. bos; Am. Anjers 1326 per stuk. 546ste STAATSLOTERIJ 4e klas 12e lijst HOGE PRIJZEN 5000 12222 2000 10431 1500 4645 9350 1000 3238 9303 13805 400 4306 5564 11914 12011 13243 14753 21720 200 2568 2981 4331 5787 5S57 59S-1 7237 8603 10116 10183 10310 11413 11723 11798 11995 12213 13134 13423 13522 14038 16010 16029 17939 1Ü159 19206 19287 20132 20786 21263 PRIJZEN VAN 80.— 11163 264 334 523 566 598 656 853 885 12082 119 166 264 276 355 431 444 454 457 459 636 642 667 720 807 863 982 993 1301S 179 244 372 463 616 735 754 787 854 1098 234 366 780 899 984 2005 012 041 042 081 296 335 353 584 609 730 792 984 3124 346 348 365 453 455 564 703 735 4055 127 143 156 238 363 596 943 980 £143 168 205 286 293 307 344 369 447 490 562 563 733 798 844 865 877 «OOI 007 090 177 397 403 423 472 525 607 626 629 636 697 812 846 925 I 7022 105 296 350 399 475 631 679 700 845 8000 8191 234 237 333 354 465 591 661 765 800 837 857 889 997 0080 142 171 223 254 313 375 379 393 463 500 691 709 763 898 913 101S5 246 254 353 387 491 541 629 678 717 949 14073 076 206 273 583 613 629 653 678 723 800 923 948 15122 181 273 334 347 383 394 464 577 643 676 734 971 16132 149 300 311 675 725 766 788 819 17157 325 376 456 621 634 18077 114 136 141 164 179 277 354 370 567 569 697 823 880 973 19046 134 197 224 253 277 2S4 292 368 456 657 662 703 930 990 20024 094 230 260 275 463 675 752 855 886 21177 220 284 285 359 400 403 457 607 785 802 831 980 NIETEN 1012 025 062 103 105 118 130 134 201 204 244 324 338 358 369 393 464 490 507 511 516 618 643 650 657 690 697 761 769 773 802 816 845 848 875 922 923 2015 070 086 096 111 170 200 229 263 271 305 320 339 378 394 475 537 559 566 579 6S7 707 716 774 782 819 838 936 973 3012 024 031 037 040 062 153 181 213 230 259 286 299 300 301 353 366 381 387 391 395 475 479 497 515 525 537 541 616 631 640 664 704 723 726 738 771 784 817 821 898 920 924 960 992 993 4031 042 076 078 098 181 225 257 439 486 499 571 615 634 667 682 729 735 758 762 774 782 793 822 832 838 895 913 940 944 6063 065 092 098 117 153 183 317 371 332 425 456 465 482 494 524 543 550 594 629 651 657 670 691 697 729 746 789 904 908 «009 130 203 286 347 353 418 420 421 445 461 515 520 522 577 590 605 649 667 682 728 757 780 783 832 858 867 889 895 916 935 956 7001 013 046 066 074 100 144 155 178 203 225 243 275 336 337 344 395 411 421 427 435 470 478 521 522 573 620 634 710 715 I 718 724 740 784 791 815 841 848 870 872 877 901 925 934 955 967 8073 097 107 116 124 130 144 153 183 193 210 211 225 242 251 257 260 269 271 319 321 323 331 339 390 417 436 437 446 470 477 480 503 519 520 536 570 571 632 646 675 696 698 721 762 819 833 863 868 921 979 992 9003 024 049 075 091 098 102 112 137 160 238 240 312 465 478 483 488 499 541 549 554 601 694 727 742 768 812 825 864 877 887 937 957 10026 050 076 086 087 146 157 181 191 212 268 808 326 851 417 438 483 506 513 610 624 656 683 727 759 811 832 835 889 895 948 952 962 964 11000 11001 046 072 167 189 212 235 296 300 309 u~314 322 330 334 34S 432 453 53a 543 56S- 571 572 620 664 731 740 742 744 748 778 782 865 905 909 931 943 95-1 18104 127 136 199 208 217 220 251 253 277 284 334 337 370 381 397 414 456 460 466 514 534 535 574 577 579 603 605 616 658 726 735 790 791 793 839 889 907 918 959 13002 129 130 142 154 198 202 207 208 219 258 333 386 389 391 442 4S1 538 543 572 632 674 703 721 739 742 777 781 789 865 867 885 894 907 924 962 998 14025 044 050 056 125 158 162 208 217 229 375 454 458 462 466 474 4S8 501 506 517 572 578 596 618 626 633 644 656 657 702 711 736 749 825 849 855 862 898 951 955 15014 015 075 083 090 092 148 164 184 185 214 219 224 225 227 247 209 278 282 311 335 342 361 367 396 403 417 426 442 452 500 501 513 561 583 629 684 692 701 709 820 821 861 959 18038 046 054 061 089 097 114 192 225 233 291 382 438 485 522 544 567 682 758 800 831 837 878 895 964 970 976 987 991 17002 014 060 0S1 082 087 112 143 153 156 165 190 213 246 219 264 295 313 315 316 758 771 789 842 866 918 929 931 933 970 18020 051 057 069 079 082 116 126 151 175 178 197 238 258 317 319 388 891 434 442 532 538 541 544 545 576 612 627 683 694 722 744 804 820 859 887 896 914 924 983 19025 031 038 054 059 157 192 214 218 233 245 249 255 328 342 367 374 416 432 48S 568 585 640 656 661 690 722 759 789 732 797 851 855 856 926 976 20040 061 202 231 308 311 373 392 413 412 428 477 501 527 529 563 575 595 596 6o2 689 718 760 856 873 933 998 H 21006 012 05S 072 097 127 214 228 234 2M 246 292 311 313 429 439 485 4X9 516 51» 547 568 647 669 674 685 726 772 782 813 845 883 884 80S 399 901 939 953 963 96* 973 975 981 9S7 983 n in

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3