IRRRIIMHE lp trk BMr jffS U5 - iürjr SfaJ LimSTAD DUINSTREEK Eerste paal voor dit Leids gebouw geslagen - i I ,.r T_n_rJfijSSp m r r CftlTBUn LfIDfM- $LWtLGAT Scherp Radio-toespraak van minister-president Besprekingen over C.A.0. Bouwbedrijf mislukt DONDERDAG 3 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 tï PCRSPECTlEf VITKETZUfDVESTEh- A&O \7anmorgen heeft wethouder Jonge- leen de eerste paal geslagen van een gebouw, waarvan men bijgaand een schetstekening ziet. Het is het al gemeen bejaardencentrum, dat ge bouwd wordt op de hoek van de Churchilllaan en de Cornelis Schuyt- straat te Leiden. Het biedt onderdak aan 185 bejaarden. Het hoge gebouw rechts op de tekening bevat pension- kamers, waar ook echtparen onder- wnoti»- RoTffecoAf gebracht kunnen worden. De uit bouw op de voorgrond duidt de ge meenschappelijke conversatiezaal en de hal aan. De bejaarden zullen in dit huis hun vrijheid behouden, hoewel zij ge meenschappelijk de maaltijden zullen gebruiken. De voorzitter van de raad van be stuur der stichting bejaardenzorg te Leiden, de heer W. A. Casteleyn, voerde vanmorgen om elf uur het woord. Hij verwelkomde de burge meester van Leiden en de wethouders Jongeleen en Stolp, de hoofd-inge nieur-directeur van de provinciale di rectie voor volkshuisvesting en bouw nijverheid, ir. Mackenzie, ir. D. Y. Lem, directeur gemeentewerken, ir. J. J. G. van Hoek en de heer J. A. Herfst, die de Leidse Spaarbank ver tegenwoordigden (een belangrijk fi nancier van dit project). Wethouder Jongeleen zei, nadat hij de eerste paal enige meters in de grond had geslagen, dat Leiden be hoefte heeft aan nog meer bejaarden centra. Voorts spraken de directeur van de uitvoerende maaaschappij „Pa- nagro" ir. Mackenzie en de architect- ontwerper ir. Landers. De wethouder is ook jarig van- N.N. WE LEZEN, dat onder leiding van de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. Klaasesz, een bijeenkomst is gehouden, waarin door een feestkenner werd uiteengezet hoe je op gepaste wijze de bevrij dingsdag kan doorbrengen. Er was een vrolijke maskermaker op deze vergadering die in een hand omdraai bijna alle aanwezigen van een mombakkes had voorzien. Een wethouder van Den Haag poseerde met de handen in de zijzakken van zijn jasje voor de fotograaf. Een an dere notabel onderging hetzelfde lot. Kijk, dit achten wij een nuttig initiatief. Wij Nuchtere Noordelingen (afge kort tot N.N.) weten niet hoe we feest moeten vieren; carnaval met prijs- j assen-om-karbonade heeft bewezen, tenminste, men zegt het maar som mige misverstanden zijn zo hard- potlood •n geest j No. 518. Horizontaal: 1. tor, 5. lis, 8. insekt, 10. volksnaam v. d. Kauw, 11. muzieknoot, 13. maal, 15. lidwoord (Fr.)', 17. een gezeteld Madonna beeld, dragende het dode lichaam van Jezus op de schoot. 19. boodschapper, 21. teken, 22. oorzaak, 24. voorzetsel, 25. bijrivier v. d. Tiber, 27. muziek noot, 29. voorzetsel, 31. part. 33. aan wijzend voornaamw., 34. naam of op schrift v. e. boek. Verticaal: 1. afval van gedorst graan, 2. maanstand, 3. boom, 4. stuk chocolade. 6. klein kind. 7. duivel, 9. munt in Portugal, 12..lelieachtig ge was, 14. nauwe opening, 16. hoofd werk d^r oudnoorse letteren, 18. gem. in Gelderl., 19. voedsel, 20. zwemvogel, 23. klinknageltje, 26. uit roep, 28. vis, 30. familielid, 32. luite nant (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 517. Horizontaal: 1. odol, 4. hek 6. bal, 7. das, 9. Sn, 10. ben, 11. ba, 12. ook, 13. tol, 14. soms, 16. pook, 17. sla, 18. Sion, 19. is, 20. koon, 22. keen, 23. hé, 24. reis, 25. was. Verticaal: 1. obsessie, 2. Dan, 3. o.l., 4. Han, 5. es, 7. dek, 8. balk, 10. bos, 11. boon, 12. oma, 13. toon, 15. Ols, 16. pion, 18. soes, 20. kei, 21. bes, 22. K.E., 23. ha. nekkig, dat op het laatst niemand be ter weet. Maar wij, N.N., gaan straks des kundig voorgelicht feestvieren, N.N. weten in welke toonsoort we het van „datteme toffe jongens" moeten aan heffen, ja er wordt zelfs voor ons N.N. aandacht besteed aan de juiste feestelijke huppelpas, die N.N. lang kunnen volhouden zonder de schijn te wekken, dat niet oprecht geluk kig te zijn. De juiste feest-vlaggen-voering, luchtig maar niet te wild, en het „kuitblazen", gezellig volksspel uit de middeleeuwen, staan tevens op het programma. We hopen van harte dat dit initia tief zich ook naar Leiden zal ver plaatsen en dat de N.N. burgemeester en wethouders van Leiden in de Bur gerzaal het inspirerende voorbeeld zullen geven in voor N.N. efficiënt en beschaafd hossen op een houten vlonder. Want ook onze stad staal voor het bevrijdingsfeest en ook de Leidse N.N. willen wel eens iets beters, iets fijners, dan de eeuwige fiets- rallye's en het blokjesrapen. We wil len mombakkussen; we willen voor gelicht worden. Maar Leiden huppelt natuurlijk weer achteraan. Ook in Leiden kon een peloton Nationale Reserve georganiseerd wor den. Ten teken, dat men te doen heeft met een „geoefend peloton", dat op genomen is in het systeem van de territoriale verdediging, ontvangt het op 15 maart in de kantine van de Doe lenkazerne te Leiden de pelotonsvlag om half negen 's avonds. De heer C. Ton veertiq jaar bij „Ver Touwfabrieken" Wanneer iemand in staat is om van nabij mede te maken, wat er op technisch gebied hij een bedrijf ge beurt, is het wel een bankwerker- onderhoudsmonteur. En vooral, wan neer hij veertig jaren onafgebroken in dienst van dezelfde werkgever is werkzaam geweest, zoals de beer C. Ton, die dinsdag 1 maart dit juhi- leum vierde, in dienst van de N.V. „Vereenig.de Touwfabrieken" te Lei derdorp. De directeur, de heer H. B. Haan- apnel, noemde het juist het aantrek kelijke van de functie van de onder houdsmonteur, dat diens werkzaam heden niet beperkt blijven tot het normale onderhoud, maar dat hij medewerkt aan alle verbeteringen en vernieuwingen, die in de loop der jaren aan de apparatuur werden aangebracht! De jubilaris verricht zijn taak op uitnemende wijze; hij is een prima vakman! Maar. en dit onderstreeote de heer Haanappel in het biizonder, de wijze, waarop de heer Ton zijn taak verricht, is kenmerkend voor zijn gehele persoonlijkheid. Spreker vergeleek de jubilaris met een huis dokter, die dag en nacht voor zjjn patiënten klaar staat. Ook de heer Ton is vele malen buiten de normale werktijd erbij gehaald, wanneer een machine de dienst weigerde! En het prettige van de heer Ton is dan, dat hij altijd even opgewekt en met ple zier zijn werk doet. Dat veraange naamt in belangrijke mate de sfeer in zijn afdeling onder zijn collega's, maar ook met zijn superieuren!! Het jubileum van dinsdag gaf de heer Haanappel nu bij uitstek de gelegenheid dat eens te zeggen en de heer Ton daarvoor te bedanken! Ook mevrouw Ton betrok spre ker in zijn huldigingswoord en de ju- laris .en zijn echtgenote wenste spre ker nog vele goede jaren toe, ook wanneer, na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het da gelijkse werk tot het verleden zal behoren. Tenslotte bood de heer Haanappel de jubilaris enkele geschenken aan, een gouden armbandhorloge, het Ver erend Getuigschrift van de Mij voor Nijverheid en Handel, het daarbij be horende zilveren draaginsigne en een enveloppe met inhoud De bedrijfsleider der vezelafde lingen, de heed I. Vogelenzang, sloot zich bij de woorden van de heer Haanappel aan en complimenteerde in het bijzonder mevrouw Ton. Van de chef der onderhoudsdienst, de heer Polhuys, die buitenslands vertoeft, had de jubilaris een schrif telijke gelukwens ontvangen. De Belonje, sprak waarderende woor den, evenals de heer J. Nievaart, chef der Spinnerij, in welke afdeling de jubilaris als onderhoudsmonteur werkt. De heer Nievaart voegde bij zijn felicitaties een kist sigaren. De vei'tegenwoordiger in de onder nemingsraad, de heer B. Wouters, bood namens de collega's uit „de zwarte ploeg" een geschenk onder couvert aan. Tenslotte nam de heer Ton het woord en zegde alle sprekers dank voor de sympathieke woorden en de gelukwensen. Na dit officiële gedeelte kwamen diverse afdelingschefs en collega's uit de onderhoudsdienst de jubilaris persoonlijk de hand drukken. Leidse agenda DONDERDAG, 3 MAART. Kon. Mij. v. Nijverheid en Handel. Lunchbijeenkomst. „Uw bedrijf in de ogen van anderen", door mr. A. Se- ret. In den Vergulden Turk, 12.30 uur nam. K. O.-cursus „De tijd vooruit", door prof. dr. J. G. Bomhoff, Rapen burg 61, 8 uur nam. Bevolkingsonderzoek op t.b.c. Sa lonboot „Ursula", Galgewater 9.30 12 uur v.m. en 24.30 uur nam. Stille Omgang. Laatste gelegenheid tot het afhalen van reiskaarten en reglementen. Alleen in de Romanus- zaal (achter de Hartebrugkerk) van half acht tot half negen. R.K. E.H.B.O. Vervolgcursus r.k. Lyceum, Mariëftpoelstr., 8 uur nam. VRIJDAG, 4 MAART. St. Adelbertvereniging. Dr. A. A. Trouwborst over „Onrust in Afrika", ,,'t Gulden Vlies", 8.15 uur. nam. Huish. en Gezinsvoorlichting. Ver trek excursie Jaarbeurs, Garenmarkt 9 u. v.m. ZATERDAG, 5 MAART. Stille Omgang. Lof begint om kwart voor elf; vertrek bussen vanaf de Mare te half twaalf nam. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie v. d. Werf park 11: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10—12 en 2—4. Zon en feestdagen 24 uur. APOTHEKERSDIENSTEN. Geopend apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060. 50 Jaar Christelijke Besturenbond te Leiden Bij gelegenheid van zijn 50-jarig bestaan welk heugelijk feit op 15 maart a.s. herdacht wordt heeft de Christelijke Besturenbond te Lei den een gedenkboekje uitgegeven, dat als ondertitel draagt:,, Van strijd en Zegepraal!" Het boekje begint met een terug blik op de eerste vergadering. De notulen daarvan zijn uiterst pover en *ét is niet geheel duidelijk meer, van wie het inititatief tot oprichting van de bond gekomen is. Met vrij grote zekerheid mag worden aangenomen, dat dit uit de kring van „Patrimo nium" kwam. Van het eerste bestuur dat gekozen werd op 10 mei 1910, is niemand meer in leven. Na een eerste, vrij regelmatige ontwikkeling, volgde in de jaren van 1918 tot 1921 een sterke groei, mede onder invloed van „een politieke ge beurtenis in november 1918", die vele christelijke arbeiders deed in zien, dat zij verkeerd georganiseerd waren. Na 1922 deed zich evenwel een te ruggang voor. In 1925 signaleren de kronieken een dieptepunt; daarna loopt het ledental weer op, totdat de Duitse bezetting op 25 juli 1941 de bond opheft. Na de oorlog bloeide de Christelijke Besturenbond in nieuwe vorm op en volgens de laatste ge gevens telt hij thans 2780 leden. Interessant is het hoofdstukje „Het verleden herdenken", waarin een „ideaal" arbeidsbudget en een lijst van vrouwenionen zijn opgenomen. Ook aan de „Rechtspositie van de arbeider" wordt aandacht geschon ken. In dit hoofdstukje krijgt men een beknopt overzicht van groei, die de sociale wetgeving doormaakte onder invloed van de vakbonden. De rol van het Christelijk Nationaal Vakverbond wordt in een volgend chapiter belicht, waarna ook aan dacht wordt gewijd aan het doel en de activiteiten van de Christelijke Besturen Bonden en aan hun ge schiedenis. Uitvoerig staan de schrij vers van het gedenkboekje stil bij de geschiedenis van de CBB te Lei den. Het was een geschiedenis van harde strijd en taaie volharding, die leidde tot een resultaat, dat reden geeft tot dankbaar herdenken. Ook aan de toekomst wordt reeds door de CBB gewerkt. Een toekomst in Christelijke geest; in de wetenschap, dat wij het volmaakte op deze aarde nooit zullen bereiken. God alleen is volmaakt en Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen. LEIDSE OORLOGSINVALIDEN TWEEDE IN LANDELIJK VOLLEYBALKAMPIOENSCHAP Dat het zit-volleybalspel voor in validen tot een volwaardige tak van sport is uitgegroeid, hebben we gis teren weer eens kunnen zien, tijdens in nationaal zit-volleybaltoernooi, dat de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsinvaliden te Bergen op Zoom organiseerde. Aan dit toernooi nam ook de afde ling Leiden deel. Dit team. dat wordt getraind door de politie-sportinstruk- teur J. Westbroek, eindigde achter landskampioen Bergen op Zoom op de tweede plaats. Nijmegen werd derde en Amsterdam kreeg in deze finale de vierde prijs. Zaterdag a.s. wordt in de school Maresingel (Marnixstraat) de kom petitiewedstrijd LeidenBergen op Zoom gespeeld. Dit belooft bijzonder spannend te worden, want bij even tuele winst van het team uit het zuiden, behalen zij de districtstitel, maar het Leidse team. dat de tweede plaats bezet, heeft ook nog een klei ne kans. Aanvang van deze wedstrijd, waar voor belangstellenden welkom zijn, drie uur. Laatste Berichten KARDINAAL ALFRINK Na het nieuws van hedenmiddag door de radio, waarin mededeling werd gedaan van de verheffing van mgr. dr. B. Alfrink tot kardinaal, werd voor de KRO het „Te Deum" van Diepenbrock uitgevoerd en hield de minister-president, prof dr. J. E. de Quay een korte toespraak. Hij herinnerde er aan, dat ook mi nister-president Schermerhorn des tijds een toespraak hield bij de ver heffing van mgr. De Jong. Minister-president De Quay prees de nieuwe kardinaal als een man van grote wijsheid en voorzichtigheid, een man, begaan met de problemen en noden van deze tijd. „Achter onze vriendelijke en bescheiden aartsbis schop gaat éen grote persoonlijkheid schuil". Prof. De Quay wenste de kardinaal toe, dat deze in de eenzaamheid van zijn hoge ambt, gesterkt door Gods Voorzienigheid en de gebeden van ve len, nog vele jaren werkzaam zou zijn temidden van ons volk. De eerste gelukwensen. De eerste gelukwensen komen thans binnen op het aartsbisschoppelijk huis te Utrecht. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz kwam als een der eersten zijn geluk wensen aanbieden. In de namiddag zal de minister-pre sident prof. dr. P. E. de Quay zijn opwachting komen maken. Het hedenmorgen gevoerde overleg tussen de minister van Economische Zaken, de heer W. J. de Pous, en de voorzitter van de Raad van Bestuur van het Bouwbedrijf, de heer Dura, heeft niets opgéleverd. Dit is van middag meegedeeld in de te Arnhem gehouden algemene ledenvergadering van de Nederlandse Katholieke Bond van Bouwpatroons. Hierop is het besluit genomen het hoofdbestuur te machtigen, alles te doen om de schade, ook tengevolge van eventuele stakingen, tot een mi nimum te beperken. Met applaus werd de vraag van de voorzitter, de heer Nelissen, beantwoord, of de le den bereid waren de conflictsituatie in te gaan en om dan voldoende dis cipline en solidariteit te tonen. Leidse Universiteit KATWIJK Verbouwing Door het architec tenbureau M. E. Hartman te Hilver sum werd het verbouwen van het winkelpand van de N.V. Albert Heyn aan de Voorstraat gegund aan de fir ma W. Ouwehand Zn. te Katwijk aan Zee voor 47.800. VOORSCHOTEN KON. WILHELMINA-VERENIGING ONTHULDE HAAR PLANNEN Op de algemene ledenvergadering van de Kon. Wilhehninavereniging in „Het Wapen van Voorschoten", werd in eerste instantie verslag ge daan van de festiviteiten van het af gelopen jaar, waarna de plannen voor het komende feest besproken werden. Omdat 5 mei, de bevrijdingsdag, ook bij de feestviering zal worden betrok ken het is immers het 3e lustrum van onze bevrijding kunnen de feestelijkheden over twee dagen wor den verdeeld. Op de vooravond van Koninginnedag zal weer een taptoe worden gehouden. Doch deze zal een ander karakter krijgen dan in de voorbije jaren. Er worden pogingen aangewend om vier muziekkorpsen naar Voorschoten te krijgen, een ini tiatief van de dirigent, de heer M. Jansen („St. Laurentius"), die na afloop van de mars door het dorp, op een nader aan te duiden plek een tap. toe zullen blazen. Koninginnedag zal gevierd worden met reveille, kinderoptocht, kinder zang en kindertractatie en kinderspe len. Puzzlerit voor auto's, voetbal wedstrijd, diverse attracties op de Voorstraat en 's avonds populaire mu ziek. Getracht zal worden, op de middag nog een of andere speciale attractie in de vorm van een kijkspel of iets dergelijks te krijgen. Op de nationale Bevrijdingsdag, 5 mei, zullen kindervoorstellingen plaats vinden en puzzelritten voor wielrijders en bromfietsen. Ook keert de ballonnenwedstrijd terug en 's avonds is er in de zaal van het Cultureel Centrum de grote feest avond met optreden van bekende ar- tisten: Corry Brokken, Tom Erich, het Leedy Trio e.a. Enige openbare gebouwen zullen in floodlight gezet worden. Dit zijn wel de voornaamste plan nen, die aan de openbaarheid werden prijsgegeven. Het aantal leden van de Kon. Wilhelmina-ver. kon volgens de voorzitter, de heer B. Hoogwerff Kroon, nog belangrii1- worden uitge breid- De vereniging telt 943 leden, maar gezien het karakter van de vereniging, de verzorging van de Ko ninginnedag, moest eigenlijk iedere ingezetene van Voorschoten er aan meewerken, de viering van deze dag te doen slagen. De vereniging doet heel veel. En 1,50 contributie is nog al weinig (de kinderen ontvangen op deze dag een tractatie, die al meer waarde vertegenwoordigt dan de con tributie). De aftredende bestuursleden, de heren B. Hoogwerff Kroon, L. J. van Aken en G. Nasveld. werden allen bij acclamatie herkozen. Aan de kascom- missie werd toegevoegd als lid de heer Jonker. De begroting voor het nieuwe verenigingsjaar werd bespro ken en goedgekeurd. Een gratis ver loting van zeven prijzen vormde nog een attractie op deze vergadering, die in een zeer gemoedelijke sfeer werd gehouden. Collectantencollege H. Laurentius- parochie. Het collectantencollege van de parochie van de H. Lauren- tius kwam voor een ledenvergade ring bijeen. Wegens vertrek en be danken van enige leden moesten enige nieuwe collectanten worden aangetrokken. In de vergadering werden tot collectant gekozen de he ren H. Rijnja, C. v. d- Hulst. N. E. Ammerlaan, J. R. van Lierop en B. Th. Mourits. De scheidende collec tanten waren de heren A. Q. Dies- wfjk, L. Haastrecht, J. Zwetsloot, N v. d. Werf en J. Sijbers. Hun werd dank gebracht voor hun jarenlange trouwe dienst. Het bestuur had ook nog enige collectanten te huldigen. Deze heren hadden 25 jaar lang de parochie hun diensten verleend. Het waren de heren P- Niersman, G. Niersman en W. Zoetemelk. Een pre sentje in de vorm van een kistje si garen was een stoffelijk blijk van waardering. Bij de bestuursverkie zing werden gekozij tot voorzitter, de heer P. Niersman, tot secretaris de heer J. Pieterse en tot penningmees ter de heer H. Beuman. Gepromoveerd tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld „De betekenis van het Mo hammedaanse recht in het heden daagse Egypte", de heer J. Brugman, geboren te Zaandam en thans wo nende te Den Haag. De promotie ge schiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- cn Natuurkunde op proefschrift getiteld „Oplossingen van metalen in gesmolten halogeniden", de heer H. W. Kouwenhoven, geboren te Rotter dam en thans wonende te Leiden. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Engelse taal- en letterkunde mej. E. James te Haarlem; voor het examen M.O Plant- en Dierkunde mevr. W. RingelbergGiesen en mevr. A. A. WiebesRijks, beiden te Leiden. Geboren: Dirk zn van C. A. Guiit en T. Hoek; Karin dr van J. S. A. Pels en J. van Heijningen; Leuntie dr van J. Hoek en A. Dijkstra; Wil helmus Jacobus Petrus zn van W. J. A. Jacobs en M. P. van der Kleii; René Jacobus Matthijs zn van C. G. Smit en A. H. Nijs; Dirk zn van P. van Duijn en W. van der Meij: Ro nald Johannes zn van P. W. de Graaf en M. M. van Doorn. Overleden: H. Mes 79 jr, echtge note van W. Jansen: H. Devilee 65 jr. man: C. W. de Kmjzer 71 ir, man: J Hundersmarc1- 84 jr. wed. van J. Magiel^e; R Biilsma 6 maanden, zoon: R. H. Groes 54 jr, echtgenote van W. Veldhuizen. SASSENHF.ÏM WEIFELENDE FIETSER DEED AUTO OMSLAAN Op de hoek ParklaanVan Pal- landtlaan had gistermiddag om tien voor half twee een aanrijding plaats, die nog bijzonder goed afliep. De 11-jarige D. B. stak per rijwiel komende uit de richting Lisse de Van Pallandtlaan over. Midden .op de laan aangekomen, zag hij een Volkswagenbusje naderen en keerde om. De bestuurder van het busje trachtte het knaapje te ontwijken en begon te slippen. Al tollende over het wegdek raakte hij toch het rij wiel om vervolgens op zijn .kant in de heg langs de weg te belanden. De jongen was van zijn fiets geslingerd, waarbij hij een lichte hersenschud ding en verwondingen aan het gelaat opliep. Het busje kreeg flinke scha de, maar de zes inzittenden bleven wonder boven wonder ongedeerd. NIEUWKOOP TWEE MANNEN BEKNELD TUSSEN RIETPLATEN Bij de rietplaten-industrie „Papos" aan de Nieuwveenseweg gebeurde gisteravond een ongeval, waardoor twee werklieden in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Men was doende een vrachtauto te laden met geperste rietplaten, toen op een gegeven ogenblik de stapel platen in de richting van de auto begon over te hellen. De waarschuwingskreet van een der werklieden kwam te laat en 't gevolg was, dat A. Broek e uit Nieuwkoop tussen de auto en platen bekneld raakte en de chauf feur van de auto, afkomstig uit Ge- nemuiden, een groot gedeelte der platen over zich heen kreeg en ei onder bedolven werd. In allerij' werden de platen verwijderd, het geen toch nog c.a. 5 minuten 'in be slag nam. De intussen gearriveerde arts G. J. Bremer verleende eerste hulp. Brocke liep een gebroken been op en de chauffeur brak een arm, terwijl beiden inwendige kneuzingen opliepen. De slachtoffers werden vervoerd naar het algemeen zieken huis in Woerden.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2