2)e Dodental in Agadir loopt in de duizenden VOLKOMEN VERWOESTE HAVENSTAD Mgr Alfrink tot Kardinaal benoemd Levensloop van de nieuwe Nederlandse kardinaal Grootscheepse hulp alle kanten van DONDERDAG 3 MAART 1960 51ste JAARGANG No. 14955 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. Telefoon; Directie. Abonnem.. Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f 2.55 p. maand, f 7.50 p. kwartaal. Franco p. p. f 8.Advert.; 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.5J. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Aan koning Mohammed van Marokko is woensdag meegedeeld, dat de aardbevingsramp te Agadir waarschijnlijk 5.000 of 6.000 mensenlevens heeft geëist. Volgens een schatting van het Rode Kruis zijn er 5.000 gewonden. In Agadir wordt algemeen aangenomen, dat de aardbeving aan minstens 3.500 mensen het leven heeft gekost. Ook in de nacht van woensdag op donderdag is het zoeken naar overle venden in de ruines van de huizen van Agadir voortgezet. Verwacht werd dat vandaag een begin zou worden gemaakt met het ruimen van puin door middel van bulldozers. Tot dusver voelden de reddingsbrigaden niet veel voor deze machines omdat zij vreesden dat overlevenden in de ruïnes er nog dieper door onder het puin zouden komen. Woensdag is een aantal bulldozers In de haven van de stad aangekomen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft van de Nederlandse ambas sade in Rabat bericht ontvangen, dat alle Nederlanders in Aqadir wel be houden zijn. Men maakte zich o.a. ongerust over de gezinnen van de directeur en een employé van het destructiebedrijf Gekro te Overschie, dat in Agadir een nevenbedrijf heeft. Het zijn de heer A. v. Riel, directeur, met echtgenote en drie kinderen, benevens de heer K. K. Buskop met echtgenote en een kind. De eerste is afkomstig uit Delft en de laatste uit Rotterdam. Men heeft bij de Gekro een telegram ontvan gen, waarin de heer Van Riel meldde, dat beide families in veiligheid wa ren. De hulp, die van alle kanten gefoo- den wordt, heeft een grootse interna tionale -omvang aangenomen. Ame rikaans materiaal uit Afrika, Frank rijk en Duitsland, Franse, Spaanse, Duitse, Portugese, Britse, Italiaanse en Nederlandse goederen overstel pen de vliegvelden in de nabijheid en van vele landen is nog steun toe gezegd. De Marokkaanse kust is een verzamelplaats van buitenlandse oor- logsschepen van vele nationaliteiten geworden en het luchtverkeer is vele malen geïntensiveerd. De gehele nacht rijden ambulance- ento's door de stad. Zij zijn altijd vol en zij vervoeren slechts lijken. De overlevenden zijn de stad uitge vlucht, naar ouders en vrienden, naar DE JURY VAN BOSTON De MARCONIST van de „Utrecht", die in Boston terecht stond we gens beschuldiging van moord op een vrouwelijke passagier is door de jury vrij gesproken. Hoewel de rol, die de jongeman aan boord van het schip heeft gespeeld, niet bepaald vlekke loos is geweest, menen wij toch, dat de jury een juiste uitspraak heeft ge daan door hem vrij te spreken van moord of doodslag. Ook een Neder landse rechtbank zou hoogstwaar schijnlijk tot hetzelfde resultaat ge komen zijn, daar elk strikt bewijs ontbrak en de hele aanklacht 0 slechts was gebaseerd op „aan wijzingen" en vermoedens. Het proces te Boston, dat in Neder land begrijpelijkerwijs met spanning is gevolgd, heeft weliswaar een voor onze rechtsbegrippen bevredigende uitslag gehad, maar heeft tevens weer eens de nadelen van de Ameri kaanse jury-rechtspraak in het licht gesteld. Men heeft kunnen lezen hoe de openbare aanklager met theatrale gebaren en met suggestieve vragen gepoogd heeft de jury-leden te be ïnvloeden en dat deze juridisch ongeschoolde mannen met het ge val danig in de knoop gezeten heb ben, wordt duidelijk aangetoond door het feit, dat zij 14 uur nodig hebben gehad om tot hun uitspraak te ko men. Bij de eerste stemming was het 66, een dubbeltje op z'n kant. Er komen ook in Nederland talrijke rechterlijke uitspraken voor, waarvan de motivering ons soms vreemd aan doet; wij kunnen dan vaak de funde ring van de uitspraaic in de tekst van de wet maar moeilijk verwerken. Maar steeds kunnen wij er zeker van zijn, dat de basis van zo'n uitspraak berust op een verstandelijke re denering. Bij een jury-rechtspraak spreekt het gevoel, de „indruk" een onevenredig groot woord mee en hangt de uitspraak maar al te vaak af van de handigheid, waarmede le openbare aanklager enerzijds en de advocaat anderzijds de gemoederen van de jury-leden weten te bespelen. Het jury-systeem bestaat in verschei dene landen om de rechtspraak in overeenstemming te houden met de rechtsopvattingen van het volk. Een goede bedoeling, die maar al te vaak falikant uitkomt wegens de ondes kundigheid van de leden. Ons rechtssysteem is toch veiliger. Casablanca, Mogador of Marrakesj. Duizenden kamperen buiten de stad langs de wegkant. De marine-luchtbasis te Agadir is vol gewonden. Zij worden door Brit se, Franse, Amerikaanse, Spaanse, Italiaanse, Marokkaanse en Tune sische dokters en verplegend perso neel bijgestaan. De Franse consul te Agadir, Jeudi, wiens zoon het leven liet, verklaarde tegenover een correspondent van „Reuter": „Er zijn mogelijk 1.500 Fransen om het leven gekomen". De Marokkaanse wijk van Agadir, TaLbordj, ligt geheel tegen de grond. Grote gatten zijn heer en meester in de ruïnes. Zelfs de twee meter dikke muren van de oude ommuurde stad, de Kasjaba, gebouwd op een heuvel, vanwaar men een uitzicht 'had over de haven, zijn onder het geweld van de aardbeving bezweken. In deze wijk staat vrijwel geen on beschadigde woning meer, Sommige huizen zijn vrijwel spoorloos in een krater verdwenen, andere zijn in de len uit elkander gevallen. En nog andere huizen „hangen", in een of andere onmogelijke hoek, nog over eind. Ook de weinige nog onbeschadigde woningen zijn ontruimd, daar de in woners nieuwe schokken vrezen. Een zeventienjarige Brit, Richard Luddinigton, die de ramp overleefde, verklaarde- tegenover de correspon dent van „Reuter": „Toen de aard beving kwam, schudde het hotel „Saa- da", waarin ik mij bevond, op zijn grondvesten, waarna het als een kaar- tenhoop in elkaar stortte. Ik had ge luk, want ik zat slechts onder twee meer puin bedolven en zij groeven me in zes uur uit. Mijn vader had ongeveer vijf me ter puin boven zich, maar na 22 uur haalden zij ook hem er uit. De hoe veelheid puin, waaronder mijn moe der lag, was nog groter- Zij was dood, toen de reddingsploeg haar bereijete". HULP R.K. HUISVESTINGSCOMITé Het Nederlandse RK. Huisvesting comité, afdeling bijzondere noden en rampen te Den Bosch, deelt mede dat zij haar giro no.5230 heeft opengesteld voor allen die geldelijke steun willen verlenen aan de slachtoffers van de ramp van Agadir. NEDERLANDS SMALDEEL TE AGADIR Smaldeel I, bestaande uit Hr. Ms. kruiser ,,De Ruyter" en Hr. Ms., ja gers „Drenthe", „Gelderland" en „Limburg", is gistermiddag omstreeks twaalf uur ter rede van Agadir aan gekomen. Hr. Ms. fregat „De Bitter", eveneens behorende tot smaldeel I bereikte de ongeluksstad omstreeks acht uur in de avond. Onder eigen leiding zijn ploegen van 300 Nederlandse marinemannen ingezet om puin te ruimen en doden te bergen in een daarvoor aangewezen deel van de verwoeste stad, terwijl gewonden naar elders werden over gebracht. Twee medische ploegen en vier doktoren van het smaldeel assis teren tijdens de bergingswerkzaam heden. Voeding en v/ater werden in grote hoevelheden van de schepen aan wal gebracht om vanmorgen in Agadir over de noodlijdende bevol king gedistribueerd te worden. Volgens een vertegenwoordiger van de Nederlandse ambassade is de Nederlandse kolonie reeds in veilig heid. Vrouwen en kinderen werden afgevoerd per kustvaarder. Drie Ne derlandse kampeerders, die in Aga dir op vakantie waren, zijn aan bor i van Hr Ms. 'kruiser ,,Dé''Ru; gastvrij opgenomen. Voor het eerst heeft men thans op verschillende plaatsen bulldozers en andere mechanische hulpmiddelen durven inzetten, omdat de kans op het vinden van overlevenden met het uur kleiner is geworden. Niettemin doen duizenden militairen uit Ma rokko, de Franse en Nederlandse ma trozen en de Amerikaanse vliegers nog het uiterste om bedolven slacht offers op te sporen, maar de tijd is gaan dringen. Het Marokkaanse kli maat dreigt met een epidemie, wan neer de lijken niet spoedig worden geborgen. Een walgelijke stank hangt over verschillende stadsdelen, die alle tot verboden gebied voor ande ren dan de redders zijn verklaard. Agadir biedt een troosteloze aan blik. De Marokkaanse stad is bedol ven onder een dikke laag puin. Hoe zal het de bewoners van het huis op de foto zijn vergaan Rome, 3 maart - De Aartsbisschop van Utrecht, mgr dr B. J. Alfrink is door Paus Johannes XXIII benoemd tot kardinaal van de Katholieke Kerk. De benoeming werd Iaat in de morgen door het Vaticaan bekend gemaakt. op 4 december 1955 verleende de af deling Nederland van het kapittel der Souvereine en Militaire Orde van Malta de aartsbisschop haar hoogste onderscheiding, namelijk met magi straal grootkruis van de Orde. Zijn eerste herderlijke schrijven van 10 december 1955 was een eerbe toon aan kardinaal De Jong, zijn voorganger op de aartsbisschoppelijke zetel, en tevens een bezinning op het bisschoppelijk ambt. In augustus 1957 richtte de H. Congregatie van het Consistorie voor de zielzorg onder de katholieke militairen een vicariaat voor de strijdkrachten op en be noemde mgr. dr. Alfrink tot vicaris- castrensis. De vijfde Noord-Nederlander. Kardinaal Bernard Alfrink is de vijfde Noord-Nederlander die de kardinaalswaardigheid heeft ontvan gen. Deze waardigheid werd ook be kleed door Adriaan Boeyens, later Paus Adriaan VI (1459-1523), Willem van Enckevoirt (1464-1534) benoemd door Adriaan VI, Willem van Rossum CssR (1354-1932) voorzitter van de Propaganda Fide te Rome en dr Jan de Joug, aartsbisschop van Utrecht (1385-1955). Zeven nieuwe kardinalen De eerste negen in 't college Paus Johannes XXni heeft don derdag bekend gemaakt, dat hij op 28 maart zeven nieuwe kardinalen zal creëren, o.w. de aartsbisschoppen van Utrecht, Tokio en Manilla. On der de nieuwe kardinalen, die het aantal „prinsen der Kerk" op 85 zal brengen, bevinden zich voorts de eerste negerkardinaal, mgr Laurian Roegambwa, bisschop van Roetabo in Tanganjika. De anderen zijn: mgir Luigi Traglia, uit Rome; mgr Peter Tatsoeo, aartsbisschop van Tokio; mgr Joseph Lefebvre, aartsbisschop van Bourges; mgr Bernardus Alfrink, aartsbis schop van Utrecht; mgr Rufino Santos, aartsbisschop van Manilla en mgr Antonio Bacci, die een hoge functie in Rome vervult. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Z. Eminentie Kardinaal dr. Ber nard J. Alfrink werd 5 juli 1900 ge boren te Nijkerk in een middenstands gezin. Zijn vader was aannemer. Hij is de jongste van de drie zonen Alfrink. De oudste broer van de kardinaal is architect. Zijn tweede broer is aan nemer. Na de lagere school (eerste van de klas) ging de toekomstige aartsbis schop en kardinaal naar Kuilenburg, het klein-seminarie, waar hij ook nummer één bleef. Vandaar naar Rijsenburg voor filosofie en theolo gie. Op 12 augustus 1924 werd hij priester gewijd in de kathedrale kerk van Utrecht. Studie in Rome. •De toenmalige aartsbisschop van Utrecht wees hem aan voor verdere studie in Rome. Aan het Pauselijk Bijbelinstituut promoveerde hij in 1930 tot doctor in de Bijbelweten schappen. Op 1 oktober 1029 was hij al benoemd tot kapelaan te Houten en op 13 juli in dezelfde functie te Maarssen, maar 13 okto'ber 1933 volgde zijn benoeming tot in de H. Schrift aan het groot-semi narie Rijsenburg. Hoogleraar. 26 Oktober 1945 voegde hij zidh bij het Nijmeegse hooglerarencorps, daar hij met ingang van die datum was be noemd tot hoogleraar in de bijbel wetenschappen aan de Katholieke Universiteit. Zijn leeropdracht om vatte het Oude Testament en het Hebreeuws. Zijn deskundigheid werd gehonoreerd met de benoeming tot consultor van de Pauselijke Bijbel commissie. Hij werd de tweede niet te Rome verblyf houdende Neder lander, die ooit in deze commissie zitting heeft gehad. Van zijn hand verschenen in sa menwerking met prof. G. C. Hart man de bekende pericopen-vertalin gen van de epistels en evangeliën, die bij de voorlezing op zondagen en feestdagen in de kerken worden ge bruikt In de Nederlandse Petrus Canisius- vertaling van de H. Schrift ver zorgde hij de boeken Prediker, Eccle- siasticus, Wijsheid en Tobias. Coadjutor. In het Consistorie van 28 mei 1951 maakte de H. Vader zijn benoeming bekend tot coadjutor van kardinaal De Jong zonder recht van opvolging. De bisschopswijding volgde op 17 juli 1951. Ter gelegenheid van het eeuwfeest der hiërarchie in 1953 werd mgr. Alfrink benoemd tot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau. Aartsbisschop. Na de dood van kardinaal De Jong volgde mgr. Alfrink hem niet automa tisch op, daar hij coadjutor van de kardinaal was zonder recht van op volging. In deze overgangsperiode benoem de de Paus hem tot apostolisch admi nistrator van Utrecht, maar op 3 ok tober 1955 volgde zijn benoeming tot aartsbisschop. Nog voor zijn officiële installatie (Medegedeeld door het KNMI. i Geldig van donderdagavond tot i vrijdagmiddag. Opgemaakt te 11.15 uur). ZACHT WEER J Bewolkt met tijdelijk enige re- gen, maar ook plaatselijk enkele opklaringen. Matige, aanvanke- 1 lijk af en toe krachtige zuidwes- J telijke wind. Aanhoudend zacht weer. 4 Maart: zon op 07.20; onder 18.25; maan op 1032.; onder 00.58. Hoogwaterstanden 4 Maart: voorm. 7.36; nam. 7.56. Het weer in Europa ZELFDE WEERTYPE De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een groot lagedrukgebied, waarin talrijke centra voorkomen, strekt zich uit van het zeegebied, tussen Groenland en Noorwegen naar het gebied ten zuidoosten van New- Foundland. Boven Spanje daarente gen bevindt zich een hogedrukgebied, dat via de Alpen in verbinding staat met een maximum boven Rusland. Dit laatste veroorzaakt winters weer in Rusland en Finland. Het grootste deel van Europa be vindt zich echter in zachte lucht, die tussen de twee eerstgenoemde druk- systemen met zuidwestelijke winden wordt aangevoerd. In deze situatie is nog geen verandering te verwachten. Het zachte weer duurt voort. De kans op enige regen blijft vrij groot HELSINKI sneeuw 12 STOCKHOLM regen 1 OSLO regen KOPENHAGEN regen 3 ABERDEEN onbewolkt 9 LONDEN zw. bewolkt 13 AMSTERDAM onbewolkt 10 BRUSSEL 1. bewolkt 9 LUXEMBURG zw. bew. 3 PARIJS motregen 14 BORDEAUX geh. bew. 13 GRENOBLE regen 8 NICE 1. bewolkt 17 BERLIJN regen 12 FRANKFORT regen 9 MüNCHEN regen 11 ZüRICH zw. bewolkt 7 GENèVE regen 7 LOCARNO onbewolkt 10 ATHENE zw. bewolkt 19 ROME h. bewolkt 17 AJACCIO zw. bewolkt 16 MADRID onbewolkt 13 MALLORCA half bew. 20 Korreltje Zij, die in de wereld voor fijn en week worden gehouden, kunnen soms een sterkte hebben, die niet buigt voor een kracht, welke anders angst inboezemt

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1