Sunil wast stralend wit SUNIL Bejaarden, jong van hart, op Leids carnaval Drie doden bij autobotsing Driebergen wil eigen grond onteigenen DampObevrijdt Consument kan kiezen uit drie melkslijlers Echtpaar met motor verongelukt Voorbijgangers hadden 'n goede dag DINSDAG 1 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA Voor sociëteiten Circa half twee gistermiddag begon de Romanuszaal vol te lopen en toen de middag geopend werd door mej. Th. W. van Mechelen, directrice van de R. K. Huishoudschool, was de ruimte tot de laatste plaats bezet. De reden, dat de opening door mej. van Mechelen geschiedde, was, dat de leerlingen der R. K. Vakschool, dus „de Jeugd", de „Bejaarden" deze ontspanning hebben bezorgd. Dat de meisjes niet alleen onderricht krij gen in de nuttige huishoudelijke vak ken, doch ook in de artistieke, heb- der 4 parochies ben zij ten volle bewezen. Grote en kleine artiesten verschenen op de planken en vergastten het aandachtig luisterende publiek op declamatie, zang en toneel. De twee trieste tafereeltjes uit 'n vluchtelingenkamp deden allen diep in de beurs tasten, waardoor Anneke van Wijk na collecte een bedrag van van 35,voor de kampbewoonsters kon overhandigen. Vóór de padze werd de middag verzorgd door leer lingen van de primaire opleiding en nadat allen zich een kopje koffie met gebakje heerlijk hadden laten sma ken, tracteerden de „Kinderverzorg sters" de bejaarden op een koste lijke éénacter. Ogenschijnlijk wist Toos zich uit haar moeilijke situatie te redden, doch uiteindelijk was het: al is de leugen noch zo snelenz. Na een dankwoord aan alle mede speelsters wekte mevr. Bergers, pre sidente van de „St. Petrus en St. Lodewijk sociëteit" alle leden op, om propaganda te maken voor de Bejaardensocieteit. Velen zijn ons door de dood ontvallen en de lege. plaatsen moeten door nieuwe leden ingenomen worden. Gistermiddag omstreeks tien minu ten voor een zijn drie personen om het leven gekomen, toen de personen auto waarin zij zaten op de weg tus sen Scieek en Jutrijp in frontale bot sing geraakte met een vrachtauto, naderend uit de richting Sneek. De botsing ontstond vermoedelijk doordat de bestuurder van de personenauto onwel werd. Drie van de vier inzittenden uit JONGETJE DOOR TREIN GEGREPEN Op de door knipperlichten en een belsignaal beveiligde spoorwegover gang bij de bedevaartplaats Runx- putte te Heiloo is vanmorgen het ze venjarige zoontje van de familie Stoop uit Heiloo, toen het per fiets op weg naar school was, door een trein gegre pen en op slag gedood. Het ventje heeft waarschijnlijk door de laag staande zon het knip perlicht niet gezien. Naar verluidt zou het belsignaal niet hebben ge werkt. De trein had een kwartier vertra ging. Het stoffelijk overschot is naar het St. Elizabethziekenhuis te Alk maar overgebracht. WITTER DAN DE WITSTE GEIT Een beeld uit de grote carnavalsoptocht, die maandag door de straten van Breda trok Is servituut blok-aan-been Wanneer de gemeenteraad daarmee accoord gaat, zal de gemeente Drie bergen gronden gaan onteigenen, die eigendom zijn van haar zelf. De kwestie betreft een deel van het „Rijssenburgse bos", dat ongeveer een halve eeuw geleden aan de ge meente Driebergen werd geschonken onder voorwaarde, dat het altijd wandelbos zou blijven en niet als bouwterrein zou worden gebruikt. Toen de gemeente Rijssenburg dertig jaar geleden bij Driebergen werd gevoegd, kwam het bos zonder meer ook bij deze gemeente. Teneinde nu dit servituut te be ëindigen, wil Driebergen een ont eigeningsprocedure tegen zichzelf in stellen. Inschrijving van het vonnis tot onteigening in de openbare re gisters^' verschaft Driebergen name lijk de eigendom van het bos, vrij van beperkende bepalingen. Voor- en tegenstanders van het voorstel zijn elkaar in de raad met felle debatten te lijf gegaan. De te genstanders willen vooral het morele aspect zwaar laten wegen, dat de gemeente door het verbreken van 'n eens gegeven woord een slecht voor beeld zou geven. Bovendien vrezen zij als gevolg van de verbreking van het servituut, dat het hele bos over enkele jaren geheel zal zijn volge bouwd, waardoor het sterk krimpen de recreatie-areaal binnenkort nog verder zal afnemen. Er is inmiddels door de burgerij een bezwaarschrift ingediend tegen de onteigeningsplannen dat werd on dertekend door meer dan zevenhon derd ingezetenen. De voorstanders van de onteige ning zien er een mogelijkheid in om aan gratis bouwgrond te komen. zijn M. Band, 54 j. uit Oudedijk, P. Hetjes, 64 j. uit Middele en J. Rui ter 31 j. uit Wijde Wormer. De heer J. Kout, 45 j. uit Wormer werd zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis in Sneek gebracht. De vier mannen waren van Noord-Holland naar Fries land gereisd om stieren te kopen ten behoeve van kunstmatige inseminatie doeleinden. De bestuurder van de vrachtauto bleef vrijwel ongedeerd. Tengevolge van de grote ravage, die de weg ver sperde, moest het verkeer geruime tijd worden omgelegd. neus, keel,borst van vastzittend slflm (Advertentie). Kamerleden klagen: Troonrede met „meerdere" germanismen In het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting van Algemene Zaken uitten verscheidene leden kritiek op de Troonrede. Zij menen dat uit een stilistisch en taal kundig oogpunt beschouwd, niet aan de jongste troonrede een zodanige zorg was besteed als dit staatsstuk toekomt. Zij geven een aantal voor beelden, onder meer van verscheidene germanismen. Zij zeggen verder dat hun ontgaat hoe tot de „uitbouw van een beleid" kan worden overgegaan. Deze leden dringen er bij de regering op aan, aan de Troonrede, vooral ook omdat het hoofd van de staat haar pleegt uit te spreken, voortaan meer zorg te besteden. Voorstel melkbezorging: Deze leden verzoeken de regering verder een regeling bij de wet van de vaststelling van de nationale vlag. Daarbij zou hun inziens tevens die nen te worden bepaald dat het aan brengen van reclame op de Neder landse vlag verboden is. De jongste notaris in Neder land is sinds gisteren de 32-jarige heer B. Batenburg in Beverwijk, die sedert 1 januari 1959 waarnemer was van het kantoor van notaris Brem- mers in deze plaats, die toen met pensioen ging. Het bestuur van het Bedrijfschap detailhandel Melk en Melk- en Zui- velprodukten zal donderdag zijn oor deel uitspreken over een ontwerp verordening ter rationalisering van de melkbezorging. Dit ter vervanging van de vorig jaar niet goedgekeurde ontwerpverordening. Volgens het nieuwe ontwerp dat de voorwaarden vaststelt, waaraan plaatselijke regelingen ter rationali sering tenminste moeten voldoen, moet de consument keus hebben uit drie leveranciers en kan zo nodig een aan de regeling deelnemende le verancier een leveringsplicht worden opgelegd. Gedurende de eerste zes maanden na de inwerkingtreding is er geen vrijheid van keuze. Bezorging aan de huisdeur zal niet verboden mogen worden. Aan detail listen mag niet worden voorgeschre ven of verboden him melk van een bepaalde leverancier te betrekken en aan leveranciers mag niet worden verboden aan niet-deelnemende de taillisten te leveren. Op de rijksweg tussen Castricum en Uitgeest is gistermorgen de 30-ja- rige bestuurder van een motor met zijspan, de heer J. B. uit Den Haag, op een uit de richting Alkmaar ko mende vrachtauto ingereden. Hierbij werd de echtgenote van de heer B. die met haar driejarig dochtertje in het zijspan zat op slag gedood. De heer B. en zijn dochtertje werden met ernstige verwondingen in efen zieken huis te Beverwijk opgenomen. De be stuurder van de vrachtauto liep een shock op. De schedel van Floris V niet zoek Onderzoek nog niei voltooid Naar aanleiding van berichten, als zou de schedel van graaf Floris V in 1296 door de edelen vermoord tijdens een onderzoek te Groningen bij vergissing zijn zoekgeraakt, ver neemt het A.N.P. van prof. dr W. Glasbergen, directeur van het insti tuut voor prae- en proto-historie te Amsterdam, dat het onderzoek van de te Rijnsburg in de voormalige ab dijkerk gevonden skeletten van gra ven van Holland, door dr B. K. S. Dijkstra te Groningen, goed vordert. Het is door dit onderzoek mogelijk Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minder I U - en hon derdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte geit verliest het van uw stralend witte was 1 en spaart uw linnenkast Neem mexeen het voordelige reuzenpak (Advertentie) een aantal historische vraagstukken nauwkeuriger te reconstrueren, dan tot dusverre mogelijk was. Dr Dijkstra verklaarde over de ge ruchten: „Ik kan me niet voorstel len, waar die waanzin vandaan komt." Wanneer in de toekomst het we tenschappelijk onderzoek der skelet ten, waaronder zich de schedel van graaf Floris V bevindt voltooid is zullen zij weer te Rijnsburg aan de schoot de aarde worden toever trouwd. Het ligt in delijn der verwachtin gen, dat de oude heersers over de Hollanden een zeer waardige laatste rustplaats zullen krijgen. Botertje tot de boom Douane (nog) met een kluitje in het riet Op ongeveer 700 kilo kon beslag worden gelegd. De rest is meegeno men door mensen in de buurt en door passerende forenzen. Een vrachtauto, beladen met 2000 kg. smokkelboter heeft gistermorgen omstreeks half zeven op de rijksweg Breda-Roosendaal nabij Etten door een defect aan de stuurinrichting drie bomen geschampt. Daardoor werd de boter over de weg ver spreid. DESERTEUR AANGEHOUDEN. De rivierpolitie in Rotterdam heeft cp verzoek van de betreffende auto riteiten de 31-jarige J. F G., gebo ren in Amsterdam, aangehouden, toen deze aan boord van het regerings schip „Waterman" was aangekomen. De man, die hofmeester bij de marine zou zijn geweest, zou in april 1950 ge deserteerd zijn uit een marinekazerne in Soerabaja. Zó is Carnaval wel uit te houden De chauffeur werd licht aan het hoofd gewond, wat hem niet verhin derde. snel een medeplichtige te hulp te roepen en de nummerborden van de wagen te slopen. In een nabij gelegen winkel belde hij een zekere „Flip" op, die spoedig met een klei ne vrachtauto te hulp snelde. Deze werd met de overgebleven boter vol geladen. De chauffeur reikte aan omwonenden en voorbijgangers gro te pakken boter van 25 kg. elk uit. „Alles moet weg!" waarna het twee tal op de vlucht sloeg. Toen de rijks politie arriveerde, lag er nog maar weinig boter op de weg. De douane recherche nam bij omwonenden nog acht pakken in beslag en slaagde er in 750 kg. op te sporen. De waarde van de partij wordt geschat op 9000. Het wrak van de smokkel auto werd in beslag genomen en naar Tilburg gesleept. In de omgeving van Etten is de chauffeur van de vrachtauto 's mid dags aangehouden. Het is een Vo- lendammer, van beroep chauffeur. De man is geen bekende van de dou ane. Men schat dat er in de vracht auto ongeveer 2000 kilo boter zat. De foto toont de volkomen vernielde wagen tegen de boom. De douane verklaarde nimmer een zo goed uitgeruste smokkelauto in handen te heb ben gekregen. De auto had om. dubbele wanden.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7