Leidse raad besloot tot stichting van cultureel centrum (vijf ton) Kruispunt Thorbeckestraat berucht geworden om voorrangsproblemen Scherp Griep? Chefarine „4" doet wonderen Chefarine 4 De aardbeving in Agadir DINSDAG 1 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAUI'NA 2 Mathesis-gebouw genoemd als plaats De Leidse Raad heeft gistermiddag goedgevonden, dat het geld van het Burgerij-fonds 500.000) besteed wordt aan de bouw van een cultureel centrum te Leiden. Als plaats van vestiging werd door wethouder Van Schaik onder meer genoemd de Pieterskerkgracht, op de plek waar thans het bouwvallige M.S.G.-gebouw staat. In elk geval wil men dit centrum in de binnenstad plaatsen. Wethouder Jongeleen stemde tégen het voorstel. Niet omdat hij legen de bouw van een cultureel centrum is, maar omdat hij slechts vier van de vijf ton van het Burgerij-fonds hieraan wil doen besteden en de overige 100.000 wil bewaren. „Moeten wij wel vandaag deze beslissing nemen, nadat de raad slechts zeer korte tijd heeft gehad om zich over deze zaak te beraden", vroeg de heer De Brce (k.v.p.). Hij deed de suggestie het agendapunt voorlopig aan te houden. zamenlijke vakcentralen met K. en O. contact zochten en „thans om de tafel zitten met het doel de culturele activiteiten meer te buigen in de riching van de gelaagdheid van hen, wier materiële en culturele verhef fing ons zeer ter harte gaat". De arbeidende bevolking (60% van de burgerij van Leiden) kan aanspraak maken op een evenre dig deel van de cultuur-activitei ten, welke de overheid door het toekennen van subsidies mogelijk maakt. K. de Bree: „liever decentralisatie'' Geen enkele raadscommissie, aldus de heer De Bree, die sprak namens de gehele KVP-fractie, heeft B. en W. in deze toch zeer belangrijke aan gelegenheid, kunnen adviseren. Het in de leeskamer ter inzage gelegde rapport, had volgens hem aan alle raadsleden toegezonden moeten wor den, omdat een volledige kennisname verhelderend zou werken. Het aan wenden van deze gelden voor een cultureel doel wordt zéker door zijn fractie voorgestaan, maar hij vraagt zich af of de bouw van een cultuur centrum voor de cultuurbeleving van de Leidse gemeenschap in alle ge ledingen zo noodzakelijk zou zijn, dat daarvoor de gelden uit het bur gerijfonds dienen te worden geput. De heer De Bree war het enige raadslid dat bedenkingen tegen het voorstel van B. en W. om goedkeu ring te hechten aan de suggestie van het burgerijfonds maakte. Voor het overige was de Raad een stemmig in haar lof over het besluit van het fonds. Iedereen erbij betrokken? De heer De Bree voerde aan, dat de gehele Leidse burgerij betrokken moet zijn in het project, dat men met de gelden van dit uit de bezet tingstijd daterende fonds bekostigt. Zijn fractie vraagt zich af of dit met een cultureel centrum, zoals dit be doeld wordt in het voorstel, het ge val is; of dit centrum de cultuurbe leving in Leiden zodanig gunstig zal beïnvloeden, dat de grote massa hierdoor bewogen zal worden tot 'n grotere actieve en passieve cultuur beleving dan thans het geval is. Zou het niet beter zijn eerst gedegen on derzoekingen in te stellen? Spr. be toogde dat een centrum de burger ver van huis en haard roept en is van mening, dat de mens in zijn eigen woonmilieu éérder gegrepen kan worden. Zou het nut van wijk centra niet groter zyn? Spr. somt de voordelen van wijk- of buurthui zen op. Onder meer wordt de com municatielijn verkort. Aldus kan, af gestemd op de persoon en de groep, bewaarheid worden dat „het wezen van de cultuur, de cultur van het wezen is". Hij meent, dat men met vier maal 125.000 gulden 500.000 gulden ook veel kan bereiken bij de stichting van wijkcentra. De centra lisatie zal z.i. geen enkele mogelijk heid aan de zeer gewaardeerde en uitstekend werk verrichtende cultu rele vereniging K. O. ontnemen. Het valt echter niet te ontkennen, al dus spr. dat de deelname aan het culturele leven zich hoe langer hoe meer beperkt tot 'n bepaalde groep. De beperking is zodanig, dat de ge- Rapport. Sprekend over de wetenschappe lijk gedegen voorlichting, die het ge meentebestuur behoeft voor men tot een besluit komt, wees hij op het rapport, dat zal worden samengesteld door een GSW-commissie van des kundigen, dat de overheid een ge degen inzicht zal geven in de cultu rele situatie van onze stad. Spr. vroeg zich af of nu per se op dit mo ment een besluit over het fonds, dat toch geen brood eet, moet vallen. Een jaar uitstel vermeerdert de mo gelijkheden. Tenslotte vroeg spr. zich af of de exploitatie van de bestaande zalen niet in gedrang zal komen. Genees drempelvrees. De heer Zunderman (PvdA) vond dat de stichting van een cultureel centrum het best tot uiting brengt wat er in de bezettingstijd leefde. Zijn fractie spreekt de verwachting uit, dat in het nieuwe stichtingsbe stuur alle stromingen van het maat schappelijk leven vertegenwoordigd zullen zijn. Het centrum zal ook door alle groeperingen gebruikt moeten kunnen worden. Van de bij de stuk ken gevoegde schetstekening van dit centrum distantieert hij zich. Er is aldus de heer Zunderman, te veel decentralisatie van culturele evene menten in Leiden. Dit centrum zal een middel zijn om de burgers met elkaar in contact te brengen en te genezen van drempelvrees, waar het culturele evenementen betreft. Gemeenschappelijk De heer Questro (Pr. Chr.) plaatst zich met zijn fractie achter het voor stel van B. en W. en burgerij-fonds, omdat de exploitatie in handen ge geven wordt van het breed samenge steld K. en O. Zij draagt haar cultu reel werk uit in brede lagen van de bevolking met erkenning van de ver schillende levenbeschouwingen. Hij hoopt, dat de schets van het gebouw, die hij niet geslaagd vindt, een schets zal blijven. Als plaast voor dit gebouw noemt hij het centrum, (niet in een buitenwijk). Hij hoopt, dat de aan vaarding van dit voorstel later geen financiële consequenties voor de ge meente zal hebben. Zich richtend tot de heer De Bree, zegt hij, dat uitstel niet nodig is. Hij heeft vertrouwen in het werk van K. en O. „Laten er in ons land tenminste nog enige dingen gemeenschapplijk gebeuren". De heer Hag ens (bestuurslid van het burgerijfonds) (WD) is blij, dat men nu eindelijk eens aan besteden toe is. Men heeft toch al verlies ge had door de waardevermindering van het geld. Hij is tegen uitstel en tegen buurtgebouwen; als de suggestie van de heer De Bree gevolgd zou worden heeft men spoedig in elke buurt een gebouw alleen voor éné bepaalde ge zindte. En dat is zeker niet de bedoe ling van het burgerij fonds. Hij vraagt om een representatieve plaats. De heer Van Dijk (KVP) is het eens met de heer De Bree en is te leurgesteld over het feit, dat de raad niet is ingegaan op de kernpunten van het betoog van de heer De Bree. Het was beter geweest als de raadsleden met klemmende argumentering tegen het betoog waren ingegaan. Het be toog van de heer De Bree was zeker geen aanval op K. en O. Men wil deze volksuniversiteit zeker niet uitschake len. maar juist bepaalde categorieën mede inschakelen. De voorzitter was verheugd dat nu eindelijk dit voorstel over het bur- gerijfonds is gekomen. Een minder heid in het college was er voorstander van één ton van het fonds te bewa ren. Maar tegen de tijd dat men aan de bouw toe is. heeft men uit de rente toch wel weer een ton weten te kwe ken. Want hij acht het beter dat het fonds blijfs bestaan. De heer De Bree hield hij voor, dat de raad niet meer kan doen dan „ja of nee zeggen" over het voorstel van het burgerij fonds, aangezien dit een autonome positie heeft. Inschakelen van de raadscom missies was dus niet mogelijk. Bij het zoeken naar een object voor dit fonds ging men er van uit dat de gehele burgerij erbij betrokken moest zijn. Dit geldt voor een cultureel cen trum. Met decentraliseren bereikt men bijvoorbeeld niet de binnenstad. Spr. is overigens geen tegenstander van het stichten van wijkgebouwen. ,Over de schets zei hij, dat deze schets gemaakt is om de gedachte te bepa len en het gesprek te vereenvoudigen. Verstandhouding. Wethouder Van Sohaik zei onder meer, dat K. en O. cursussen geeft in 2-1 lokaliteiten in Leiden en dat ver splintering het werk bemoeilijkt. Daarom deze wens tot samenvoe ging. Hij verheugt zich steeds weer over de prettige verstandhouding, waarin binnen de stichting K. en O. het overleg tussen de vertegenwoor digers van verschillende levensop vatting mogelijk is. Bij de repliek zei de heer De Bree nog, dat het zijn ervaring is, dat de centralisatie nuttiger kan werken dan centralisatie. Zijn voornaamste be denking is dat een bepaalde gelaagd heid van de maatschappij niet aan bod zal komen. Het is hem een pak van het hart, dat de verantwoording van deze be slissing grotendeels berust bij het burgerij fondsbestuur. Degelijk onder zoek naar de verschillende aspecten van deze zaak blijft hij noodzakelijk achten. Zonder hoofdelijke stemming werd tenslotte het voorstel aangenomen. Wethouder Jongeleen was tegen. Sociale zondagavond Afdeling Leiden en Omstreken van de Kath. Kappers Petroonsbond or ganiseert op zondag 6 maart een bij zondere avond voor haar leden en echtgenoten. De avond vangt aan met 'n H. Mis om 6 uur nam. in de kapel van de Zusters Carmelitessen Oude Vest 45. Direct daarna begeeft men zich naar 't St. Leonardushuis Haag- weg 14 waar men zal deelnemen aan een gemeenschappelijke koffietafel. Daarna zal spreken pater dr. Alfred van de Weijer o.f.m. cap. Men kan zich tot morgenavond opgeven aan het secretariaat telefoon K 1710 33968. R.K. LEIDSE HARMONIEKAPEL Vanwege de vastenavondviering zal de repetitie van de R.K. Leidse Harmoniekapel hedenavond niet doorgaan. MIMOSA BLOEIT IN WARMOND. Wanneer de man met het koffertje- vol geurende Mimosa langs de deuren komt, wordt het toch heus lente. We hebben de zekerheid van het nade rend voorjaar, hoewel het mannetje met de koffer tot nog toe verstek heeft laten gaan. We hebben namelijk een echte Mimosaboom gezien, in het begin van de bloei. De boom staat op het terras van „De Vijff Vlie- ghen" te Warmond. Uit plantkundig oogpunt is de aanv/ezigheid van de mimosa niets bijzonders: naar de hor- tulanus van de Botanische tuin in Leiden ons mededeelde, is ook deze tuin in 't bezit van zo'n plant, waar van voorts ook een exemplaar staat bij het Huis te Lande te Rijswijk. Over het algemeen ziet men hem evenwel niet dikwijls, omdat de bloemkwekers er in hun kassen geen plaats voor hebben. De plant, die lichte vorst kan doorstaan, groeit na melijk zeer snel en daardoor is het voordeliger voor hen. de eer te laten aan de importeurs, die de keurig op maat gesneden takjes van de Rivièra laten komen. De mimosa te Warmond is vier jaar geleden door de eigenares van de Vijff Vlieghen gezaaid. Met enkele stekjes had ze geen succes. De plant is in deze jaren uit zijn potje gegroeid, waarvan men de scherven nog rond om in de stam in de grond kan zien zitten. Leidse Kantonrechter potlood •n geest J. m SCHRIKKEL No. 516. Horizontaal: 1. mannelijk beroep, 3. zijtak Ebro, 8. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 9. kleding stuk, 10. zorgwekkend, 12. van het teken af te herhalen (afk. in de mu ziek), 13. meisjesnaam, 14. lidwoord, 15. verdriet, 17. zeeëngte tussen See- land en Zweden. 19. titel (afk.), 20. onheilaanbrengende godin, 21. land bouwwerktuig, 22. in de adelstand verheffen, 24. hetzelfde, 26. voeg woord (Fr.) 27. koord, 28. telwoord (Eng.). Verticaal: 1. scheepstros, 2. lied, 3. vrouw van Abraham, 4. eind, 5. Greenwich tijd (afk.), 6. oorzaak, 7. priem, 9. korf, 11. inwendig lichaams deel, 14. mikpunt, 16 vertrouwelijk, 18. familielid, 20. bloedhuis, 21. ge hucht onder de Dr. gem. Borger 22. vaarwel, 23. telwoord, 25. ontken ning (Eng.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 515. Horizontaal: 1. tergend, 6. sol, 7. Tom, 9. mm, 10. ent, 12. me, 13. netel, 15. leer, 16. lens, 17. edele, 19. na, 21. ere, 22. sa, 23. Dan, 25. hel, 26. Maasdam. Verticaal: i. Tom, 2. el. 3. Gent, 4. N.T., 5. dom 6. smalend. 8. mees tal, 10. Eerde, 11. telle, 13. nee, 14. Lee, 18. Eros, 20. aam, 22. Eem, 24. na, 25. ha. HET IS SCHRIKKELJAAR en gis teren was het bovendien nog 29 februari. De dag waarop de vrouwen mogen kiezen. Dies liepen we de hele dag hoewel gelukkig getrouwd met een klein kriebeltje van ver wachting door de dingen van de dag. Maar eerst in de raadszitting gis termiddag gebeurde het. De burge meester zei, dat twee dames nu eens het stembureau mochten zijn en dat zij zich twee heren mochten uitkie zen. Onze burgevader lapte hiermede het gemeentelijk protocol aan zijn laars, maar dat mag op 29 februari, en wees de mejoffers Van Nienes en Bekker aan. De twee socialistische dames namen hun plaats achter de stemtafel en begonnen op intrigeren de wijze rond te kijken. Vooral mej. Van Nienes heeft daar een handje van en mej. Bekker sloot zich daar bij, geheel niet verlegen, aan. Er viel een stilte over de raadszaal. Men zag de ruim dertig mannen den ken, „ben ik het, dames? en iets van lente en rozegeur bloeide op tussen de stoffige dossiers van de Leidse vroed-zaal, beroemd om de veelsoor tige ideeën die er eens in de drie weken geboren worden. De stilte werd pijnlijk, maar eindelijk viel de beslissing. Zachtjes neuriënd: en de vrouw die kiest een man, wezen de dames de heren Knol en Questro aan. Een hele goede keuze, iedereen was het daar, ietwat zuur glimlachend mee eens, want het is altijd moeilijk een illusie te zien vergruizelen en dan te blijven glimlachen. Maar het duurt vier jaar voor het wéér zo ver komt. Gelijk met de carnavalsvreugde kregen de bewoners in de Goede Woning-flats aan de G. Kasteinstraat 5-Meilaan, Diemeistraat en Boshui- zerkade een nieuwe jool te verwer ken, Zij ontvingen bericht dat zij rond twee kwartjes te veel: de ene meer de ander wat minder, huur, hadden betaald. De minister schijnt achter zijn bureau gezeten het zaak je nog eens goed nagerekend te heb ben. Maar hoera: de bewoners kre gen een zakelijk, maar daarom niet minder welkom bericht, dat zij het over 121 weken te veel betaalde mor gen terug kunnen halen in het Jeugdhuis. Dat zal me een gedrang worden want zo maar een gulden of vijftig, aan het begin van de maand. Het lijkt wel „monopoly". De koksschool heeft vanmorgen een serenade laten brengen aan het jubilerende Leids Dagblad aan de Witte Singel. Het „honderd jaar na deze" klonk zeer toepasselijk. Donderdagmiddag 3 maart a.s. tussen half 3 en half 5 is er weer werk aan de winkel van vereniging „Sancta Veronica". De kast is in dit seizoen bijna uitgeput, zodat er weer veel gemaakt kan worden: truien, camisoles, broekjes, alles breiwerk en nachtgoed om te naaien. We ver wachten dat er zich weer enige nieu we leden melden om ook eens iets te vervaardigen voor dit goede doel: steun aan voornamelijk stille armen. Er ligt voldoende materiaal gereed. Het adres is: In de Vroolycke Arke, Pieterskerkkoorsteeg 15, boven-ach- ter. Tot donderdag 3 maart. Alle bejaarden van de bejaar densociëteit In de Vroolycke Arke worden verzocht de H. Mis voor de overleden leden leden bij te wonen in de kapel van de Vroolycke Arke, wonsdag 2 maart, 's morgens om ne gen uur. Donderdag 3 maart is er geen sociëteit. Dat de beschermde voetganger oversteekplaatsen in de huidige ver keerssituatie tot een van de onopge loste problemen behoren, kwam ook gisteren weer duidelijk tot uiting in de zaak tegen een 29-jarige test-mon teur uit Katwijk. Verdachte naderde op 14 januari met zijn auto de over steekplaats aan het Levendaal nabij de Kraaierstraat, terwijl twee voet gangers van 73 en 75 jaar oud veilig dachten te kunnen oversteken. Ver dachte remde te laat af met het ge- gevolg, dat de beide oudjes door zijn auto werden gegrepen en er wonder boven wonder beiden slechts met een onderbeenfractuur van af kwamen. Verdachte, die werd bijgestaan door een raadsman, verklaarde, dat hij de voetgangers van verre wel langs het trottoir had zien staan, doch dacht, dat zij zouden wachten. Zijn snelheid was niet hoog hetgen door getuigen werd bevestigd doch zijn auto was op het laatste moment „doorgegle den." De officier, mr. E. v. d. Schans vond het van geen belang, of de auto was doorgereden of doorgegleden; verdachte had tijd genoeg gehad om geheel tot stilstand te komen. Hij wilde nog wel rekening houden met enige aarzeling van de oudjes ge zien hun leeftijd en eiste daar om een gezien de gevolgen z.i. geringe boete van f 50.subs. 10 da gen. De raadsman voerde aan, dat achteraf, was gebleken, dat een van dé oudjes stokdoof was en de andere zeer slecht van gezicht, dus dat zij mede daarom nog meer voorzichtig heid in acht hadden moeten nemen. Verdachte verklaarde nog, dat hij spijt had van het gebeurde. De pl.v. kan tonrechter, mr. W. de Koning, achtte geen termen aanwezig om aan de eis iets af te doen en vonniste derhalve conform. Daar bij het zo langzamerhand be- W. M. LINDHOUT EN C. J. KLEPKE NAMEN AFSCHEID VAN S.L.F. De heer W. M. Lindhout en C. J. Klepke namen gisteren afscheid van de directie en personeel van de Ste delijke Lichtfabrieken wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In de directiekamer werden zij op hartelijke wijze toegesproken door de directeur, ir. Y. Ykema, die zijn waardering uitsprak voor de wijze, waarop de vertrekkende functionaris sen hun taak altijd hebben verricht. De respectievelijke chefs sloten zich gaarne aan bij deze woorden en ook zij wensten beiden goede pensioen ja ren toe. Nadat namens de personeelvereni- ging geschenken waren aangeboden, volgde het afscheid van de collega's van de meteropneem- en incasso- dienst en van de elektriciteitsfa briek. Ook hier werden de hartelijke bewoordingen met enige attenties onderstreept. DE HEER II. J. LEK NAM AFSCHEID VAN RAAD VAN ARBEID, LEIDEN Na ruim 37 jaar als inspecteur van de Vrijwillige Ouderdomsverzekering aan de Raad van Arbeid te Leiden werkzaam te zijn geweest, nam de heer H. J. Lek gistermorgen af scheid. In zijn welkomstwoord, bracht de voorzitter van de Raad van Arbeid, mr D. J. Gorter, dank voor het werk, dat de heer Lek in de af gelopen jaren heeft gedaan. „Leiden heeft dank zij uw nimmer aflatende ijver een belangrijke plaats in de VOV weten in te nemen", aldus mr Gorter, „en het zal niet gemakke lijk zijn een vervanger voor u te vinden". Er heeft altijd een groot contact bestaan tussen de Raad van Arbeid en de VOV en de scheidende inspec teur was altijd een prettige mede werker, die zijn taak verstond. Ook mevrouw Lek werd in deze woorden van dankbaarheid betrok ken. Ook andere voerden nog het woord. De rhytmische lessen van de R.K. gymnastiekvereniging Sportief, die hedenavond gegeven zouden wor den, kunnen door omstandigheden geen doorgang vinden. De beginnerscursus van de kath. Nat. Bond voor EHBO afd. Leiden, die hedenavond gehouden zou wor den, heeft wegens de vastenavond viering geen doorgang. Donderdag 3 maart vervolgcursus met demonstratie van de nationale wedstrijden. Mogen wij op een grote opkomst rekenen? rucht geworden kruispunt Thor beckestraatOeLaat de Kanterstraat thans een voorrangs-stopbord is ge plaatst, is de moeilijkheid aldaar grotendeels opgelost en zullen aan rijdingen van het niet verlenen van voorrang mogelijk tot het minimum beperkt olijven. „Als laatste der Mo hikanen" naar men hoopt, stonden gisteren nog een drietal motorvoer tuigen-bestuurders terecht, die op ge noemd kruispunt geen voorrang had den verleend tengevolge waarvan nogal wat schade werd berokkend. De stemming was mild; de eisen en von- nisen pro rata en met ƒ15 tot f 20 subs 3 tot 4 dagen betaalbaar. Discussie lussen drs Wierfz en wethouder Van Schaik Het voorstel om voor de openbare school voor lichamelijk gebrekkige kinderen een bedrag per leerling vast te stellen van 1043,39 ondervond in stemming van de Leidse raad. Ook de heer Wiertz (KVP), die echter de op merking maakte, dat het bedrag zo snel is gestegen sinds deze school van de Mytylstichting is overgegaan in gemeentelijke handen. Over de jaren 1956—1957 werd nog een bedrag per leerling beschikbaar gesteld van 640 gulden. Dit is ruim 400 gulden min der dan thans voorgesteld wordt voor de openbare school. Spr. kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat deze gang van zaken voor het bestuur van de Mytylstich ting mede aanleiding is geweest de leiding van de school over te dragen aan de gemeente. Hij deed een be roep op het college om zich in de toe komst bij de vaststelling van deze be dragen voor scholen, waarvan geen soortgelijke openbare scholen in de gemeente aanwezig zijn, duidelijk te realiseren, dat het niet gaat om het verlenen van een subsidie maar om een vergoeding van de werkelijke kosten. Wethouder Van Schaik rekende voor, dat de stijging van het bedrag zeer normaal is. Ook andere scholen hebben steeds hogere bijdragen per leerling gekregen. Hij is van mening, dat de heer Wiertz zich bij zijn rede nering op een zeer smalle basis heeft geplaatst. Er is geen enkele aanleiding te me nen, dat de gemeente een openbare school zou bevoordelen. Hij verweet het voormalig bestuur van de My tylschool het feit, dat het zich nim mer hield aan de begroting en jaar na jaar weer bedragen besteedde aan zaken, die niet begroot waren. De heer Wiertz verklaarde nog eens, dat hij met het voorstel accoord gaat. Hij verbaast zich erover, dat hij in de commissie geen beter met cij fers gedocumenteerd betoog van de wethouder heeft gehoord. Dan zou hij met deze vraag niet gekomen zijn. De heer Van Dijk (KVP) merkte nog op tot de wethouder, dat het niet aangaat nu het bestuur van de My- tyl-stichting van deze zaken te be schuldigen. Hij weet. dat dit bestuur herhaaldelijk de hint heeft gekregen er maar uit te scheiden. Het voorstel werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Burcerli'ke Sfand Geboren: Mimi d. v. H. W. Briër en M. R. C. Stol. Maria Johanna Eliza beth d. v. T. M. A. Huigsloot en H. P. M. van Benten. Dick Jan z. v. D. H. Wassink en R. C. Weenink. Eli sabeth Hubertina d. v. E. M. J. Jas- pars en T. W. Schrader. Rudi z. v. J. P. J. Wijnschenk en N. Nieuwkoop. Maria d. J. W. J. van der Zalm en A. C. Jelierse. Maria d. v. P. Vreeken en M. van Egmond. Ronnie Emi Erik z. van A. J. van den Brink en A. J. Haazer. Wilhelmina Maria Louise d. v. T. van der Maat en A. Nieland, Ma rie Louise d. v. Doojjes Otto M. en L. J. Vermeulen. Marianne d. v. H. Boom en S. F. Giliam. Corinne Maria d. v. C. van Elleswyk en M. H. van der Linden. Robert z. van W. I. van Wijk en S. C. Oudshoorn Nieolaas Antonius Bernardus z. v. N. L. Ver- hoeff en T. M. Oude Alink. Richard Leo Gilberto z. v. J. L. Lourens en II. J. M. Wagenaar. Overleden: C. M. A. Verhoef 1 dag dr. J. M. van Vliet 84 j. vrouw. D. P. Weijers 60 j. man. L. G. Moraal 72 j. man. C. Wesseling 78 j. man. A, H. van Deth 79 j. man. F. A J. M. de Groot 44 j. man. Gehuwd: J. P. van Kempen en J. Ie Feber. V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beter en helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen (alen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor dtf gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. 10.80.Voordelige gezinsverpakking!00 tabl, (3.60 Laatste Berichten In Mogador zijn de eerste over levenden van de ramp aangekomen In die stad werd het eerste bericht over de ramp ontvangen door een po litieman, die op zijn nachtelijke ron de werd aangehouden door een Frans man. die in zijn ondergoed in zijn auto uit de rampstad was gevlucht. Later arriveerden meer overleven den. Een jonge vrouw verklaarde: „Het was een nachtmerrie. Wij renden ons huis uit toen het begon in te stor ten en reden met onze auto zo snel als wij konden weg. De straten lager, vol het stenen en puin. Sommige mensen sprongen uit de ramen op straat. Velen in nachtkleding. Wij passeerden een winkel die in brand stond. Een gehele wijk van Agadir ligt in puin". Conflict in het bouwbedrijf slaat voor de deur Vertegenwoordigers van werkge. vers- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf zijn er tijdens een vanmorgen in Den Haag gehouden bespreking in het bouwbedrijf niet in geslaagd een conflict te voorko men. De- werkgevers, zo deelde de heer J. Dura, voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf, in een na afloop der besprekingen gehouden persconferentie mee, blijven op het standpunt staan dat de risicoclausule voor de thans aan de gang zijnde werken gehandhaafd moet blijven. Dat komt er op neer dat de werkge vers niet kunnen voldoen aan de eis van rijksbemiddelaars, dat voor deze „overlopende werker." de loonsver hogingen niet in de bouwprijs wor den doorberekend. De werkgevers blijven dus weigeren de C.A.O., die vandaag had moeten ingaan, te teke nen. Toegeven aan de eis der rijksbe middelaars zou volgens de heer Dura voor een groot deel van de aanne mers in het bouwbedrijf de onder gang betekenen. Hoe graag de werk gevers ook in de richting van de re gering mee zouden willen denken, zij achten het uitgesloten dat de een_ maal gemaakte bouwcontracten, die de risicoclausule bevatten, niet wor den nagekomen. De heer Dura er kende het volledig recht der werk nemers, te profiteren van de vrijere loonvorming, en betreurde het dat men nu staat aan de vooravond van een conflict in eer. voor de economie van ons land zo belangrijke be drijfstak. Leidse Agenda DINSDAG, 1 MAART. Oudheidkundige lezing. Dr. F. L. Bas- tet over „Een onderaardse ruimte in Rome uit de tijd van Tiberius". Rijksmus. v. Oudheden, 8 uur nam. Modeshow. Gerzon. Baby- en posi tiekleding. Foyer Stadsgehoorzaal 8.15 uur nam. WOENSDAG. 2 MAART. Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, 7 uur nam. Bevolkingsonderzoek op t.b.c. Sa lonboot „Ursula", Galgewater 9.30 12 uur v.m. en 24.30 uur nam. DONDERDAG, 3 MAART. Kon. Mij. v. Nijverheid en Handel. Lunchbijeenkomst. „Uw bedrijf in de ogen van anderen", door mr. A. Se- ret. In den Vergulden Turk, 12.30 uur nam. K. O.-cursus „De tijd vooruit" door prof. dr. J. G. Bomhoff, Rapen burg 61, 8 uur nam. Bevolkingsonderzoek op t.b.c. Sa lonboot „Ursula", Galgewater. 9.30— 12 uur v.m. en 24.30 uur nam. Stille Omgang. Laatste gelegenheid tot het afhalen van reiskaarten en reglementen. Alleen in de Romanus- zaal (achter de Hartebrugkerk) van half acht tot half negen. R.K. E.H.B.O. Vervolgcursus r.k. Lyceum, Mariënpoelstr., 8 uur nam. VRIJDAG, 4 MAART. St. Adelbertvereniging. Dr. A. A. Trouwborst over „Onrust in Afrika", ,,'t Gulden Vlies", 8.15 uur. nam. ZATERDAG, 5 MAART. Stille Omgang. Lof begint om kwart voor elf; vertrek bussen vanaf de Mare te half twaalf nam. APOTHEKERSDIENSTEN. Geopend apotheek Tot Hulp dat Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2