Wereldrecordgeweld van Baeckmann en Johannesen maakte Pesman kansloos Wassenaar won van VVSB en Lisse speelde gelijk tegen TYBB Overwinningen van Altior, Foreholte, ASC, Docos en Lugdunum MAANDAG 29 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 WASSENAAR—WSB 3—1 Wassenaar ontving gistermiddag in het Kerkehout VVSB op bezoek en heeft in een goede wedstrijd een 31 overwinning weten te behalen, die zonder meer verdiend was. Vooral in de eerste helft leverden de gasthe ren goed spel. Het Wassenaarse over. wicht werd in twee doelpunten uit gedrukt, van resp. M. Buytelaar on A. van Dijk (20). Na de rust was VVSB met de wind in de rug voortdurend in de aanval, «naar de verdediging der thuisclub kon telkens alle gevaar keren en af en toe de eigen voorhoede aan het werk zetten voor een tegenaanval. Zo gebeurde het na een kwartier spelen, dat J. Uittenbogaard een goede sco ringskans kreeg en deze beheerst be nutte, waardoor de voorsprong tot een veilige 30 was uitgegroeid. WSB redde tenslotte de eer door een straf schop (31). Jammer was het, dat de scheidsrechter twee maal een of ficiële waarschuwing moest uitdelen aan WSB-spelers TYBB—LISSE 2—2 Voor de belangrijke ontmoeting tussen de beide favorieten TYBB en Lisse bestond enorme belangstelling, daar van Lisse ongeveer 1.000 suppor ters naar Haarlem waren getrokken, zodat in totaal zeker 4.000 bezoekers aanwezig waren. Lisse, dat het voordeel van de wind had, begon al direct met enige fraaie aanvallen, maar geleidelijk wist TYBB door beter technisch spel een veldmeerderheid te verkrijgen zon der dat de Lisse-doelman Baak las tig werk te verrichten kreeg. Na 20 minuten kon de Lisse-aan- hang juichen, toen A. Bon een schot op doel loste, de spil van TYBB raak te de bal verkeerd en het leder rolde langs de verraste TYBB-doelman in het net (01). Hoog laaide het en thousiasme van beide ploegen na dit doelpunt, er werd in een hoog tempo gespeeld en van de spelers werd het uiterste gevergd. Lang behield Lisse haar voorsprong echter niet daar tien minuten later de Haarlemse midvoor snel een drietal Lisse-spelers passeerde, om daarna langs de uit gelopen Baak de gelijkmaker te sco ren (11). Juist enige minuten voor rust had Lisse voor de tweede maal een voorsprong, daar goed samenspel tussen Ton Boon en Koos van der Zwet door laatstgenoemde met een doelpunt werd bekroond (12). WESTERKW.—BODEGRAVEN 1-2. De thuisclub koos het windvoor- deel, doch reeds direct na het be- ginsignaal ging bij een hoog schot van Hoogenboom de bal net bezijden de staander. Aan de overzijde wist doel man Beens door tijdig uitlopen on heil te voorkomen. Nadat de Haagse doelman verscheidene malen op de proef was gesteld, moest deze zwich ten voor een strak schot van A. Boe len, die een pass van C. van Eek be nutte (01). Een gevaarlijk moment ontstond er voor het Bodegraven doel, toen Beijeman net te klein bleek bij een hoog schot van de Haagse rechts buiten, doch Beens gelukkig het ge vaar nog kon keren. Hoewel de gast heren technisch iets beter waren dan Bodegraven, waren de aanvallen van Bodegraven doorgaans gevaarlijker, hetgeen in de 26e minuut resulteerde in een doelpunt van J. van Eek, we derom gescoord uit een pass van C. van Eek (02). Westerkwartier liet echter de moed niet zakken en na enkele vergeefse aanvallen, gelukte het tenslotte Schaap, de achterstand te verkleinen. De rust ging in met 1—2. Ook in de tweede spelhélft was Bo degraven het meest in de aanval, doch thans klopte het in de voorhoede min der dan voor de rust. Waar de thuis club hiertegenover ook weinig beters wist te stellen, bleef de uitslag 1—2 in het voordeel van Bodegraven. DSO—LUGDUNUM 0—3 In een harde doch niet onsportieve wedstrijd heeft DSO in de slotfaze van de strijd het hoofd moeten bui gen. De wedstrijd begon voor DSO wel goed, want direct na de aftrap door Lugdunum nam DSO de bal over en ging toen tot de aanval over. Gedurende enige tijd ging de strijd snel op en neer met Lugdunum tech nisch iets beter. Vooral de vleugel spelers stichtten nogal eens verwar ring in de DSO-gelederen, maar tot doelpunten konden zij vooralsnog r.iet komen en ook DSO zag hiervoor geen kans. Even voor de rust leek keeper De Vries wel onzeker doch gelukkig voor DSO wist Lugdunum deze zwakheid niet uit te buiten. De stand bleef vooralsnog 00. Na rust zag men hetzelfde spel- beeld. Langzamerhand werd Lugdu num iets sterker, doch de DSO-ver- dediging hield moedig stand. Zwarte- veld kopte in deze periode net over de lat. Eenmaal moest de paal DSO te hulp komen. Ook de DSO-midvoor Zeevat kon niet de moed opbrengen de bal eens op te halen en presteer de dan ook weinig. Een der spelers van DSO die door iemand langs de lyn uitgescholden was, kon zich niet beheersen en ging deze persoon te lijf, waarvoor hij door de scheidsrech ter uit het veld gestuurd werd. Dit zette een domper op het spel van DSO. De Vries kon bij een aanval van Lugdunum de bal niet voor de lijn stoppen en deed dit achter de lijn 1—0)Hierna gaf de scheids rechter Van Gils, die blijkbaar ook onder de indruk van het gebeurde was. Lugdunum een strafschop, die uitstekend benut werd (20). Spoe dig hierna liet hij de midvoor van Lugdunum die meters buitenspel stond doorgaan en deze had geen moeite de stand op 30 te brengen. or.V Ao nrprd. Na de hervatting begon Lisse met heftige aanvallen en waren de oran- jezwarten wel het meest in het of fensief. Maar aangemoedigd door de enige duizenden Haarlemmers wist TYBB weer het spel te verplaatsen, de druk op het Lisse-doel werd steeds groter, een serie corners volgde en uit een van deze ontstond een zware doelworsteling, waaruit tenslotte de Haarlemse midvoor de verdiende ge lijkmaker wist te produceren. Met dit doelpunt steeg de spanning ten top. Fel speelden de Haarlem mers, die voor hun laatste kans voch ten, op winst, doch de Lisse-verdedi- ging stond als een rots in de bran ding. Een handicap voor Lisse was nog, dat spil v. d. Poel de laatste 20 minuten op halve kracht speelde. Ook Lisse ondernam nog verschillen de heftige tegenaanvallen, maar hoe beide ploegen ook streden, de stand onderging geen verandering meer, het bleef dus 22, welk resultaat wel de juiste verhouding weergaf. En nu zondag de grote strijd Rip- perdaLisse, welke waarschijnlijk de beslissing voor het kampioenschap kan brengen. BOSKOOP—WADDINXVEEN 1—0 In de halve derby, BoskoopWad- dinxveen, waarin beide ploegen met meerdere invallers moesten uitko men, wist Boskoop een verdiende 10 overwinning te behalen. In doorsnee genomen hebben de gasten misschien de meeste kansen gehad, maar een zeer goede Boskoop defensie, waarin vooral Kant en v. d. Velde bergen van werk verzetten en zodoende tot grote prestaties kwa men, zette de Waddinxveen-voorhoe- de voortdurend de voet dwars. Voor de rest kweet doelman Straver zich goed van zijn taak. Boskoop, goed gesteund door de teruggetrokken linksbinnen Bulk, die met verre en harde passes zijn voor hoede aan het werk trachtte te zet ten, kwam zodoende ook in de aan val, doch tegen de hechte Waddinx- veen-defensie werd veel klem gelo pen. Het eerste en enige doelpunt viel, zoals gezegd toen de tweede helft 20 minuten oud was. Een ipooie pass naar linksbuiten v. d. Toorn bracht deze speler in volle ren, om met een prachtige schijnbeweging naar bin nen toe te zwenken en op tijd zijn schot langs de uitlopende doelman Van Vuren te kogelen (10). De vreugde in het Boskoopse-kamp was groot. De Waddinxveners heb ben in de nog resterende tijd alles op alles gezet om naast de „buren" te komen, maar deze gaven geen krimp. DE VIERDE KLASSERS: DOCOS—VDS 4—0 Docos heeft op de eerste lentezon dag in de Kikkerpolder een verdien de 40 overwinning behaald op het Haagse VDS. Na ongeveer vijf minu ten opende Henny Stuifzand de sco re. Hij loste van verre afstand een schot op doel en de bal verdween via de handen van de VDS-keeper in de touwen (10). Het tweede doelpunt kwam tot stand na goed voorberei dend werk van rechtsbuiten Frans Jansen. Deze bracht de bal snel op en gaf hem af aan de vrijstaande Theo Piket die geen moeite had om de keeper voor de tweede maal het nakijken te g°ven (20). Vlak voor de rust was het nogmaals Theo Piket die doelpuntte maar nu kwam het voorbereidende werk via de links buiten Jan van Marwijk (30). Na de rust was het spelbeeld van minder gehalte. De beide verdedi gingen beheersten toen het spel. Vooral de lange VDS-spil was voor de Docos-mensen een onoverwinne lijke rots in de branding. Ook wilde de rood-witte voorhoede het soms te mooi doen. Het vierde doelpunt voor Docos was een dankbaar pre sentje van VT'S. Bij een aanval be landde de bal vanaf de rechtervleu gel voor de doeLmond en met een meesterlijke kopbal kopte een der VDS-backs de bal langs zijn eigen doelman (40). Daarna was de weerstand van de Haagse gasten enigszins gebroken en zwoegden bei de ploegen zich naar het einde van de wedstrijd die door scheidsrechter Salomé strak en goed werd geleid. TE WERVE-ALTIOR 1—2 In het prachtige sportpark van Te Werve werd gisteren een spannende wedstrijd gespeeld. In die strijd is het Altior gelukt Te Werve de baas te blijven en een verdiende over winning werd door de gasten be haald. Toen Altior de bal aan het rollen had gebracht kwamen de gas ten reeds tot een aanval die niet van gevaar ontbloot was. Te Werve wist ten koste van een corner te redden die echter op niets uitliep. Voorlopig kwam Te Werve er niet aan te pas. Er werd gedoelpunt, maar met de hand, zodat de scheidsrechter zeer terecht dit doelpunt niet toekende. Toen begon Te Werve zich aan de druk te ontworstelen en kwam voor het Altior-doel, maar de verdediging gaf niet thuis. Na een kwartier kreeg Te Werve een vrije trap te ne men juist even buiten 't strafschop gebied, de bal ging echter naast het doel. Toen was de beurt weer aan Altior. Uit een aanval ontstond een hoekschop voor de gasten. Deze cor ner had tot gevolg, dat er een uitste kende kans voor Altior ontstond, maar door treuzelen ging deze kans verloren. In de 20e minuut ging het beter want nu maakte Altior geen fout en Tini Sassen gaf zijn club de leiding (01). Vijf minuten later was het voor het Altior-doel zeer gevaarlijk, maar door een slechte af werking ging deze kans verloren. Even later kwam de Te Werve-mid- voor alleen voor de keeper. We dach ten aan een zeker doelpunt, maar ook deze kans werd niet benut. In de 37e minuut bracht gelukkig voor Te Werve de deklat uitkomst uit 'n benauwde situatie. Even later zette Te Werve een aanval op, die leidde tot een corner. De scherp voor het doel geplaatste bal bracht een on overzichtelijke situatie voor het Al tior-doel en men heeft daarbij blijk baar de bal over de lijn weten te werken. Van onze plaats was het niet te zien, maar de scheidsrechter be sliste doelpunt (11). In de tweede helft had Te Werve nauwelijks afgetrapt of Altior wist de bal te bemachtigen, speelde deze door en Ouwerkerk deponeerde het leer zonder veel moeite in het Te Werve-doel (12). Dit doelpunt was een gevolg van een misverstand in de verdediging der thuisclub, want de Te Werve-keeper stak er geen hand naar uit. De thuisclub deed alle pogingen om de stand weer gelijk te maken, steeds meer kwamen zij in de aanval en er ontstonden voor Te Werve ook wel kansen, maar zij stuitten op de verdediging of er werd onbeheerst naast of over geschoten. Altior wilde de voorsprong behou den en zij verdedigde sterk. Het laatste kwartier was er weer een overwicht van Altior. Toen werd het ook wel duidelijk, dat de overwin ning niet meer zou worden prijsge geven. SJC—ORANJEPLEIN 4—4 Het zal voor de SJC-supporters gis teren wel een beetje ontmoedigend geweest zijn, dat Oranjeplein op be zoek in Noordwijk, de eerste helft van deze sportieve wedstrijd hoewel tegen de straffe wind inspelend het beste deel van deze strijd voor het grootste gedeelte in handen hield en het kon presteren in deze drie kwar tier de stand op 03 te brengen. Het frappante in deze wedstrijd was echter, dat nu SJC in de tweede helft tegen wind moest optornen zij direct hun wil wisten op te leggen aan de Hagenaars en met frisse aan vallen het beste deel van het spel in handen hielden, zozelfs dat na een half uur spelen de stand op 33 was gebracht. Het laatste kwartier van deze ontmoeting moest dus de beslis sing brengen, beide elftallen roerden zich danig, waarbij Oranjeplein het eerste succes boekte (34), doch ook de thuisclub liet zich niet onbetuigd en spoedig lag de gelijkmaker in de touwen (44). In de laatste minuten ontbrak het niet aan spanning, maar verandering kwam er niet meer, zodat de punten broederlijk werden verdeeld, hetgeen de beste verhouding weergaf. ONZE GEZELLEN—DOSR 5—2. Het begint er voor DOSR steeds minder rooskleurig uit te zien, want ook tegen Onze Gezellen werd weer een nederlaag aan het totaal toege voegd. Met niet minder dan 52 moesten de Veenders in Haarlem bak zeil halen. Toch zag er voor rust be paald niet ongunstig uit, want niette genstaande het windnadeel bleef de stand met 11 gelijk. Zelfs had DO SR uit een goede aanval na 13 minu ten speilen door P. Spruyt de leiding genomen. Echter Onze Gezellen, dat met 4 nieuwe spelers met succes een geheel verjongde opstelling probeer de, bleek toch qua spel reeds de meerdere van de Veenders. Daarom was het geen verrassing, dat O.G. 10 min. voor rust, dank zij een voltref fer van haar rechtsbinnen uit een cor ner de stand weer gelijk maakte. Na de hervatting kreeg DOSR de sterke wind in de rug, maar al mocht dit bij de Veense supporters aanvanke lijk nog aanleiding tot hoopvolle ver wachtingen gegeven hebben, zij wer den hierin toch reeds zeer spoedig te leurgesteld. Immers 3 min. na rust was het een felle O.G.-aanval, waar uit de bal eerste tweemaal van de deklat terugstuitte, maar voor de 3e maal ingeschoten door de midvoor kreeg keeper Oomen geen schijn van kans (21). Tqch was DOSR toen nog niet verslagen, want dit bleek wel in de 11e min. toen een back van O.G. een DOSR-aanval slechts met de hand kon stuiten. De toegekende pe nalty werd door J. van Veen inge schoten, maar moest worden overge nomen. Ook de tweede keer schoot Van Veen raak en was de stand weer gelijk (22). O.G. was bépaald van haar kracht overtuigd, want met mooi open aanvalsspel, waarbij vooral de beide buitenspelers zich zeer snel en beweeglijk toonden, werd de DOSR- veste onder vuur genomen. In de 14e min. was het de midvoor, die de stand op 3—2 bracht, waarna een over speeld DOSR machteloos moest toe zien, dat de O.G.-rechtsbuiten in de 20 min. de stand op 4—2 bracht. Vijf min. voor het einde bracht Onze Ge zellen de stand op 52 en kon DOSR slechts sportief het hoofd buigen voor deze verdiende overwinning der Haarlemmers. Fantastische tijd van de Noor: 15.46.6 tegen Andersen 16.32.6 Ongetwijfeld heeft de zaterdag ge- (Zw.) 3 uur 3 min. 27.9 sec.; 5. Sixten reden 10.000 meter op de Olympische Jernberg (Zw.) 3.5.18.-; 6. Pentti Pel- Winterspelen te Squaw Valley bittere konen (Finl.) 3.5.24.5; 7. Gennady Va- teleurstelling opgeleverd voor de Ne- gonov (Rusl.) 3.5.27.6; 8. Veikko (Rasa- derlandse ploeg, want Pesman kon niet nan (Finl.) 3.6.4.4.; 9. Hallgeir Brenden op tegen het geweld van de wereld- (Noorw.) 3.8.23.-; 10. Sverre Stensheim records, die er deze middag werden ge- (Noorw.) 3.8.51.5. vestigd. Reeds tijdens de tweede rit van de HET IJSllOCKEYTOERNOOI wedsirüd om hel olympisch kampioen- Amerika Olympisch kampioen schap 10.000 meter heeft de Zweed Kjell Baeckmann een nieuw wereld- en In de eindronde van het ijshockeytoer- olympisch record gevestigd. Zijn tijd won Tsjechoslowakije met 9—1 van was 16 minuten en 14.2 seconde. Het Duitsland. De tussenstanden waren 3—1, oude record stond sedert 1952 met 40 en 20. 16.32,6 op naam van de Noor Hjalmar Het Amerikaanse team stelde zaterdag Andersen. de gouden medaille al vrijwel zeker Baeckmann reed tegen de Deen Stille, door in de eindronde van het olym- die met 17.00.0 een nieuw Deens record pische ijshockey toernooi met 3—2 van vestigde. Deze fantastische prestatie Rusland te winnen. De tussenstanden zette de Noorse favoriet Knut Johanne- waren: 12 10. 10. Slechts Canada sen aan tot 'n uiterste krachtsinspanning dat zaterdag met 65 won van Zwe- en in een fantastische rit tegen de den (tussenstanden: 14, 10, 41) Amerikaan Uhrlaas slaagde hij erin uit kon n°ë met Amerika gelijk komen, deze 10.000 meter een tijd van 15 min. Daartoe moest het Amerikaanse team 46.6 sec. te slepen. Daarmee won Johan- van Tsjecho Slowakije verliezen en nesen de gouden medaille. Canada het team van Rusland verslaan. .T Amerika heeft intussen ongeslagen het if WC was N?derla"d- olympisch en tevens het wereldkam- n .fe!man. kafsl°os\ Hu pioenschap ijshockey behaald door een was murw geraakt door de fantastische overwinning met 9-4 (tussenstanden: d»? WsÜTfk èJ n Vel" 3~3' 0-1' 6-°) OP Tsjechoslowakije. kwam dan 16 min. 41 sec. Door deze nederlaag van de Tsjechen De Rus Kositsjkin won de zilveren heeft de olympisch kampioen 1956. Rus medaille en de Zweed Kjell Baeckman, land. beslag gelegd op de Europese die dus ruim een half uur wereldrecord- titel. Zelfs bij een nederlaag van de Rus houder was, de bronzen medaille. sen in de laatste wedstrijd tegen Canada Van de 30 deelnemers uit 15 landen kan hun de Europese titel niet meer bleven er vijf onder het oude wereld- ontgaan, record van Hjalmar Andersen (16.32.6). Acht rijders bleven onder het oude ZWEDENDUITSLAND 82 olympisch record, dat Sigge Ericsson in De in de Iinaiepoule geSpcelde wed- Cortlna üAmPoaao vestigde strijd Zweden-Duitsland is met 8-2 (lb-do. it, door de Zweden gewonnen. Door deze De uitslag was; 1. en olympisch kam- uitslag kwam Zweden in de eindrang- pioen: Knut Johannesen (Noorw.) 15.46.6 schikking 0p de vijfde plaats en Duits- (meuw wereld- en olj^pisch record)land, dat geen enkele overwinning be- 2. Viktor Kositsjkm (Rusl.) 15.49.2. 3. haalde, op de zesde plaats. Kjell Baeckmann (Zw.) 16.14.2; 4. Ivar Nilsson (Zw.) 16 26.0; 5. Terry Monag- CANADARUSLAND 8-5 han (Gr. Br.) 16.31.6; 6. Torstein Seier- sten (Noorw.) 16.33.4; 7. Olie Dahlberg Canada heeft de zilveren medaille (Zw.) 16.34.6; 8. Jouko Jaervinen (Finl.) van het olympische ijshockeytoernooi 16.35.4; 9. Keijo Tapiovaara (Finl.) gewonnen. In de laatste wedstrijd ver- 16.37.2; 10. Ross Zucco (Ver. St.) 16.37.6; sJoegen de Canadezen het Russische 11. André Kouprianoff (Fr.) 16.39.1; 12. team ,met, 8—5. Jan Pesman (Ned.) 16.41.0; 13. Helmut Rusland, dat derde werd in de eind- Kuhnert (Did) 16.43.4; 14. Renato de rangschikking veroverde de bronzen Riva (It.) 16.45.7; 15. Arnold Uuhrlass medaillq en is Europees kampioen 1960. (Ver. St.) 16.49.3; 16. Kees Broekman De eindstand was- (Ned.) 16.59.9; 17. Kurt Stille (Den.) 17.00.0; 18. Marios Gios (It.) 17.06.3; 19. L ®n kampioen: Hermann Strutz (Oost.) 17.06.5; 20. Shi- a a S 2 o?—ïo likovski (Rusl.) 17.13.9; 21. Kobayshi £fjfdad 5 0 31-12 Shui (Japan) 17.20.8; 22. Jeen van den J- l l l l Berg (Ned.) 17.23.5; 23. Roald Aas Slow. 5 2 0 3 4 21—23 (Noorw.) 17.26.8: 24. Tynkkynen (Finl.) 5' 5W, ,en 3 J i 3 3 13~ 17.33.6; 25. Mizoo (Japan) 17.42.0; 26. Rin 6' Dalts'and 5 0 0 5 0 5—46 Wong Chang (Korea) 17.45.7; 27. Olin (Canada) 17.50.9: 28. Young Bai Choi In het trootsttoernooi won Japan met (Korea) 18.15.5; 29. Wolfram (Did) 11-3 van Australië. 18.37.0. De Rus Stellbaum werd gedis- De eindstand in het troosttoernooi is: kwalificeerd. 1'. Finland 4 3 1 0 7 50—11 2. Japan 4 2 1 1 5 32—22 GOUDEN MEDAILLE VOOR 3. Australië 4 0 0 4 0 857 HAMALAINEN RECKNAGEL OLYMPISCH De Fin Kalevi Hamalainen won za- KAMPIOEN SPRINGEN terdag de gouden medaille in de cross country over 50 km. Zijn landgenoot De Oostduitser Helmut Recknagel Veikko Hakulinen werd tweede en de heeft het olympisch kampioenschap Zweed Rolf Ramgard behaalde de bron- springen gewonnen met een totaal van zen medaille. De tijden van de eerste 227 2 punten. Op de tweede plaats ein- drie waren respectievelijk 2.59.6.3. digde de Fm Niilo Halonen met totaal 2.59.26.7 en 3.2.46.7; 5. Lennart Larsson 222-6 punten, terwijl de Oostenrijker Otto Leodolter zich met 219.4 punten als derde klasseerde. VOETBAL VERDELING DER PRIJZEN goud zilver brons NEDERLAND EN HET TOERNOOI nüft^nriI 5 OM DE YVERELDTITEL-1962 Noorwegen S 3 0 Zweden 3 3 2 Het zal voor het Nederlands elftal Ver. Staten 2 4 3 bijzonder moeilijk worden om zich Finland 2 2 3 te kwalificeren voor het eindtoer- Canada 2 1 1 nooi om het wereldkampioenschap- Zwitserland 2 0 0 voetbal, dat in 1962 in Chili wordt gosten?«k 2 2 Frankrijk 1 0 2 IS i j J vu j Nederland 0 1 1 Nederland werd namelijk, door n p0ien q l 1 loting, in het voor-toernooi ingedeeld Tsjecho-siów. 0 10 bij Hongarije en Oost-Duitsland. Italië 0 0 l Slechts een der drie landen zal aan het eindtoernooi deelnemen RECETTE VAN 2.475.000 DOLLAR In totaal schreven 60 landen voor TT A. het wereldtoernooi in. De aanmel- rf5?nl££n! i "ES?1} n 1 j:_Tv-^ir Du;iinnnnnn olympische winterspelen heeft zondag- dingen van Irak, de Phihppynen, avond bekendgemaakt, dat de ontvang- Haiti en Noord-Korea werden even- sten in totaal naar schatting 2.475.000 wel niet geaccepteerd, omdat zij niet dollar bedroegen. Verreweg het groot- voldoen aan de reglementaire bepa- ste deel van dit bedrag werd verkregen lingen. Zes en vijftig landen nemen door de verkoop van plaatsbewijzen: dus deel 2.100.000 dollar. De wedstrijden voor het voortoer- Het vervoer met de skilift (80 000 dol- lar), het parkeren (95.000 dollar), de noot (volgens een normaal compe- verkoop van de programma's (105.000 titie-schema) moeten worden ge- dollar), en de enkele toezeggingen (in speeld in de periode van 15 mei 1960 totaal 95.000 dollar) waren de andere tot 31 december 1961. bronnen van inkomsten. De Russische, schaatsenrijder Evgeni Grishin, olympisch kampioen op zowel de 500 als de 1500 meter, heeft tijdens wedstrijden te Squaw Valley op de 500 meter een tijd van 39.6 sec. gemaakt, waarmee hij niet minder dan 0.6 sec. onder zijn eigen wereldrecord bleef. De tijd van Grishin zal echter moge lijk niet als wereldrecord kunnen wor den erkend. Een officiële woordvoerder van de Internationale schaatsenrijders- bond (ISU) verklaarde, dat de ISU wel iswaar het verzoek had bereikt om in ternationale wedstrijden te houden, waarvan de opzet was records scherper te stellen, maar dat dit verzoek eerst zaterdag was binnengekomen. Dit zou te laat zijn geweest om hiervoor goedkeu ring te kunnen geven. Het was naar een suggestie van de 29-jarige Grishin, dat deze wedstrijden werden gehouden. De Rus was op het idee gekomen, omdat hij ervan over tuigd was in dit unieke wintersportoord zijn eigen Wereldrecord te kunnen ver beteren. In zijn opzet is Grishin dus in eerste instantie geslaagd; het laatste woord is nu aan de hoge heren van de internationale schaatsenrijdersbond. -Voordat Grishin reed, waren er wel iswaar rijders tot snelle tijden gekomen, maar geen van hen had Grishins 40.2 kunnen evenaren, laat staan overtref fen. Het waren de Russen Grach en Malyshev die met respectievelijk 40.6 en 40.9, welke laatste tijd ook de Noor El- venes voor zich liet afdrukken, die Gris hin het dichtst benaderden. Grishin, weer geheel fit na zijn krachtexploisie op de 500 meter, trad daarna aan op de 1500 meter tegen de Japanner Nagakubo. Dadelijk na de start nam hij de leiding en hij scheen op weg naar een nieuwe wereldtijd. Toen na zijn finish de klokken werden geraad pleegd, bleken deze stil te staan op 2 min. 8.2 sec., waarmee hij weliswaar 0.4 sec. onder zijn olympisch record was gebleven, maar 1.9 sec. boven het wereldrecord, dat met 2 min. 6.3 sec. sinds januari 1959 op naam staat van de Fin Jouko Jaervinen. Het wereldrecord van de Fin zou onaangetast blijven. Het was de Rus Boris Stenin, die er het dichtst bijkwam met een tijd van 2 min. 7.7 sec. De overigen bleven er ver van verwijderd. Overigens schijnt er een mogelijkheid te zijn gevonden om Grishins 39.6 toch als wereldrecord erkend te krijgen. De Zweed Laftman, de president van de internationale schaatsenrijdersbond, heeft over cle homologatie van Grishins wereldtijd het volgende meegedeeld: „Om als wereldrecord te kunnen worden erkend moet de wereldtijd zijn gemaakt tijdens wedstrijden, die ten minste zeven dagen tevoren bij de ISU zijn aangekondigd. Bovendien moet de ISU natuurlijk voor deze wedstrijden zijn toestemming hebben gegeven. Eerst zaterdag werd besloten, de recordwed strijden te houden en nu wil men deze beschouwen als voortzetting en slot van de voor-olympische wedstrijden, die twaalf dagen geleden plaats hadden. Zo deze oplossing wordt aanvaard on getwijfeld zal dit probleem serieus wor den bekeken zal het record kunnen worden erkend. Binnen veertien dagen zal hieromtrent een beslissing worden genomen". Een Romeinse schooljongen zal de Olympische toorts het grote stadion te Rome binnendragen op 25 augustus a.s., de dag van de opening der spelen. Hij zal aangewezen worden na afloop van atletiekwedstrijden van Romeinse schooljongens van 1517 jaar, die bin nenkort zullen worden gehouden. KUNSTRIJDEN DAVE JENKINS TREKT ZICH TERUG UIT WEDSTRIJDSPORT Dave Jenkins, olympisch kampioen kunstrijden I960 en drievoudig wereld kampioen zal zijn titel in Vancouver, waar volgende week de wereldkam pioenschappen worden gehouden, niet verdedigen. De 23-jarige Amerikaan heeft zaterdag te Squaw Valley ver klaard, dat hij zich uit dc wedstrijd sport terugtrekt, ten einde zich volledig aan zijn studie in de medicijnen te kun nen wijden. Later verklaarde ook Tim Brown, de Amerikaanse kunstrijder, die in de olympische wedstrijden vijfde werd, dat hij eveneens om studieredenen, niet aan de wereldkampioenschappen van Van couver zal deelnemen. En toch werden zij nog derde AI maakten het paard Aureus en zijn ruiter D. Dassett, tijdens de Conven- try Handicap Steeplechase, welke za terdag in Kempton Park is gehou den, een bijzonder nare val, zy lie ten zich niet uit het veld slaan. Paard en berijder krabbelden haastig weer op de been en eindigden nog als derde achter Bandm Scot en Thuranga.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8