3)e £aid6e(2ou/fccï/tit Kard. Stepinac hield vol tot het einde Lynn Kauffman niet geslagen Chroesjtsjef deelt geschenken uit Chroesjtsjef als Sinterklaas Zijn laatste brief getuigt van zijn lijden Zwickau opgegeven Kerk-autoriteiten negeren Chroesjtsjef Baloeba en Loeloea vastenbrief zeventig jaar getrouwd De geheimzinnige duikboten Korreltje MAANDAG 29 FEBRUARI 1960 51ste JAARGANG No. 14952 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: LC J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs 10.59 p. w, f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 c» p. m.m. Telefoontjes flA». Juridische moord Tsjoe komt praten Alle llOOp ill Gelukkige verloofden te Windsor Wenen, 27 februari 1960 (KNP). In zijn waarschijnlijk laatste brief heeft kardinaal Stepinac zijn grote lijden in de openbaarheid ge bracht, maar tevens hoe hij de ver volgers der Kerk in de laatste dagen van zijn leven heeft weerstreefd. Deze brief van de kardinaal was ge richt aan de kantonrechter van Osijek in Joegoslavië en gedateerd 4 december 1959, twee maanden voor voor de dood van kardinaal Stepinac. Met dit schrijven beantwoordde kardinaal Stepinac een oproep, die hij van de rechtbank had ontvangen om te getuigen in de rechtszaak te gen de directeur van het seminarie in Djakovo, prof. Cyril Kos. Prof. Kos is later tot zeven jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens „activi teiten tegen de staat". De kardinaal schrijft: „Ik heb de dagvaarding van de kantonrechtbank voor de ondervraging in de zaak Cy ril Kos en anderen ontvangen. Ik heb de eer op deze dagvaarding te antwoorden, dat ik geen gehoor aan heb gegeven. Mijn redenen daarvoor zijn de volgende: 1. Volgens inlichtingen, waarover ik sedert enige tijd beschik, heeft de UDBA (de Joegoslavische gehei me politie) veel brieven van mij ge vonden in alle delen van het land, waaronder b.v. de brieven, gevon den tijdens de huiszoeking in het" seminarie van Djakovo, waarvan Cyril Kos geestelijk directeur was. In deze brieven beantwoordde ik de priesters, die mij hadden ge schreven en mij hun beste wensen hadden doen toekomen. Indien be wezen kan worden, dat al deze brie ven door mij geschreven zijn (en geen copieën zijn), zal ik ze niet ont kennen, omdat ik ze schreef in mijn hoedanigheid als wettig superieur hetzij aan een priester van mijn dio cees of aan andere geestelijken of vrienden, teneinde hen te bemoedi gen en te troosten. Als ik daarom moet sterven, dan ben ik bereid, want ik ben van mening dat ik met het schrijven van deze brieven geen enkele overtreding heb begaan. 2. Een andere reden, waarom ik geen gehoor kan geven aan de dag vaarding is deze: Door het hoge ge rechtshof van de Kroatische volks republiek werd ik 11 oktober 1946 veroordeeld tot 16 jaar dwangarbeid eerst in de gevangenis van Lepogla- va en daarna tot mijn huidige inter nering in Krasic. Deze veroordeling was een juridische moord op een on schuldig man. De gehele beschaafde wereld heeft deze interpretatie eraan gegeven. Dit werd zelfs toegegeven door sommige leiders van de Fede rale Volksrepubliek van Joegoslavië toen dezen spraken met prof. Ivan Mestrovic in de Ver. Staten. Dit werd mij allemaal mondeling meegedeeld door prof. Mestrovic, toen hij mij dit jaar in Krasic be zocht. Hij weet hun namen. Het resultaat van do veroordeling, welke de gehele wereld als 'n schan daal beoordeelde, is dat mijn psysieke leven gedurende de 13 jaar van ge vangenis en internering aan de rand van het graf is gekomen. Onze art sen en buitenlandse artsen hebben al het mogelijke gedaan om mijn leven te rekken, maar zij konden mijn le venskracht niet teruggeven. Tot dusver hebben zij mij 34 liter bloed afgetapt en dit is nog niet ge noeg. Zij moesten mijn beide benen opereren op my van de dreigende dood te redden als gevolg van de trombose. Als gevolg van deze operaties ben ik praktisch een invalide. Ik strom pel rond mijn huis met behulp van een stok. Bovendien lijd ik al vijf jaar aan de prostaat en ondanks de vele medicijnen bij ik zelden geheel zonder pijn. Ik wil niet de dodelijke ziekte vermelden, welke mij twee jaar ge leden trof en toen journalisten be richtten, dat ik in acuut stervensge vaar verkeerde. Noch wil ik herin neren aan de vele andere ziekten, waaraan ik lijd, zoals bijv. de bron- chiale catharre. Jarenlang heb ik hiermee gesukkeld. Toen dr. Sercer een verzoek indiende, dat ik naar de zeekust mocht gaan, werd dit af gewezen. Mijn ernstige lichamelijke toestand is beter bekend aan de pastoor van Krasic en aan de zusters, die dik wijls hele dagen aan mijn bed heb ben gezeten om mij te helpen. Dik wijls moest ik afzien van de viering van de H. Mis, zelfs op zondag, om dat ik te veel pijn had. Wanneer ik de partij ideologie be strijd, daar ik van haar volkomen valsheid overtuigd ben, bestrijd ik dan de staat? Indien het de Joegoslavische com munistische partij wettelijk toege staan is de Katholieke Kerk te vuur en te zwaar te vervolgen, door de mensen van de Kerk af te houden, door de kinderdoop te beletten, door het godsdienstig onderricht en het kerkelijk huwelijk te verhinderen; indien het de partij toegestaan is de katholieke instellingen en scholen, de drukpers, nieuwsbladen en hun bezittingen te vernietigen en ontel bare daden van onderdrukking te plegen, hoe kan iemand het dan wa gen mij te beschuldigen van misdaad wanneer ik mijn stem verhef ter ver dediging van de zaken, die de ka tholiek heilig zijn. Omdat ik ernstig ziek ben, kan ik aan uw dagvaarding geen gehoor ge ven. Indien dan toch een poging zal worden gedaan om mij te martelen met vragen hetzij aan mijn lijdens- bed, hetzij gedurende mijn pijnlijke wandelingen in de tuin, dan weiger ik van nu af elk antwoord. En bo vendien wijs ik elke verantwoorde lijkheid af voor het openbaar schan daal. dat dan zal ontstaan en dat in de wereldpers gepubliceerd zal wor den, wanneer de nieuwe aanval op een half dode man bekend wordt. Indien de regeringsinstanties van mening zijn, dat ik te langzaam sterf, laten zij dan de liquidatie van mijn lichaam bevelen, zoals zij 14 jaar geleden mijn juridische liquidatie verorderden. Met de genade Gods zal ik mijn plicht tot het einde vervullen tot het einde zonder de minste haat te genover, wie ook, zonder de minste wraakgevoelens tegenover wie dan ook maar ook zonder vrees voor wie ook" aldus kardinaal Stepinac. Vanaf Wallops Island, dat res sorteert onder de Amerikaanse staat Virginia, is een plastieken ballon, met een doorsnede van dertig meter, met behulp van een raket gelanceerd, de ballon, die als voorloper bedoeld is van ballonnen, die korte-golfsei- nen moeten terugkaatsen, heeft een hoogte van 402 kilometer bereikt. De ballon heeft een boodschap van twaalf woorden teruggekaatst. De boodschap werd door twee Ameri kaanse radiostations opgevangen. Premier Tsjoe En-lai van commu nistisch China zal in april naar de Indische hoofdstad New Delhi komen voor besprekingen over de Indisch- Chinese grensgeschillen. Het overleg vindt plaats op voor stel van premier Nehroe van India. Radio Peking deelde gisteren mede dat premier Tsjoe in een vrijdag ver zonden brief had geantwoord op de uitnodiging van premier Nehroe van 5 februari j.L In zijn brief schrijft de Chinese premier het „absoluut mo gelijk" te achten dat het grensge schil wordt geregeld op vriendschap pelijke en vreedzame wyze. „Tijdelijke verschillen van opvat ting en enige onfortuinlijke inciden ten, aldus Tsjoe in zijn brief, mogen onze beide landen niet doen afwijken van hun gemeenschappelijke verlan gen naar een vreedzame regeling van het grensconflict" De pogingen om de 74 in de „Karl Marx"-mijn te Zwickau in Oost- Duitsland ingesloten mijnwerkers te redden, zijn zondag opgegeven, nadat er een nieuwe hevige brand was uitgebroken. Er is geen hoop meer, dat de man nen nog in leven zijn. De ramp, die afgelopen maandag de mijn trof, heeft 123 mijnwerkers het leven ge kost; 51 man werden gered, 49 lij ken konden worden geborgen.' Reddingsploegen hadden bij hun werkzaamheden met grote moeilijk heden te kampen. De nieuwe brand maakte verdere vorderingen echter onmogelijk. Mening van dr. Helpern Dr. Milton Helpern, chef van de dienst voor geneeskundig onderzoek van de stad New York, heeft zater dag op het proces te Boston tegen de Nederlandse marconist Van R. onder ede verklaard, dat naar zijn mening mevr. Lynn Kauffman niet was gesla gen voor zij op 18 september j.l. in de haven van Boston verdronk. Vol gens hem was zij in leven en bij ken nis toen zij overboord viel. Van R. wordt, zoals bekend, ervan beschuldigd, dat hij aan boord van het Nederlandse schip „Utrecht" een verhouding met mevr. Kaufmann zou hebben gehad en dat hij haar op 18 september bewusteloos zou hebben gelagen en overboord gezet, kort na dat de „Utrecht" uit Boston was ver trokken. Dr. IJelperns getuigenis staat lijn recht in tegenspraak met de verkliÊ ring van dr. Luongo, van de genees kundige dienst in Boston, die de vo rige week zaterdag als zijn mening gaf, dat mevr. Kauffman wel geslagen was voor zij verdronk. Dr. Helpern, die in zijn lange loop baan meer dan 30.000 lijkschouwin gen heeft verricht, is niet zelf bij de lijkschouwing van mevr. Kauffman geweest. Haar lijk was reeds gecre meerd vóór hij als deskundige in de zaak werd gemengd. Hij heeft echter alle gegevens van de lijkschouwing ter beschikking gehad en volgens hem zijn de verwondingen, die het lijk vertoonde, hoogstwaarschijnlijk het gevolg van een val in het water en niet toegebracht door slaan of schop pen. Hij wilde niet zeggen om mevr. Kauffman mogelijk zelfmoord had gepleegd. Wel zei hij, dat de hersen bloedingen, die geconstateerd waren, niet noodzakelijkerwijs tot bewuste loosheid hadden behoeven te leiden, zelfs niet als men zou aannemen, dat zij voor het overlijden waren veroor zaakt. Dr. Helpern zei, dat elk van de ver wondingen van mevr. Kauffman, af zonderlijk bezien, door een slag kon den zijn toegebracht, doch het geheel van de verwondingen deed niet den ken dat zij door slaan waren veroor zaakt. Hij achtte het mogelijk, dat het lichaam van mevr. Kauffman in het water het een of andere voorwerp had geraakt of iets tussen het dek en het water tijdens de val. Hooggeplaatste katholieke geestelij ken in Frankrijk, o.w. twee kardina len en drie bisschoppen, hebben be sloten het officiële bezoek, dat de Sowjet-premier Chroesjtsjef binnen kort aan Frankrijk zal brengen, te ,r - negeren, zo is zaterdag in kerkelijke verloofde, Antony Robert Amstrong-Jones, die hier by de Engelse koningin moeder het weekeinde hebben doorgebracht, met een van de lievelingshon den van de prinses. Op Royal Lodge te Windsor in Berkshire spelen prinses Margaret en haar kringen vernomen. Bij de bezoeken, die de Sowjet- leider aan de Notre Dame in Parijs en de kathedralen van Reims en Rouaan zal brengen, zal de geeste lijkheid verstek laten gaan. Chroesjt sjef zal op deze zuiver toeristische otzoeken rondgeleid worden door functionarissen van de overheidsdien sten voor schone kunsten. pauselijke nuntius in Parijs, De aartsbisschop en de bisschop- In tegenwoordigheid van de Bel- pen van Nederland hebben gisteren gische minister voor Kongo en Roe- je Vastenbrief doen voorlezen, wel- anda-Oeroendi, de Schrijver, Is rater- ke handelt over zonde_schuld en ver. kardinaal Paul Marella, is zaterdag dag Brussel tussen vertegenwoor- na een beleefdheidsbezoek aan pre- diff.pr_ vnn d„ R.,i0pha. pn iusbine- mier Debré naar Rome vertrokken. In verband met de plaatsruimte Men verwacht hem pas terug als l°eastam een akkoord gesloten, dat wordt de brief n-et yandaagj maar Chroesjtsjef weer vertrokken zal zijn. een einde moet maken aan de stam- nn(Jpnrirr,r,n De hoge Franse geestelijkheid zou menstrijd in het gebied van Loeloea- er echter de nadruk op leggen dat burg haar houding niet is bedoeld als een politieke boycot. Zij is niet gekant Overeen gekomen is. dat het be tegen diplomatieke besprekingen tus- stuur van Loeloeaburg tot de neder- sen Frankrijk en de Sowjet-Unie. zetting en aan de rand van de stad Kardinaal Feltin heeft voorts ver- zal worden uitgebreid en dat met het klaard, dat gebedsbijeenkomsten, die oog hierop de stad in drie of vier in bepaalde Paryse parochies tijdens gemeenten zal worden verdeeld. De het bezoek zullen worden gehouden toelating van mensen tot de rand- „voor de Zwijgende Kerk die door zóne zal zo worden geregeld, dat er het communisme wordt vervolgd", evenveel Loeloea als Baloeba zullen zuiver parochiale aangelegenheden wonen. Voor het bereiken van dit moeten zijn, los van politieke par- evenwicht zal niet tot evacuatie van tijen. huidige bewoners worden overgegaan. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's weer i In het bejaardentehuis „Irene" te Huisduinen, hoopt het echtpaar Hollen- berg op 5 maart de dag te vieren, dat zij zeventig jaar geleden in het hu welijk zijn getreden. De heer Klaas Hollenberg en mevr. Dieuweftje Hol- lenberg-Joffer zijn 92 jaar oud. Beide echtelieden zijn, hoewel een beetje hardhorend en niet zo best meer ter been, nog goed gezond. Het echtpaar kreeg negen kinderen, van wie er nog vijf in leven zijn. Het heeft twaalf klein- en elf achterkleinkinderen. Het Zuid-Afrikaanse blad „Sunday Express" schrijft zondag, over inlich tingen te beschikken, waaruit men kan opmaken, dat de geheimzinnige duikboten, die de laatste tijd in de Zuid-Amerikaanse en Zuid-Afrikaan se wateren zijn verschenen, Russi sche duikboten zijn, die opereren van uit geheime bases in het Zuidpoolge bied of vanuit geheime bases op de verlaten eilanden ter hoogte van de „woeste kust" van Pondoland in het zuidoosten van Zuid-Afrika. Het blad weet te melden, dat de militaire autoriteiten van Zuid-Afri- ka op het ogenblik „energieke pogin gen" doen om de schepen op te spo ren en dat er misschien binnenkort een operatie op touw zal worden ge zet om de geheime bases op te sporen. De wetenschappelijke stations, die de Russen in het Zuidpoolgebied hebben gevestigd en die „tegenover" Zuid- Afrika liggen, zouden heel goed voor geheime bases kunnen worden ge bruikt, zo meent het blad. Het merkt dan verder op, dat de Russische vrachtschepen, die zo vaak de Zuid- Afrikaanse havens aandoen en dan doorvaren naar het Zuidpoolgebied, veel meer brandstof aan boord heb ben dan zij zelf nodig hebben. Deze brandstof is bestemd voor de Russi sche duikboten, aldus de „Sunday (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER ZACHT Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind. Minder zacht. |Ki p| Hl \IC\C\D Dl HMP verschillende projecten afzonderlijk II KUIL VUUlV KUII IC terugbetalen in gelijke jaarlijkse ter- PROPAGANDA-MOGELIJKHEID Ruslands zal voorts „bij wijze van geschenk" een ziekenhuis van 290 De besprekingen tussen premier bedden plus polikliniek in Djakarta Chroesjtsjef en president Soekarno laten bouwen. i Maart: zon op 07.27; onder 18.19- zijn zondag te Bogor geëindigd. Er Verder heeft Chroesjtsjef „biblio- maan op 09.03; onder 22.52. zijn drie documenten getekend: een theken met Russische wetenschappe- gemeenschappelijke verklaring, een lijke werken, romans en gedichten algemeen akkoord over economische bundels" aan de Indonesische univer- en technische samenwerking en een siteit in Djakarta en de Gadja Mada- cultureel akkoord. universiteit in Djokjakarta geschon- Op grond van de economische over- ken. eenkomst zal de Sowjet-Unie aan In- Ook zal Rusland aan Indonesië een donesië een krediet van 250 miljoen kernreactor schenken voor één van dollar verstrekken. Dit krediet, met de Indonesische universiteiten, aldus een looptijd van zeven jaar, zal wor- bericht „Antara". den gebruikt voor de ontwikkeling van de industrie met name voor de bouw van metaal- en chemische fa brieken en de uitbreiding van de landbouw. Hoogwaterstanden 1 Maart: voorm. 5.52 nam. 6.09. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: Minder zacht —7 In de gemeenschappelijke verkla ring van beide staatslieden wordt ge zegd, dat Chroesjtsjef de Indonesi- Het aantal doden als gevolg van het vliegtuigongeluk op Shannon van donderdagnacht is door het overlij den van enige gewonden tot dertig gestegen. HELSINKI sneeuw STOCKHOLM sneeuw OSLO sneeuw KOPENHAGEN mist De Bilt, maandag 10 uur. Het regen KNMI deelt mede: LONDEN licht bew. L In West-Europa heerste gedurende M getl- ^ew* sche aanspraken op West-Irian vol- het weekeinde zacht voorjaarsweer BRUSSEL zw. bew. ledig steunt. Indonesië staat achter en in Zuid-Frankrtjk kwamen zelfs LUXEMBURG half bew. Chroesjtsjefs voorstel voor algehele zomerse temperaturen voor Ook in PARIJS zw. bew. en volledige ontwapening. Over de Nederland werden hoge temperatu- BORDEAUX geh. bew. topconferentie(s) merken beide ren bereikt- in Brabant werden zon- GRENOBLE zw. bew. staatslieden op, dat de belangryke daK maxima gehaald van 19 graden. NICE geh. Lew. vraagstukken in verband met het be- dit is ruim toen graden boven nor- BERLIJN geh. bew. houd van de vrede niet alleen de vier maal. Het zachte weer komt op re- FRANKFORT grote mogendheden, maar ook alle kening van een zuidelijke tot zuid- MÜNCHEN andere volkeren aangaan. Daarom westelijke stroming, die tropische ZüRICH hopen Chroesjtsjef en Soekarno dat lucht aanvoert uit de omgeving van GENEVE ook andere landen behalve de grote de Canarisdhe eilanden De stroming LOCARNO vier aan een eventueel volgende wordt in stand gehouden aan de oost- WENEN topconferentie" (dus niet de eerstko- ,jank van een ffordel van lagedruk. INNSBRUCK mende), die van invloed kunnen zijn gebieden tussen de Azoren en de kust ATHENE op de vrede m de wereld, zullen Van Noorwegen. Enkele frontale sto- ROME deelnemen. ringen bewegen met de stroming mee, AJACCIO In de gemeenschappelijke verkla- maar deze gaan van geen noemens- MADRID ring wordt verder opgemerkt, dat waardige regen vergezeld. Wel zal MALLORCA beide landen een handelsovereen- één van deze fronten een afkoeling komst op lange termijn zullen sluiten, teweegbrengen, nadat de tropische krachtens welke de Sowjet-Unie door maritieme lucht is verdreven, meer rubber en andere verbruiksar- De maritieme lucht wordt morgen tikelen van Indonesië zal afnemen door een krachtige zuidwestelijke dan zij tot nu toe heeft gedaan. wind aangevoerd. Er komen enkele Een mens m°et niet altyd aan zich- Indonesië zal de kredieten voor de buien in voor, maar ook opklaringen, zelf denken. zw. bew. half bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. w. bew. onbew. onbew. mist mist zw. bew. half bew. 16 22 15 15 —0 2 —1

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1