VEBO houdt weer Paasveetentoonstelling a,ÉI ([foster Regering bevordert de 5 mei-viering Auto met drie man te water 40-jarig jubileum de heer S. Brouwer Kajotters bouwen een toeristenkerk Sterke groei van het Nedeilandse personenautopark verwacht Het proces van R. VRIJDAG 26 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 ZOETERWOUDE Een dartele vierling luidt de lente in Bij de veehouder C. Straathof aan de Weipoort te Zoeterwoude heeft de lente zich reeds triomfantelijk aange diend. Een ooi heeft het leven geschonken aan een aanvallige vierling. De diertjes maken het uitstekend. De stal is al te nauw geworden voor de vier dartele lammetjes en op het vrije erf vonden ze de ruimte die ze nodig heb ben. Twee jaar achtereen was er een tweeling, het jaar daarop kwamen er drie tegelijk en thans is er een kwar tet. De heer Straathof ziet met spanning uit naar het volgend jaar.... Woensdag J.l. hield de VEBO in het Gulden Vlies te Leiden haar jaar vergadering. De voorzitter ir P. Buck herdacht in zijn openingswoord het overlijden van het erelid der VEBO, prof. ir W. de Jong. Voorts was de voorzitter erg dankbaar, dat vele leden naar deze vergadering waren gekomen. De secretaris, de heer M- Weima. bracht het jaarverslag uit Het jaar 1959 zal in de historie yan de vereniging een belangrijk jaar ge noemd kunnen worden, want naast de gewone tentoonstellingen bracht dit jaar ook de nieuwe Statuten en het Huishoudelijk Reglement. Vele mensen, welgeteld 123, schon. ken hun gaven en krachten aan de VEBO, zodat men met dankbaarheid op het afgelopen jaar kan terugzien, aldus de secretaris. Uit de financiële verslagen blijkt, dat de rekeningen sluitend zijn, het geen met blijdschap wordt vernomen, alhoewel de penningmeester alle commissies de raad geeft zich wel aan de begrotingscijfers te houden. De financiële commissie verklaar de voorts, dat de boeken en kasbe- scheiden in orde zijn bevonden en dat de uitgavenposten tegenover de begroting een zeer gunstig beeld ge ven. Er zijn geen aanmerkingen op het financiële beleid over het jaar 1959. Tot leden van de financiële com missie voor het boekjaar 1960 wer-- den gekozen de heren Joh. de Graaf, N. S. Onderwater en D. Abspoel. De bestuursleden H. F. J. Mooren, Oude Wetering, Q. Onderwater, Zoe terwoude, H. Roest, Hazerswoude. W. v. Santen, Wassenaar en T. Winge- laar, Aarlanderveen werden herko zen. De heren L. A. Mennes en J. H. v. d. Kloot waren aan de beurt van aftreden en i.v.m. hun 70-jarige leef tijd niet meer herkiesbaar. De voor zitter zei beide heren heel hartelijk dank voor hun arbeid, die zij zo lang de VEBO al bestaat, verricht hebben. Beide heren werden be noemd tot adviserende leden van het dagelijks bestuur. Deze benoeming is bedoeld als een onderscheiding. Tot voorzitter voor de komende drie jaren werd benoemd door de vergadering ir P. Buck. De voorzitter deed een beroep op alle aanwezigen om met liefde mede te werken aan de VEBO-idealen. Hij op zijn beurt zal alles doen wat in zijn vermogen ligt om de VEiBO te dienen. De vergadering ging accoord met het voorstel van het bestuur om een paasveetentoonstelling te organiseren en in september de grote VEBO-ten- toonstelüng en een zudveltentoon- stelling rcsp. op de veemarkt en in de Waag. Vervolgens werd ook de begroting voor 1960 goedgekeurd. De voorzitter sloot deze vergade ring met een woord van dank voor de aangename besprekingen. Echte FRANSE COGNAC per fles ƒ8.25 NATUURLIJK BIJ Griep?....dan Cognac! NSE COGNAC per fle :jk bij WIJNEN GEDISTILLEERD (Advertentie). UNILEVER KEERT 20 PROCENT UIT Unilever heeft over 1959 een ge consolideerde nettowinst behaald van 640 miljoen tegen f 503 miljoen in 1958, een stijging van ruim 27%. Aan de op 26 april te houden alge mene vergadering van aandeelhou ders zal een dividend worden voor gesteld van 20%, waarvan al 7% als interimdividend is uitgekeerd. De omzet passeerde de 19 miljard gul den. Uit de voorlopige cijfers blijkt, dat de rentabiliteit aanmerkelijk gunstiger is geworden. De winststij ging in het tweede halfjaar was ech ter geringer dan in het eerste half jaar, vergeleken met dezelfde perio den van 1958. Doordat zijn fietsstuur in dat van zijn zusje bleef haken, kwam de 8-jarige G. Beuzel uit de buurt schap Bentelo bij Delden gistermor gen op weg naar school te vallen op het ogenblik dat er een vrachtauto passeerde. Hij kwam onder het ach terwiel terecht en was onmiddellijk dood. BEROEP OP GEMEENTEBESTUREN De minister van Binnenlandse Zaken heeft in een brief aan de gemeentebesturen o.a. het vol gende gezegd: „Op 5 mei 1960 is het vijftien jaar geleden, dat ons land uit de beproeving, de ellende en de ver nedering van 5 bittere bezettings jaren werd verlost en zijn vrij heid herkreeg. De regering hecht er grote waarde aan, dat deze bevrijdings dag alom in den lande wordt herdacht en gevierd. Zij heeft besloten op die dag het rijkspersoneel vrijaf te ge ven en bevorderd, dat het be drijfsleven daarin volgde. Daar enboven heeft zij ten laste van de rijksbegroting een bedrag ter beschikking gesteld van het „Na tionaal comité viering bevrij dingsdag 5 mei I960". HM. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben zich bereid verklaard het be- scherm vrouwschap en het be- schermeherschap van het natio- naai comité te aanvaarden. De regering zou het bijzonder op prijs stellen, indien ook de ge- t meentebesturen hun steun en me- t werking aan de herdenking en t viering van deze bij uitstek na- f tionale dag zouden willen ge- l ven". Staatssecretaris Bot is terug Door schippers gered De heer S. Brouwer (54), werk meester van de afdeling wasserij en blekerij, werd vanmorgen gehuldigd wegens het feit, dat hij 40 jaar ver bonden is aan de N.V. (thans) Van Wijk en Heringa te Leiden. Hij werd vergezeld van vrouw en kinderen in de directiekamer aan de Vliet ont vangen en toegesproken door wet houder J. van Schaik, die opmerkte, dat een veertigjarig jubileum waard is gevierd te worden. Zeker als het een gewaardeerde kracht als de heer Brouwer geldt. Het verheugde hem dan ook namens HM. de Koningin te kunnen meedelen, dat het haar heeft behaagd de heer Brouwer te onderscheiden met de zilveren me daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer J. W. Heringa, directeur wees in zijn toespraak op de bijzon dere kwaliteiten van de jubilaris. Niets ontgaat hem en hij is volkomen opgewassen tegen de moeilijke taak, die hij in de wasserij en blekerij heeft. Hij noemde de heer Brouwer een voorbeeld voor de bedrijfsgeno- ten, die boven en onder hem staan. Namens de directie overhandigde hij een envelop met inhoud en de aan de verleende onderscheiding verbon den draagmedaille. Voorts schonk hij de jubilaris het vererend getuig schrift van het departement Leiden van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel met de gouden medaille. De heer P. Knaap, directeur, zei van de feesteling, dat hij in het be drijf niet kop en schouders boven ieder uitsteekt. Men kan altijd op hem rekenen. Vervolgens nog spraken de heren J. Veldkamp, chef ververij, A. K. v. Leeuwen, voorzitter van P.V. De Spil, J. Kramp, namens collega en R. Marree, namens de sportvereni ging VWS. De jubilaris kreeg nog enige geschenken in couvert en me vrouw Brouwer ontving een bloe menhulde. De jubilaris sprak ten slotte een dankwoord. Wethouder J. v. Schaik speldt de jubilaris het eremetaal op de borst. Gemeentesecretaris van Moerkapelle kreeg gelijk Het ambtenarengerecht te Rotter dam heeft het besluit van het ge meentebestuur van Moerkapelle om de secretaris van die gemeente, de heer G. J. van den Heuvel een beris ping toe te dienen, nietig verklaard, zo lezen wij in het Algemeen Dagbl. Het gemeentebestuur had de secre taris willen berispen omdat hij ge gevens waarvan hij ambtshalve ken nis had genomen, zou hebben aange wend om beslag te leggen op een per ceel bouwgrond, waardoor hij de plannen van het gemeentebestuur om op dat terrein woningwetwonin gen te laten bouwen zou hebben doorkruist Het ambtenarengerecht, waarbij de gemeentesecretaris in beroep was ge gaan, is tot de conclusie gekomen dat de beschuldigingen van het gemeen tebestuur ongegrond waren. In oktober heeft het ambtenaren gerecht ook na een beroep van de secretaris al een door b. en w. van Moerkapelle opgesteld communiqué nietig verklaard. Daarin had het col lege de overwegingen van de raad die leidden tot opheffing van de schorsing van de secretaris, verwron gen weergegeven. Een auto met drie Limburgers is gistermiddag in Rotterdam van de hoge walkant in het smerige water van de Coolhaven gedoken. Door het snelle optreden van enige schippers bleven de inzittenden voor de ver drinkingsdood gespaard. De wagen bleef met de achterzijde nog even bovendrijven. Vader en zoon Van Haperen, beiden van het beurtschip „De tijd zal het leren" staken de drenkelingen een touw toe en bon den later een kabel onder de wagen, opdat hij niet zou zinken. Twee agenten van politie, die kwamen aan gerend, sloegen de achterruit in. Drijfnat kwamen de Limburgers aan wal. De inzittenden van de te water ge raakte auto waren de 36-jarige jour nalist G. M Patijn uit Heerlen, die chauffeerde, de 29-jarige mej. M Postma uit Heerlen, en de evenoude fotograaf J. Faist uit Amby (by Maastricht). De vrouw, die het on geval zag aankomen en tijdig de wa gen wist te verlaten, was de vrouw van de heer Patyn, de 29-jarige me vrouw C. Patijn-Dykstra. Zij werd licht gewond. Eerstgenoemde drie hebben geen nadelige gevolgen van het ongeluk ondervonden. op Terschelling Leden van de Kath- Arbeiders Jeugdbeweging, de Kajotters. in het bisdom Groningen zullen op het eiland Terschelling een toeristenkerk gaan bouwen. Toen enige tijd geleden tijdens een districtsbijeenkomst te Sneek de ac tie „Wereld wyd" aan de orde kwam, een actie die onder meer ten doel heeft de noden van de Afrikaanse jeugd te lenigen, werd de idee geop perd om ook in eigen diocees het apostolaatswerk ter hand te nemen. Besloten werd verandering te bren gen in de slechte huisvesting van de toeristenkerk op het eiland Ter schelling. In een bouwvallige wo ning op dit eiland werden tot nu toe de godsdienstoefeningen gehouden. Onder leiding van pater dr W. Bocxe O ESA. werden tal van finan ciële acties gevoerd; tot nu toe echter zonder resultaat, zodat duizenden kath. toeristen verstoken bleven van de mogelijkheid zondags op Ter schelling ter kerke te gaan. De nieuwe toeristenkerk betekent een besparing van ruim honderddui zend gulden. De Kajotters zullen de kerk niet alleen bouwen, doch ook nog een bedrag van 15.000,— bijeen brengen voor de verfraaiing van de kerk. De nieuwe toeristenkerk, de St. Brandaankerk, werd ontworpen door het architectenbureau Starmans te Utrecht. Onder leiding van een bouw bedrijf zullen de Kajotters op 1 maart aan de slag gaan. Wekelijks zullen adht tien Kajotters op Terschelling gaan werken. Elke week zal er een nieuwe ploeg komen, net zo lang tot dat de kerk er zal staan. De 24-jarige ongehuwde motor rijder H. uit Wichmond (gemeente Steenderen) is gistermorgen op de weg Doetinchem naar Zeddam in botsing gekomen met de bromfiet ser K. uit Stockum (gemeente Bergh). H. verloor by deze botsing het leven. K. werd gewond naar een ziekenhuis overgebracht. De staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, rar Th. H. Bot, die een reis heeft gemaakt naar Nederlands en Australisch Nieuw Guinea, Canberra en Washington, is donderdagmiddag met een lijntoestel uit de Verenigde Staten op Schiphol aangekomen. De foto toont hem tijdens een persconferentie na zijn aankomst op de Amsterdamse luchthaven. Begerenswaardig artikel In een artikel van deze week in „Economisch Statistische Berichten" van de hand van de heer L. Becker, ec. drs, heeft deze het resultaat weer gegeven van een studie, die werd in gesteld naar de te verwachten groei van het personenautopark in Neder land in de komende jaren. De in deze publikatie gevolgde gedachtengang en berekeningen leiden, volgens de schrijver, tot een prognose voor het Nederlandse personenautopark, die sterk afwykt van de gangbare me ningen te dien aanzien. Ook indien men zich méér in de richting waarin deze studie duidt dan de exacte uit komsten voor ogen houdt zal het, aldus de schrijver, duidelijk zijn dat een aanvaarding van de in het arti kel verkondigde mening enorme con sequenties voor zowel de overheid als voor een belangrijk deel van het bedrijfsleven met zich zou brengen. Uitgaande van de werkelijke Ne derlandse autodichtheid in 1958 van 36.3 personenauto's per 1000 inwo ners, van de hoogte der toekomstige welvaartsstijging en de Nederlandse bevolkingsgroei, verwacht de heer Becker voor 1964 in Nederland een wagenpark van 800.000 a 900.000. en voor 1970 van ongeveer 1.400.000 a 1.800.000 stuks. Hierbij zyn de laag ste getallen reeds bij een vrij lang zame stijging van de welvaart te verwachten en de hogere schattingen bij een snellere, doch zeker niet ab normale welvaartstoeneming. In vergelyking met eerder gepubli ceerde prognoses betreffende het Ne derlandse personenautopark zijn, al dus de heer Becker, bovenstaande verwachtingen zeer hoog. In een van de meest bekende prognose komt men in 1970 tot een personenauto park van 636.000. Als alternatief geeft men nog een berekening die uitkomt op 770.000 personenauto's in 1970. Een meer recent rapport geeft voor 1970 een cijfer van 785.000 per sonenauto's. Het blijkt, aldus de heer Becker, dat onze berekening voor 1970 een ongeveer dubbel zo hoge uitkomst geeft als wat op dit ogen blik in Nederland in vrij sterke ma te „communis opino" is. Als twee zeer belangrijke oorza- Ned. marine-man omgekomen Bij een vliegongeval, 20 mijl ten oosten van Gibraltar, is de vliegtuig- maker-constabel der eerste klasse A. L. Coenraad, oud 23 jaar, ongehuwd en afkomstig tilt Helmond, gister morgen omstreeks elf uur om het le ven gekomen. Het is niet bekend of het ongeval met een Nederlands maritim vliegtuig dan wel met een vliegtuig van een andere nationaliteit geschiedde, zo deelt de marinevoorlichtingsdienst mee. Op het ogenblik worden in de oefenterreinen nabij Gibraltar geza menlijke en individuele oefeningen gehouden van smaldeel I, waaraan Avengers, behorende bij vliegtuig- squadron II, deelnemen. De Neder landse vliegtuigen opereren vanuit Gibraltar. ken van deze afwijkende conslusies ziet de schrijver de algemene onder schatting van de invloed die de toe nemende „ctnsumer acceptance" op het personenautopark heeft. Ook al verandert er niets op welvaartsge- bied, zal z.i. het autopark zich toch uitbreiden, doordat de auto opschuift in de ranglijst van begerenswaardige artikelen. Voorts leidt het algemeen heersende conservatisme en gebrek aan voorstellingsvermogen er toe, dat op velerlei gebied prognoses achteraf een te geringe mate van ontwikkeling blijken aangegeven te hebben. De Nederlandse marconist van R., die in Boston terecht staat op be schuldiging van moord op Lynn Kauf man, heeft donderdag voor de recht bank verklaard, dat de Amerikaanse in de vroege ochtenduren van de laat. ste dag van haar leven gedurende drie uur in zijn hut was. De openbare aanklager. McAuliffe, merkte op, dat Van R. tijdens zijn getuigenis op woensdag geen melding had gemaakt van dit bezoek Hij vroeg: „Geeft u toe. dat u ontkend hebt, dat mevrouw Kauffman in uw hut is geweest, totdat op uw hoofd kussen sporen van lippenstift werden aangetroffen". Van R.: „Ja". De openbare aanklager: „Heeft u niet herhaaldelijk gelogen, toen u vragen werden gesteld door politie- luitenant Victor Kaufman?" Van R.: „Ja, maar de heer Kauf man heeft zich eerst als dokter voor gedaan". Van R. zag er lusteloos en gespan nen uit. Hy schijnt gedurende het proces ook magerder te zijn gewor den. Hij beantwoordde de vragen van de openbare aanklager echter kalm en geduldig. Van tyd tot tijd wees hij er rustig op dat een bepaalde vraag hem reeds was gesteld en dat hij haar al had beantwoord. In een klaarblijkelijke zinspeling op Van R.'s hartstochtelijke verkla ringen van woensdag j.l., toen hij zei onschuldig te zijn, vroeg McAuliffe: „Hebt u ooit voor het toneel gestu deerd, mijnheer Van R." Van R.; „Nooit intensief. Ik heb alleen in de toneelvereniging van mijn gymnasium gespeeld". Nieuwe hoofdstad voor Pakistan Islamabad stad van de Islam zal de naam zijn van Pakistans nieu we hoofdstad, die nabij Rawalpindi, 400 km noordelijk van Lahore, ge bouwd zal worden. Hiertoe is woens dag op een bijzondere kabinetszitting in Lahore besloten. De bouw van de stad zal een 400 miljoen gulden vergen en een tien tal jaren duren. In Brazilië voerde men een soort gelijk plan uit: de nieuwe hoofdstad Brasilia waar Eisenhower dinsdag nog een bezoek bracht zal volgens de bedoeling nog in april van dit jaar in gebruik kunnen worden genomen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7