Scherp Bezoekje per film aan de eigen hotels van katholieke reisvereniging Roerganger vertelt over onder gang van de Bert van Beefen gaat zeker weer varen VRIJDAG 26 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Bijeenkomst in Leiden Als de lente schoorvoetend nadert, krijgen de eerste vakantieplannen gestalte en is er een Ned. Reisver. voor Katholieken, die daarbij advi seert, organiseert en onbegrensde service biedt Gisteravond had de Leidse afdeling een groot aantal le den en genodigden bijeen in het Gul den Vlies om middels het film-me dium de mogelijkheden voor een Europese vakantie te demonstreren. Onder de titel „Toeristisch Filmland" verzorgde propagandist Frans Smul ders deze avond en voorzag, voor zo ver nodig, een en ander van commen taar. Daar was dan eerst de rolprent van Vlaamse makelij over de Ardennen en de Maas met de prachtige natuur en eeuwenoude geschiedenis. Monu menten en heiligdommen, naast op namen van de simpele feiten van al ledag. Daarna nipten wij even aan het land der Vikings: Zweden; einde loze bossen, meren en groene dalen en de moderne stad Stockholm als het eeuwige hart, blinkend in wisselende pasteltinten. De historie benaderden de toeschouwers in de Riddarholms- kerk; ietwat apart op een eigen eiland, waar heel de bewogen ge schiedenis werd opgebaard in de overschotten der roemruchte dy nastieën. Een zeer gewaardeerd werk is de door Joop Geesink vervaardigde KLM-film „Op zilveren-vleugels door Europa", in wezen bedoeld als recla me voor onze nationale luchtvaart, doch, gezien het nog steeds toene mende contact tussen NRvK en KLM, in het kader van deze avond goed gekozen. Op de vlotte manier, welke lucht-millionairs eigen is, vertelt JAARVERGADERING VOLA. Onder voorzitterschap van C. L. de Bree werd gisteravond in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal de jaar vergadering gehouden van de Ver eniging van Oud-Leerlingen der Am bachtsschool te Leiden. Na de ope ning door de heer De Bree, kreeg de secretaris gelegenheid zijn jaarver slag voor te lezen. Naar aanleiding van de begroting deelde voorzitter De Bree mee, dat men van plan was een fonds te vor men, waaruit de gelden geput zouden kunnen worden om in 1963 ter gele genheid van het 80-jarig bestaan van de Ambachtsschool weer eens een ouderwetse feestavond te organiseren. De bestuursverkiezing kon niet plaats vinden, daar het vereiste aantal leden niet aanwezig was. De voorzitter stel de toen voor secretaris G. R. E. Kuyntjes en 2e voorzitter K. van Vliet, die juist in het ziekenhuis was opgenomen en die hij op deze wijze van harte beterschap wenste, te her benoemen, waarmee de vier aanwe zige leden accoord gingen. Tijdens de rondvraag werden de komende acti viteiten besproken. Zo zal een film avond georganiseerd worden onder auspiciën van de scheepsbouwmaat schappij „De Schelde", terwijl men bezig is contact op te nemen met Al fred van Sprang. Na de pauze wer den enkele films vertoond, die wer den aangeboden door de verkoopas sociatie Ency-Cemy N.V. te Amster dam. Zo kreeg men door de film „Neuer Stein, Neuer Formen", enigs zins een beeld, wat men al van beton kon maken. De andere twee films hadden als onderwerp „Cement" en „Montage van geprefabriceerde be tonnen landbouwschuren". potlood Oplossing No. 513. Horizontaal: 1. doge. 4. obat, 7. reine, 9. voorde lig, 10. kin, 11. esp, 15. wagenziek, 18. Essen, 19. Kent, 20. Eger. Verticaal: 1. diva, 2. Groningen, 3. eer, 4. one, 5. belasting, 6. toga, 8. Ida, 12. zwak, 13. ons, 14. aker, 16. Est, 17. zee. No. 514. Horizontaal: 1. lidwoord, 3. kledingstuk, 7. juffrouw, 9. plaats in Duitsland, 11. voorzetsel, 1-2. werk van Ibsen, 14. ongaarne, 16. dat is (afk. Lat.), 18. akelig, 20. soort van kabeljauw, 22. gulden (afk.). 23. Europeaan, 25. rivier in Duitsland, 27. niet dicht opeen staande, 29. vriend (Fr.), 30. nauwe. 32. zeeëngte tussen Seeland en Zweden, 33. muzieknoot. Verticaal: 2. gem. in Gelderl., 3. maanstand (afk.), 4. zwemvogel, 5. voorzetsel. 6. rund, 8. munt in Eng. Indië, 10. rivier in Duitsland, zijtak Rijn, 11. platvis. 13. gekheid. 15. rid derteken, 17. insekteneter. 19- overal, 21. onbep. voornaamw.. 24. iemand de achting geven, welke hem toe komt, 26. spijstafel, 28. water in Utrecht, 29. spil van een wiel. 31. deel van de bijbel (afk.). Oplossing morgenavond. captein Reynders van de beziens waardigheden op deze vlucht, Portu gal, Italië, Zwitserland, Engeland, Spanje, Duitsland en Frankrijk heb ben voor onze verbeelding iets van de ruimte van de Europese wereld opgeroepen, een ruimte die over en kele maanden weer door duizenden landgenoten zal worden betreden. Eigen film. De beste wijn was voor het laatst bewaard en werd geschonken na de pauze in de vorm van de speciaal voor de NRvK samengestelde film, bedoeld om een indruk te geven van de (eigen) vakantiehotels van NRvK, zoals die zijn in Kirchberg (Tirol), „Bella Vista" in het Italiaanse Luga no, „Hotel Europa" in Torri del Be- naco, Riva aan het Garda-meer en Schreiden in de Eiffel. Alle moge lijkheden voor een rustige vakantie reis heeft de cineast Louis Paridon vastgelegd, hierbij geassisteerd door de NRvK-reisgenoten, bewust en on bewust in zijn lens gegrepen op hun tochten door Oostenrijk, Zwitserland, Dolemieten en Italië. Over het St. Pietersplein en langs de trappen schuiven alle naties en rassen ter wereld. De film eindigt daar bij het hart der christenheid; ginds op de loggia staat de Paus en zegent de donderdduizenden, waar onder ook de groep NRvK'ers. Dit was een machtige climax van dit filmwerk over het genoegen van een goed voorbereide vakantiereis in ge zelschap van mensen met gelijke le vensbeschouwing. In de pauze vestigde de heer C. P. W. Schink, voorzitter van de afd. Lei den, de aandacht op de in juni en juli geplande reizen per trein of autocar naar de Passiespelen te Tegelen. Het hoofdbestuur heeft weliswaar beslag gelegd op enige tienduizenden toe gangskaarten, de belangstelling voor dit vijfjaarlijkse evenement is echter dermate groot, dat een spoedige re servering toch dringend werd aan bevolen. Wat lezers schrijven SCHOOLJEUGD EN BEZETTINGSTIJD Leiden, 25 februari I960 Geachte Redactie, Naar aanleiding van het in Uw blad van gisteren opgenomen arti keltje van één van Uw abonné's on der bovenstaande titel, verzoeken wij U enige plaatsruimte om Uw abonné op het volgende te wijzen. Ie Waar hij de Leidse Christelijke Oranje-Vereniging voluit noemt, spreekt hij verder van „vereniging van ex-politieke gevangenen" en la ter zelfs van „een groep ex-politieke gevangenen". De vereniging, die het initiatief van de Chr. Oranje-Vereni- ging steunt is de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit cle be zettingstijd, waarvan Z.K.H. Prins Eernhard Beschermheer is. 2e Indien Uw abonné stelt, dat de wettelijke instanties wel in staat zijn de Vaderlandse Geschiedenis op de lesroosters van de scholen te plaat sen, moeten wij hem gelijk geven. Het is ons echter gebleken, dat over het tijdvak 1940/'45, wat wij mis schien niet onder „historie", maar wel onder „Nieuwste Geschiedenis" zouden willen rangschikken, bij de jeugd maar weinig bekend is. Hier voor verwijzen wij aibonné naar het januari-nummer van het Maandblad „Aantreden" orgaan van onze ver eniging, waarin hij op de pag. 11 t.m. 13 kan aantreffen de resultaten van een onderzoek deswege in een aantal Amersfoortse scholen. Een exemplaar van dit nummer „Aantreden" hebben wij doen toekomen aan Uw Redactie, met het verzoek dit aan de ons onbe kende „abonné" te willen toezenden. 3e. Op dezelfde pagina van Uw blad staat in de kolommen 2 en 3 een en ander medegedeeld over een uit sluitend door de afd. Leiden van „Expoge" op 25 maart a.s. te houden Jeugdavond, waarvan het doel is: in het kort aan de jeugd uiteen te zet ten, wat zich in het verzet tijdens de bezetting 1940/'45 heeft gemanifes teerd en bij hen belangstelling te wekken voor de gebeurtenissen uit die tijd, die zij slechts in beperkte mate hebben leren kennen, maar die er in niet geringe mate toe hebben bijgedragen, dat de jeugd van thans in vrijheid leeft en werkt. Wij kun nen Uw abonné verzekeren, dat wij in de hoogste kringen in den lande, zéker ook in het licht van de recen te opleving van openbare uitingen van anti-semitisme en nationaal-so- cialisme juist bij de jeugd, enthousi aste bijvalsbetuigingen hebben ont vangen met ons initiatief. 4e. Nodigen wij Uw abonné, wiens adres wij niet kennen; uit zich met ons in verbinding te stellen tenein de in een open gesprek met het be stuur van onze afdeling een juiste voorlichting te kunnen krijgen over de door hem in bepaald minder pret tige termen aangeduide kansen, die de jeugd bij deelname aan een van onze door hem gewraakte activiteiten zal lopen. U, geachte Redactie, dankend voor de afgestane plaatsruimte in Uw blad, verblijven wij. Namens de Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, L. Questroo, Voorzitter, Nieu we Rijn 51, tel. 21414. W. M. van den Burg, Secreta ris, Stieltjesstraat 35. Jan Th. Witte, Voorzitter Co mité Voorbereiding Jeugd avond. Lorentzkade 1, telefoon 31525. FRANS KERSTENS TEN GRAVE GEDRAGEN Onder grote belangstelling is Frans Kerstens gisteren op het kerkhof aan de Zijlpoort ter aarde besteld. Om 10.30 uur droeg de weleerw. pater V. Moons o.f.m., geestelijk ad viseur van Docos, de gezongen Mis van Requiem op in de kerk van de H. Petrus, parochiekerk van de overledene. Na de absoute werd de kist door spelers van het tweede elftal van Docos naar het graf gedragen, ge volgd door familieleden, directie en personeel van de E.M.A.F. uit Zoe- terwoude, vertegenwoordigers van de Metaalbewerkersbond St. Eloy, bestuur en vele sportvrienden van Docos en 'n afgevaardigde van de Instuif uit Alphen. Kransen van organisaties en vrien den werden op het graf gedeponeerd. Na de begrafenis dankte een broer van de overledene, de heer J. Ker stens, voor de overweldigende be langstelling. JEUGDAVOND EXPOGE. Naar aanleiding van ons berichtje van gisteravond betreffende de Jeugd avond van Expogé, vernemen wij van het bestuur van de Ned. Ver. v. Ex- Politeke Gevangenen uit de Bezet tingstijd het volgende: De avond is niet alléén bestemd voor de leerlingen van de hoogste klassen van H.B.S., Gymnasium en Lyceum, doch voor alle leerlingen van de hoogste klassen van alle Middel bare scholen, waaronder tevens te re kenen huishoudscholen, technische scholen e.d. Dr. Hers zal het niet hebben over het lijden in de concentratiekampen, waarover door de oud-concentratie- kampgangers liefst zo weinig mogelijk wordt gesproken, maar over „Verzet en Verraad", een onderwerp, waar mede hij als voormalig lid van de le Ned. Inlichtingendienst onder luit. t. zee 2e kl. L. A. R. J. van Hamel bijzonder bekend is. Dr. J. de Jong tehslotte zal in het bijzonder spreken over „Vervolging en Vervolgden", een onderwerp, waarover hij als directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie zeer goed is gedocumenteerd. Een Hongaarse vluchteling heeft zich gevestigd als schoen winkelier en schoenmaker, in het bijzonder van orthopaedisch schoeisel, aan het Be vrijdingsplein te Leiden Z.W. Het is de heer Sandor Horvath, die bij de opstand in 1956 uit Hongarijg is ge vlucht en zijn schoenwinkel in een hoofdstraat te Boedapest achter moest laten. Deze winkel was toen al staats eigendom en de voormalige eigenaar werd een salaris uitbetaald. De heer Horvath is orthopaedisch schoenmaker aan de Annakliniek te Leiden geweest. De opening gister middag trok veel belangstelling, on der meer van het comité vluchtelin genhulp, van de Hongaarse club en vele oud-Hongaren. BAL VAN JONGERENKONTAKT Nog enkele mededelin-, gen over het Vasten avondbal van het Jon- gerenkontakt. zaterdag avond van 81 uur in het St. Antonius Club huis. Er zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar aan de volgende adressen: M. Brou wer, Galgewater 10, tel. 25810; J. v. Hees, Maresingel 43a, telef. 24240; K. Hogervorst, Abtspoelweg 15a, OegsL geest, tel. 33926; J. van Hoorn, Hoef- straat; 14 mej. M. de Jeu, Charlotte de Bourbonhot 40; J. Lagerberg, So- phiastraats 43, tel. 21477. En verder zogng de voorraad strekt 's avonds aan de zaal. Mogen wij de jongelui, die nog geen kaarten hebben, nog eens aan sporen haast te maken. Deze balavond mogen jullie niet missen. Medewerking verlenen: The Game Breakers en het Surinaams dansor- kest. van Dolf del Prado. De dans- leiding is in handen van de heer Henny Boes. Verder een avond met verschillen de carnavalsattracties. Jongelui, dan tot zaterdag. Het feestcomité Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Ned. Recht mej. E. den Duik te Heem stede en de heer P. Stigter te Rot terdam. Geslaagd voor het Notarieel ex. le gedeelte de heer C. J. J. Drenth te Leiden. Op vrijdag 4 maart a.s., om kwart over vier, zal J. H. van Vleck (Hoog leraar aan de Harvard University), benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de Faculteit der Wis- en Natuurkunde (Lorenz-leerstoel) zijn ambt openlijk aanvaarden, door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium. De rector magnificus nodigt alle belangstellenden tot het bijwonen dezer plechtigheid uit. Groot feest was het vanmiddag bij de familie Van Beelen, De Ruyter- straat 60 te Noordwijk aan Zee. Bert, (17) de oudste van de vijf kinderen, kwam behouden thuis na een angstig avontuur in Golf van Biskaye. Zojuist thuis van de reis uit Laro- chelle, zag hij er nog wat vermoeid uit, toen hij ons zijn verhaal vertelde. Bert, die als matroos onder de gage voer aan boord van de kustvaarder „Engonia" uit Rotterdam, was deze reis niet voor de eerste keer op zee. Voordat hij op de kleine handelsvloot monsterde, had hij al drie jaar op een vissersboot gevaren. Maandagavond om elf uur was de „Engonia" uit de Spaanse haven Pas- ajes vertrokken met 840 ton tinerts. Plet schip, een platboomd coaster, goed drie jaar oud, was op weg naar Antwerpen. Er stond .een krachtige westen wind. Het hagelde en regende en het was guur. De golven waren voor de „lange deining", die doorgaans in de Golf van Biskaye staat niet ab normaal hoog. Misschien vijf of zes meter. De „Engonia" voer schuin voor het zeetje weg. Alles was stil aan boord want de meesten vai de tien opvarenden sliepen. Bert was om twee uur op wacht gekomen. Hij stond roertorn. Hij voelde het schip bij elke golf langzaam en regelmatig slingeren en even regelmatig leek het steeds weer terug te komen. Totdat het scheepje een paar maal wat naar bakboord doorzette. In de stilte op de brug moest hij wel gedacht hebben, dat het de slaap was, die hem het schip na elke golf een klein beetje meer naar bakboord deed zien over hellen. Totdat hij zich realiseerde, dat het geen verbeelding kon zijn: snel waar schuwde hij de machinist, die officier van de wacht was. Om tien voor drie waarschuwde die kapitein Ros. Die zei, hem te waarschuwen als het erger werd. Vanaf dat ogenblik ging het allemaal zo snel in zijn werk, dat het eigenlijk niet nauwkeurig is na te vertellen. Na enkele minuten, liet de officier van de wacht de kapitein halen. Het Burgerlijke Stand Geboren. Cornelis Pieter. zn van D. v. Rhijn en M. Groen; Ellen, dr van J. v. Hoven en A. P. Neuféglise; Cornelis, zn van J. C. van Ekeren en J. van Eijk; Adriana Klazina, dr van C. Zwanenburg en J. Valk; Willem Jacobus, zn van G. de la Rie en W. Petit. Gehuwd. M. L. Tegelaar en H. E. Nieboer; P. J. Turk en H. C. Tege laar; A. Looij en M. C. Verweij; D. J. Derogee en G. J. J. Stremmelaar; B. C. Heilbron en M. C. P. Wallaart; P. Bekooij en C. Heruer; H. v. Leeu wen en B. Dijkman. Overleden. J. v. Staden, vr., 74 j.; D. Haverkorn, m., 74 j.; H. v. Leeu wen, echtg. van H. v. d. Waals, 58 j. Leidse Agenda ZATERDAG 27 FEBRUARI K.A.J. Leiden. Vastenavond m.m.v. The Ryfchm Club o.l.v, Theo Wisse. Zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur. Jongerenkontakt. Carnavalsavond. St. Antonius Clubhuis, 8 uur. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend: apotheek Centraal, Bree- straat 74, tel. 20552 De films in de week van 26 fe bruari tot 4 maart zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Oorlog en vrede", 14 jaar. Lido: „De gebochelde". 14 jaar. Luxor: „Vijf poorten naar de hel", 18 jaar. Studio: „Whisky als water", alle leeftijden. Trianon: „De blauwe nachtvlinder". 18 jaar. Rex: „Het beest in de nacht", 14 jaar. „Het zakte langzaam steeds meer naar bakboord weg", Bert van Beelen ver telde zijn verhaal. Vader, moeder en het hele gezin luisteren in spanning mee. water stond toen al in het gangboord. Onmiddellijk liet de kapitein de man nen porren en terwijl hij zelf naar de radio ging om noodseinen uit te zen den, maakten de opvarenden in vol komen orde de sloep gereed. Stuiptrekkingen De situatie was toen al zo kritiek, dat niemand zich in het mangat ach ter de bak waagde om in het ruim te gaan kijken. Voordat de kapitein naar de radio liep, had hij eerst op dracht gegeven om het schip met de kop op de wind te leggen en toen Bert die manoeuvre, achter de wind langs probeerde uit te voeren, schok te de „Engonia" zo gevaarlijk, dat hij snel het roer terug draaide en het langs de andere kant probeerde. Daarop ging iedereen in de boot. Verschillende van de mannen waren slechts in pyama gekleed. Niemand wist of de noodseinen opgevangen waren. Vier van de schipbreukelin gen gingen op de riemen. De anderen beschutte zich was onder een zeiltje, achterin. Zolang de „Engonia" nog bleef drijven, wilde de kapitein in de buurt blijven om te zien, wat er ging gebeuren. Daartoe was er een lijntje overgebracht van het schip naar de bolder op de kop van de sloep. De man, die het eindje van de lijn vast hield, ha na enkele minuten al zul ke koude handen, dat hij het touw liet schieten. De sloep was vrij en niemand heeft de „Engonia" in de golven zien verdwijnen. Angstig wachten. Toen begon het angstig wachten. Er waren twee stakellichten, twee vuurpijlen en twee rookpotten aan boord van de sloep. Tegen vijf, zes uur zagen de schipbreukelingen een vissersman dichtbij passeren. De noodseinen werden door de lage wind niet gezien en de visser keerde weer terug. Omstreeks tien uur in de mor gen kwam een Amerikaans vracht schip, dat op de alarmkreten van de Engonia de haven van Bilbao ver laten had, dicht in de buurt. Men maakte peiling op een vuurpijl, die een mijl of zes achter de sloep in zee viel. Op die peiling kwam een van de Franse treilers af, die in de buurt visten. Het was de „Capitaine Quemerais", die aanvankelijk drie mijl achterom de sloep voer. Geluk kig bracht het laatste licht redding. De treil er zag het en toen was het ergste leed snel geleden. Bijna tien uur hadden de mannen van de „En gonia" in de sloep gezeten. Moe en verkleumd stapten ze over: even or delijk als ze in de sloep waren ge gaan: één voor één of soms met twee tegelijk. De Franse vissers waren bij zonder gastvrij en medelevend. Zeventien dagen waren ze al op zee en ze waren aan hun laatste stel schone kleding toe, waarmee ze in de thuishaven wilden binnenvallen. Dat laatste stel schone, droge kle ding was voor hun Hollandse gasten. De schipbreukelingen kregen eten en een warm bed. De Franse vissers sliepen zelf op de banken in de mess- room en zelfs onder de tafel. Men kan zich de vreugde voorstel len van het weerzien op het station Rotterdam-Centraal, vanmorgen in alle vroegte. Vader en moeder Van Beelen waren daarvoor gisteren al naar een tante gegaan in Overschie, waar ze konden overnachten. Een van Berts zusjes ontdekte, dat de grote broer, die nu zo in de be langstelling stond, nieuwe schoenen droeg. Het waren Franse schoenen. Het pak. dat hij droeg, had hij ge kocht op het voorschot van zijn ver zekeringsuitkering. Alles is hij kwijt, op zijn polshorloge na, dat hij dag en nacht droeg. Toen hij zijn verhaal had beëin digd, vroeg zijn broertje Leo: „En ga je nu weer varen?" En zonder aarze len antwoordde Bert: „Jazeker", als ik de kans krijg, ga ik zeker weer!" En zijn moeder lacht want die al leen weet het beste hoe hij van het varen houdt. UIT DE OMGEVING LEIDERDORP Raadsvergadering. Hedenavond komt de raad van Leiderdorp om 8 uur in openbare zitting bijeen. Jeugdactie „Doe Open". Ook in Leiderdorp is op initiatief van het ge meentebestuur een comité in het le ven geroepen ter voorbereiding van de actie door de jeugd te voeren voor de vluchtelingenhulp in het Wereld- vluchtelingenj aar. Deze actie start morgen met een rondgang van de Harmoniekapel door een groot deel van het dorp. De le den van de korfbalvereniging „Velo- citas" zullen tijdens deze rondgang een groot aantal speldjes verkopen ten bate van de vluchtelingen. De actie duurt tot 12 maart. Op 11 maart houden de gymnastiekvereni gingen „Sparta" en „Meerburg" een gezamenlijke uitvoering in het Patro naatsgebouw aan de Hoge Rijndijk. Op 12 maart wordt er een wandel- mars en een fietsenrallye gehouden. De baten van deze activiteiten zijn voor de vluchtelingen. Nadere mede delingen over deze plannen volgen t.z.t. in deze courant. Geboren: Tom F. z. v. A. Roest en H. van Dam. Ondertrouwd: J. N. van der Sijs en R. van der Hoeven. Getrouwd: P. J. Verlaan en M. Diseraad. WASSENAAR ZILVEREN JUBILEUM BUURTVERENIGING OOSTDORP Omdat de vereniging niet over vol doende kasmiddelen beschikte om 'n officiële receptie te houden is het 25-jarig bestaan van de buurtvereni ging Oostdorp en omgeving woens dag- en gisteravond in de Vereni gingsgebouw herdacht op een twee tal toneelavonden. De belangstelling voor deze avonden was vrij groot. De enkele tientallen plaatsen die niet bezet werden door betalende bezoe kers werden ook goed besteed: een aantal bejaarden uit de buurtschap was uitgenodigd. Voorzitter P. Zegwaard sprak een kort inleidend woord. De buurtver eniging in 1935 opgericht, en na een gedwongen periode van non-activiteit na de bevrijding opnieuw opgericht, heeft op velerlei'wijzen de belangen van de buurtschap en haar bewoners kunnen behartigen en daarnaast ook kunnen zorgen voor ontspannings avonden, dank zij het feit, dat sinds enkele jaren beschikt kan worden over een eigen toneelgroep. Het was deze groep, die op de bei de feestavonden het toneelspel „De uitvinding" opvoerde. Onder regie van de heer P. Vermeulen, die zelf een tamelijk ondankbare rol in het stuk vertolkte, werd het vlot over het voetlicht gebracht. De inhoud was boeiend: het verhaal van enkele on dernemende mensen, die al hun tijd en energie besteden aan een uitvin ding, zich daarvoor vele opofferin gen get.'oosten en veel tegenwerking ondervinden, maar tenslotte slagen. Hans Lubbe en Inike PeetersWil- lems waren het echtpaar, dat zich omwille van de uitvinding allerlei zorgen op de hals haalt, Agnes van Leeuwen was de dochter die de dupe dreigt te worden van de geschiedenis omdat haar verloofde (Bert Peeters) ten onrechte voor 'n oplichter wordt aangezien. Dan was er opa, geestig gespeeld door Cok Ruygrok v. d. Werve, Jaap de Wit als Jan de Vries, Janny van Corstanje—van Berke- steijn als zijn moeder en Lia Ver meulen als zijn zuster en tenslotte regisseur Piet Vermeulen als de vroe gere werkgever van de uitvinders. Na afloop was er gezellig samen zijn. SPORT OLYMPISCHE SPELEN OFFICIëLE GELUKWENS VOOR PESMAN De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr Y. Scholten, heefi Jan Pesman telegra fisch zijn gelukwens doen toekomen voor het behalen van de bronzen medaille op de 5.000 meter bij de olympische winterspelen te Squaw Valley. Tevens heeft de staatssecre taris hem veel succes toegewenst op de 10.000 meter. VOETBAL NED. AMATEURS TEGEN NED. ZATERDAGELFTAL De wedstrijd tussen het voorlopig Nederlands amateurelftal en het voorlopig Nederlands zaterdagelftal, die reeds tweemaal werd uitgesteld, zal woensdag 2 maart a.s. op het ter rein van Robui et Velocitas te Apel doorn worden gespeeld. Bij Rockhampton in de Australi sche staat Queensland is een passa- gierstrein door een brug gezakt. Er zijn zeven doden en vele gewonden. Er is watersnood in dit gebied en vermoedelijk zijn Je fundamenten van de brug verzakt. Daar alle we gen onder water staan, moesten de hulpploegen per trein worden aan gevoerd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2