personenauto's A 3 t-» j r AP0LL0HAL kampeerwagens Zuster Thérèseline viert vandaag feest T „A'dam kan de IJ-tunnel financieren" Nederl. jeugd helpt vluchtelingen DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Geopend 10-17 uur en 19.30-22.30 uur zondagen 10-18 uur Toegang f. 2.50 hotelpersoneel verdiende extra! Ettelijke duizenden guldens extra heeft geknoei met kassabonnen in de af gelopen twee jaar drie kelners en een buffetjuffrouw van een Haags hotel opgeleverd. Onlangs viel het de hotelhouder op dat zijn inkomsten zo gering bleven. Hij nam een aantal steekproeven en liep daarop onmid dellijk naar de politie, want het bleek hem, dat er op niet geringe schaal werd geknoeid door zijn personeel, Het viertal was twee jaar geleden met manipulaties begonnen en vein diende er een honderd gulden per week extra mee. Mèi haar Sinte Barbara-ULO, ie Leiden het sohoolbestuur, met de geestelijk adviseur pastoor W. E. Blok, kapelaan J. van der Stap, de moeder-overste van het klooster, moeder Severa, col lega's van de school en enkele ge nodigden aanzaten. Aan dit ontbijt ging een plechtige - H. Mis voor leerkrachten en leerlin- Zuster Thérèseline (in de wereld gen, ogedragen door kapelaan van mej. JBayer), hoofd van de - Sinte der Stap in de St. Lodewijkskerk Barbara-ULO-school voor meisjes vooraf. De leerlingen van de school aan het Levendaal vierde vandaag zongen de vaste gezangen, de leraren haar zilveren kloosterjubileum- de wisselende gezangen en de eer- „De kinderen mis'ten u, toen u om ste-klassers onder de communie het gezondheidsredenen enige tijd in het „O cor amoris victima". Een en an- dok moest", zei vanmorgen de heer der onder leiding van de leraar, de J. Lijten, voorzitter van het St. Cu- heer A. P. van Schie. nera-schoolbestuur, tijdens een hul- Dë heer Lij ten was de eerste, die diging van de zuster in het klooster de jubilaresse toesprak. Hij sprak van „De Voorzienigheid" aan de Hoge- vreugde en dankbaarheid. „Uw taak", woerd. zo zei hij onder meer, „bestaat voor „Hieruit blijkt, dat de goede ver- 'n ^ring deel uit het uitspreken houding tot de mede-leerkrachten de goede verhouding tot de leerlingen niet in de weg staat. Groot en klein mil ien uw onver- fcoucl alle hout met valste humor en de prettige manier waarop u het nuttige met het aange- ["T II Cl C name weet te verenigen". I I" I LX Pl P Deze loffelijke woorden, karakte ristiek van een beminde leerkracht, werden gesproken tegen het slot van een feestelijk ontbijt, waar leden van van Ceta-Bever ROUW IN ALGERIJE Zuster Thérèse aan de ontbijttafel temidden van het bestuur. Geheel links: moeder Severa, daarnaast pastoor W. Blok en rechts de heer J. Lijten, voorzitter van de St Cu- nera-stichting. van een oordeel over zoveel kinderen. Laat mij vandaag 'ns het genoegen over u een oordeel uit te spreken". Dit oordeel viel gunstig uit. De heer Lij ten betoogde, dat zuster Thérèse er in slaagt haar plichten ten opzichte van de kinderen, de leerkrachten en het bestuur tot een eenheid te vormen. Niet het minst dank zij haar hartelijk medeleven met de persoonlijke belangen en de huiselijke zorgen van haar leerkrach ten. Hij gaf een volgende schets van het jubilerend schoolhoofd: geestig, onderhoudend, stimulerend, zonder graag het hoogste woord te voeren op vergaderingen en dergelijke, maar toch écht het hoofd, accuraat, keurig op de lokaliteiten en gebouwen, waarin onder haar leiding in deze jaren vele voorzieningen werden ge troffen. Spr. onderstreepte de dank van het Cunera-bestuur met een geschenk: een horloge. Mej. A. H. van Halderen voerde het woord na mens de leerkrachten en legde de nadruk op het prettig contact en de goede sfeer, die zuster Thérèse be werkt en op haar vooruitstrevend heid. Zij schonk namens het perso neel een vulpen. Van 121 uur nam. werd in het klooster aan de Hogewoerd 'n druk bezochte receptie gehouden. Oud- leerlingen en ouders van leerlingen kwamen haar complimenteren. Zus ter Thérèse ontving veel bloemstuk ken. Vanavond vindt in het St Anto- nius Clubhuis een hartelijke huldi ging plaats. Een herhaling hiervan vindt morgenavond plaats, onder meer voor officiële genodigden. DEV kreeg vast een kijkje op „Floriade" De grote internationale tuinbouw tentoonstelling „Floriade", welke 25 maart a.s. te Rotterdam door prinses Beatrix geopend zal worden, vormde het onderwerp voor een causerie, welke gisteravond tijdens de jaarver gadering voor de leden van de Leidse Tuiniers- en Bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden" werd gehouden door voorzitter J. H. Smit. In zyn jaarverslag memoreerde de secretaris o.a. de feestelijk viering van het 70-jarig bestaan, de penning meester kon constateren, dat het de vereniging op financieel gebied niet slecht gaat. Aangezien er geen tegen- candidaten waren ingediend, werden de heren H. de Pree, A. Hofmans en N. Breedijk allen in het bestuur her kozen. Na de pauze vertelde de heer Smit iets over de komende Floriade. Deze tentoonstelling zal van maart tot en met eind september te Rotterdam gehouden worden op een uitgestrekt terrein gelegen aan beide Maas oevers. De oppervlakte van de ge bouwen beslaat ruim 15.000 vierkante meter. Voor deze Floriade zijn inzen dingen uit Amerika, België, Frankrijk en Duitsland, terwijl er zelfs een hoekje is ingericht, waar men plan ten (vnl. rozen) van het landgoed van Churchill kan bewonderen. Ver der treft men er aan: demonstratie- tuinen, die zijn aangelegd door de landelijke hoveniers, een afdeling met louter Bijbelse planten en het zogenaamde koningshof. De voorbereiding voor deze ten toonstelling van wereldfaam heeft veel tijd in beslag genomen en is zeer de moeite waard. Waarschijnlijk Het Algerijnse dorp Melduza is getroffen door een aardbeving. Er werden zal ook door het bestuur van DEV 47 personen gedood en 80 gewond Een vrouw in weemoed verzonken op de een excursie naar de „Floriade" ■voor plaats, waar haar bouwvallige huis heeft gestaan. d 1 Mr. r. van den Bergh, wethouder van financiën in Amsterdam, heeft tijdens de begrotingsbehandeling, gis termiddag meegedeeld dat Amster dam de IJ-tunnel zelf kan financie ren, zonder het begrotingsbeeld te verslechteren. „Het investeringsvraagstuk weegt niet zwaar", aldus de wethouder. „Al leen zullen andere werken getempori seerd of een jaar verschoven moeten worden. Het totale investeringsniveau zal niet oplopen en ons beroep op de Oud-Leidenaar Ie A'dam gepromoveerd De heer M. J. J. Bik, laatstelijk leraar te Leiden, is gistermiddag aan de Gemeente Universiteit van Am sterdam gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op 'n proef schrift getiteld „Zur Geomorphologie und Glazialgeologie des Froehdisch- bach- und Muehltobeltals in Vorarl- berg (Oesterreich)". Promotor was prof. dr G. L. Smit Sibinga, directeur van het laborato rium voor geomorfologie en fysische geologie te Amsterdam. De heer Bik, die indertijd cum laude slaagde voor z'n doctoraal exa men, gaat binnenkort emigreren naar Australië, waar hij wetenschap pelijk research-werk gaat verrichten op het terrein van de aardkorstvor ming (geomorfologie). Het in het proefschrift beschreven onderzoek werd mede mogelijk ge maakt door financiële steun van het ministerie van O. K. en W., van de BPM in Den Haag, de landsregering van Vorarlberg in Oostenrijk en het presidium van de Amsterdamse Uni versiteit. beschikbare middelen bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten blijft hetzelfde. De wethouder zei dat ook het slui ten van zelfstandige leningen voor de IJ-tunnel binnen de mogelijkheden liggen: b.v. een „burgezinlening" of een speciale lening. Hij achtte deze maatregel echter niet nodig, omdat ook zonder deze het huidige investe ringsniveau op de ongeveer 250 mil joen per jaar kan blijven „Wij blij ven er echter naar streven", ver klaarde de wethouder, „om voor de tunnel, die immers een boven-ge- meentelijke betekenis heeft, een rijks bijdrage te krijgen, aangezien de zaak ernstiger zou worden, wanneer de last ook in de toekomst op de ge meente zou blijven drukken". Een speciale regeling met het Rijk achtte hij niet nodig maar wel wenselijk. Desnooqds kan het geld dat aan de IJ-tunnel wordt gespendeerd langs de omweg van een subjectieve ver hoging worden teruggeverkregen. Bovendien, zei de wethouder, schept een tunnel mogelijkheden tot op brengsten. Wij zien kansen om uit de tunnel inkomsten te trekken. Dit kan echter pas in de toekomst bekeken worden. De wethouder besloot zijn verklaring met de woorden: „Ik durf de zekerheid te geven dat we tunnel kunnen financieren en de lasten van de financiering kunnen dragen." (Advertentie) De films in de week van 1926 fe bruari zijn door de Kath. Film Cen- trole als volgt gekeurd: Casino: „De jonge leeuwen", 14 jr. (Donderd. „Désirée",, alle leeftijden). Lldo: „Koningin Zenobia", 18 jr. Luxor: „In de greep van de spio nage", 18 jaar. Studio: „Marie Octobre", 18 jaar. Trianon; „De man. die verdwijnen moest", 14 jaar. Rex: „Schiet.... of sterf!", 14 jaar. Ook Delft protesteert tegen geringe toewijzing woningen Ook uit Delft vernemen wij, dat de colleges van burgemeester en wethouders van Leiden, Gouda en Delft gezamenlijk hebben besloten op kort mogelijk termijn een audiën tie aan te vragen bij de minister van Volksgezondheid en Bouwnijverheid ter bespreking van de positie, waar in deze drie middelgrote gemeenten reeds jaren verkeren ten aanzien van de woningbouw. B. en w. van Delft geven aan de gemeenteraad kennis van hun teleur stelling over het feit, dat aan Delft voor 1960 het contingent woningwet woningen op tweehonderd werd vast gesteld. B. en w. menen, dat bij de toewijzing van de contingenten in de provincie Zuid-Holland de directe toewijzing door de minister aan de grote steden Den Haag en Rotterdam en de z.g. continucontracten voor de steden Dordrecht en Schiedam een rol spelen. Van deze contracten heb ben Leiden, Gouda en Delft al eerder de gevolgen ondervonden. Zaterdag start actie Doe open" Ook de jeugd wil een bijdrage le veren tot Nederland's aandeel in het internationaal vluchtelingen]aar, dat bestaat zoals bekend in de opheffing van de beide kampen Ohmstede en Friedrichsfeld nabij Bremen. Zaterdag a.s. begint in de meeste gemeenten van ons land de z.g. sleu telactie van de Nederlandse jeugd onder het motto „Doe open" Deze landelijke actie staat onder auspiciën van de Nederlandse jeugd gemeenschap, in samenwerking met de scholen, de sportorganisaties en het Nederlands comité Vluchtelin- genjaar 19591960. Met allerlei ac ties in talloze gemeenten zullen de ruim 600 plaatselijke jeugdcomité's zo veel mogelijk kleine kartonnen sleuteltjes a 25 cent trachten te ver kopen. Men hoopt zodoende tenmin ste een bedrag van een Vt miljoen gulden bijeen te brengen. Gistermiddag is op het stadhuis in Den Haag het plaatselijke jeugdcomi- té geïnstalleerd door burgemeester Kolfschoten, dit comité heeft grote plannen voor de verkoop van sleu teltjes, evenals de jongelui in Rot terdam. Het aantal doden teng?volge van de ontploffing in de Karl-Marx-mijn te Zwickau is woensdag tot 44 ge stegen. 79 Mijnwerkers zitten nog op ongeveer 1.000 m. diepte in de bran dende mijn opgesloten. Intussen heeft men een brand in een belang rijke toegangsschacht kunnen blus sen, maar elders woedt het vuur nog op twee verschillende diepten Minister Luns brengt onze gelukwensen over Tor gelegenheid van de geboorte van de zoon van het Japanse kroonprinselijke paar ligt sinds gistermorgen op de Japanse ambassade te Wassenaar een felicitatieregister ter tekening. Ook minister Luns kwam gisteren het wuiukr kihanrsv Op de achtergrond de Japanse ambassadeur In ons

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7