S)e &2idóe6oti/fcci/rit Bonn wilde geen bases in Spanje Eisenhower in Rio de Janeiro Arrestaties in Parijs Van R. getuigt in een eigen zaak Massa-moord van 40 eeuwen voor Het spant aan Israëlsgrenzen Korreltje KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 51ste JAARGANG No. 14949 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: LC J. ROOZEN. Telefoon; Directie, Abonnenu Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w„ f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.; 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Slechts sprake van opslagplaatsen Het idee alleen al wekte misnoegen maakt bij hun poging om militaire faciliteiten te krijgen. Zo schrijft de „Guardian": „Maan- tekend, waarin wordt geprotesteerd tegen West-Duitslands onderhande lingen met Spanje over faciliteiten voor militaire opleiding buiten de Navo. Vrijwel alle grote Britse bladen zijn het erover eens, dat de West- De Spaans regering: heeft woensdag ontkend, dat West-Duits land met ^ie,rshifee^mb^f" haar zou hebben onderhandeld over de vestiging van Westduitse bases op Spaans gebied. „Het bericht in zekere buitenlandse bladen, dat de Duitse bondsrepubliek - v A - u met Spanje zou hebben onderhandeld over de vestiging van militaire bases denlang is het communistische pro- of lanceerplaatsen voor geleide projectielen is vals. Spanje dat trouw is aan paganda-apparaat doende geweest zijn bestaande akkoorden met Portugal en de V. S„ is van oordeel dat deze om overigens geheel onge- overeenkomsten in voldoende en bevredigende mate voorzien in zijn morele rechtvaardigde denkbeeld ingang verplichting om in het westelijke vcrdedigingsstelsel te worden opgenomen te doen vinden, dat het militairisme en het streeft daarom niet naar nieuwe akkoorden van deze aard- De Spaanse in West-Duitsland weer de boven- regering heeft vele malen haar houding in verklaringen uiteengezet", aldus toon voert en zijn banden met het een communiqué van het ministerie van buitenlandse zaken te Madrid. In Madrid werd verklaard, dat generaal Franco dinsdagavond de nationale verdedigingsraad had bijeengeroepen om zijn houding aangaande de kwestie der Diutse bases in Spanje uiteen te zetten. Hij zou onder meer hebben ver klaard dat Spanje in geen enkele omstandigheid zonder de volledige instem ming van de Navo een overeenkomst over militaire kwesties met West- Duitsland zou kunnen aangaan. fascisme opnieuw aanhaalt. Helaas pasten de incidenten met de hakenkruisen op een griezelige wijze in dit beeld. En nu deze ge schiedenis nog maar nauwelijks ach ter de rug is, besluiten Westduitse onderhandelaars verder te gaan met hun plannen ten aanzien van Spanje, Duitslands moeilijkheden om ruimte zonder ook maar in het minst reke- groot misverstand over de Duitse plannen was ontstaan. SLECHTS DEPOTS te krijgen voor opleiding en logis- ning te houden met de reacties van Een Westduitse zegsman te Lon- tiek. Wij zijn ervan op de hoogte ge- de bondgenoten", den verklaarde woensdag, dat er een steld, dat de Westduitse autoriteiten verscheidene mogelijkheden om de problemen op te lossen op 'n zuiver onderzoekende en voorlopige studie- Zijn land trachtte in Spanje geen kasis nagaan aldus Norstad, die er- van overtuigd was, dat elk voorstel bases maar depots te verkrijgen. Een waarmee de Navo te maken heeft, woordvoerder van het Britse minis- ook met de Navo-autoriteiten zal terie van buitenlandse zaken legde WOr(*en besproken. er de nadruk op, dat Bonn geen ra- De Westduitse minister van de- ding van de christen-democraat Seg- ketbases in Spanje wil hebben. fensie, Franz-Josef Strauss, heeft nl, heeft woensdagavond besloten af duizenden bezoekers werden gehul Regeringscrisis Italië De kleine Nederlandse kolonie in Squaw Valley beleefde woensdag middag een groot moment, toen de kunstrijdsters, onder wie onze De Italiaanse regering onder lel- sjoukje Dijkstra Toor het forum van in te treden. digd voor haar prestaties in het het Olympische toernooi. Sjoukje woensdagavond de Britse en Ameri- De opperbevelhebber van de Navo, kaanse ambassadeur te Bonn zyn generaal Norstad, zei in een lezing Pe^oonbjke verzekeringgegeven, ten^r^hten^over^Westduits^SpMnsë [f Het aftreden werd ver- onderhandelingen „overdreven en keuring van de Navo, in Spanje op- wacht Comité de zilveren medaille m ont- misleidend" waren. Het hoofdkwar- slagplaatsen te vestigen zo is in Premier Segni is het besluit onmid- dellijk aan president Gronchi gaan mocht u" haJlden van de president J Het b??tu.ur van Segni's christen- vuf8t nemen Daarna werd voor de tier van de Navo beseft ten volle |°°rgaa"®ïlJSFllchte krmgen te fr^toTirTde belde" Kamers van Vet eerste maal in Squaw Valley de Ne- Bonn meegedeeld. Strauss zou tegenover de Ameri- kaanse ambassadeur zijn misnoegen treden, nadat de kleine liberale' partij Italiaanse parlement hadden reeds derlandse driekleur gehesen. Foto besloten, dat het kabinet moest af- v.,.nr.: sjoukje Dijkstra, Carol Helss treden, nadat de kleine liberale partij hebben geuit over de publiciteit die had besloten de regering niet meer en Barbara Roles tonen resp. haar aan zijn plan is gegeven. Hij zou er te steunen, omdat zij „teveel naar zilveren, gouden en bronzen medail- voorts nogmaals de nadruk op heb- links afgleed" en steun bij de socia- les. ben gelegd, dat er van onderhande- listen van Nenni zocht. lingen met Spanje geen sprake is geweest. De delegatie heeft de Spaanse regering wel gepolst, maar De Franse politie heeft woensdag dit kan in geen geval beschouwd dertien mensen aangehouden, die be- worden als een vorm van onderhan- schuldigd zijn van t ui gevaar bren- delen, zo zou Strauss ppzpuH hebben, gen van de staatsveiligheid. Zij zou- delen, zo zou Strauss gezegd hebben. TACTISCHE BLUNDER De sociaal-democratische partij in West-Duitsland heeft de regering „monsterlijke stupiditeit en tact- Van ruzie geen sprake geweest den een ondergronds net van verbin dingen voor het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront (FLN) hebben ge vormd. y „muiiaksziyne uiupjuiiuii vu iavi- All 11CI prUECS, Udl III Uil» UI UC AU1C- «UlgCllS VUil IV. UCgai lijXIII uauil" van af. aertien arrestanten zijn loosheid" verweten. In haar nieuws rikaanse havenstad Boston wordt ge- man zich op dat tijdstip naar de con- vrouwen, die als contactpersonen brief zegt zij: „De band tussen Aden- voerd tegen de Nederlandse radio- versatiezaal in verband met het ver- zouden zijn opgetreden en die Noord- auer en Franco geeft onze westelijke telegrafist W. V. R., die beschuldigd richten van immigratieformaliteiten. SÜïS bondgenoten kwade herinneringen wordt van moord op de.23-jarige ge- het laatst op 18 september 1959, te ongeveer acht uur 's morgens, dat is bijna twaalf uur vóór haar dood had gezien. In het proces, dat thans in de Ame- Volgens van R. begaf Lynn Kauff- hebben*verborgen?in^a£r0nt Z°Ud6n eenToder^nd"! scheiden Amerikaanse Lynn Kauff- man, was het woensdag de beurt van verdedigers van Van R.: „Verliet me- Woensdagavond hadden meer dan de beklaagde zelf om een verklaring vrouw Kauffman daarop het vertrek Eén der gearresteerde mannen is .w. de 38-jarige Haddad Hamada, een honderd Labourleden van het Britse te zijner verdediging af te leggen, weer?" Algerijn, die volgens het Franse mi- parlement en een liberaal een motie Van R., die onder ede werd gehoord, Van R.:__„Ja". nisterie van binnenlandse zaken de ter indiening in het Lagerhuis ge- verklaarde dat hij de Amerikaanse leider van de ondergrondse van de Waarschuwing tegen inmenging President Eisenhower is woensdag uit Brasilia, de toekomstige hoofd stad van Brazilië, in Rio de Janeiro, de tegenwoordige hoofdstad, aange komen. De enige dissonant was een grote spandoek op het gebouw van de na tionale studentenvereniging met de woorden: „We mogen Fidel Castro graag". In een toespraak tot beide huizen van het Braziliaanse congres, die daartoe in een gemeenschappelijke zitting bijeen waren gekomen, ver klaarde president Eisenhower dat de Verenigde Staten er bij de andere vrije landen op aan zullen blijven dringen een aanzienlijk gedeelte van het geld, dat zij tesparen op hun militaire uitgaven, te besteden voor vreedzame ontwikkelingsdoelen. Na gezegd te hebben, dat alle men sen het recht moeten hebben naar eigen inzicht hun levenshouding, re geringsvorm en wijze van maatschap pelijke vooruitgang te bepalen, ver klaarde Eisenhower: „De VS zouden het echter als bemoeiing met de bin nenlandse aangelegenheden van een Amerikaanse staat beschouwen, in dien enig ander land er door een in val, dwang, of ondergraving in zou slagen het volk van welke van onze Amerikaanse zusterrepublieken van zijn vrijheid van keus te beroven". Deze passage wordt uitgelegd als een uitbreiding van de z.g. Monroe- leer (in de negentiende eeuw door de toenmalige Amerikaanse president Monroe verkondigd), die in feite de waarschuwing bevat voor niet-Ame- rikaanse staten, om zich niet in te laten met de gang van zaken op het westelijk halfrond. De aangehaalde zinsnede wordt be schouwd als een krachtige waarschu wing aan het internationale commu nisme, om niet te pogen door onder graving vaste voet op het Ameri kaanse vasteland te verkrijgen. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's FLN in Frankrijk is. Hij is in Al- activiteit tot anderhalf jaar gevange ,,lk stond erbij en ik keek ernaar' nisstraf veroordeeld. J Er worden nog meer arrestaties verwacht. De politie heeft bij haar onderzoekingen verscheidene auto's belangrijke documenten en circa 130.000 nieuw franks in beslag geno men. Een vroegere radicale afgevaardig de van de Franse Nationale Vergade ring, Charles Hernu, heeft volgens „Le Monde" verklaard, dat er een nieuwe samenzwering tegen de re gering wordt gesmeed. De samen zweerders zouden in de lente een dictatuur willen vestigen met als voornaamste politiek een Frans Al- gerië. Hernu, een aanhanger van Mendès-France, verklaarde, dat de samenzwering aan het licht moest worden gebracht vóór het te laat is. De ontdekking van een 4000 jaar oude Egyptische dodenstad in Opper- Egypte heeft tevens een gruwelijke massamoord aan het licht gebracht. Toen een oudheidkundige expeditie van Cairo's universiteit dezer dagen bij Einaba in Nubië een tweedelige uitgebreide necropolis van duizend mummies opgroef, deed men de ont stellende ontdekking, dat zij het slachtoffer moeten zijn geweest van 'n moord op grote schaal. Vele mum mies bleken opgehangen te zijn en anderen waren gewurgd. Zeer vele van de mummies waren kinderen. In 450 graven bleken de stoffelijke resten nog in het bezit van haar, nagels, huid en tanden, en enkele vrouwen droegen hals- en armbanden van koper, goud of zil ver. De leider van de expeditie, dr Abdel Moneim Aboebakr, meent dat het mummies van Nubiërs uit de derde dynastie (2400 vóór Chr.) zijn. Hy schat drie jaar nodig te hebben om de vondsten, waartoe ook vazen van groene lei en albast en andere gebruiks- en siervoorwerpen beho- Ter hoogte van Breukelen op de rijksweg AmsterdamUtrecht zijn gister- ren te inventariseren en hoopt door morgen dicht bij elkaar twee personenauto's over de kop geslagen, het weg- deze studie nadere gegevens omtrent dek was ter plaatse spiegelglad. Een gelukkige omstandigheid was, dat de de massamoord te verkrijgen. bestuurders (foto's) hun wagens ongedeerd boorten verlaten. L. P.: „Waar ging zij heen?" Van R.: „Dat weet ik niet, mijn heer". L. P.: „Hebt U Lynn Kauffman na dien nog gezien?" Van R.: „Neen, mijnheer". Van R. verklaarde verder, dat hij, al had hij mevrouw Kauffman die dag niet meer persoonlijk gezien, hij wel te ongeveer twaalf uur 's mid dags met haar, via de geopende pa trijspoort van haar hut, met haar had gesproken. Hij had haar gevraagd hoe of zij zich gevoelde en of zij iets nodig had. Zij had geantwoord niets nodig te hebben en daarmede was het gesprek beëindigd. Hij voegde hieraan toe, dat Lynn Kauffman die dag niet aan tafel was verschenen, hetgeen voor haar een ongewone handelwijze was. Van R. verklaarde verder nimmer met de Amerikaanse te hebben ge twist. De beklaagde zei voorts, die dag zelf zijn avondmaal te 18.00 of 18.10 uur te hebben gebruikt. Vóór het eten had hij in de conversatiezaal met enkele der aan boord aanwezige kin deren gespeeld, waarna hij voorberei dingen had getroffen voor het opvan gen van een weerbericht. Hij was aan zijn radiotoestel gaan zitten, doch hij had het gewenste weerbericht niet kunnen opvangen. Daarop had hij een douche genomen, waarna hij weer naar de conversatie zaal was teruggegaan. Van R. gaf een nauwgezet verslag van zijn doen en laten tussen 19 en 20 uur, de periode waarin hij volgens de openbare aanklager in de hut van Lynn Kauffman de fatale ruzie zou hebben gehad. Zijn verdediger stelde hem geen directe vragen over zijn betrekkingen met Lynn Kauffman, doch van R. verklaarde, dat hij en Lynn allen maar hadden gepraat, gelachen en schaak gespeeld en in enkele havens, die het schip had aangedaan, uitstap jes hadden gemaakt. Van R. was alleen aan het begin van zijn getuigenis gespannen. Naar mate hij vorderde toonde hij zich be ter op zijn gemak. Zijn verdediger stelde hem drie pertinente vragen waarop hjj zonder aarzelen antwoordde. „Hebt u ooit ruzie gehad met Lynn Kauffman?" „Nooit". „Hebt u haar ooit geslagen?" „Neen". „Hebt u haar gedood?" „Neen". Het proces wordt vandaag voort- Israël neemt beveiligingsmaatre gelen naar aanleiding van onofficiële berichten over militaire concentra ties van de VAR in de Sinaiwoestijn en langs de Israëlisch-Syrische grens. In één bericht is gezegd, dat de concentraties in Sinai de grootste zijn sinds de Suezcrisis van 1956. De gewapende botsingen aan de Israëlisch-Syrische grens en de uit latingen van president Nasser van de laatse weken worden in Israël ge zien als het inluiden van een hetere fase in het Israëlisch-Arabisch con flict. Vrij zacht De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een hogedrukgebied, dat van de Oostzee naar Noord-Rusland trok, nam verder in betekenis af en ver oorzaakt in Noord-Europa bij voort during strenge koude. De grens van de koude lucht kwam echter boven Noord-Duitsland tot stilstand. De rug van hoge druk, die gisteren over ons land trok, verplaatste zich naar Mid den-Europa. Tegelijkertijd breidde do invloed van een groot lage-druk- gebied op de Oceaan zich geleidelijk verder over West-Europa uit. De eer ste depressiekern trok langs Ierland naar het noorden. Het bijbehorende front kon ons land juist niet berei ken. De volgende kern bereikte van morgen de zuidwestpunt van Enge land. Deze storing komt dichter langs ons land. Het regengebied ervan be reikte vanmorgen Zeeland en zal over het gehele land trekken. Na het passeren van deze storing draaide de wind naar zuidwest of west en volgt een zwake rug van hoge druk met op klaringen. Langs de Azoren trok van morgen echter alweer een volgende storing, die ook naar West-Europa koerst. Het weer behoudt tengevolge van deze ontwikkelingen een onbestendig karakter, maar blijft tamelijk zacht vanwege de aanvoer van Oceanische (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ONBESTENDIG Vooral'aanvankelijk veel be wolking met enige regen, later ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidv/est. Iets hogere tempera turen. 26 Februari: zon qp 07.35; onder 18.12; maan op 07.16; onder 18.09. Hoogwaterstanden 26 Februari: v.m. 3.14; nam. 3.29. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI mist 7 —16 STOCKHOLM 1. bew. 0 —13 OSLO mist 6 —17 KOPENHAGEN zw. bew. 1 1 ABERDEEN regen 6 2 LONDEN regen 6 AMSTERDAM geh. bew. 7 1 BRUSSEL geh. bew. 7 4 LUXEMBURG geh. bew. 6 2 BORDEAUX 1. bew. 17 9 GRENOBLE regen 9 4 PARUS regen 8 7 NICE geh. bew. 15 7 BERLIJN geh. bew. 3 0 FRANKFORT h- bew. 7 0 MUNCHEN geh. bew. 6 0 ZURICH mist 10 1 GENEVE regen 7 1 LOCARNO h. bew. D 3 WENEN geh. bew. 9 1 INNSBRUCK h. bew. 11 1 ATHENE 1. bew. 17 13 ROME zw. bew. 17 10 AJACCIO zw. bew. 15 6 LISSABON onbew. 12 11 Wisselend is het innerlijk der men sen, moeilijk te temmen, als de roofdieren in de bossen. Trygve Gulbrandsen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1