kussen sloop Radion „Keukenhof" ook dit jaar 'n nieuw gezicht Nu een geborduurd bij OVEREENSTEMMING OVER DE LERARENSALARISSEN Dr. 0. op 27 april opnieuw voorgeleid Niet „automatisch" melk-automaten DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 DE LE1DSE COURANT PAGINA 1) Tweelingen" geboren? NIEUWE PAROCHIE IN DEN HAAG Op zondag 21 februari I960 is in Den Haag een nieuwe parochie op gericht door mgr. M. Jansen, in de wijk Mariahoeve, onder de titel: Christus Koning. Tot bouwpastoor aldaar is benoemd de z.e. heer J. A. M- van Adrichem, die aldaar reeds bouwpastoor was. Zon,treintje" heeft altijd voorrang De oudste deelneemsters aan het tweelingencongres in Zeist waren de 58-jarige mej. A. J. M. Unkraut en haar zuster mej. A. J. M. Unkraut. De tweeling heeft niet alleen gelijke voorletters, maar ook nog hetzelfde beroep. De dames zijn nu 40 jaar als onderwijzeres verbonden aan hetzelfde instituut, namelijk de St. Johannaschool aan de Rustenburgerstraat te Amsterdam. Foto: de twee ling Unkraut voor de klas. Prinses Irene zal op 30 maart tentoonstelling openen Bee'dhouwwerk in de branding Op 30 maart, de dag waarop is Is- tambul de postkoets van start gaat, om de grote reis van de tulpebol, 450 jaar geleden, te doen herleven, zal H.K.H. prinses Irene te Lisse de elfde nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" openen. Hoewel het einddoel van de post koets, de „Floriade" te Rotterdam, zeker niet gezien wordt als" een con current van de tentoonstelling te Lisse. ziet het organiserend comité toch met belangstelling uit naar de invloed, die de grote tuinbouwmani- festatie in Rotterdam op de Keuken hof heeft. Een vermindere be langstelling is blijkens de binnen stromende informaties nog niet merkbaar. En hoe zou dat ook kunnen: de grote bekoring van Keukenhof heeft tot nu toe gelegen in de steeds wis selende aspecten van de verschillende inzendingen, die de bezoekers boeien en die ertoe bijdragen, dat het devies gehandhaafd kan blijven: „Ieder jaar een nieuwe Keukenhof". Het totale areaal van de Keuken hof, 24 hectaren, gedoogt niet veel verandering door uitbreiding. Daar om moet men de verandering zoe ken in de nieuwe aanleg van het park. Zo vroegen de houtopstanden en de heesterbeplanting dit jaar drin gend vernieuwing, verfraaiing en uit- breding. Hierdoor zal de bezoeker straks niet alleen geboeid worden door de kleurenpracht van de bloei ende bolgewassen, maar ook kan hij genieten van de voornamelijk vroegtoloeiende heesters zoals di verse Prunus, Forsythia, Malus, Rho- dondendron, Magnolia en Azalea. Ook de aanleg en beplanting van de eigen lijke bloemenexpositie is ingrijpend gewijzigd door een verfijning van het arrangement van elke inzending af zonderlijk. De beide kassen zijn attracties van bellang gebleken, vooral als zij in volle bloei staan, hoewel de hier ge plante tulpensoorten toch maar tien procent van het geheel uitmaken. In het paviljoen valt dit jaar de nadruk op het aquarium. Het is een zoutwater-aquarium, waarin natuurlijk heel andere vis soorten te zien zullen zijn, dan veelal te doen gebruikelijk is. Geen teleurstellingen. Gezien dit alles kan men zeggen, dat er geen teleurstellingen zullen Hoe zou Nedialka koken? voorkomen op het programma voor het seizoen-1960. En dat geldt, naar het zich laat aanzien ook voor de evenementen, die op het Keukenhofterrein zullen plaatsvinden. Concerten op Keukenhof zijn in de loop der jaren een traditie geworden. Voor het a.s. seizoen in een optreden in voorbereiding van een Noorse da mes Kapel in specifieke Noorse kle derdracht. Deze internationaal ver maarde kapel heeft voor dit jaar een tournee door Nederland op het pro gramma staan met een eerste optre den op Keukenhof, op 11 april a.s. Voorts zullen de deelnemers aan het congres van „De Gouden Sleu tel", de internationale organisatie van hotelportiers, die van 1114 april in Noord wijk gehouden wordt, op 11 april de Keukenhof bezoeken. Bij deze gelegenheid zal een tulp ge doopt worden. In de reeks van provincies, welke een folkloristische manifestatie op Keukenhof verzorgen, is ditmaal de keuze gevallen op Overijssel. Op 21 april zal de Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel, t es amen met leden van Gedeputeerde Staten en andere autoriteiten aan het hoofd staan van een groep, die voor 1 dag de Keukenhof tot een deel van Overijssel zullen maken. Medewerking wordt o.m. verleend door de „Hengeler Spoilers en Daan- sers" en de „Notenkrakers" (boeren- kapel) beide uit Hengelo. Voorts door de Bonte Boertjes (volkdlansen - En schede), de Kamper show van kleder drachten en een Midwinterhoorn blazer. Ook de in het afgelopen jaar ge houden fotowedstrijd zal dit jaar alleen voor kleurenopnamen op nieuw worden georganiseerd. In de achter ons liggende maanden is de drainage der parkeerterreinen opniew uitgebreid, hetgeen de qua- liteit der terreinen zeker ten goede zal komen. Een dag-capaciteit van 500 a 600 autobussen en een onbeperkt aantal luxe auto's maken het mogelijk om vele tienduizenden bezoekers per dag te ontvangen in het 25 ha. grote park, waar voldoende paden zijn om ieder te laten genieten van het ont luikende voorjaar. Bureau V.V.V.-Texel ging in rook op Een korte maar hevige brand heeft gisteren het VW-kantoortje aan de Parkstraat te Den Burg op Texel ge heel verwoest. Alle voorradige trein en bootkaartjes, plattegronden en re clamefolders gingen verloren. Elk jaar komen enkele tienduizenden va- cantiegangers naar het eiland. Men kan zich daarom voorstellen welk een tegenslag deze brand voor het eiland betekent. De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer op Texel wil nu door mid del van advertenties in de grote bla den de clementie inroepen van allen, die dit jaar adressen van vaoantie- verblijven vroegen, en die nu geen antwoord krijgen- Men hoopt, dat de badgasten deze zomer toch zullen komen. Zonder exportvergunning toch bollen uitgevoerd Een bollenfirma te Sint Pancras is veroordeeld door de economische politierechter tot een boete van 3000 gulden wegens het exporteren van bloembollen zonder vergunning. Tegen betaling van 1500 gulden aan In de communistisch geregeerde landen neemt de vrouw een bijna even een andere zaak, die wel een export- belangrijke plaats in als de man in het arbeidsproces. Grote-prestaties bij vergunning had, had de firma van de werknemers worden door de pers vermeld. Op de foto de Bulgaarse deze vergunning gebruik 'gemaakt en boormeester Nedialka Entcheva, die reeds 33 keer is uitgeroepen als de op deze manier een brutowinst ge- beste in haar vak. maakt van 40-000 gulden. Voor slechts f 1.60 en 15 Radion- merkjes krijgt U een smaakvol geborduurd kussensloop. Een aanwinst voor Uw linnenkast - een sieraad op Uw bed. HAAL METEEN EEN SPAARKAART BIJ UW LEVERANCIER „Zwaan kleef aan" is het devies van de-ze kleuterleidsters, die hun klas op de Apollolaan te Amsterdam een veilige oversteek garanderen. Verbetering met ingang van 1 januari 1960 Verdachte in „Zaak Lodder en directeuren van de drie groepen van scholen (kleine, middelgrote en grote scholen) bedragen volgens de nieuwe regeling 1276.1338. en 1399.per maand (thans 1195, Gisteren is, onder voorzitterschap 1257, en 1304). van de minister van O. K. en W. een In de hier genoemde salarisbedra- gecombineerde vergadering gehou- gen zijn niet begrepen de huurcom- den met de bijzondere commissies pensatie, de AOW-compensatie en de voor georganiseerd overleg voor nieuwe per 1 januari 1960 in wer- VHMO, nijverheidsonderwijs en king tredende algemene salarisver- kweekschoolonderwijs. Op deze ver- hoging. gadering werd omtrent de door de Het beginsalaris in de volledige regering ingediende voorstellen voor betrekking wordt derhalve verhoogd herziening van de salarissen van de tot 535.p. maand (thans 504. leraren en rectoren en directeuren en gelijkgemaakt aan dat van de bij de genoemde takken van onder- urenleraar met 29 wekelijkse les wijs algehele overeenstemming be- uren. reikt. De datum van inwerkingtreding van de nieuwe regeling is gesteld De salarisschaal voor leraren op 1 januari i960, wordt voor doctorandi en bezitters van de B-akte verlengd met twee periodieke verhogingen, waardoor het eindsalaris f 1131.per maand wordt (thans 1071.te bereiken na twintig jaar. Voor doctorandi en bezitters van Zondag 28 februari zal te Amster- een B-akte, die samengesteld zijn in dam de laatste interdiocesane ver een volledige betrekking aan één gadering worden gehouden van de school wordt de schaal daarboven KAJ in de bisdommen Haarlem en nog met een derde periodieke ver- Rotterdam. Op die vergadering zal hoging verlengd, zodat voor deze de KAJ in afzonderlijke diocesane groep het eindsalaris ƒ1161.— per organisaties worden gesplitst. Het maand zal bedragen, te bereiken na Gooi blijft echter voorlopig uitge- 21 jaar. schakeld en zal nog verzorgd blijven Boven deze eindsalarissen wordt door de diocesane bond van de KAJ aan de doctores nog een extra perio- in het aartsbisdom Utrecht, dieke verhoging toegekend, zodat De provincie Zeeland wordt ver voor hen de eindsalarissen 1161.— zorgd door de diocesane bond van het resp. ƒ1191.zullen bedragen bisdom Rotterdam. De baten en ias- (thans ƒ1118.ten van deze provincie zullen echter De salarissen voor de rectoren en voor de helft door de beide diocesane directeuren worden mede verhoogd, bonden Rotterdam en Haarlem wor de eindsalarissen voor de rectoren gedragen. Voor het bisdom Haarlem zal de contributie nogmaals met een jaar verhoogd moeten worden omdat het provinciale subsidie niet aan de ver wachtingen heeft beantwoord. Omtrent de actie „Wereldwijd", die de KAJ voert, wordt in het jaar verslag medegedeeld dat in de bis dommen Haarlem en Rotterdam in het afgelopen jaar 325 jonge arbei ders maandelijks een bedrag con tractueel afdragen voor de uitzendin- Dokter O., de Berkelse arts, zal ter gen van jonge arbeiders naar de Mis- behandeling van de tweede opzien- sie in Afrika. harende gifmoord binnenkort terecht In 20 afdelingen wordt hier actief staan. De Leeuwarder Rechtbank aan gewerkt en totaal kwam bijna heeft hiervoor drie dagen uitgetrok- ƒ2000 bijeen. 4000 Jonge arbeiders ken. hebben voor hetzelfde doel een uur Dr. O. zal ervan verdacht, dat arbeid afgestaan, hetgeen 300Q heeft hij begin februari 1959 opzettelijk en opgeleverd. In totaal werden 10 Ka- met voorbedachten rade zijn medege- jotters uit de bisdommen Haarlem en vangene Arie Lodder om het leven Rotterdam naar Afrika uitgezonden. gebracht zou hebben op 27, 28 en 29 april a.s. opnieuw terecht staan. De justitiële autoriteiten hebben de hoop, dat de zitting tot deze drie da gen beperkt zal kunnen worden, om dat het aantal getuigen lang niet zo groot zal zijn als bij de behandeling in eerste en tweede aanleg van de vergiftiging van A's echtgenote. Mr. M. H. Gelinck, officier van Jus titie te Leeuwarden, zal als getuige - - a charge o.a. dagvaarden de deskun- met het bedrijfschap voor de detall- digen dr. J. Zeldenrust, hoofd gerech- 5andel m ™elk overle? .P|eSen over lelijk geneeskundig laboratorium in vraag, of aan exploitanten van Den Haag, prof. dr. W Froentjes, melkautomaten eisen van vakkennis hoofd gerechtelijk laboratorium, prof. moeten worden gesteld. Ook in de C. J. F. Böttger (handschriftkundige) commissie „consumentencontact" zal en drs, D. D. Boer, toxicoloog van het de zaak worden besproken, ministerie vai Justitie. Twee hunner, dr. Zeldenrust en drs De conclusies, waartoe de con- Boer zullen zich in het bijzonder met sumptiemelkcommissie van het pro- de cyaankali-dood van het slachtoffer duktschap is gekomen, ontmoetten bezighouden. Prof. Froentjes zal o.a. gistermorgen in de bestuursvergade- een verklaring afleggen over de ring kritiek. De commissie meende, speekselproeven, die hebben aange- dat aan hen die zich uitsluitend be toond, dat dr. O. de enveloppe dicht- zig houden met exploitatie van melk- likte, welke de „afscheidsbrief" van automaten, geen lichtere eisen ge- Arie Lodder tot inhoud had. Prof. steld moeten worden dan aan de ge- Böttger zal de rechtbank gegevens wone melkhandelsbedrijven, de ho- verstrekken van dr. O. en Arie Lod- recabedrijven e.d. Verkoop van losse de£- melk via automaten zou volgens j-e ^erkelse ar*s zal worden ver- haar zelfs uitsluitend bij de melk- dedigd door de hem toegevoegde mr. handel en de horecabedrijven moge- H. Schootstra uit Leeuwarden. lijk moeten zijn en een dagaandui ding op via automaten verkochte verpakte melk zou moeten worden voorgeschreven. De waarnemend-voorzitter van het produktschap, de heer S. v. d. Ploeg, zei ter vergadering dat het onder houd van de automaten minder heeft Het bestuur van het produktschap te maken met kennis van melk en voor zuivel heeft nieuwe minimum- handel dan in het rapport van de exportprijzen voor kaas vastgesteld, consumptiemelkcommissie wordt ge- Zij liggen in het algemeen 12 per suggeerd. Ook de heer Van de Wiel 100 kg hoger dan de oude. Herzie- betreurde de z.i. „conservatieve op- ning der minimum-exportprijzen vatting van de commissie". Hij thecaire renten en aflossingen uit te wasunodi« Sjorden door de recente meende dat zo veel mogelijk kansen s?eüen Waar^hfininkTeXSii^d™ van de «nlever.ng.pry. moeten worden geschapen voor ad- Het pdroduktschap voor zuivel zal (Advertentie) HOGERE MINIMUM EXPORTPRIJZEN VOOR KAAS Brabantse notaris van verduistering verdacht Op verdenking van het plegen van verduisteringen ten nadele van zijn cliënten is dinsdag gearresteerd de 53-jarige notaris Ch. L. van M. te Bladel in de Brabantse Kempen. Bij een routine-onderzoek was de fraude aan het licht gekomen doordat er valse akten werden ontdekt. De nota ris heeft bekentenissen afgelegd. Reeds geruime tijd was notaris Van M gewoon uitbetalingen van hypo thecaire renten en aflossingen uit te tetoge^a^hlSrehe1«Uind?n ™lk.fzet via automaten oearagen voor anoere doeleinden De vice-voorzitter der Europese en vond een datumaanduidine niet aangewend en de daardoor ontstane commissie, dr S. L. Mansholt, heeft nodig. anduiaing met tekorten aangevuld met behulp van meegedeeld dat hij, na bestudering Na het overleg met bedrijfschap andere afdrachten. De omvang van de van het rapport van het produkt- en consumenten-contactcommissie fraude is nog met bekend, maar men schap over het zuivelbeleid in de zal deze zaak op nieuw in de be- vermoedt, dat er een tekort van on- EEG, gaarne met het produktschap stuursvergadering worden behan- geveer vyftigduizei*d gulden is. in overleg wil treden. deld.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 11