f* kt Imam Sfaj wam Scherp Kennis van de bezettingstijd ontbreekt veelal bij de jeugd KAV-carnavalsavond Jaarvergadering Kaih. Invalidenbond Agenda van de Leidse raad WOENSDAG 24 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA Daarom in Leiden: tentoonstelling derlandse geschiedenis. Als de leer- Als gevolg van de toeneming van het aantal sportvelden is de hoeveel heid onderhoudsmateriaal van de Sportstichting de laatste jaren lang zamerhand groter geworden. De berg ruimte, waarover de Sportstichting lingen voldoende impressies hebben beschikt, t.w. twee houten loodsen in opgedaan zal hun expressie volgen, het sportpark De Leidse Hout, kan Zij zullen hun kennis van deze peri- dit onderhoudsmateriaal thans niet ode uiten in het maken van opstel- maar bevatten. De oplossing voor het bergruimte- probleem kan worden verkregen door de bouw van een stenen garage, eveneens in het sportpark De Leidse Toen een inspecteur van het on- len, plakwerk, handenarbeid etc. derwijs onlangs op een school vroeg wie Mussert geweest was, moesten Geen gruwel. de kinderen het antwoord schuldig - blijven. Er was er een, die meende De tentoonstelling, die door de "out, n.l. op veld 2, direct rechts van dat het een bekende violist moest scholen in de morgenuren wordt de ingang van dit veld, welke garage zijn. Uit dit en vele andere voor- bezocht, laat geen gruwel-historie aar\ de grote machines plaats kan beelden uit de praktijk -van het on- uit concentratiekampen zien. Wel bieden. De kosten van de derwijs blijkt, dat de schooljeugd bijvoorbeeld een symbolische voor van tegenwoordig in veel gevallen stelling van de bevrijding die 10 m .lang en 6 m breed zal zijn voorts en vo.orzien zal zijn van twee kantel- weinigof niets afweet van "de oor- vele documenten, die op deze tijd deuren aan de voorzijde, bedragen, die betrekking hebben. Men heeft een me* *£!?egrip van de bijkomende kos- logsjaren en de bezettingstijd achter ons liggen. uitvoerend comité opgericht, waarin ten' 10-800- zitting hebben schoolhoofden uit Natuurlijk kan men van de jeugd Leiden en omgeving van openbare, niet verwachten, dat zij zich uit zich- prot. christelijke en kaholieke scho- zelf deze voor een groot deel nare len, leerkrachten van de kweek- historie van ons land blijft her- school en het VHMO en nog enige inneren. Jeugd- is veerkrachtig. Maar vertegenwoordigingen uit het onder- dit neemt niet weg, dat alleen al uit wijs. Deelname niet alleen aan de piëteit ten opzichte van hen die gro- tentoonstelling, maar ook aan de te offers, zelfs het offer van hun voorbereidende periode is open voor leven gebracht hebben, het nodig is, alle lagere en ULO-scholen, BLO, dat het besef aan wat gebeurd en VGLO etc. De aanmeldingsdatum wat gedaan en misdaan is levend voor de scholen sluit op 15 maart blijft. a.s. Ook inzendjngen zoals fotos, aan plakbiljetten, voorwerpen van de Initiatief. burgerij worden op prijs gesteld. De scholen kunnen zich aanmel- Daarom heeft de Leidse Christe- den bij de heer L. Schipper, Zoeter- lijke Oranjevereniging in samenwer- woudseweg 21 te Leiden. Ook jeugdgroepen en jeugdver enigingen kunnen meedoen. 1 GRIEP heerst overal neem vlug „Akkertjes" in huis AKKERTJES helpen direkt (Advertentie). king met dé vereniging van ex-poli tieke gevangenen het initiatief ge nomen tot het organiseren van een tentoonstelling over onderdrukking en bevrijding, die van 30 april tot en met 5 mei in Leiden wordt ge houden. Niet alléén voor de jeugd Dirk Haverkorn f De Ned. Kath. Invaliden bond ,,St. Lidwina", afd. Leiden, heeft in de zaal van dansschool Evert Castelein 74 Jaar oud is gisteren in het St. haar jaarvergadering gehouden. De _;.t u..: jaarverslagen van de secretaresse, penningmeester en de kascommissie werden goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden werden alle herkozen. Mevr. J. Creijghton kwam is deze tentoonstelling, maar ook Elisabeth-ziekenhuis te Leiden over- voor volwassenen, hoewel de voor- leden de heer Dirk Haverkorn. lichting aan deze groep, ook dank Ruim 36 jaar was de heer Haver- zij de medewerking van de scholen korn aan de Leidse Courant verbon- een belangrijk aspect is. Men hoopt den als machinezetter. deze. te bereiken door een voorbe- in het verenigingsleven te Leiden ais tw^de secretaresse^rn de plaats reidingstijd in de scholen, waarin de heeft hij vele functies ingenomen; Van mej. Brosse. Gesproken werd onderwijzers zich met de leerlingen vele jaren was hij bestuurslid van de 0.m. over uitgebreider sportbeoefe- bezig houden met de historie van Katholieke Arbeidersbeweging, enige ning voor invaliden en over de Lour- deze vijfjarige periode in onze va- tijd ook als voorzitter. desreis. Tevens kwam men tot de op- Koopt spoedig kaarten voor bal Jongerenkontakt Men schrijft ons: Van de andere functies noemen wij: richting van een eigen toneelgroep; bestuurslid van „Herwonnen Levens- hier gaven zich reeds twaalf leden kracht", secretaris van de voormali- voor r ge R.K. Tekenschool, lid van de ad- vies-commissie van het Gewestelijk De heer X. Tilman sprak over de a.s. vakantie in Overloon en Uchelén; Arbeidsbureau, bestuurslid van de hij'had bovendien vel lof voor de c°öp._ De Eendracht, van de Corne- tieve afdeling Leiden. Na de pauze li us Musiusstichting en scheidsrech ter, voorheen in de Interdiocesane werd er een aantrekkelijke wedstrijd in het vervaardigen van mutsen ge- Voetbalbond. later in de afdeling houden- Kapelaan Thomas vertoonde Leiden van de KNVB, in welke hoe- «JPS ÜS ,JPL»e De jongeren van Lei- danigheid hij ook deel uitmaakte van van het tweede lustrum en de uit- den en omstreken, de strafcommissie. Hij was voorts gaansdag verleden jaar. Door be- vooral zij, die zijn aan- voorzitter van de voormalige bond reidwillige autobezitters werdeh de gesloten bij het Jonge- van Brabanders en Limburgers. leden weer naar huis gebracht. Ter ren-Kontakt of Instuif, De functie die hij tot kort voor zijn vergadering werd nog besloten, dat willen wij graag het dood bekleedde was sectiehoofd van het dagelijks bestuur iedere eerste volgende meedelen. de Leidse Vereniging van Postzegel- donderdag van de maand soreekuur verzamelaars. Hii verzorgde voor ons zal houden van 19.3021.00 uur op gjRapenburg 122. tenslotte mooie dia's van de viering Om teleurstelling te voorkomen, bfad de postzegeirübrïek? gezien de eerder opgedane ervaring, raden wij jullie aan tijdig kaarten te bestellen voor het Vastenavondbal op zaterdag 27 februari in het St. gangsbewijzen is beperkt. Wacht dus niet tot de laatste dag, want dan is de kans, om nog een kaart te be- „„„0 De gemeenteraad van Leiden ver- Vooratel inzake het aankopen van machtigen met een a?n zekerheid fadert °.p ">aandag 29 februari 1960, het perceel Oude Singel 228/228a Ornn-7f»nr?o Mfaorcf»Viiin 1 ii.lr-h cir4 uorlro. VCCrtlCn UUT. 16-000). In deze carnavalstijd wilde ook de KAV-Herensingelparochie niet ach terblijven en daarom had het be stuur in de zaal Maria Gijzensteeg een knalavond georganiseerd. Daar de voorzitster, mevr. M. v. Dam, zelf ook meedeed met de maskerade, opende mevr. Pont de avond met in het bijzonder een hartelijk welkom aan de g.a. kap. A. Wentholt. Nadat vóór de pauze een beetje rustig aan gedaan was met enkele goed gebrachte schetsjes, zelfs met een „one woman show", en gelegen heid voor een dansje werd gegeven, kwamen bij de pauze de aanwezigen pas goed los en werd het met recht een gezellige carnavalsstemming. Mevr. Pont, die de leiding van de ge hele avond in handen had, wist met haar talrijke medewerksters een ge zellige familiesfeer te scheppen die het meest tot uiting kwam in de spelletjes waaraan oud en jong naar beste krachten meedeed en waarme de aardige prijsjes verdiend werden. Vooral de stokjesdans, een ver edelde vorm van stoelendans, de her sengymnastiek en de damesvoetbal, waren een daverend succes. Juist het door eigen krachten uitvoeren van deze avond bracht er de gewenste stemming in bij de aanwezigen. Mevr. \an Dam sprak aan het eind van de avond een hartelijk woord van dank tot mevr Pont, die de mo tor van de hele avond was geweest en met haar medewerksters de le den een gezellig carnavalsfeest had bezorgd FEESTAVOND DER DAMESCONGREGATIE VAN DE ST. PETRUS-PAROCHIE Het was jammer, dat de prefecte van de dames-congregatie van de St. Petrus-parochie, mevr. Rosdorff bij haar welkomstwoord al teleurgesteld moest vaststellen dat de opkomst vrij gering was. Daarna werden de gas ten verwelkomd door de directeur, kap. Thomas, waarna het congrega tielied gezongen werd. De pantomi mes waren allergrappigst, er is veel en spontaan gelachen, vooral om „De Muis". De hoofdrolvertolkster mevr. Holtz, had zo 'n angst voor een muis in haar kamer, dat zij in een oogwenk boven op tafel zat. Niet minder is er gelachen om het toneelstukje van kap. Thomas en mevr. Neuwahl: „Het verkeersongeval". Ter afwisseling enige zangnummers door mevr. Hom bergen, aan de piano begeleid door mevr. Neuwahl. Ook „De Postkoets" werd een groot succes door broer en zus Develing. En daar kwam juffrouw Jansen. De hele zaal galm de al gauw het refrein mee. Tijdens de korte pauze werd even polonaise gelopen en verder ging de pret met de „opera" „Kaatje ben je boven". De „quiz'.'-vragen leken gemakke lijk maar vielen blijkbaar toch niet "mee. Daarna was er uitdeling der prijzen van de verkochte loten. Nog maals werd op veler verzoek ,,De Postkoets" opgevoerd, waarna kap. Thomas officieel de feestavond sloot, maar velen bleven nog om te dan sen. 16000). Voorstel inzake het verkopen van een perceel bouwterrein, gelegen aan grcnzenrie waarschijnlijkheid verke- Denanaelen onderwerpen sjjn Wü beschouwen het daarom als Benoeming van een lid van de dV de GHselaaratraat een morele plicht, de jongelui, die Commissie van Advies in Culturele ^«selaaratraat- deze feestavond mee willen maken Zaken (Mr. Av. Gennip en A. Wilte- en nog niet voorzien zijn van een man, aanbevolen), toegangsbewijs tot spoed aan te spo- Benoeming van een tijdelijk leraar ren- in de natuurkunde aan de hogere bur gerschool voor meisjes met 6-jarige Kaarten zijn, zolang de voorraad cursus en afdeling middelbare meis- strekt, verkrijgbaar aan de volgende jesschool. (H. J. L. Hagebeuk). - adressen: M. Brouwer. Galgewater Voorstel inzake het verlenen van Nota inzake de toewijzing van bouw- 10, tel. 25810; J. van Hees, Maresin- eervol ontslag aan mejuffrouw E. H. v°lume yoor woningwetwoningen, gel 43a, telef. 24240; K. Hogervorst, J. Huibregtse uit haar betrekking van Rekening van de ontvangsten en Abtspoelweg 15a, Oegstgeest, telef. onderwijzeres aan de openbare school uitgave der gemeente en de rekenin- 33926; J. van Hoorn. Hoefstraat 14; voor buitengewoon lager onderwijs gen_ van de takken van dienst over mej. M. de Jeu, Ch. de Bourbonhof aan de Marnixstraat. Lagerberg, Sophiastraat 43, tel. Voorstel inzake afrekening van de Voorstel inzake het verkopen van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Uhlenbeckkade. Voorstel inzake verlenging van de termijn van ontruiming van de on- bewoonbaarverklaarde woning Korte Raamsteeg 16. 21477. 1957. Voorstel tot het vaststellen van e^n exploitatievergoedingen en -uitgaven verordening tot wijziging van de Be ten behoeve van de bijzondere scho- drijven verordening, van de verorde- len voor gewoon, voortgezet gewoon ning houdende bepalingen voor de en uitgebreid lager onderwijs over de gemeentelijke Reinigingsdienst en van jaren 1953 tot en met 1957. de verordening betreffende het ver- Voorstel inzake het verlenen van richten van diensten door de gemeen- voorschotten op de exploitatievergoe- telijke Reinigingsdienst. DOtlood din j 1960 besturen van de bij" Voorstel inzake wijziging van de F zondere scholen voor gewoon en uit- statuten van de Stichting „Burgerij- en gebreid lager onderwijs. fonds voor Leiden" en tot goedkeu- Voorstel inzake het vertenen van yan h t begluit yan ^5^^. voorschotten op de vergoeding we- gens kosten van vakonderwijs der bijzondere scholen voor gewoon lager wenden vooi de onderwijs, voortgezet gewoon lager h™» „vap geest onderwijs en uitgebreid lager onder wijs voor het jaar 1960, Voorstel inzake het verlenen van voorschotten op de exploitatievergoe ding 1960 aan de besturen van de bij zondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs aan zwakzinnige kin deren. Voorstel inzake wijziging van de geslotenverklaring van de Rijnkade voor alle motorrijtuigen en voor alle wagens. Voorstel Om het tekort op het in 1960 door het Plaatselijk Comité Be volkingsonderzoek Tuberculose Lei den te organiseren bevolkingsonder- Voorstel inzake het verlenen van zoek voor rekening van de gemeente voorschotten op de vergoeding we- te nemen. (Geraamd tekort: 14.400). gens kosten van vakonderwijs der bijzondere scholen voor buitenge woon lager onderwijs voor het jaar 1960. Voorstel inzake het vaststellen van VERKOOP BOUWTERREIN AAN DE DE GUSELAARSTRAAT EN UHLENBECKKADE In verband met de voorgenomen 1: ui veiuanu inei ue voorgenomen No. 512. Horizontaal: 1. land in Spenbïre school "voor buitengewoon ^Jen pU?J5e Xi^bZïwlM Europa, 8. gem. in Groningen. 10. ]ager onderwiis aan lichamelijk ge- JïSwï t landbouwwerktuig, 12. keurig, 13. brekkige kinderen, van de bijzondere M voorzetsel. 14. grond die bij een hoe- school voor buitengewoon lager on- t! u£\.^L/!rf ve behoort, 16. speelgoed. 17. gem. derwijs aan kinderen met leer- en p"e' k-11"' verzocht aan haar, en/of in Z.H., 18. boom, 19. radio omroep opvoedingsmoeilijkheden en van de na^er door haar te noemen lastge- vereniging (afk.j, 20. atmosfeer bijzondere school voor buitengewoon vers, te verkopen een perceel bouw- (afk.), 21. tijdrekening, 23. de oudste lawger onderwijs aan woonwagen- terre»n. 2*?° 2gelegen (afk.), 24. grasveld, 26. iedere keer. kampkinderen voor 1960 beschikbaar aan de Gysejaarstraat. Verticaal: 1. oude lengtemaat, 3. vordt gesteld, kippenloop, 4. vogel, 5. voorvoegsel, Voorstel inzake het aankopen var In verband met de voorgenomen 6. staatsbedrijf (afk.), 7. gem. in Gro- percelen bouwterrein, gelegen aan de bouvy *er plaatse van middelstands. v *L_wli t: woningen m half open bebouwing, ningen, 9. verslag. 11. plat/is, 13. Boerhaavelaan. - - T u vreemde taal, 15. munt in Polen, 16. "roorstel inzake het verstrekker* hebben de heren B J. Huurman en puistje, 21. biersoort, 22. vaarwel, 24. -an een geldlening aan het bestuif voornaamw. 25. voegwoord. van het L.ieldewerk van de Heilig- Ravestein alhier, verzocht aan hen/of aan nader door hen te noe- Oplossing morgenavond. Cunera voor de financiering van de men lastgevers te verkopen een per- bouw van een school aan het Philo- sophenpad. ceel bouwterrein, groot ongeveer 1540 m2, gelegen aan de Uhlenbeck- Oplossing no. 511. Horizontaal: 1. Voorstel' inzake het beschikbaar kade tussen de I^yvendakstraat en krit 4 Aken 7 Eos 8. rite, 9. snee, stellen van gelden voor de bcuw van da Colenbranderstraat. 11. snotolf, 14. dor, 15. voorman, 19. een garage in het Sportpark Leidse Anna, 20. lont, 21. bed, 22. leng, 23. Hout. Neer. Voorstel inzake het aankopen van Verticaal: 1. kerk, 2. iets 3. toen- het perceel Uiterstegracht dra, 5. kano, 6. neef, 9. stralen, 10. 1335). elf, 12. oom, 13. ton, 15. vaal, 16. Voorstel inzake het aankopen van Dierkunde de heer W. van Ree On'an, 17. node, 18. ster. het perceel Waardgracht 106 2785). Rijswijk. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doct.ex. Schei- 121 kunde de heer Aa M. J. Sauter te Leiden; voor het ex. M.O. Plant- en Volgende week onderzoek aan boord van de salonboot „Ursula", liggende in het Galgewater, bij de BÏauwpoortsbrug op: woensdag 2 maart: 9.3012.00 en 14.00—16.30 uur. donderdag 3 maart 9.0012.00 en 14.00—16.30 uur; vrijdag 4 maart 14.0016.30 en 19.00—21.30 uur. Leidse volkstuinen aan universiteit geofferd Burgemeester en wethouders van Leiden hebben geantwoord op vra gen van het raadslid, de heer P. S. Harmsen (prot. chr.) bêtreffende de beëindiging van de pachtovereen komst met de Leidse Bond van Volks- tuindersverenigingen voor vier tijde lijke volkstuincomplexen met een to tale oppervlakte van 5.27.36 ha. Zij geven daarin toe, ervan op de hoogte te zijn, dat ca. 170 volks tuinders hierdoor worden gedupeerd maar ze stellen, dat de opzegging noodzakelijk is, omdat binnenkort over de desbetreffende gronden ge heel of gedeeltelijk moet worden be schikt ten behoeve van wegaanleg c.a. in verband met spoedeisende bouwplannen van de Rijksuniversi teit. Het is ten enen male uitgesloten, dat de gemeente, waar dan ook binnen de huidige grenzen, kan overgaan tot de aanleg van volkstuinen, om de eenvoudige reden, dat de gemeente hiervoor op het ogenblik geen grond beschikbaar heeft. Eerst nadat de in voorbereiding zijnde grenswijziging een feit zal zijn, kan het vraagstuk van de aanleg van nieuwe volkstui nen, dat ook de bijzondere belangstel ling van het college heeft en waar van het de urgentie volledig onder schrijft, nader onder ogen worden gezien; eerst dan toch zal de ruimte aanwezig zijn.waarbinn en een ver antwoorde voorziening in de behoefte aan volkstuinen tot uitvoering kan worden gebracht. Naar aanleiding van de vraag of B. en W. van mening zijn, dat de ge meente Leiden t.a.v. het volkstuin wezen aan elementaire eisen voldoet merkt het college op dat het ervan overtuigd is dat de gemeente, ten gevolge van de vorenbedoelde om standigheden, op het ogenblik t.a.v. het volkstuinwezen, niet ten volle voldoet aan de hieraan te stellen ele mentaire normen, voor zover dit be trekking heeft op de kwantiteit der aanwezige volkstuincomplexen. De door de gemeente aangelegde defi nitieve complexen voldoen, wat de kwaliteit aangaat, naar hun mening aan belangrijk hogere eisen dan in het begrip „elementaire normen" is opgesloten. De Eerste Hulp Dienst moest er gistermiddag om kwart voor vijf in de Da Costastraat te Leiden aan te pas komen. Een dertienjarige in woonster van Oude Wetering had nl. haar vinger in een chocolade-auto maat gestoken. Zij wilde eens zien of er misschien nog een reepje verge ten was. Maar haar nieuwsgierigheid werd direct al te zwaar bestraft want wat het kind ook probeerde, zij laagde er niet meer in de vinger te bevrijden. De eigenaar van de zaak in kwestie kwam er bij, voorbijgan gers bemoeiden zich ermee en al gauw was het slachtoffertje omringd door medelevende Leiden&ars, die echter geen oplossing voor dit knel lende probleem konden vinden. De vinger liet zich niet bevrijden. De EHD heeft uiteindelijk de oplossing gebracht. We weten niet hoe. Hiero- nymus van Alphen zou er een leer dicht van gemaakt hebben met als titel: nieuwsgierigheid gestraft Zoals bekend zal zuster M. Thérèseline (in de wereld mej. M. E. Gemeentelijke lening voor bouw B.L.0.-school Philosophenpad Bjj raadsbesluit van 14 september 1959, werd ten laste van de gemeente Leiden met de n.v. Bank voor Neder- landsche Gemeenten een geldlening aangegaan ten bedrage van 787.000 nominaal tegen een koers van 99%, af te lossen in 30 zoveel mogelijk gelijke jaarlijkse termijnen, tegen een rente van 4'/j% per 4aar. Dit bedrag is door bemiddeling van de Minster van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen verkregen ter financiering van de bouw van een :.k. school voor buitengewoon lager onderwijs, aan het Philosophenpad, uitgaande van het bestuur van het Liefdewerk van de Heilige Cunera. Aangezien het schoolbestuur ten aanzien van de- onderhavige schoolbouw geen aan spraak kan maken op vergoeding van het stichtingskapitaal op grond van de artikelen 72 e.v. der Lager-on- derw'jswet 1920 is met dit .bestuur overleg gepleegd omtrent de voor waarden waaronder het vanwegé de Minister beschikbaar gestelde bedrag door het bestuur kan worden aange wend voor de bouw van de school. Met het schoolbestuur is overeen stemming bereikt over de verstrek king van een geldlening ten bedrage van 787.000 onder hypothecair ver band, a pari, tegen een rente van 5% 's jaars. De terugbetaling 2al dienen te geschieden zodra het schoolge bouw niet meer overeenkomstig de bestemming wordt gebruikt. Bayer uit Leiden), hoofd van de kath. meisjesschool voor U.L.O. aan het Levendaal, morgen, donderdag, haar zilveren kloosterfeest vieren. Om 9 uur wordt in de dekenale kerk van St. Lodewijk een plechtige H. Mis opgedragen. Voor ouders, oud-leerlingen en an deren, die de zuster willen felicite ren, bestaat daartoe gelegenheid tij dens de receptie, die donderdag van 12.0013.00 uur in het klooster aan de Hogewoerd gehouden wordt. De leden van de r.k. voetbal vereniging Docos worden er aan her innerd, dat het Rozenkransbidden voor het overleden lid Frans Ker- stens heden, woensdagavond om 8 uur, in de parochiekerk van de H. Petrus plaats vindt. Donderdag vangt de gezongen Uitvaartdienst aan om 10.30 uur, en de begrafenis ca. 12 u. op het r.k. kerkhof aan de Zijlpoort. Het bestuur roept allen op zoveel mogelijk aanwezig te zijn. Burgerlijke Stand Geboren: Catharina d. v. J. Steen bergen en K. Mudde. Johanna Hen- drika Maria d. van A. A. E. Bakker en M. Hoppenbrouwer. Cornells Hen drik z. v. C. H. Mens en J. ten Don kelaar. Elisabeth d. v. P. Visser en M. Harland. Cornelis Jozef Gerar- dus z. van C. L. de Boer en J. Vale. Rudolf z. v. G. van der Does en T. Nieuwpoort. Eric Oscar *z. v. J. M. van der Meer en L. Lisenko. Piet z. van H. van Duijn en A. C. Ouwe hand. Margaretha d. van A. van Soest en M. van Soeren. Sylvia Catharina Antoinetta d. van J. J. Wijling en G. Pelt. Overleden: J. C. Plomp 68 j. man A. W. van Wijngaarden 54 j. man. M. J. C. Turenhout 70 j. echtgenote v. J. Sira. W. F. van der Linden 65 j. man. J. Dubbelaar 81 j. weduwe v. P. Be- kooij. F. X. Kerstens 27 j. man. W. A. Goddijn 75 j. man. Leidse Agenda DONDERDAG 25 FEBRUARI Ned. Reisver. v. Katholieken „Toe ristisch Filmland", filmavond over eigen vacantiehotels ,,'t Gulden Vlies" 8 uur nam. Den Burcht: „Selskip Fryslan -in Leiden", toneeluitvoering: „Op klompen yn 't spul", aanvang 20 uur. nam. ZATERDAG 27 FEBRUARI K.A.J. Leiden. Vastenavond m.m v. The Rythm Club o.l.v Theo Wisse. Zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend: apotheek Centraal, Bree- straat 74, tel. 20552 VOORSCHOTEN Toneelvoorstelling „Het Masker" - De toneelveren. „Het Masker" te Voorschoten speelde zaterdag voor 'n goed gevulde zaal van het Cultureel Centrum het bekende toneelstuk „Pinky", een blank negermeisje. De heer Solleveld opende de avond met te wijzen op het naderende zil veren feest van de veren, en her dacht met enige passende woorden de vorige maand overleden voorzit ter, de heer M. van Ballegooyen, hierna namen alle aanwezigen staande een minuut stilte in acht. Pinky, een blank negermeisje, be handelt het negerprobleem in een zuidelijke staat der Verenigde Sta ten. Na vele teleurstellingen bindt zij de strijd aan voor de rechten van de negers. Zij ondervindt hier niet alle medewerking voor van haar groot moeder, die als negerin steeds een slaafs leven in dienst der blanken ge leefd heeft. Na vele moeilijkheden komt echter, zoals het meestal in to neelstukken gaat, alles op zijn poot jes terecht en Pinkey trouwt nog met een blanke. Dit zeer zware stuk werd op ©en zeer aanvaardbare manier door de toneelvereniging voor het voetlicht gebracht. Vooral Pinkey gespeeld door mevr. A. Biesheuvel wist de toeschouwers bijna tot tranen te be wegen evenals haar zwarte „grootje", mevrouw A. Haak. Ook de andere rollen waren in vertrouwde handen. Raadsagenda. De raad van de gemeente Voorschoten wordt voor 'n openbare vergadering bijeen geroe pen op vrijdag 26 februari a.s. des avonds te 8 uur. De agenda vermeldt 27 punten w.o.: vaststelling van een gepremieerde spaarregeling voor het gemeentepersoneel; wijziging veror dening vermakelijkheidsbelasting; 't vorderen van een vergoeding van de huurders van gemeentewoningen voor het onderhoud van gemeente wege van gemeenschappelijke tui nen; verkoop van grond in plan Ade- geest aan de gebr. P. J. en J. Stik- voort te Voorschoten; de onrenda bele wateraansluitingen; wijziging van de tarieven voor rioolaanslui tingen; aankoop van grond in plan Adegeest, aankoop van percelen grond in plan Boschgeest van jkvr. L. H. baronesse Schimmelpenninck van der Oye; benoeming van een hoofdleidster van de Openbare kleu terschool; voorstel tot het geven van namen aan de straten in plan Ade geest en plan Vlietwijk II; voorts nog diverse onderwijsvoorstellen. Overleden: J. Makkink, 73 jr, echtg. v. O. Selong; A. A. Sluiter, 86 jr, echtg. v. C. M. van Vliet; (te Leiden) ZOETERWOUDE Kaartavond voor „Doe Open" De besturen van de LTJ en LTM nodigen u uit tot een kaartavond ten bate van de Actie „Doe Open" op vrijdag 27 februari a.s. n.m. acht uur in het Don Boscohuis. Ook de dames worden verwacht. Speeltuinvereniging Het speel tuincomité heeft in haar werk de allergrootste teleurstellingen onder vonden. Het zo goed ingerichte speel terrein, dat met steun van de ge meente en veel belangloze arbeid van de oprichters aan de Korte Mie- ning tot stand is gekomen is door vernielzucht en baldadigheid van grotere jongens grotendeels ver woest. Hekwerk en beplantingen zijn vernield, de speelwerktuigen ge sloopt en zelfs zijn er tegels meege nomen. Deze mislukking heeft er toe ge leid om te trachten te komen tot een organisatie waarbij herhaling van deze schandelijke gedragingen van de kwajongens niet meer mogelijk zal zijn. Begonnen zal worden een vereni ging te stichten van ouders van de kinderen en van gemeentenaren di^ belang stellen in deze zorg voor de jeugd. Het voorlopig comité bestaande uit de heren D. Hulsbos, J. G. Turk, P P. Turk, P. van Velzen en A. Am- merlaan zullen om te beginnen het voorlopig bestuur vormen. Na de ledenwerving zal de Kon. goedkeu ring aangevraagd worden. Als de organisatie alzo hecht tot stand is gekomen zal in overleg van de NUS met het gemeentebestuur over de financiering onderhandeld worden. De aanwezigen toonden zich blij kens het opgeven voor het lidmaat schap waarvoor een contributie van 20 ets per gezin per week wordt ge vraagd zeer enthousiast voor de nieu we plannen. Ook de verloting, waar voor de plaatselijke middenstand zeer vele prijzen beschikbaar had ge steld, slaagde goed. De voorzitter van het voorlopig comité, de heer D. Hulsbos, toonde zich in zijn openingswoord geenszins ontmoedigd getuigende dat het co mité ondanks alles het begonnen werk niet alleen wil voortzetten, maar nu met zekerheid van slagen een nieuwe organisatie wil opzetten. De heer D. Vijlbrief, secretaris propagandist van de NUS hield een warm pleidooi over het nut van een goede speeltuin en stippelde uit zijn 40-jarige ervaring uiteen hoe dit werk voor de jeugd gedaan moet worden. Een belangrijke beslissing zal zijn het aanstellen van een op zichter.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2