De brief-censuur in Nieuw-Guinea ARKA Leiden nam afscheid van secretaris W. J. Kriek Houding KVP-fractie in salariskwestie gelaakt Tweede dag van NRKM-jubileum Leiden: vreugde en vrolijkheid in twee zalen Testament van kard. Stepinac Dameshoeden J. N. Ge ij er I Zandvliet ff R.K. Gezinszorg en ff Albert Heijn vraagt een fünk meisje ter opleiding tot verkoopster. Leeftijd 1620 iaar. Goed loon, eventuele reiskosten wor den vergoed. Gratis be drijfskleding. Persoonlijk aanmelden bij de bedrijfs leider van filiaal Parkweg 245 te Voorburg. ff Sleutels bijmaken! DINSDAG 23 FEBRUARI I960 DE LEIDSE COURAfcl PAGINA 3 LEIDSCHENDAM Ouderavond St Jansschool Voor de ouders van de eerste drie klassen van de St. Jansschool had het ouder comité in de aula van de school een bijeenkomst belegd, waarbij veel ouders aanwezig waren. Voorts wa ren er o.a. de voorzitter van het r.k. schoolbestuur mr. R. A. Vos. De voorzitter van het oudercomité, de heer J. C. Molijn, werkte het huis houdelijk gedeelte in een vlot tempo af. Als lid van het oudercomité voor de eerste klasse werd benoemd mevr. HooymansDe Graaf. De heer H. Aarts, die aftredend was, zal als penningmeester in functie blijven. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren J. Korver en F. van Zeestraten. Na afhandeling van de agenda trad een balletgroepje van Marian Mel- kert op. Besproken werd daarna nog het schoolsparen en de vacantie- spreiding. Herdenking bevrijding Het be stuur van de Wilhelmina-vereniging heeft in grote trekken zijn plannen gereed voor een waardige viering van de herdenking van het derde lustrum van de bevrijding op 5 mei a.s. De gehele burgerij zal bij deze viering betrokken worden. De feest dag zal beginen met een gezamenlijk optrekken van de schooljeugd naar het raadhuis, waar aan het gemeen tebestuur een aubade zal worden ge bracht. Voorts zullen filmvoorstel lingen voor de jeugd worden gege ven. Er zijn nog onderhandelingen ga^<Te voor een verdere feestvie ring. STOMPWIJK JUBILEUMUITVOERINGEN H.V.S. De feestavonden die de handbal vereniging HVS gaf ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan zijn een groot succes geworden. Vrijdag avond was het voor leden, oud-leden en genodigden, zondagavond voor de donateurs en andere belangstellen den. Beide avonden was de zaal van het Blesse Paard tot het uiterste hoekje gevuld, zodat velen genoten hebben van de revue die zijn naam well eer aÉ&deed, „Lachen is troef" Officieel is te Hollandia bekend gemaakt, dat bij gouvernementsbe sluit van 23 februari 1960, de advo caat-generaal bij het Hof van Justi tie te Hollandia, mr. W. C. van Beek uit zijn ambt is ontzet, met het daar onder leiding van de heren v. Haas- tert en v. Rijn. Op de eerste avond waren aanwe zig pastoor Emmen, die bij de op richting g.a. was en kapelaan Blauw hof, die de laatste g.a. van HVS is geweest. Pastoor Koning, die ook aanwezig was, richtte zich tot de le den en bestuur in een geestige speech en wenste HVS nog lang le ven met veel succes. Evenzo de voor zitter van de voetbalver. Stompw. Boys. Hij stelde tevens een nieuwe handbal ter beschikking, welke werd ontvangen met veel applaus. De toneelgroep „Platlandia's" bracht vlot en goed de schetsjes en stukjes naar voren. Allen speelden met veel vuur en enthousiasme, zo dat het een zeer goed geheel is ge worden. Dat de leiders R. van Haas- tert en J. van Rijr veel succes oogstten is wel te verklaren. Het muziekgezelschap de „Gibato's" met zang van mevr. v. Haastert luis terde de avond op. Na afloop was er nog gelegenheid om een dansje te maken. aan verbonden ontslag uit 's lands dienst. Dit ontslag geschiedt zonder het predicaat „eervol" Bij gouvernementsbesluit van 22 februari 1960 is, overeenkomstig een daartoe strekkende opdracht van het Hof van Justitie in Ned. Nieuw Gui nea, mr J. O. de Rijke te Hollandia, afgezet als advocaat en procureur. Sterfgeval en begin van brand Vermoedelijk doordat hij onwel werd, is gisteravond de 72-jarige S. Dijkstra in zijn kamer op de tweede etage van een huis aan de Ribes- straat in Den Haag over twee bran dende kooktoestellen gevallen. Al spoedig ontstond een begin van brand, maar de oude man, die later aar. een hartverlamming bleek te zijn overleden, kon geen alarm slaan. Benedenburen roken evenwel een brandlucht en terwijl zij alarm sloe gen, haalden ze snel hun kind, dat in een bedje vlak onder de kamer van de oude man sliep. Dit heeft het kind het leven gered, want nauwelijks was het uit de kamer gebracht, of een radiotoestel, dat naast de kook toestellen had gestaan, zakte door het plafond en kwam terecht in het bedje. De brandweer heeft het vuur met een nevelstraal in zeer korte tijd tijd kunnen blussen. De schade bleef beperkt tot een gat in de vloer. Leidse afdeling, in het bijzonder tot de heer Verduin en de heer Kriek. Spr. zeide, dat de heer Kriek zijn veelzijdige sociale bewogenheid en onbaatzuchtige toewijding heeft op gevat als een roeping. Zijn positie in het bestuur was voor hem geen bezig heid, maar een arbeid. Bij voortdu ring is hem een taak opgedragen en hij genoot het volste vertrouwen van zyn opdrachtgevers. Spr. roemde de trouw en beschei denheid van de heer Kriek, die de rechten van anderen eerbiedigde en zichzelf op de achtergrond hield. De heer Conijn bracht de dank en er kentelijkheid van het dagelijks en hoofdbestuur over. Onder tegensla gen, waarbij anderen het vaandel verlieten, bleef de heer Kriek op zijn post. Spr. stelde de scheidende func tionaris de leden ten voorbeeld door te blijven werken aan een schone taak. Kap. G. W. Lemmers, geest, advi seur, wees erop dat in het bestuur der Kerk ook Mattheus, een ambte naar, tot apostel was geroepen. Zo was ook de heer Kriek niet alleen maar een steun voor de ARKA, maar ook een apostel op godsdienstig ge bied. De heer Kriek laat bij zijn ver trek een nieuwe vorm achter: wij moeten leren onze plaats te weten in het grote geheel der Kerk. „Dit af scheid is een grote stap voor hem. Doe de heer Kriek een genoegen", al dus kap. Lemmers, „en bewaar het apostelvuur in de ARKA". En doe het dan maar De heer Kriek zei in zijn dank woord het gesprokene goed beluis terd te hebben. In deze combinatie van woorden had hij de juiste bedoe ling gevoeld: God wil het en doe het dan maar. „Met die gedachten en de steun van God heb ik het steeds kun nen doen". Al die jaren heeft mijn vrouw mij bijgestaan. Zij was het die hielp en stimuleerde. Te mogen wer ken is voor mij altijd het mooiste ge weest", aldus de heer Kriek, die bo vendien zei blij te zijn, dat ook dr. ir. P. Fehmers, de eerste voorzitter van ARKA Leiden, bij zijn afscheid aan wezig had willen zijn. Na dit afscheid ging de avond ge noeglijk voort met een bespreking van de laatst gehouden autotocht en een beoordeling van de bij deze gele genheid gemaakte foto's door een jury, die vijf prijswinnaars aanwees, de heer Kriek was een van hen. De anderen waren de heren v. d. Meer, Redèl, mevr. Remijnse en de heer Kuijper. Van Jong en Jolig'' naar carnaval Het was een in alle opzichten be langrijke bijeenkomst, welke de AR KA, afdeling Leiden, gisteravond in de grote zaal van Tearoom Van der Heijden in de Breestraat heeft ge houden. Het zakelijke gedeelte werd geaccentueerd door de wenselijkhe den op het stuk der ambtenaren-sala- rissenkwestie, er werd op treffende wijze afscheid genomen van de secre taris, de heer W. J. Kriek, en voor het laatste stuk van de avond maak te men zich geen zorgen, want het is nu eenmaal de tijd der vastenavond vieringen en zoiets is probleemloos; dat is óók belangrijk. Mr. Th. J. C. Verduin, de voorzit ter der afdeling, was verheugd over het grote getal leden, dat de zaal vulde. Zijn vreugde strekte zich ook uit tot de aanwezige dames, die node gemist kunnen worden bij een gezel lige avond. De uitvoerige notulen werden voorgelezen door de tweede secretaris, de heer C. J. Montanus. De heer Verduin ging vervolgens uit voerig in op de gang van zaken bij het op 10 en 11 november van het vo rig jaar gehouden congres der ARKA, waarvan de indruk der Leidse afge vaardigden was, dat het niet zo bij zonder geslaagd was. Zo was er des tijds twee en een half uur gesproken over het redactiebeleid en drie uur over het contributievraagstuk. De voorzitter bracht gisteravond nog even de punten in herinnering welke op het congres door de afdeling Lei den naar voren waren gebracht. Ook op .de twee kaderdagen te Utrecht is wel het een en ander te doen geweest. Mr Verduin stelde vast, dat ARKA een bewogen periode ach ter de rug heeft sinds deze kaderbij eenkomsten. In tal van gemeenten als Rotterdam, Amsterdam en Pur- merend was beroering ontstaan. En wat gebeurt er te Leiden?, aldus de heer Verduin. De heer Sommeling, lid van de commissie voor personeels aangelegenheden en lid van de PvdA, diende in de raadsvergadering van 16 jan. 1.1. een motie in. De heer Sommeling, zo zei de voor zitter, heeft misschien de kaderdag in Utrecht meegemaakt, want de kern van zijn betoog was geheel gelijk aan het standpunt van de ARKA. De heer Verduin citeerde uit deze motie: „De raad stelt vast, dat de salarisverho ging voor de ambtenaren naar eigen maatstaven en niet naar een alge meen gemiddelde moet worden be paald". Het communiqué van de ka derbijeenkomst luidde: dat ieder uitgangspunt, dat voor de amb tenaren slechts een loonsverhoging mogelijk maakt, gelijk aan de gemid delde loonstijging van het particu lier bedrijfsleven, als onaanvaardbaar moet worden afgewezen". Pijnlijk getroffen. Over deze motie, zo ging de heer Verduin verder, is uiteraard gedebat teerd door de verschillende fracties. „Het heeft ons katholieke ambtena ren pijnlijk getroffen, dat niemand van dé katholieke raadsfractie bereid is geweest over dit belangrijke punt een verstandig woord te spreken, daarmede haar eigen wethouder in de mist latend". Misschien dat enkele uitdrukkingen in de motie v/at fors klonken, maar de wethouder liet dui delijk doorschemeren, dat een enigs zins anders geredigeerde motie voor hem zeker acceptabel kon zijn". El ders in den 'lande, aldus de voorzit ter, stond de gemeenteraad en ook de KVP-fractie volledig achter der gelijke voorstellen. In Leiden stemt de KVP-fractie zonder enige motive ring tegen. Deze houding heeft ons ambtena ren, aldus mr. Verduin, diep teleur gesteld, evenals de houding van de meerderheid van de raad, die de mo tie verwierp, dit op onhoudbare gron den. De landspolitiek het belang rijkste argument, dat opgeld deed stelt de raad geen enkele hinderpaal in de weg om een uitspraak te doen omtrent de wenselijkheid van sala risverhoging van het eigen gemeente- personeel. Het is immers de raad, die krachtens de gemeentewet de ver antwoordelijkheid draagt voor het gemeentelijk salarisbeleid, zo zeide de heer Verduin. De heer Kriek markeerde Arka- Toen was het ogenblik aangebro ken, waarop officieel afscheid werd genomen van de heer Kriek. Mr. Ver duin stapte hiervoor ven de salaris kwestie én het podium af om in een hartelijke toespraak hulde te bren gen aan de scheidende secretaris, die gedurende 38 jaar het pad van de ARKA Leiden heeft gemarkeerd en een centrale plaats in het bestuur heeft ingenomen. De heer Kriek heeft zijn activiteiten ontplooid op veler lei gebied: vakorganisatorisch, stands- organisatorisch, godsdienstig* en cul tureel. Hij heeft steeds onvermoeid op de bres gestaan voor de ARKA- leden. Het dagelijks werk aan het secretariaat kreeg de volle inzet van zijn krachten, aldus de heer Verduin, de begrippen Kriek en ARKA vloei den hier ineen. „Het getuigt van wijze zelfkennis", zo zei de heer Verduin, „dat u de moeilijke stap heeft kunnen zetten om - aanvaardend de inconviniënten van uw gezondheidstoestand nu 't secretariaat neer te leggen. U blijft echter lid van het bestuur der afde ling en zult u thans kunnen ontplooi en op het terrein der groep gepensio neerden". Namens de ARKA-afdeling bood spr. de heer Kriek een pick-up met versterker aan als blijvend sym bool van ARK A-Leiden. Ook mevr. Kriek werd niet vergeten. De heer A. C. Conijn, vertegen woordigend het hoofd- en dagelijks bestuur der ARKA, sprak waarderen de woorden aan het adres van de Mr. Th. J. C. Verduin, voorzitter ARKA Leiden, (rechts) biedt de scheidende secretaris, de heer W. J. Kriek, het cadeau der afdeling aan. Links de geest, adviseur, kap. G. W. Lemmers, en de heer A. Conijn, die het hoofdbestuur vertegenwoordigde. Oin half vier 's nachts hebben de katholieke middenstanders hun jubileum- en carnavals-jool besloten. Na een avond van vrolijkheid zijn zij uiteengegaan, met de zotskap op het hoofd en vreugde in het hart. Zo nu en dan mag het zo laat worden; in ieder geval in de carnavalstijd en ze ker als daar de viering van het vijf tigjarig jubileum bijkomt. Twee zalen had de jubilerende NR KM Leiden nodig om aan de dub bele vreugde van deze dag uiting te geven: de Stadsschouwburg, waar het beproefde en zélf nog in de geur van lustrum-bloemen staaAd „Sempre Avanti", een uitvoering gaf, die klonk als een klok, en het St. Antonius Clubhuis, waar onder de gezellige, maar vaste leiding van de heer Evert Castelein de jubileum-vastenavond vreugde naar een hoogtepunt werd gevoerd. „Sempre Avanti's Jong en Jolig" is wijn, die geen krans behoeft We heb ben dit mandoline-zang-gezelschap in de geest van „Vrij en Blij" al meer gezien en steeds weer kwamen wij onder de indruk van de bijzondere prestaties van deze amateurs. „Jong en Jolig" bewijst dat ook dilettan ten onder goede leiding door volhar ding, durf en initiatief een hoog peil in de kleinkunst kunnen bereiken. De goede leiding is aanwezig in de di rigent Koos Kukler, die c blijk van geeft, dat hij niet alleen de muziek beheerst, maar ook kijk heeft op de presentatie. De betekenis van de leu ze „het oog wil ook wat hebben" heb ben hij en zijn mede-muzikanten goed aangevoeld. Er is beweging en vro lijkheid op het toneel. De nummers worden niet statisch gebracht. En omdat daarbij het oor gestreeld wordt met zoetvloeiende romantische muziek of een pittig wandelliedje is het succes van dit jonge, jolige gezel schap verzekerd. Naar aanleiding van het. tienjarig bestaan van „Jong en Jolig" pre senteerde men zich onlangs in nieu we kleding. Dit is een hele vooruit gang; de toeschouwers van gister avond, die het gezelschap beloonden met krachtig applaus en aan het slot met een ovatie, hebben dit ervaren. Koos Kukler heeft het geluk te kunnen beschikken over uitstekende solisten. De beste van hen het best geschoold bedoelen wij is onge twijfeld Gerard Koolhaas, die met zijn heldere tenor in een beroeps-oprette- gezelschap geen slecht figuur zou slaan. Hij wordt niet in stem, maar in vlotheid van bewegen overtrof fen door Wim Brugman, die met veel vuur en verve zijn vrolijke wandel liedjes, of Duitse liederen brengt. Lida Spaans staat hem hierbij dapper terzijde. Ook Nel de Vries, soliste met een geschoolde stem, mag genoemd worden. Zij waren niet de enige so listen Kukler kan kiezen uit een ar senaal var uitstekende stemmen, van deze mogen genoemd worden de jo- Het Vaticaanse blad „Osservatore Romano" heeft maandag het geeste lijk testament gepubliceerd van de dezer dagen overleden Zuidslavische kardinaal Stepinac, waarin deze zijn gelovigen aanspoort loyaal te blij ven aan de Katholieke Kerk „zelfs ten koste van de dood". Stepinac waarschuwt tegen de „infiltratie van atheïsten" en het communistische be weren het zonder God te kunnen stellen. Het testament is gedateerd op 28 mei 1957.. LADY MOUNTBATTEN IN ZEE BEGRAVEN. Het stoffelijk overschat van lady Mountbatten, die in het afgelopen weekeinde in Noord-Borneo is over leden, zal donderdag voor de kust van Portsmouth aan de zee worden toevertrouwd, zo is maandag door Buckingham Palace meegedeeld. De Britse admiraliteit heeft daartoe het fregat „Wakeful" ter beschikking ge steld van graaf Mountbatten, de echt genoot van lady Mountbatten. De overledene heeft in haar testament verzocht om op deze wijze begraven te worden. delaarsters. Wim v. d. Ark spreekt de verbindende teksten en hij laat het koor zo nu en dan even op adem ko men door met de zaal „een spelletje te spelen". De NRKM'ers hebben gis teravond pril plezier gehad in een zangwedstrijd, waarin een van de NRKM-dames zich onderscheidde door een bijzonder luid, maar verkeerd ge toonzette stem, en in een wedstrijd met het debuut van twee NRKM'ers met echtgenote als virtuoze bespe lers van de balon. De heer T. H. M. Pley, voorzitter van de jubileumcommissie, die aan het begin van de avond in zijn wel komstwoord onder meer had ver welkomd pastoor N. J. Tijnagel o.f.m., pastoor F. A. Bernefeld, pastoor W. E. Blok, rector B. J. Drost, de heer en mevrouw Var der Kloot en de heer en mevr. Balkestein, die de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Midden standsbond en de Leidse Midden standscentrale vertegenwoordigden, sprak aan het slot een dankwoord tot het gezelschap, zijn dank onder strepend met een geschenk voor ge heel „Jong en Jolig", hetgeen de di rigent tot een toegift: de „Rijnpot pourri", verleidde. En daarna het is reeds gezegd bereikte het feest een hoogtepunt. Omdat de echte carnavalsstemming zich nu eenmaal niet in de woorden van een krantenverslag laat vangen past ons slechts een eerbiedig zwij gen. Alleen willen we vermelden de pittige muziek van Cor Vincourt en zijn mannen en de leiding van Evert Castelein, die via een polonaise naar een daverende zevensprong voerde. Handschoenen Shawls C. de Groot-van Egmond Bruidskapjes - sluiers - tasjes en kroontjes, Unieke collectie HAARLEMMERSTRAAT 145-147 LEIDEN - ALPHEN Wij wensen de N.R.K.M. van harte proficiat! Boekhandel Kantoorboekhandel Religieuze artikelen Copieer-inrichting OPGERICHT 1849 Geeft reeds mé ér dan 110 |AAR service. Voor Catholica Romans Jeugdboeken Leerboeken Pockets Vulpennen Luxe artikelen Tekenartikelen Ballpoints Kantoorartikelen naar BOEK- EN KANTOORBOEKHANDEL Haarlemmerstraat 117 - Leiden Gezinshulp, Morssingel 8 te Leiden vraagt nette ge zinshelpsters, min. leeftijd 18 jaar. Salaris 150.p. maand. Aanmelden: dage_ lijks tussen 910 u. en 12 u. of schriftelijk. 2 2 plastic kleerhangers samen 29 ct. Grote maat. zware kwaliteit, prijs 25 ct. per stuk. Nu met ad vertentie 2 stuks samen 29 ct. Geldig tot 5 maart. I.V.A., Haarlemmerstr. 48, Nova, Noordeinde 43, Lei den. Lips-, Yale-, autocontact en voordeursleutels. Klaar terwijl U wacht! Galvani seren van teilen en was ketels; hervertinnen van melkemmers en vertinde gereedschappen. Hartwijk. Nwe Beestenmarkt 7-9-4, Leiden, tel. 26627.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3