S)e Êoid6£(3oti/&mt Kasavoeboe was z'n collega's voor Eisenhowers reis naar Zuid Amerika Houdt Xasavoeboe .in de gaten! BOMMEN OP CUBA Vermaan van bisschoppen in Oost-Duitsland Agitatie in Zuid-Tirol Ned. echtpaar aan lawine ontsnapt Vluchtelingen naar Nieuw-Guinea Korreltje MAANDAG 22 FEBRUARI 1960 51ste JAARGANG No. 14946 Telefoon; Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015, 25594; Adverten ties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p. w„ f 2.55 p. maand, f 7.50 p. kwartaal. Franco p. p. f 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f L50 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur; LC J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Koning verwachf loyaliteit Paus Johannes XX11I heeft pater A. Horsthuis der Assumptionisten benoemd tot bisschop van Jales in Brazilië. Pater Horsthuis was tot dus ver vice-provinciaal der Assumptio nisten in Brazilië. De nieuwe Nederlandse bisschop werd 17 juli 1912 in Diepenveen ge boren. In 1946 vertrok hij naar Bra- onze kunt rekenen" en de overtui ging uitgesproken, dat de beide vol keren verenigd zullen blijven door zlllë. waar hij verscheidene pastoors banden van oprechte vriendschap. functies vervulde. Evenals minister-president Eys- Het bisdom Jales ligt in de noord- kens dat in zijn grote rede op de RTC oosthoek van de staat Sao Paolo. De Toegejuicht en toegezongen door had gedaan, waarschuwde de Bel- stad Jales telt 70.000 inwoners. Jales duizenden enthousiaste Kongolezen gische vorst de Kongolezen legen de is een jonge stad. Twintig jaar ge- heeft de nationalistische leider Ka- gevaren, die de onafhankelijke staat leden was er alleen naar oerwoud. savoeboe zondag een triomfantelijke kunnen bedreigen. De oppervlakte van het bisdom is intocht in Leopoldstad gemaakt. Door „Wij hebben vastberaden de inte- 18.000 vierkante km- Het aantal in- geen gevolg te geven aan de uitnodi- griteit van uw grenzen verdedigd. U woners wordt geschat op 400.000 ging tot het bijwonen van een recep- zult op uw beurt dit erfdeel moeten 500.000. Mgr Horsthuis bouwde tie op het koninklijk paleis in B-rus- beveiligen tegen de begerigheid van reeds een indrukwekkende kerk in sel door koning Boudewijn, welke vreemdelingen, die onder voorwend- Fernandopolis, 40 km van Jales. receptie wel door de bijna 90 overige sel van hulpverlening van uw oner- Sindsdien is hij ereburger van die Kongolese afgevaardigden naar de varenheid misbruik zouden kunnen stad. zaterdag j.l. beëindigde Ronde-Tafel- maken", aldus de koning. conferentie werd bezocht, kon hij de Applaus en toejuichingen volgden Op het eiland Mayaquana (Ba- eerste zijn, die in het over ruim vier op de rede van koning Boudewijn, hama's) is een neuskekel van een ra- maanden onafhankelijk wordende die aan het slot daarvan de Belgische ket teruggevonden, die mogelijk de vaderland kon terugkeren. Het enthousiasme op het vliegveld was zo groot, dat de enkele tiental len Belgische politiemannen de me nigte niet in bedwang konden hou den en Kasavoeboe zelfs zijn van te voren voorbereide redevoering niet kon uitspreken. Terwijl hij in een open auto van het vliegtuig naar de stad reed, begroetten de duizenden Kongolezen hem met geroep van „koning" en „redder van het land" en klonk het lied „Kongo dia ngoen- ga" (Kongo van onze ouders). Om incidenten te voorkomen was de Europeanen in Leopoldstad de toegang tot de gemeente Dendale, waar de Abako-leider zijn grootste aanhang heeft, ontzegd. bereidheid herhaalde om de Kongo- eerste keurenfoto's van de aarde, op lezen te blijven helpen. grote hoogte genomen, bevatten. Vrede is het doel de van reis President Eisenhower heeft zon dagavond, aan de vooravond van zijn vrijheid heeft gekend en welks heer sers thans miljoenen mensen in knechtschap houden, in felle bewoor dingen verzekerd, dat de Verenigde Staten er op uit zijn Latijns-Amerika te koloniseren. Dit nu is een volsla gen verdraaiing der waarheid. Wij hebben ons in gheel Latijns- Wij rekenen op uw loyaliteit. vertrek naar Brazilië, Argentinië, Amerika voortdurend gehouden aan Enkele uren daarvoor had konins UrvBuay, en Chili, een televisietoe- onze poiitiek van niet-inmenging in r.niteie uren oaarvoor naa Koning s-praah tot het Amerikaanse volk ge- ..r,ooi.o»y,v,od»n De zaak Van R. Overvallen in Kameroen Boudewiin in Brussel de overige spraak tot het Amerikaanse volk ge- de binnenlandse aangelegenheden Douaewijn in orussei ae overige houden, waarin hij o.m. verklaarde, van de aldaar eeleeen landen" aldus Kongo^se leiders m een toespraak dat de'verenigde Staten beschikken JfV£id«!F in de p-ote galerij van het konink- over een niet, te vernietigen weer- lijk paleis verzekerd, dat „Belgie op macht van onvoorstelbare kracht, uw loyaliteit rekent, zoals u op de een „waardig vredesschild". Zij zette uiteen, dat deze weermacht niet be rust op de kracht van één enkel wa pen of één speciale militaire tak van dienst. In het proces te Boston tegen de Nederlandse marconist Willem va „De Amerikaanse bommenwerpers R. heeft zaterdag de medicus dr Mi met hun bases in de gehele wereld, chael Luongo verklaard, dat zj. van vormen, tezamen met onze met kern- R. Lynn Kauffman erg heeft gesla- Twee-en-zestig personen zijn om- wapens uitgeruste vloot en onze ra- gen, haar bewusteloos door de pa- gekomen en een zestigtal gewond bij ketten een macht, die sterker is en trijspoort van haar hut heeft gesleurd overvallen, die vrijdag door verschei- veel gunstiger gelegen ten opzichte en haar vervolgens in de haven van dene rebellenbenden op Dschang, de van het grondgebied van een even- Boston over boord heeft gegooid, hoofdplaats van het departement Ba- tuele vijand dan welke andere strijd- waar zij is verdronken, mileke in Kameroen zijn gepleegd. macht ook ter wereld". Een Kameroense politiefunctiona- Hij vervolgde: „Het doel van mijn Dr Luongo, een deskundige^van de ris werd vrijdagavond doodgescho- Zuid-Amerikaanse reis is: meer te Harvard universiteit, heelt het lijk ten toen hij een cafe in de stad ver- weten te komen van onze vrienden het slachtoffer onderzocht nadat liet. De moordenaar kon ontkomen. jn het zuiden, hen te verzekeren, dat neI was °PSevMt- de Verenigde Staten met hen willen Voordat hij werd ondervraagd De veiligheidstroepen doodden vijf- samenwerken om de levensomstan- door aanklager McAuliffe, had dr tien der aanvallers. De overvallen digheden van alle bewoners van het Luongo de jury en de beklaagde een gebeurden aan de vooravond van een westelijk halfrond te verbeteren en 50-tal weerzinwekkende kleurendia s volksstemming over de door de re- hen duidelijk te maken dat wij nauw van het lijk getoond, genomen in de gering voorgestelde grondwet voor me* hen willen samenwerken bij de verschillende stadia van de lyk- het voormalig Franse Kameroen. Dr vestiging van een op rechtvaardig- schouwing. Hij verklaarde dat mej. Felix Moumie, verbannen leider van heid berustende wereldvrede". Kauffman geen zelfmoord(heeft kun de buiten de wet gestelde Kameroen- De president merkte op dat, om dit nen Ple2eI?.- °"\dat bewusteloos se volkspartij, die voor de recente te bereiken, een niet aflatend stre- was Z1J yercironK. golf van gewapende overvallen in ven nodig is, „waarbij zich helaas De verdediging beschikt evenwel het land verantwoordelijk zou zijn, wel eens misverstanden voordoen", over medische deskundigen, die kun- heeft tot „actieve boycott" van deze „Zeer kortgeleden hebben leiders nen verklaren, dat ook het letsel volksstemming opgeroepen. van een veraf gelegen land, dat nooit door aanraking met het sdhip tijdens de val kan zijn veroorzaakt en dat het slachtoffer door die aanraking bewusteloos kan zijn geraakt. Het proces wordt dinsdag voort gezet. Liever geen handje, Tochinisiki Op het Parijse vliegveld Orly is dezer dagen een van de letterlijk en figuurlijk grootste sportlieden van Japan, de worstelaar Tochinisiki aange komen. Deze 35-jarige atleet, met het enorme gewicht van 120 kg is winnaar van het eerste Sumo-toernooi van 1960. Sumo is de traditionele Japanse worstelsport, welke daar reeds sinds de vijfde eeuw wordt beoefend. Tochi nisiki wordt hier begroet door een Frans bewonderaarster. Het Cubaanse ministerie van oor log heeft bekend gemaakt, dat een onbekend vliegtuig zondag bommen heeft afgeworpen in het gebied van Regla, ten noordoosten van Havanna, waardoor de ruiten van een olieraf finaderij sneuvelden. In de streek van Regla hebben de Shell en de Esso hun raffinaderijen. Volgens een eerder door radio-Ha vanna uitgezonden, maar niet beves tigd bericht, zou een vliegtuig ge poogd hebben vier bommen te laten vallen op de Shell-raffinaderij. De bommen misten echter hun doel en ontploften elders. Het vliegtuig zou door hevig vuur van de wachten bij het huis van premier Fidel Castro verdreven zijn- Dit huis staat op een heuvel en biedt uitzicht op de enkele kilometers verder gelegen raffinaderij Donderdag ontplofte een Ameri kaans vliegtuig boven een suikerfa briek in de provincie Maanzas. Het toestel kwam uit Florida en dr Castro noemde de twee Amerikanen, die bij de ontploffing het leven verloren „huurlingen". De Verenigde Staten hebben zidh bij de Cubaanse regering verontschuldigd voor deze „onwetti ge vlucht". Tengevolge van sneeuwstormen in het noordoostelijke deel van de VS en Oost-Canada zijn tenminste 24 mensen om het leven gekomen. In de VS, waar vijf staten van de stormen te lijden hebben, zijn minstens acht tien doden te betreuren. In 't Ooste lijke deel van Canada, waar zes men sen het leven verloren, is het verkeer vooral in Ontario, vrijwel tot stilstand gekomen. De katholieke bisschopen van Oost- Duitsland hebben in een herderlijk schrijven, opgesteld in de ernstigste bewoordingen, die ooit van de kansel in een communistisch geregeerd land zijn gehoord, hun gelovigen gewaar schuwd de atheïstische theoriën van het communisme af te wijzen en on verbloemd hun trouw aan Christus en de Kerk te belijden. Zij drukken de gelovigen op het hart zich afzijdig te houden van alle activiteit, die niet ?n overeenstem ming is met hun christelijk geweten. „Als bijvoorbeeld de uitoefening van een bepaald beroep of de be kleding van een bepaalde functie niet mogelijk is zonder zich van de Kerk af te keren en zonder een on christelijke houding aan te nemen, dan moeten wij met bezwaard hart aanraden dit beroep en dezé functie niet te aanvaarden. SMOKKEL WINST VOOR KINDERTEHUIS Een geestelijke, die zich schuldig had gemaakt aan sigarettensmokkel om van de winst daarvan de bouw van een thuis voor arme kinderen van zijn parochie te bekostigen, is tot zestien dagen gevangenisstraf en een boete van 700.000 lire veroordeeld. De geestelijke, Carlo Tarcisio, pas toor van Ulteriano, was herhaaldelijk naar Zwitserland gegaan om sigaret ten in te slaan. Hij werd bij herha ling door de douane betrapt op po gingen om, eerst 25 kilo en later 19 kilo sigaretten Italië binnen te smok kelen. Hij heeft hoger beroep tegen het vonnis van de rechtbank van Co- mo aangetekend. Vier Zuid-Tiroolse Italianen en een Oostenrijker zijn zondag in hechte nis genomen, toen de Italiaanse po litie een menigte voor de kathedraal van Bolzano verspreidde. De Italiaanse regeringscommissaris heeft alle betogingen in Bolzano en Merano voor een maand verboden, nadat vorige week te Merano een po ging is gedaan om twee bijna vol tooide huizen in de lucht te laten vliegen. De Duitssprekende bevolking van de provincie Bolzano heeft in vele steden en dorpen de Zuid-Ti roolse vrijheidsheld Andreas Hofer, die 150 jaar geleden is doodgescho ten, herdacht. Zondagavond werden honderden vuren in de bergen ont stoken. Het echtpaar Groefbeek uit Koog. aan de Zaan is vrijdag met veel moei te gered uit de sneeuw nadat een laiwine op een skihelhng bij Verbier (Zwitserland) een groepje van acht waartoe ook de Nederlanders behoorden, had bedolven. Twee Zwit serse vrouwen zijn onder de sneeuw gestorven. Het uitgraven van de echt mensen kostte de reddingsploeg grote moei te. De twee Nederlanders hebben meer dan twintig minuten onder de sneeuw gelegen voor zij werden be vrijd. De zes geredden waren slechts licht gewond. Lady Mounibaiiens laaisie inspectie In haar hoedanigheid van hoofd van de dienst welzijnszorg van het St. Johns- en het Rode Kruis-ziekenhuis in Londen, maakt gravin Mountbatten, de tante van de hertog van Edinburgh, op het ogenblik een tocht langs de onder haar beheer vallende instituten in het verre Oosten. De foto toont haar in het Britse militaire ziekenhuis te Singapore met het vijfjarig doch tertje van een Ghurka-soldaat. Het is de laatste foto van de gravin. Zij overleed zaterdagavond onverwacht in haar slaap in haar hotel te Jesselton. in Noord-Borneo. In de tweede wereldoorlog is zij zeer actief geweest voor het Rode Kruis. Zij werd hiervoor o.m. onderscheiden met medailles van het Nederlandse en het Belgische Rode Kruis. Sedert 11 februari arriveren tien tallen prauwen met vluchtelingen, mannen, vrouwen en kinderen af komstig van aan Ned. Nieuw-Guinea grenzende Indonesische gebieden, in de residentie West-Nieuw Guinea. Als reden voor hun uitwijking naar Nieuw-Guinea en hun eventuele vestiging daar wordt opgegeven de slechte economische toestanden in eigen woondorpen. Aan de binnenkomst wordt gener lei medewerking of toestemming van Nieuw-Guinese zijde verleend, aldus wordt uit Hollandia vernomen. In de gevangenis van Se villa zijn zaterdag twee ter dood veroor deelde Spanjaarden geëxecuteerd. Het zijn Rafael Romero Pena en Ra fael Pino Cordon, die veroordeeld wa ren wegens het doden van een poli tieman tijdens een gevecht. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Chroesjtsjef in Indonesië Premier Chroesjtsjef van de Sow- jet-Unie is zondag in Jogjakarta aan gekomen, waar hy een dag zou bHj- ven. Hij is met president Soekarno van Bandung naar Jogjakarta gevlo gen. Bij het binnenrijden van de stad begroette een grote menigte hem in de straten met Russische en Indone sische vlaggetjes en hier en daar zag men ook de communistische groet, de gebalde vuist. Onder de soldaten van de afzetting zag men soms leden van de sobsi, het communistische vakverbond, dat daarmee Chroesjt sjef voor het eerst zijn machtige po sitie toonde. Vandaag brengt Chroesjtsjef een bezoek aan de beroemde Boroboe- doer, de oude Hindoetempel buiten Jogjakarta. Daarna vliegt hij door naar Soerabaja, waar hij op de laat ste dag van zijn bezoek aan Java een massabijeenkomst zal toespreken. De arbeiders van deze havenstad, een bolwerk van de Indonesische com munisten, is aangezegd deel te ne men aan Ohroesjtsjefs verwelkoming en dit als een „plicht jegens de staat" te beschouwen. De hoofden van overheidsinstel lingen en particuliere bedrijven moe ten er voor zorgen, dat de meeste van hun employees aanwezig zijn bij Chroesjtsjef verwelkoming en ver- voersgelegenheid hebben. Van rege ringswege is een gratis spoordienst ingesteld met verder afgelegen ge bieden. Arrestaties in Spanje De Spaanse politie heeft zaterdag een nieuwe reeks aanhoudingen ver richt en koffers vol plastieken gra naten gevonden van de soort die vrij- wdag bij het Prado museum in Ma drid zijn ontdekt, zo wordt van be trouwbare zgde vernemen. Het aantal arrestaties van de laat ste dagen wordt op 140 geschat, na- melyk 40 in verband met het recente congres van de Spaanse communisti sche partij in Praag en 100 wegens de bomaanslagen in Madrid. In politiekringen gelooft men, dat riOOgW8lt6rSt3.nQ6n de voornaamste organisator van de aanslagen naar Frankrijk is uitge weken. Men acht het niet uitgeslo ten, dat hij van Cubaanse nationali teit is, De politie schijnt af te stappen van de mening, dat de bomaanslagen het antwoord van de communisten op de arrestatie van partijleiders zou zijn. Men krijgt de indruk, dat de terreur daden zijn gepleegd door mensen, die in verbinding staan met een groep Spaanse ballingen in Cuiba, wier po litieke richting niet duidelijk is. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). HOGERE TEMPERATUREN Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen en matige oos telijke wind. Later enkele ver spreid voorkomende opklarin gen, maar ook hier en daar een bui en meest matige wind tussen zuid en zuidwest. Hogere tem peraturen. 23 Februari: zon op 07.42; onder 18.07; maan op 05.17; ondér 14.27. 23 Februari: v.m. 12.38; nam. Onbestendig Een lagedrukgebied, dat zaterdag bij Schotland lag, is langzaam gaan opvullen en heeft zich dit weekeinde naar Scandinavië verplaatst. Een an der van de Oceaan komend lagedruk gebied bereikte het zeegebied ten westen van de Golf van Biscaye en nam sterk in diepte toe. Tussen beide lagedrukgebieden in ontwikkelde zich een rug van hoge druk, die zondagnacht Nederland pas seerde. Tijdens langdurige opklarin gen daalde toen op verscheidene plaatsen de temperatuur tot 1 a 2 graden onder nul. Het front van de depressie bij de Golf van Biscaye bewoog vanmorgen door Frankrijk naar het noorden. Het zal in de eerstkomend3 24 uur een groot deel van Nederland passe ren en enige regen veroorzaken. Mor gen komt het weer onder invloed van de depressie zelf, waardoor er dan een vrij grote kans op buien is. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: max min. HELSINKI STOCKHOLM KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON Wie zwak is, moet strijd vermijden. mist 0 —2 sneeuw 3 1 regenbui 3 1 onbew. 3 —1 regen 8 3 licht bew. 7 0 half bew. 9 0 regen 7 0 regen 11 0 zw. bew. 12 6 geh. bew. 14 7 regen 14 7 licht bew. 9 —1 geh. bew. 10 —2 geh. bew. 8 —2 geh. bew. 11 —1 regen 12 1 regen 10 0 rnist 10 —1 geh. bew. 11 —2 mist 8 2 onbew. 20 X zw. bew. 16 8 regen 15 8 regen 11 4 zw. bew. 16 4 regenbui 15 7

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1