EEN OUDE BOK LUST WEL... EEN SIGARET Schip der woestijn als ijsbreker 8 nieuwe parochies "2w'eE.ui5gfiL in Bisdom R dam Z"" Engels vrachtschip bij Texel gestrand Maar er zijn slechts noodkerken beschikbaar Busje viel op wielrijdster Pensioenregeling schilderspersoneel SSS2 ïKWsat'S: Stijgende spanning rond politiesalaris weekelykse CRonycke ZATERDAG 20 FEBRUARI 1960 DE LF.IDSE COURANT PAGINA 7 van Ceta-Bever (Advertentie) De pauselijke nuntius in ons land, mgr Beltrami, heeft vrijdag in Nijmegen het centraal dierenlaboratorium geopend. Tijdens de rondgang door het laboratorium kwam men ook in de stallen, waar „Toon" de bokhuist. De nuntius had gehoord, dat de bok een grote liefhebber van tabak was, vandaar dat hij met een vriendelijk ge baar een sigaretje presenteerde, dat met smaak werd geconsumeerd. Gisteravond omstreeks kwart voor zeven is op de Haaksgronden vijf mijl ten westen van Texel, bij de ingang naar Den Helder, gestrand het 5.441 ton metende Britse schip „Harpalion". Het schip is geladen met boom stammen en was onderweg van Tako- radi (Afrika) naar Hamburg. De reddingboot „Prins Hendrik" uit Den Helder kwam later langszij van de „Harpalion" Schip en be manning bleken niet in onmiddellijk gevaar te verkeren. Ook de sleepboten „Simson" en „Hector" bevonden zich in de nabij heid van het gestrande Enge'se schip Van de „Simson" heeft men getracht een sleep over te brengen, maar dit is mislukt omdat zij niet dicht ge noeg bij kon komen. Rond de ge strande „Harpalior" is het namelijk erg ondiep. Een kleine viskotter zou vanmorgen viceg uit Den Helder uitvaren om te assiteren bij het overbrengen van de sleepdraad. Met het hoog water van vanmiddag zal getracht worden de „Harpalion" vlot te brenger. 30 pCt. van buschauffeurs in Groningen heeft griep Een kameel in de dierentuin van Zurich heeft dazer dagen een karwei opgeknapt, waaraan hij in zijn geboorteland nooit zou zijn toegekomen. Het dier werd n.l. ingeschakeld bij het sneeuwruimen in de tuin. Het was wel een merkwaardig gezicht toen het schip der woestijn door de winter ploegde. IN 1959 WERD EEN MILJARD GESPAARD In de stad Groningen doet de griep zich momenteel geducht voelen, want van de beroepsbevolking is ongeveer 15 procent ziek, hetgeen belangrijk hoger is dan in voorgaande jaren. Tot ernstige stagnaties heeft dit tot dusver nog geen aanleiding gegeven. Het gezamenlijk tegoed van spaar- aj z^n en]jeie bedrijven, o.a. een ders hij de Rijkspostspaarbank de al- t garagebedrijf gesloten, gemene spaarbanken en de boeren- Het gemeentelijk vervoerbedrijf leenbanken was aan het einde van beeft het ergst onder de griep te lij- Morgen wordt in het bisdom Rot- nadig zijn). januari j.L ruim J 1 miljara noger den^ want 30 pet, Van de chauffeurs terdam van acht preekstoelen voor- Spijkenisse: H. Felicitas (deze hei- dan per ultimo januari 1959 het ligt in bed. De overigen maken over gelezen, dat door mgr. M. Jansen lige had zeven zonen; het is niet on- was. Eind januari van dit jaar be- uren de <üenst nog zo goed mo- acht nieuwe parochies zijn opgericht, mogelijk, dat de eerste parochie droeg het gezamenlijk spaartegoed gelijk te laten functioneren. Bij de Het woord „preekstoel" moet hier Spijkenisse moeder wordt van nog n.L 8.704.5 miljoen tegen J /.öbz.z posterijen is 16 pet van het personeel heel mild verstaan worden. Het is zeven kerken in Spijkenisse). miljoen een jaar tevoren. ziek. Al het reservepersoneel is op- niet zo, dat in elk der pasgeboren Dordrecht-Crabbenhof: De Verre- Van het totale spaartegoed per ul- geroepen. Er worden overuren ge- parochies al een „echte" kansel aan- zen Christus (tevens diaspora-ziel- timo januari van dit jaar kwam maakt om de bestellingen op tijd de wezig is. De kerkelijke accommdüa- zorg in oostelijk deel van Hoekse 2390,6 (v.j. 2.163,0) miljoen op reke- deur uit te krijgen. Het ziektepercen- ties zijn nog primitief, omdat geld- Waard). ning van de Rijkspostspaarbank, Jage bq de gemeenschappelijke con- gebrek nog verhindert betere voor- Papendrecht: Onbevlekte Ontvan- 2.531,9 (2236,0) miljoen op rekening fertiebedrqven in Groningen is ge- zieningen ter beschikking te stellen, genis (diaspora-zielzorg in Sliedrecht van de algemene spaarbanken en raiadela tien procent en bij ver- In vijf van de acht nieuwe parochies Bleskensgraaf en Molenaarsgraaf). f 3782,0 (3263,2) miljoen op rekening 1 8' staat een noodkerk, in één parochie De achtste parochie is 's-Graven- van de boerenleenbanken in ons land, Percentage roiww pi^nt. is een kerk in aanbouw, in één kerkt hage: Christus Koning, in het uit- zo blijkt uit een publikatie van het 0ok b« d.e gemeentepolitie ligt een men in oude schoollokalen en in één breidingsplan Mariahoeve. C.B.S. staat een kerkje, dat tot nu toe als bijkerkje dienst deed en spoedig te klein zal zijn. Het merkwaardige is, dat van deze acht parochies er zeven gesticht wor den op de Zuid-Hollandse eilanden, dus in een gebied, waar tot nu toe de katholieken praktisch niet aan wezig waren. De zorg voor dit dias- pora-gebied, waar zich nu steeds meer katholieken gaan vestigen, drukt zwaar op het bisdom Rotter dam. Hier zijn voorzieningen nood zakelijk voor vrij kleine aantallen katholieken. Het motief van de oprichting van deze parochies is gelegen in het stre ven de Kerk dichter bij de mensen te brengen. Weliswaar bestonden hier en daar al bijkerkjes, maar dit hield in, dat deze plaatsen geen zelf standigheid hadden en ook dat daar geen priesters woonden. Voor het kerkelijk leven buiten de zondags mis was men daarom vaak aange wezen op de hoofdstatie, de paro chie-zetel, die dikwijls ver weg ligt. Een dode. acht gewonden groot deel van het personeel met griep onder de woL Het bestuur van het Bedrijfschap Schildersbedrijf heeft in zijn gister middag gehouden openbare vergade- (Advertentie) ring o.a. vastgesteld de heffingsver- ordening voor 1960. Deze wijkt niet arrrn nvTiFR trftn af van de voriSe verordening, zodat AUTO ONDER TREIN het ig gehandhaafd op 1,90 Hedenmorgen is te 09.35 een per- per duizend gulden omzet behaald in sonenauto onder de trein geraakt. 1958. De heffing beloopt ten hoogste De bestuurder van de auto kwam indien de aangeslagen onderneming met de schrik vrij. Het ongeluk ge- geen filialen heeft 500,en indien beurde op de met automatische rij wel filialen heeft, bovendien een knipperlichten beveiligde overweg te bedrag van 500,per filiaal. Gieltjesdorp onder Kockengen bq Geraamd wordt dat de belastbare Utrecht, waar de trein Amsterdam- omzet m 1958 in totaal driehonderd- Gouda-Rotterdam passeert. De auto \f^Y,d werd vernield. Bij een botsing tussen twee auto's op het kruispunt Eesveense- weg-Nieuwe Rondweg in Steenwijk is gisteren een persoon dodelijk ver ongelukt en zijn drie mensen zwaar gewond. Wat lezers schrijven DE ZAAK CHESSMAN Leiden, 19 februari. Met zeer veel verwondering heb ik het ingezonden stuk van de heer de Jong gelezen wat betreft „zqn be slissing" over Chessman. Waarom spreek Hr. de Jong over een onmogelijkheid om Chessman minder dan de doodstraf te geven? U kunt uw mening alleen maar kracht bijzetten door er „volgens Amerikaans recht" aan toe te voegen. Kimt u niet beter over onrecht pra ten, vindt u het niet treurig, dat een dergelijke straf nog bestaat en dat iemand daar meer dan tien jaar op voorbereid is. Als men het woord recht gebruikt moet men 't ook goed gebruiken. Men is toch door zo'n lang verblijf in een dodencel al genoeg gestraft. Kunt u zich helemaal niet voorstel len, wat dat voor hem betekent heeft. Waarom heeft Chessman dit zelf gewild? Veronderstelt u, dat men eerst na gaat wat de gevolgen van een mis daad zijn? Zou ook u in zijn plaats niet proberen om gratie te krijgen? Het is niet een slag in het gezicht van de wet indien deze executie niet doorgaat, maar het is een slag in net gezicnt van ae mensheid als aeze wel doorgaat. Als de heer De Jong van streex geraakt is door deze boeken van Chessman, dan zijn er toch wel andere vrolijkere boeken te lezen? Niemand verplicht u daar toch toe. Ik neem het de heer de Jong niet kwalijk, dat hij zijn mening uit, maar als hq het doet moet het toch spor tief en van een redelqke kant be keken worden! Met dank, JOH. DIEPSTRATEN WARMOND PASTOORSBENOEMING Z.E. HEER J. C. M. VAN EGMOND Mgr. P. A. Niersman, bisschop van Groningen, heeft onze oud-plaatsge noot, de zeereerwaarde heer J. C. M. van Egmond, benoemd tot pastoor van de St- Joseph-parochie te Zuidhorn en Hoogkerk, beide in de provincie Groningen. Ongetwijfeld zullen velen uit War mond en omgeving zich pastoor Van Egmond, die twaalf jaar geleden priester werd gewijd, en zich onder meer als kunstschilder, tekenleraar en op velerlei gebied van kerkelijke kunst verdienstelijk heeft gemaakt, herinneren. De parochie, waar pastoor Van Egmond is benoemd, is in oppervlak, te de grootste van het bisdom Gro ningen en bevat behalve het gehele Westerkwartier ook Hoogkerk en een gedeelte van Drente, te zamen tien gemeenten. Het aantal katholieken in dit gebied is echter zeer klein. De standplaats is Zuidhorn. Om een goede zielzorg in deze diaspora mogelijk te maken zqn de parochianen van de St. Nicolaaspa- rochie te St. Nicolaasga, waar pastoor Van Egmond tot nu toe kapelaan was een actie begonnen om hem een kleine auto te kunnen geven. Bij deze actie kan iedereen zich aansluiten! KOMST MGR. ARKFELD VERTRAAGD. De aankomst van mgr. Arffeld, de vliegende bisschop van N.-Guinea, is vetraagd. In plaats van vrijdagavond komt hij zaterdagmiddag aan. Daar mee vervalt zijn ontvangst door de Amerikaanse luchtmacht op het vlieg veld Soesterberg. In Maastricht is gistermorgen op De~Bisschop heeft- nu besloten tót een viersprong een Volkswagenbus- Het bestuur heeft voorts vastge steld de verordening pensioenen per soneel. Zij bevat een regeling voor het ouderdomspensioen en voor het verder gaande decentralisatie en dus je tegen een sportauto gebotst. Bij u. 4 l i JI.aJa..» weduwen- en wezenpensioen. Wat tot oprichting van zelfstandige pa- dit ongeluk kwam een wielrijdster, |v|iniS^Gf SCnO'ST QIr0CTGUT het ouderdomspensioen rochies. Dit brengt mede een sprei- die juist passeerde, de 30-jarige mevr. ding van de verantwoordelijkheid Van Lucas uit Maastricht om het voor de zielzorg over meer pastoors, leven. Zij kreeg het busje, dat kan- Hij hoopt daardoor te komen tot een telde, boven op het lichaam. De acht intenser kerkelijk, en parochieel le- kinderen, die in het busje, bestuurd ven. door de verpleegster F. C. uit Maas- De 7 nieuwe parochies in het dia- tricht, van de gemeentelijke dienst ^RiddeSerk^St Joris (industriële naar schooT waren^epeï aüS lich? Naar aanteiding van geruchten en nemers (bij veertig dienstjaren) tach- fauna-beheer Onderzoek naar onregelmatigheden betreft is uit gegaan van het zgn. opbouwsysteem, waarbij de uitkering recht evenredig is aan de som van alle door de werk nemer in dienst van het bedrijfschap genoten salarissen gedurende de tijd dat hq in de pensioenregeling is op genomen. Het maximum der uitke ring bedraagt voor mannelijke werk- aanwas). Krimpen a. d. Ussel: Maria Ko ningin (nabijheid van Algerabrug en uitbreiding van Krimpen). Capelle a. Ussel: St. Paulus (be gin van het plan Alexanderstad). Rotterdam (Hoogvliet II): St. Jan voor de Latijnse Poort (St. Jan is daar gemarteld door kokende olie; moge de nabijheid van het olie-cen trum Pernis deze parochie meer ge- VOOR 4,5 MILJARD AAN LEVENSVERZEKERING gen van de directeur fauna-beheer zeventig procent van het laatst geno- van het ministerie van Landbouw en ten salaris, verminderd met tachtig Visserij, W. J. S. en als gevolg procent van de uitkering krachtens hiervan is deze functionaris voor de algemene ouderdomswet. onbepaalde tijd geschorst. Dit be- sluit is genomen door minister Ma- rijnen, die meedeelt, dat de maatre gel in het belang van de dienst is ge- noemen. Hij acht de schorsing nodig De binnenlandse produktie aan om onajfhankelijker te kunnen oor- nieuwe levensverzekeringen van de delen over het werk van deze hoog- hier te lande werkzame maatschap- De centrale van politieorganisaties geplaatste ambtenaar. pijen heeft in 1959 de grens van 4.5 heeft zich telegrafisch tot de minis- miljard overschreden, ter van Binnenlandse Zaken en de Een commissie zal de minister ad- Er kwam in het afgelopen jaar voor minister van Justitie gewend. In de vies moeten uitbrengen. Eerder al 4.516,3 miljoen aan verzekeringen centrale werken samen de Neder- heeft de Eerste Kamer vragen over tot stand tegen 4.432,1 miljoen in landse Politiebond, de Katholieke deze kwestie gesteld. Men vroeg in 1958. Van de totale produktie heeft Politiebond „St. Michaël" en de bond haar eindverslag op de begroting een de kapitaalverzekering 2.009,5 (v.j. van Christelijke politieambtenaren in uiteenzetting van wat is voorgeval- 1.935,8) miljoen voor haar rekening Nederland De bonden tezamen ver- len met betrekking tot het hoofd van genomen. Aan renteverzekering werd tegenwoordigen ruim 90% van de de directeur fauna-beheer. Tot dus- 2.253,1 (2.229,9) miljoen en aan Nederlandse politieambtenaren, zo ver is er geen tegenspraak geweest volksverzekering 253,7 (266) mil- delen zij mee over wat er 'm de kranten gepubli- joen gesloten. ceerd was. De onregelmatigheden in december 1959 is voor 619,6 Reeds op 11 december 1959 heeft zouden zich bewegen rond het indie- (v.m. 439.3) miljoen aan nieuwe le de centrale van politieorganisaties nen van declaraties van dienstreizen Vens verzekeringen gesloten, waar- zich met voorstellen tot beide minis- en de afrekening van het schieten Van 256,6 miljoen aan kapitaals-, ters gewend, welke voorstellen onder van wild. 342,5 miljoen aan rente- en 20,5 meer beoogden op korte termijn tot Enige tqd geleden al hebben de miljoen aan volksverzekering. Over een salarisverbetering van tenminste procureurs-generaal van de gerechts- november waren deze bedragen resp. gemiddeld 10 voor de lagere amb- hoven in Arnhem en Den Haag van 154^ miljoen, 242,4 miljoen en tenaren van rijks- en gemeentepolitie minister Beerman opdracht ontvan- 22.3 miljoen. te komen, alsmede een aanpassing 8en om een onderzoek in te stellen daaraan van de voor hogere ambte- naar de gedragmöen van deze direc- Een Westberlijns gerechtshof naren geldende salarissen. Tot op teur fauna-beheer. De resultaten van heeft vrijdag de 18-jarige Manfred heden is daarop nog geen antwoord de onderzoekingen waren voor de mi- Bucholz tot tien jaar gevangenisstraf ontvangen. In verband hiermede en nister aanleiding tot deze schorsing, veroordeeld wegens het vermoorden gezien de stijgende spanning onder van zijn ouders door middel van ver- het politiepersoneel, is het bestuur Het was de zwaarste straf waar van de centrale van politieorganisa- VEEL BEZOEKERS OP DE RAI. toe een minderjarige volgens de ties gisteren in een speciale vergade- Westduitse wetten kan worden ver- ring bijeen geweest en heeft het be- Gisteren hebben ruim dertiendui- oordeeld. Buchholz heeft zijn misdaad De heer Rai Krishna Tandon, de stuur beide ministers zeer dringend zend personen de automobielten toon- bekend. Hij verklaarde, dat hij zqn nieuwe Ambassadeur van India in verzocht op korte termijn het over- stelling in het Rai-gebouw te Am- moeder haatte en dat zijn stiefvader ons land, die zondagochtend met zijn leg over de politiesalariëring te doen sterdam bezocht, waarmee het totaal altijd tegen hem partij koos, als hq gezin in ons land arriveert openen. aantal is gekomen op 22.287. ruzie met zqn moeder had. 't /"\udt-Hollandsche vermaeck, de peerdendraevery, dat vindt men alderweeghen nog in onse landen. Daer staet de corte baen soo langh in hooghe eer en niet slechts by den boer, maer oock by d'andere standen. Het is een schoon gesicht als vlugghe peerden draeven om 't hardtst en aengevuurd door een piquer in veel-couleurigh buys. De snelle en sulkys wielen er achteraen. De hoeven roffelen. Ick speur een felle bliek in meenigh boer- en peerdenoogh als 't eene peerd het ander weet te vlieghen voori>y, de beenen hoogh, het peerdehootd vooruyt, de slancke hals gestreckt. De menschenhoofden wieghen van her naer der om 't draevend peerd te volghen in synen gangh, daev'rend de ryen langhs. De gocker staet er stil-nauwkeurigh te bereeck'nen welck peerd hem biedt de ryekste toto-chance. Oock ick sie geerne snelle peerden draeven, het vloekend schrvm sien waeyen uyt de beek en 't fiere lyff vol strydlust strack gespannen, de maenen wapp'rend rond de slancke neck. Maer gocken doe ick nooyt, daervoor heb' ick geen duyt, al soud' ick geerne oock een kans jen waeghen. Sulx moet ick wel eilacy, ooverlaeten aen de luyden di een voller buydel meededraeghen. Ons Stompwyck heyt by 't peerdenvolck een groote naeme, daer oefent men de draefsport reeds soo lang-he tyd. Wat nooyt gedacht was is nu echt gekoomen en moet geruckt uyt de vergeetelheyd. Men draeft daer in „g'organiseerd verband" reeds vyfftich jaeren langh langhs Stompwycks dreeven. Een velen draeven mee, oock in 't gaereel, maer om hun wercklust aen de peerdensport te geeven. Eén van die draevers is de heer C. Waayer, nu reeds een quart-eeuw peerdenpresident. Die baen is, geloof me vry, voorwaer geen sinecure, dat weet een eyder, die de draefsport kent. Soo langh in Neederland nogh één peerd draeft, dan mooghe het in 't vriend'lyck Stompwyck weesen, en by de wenschen die ick uytsnreeck naer gebruyek, daar voeghe ick geerne by voor Stompwyck dan by dèesen: Ick wensche dat nogh veele peerden draeven en dat heer Waayer dan nogh langhe tyd draeft mee in 't nooyt gedacht gaereel. Laet Stompwyck dan maer schuyven voor onse draefsport blyft het dan een goeye stêe. WILLEM VAN HORSTENDAEL.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7