DE ANDEREN T uinbouwstemmen tegen het S.E.R.-advies $an flv ^a'm Nieuwe hulp in de huishouding Voor VITAMINE C NIET VERGETEN NEDERLANDSE REGENMANTELS ZATERDAG 20 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 maar waar is hei einde DOLFIJN AANGESPOELD Op het badstrand van Vlissingen is gisteren een dier, dat waarschijn lijk een dolfijn is, aangespoeld. Het dier heeft een lengte van ruim twee en een halve meter en weegt onge veer 250 a 300 kg. Het is overgebracht naar het terrein van de reinigings dienst, waar het zal blijven liggen totdat het nader gedetermineerd zal zijn. Contact is opgenomen met het natuurkundig laboratorium en het zoölogisch museum in Leiden, dat zo spoedig mogelijk een deskundige naar Vlissingen zal zenden. Het dier trekt grote belangstelling. DOCTORAAT KERKELIJK RECHT Aan het Angelicum te Rome is de Nederlandse pater J. H. van Duijn- hoven OSFS gepromoveerd tot doctor in het kerkelijk recht op het proef schrift: De H. Franciscus van Sales, organisator van het bisdom Genève. Het proefschrift was in de Nederland se taal gesteld. Promotor was prof. Bender O.P., Nederlands docent in Rome. Dr. Van Duijnhoven is thans do cent in het kerkelijk recht aan het Groot-seminarie te Beek en Donk. In 1958 haalde hij zijn doctoraal summa cum laude. In de Duitse stad Neurenberg hebben de slagers een carnavalsbal ge houden waarop zij aan carnavalsprinses Sabine niet minder dan 25 meter worst met een gewicht van 25 kg aan-i -boden. De prinses zet hier gretig haar tanden in het begin (of is dit het einde?) van het hartige cadeau. „Dat de Nederlandse tuinbouw tuinbouw schadelijke industrievesti- fhans een topplaats heeft ingenomen gingen tegen te gaan. In bepaalde in Europa, is vooral te danken aan streken, met name in het Westland, de hechte samenwerking der tuin- blijken sommige fabrieken de lucht bouworganisaties met de wetenschap, ernstig te verontreinigen. Het vuil zet het onderwijs en voorlichting. Maar zich af op de glasopstanden, waar de jonge mensen dienen ervan door- door minder licht wordt doorgelaten, drongen te zijn dat vandaag slapen, in het Westland zelfs tot 60%. De morgen ondergaan betekent". verontreinigingen zijn ook voor ge wassen op de volle grond nadelig. Het Aldus de heer W. J.' van Kampen, hoofdbestuur zegde toe, dat er stap- voorzitter der afdeling-tuinbouw van Pen worden genomen te komen tot 't Koninklijk Nederlands Landbouw- onderzoek, comité gisteren bij de opening van de Tot slot namen de aanwezigen, on- 24e algemene vergadering dezer af- der wie de rijksinspecteur voor de deling te Amsterdam. tuinbouw, ïr. B. Bartels, de inspec- De vergadering besloot, op voorstel teur voor het tuinbouwkundig onder van het hoofdbestuur, „zo krachtig z?ek, dr. ir. G. de Bakker en de voor- mogelijk" stelling te nemen tegen het z^ter van het produktschap Groente advies van de SER aan de regering en Fruit, de heer D van Arcken, af- inzake de erkenningseisen voor de scheid van de heer Van Kampen die tuinbouw. Zoals bekend heeft de SER na 27 jaar voorzitterschap, het KNLC zich in meerderheid uitgesproken zo- §inS verlaten^ Hij wordt opgevolgd wel tegen invoering van vestigings- ,£e *?eer f/ W. Bos uit Warffum, eisen in de landbouw als tegen hand- hoofdbestuurslid van het centraal having van de bestaande erkennings- bureau voor de tuinbouwveilingen, eigen in de tuinbouw, noodzakelijk voor het verkrijgen van een teelt ver gunning. Deze erkenningsregelingen hebben volgens de vergadering mede geleid tot het bereiken van het hui dige peil van de tuinbouw en de ster ke marktpositie. Bovendien zijn de regelingen van belang uit een oog punt van volksgezondheid. De rege lingen hebben haar bestaansrecht al leszins bewezen, zo oordeelde de ver gadering. ffFiÉr ■BOB handcrème (Advertentie) De RAPTIM neemt hoger vlucht HOUD BRONCHITIS BUITEN DE DEUR! De beschermende, bacillendodende Potter'» Catarrh Pastilles hebben een schier onfeilbare werking. Neem ze tijdig i ONDERWIJS De vergadering besloot een voor stel van de afdeling Andijk van de Hollandse Maatschappij van Land bouw tot het protesteren tegen het wegvallen van de aansluiting tussen de lagere school en de middelbare tuinbouwschool, voor te leggen aan de commissie land- en tuinbouwon- derwijs van het KNLC. Dit wegval len is een gevolg van de „mammoet wet". Dit acht de genoemde afdeling een bezwaar, omdat door ander voort gezet onderwijs (MULO b.v.) de leer lingen enige jaren uit de sfeer van de tuinbouw worden gehaald en vaak daarna voor de tuinbouw verloren gaan. Tenslotte besloot men een onder zoek te doen instellen naar de moge lijkheden, die er zijn om de voor de (Advertentie) NIEUWE PAROCHIE TE GROESEEEK, Mg* W. Mutsaerts heeft te Groes- beek een nieuwe parochie opgericht, toegewijd aan de H. Gerardus Ma- jella en de H. Antonius van Padua. Deze nieuwe parochie is afgenomen van de parochie H.H. Cosmas en Da- mianus te Groesbeek. Tot eerste pas toor is benoemd de weleerw. heer J. M. v. d. Heuvel, tot nu toe kapelaan van de parochie H.H. Cosmas en Da- mianus te Groesbeek. De 78ste Raptim vlucht naar Oost- Afrika brengt een belangrijke uitbrei ding van het charterprogramma. Voor de eerste maal trekt „Raptim Neder land" N.V. zijn geregelde charter verbinding met Oost-Afrika door naar West-Afrika. Hiermede hebben de duizenden mis sionarissen in West-Afrika thans ook een eigen vervoersmogelijkheid naar en van Europa. De 78ste Raptim-charter vertrekt 23 februari met een KLM-Lockheed Constellation van Schiphol naar En tebbe. Aan boord zijn dan 51 missio narissen van 10 nationaliteiten. On der hen bevinden zich twee Neder landse leke-missionarissen, de Ka- jotters Heymeriks en Van de Mosse laar, die naar het KAJ-project in Morogoro gaan. De missionarissen met bestemming Tabora en Mbeya reizen van Enteb be verder met de East African Air ways. Missionarissen met zuidelijker bestemmingen, in Rhodesia èh Nyas- sa- maken van Entebbe uit gebruik van de'normale lijndienst der Cen tral African Airways. De Lockheed Constellation vervolgt 26 februari zijn Raptim-chartervlucht van Entebbe naar het West-Afrikaan-, se vliegveld bij Kano in Nigeria. De volgende dag aanvaardt het vlieg tuig via Rome zijn thuisreis met onge veer 50 missionarissen. Zondag 28 fe bruari wordt het op Schiphol ver wacht. Raptim Rome-reizen. Het internationale reis- en passage bureau „Raptim Nederland" N.V. or ganiseert vanaf 2 april tot einde okto ber geheel verzorgde reizen, z.g. „inclusive tours", naar Rome en naar Rome-Napels-Ischia. Deze individuele reizen worden gemaakt met de nor male lijndiensten van de K.L.M. Ter aankondiging van deze uitbrei ding der Raptim-reizen is een folder uitgegeven. De zeer geslaagde tekst ervan wordt geïllustreerd het schet sen van Charles Eyck. Brabantia heeft een nieuwe hulp-in-de-huishouding in de circulatie gebracht Deze hulp is speciaal be doeld om ontbijt- en lunch tafel-problemen op te lossen. Het eeuwige gevraag: „Mag ik even de jam? of „Geef me de boter eens aan!" kan nu tot het verleden behoren. Het draaiplateau, dat Bra bantia uitbrengt, kan met ge mak de meest gebruikelijke dingen op ontbijt- of lunch tafel herbergen. Men behoeft slechts het blad even te draaien om het gewenste ar tikel voor zich te hebben, zonder dat er gevraag of ge- reik nodig is- De hoogte van het plateau is zodanig, dat het over op tafel-staande kopjes heen- draait, zodat er een aan zienlijke ruimtewinst verkre- wordt De voet van het draai plateau is van ivoor-gespo ten en gemoffeld metaal, ten- wijl het bovenblad bekleed is met suwide, dit laatste spe ciaal met het oog op de „vlekvrijheid" en de stroef heid van deze stof. Om het draaiblad zit een plastic- rand, om eventueel afschui ven van de erop geplaatste voorwerpen te voorkomen. Het geheel loopt op ko gellagers die zodanig zijn af gesteld dat het blad gemak kelijk te bedienen is maar niet gaat „tollen", en is van een bijzondere stabiliteit. Wie het zich extra gemak kelijk wil maken, plaatst, bij het afruimen van de tafel, het draaiplateau met alles wat erop staat in zijn geheel in de kast. Er zijn twee maten ver krijgbaar: met 35 of met 41 cm. middellijn. De prijzen zijn respectievelijk 11,50 en 12-50, DE VOUW IN DE PANTALON WÊUwmm Het persen van een broek is echt niet zo lastig als het dikwijls wordt voorgesteld. Als er toch moeilijk heden ontstaan bij het persen en men een valse plooi nauwelijks kan voorkomen, dan komt dat, omdat men er meestal niet op heeft ge let de zijnaden van de pijpen tij dens het persen precies tegen el kaar te houden. Als dit gebeurt is broeken persen gewoon kinder werk. EEN SCHOON GOMMETJE Er zijn verschillende methoden, een vlakgom schoon te maken. Men kan een fijn stukje schuurpapier nemen en er de buitenste laag van het stuf je mee afslijpen. U kunt het gommetje ook eenvoudig met wat benzine afwassen. Beide metho den voldoen uitstekend. Uit de keuken geklapt Juffrouw De Lange: „Neen, wer kelijk, ik begrijp de mensen soms niet. Nu is ze beledigd, die nieuwe juffrouw van de ponskaarten, alleen maar omdat ik gezegd heb, dat die hoed haar niet staat. Ik zeg nu eenmaal altijd eerlijk en onder meer mijn mening, maar dat weet blijkbaar niemand te waar deren". Hecht men waarde aan het ge zelschap van anderen, dan doet men er goed aan zijn gedachten over en weer voor zich te houden. Men mag de ander natuurlijk niet naar de mond praten en als men nadruk kelijk om raad wordt gevraagd be staat de verplichting eerlijk te ant woorden maar men behoeft nie mand te kwetsen of zijn vreugde over het een of ander te versto ren omdat men beslist aan zijn me ning wil vasthouden en zonder voor behoud zijn kritiek tot uitdrukking wil brengen. Het voorkomt de voorjaars- moeheid. In de warme zomer die we achter de rug hebben, had er niemand veel trek in eten. Dat was voor de huis vrouw die de maaltijden in haar keukentje met veel zorg had voor bereid, niet zo leuk. Maar nu zitten we dan midden in het koude jaargetijde; de echte eetlust is weergekeerd en de ste vige winterpot wordt alle eer aan gedaan. Moeder de vrouw heeft nu niets te klagen: man en kinderen eten als uitgehongerde wolven! Jazeker, wij vipden dat ook alle maal erg lekker: erwtensoep met kluif, zuurkool met spek, hutspot met klapstuk, boerenkool mët worst Maar we moeten uitkijken, ge durende de lange winterperiode ontstaat er in het lichaam vaak een tekort aan vitamine C. Maar i l medikament. MENU VAN DE WEEK Naast de Kernhemse kaas, die als Nederlandse dessertkaas al be kendheid heeft verworven, zijn er nu ook nog andere dessertkazen als de Maestro en Bluefort te krij gen waardoor, mede met behulp van de St. Paulin en Mon Chau die er al langer waren, nu een echte kaasdessertschotel met uitsluitend Nederlandse kaassoorten gemaakt kan worden. Want al doen de Goudse en Edammer het daarop ook altijd pri ma, de zachtere kaassoorten horen in de eerste plaats op de kaasdes sertschotel te liggen. Bij de Bluefort en Kernhemse kaas kan men, doordat ze een zeer uitgesproken smaak hebben, beter geen beschuit geven daar de be schuit hiervoor te zoet is. Toastjes en crackers zijn daarbij beter op hun plaats. De Mon Chau en Maestro, die veel zachter van smaak zijn, kunnen wel met beschuit worden gecombineerd al komt de fijne kaassmaak op toast of roggebrood toch beter tot zijn - recht. Zo'n feestelijk opgemaakte kaas- Q dessertschotel hoort aan een dinee- tje na het fruit en voor de koffie te worden gegeven. r» ZONDAG: sla Bohémienne, varkens- filet, Brussels lof, aardappelen, D~ bessensappudding. MAANDAG: knolraap, gebakken - aardappelen, gehakt, uVme J broodpudding (gort in de week zetten). 3 DINSDAG: gestoofde uien in eier- saus, rijst, gort met rozijnen. WOENSDAG: irish stew, rijstkoek- - jes (bonen in de week zetten). T DONDERDAG: snijbonen met - witte bonen, rookworst, bruine 1 boter, aardappelen, yoghurt. VRIJDAG witte bonensoep, gebak- ]ken vis, worteltjes, aardappelpu- rée, botersaus. ZATERDAG: zuurkoolstamppot met J krabbetjes, fruit. 3 RECEPT: SLA BOHéMIENNE - 500 gr. gare aardappelen, 200 gr. 3 metworst of salami, 200 gr. kaas, 2 z grote augurken, 1 appel, mayonaise. 3 De aardappelen, worst, kaas, r augurken en appel in kleine stuk- 3 jes hakken en met mayonaise en z garneren met tomaat, hard gekookt 1 ei en augurkjes. Tot slot de sla nog t bestrooien met wat fijngehakte j peterselie. oiioiioiioiioiiorioiioiioii In het voorjaar komen de ver schijnselen daarvan dan aan het licht: vermoeidheid, hoofdpijn, lus teloosheid en krachteloosheid in de benen. Bij deze zogenaamde voorjaars moeheid treden soms ook nog an dere verschijnselen op, zoals tand vleesbloedingen. De betrokken personen blijken voorts zeer vatbaar te zijn voor al lerlei infectieziekten omdat de al gemene weerstand is verminderd. Voor deze ziekelijke toestand is er één medikament dat snel gene zing brengt en dat is vitamine C. Niet zo gemakkelijk. Het vèrdient echter alle aanbe veling om het optreden van deze uitputtingstoestand te voorkomen. Het recept daarvoor is heel een voudig. Het luidt: ook in de win termaanden moet dagelijks vol doende vitamine C door het lichaam worden opgenomen. Maar juist in dit koude jaarge tijde is het voor de huisvrouw niet zo gemakkelijk om voedingsmid delen te vinden, die als vitamine- C-bron van enige betekenis zijn. De dagelijkse behoefte aan vita mine C is ongeveer één milligram voor elke kilogram lichaamsge wicht. Voor volwassenen zou dat dan 7080 milligram per dag wor den. Onze trouwe aardappel. Vitamine C moet elke dag op nieuw in voldoende mate in het voedsel aanwezig zijn. In de prak tijk van het dagelijks leven is de aardappel vor ons allen de voor naamste vitamine C-leverancier. Niet dat er in aarappelen zo over matig veel van dit vitamine aanwe zig is, maar we zijn nu eenmaal ge wend er een flink portie van te nuttigen. Daar komt nog bij, dat het vita mine C-gehalte van de aardappel door het kookproces niet belang rijk daalt en dat kan lang niet van alle voedingsmiddelen worden ge zegd. Toch kan men het 's winters eigenlijk niet goed stellen zonder fruit: sinaasappelen, citroenen en mandarijnen verdienen hier de voorkeur. We kunnen hierover nog wel en kele cijfers geven. Het aantal mil ligrammen vitamine C per honderd gram voedingsmiddelen bedraagt in de winter: Aardappelen: 12, appels: 6, .ci troenen: 40, mandarijnen: 30, si naasappelen: 50, rozebottels: 7901 dr. H. W. SCALONGNE Het linkse ontwerp is al heel leuk en sportief. Het werd vervaardigd van een gestreepte poplin, waarbij in de donkere streep nog kleine lichte blokjes zijn verwerkt. Zoiets doet het zeer goed. Een ceintuur van dezelfde stof, los gestrikt accentueert het sportieve element in deze regenmantel. Heel praktisch is nok de vaste capuchon aan deze mantel, van binnen ge voerd met een lichte zacht aanvoelend flaneL Let u eens op het leuke spel van strepen in de capuchon. De mantel rechts is meer gekleed. Vervaardigd van een lichtkleurige ga bardine. Gehouden in strakke lijn geeft zij cachet aan de draagster. Toch zijn hier ook nog enkele opvallende dingen te vermelden, zoals de prettige ronde kraag, die zo lekker afsluit bij een regenmantel en de kleppen van de schijnzakken, die het grote voorvlak breken. OllOIIOIIOIIOliO OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10