Commissie adviseert: Rotterdam vooral niet groter meer maken MAN „Openbaar lichaam" voor 24 gemeenten Minister Korthals geelt Amsterdam een eigen kans tot tunnelbouw Bergen (L) wil geen grond aan Duitse boeren verkopen Student lichtte winkeliers op MAN tegen VRIJDAG 19 FEBRUARI I960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Botlek-gebied nog erbij, maar Hoek van Holland en Hoogvliet afsplitsen punt genomen, dat de vorming van Rotterdam zou Hoek van Holland moeten verliezen, maar 't Botlekge- zeer grote gemeenten dient te wor- bied toegevoegd moeten krijgen. Aldus de commissie, die door de minister den vermeden. Uit dien hoofde heeft Ingesteld ter bestudering van de bestuursproblemen in het gebied van zij bezwaar tegen inwilliging van het de Nieuwe Waterweg. Deze commissie, die onder voorzitterschap heeft ge- Rotterdamse grenswijzigingsvoorstel. staan van rar J. Klaasesz, commissaris der koningin in Zuid-Holland, heeft Een steeds verdergaande uitbreiding na aan minister Toxopeus verslag uitgebracht van haar stadie.. Zij acht van het territoir van de gemeente het gewenst: 1.dat het Botlek-gebied bij de ge meente Rotterdam wordt gevoegd. 2. dat het door het 'plan-Europoort, bestreken gedeelte van de ge meente Rozenburg eveneens by de gemeente Rotterdam wordt ge voegd, 3. dat de beslissing ten aanzien van de gemeentelijke indeling van midden-Rozenburg naar een later tijdstip wordt verschoven, 4. dat de dorpskern van Rozenburg met de naaste omgeving een af zonderlijke gemeente zal blijven vormen. 5. dat Hoek van Holland en Hoog vliet in de nabije toekomst van de gemeente Rotterdam worden af gesplitst en afzonderlijke gemeen ten zullen worden, 6. dat gelijktijdig met de onder 1 be doelde grenswijziging voor het ge bied van de gemeente Abben- broek, Barendrecht, Brielle, Ca- pelle aan den IJssel, Geervliet, Heenvliet, Hekelingen, Hellevoets- sluis, Krimpen aan den IJssel, Maassluis, Oostvoorne, Ouden hoorn, Poortugaal, Rhoon, Ridder- Rotterdam acht zij moeilijk aanvaard baar. Een beslissing ten gunste van c. het krachtens opdracht van dit voorstel wordt alleen aanvaard de gemeentebesturen zelf of van baar geacht indien de verdere uitbrei de wetgever uitoefenen van ge- ding van het territoir der gemeente meentelijke bevoegdheden, Rotterdam wordt gelimiteerd. d. het adviseren van hoger gezag, Deze limiet dient dan naar het oor- alsmede het optreden als belang- deel van de commissie aldus te wor- hebbende in de gevallen waarin den gesteld, dat slechts de op Rozen- aan belanghebbenden het recht is burg en de Weiplaat geprojecteerde toegekend beroep in te stellen of havens en haven- en industrieterrei- bezwaren in te dienen. nen, die een integrerend bestanddeel 8.dat het algemeen bestuur van het (zullen) vormen van het Rotterdam openbaar 'ichaam zal bestaan uit se havengebied (het gaat hier dus 54 rechtstreeks door de bevolking om terreinen, die niet voor de wo- van het gebied van het openbaar ningbouw bestemd zijn en waar wei lichaam (als een kiesgebied) ge- nig of geen mensen zullen wonen), kozen leden en 27 door de raden bij de gemeente Rotterdam zullen der gemeenten benoemde leden worden gevoegd. Hierbij valt, behalve met dien verstande, dat de raad aan het Botlek-gebied, met name te van de gemeente Rotterdam vier denken aan het door het plan-Euro leden en de raden der overige ge- poort bestreken gedeelte van de ge meente elk él» lid benoemen), meente Rozenburg. 9. dat in het dagelijks bestuur naast de voorzitter drie inwo ners van Rotterdam en drie niet- inwoners van Rotterdam zitting zullen hebben, 10. dat de benoeming van de voorzit ter wordt overgelaten aan de kroon. kerk, Rockanje, Rotterdam, Ro- 11. dat de kosten van het openbaar lichaam, voor zover deze niet door een eventueel te verlenen rijks bijdrage worden gedekt, in begin sel worden gebracht ten laste van de gemeente naar evenredigheid van haar bevolkingscijfers. zenburg, Schiedam, Spykenisse, Vierpolders, Vlaardingen, Zuid- land en Zwartewaal een openbaar lichaam wordt gevormd, 7. dat aan dit openbaar lichaam de volgende bevoegdheden worden toegekend: a. de voorbereiding van streek plannen, c.q. de herziening daar van, b. het geven van (niet bindende) richtlijnen en, op de grondslag daarvan, van (bindende) aanwij zingen aan de gemeentebesturen met betrekking tot bepaalde on derwerpen, „Studentenflats Delft en Leiden voldoen niet aan de eisen" Delf ts pleidooi medezeggenschap De Delftse Studenten Raad heeft de gebeurtenissen, die zich vorige maand GRIEP dreigt overal neem vlug „Akkertjes" in huis AKKERTJES helpen direkt (Advertentie). Een paar honderd ruiten zijn ver nield van de N.V. Rijnstaal te Arn hem en een arbeider liep brandwon den op, toen in de gieterij van dit bedrijf in de afgelopen nacht een ontploffing plaats had. Tijdens het gieten namelijk, ge raakte de ketel met vloeibaar staal verstopt. Om te voorkomen dat het staal in de ketel zou stollen werd de inhoud gestort in een bak, waar naast ook een bak met water stond. Doordat een gedeelte van het staal in de bak water terecht kwam tij dens het overgieten, ontstond er een ontploffing. De arbeider die brand wonden opliep is naar het zieken huis vervoerd* Voorlopig maar 50„Starfighters" De minister van Defensie deelt per brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer mede, dat onder het huidige defensieplafond voorlopig 50 Lockheed-F 104-G vliegtuigen met reservedelen en uitrusting voor on geveer ƒ300 miljoen kunnen worden aangeschaft. Op de begroting 1960 konden hier voor geen budgettaire voorzieningen worden getroffen. Niet dan na goed keuring van de begroting 1960 kan een suppletoire begroting worden in gediend. Op goedkeuring daarvan kan de minister bij de onderhandelingen met de industrie niet wachten. Hij deelt mede, dat in de betreffende overeenkomst zo nodig met het oog op deze goedkeuring een voorbehoud zal worden opgenomen. In diergaarde Blijdorp te Rotter dam is voor de zesde maal een orang oetang geboren. De directie beschouwt dit als een wereldrecord, omdat dit getal geboorten in geen enkele die rentuin ter wereld ooit werd bereikt. NOGMAALS IJ EN C0ENTUNNEL IN DE TWEEDE KAMER In elk geval werken aan Lauwerszee CAO bloembollenbedrijf Het college van rijksbemiddelaars heeft gisteren de nieuwe CAO voor het bloembollenbedrijf goedgekeurd. De nieuwe lonen zullen op 1 maart a.s. van kracht worden. Vakarbeiders zullen dan 80 per week ontvangen, inclusief huurcompensatietoeslag. Tot nu toe was hun loon 72,50 exclusief huurcompensatie. gadering niet bijwonen. Men heeft nu besloten, het voorstel aun te hou den totdat de burgemeester hersteld En Builen!Zaken' heeft geen geld k Nader wordt nog vernomen, dat De gemeenteraad van Bergen (L) het departement van Buitenlandse heeft een voorstel van B. en W. af- Zaken om administratieve redenen gewezen tot^ verkoop van een com- van <je aankoop van de grond af- plex van ruim 100 ha bosgrond, ge- zjet. Er is namelijk op de begroting legen onder Wellerlooi, aan de „Deut- voor dit departement geen geld uit- sche Bauernsiedlung". getrokken voor de koop van gron- De raad nam dit besluit, ondanks den. Zolang er in de raad van Ber de aandrang, «waarmee de departe- gen geen definitieve beslissing ge- menten van binnenlandse zaken en vallen is, ziet het departement geen buitenlandse zaken de verkoop sti- reden om maatregelen te nemen. Helders echtpaar verdacht van verduistering in arrest Het echtpaar B. uit Den Helder, dat enie tijd geleden werd gearresteerd muieren. wo_De twee departementen dringen op hebben voorgedaan in en om de stu- de verkoop aan teneinde op deze wij- dentenflats aan de Oudraadtweg te ze aan de Duitsers enige compensatie Delft (het verstoren van de nachtrust te geven voor de in beslag genomen der omwonenden en het natspuiten tractaatgronden, die aan Limburgse van politie en brandweerlieden - red) boeren werden verkocht en die zo- unaniem afgekeurd. De presidenten doende definitief uit Duits beheer van de gezelligheidsverenigingen heb- kwamen. ben toegezegd, dat de verantwoorde- Het complex grond onder Weller- lijke jongelui ernstig zouden worden i00i zou 333.746,58 moeten opbren- - - onderhouden. gen. Het grenst aan het onlangs aan verdacht van verduistering van een De Raad heeft, aldus heeft zijn pre- de „Deutsche Bauernsiedlung" ver- bedrag van 60.000,— ten nadele sident de heer J. J. Slegte verder kochte landgoed „De Hamert". van de erfgenamen van hun kostgan- meegedeeld, bezwaren tegen art. 82 B. en W. wilden aan de transactie ger, de heer T., zal nog dertig dagen van het ontwerp hoger onderwijswet, medewerken onder voorwaarde, dat in hechtenis worden gehouden. In wiarin wordt gezegd, dat de studen- het grenskantoor bij Siebengewald. verband met de voortzetting van het ten niet kunnen worden ingeschakeld dat in 1934 werd gesloten opnieuw justitiële onderzoek heeft de^recht- bij voorzieningen die voor hun gerief zal worden geopend. Bovendien hank tot verlenging van de hechte- worden getroffen. Onder deze voor- stelde het college zich op het stand- n*s bevolen. zieningen worden o.m. gerekend de punt, dat de verkoop zou moeten ge- bouw van studentenflats. schieden aan de Staat der Nederlan- PRINS BERNHARD OPENT De heer Slegte zei dat er in Delft den, waarna deze met de Duitse ge- NEBATO een goed voorbeeld voorhanden is, gadigde zou moeten onderhandelen. Van 1020 mei a.s. organiseren de dat aantoont waarop handhaving van Van de zyde van Buitenlandse Za- 3 werkgevers-organisaties in het bak- een dergelijk artikel zal uitlopen. De ken werd er de aandacht op geves- kerij bedrijf, verenigd in de Stichting studentenflats aan de Oudraadtweg tigd, dat de verkoop door de gemeen- Nebato, voor de tweede maal een Ne- zijn gebouwd zonder het advies te te rechtstreeks aan de „Bauernsied- derlandse Fakkerij-tentoonstelling in vragen van de studenten. Het gevolg lung" moet geschieden. Daarop het R.A.I.-gebouw te Amsterdam, is dan ook geweest een volkomen zwichtte het college maar niet de Prins Bernhard heeft zich bereid mislukking met betrekking tot het raad, die er niets voor voelde om op verklaard de expositie, die in de eer- doel. Ook de nieuwe sterflat te Lei- het voorstel in te gaan. Hij had ste plaats een vakbeurs voor de Ne- den voldoet niet aan de eisen, aldus daarbij het ty mee want de burge- derlandse bakkers wil zijn, officieel de heer Slegte. meester kon, wegens ziekte, de ver- te openen. Even verloor hij waakzaamheid De rechtbank in Den Haag heeft gistermorgen de 19-jarige student uit Aruba, J. W. O. W. terzake van oplichting veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest en voorwaar delijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. W. heeft vorig jaar in Den Haag een aantal winkeliers opgelicht door hen op te bellen namens de Kon. vereniging Oost en West en te zeg gen, dat een der Antilliaanse pupil len van deze vereniging met een schriftelijke machtiging zou komen om een aantal artikelen te kopen. De rekening zou de winkelier later naar de vereniging kunnen sturen. De student haalde deze truc steeds op zaterdagmiddag uit, omdat dan op het kantoor van de vereniging Oost en West niemand meer aanwe zig was, zodat de winkeliers niemand konden bereiken. Voor de zekerheid belde W. echter altijd van te voren zelf even het kantoor. Een keer ver gat hy het én dit werd hem nood lottig. Een toevallig op het vereni gingskantoor aanwezige employé vertelde de opbellende winkelier, dat het hier een oplichterstruc be trof, waarvan al vele Haagse winke liers de dupe waren geworden. Toen de student even later in de winkel verscheen om voor een paar hon derd gulden artikelen uit te zoeken, werd hij prompt gearresteerd. Een belangrijke stap beeft gisteren de minister van Verkeer en Water staat Korthals gedaan naar een oplos sing van enige moeilijke regerings kwesties. Hij verklaarde, dat de Lauwerszee dicht gaat óf in elk geval de dijken verhoogd zullen worden, dat Amsterdam zijn IJ-tunnel kan bouwen, maar de financiering ervan zal moeten passen in het raam van de nationale investeringen. Voorts is het Rijk bereid de veer gelden op de Westerschelde voor voetgangers, fietsers en bromfietsers te verlagen, maar voor het overige hangt de tariefsverlaging af van wat de provincie Zeeland kan inbrengen. De minister zei, dat Groningen en Friesland in elk geval zullen moeten bijdragen in de werken aan de Lau werszee. Hij wilde echter toch euige zekerheid geven, omdat er nu een maal als gevolg van bepaalde politie ke verwikkelingen verwaentingen in ons land zijn gewekt. „Mijn beleid is gericht op de vei ligheid en tevens op verbeleiing van de economische structuur. Verhoging van de dijken kan zeker de veiligheid waarborgen, maar als men er van af ziet betekent dit nog niet, dat de vei ligheid met voeten wordt getreden" Overigens heeft de minister de Am sterdammers nog geen hoop gegeven op spoedige realisering van hun tun- ne.'plannen. Hij heeft de indruk ver sterkt dat zijn eerste keuze gevallen is op de Coentunnel, die ten westen van Amsterdam zal worden aangelegd en in het bijzonder de veroind.ng met de industrie in het Zaangebied m.'gelyk moet maken De sooorweg- tunnel, die de Hembrug moet ver vangen, wordt voorlopig op,sterk wa ter gezet. Positief liet de minister zich uit over de invoering van maximum-snel heid ook op de sne.wegen. Hoe hoog dt ze moet worden zei hij niet. De mi- rif-iei zegde toe, dat er nu spoedig een beslissing over de J-tunnel ge- nmen zal worden, althans een le- shffing over de vraag wel te tunnel het eerst aan de beurt kom Als minister - an Verkeer en Wa terstaat heeft hy e* geen oezwaar te- ge r wanner Amsterdam zijn eigen tuj.reJ bouwt. Hij liet echcer uit zijn wc oir'en blijken, dat de minister var. financiën wèl bezwaren zou maken. In de replieken op de rede van de minister, zei de socialiste mej. Schilt- huis, dat Amsterdam recht heeft op loyale medewerking van de rege ring. Zij had berichten gelezen over de bewaren van de marine tegen de aanleg van de tunnel, omdat deze over naar terrein geleid zou worden. „De regering kan ook heimelijk te genwerken". De minister zei, dat het aan Am sterdam is te bepalen, als het zijn eigen tunnel bouwt, of het tol wil heffen of niet. De onderminister Stijkel deelde nog mede, dat Nederland zal terugko men op de kwestie van de KLM-lan- dingsrechten in Californië. Hij zei echter niet wanneer. AetherManken Salarisverhoging onderwijzend personeel Het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen deelt ons mede, dat de algemene sala rismaatregelen met betrekking tot het overheidspersoneel als ge volg waarvan een salarisverhoging van vijf procent, met bepaalde mini ma), en bijkomende verbeteringen van ten hogstoe 1.2 procent zullen worden ingevoerd met ingang van 1 januari 1960 of eerder indien de gemiddelde ingangsdatuyi voor de loonsverhogingen in het bedrijfsle ven vóór die datum zou liggen eveneens zullen gelden met betrek king tot het onderwijzend personeel, waarvan de salarisregeling ven rijks wege wordt vastgesteld of aan goed keuring van rijkswege is onderwor pen. EEN MILJOEN GECOLLECTEERD VOOR TUINDORP OOSTZAAN De collecte die het Nederlandsche „Roode Kruis" op verzoek van het Nationaal Rampenfonds voor de slachtoffers van Tuindorp-Oostzaan heeft georganiseerd overschreed vol gens cijfers van hedenmorgen de één miljoen gulden. In 320 van de onge veer 400 afdelingen was de totale op brengst namelijk f 1.000.370,—. Een deel van dit bedrag is inmiddels overgeschreven op de gironummers t.b.h. Tuindorp-Oostzaan. ZATERDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor U en Uw gezin, lezing. 9.00 Gym. v. d. tfrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Water- st.). 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, praatje. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Vraaggesprek. 10.30 Gevar. progr. 11.30 Viool en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgelspel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Jazzmuz. 13.40 Sportnws. 14.10 V. d. jeugd. 14.45 Vrouwenkoor. 15.05 Streekuitz. 15.30 Gram. 15.40 Indrukken van een reis door China, lezing. 15.55 Radio Philh. ork. en so list. 16.40 Boekbecpr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Act. kunst- overz. 19.30 Binnen en buiten de grenzen, lezing. 19.40 Christus, zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Twintig vragen. 21.40 Reis op de plaats, hoorsp. 22.10 Gram. 22.15 Olymöische winterspe len 1960 te Squaw Valley. 22.30 Nws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Lichte muz. 23.30 Dansmuz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgenge bed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Metropole-ork. en solist. (12.30-12.33 Land- en tuinb. meded.). 12.50 Act. 13.00 Nws 13.15 15 Jaar geleden. 13.20 Lichte muz. 13.50 V. d. jeugd. 14.00 Mannenkoor. 14.25 Kunstkron. 14.55 Gram. 15.00 Amateursprogr. 15.15 Franse les. 15.30 V. d. jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. Oct. 16.50 Sportperiscoop. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Jour nalistiek weekoverz. 18.25 Amateurs progr. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang 19.30 Oïr.r. ork. en solist. 20.20 Lichtba ken, lezing. 20.30 Cabaret. 21.10 De Knipperbol, pol. praatje. 21.20 Ge var. proer. 22.15 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong-oud-eeuwig, ge sprekken. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 19.00 Olympische Winterspelen 1960. 20.00 Journ, cn weeroverz. AVRO: 20.20 Interv. 20.55 Maandelijkse TV- kron. 21.23 Gevar. progr (-22.20). GRAMMOFOONPLATEN (Over de 4e lijn) van 18-20 uur II. Hector Berlioz: 1. Ouverture „Béatrice et Bénédict". 2. Marche Troyenne uit „Les Troyens Cartha ge". II. Charles Gounod's „Faust" (4e en 5e bedrijf). III. Leo Delibes: Balletsuite Sylvia. IV. Camille Saint Saëns: Baccha- nale uit „Samson et Dalila". VATIKAANSE RADIO (31.10 m; 41.21 m; 48.47 m; 196 m.) 22.15 uur Wat denkt de h. Stoel over 61) De oude heer Reimerswaal, kleur tjes van agitatie op de wangen, dronk haastig zijn kopje leeg, humde en kuchte eens en baste toen: "Jos!" „Ja, meneer", zei Jos zo haastig als was hij op kantoor, zodat ieder een in de lach schoot. „Jos", begon Kees Reimerswaal, „jjj viert vandaag zilveren Jubileum bij N.V. Van Dooren. Je hebt daar helemaal geen drukte van willen maken, en dat kan ik begrijpen en ook waarderen. Het zijn voor ieder van ons zoals wij hier zitten, bewo gen maanden geweest. Dat we hier zitten zoals we hier zitten, is op zich zelf al een zegen." Jos zag hoe Me vrouw Brigitte, snel aangedaan, naar haar zakdoek zocht. Ingrid keek naar Fred, die haar nauwelijks merkbaar toeknikte. „Maar het is toch een feest", ging Kees Reimerswaal verder, „voor jou en voor ons. Jos, ik daal niet af in details, maar juist in deze tijd heb ben wijallemaal" hij zei het laatste woord met bijzondere nadruk „ervaren wat jij voor de zaak be tekent. Ze zeggen wel eens dat het geen verdienste is, dat je een kwart eeuw bij dezelfde baas bent blijven hangen, maar in jouw geval gaat dat zeker niet op." Jos zat voorovergebogen, de han den stijf ineengevouv/en tussen de knieën, staarde verlegen naar de grond. „Jij hebt getoond", vervolgde Kees Reimerswaal," dat je nart voor de zaak hebt en wat nog belangrijker is, hart voor je medemensen." Me vrouw Brigitte knikte naar Ans, het ging alles zo helemaal zoals zij het zo graag had gewild en ze was trots op haar man, die zo precies haar ge dachten onder woorden bracht. „Al wordt het dan geen openbaar feest, ik hou toch niet van die dingen, ik ben blij dat wij allemaal vanavond hier, bij jou thuis zijn. Hier zijn we onder elkaar. Ik met mijn vrouw, mijn kinderen en m'n kleindochter, en jij met je gezin." Hij wachtte even, ging toen verder „Je hobt de laatste maanden heel veel klaargemaakt, veel meer dan je gewone werk, en je moest maar af wachten hoe je dat alles werd geho noreerd. Je hebt er nooit over gekikt, maar ik, en Fred". HU knikte naar zijn zoon. „Wy hebben erover gedacht en gepraat". En toen vertelde hy Jos, welke be slissing ze genogen hadden. Jos zou geheel zelfstandig directeur van Van Dooren worden, wat ook financieel een aanzienlijke vooruitgang bete kende, en als jubileumgeschenk en blijk van waardering voor alles wat hij in de afgelopen maanden vóór de zaak gedaan had, gaf de oude heer hem voor vyfduizend gulden aan aan delen. Jos werd beurtelings rood en bleek en stamelde een paar dankwoorden. „Ik moet er nog byzeggen", glun derde de oude heer „dat van die aan delen is een idee van mijn zoon Fred". En Jos zag met verbazing, dat Fred Reimerswaal blozen kon. Maar dat was nog niet alles. Want Mevrouw Brigitte, zich lachend ver ontschuldigend om haar gebroken Hollands, zette een prachtig-geslepen kristallen pul met bloemen op tafel neer, die Marijke snel uit de hal had te voorschijn getoverd, en Ingrid had een bUzonder artistiek, zelfgebor- duurd wandkleed. „En dót is allemaal voor u", zei ze tot Ans. Het was Tom die begreep, dat zo iets niet met koffie kon worden ge vierd, en weldra stonden de wijngla zen op tafel. „Daar ga je Jos", zei Kees Reimers waal en allen stonden overeind. Jos klonk met iedereen. Nu stond hU te genover Fred Reimerswaal, die zUn glas hief. „Dat we 't samen maar net zo goed mogen doen als de laatste keer", grin nikte hy en Jos wist, dat de oude vete nu dood en begraven was. Nu het „officiële gedeelte", zpals Josien het noemde afgelopen was, werd het een heel gezellige avond. Mevrouw Brigitte die voor de Russen had moeten vluchten, vertelde met beeldende gebaren in haar grappig Hollands de sterkste verhalen, waar van allen genoten. Kees Reimerswaal, Fred en Jos haalden anekdotes uit de bollenstreek op, die de jongeren de den schateren van het lachen. Maar op een gegeven moment schoof Fred naast Tom. „Jij gaat naar Rotterdam, heb ik gehoord?" „Ja, meneer". „Waarom niet naar Wageningen?" „Ik wil in de handel. En dan een beetje weten van economie, nou 't al lemaal zo internationaal gaat worden en alles georganiseerd". „Heel verstandig", knikte Fred. „We zullen straks mensen nodig heb ben, die van méér zaken kaas gege ten hebben, dan alleen van bollen. Want je gaat toch in de bollen niet?" „Dat was ik wel van plan, meneer". „Eh ga je daar op kamers?" „Ik denk het niet!" „Nou ja, zo ver is het niet. En mis schien heb je hier een trekpleister zitten?" Hij knipoogde en vermaakte zich buitengewoon, toen Tom bloed rood kleurde, en zo gauw geen ant woord wist. „Zo af en toe", meende Fred, „moet je 'ns by me aanlopen. Ik wil wel 'ns weten wat ze je daar in Rotterdam wijsmaken. „Tom zag hoe Marijke met stralende ogen luisterde en hem toeknikte. „Dat zou ik graag doen, meneer", antwoordde Tom. „In Rotterdam theorie en bij u praktijk, dat kan me nooit kwaad doen". „Je hoeft natuurlijk niet per se de hele avond over bollen en economie te praten", plaagde Fred. „Dat is wel wat vervelend voor Marijke. Niet waar, Marijkemeu?" „Het is merkwaardig", vond de oude Kees Reimerswaal, die met twinkelende ogen het gesprek had aangehoord, „hoe zwijgzaam die twee jongelui opeens zijn". „Grootvader", zei Marijke, „u bent een slechte man", en om dat te be wijzen gaf ze hem een zoen. Het was mevrouw Brigitte die het eerst naar de klok keek en vond dat ze er niet helemaal nachtwerk van moesten maken. „Kom, kom", meende haar man, maar mevrouw Brigitte had hem reeds volledig onder de duim en zag erop toe dat hij voldoende nachtrust kreeg. De partij brak op. „Ga je mee Marijke?" vroeg Ingrid. Toen keek ze naar Tom en voegde erbij: „Of wou je dat eindje liever wandelen?" Tom had haar kunnen omhelzen. Ans en Jos stonden in de kamer. De meisjes hadden de rommel afge ruimd en» nog gauw omgewassen. Om de lamp blauwde nog sigarenrook. „Jos", zei Ans „Nu heb je zoveel cadeaus gehad „Nou jij dan?" „Ja ik vond het zo aardig van ze dat kleed zeg, dat heeft ze zélf helemaal gemaakt en die prach tige kristallen bowl, Boheems, geloof ik „Ben je tevreden?" „Ja maar er is nog iets. Iemand heeft jou een cadeautje wil len geven, maar ze durfde niet, bij al die mensen. Toen heeft ze my ge vraagd. het jou te geven, als er nie mand bij was". „Marijke", wist hij. Ze knikte. „Ze heeft me gevraagd om het aan jou te geven, en ik moest je vragen of je het ergens neer wilde zetten, waar je het iedere dag kon zien. Ze was erg blij zei ze, dat ze dit geven mocht, want ze wist dat jij het begrij pen zou". Ze liep naar de voorkamer en kwam terug met een langwerpig pak je in zijdepapier. Jos wikkelde het los en stond, zwygend, met zijn laat ste cadeau in de hand. In een smal, zilveren lijstje ston den, op ivorig getint karton, met strakke, zwarte letters de woorden gecalligrafeerd: Overwin het kwade door het goede. EINDE

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8