Katholieke middenstand te Leiden haalde de vijftig jaar met ere en vol jeugdig elan Huurvoorstellen regering lokken veel kritiek uit Uitslaande brand in lagere school in de Haverstraat te Leiden SCHUDEI'S JsZ'trr CITROEN Maillots wol en Mousse nylon B. de Koning Klaslokaal uitgebrand VRIJDAG 19 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 DE NRKM lééft, ook in Leiden. Dat weten we eens zo duidelijk nadat we aan de voorzitter van de afdeling Leiden, de heer J. C. J. Lambermont een bezoek hebben ge bracht. We zitten vijf minuten en er wordt getelefoneerd: de heer Van der Kloot, secretaris van de Leidse Mid denstandscentrale, wil iets bespre ken. Te horen aan de reacties gaat het over „scheerapparaten". „Kom over drie kwartier", zegt de NRKM-voorzitter en in de drie kwartier, die ons restten hebben we ervaren, dat de NRKM midden in de wereld van de middenstand staat. Dat de bond niet zó maar een orga nisatie is, waarvan je nu eenmaal lid moet zijn, maar dat zij dagelijks be zig is, actueel en terzake met de pro blemen, die zich in vele soorten en formaten voordoen. Eigenlijk wisten we het vóór dit bezoek ook al. Is de NRKM niet een van de meest-bezige afdelingen in Leiden, die geregeld weer de leden oproept en bijna om de drie weken in de kolommen van dit blad ver tegenwoordigd is? Heeft men niet de steeds actuele bijeenkomsten, waarop sprekers van naam interessante problemen be spreken; niet alleen over de midden stand, want men ziet graag over eigen muurtje heen, maar van wereldom vattende aard? Zo uit het geheugen puttend herinneren we ons bezoe ken aan de Sowjet-Unie via woord en beeld, lezingen over de Euro- markt, gesprekken over het huwe lijk, praatgroepen onder leiding van pater Rembertus, vrolijke avonden, zoals zang van de Maastreechter „Zaank en Klaank", operette-avon den, kerstsamenkomsten, en niet te vergeten de zondagmorgens met H. Mis en ontbijt. We denken aan de jaarlijkse bedevaart naar Heiloo en he bezoek aan de passiespelen te Te- gelen. De voorzitter meent, dat elk der 350 leden tenminste één van de vele jaarlijkse bijeenkomsten bezoekt en dus elk jaar de cyclus rond is. MAAR ER IS meer. Toen de voor zitter in de laatste ledenverga dering een opsomming gaf van wat het bestuur in één jaar zoal doet, ontlokte dit aan één der aanwezige leden de opmerking: „we wisten niet dat het zoveel was, daar moet u toch meer ruchtbaarheid aan ge ven". Maar dat doet het dagelijks be stuur nu juist niet. Men werkt liever in stilte, omdat de sfeer van rust het overleg ten goede komt.. De NRKM is de oudste Midden stands-afdeling in Leiden. Op 21, 22 en 23 februari aanstaande wordt het vijftigjarig jubileum gevierd. En dit is de aanleiding van het bezoek aan de plaatselijk voorzitter geweest en tot dit artikel, dat hierop volgde. De NRKM is de oudste én de grootste middenstandsafdeling in Leiden. Zij spreekt haar woordje mee in de Leidse Middenstandscen trale, die de drie middenstands-or ganisaties te Leiden, katholieke, al gemene en christelijke, overkoepelt. De heer Lambermont is van deze LMC mede voorzitter. En het ge sprek over de „scheerapparaten", waarvan we de portée uiteraard niet snapten werd door hem gevoerd uit hoofde van die functie, met de secretaris van de LMC, de heer Van der Kloot. 17R IS MEER schreven wij: een van de belangrijkste zaken, die de NRKM kan doen, via de Leidse Middenstandscentrale, is het ge meentebestuur adviseren over zaken, die de middenstand betreffen. Een enkel voorbeeld: er is een nieuwe winkelwijk gebouwd. Welke middenstanders zullen in deze wijk zich vestigen? De Leidse Midden standscentrale wil op dit beleid gaarne invloed uitoefenen en zij krijgt daartoe ook ruim de kans. Niet alleen dat men er op toeziet of twee en meer winkels van één branche de spoeling wat al te dun maken, de LMC wenst ook zoveel als dat mo- oorlog ondergedoken en niet meer boven water gekomen. Het noemen van slechts één naam zal tóch bij vele oudere Leidenaars een bron van herinneringen aanboren: „De Han ze", want dit was het visitekaartje waarmee de bond zich vóór de oor log presenteerde. En wellicht roe pen ook de namen van de voorzit ters, die er in de loop van een halve eeuw geweest zijn, beelden op. We noemen: J. Creyghton (1910), H. Spendel, Th. Stijnman, H. Simonis (1925), Th. M. W. Bergers (1930), H. L. Tobé; en na 1945: H. Simonis, F. C. de Hosson (tot 1950) en J. C. J. Lambermont. Het was de heer H. Simonis, die in 1945, waarschijnlijk op verzoek van „Den Haag", de af deling Leiden weer op poten zette. Hij werd al spoedig opgevolgd door de heer F. C. de Hosson, die tot zijn benoeming in 1950 tot diocesaan bondsvoorzitter, deze functie bleef bekleden. Hij werd opgevolgd door de heer J. C. J. Lambermont. An dere leden van het dagelijks bestuur op dit moment zijn: J. van Zijp, se cretaris en G. Heemskerk, penning meester, bijgestaan door J. Castelein als administrateur. Ten aanzien van andere bestuurs leden vóór de oorlog moeten wij op het geheugen van enige oudere leden afgaan; het gevaar bestaat, dat er namen vergeten worden, maar ook deze willen wij dan gaarne inslui ten op gezag van lezers, die beter weten. We horen namen van J. Schoon- dergang, G. J. van Deene, Th. M. Perquin, A. H. van Noort. en na de oorlog: H. P. Jansen, P. v. d. Drift, J. M. Doove, Chr. Lindenhoff en J. Pierrot. De geestelijke adviseur van thans is pater J. H. I. Niöuwenhuisen ofm. Zijn voorgangers waren: rector F. Bernefeld, rector R. Reynen en de paters M. Mulder, v. d. Donk, Schuur man, L. Zuidgeest en Haanen. Het zijn slechts namen, die we u kunnen voorzetten, maar heeft niet eens een wijs man opgemerkt, dat historie méér door namen dan door feiten wordt bepaald? Tenslotte iets over de feestviering. Een gouden feest moet waardig, maar ook leutig gevierd worden. Daarom heeft men tot carnaval gewacht, daar het bestuur toch niet aan een datum gebonden was. Een Plechtige Hoogmis in de Har- tebrugskerk, om 9 uur, opgedragen door de geestelijk adviseur wordt zondag 21 februari gevolgd door een feestelijk ontbijt. En maandag 22 februari gaat men „een avondje uit", naar het (ook) lustrumvierende „Jong en Jolig", dat in de Schouwburg een program ma biedt van zang en dans. Het dan sen wordt door de leden zelf voortgezet in het St. Antoniusclub- huis. Een tijd van ophouden is, naar goede carnavalszeden, niet gegeven. Op dinsdag 23 februari volgt de receptie van 1617.30 uur in het Gulden Vlies. En daarna het feest diner. In het voetspoor van Van Beinum De dirigent Bernard Haitink die met zijn collega Eugen Jochum be noemd is tot eerste dirigent van het Amsterdamse concertgebouworkest. De aanstelling gaat per 1 september 1961 in; in het komende seizoen zal echter reeds een groot aantal con certen onder hun leiding worden uit gevoerd. NV. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ LEIDEN Voor Kamerleden is de kous nog niei af Nou, en De minister-president van de Alge rijnse regering in ballingschap, Ferhat Abbes, heeft van Tunis uit per radio een oproep gericht tot de Europeanen in Algerië. De foto toont Ferhat Abbas tijdens deze toespraak Achter hem de vlag van de nationa listische beweging F.L.N. gelijk is, de gevestigde winkeliers te beschermen, als een stadswijk ver der uitgebreid wordt en nieuwe win kels gebouwd moeten worden. De middenstanders, die in een nieuwe winkel van een nog niet bezette wijk de strop van de eerste uren hebben gedragen, dienen een kans te krij gen als een wijk zich uitbreidt, hun positie te verstevigen en de klanten kring uit te breiden. Dus niet al te snel een tweede winkel in dezelfde branche. Gelukkig is het overleg met het gemeentebestuur van aan gename aard. De middenstand is ook in de raad in de katholieke frac tie door de NRKM-LMC-voorzitter vertegenwoordigd. Een ander pro bleem is dat van de gemeenschap pelijke verplichte winkelsluiting. Naast de Kamer van Koophandel laat de georganiseerde middenstand hierover haar stem horen. Goede verhoudingen onderhoudt men ook met de afdeling bijzondere wetten van de Leidse politie en met het ge organiseerd grootbedrijf. Prettig overleg bijvoorbeeld gaat elk jaar aan de drukke Sinterklaasweek vooraf met de werknemers- en werk gevers-organisaties. Dit zijn alle plaatselijke activitei ten. Recent voorbeeld is de betere verlichting van de Doezastraat, die door een middenstander in de raad namens de betrokken middenstan ders met succes bepleit werd. Maar ook landelijk gezien hebben de georganiseerde middenstan ders veel goeds kunnen bereiken. De voorzitter noemt de wijziging van de vestigingswet, de wet op de winkelsluiting, op het cadeaustelsel, het waarborgfonds voor de midden stand en niet te vergeten de uit breiding van de kredietmogelijkhe den, die ook de middenstanders wij dere perspectieven heeft geboden. Tot de wenselijkheden behoort nog de definitieve kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen. Geen wonder dat vele midden standers de noodzaak van het geor ganiseerd zijn begrijpen. Met haar ongeveer 350 leden vertegenwoor digt de NRKM 't overgrote deel van de Leidse katholieke middenstand. Katholiek zijn zij georganiseerd, al dus de heer Lambermont, omdat 't de vurige wens van de bisschoppen is, dat katholieken lid zijn van de voor hen bestaande vak- en standsorga nisatie, omdat de NRKM nu eenmaal ook principiële belangen verdedigt. Niet alleen de jaarlijkse sociale zon dagmorgen, de kerstsamenkomst, de bedevaart, maar ook het dr Van Beurdenfonds betekent de katholici teit van deze bond. Het „dr Van Beurdenfonds" verleent, waar nodig, financieel steun aan priesterstuden ten die uit de gezinnen der midden standers voortkomen. Ook hier geldt het solidariteitsbeginsel: allen voor een en een voor allen. Zorg voor de zonen uit de middenstand die pries ter willen worden is men zal het weten een in deze stand actueel vraagstuk. Sinds kort is dit fonds opgenomen in het alles samenvat tende Santos-fonds, dat zich mede het lot aantrekt van middenstanders die chronisch ziek geworden zijn en zich ook bemoeit met middenstan ders in financiële nood. Het is één fonds geworden, maar het werk is er niet minder omvattend of minder zegenrijk om geworden. Mét de voorzitter zeggen we na deze opsomming: het is eigenlijk on- De telefoon speelt een belangrijke rol in het werken van de huidige voor zitter, de heer J. C. J. Lambermont. nodig het bestaansrecht van een R.K. Middenstandsorganisatie te verdedi gen. Maar bij eengouden feest, is het goed, zich alle schoons ervan nóg eens bewust te maken. De midden standers zijn reëel-nuchter genoeg om in het zonnetje van „jubileum tevredenheid" géén zonnesteek op te lopen. VIJFTIG JAAR is een lange tijd. Eigenlijk zou men een terugblik moeten werpen, maar het afdelings archief biedt niet veel. Het is in de De voorstellen van de ministers in verband met de naderbij komende huurverhoging van 20 ingaande 20 april a.s. hebben in de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer zeer veel kritiek uitgelokt. Het betreft vooral de wijziging van de huurwet. Voorts blijken verscheidene fracties erg weinig te voelen voor een verho ging van de grondbelasting en aan gaande de personele belasting dringt de hele Kamer er bij de regering op aan, een nota van wijzigingen in te dienen, waardoor een verhoging van de normale bedragen als gevolg van de voorgestelde huurverhoging zal worden voorkomen- Vele Kamerleden vragen zich af, hoe het mogelijk is, dat de regering een belasting, waarvan vrijwel ieder, een erkent, dat ze uit de tijd is, thans wenst te gebruiken om er een hogere bate voor de schatkist mee te ver krijgen. Waardering voor de zgn. na tuurlijke meestij ging der personele belasting met de huurverhoging kon geen der Kamerleden opbrengen. Voor vele Kamerleden is het door slaggevend, wat betreft de komende huurverhoging, welke bestemming de regering wil geven aan de hogere huuropbrengst van de woningwetwo ningen. Zij willen daarmee de onder- houdsfondsen van de woningbouw verenigingen versterken eh voor de oudere woningwetwoningen-tot enige reservevorming overgaan. Andere Kamerleden, die de voor gestelde huurverhogingen rechtens vinden toekomen aan de huiseigena ren, willen zodanige voorwaarden ge steld zien, dat een goed onderhoud der woningen gewaarborgd is. Wel licht kan het toezicht van de gemeen telijke instanties van Bouw- en Wo ningtoezicht verscherpt worden. Tot de talrijke vragen, waartoe de huurverhogingsvoorstellen aanleiding geven behoort, wat de regering denkt te doen als compensatie voor de zo genaamde achtergebleven groepen, die niet als de werknemers een huur- compensatie krijgen- Do socialistische oppositie is van mening, dat, indien er voor 1 april geen verbetering van de pensioenen en van de sociale uitkeringen gerea liseerd kan worden, de regering de huurverhoging maar een half jaar of langer moet uitstellen. modekleuren. Nu op onze gehele collectie 25% KORTING. Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg Goemaat Katwijk Rijnsburg (Advertentie) Vannacht om tien over twee werd een winkelier, wonend aan de Haver straat te Leiden gewekt door het ge luid van brekend glas. Uit het venster kijkend zag hij vlammen hoog oplek ken langs de gevel van de openbare lagere school aan de Haverstraat. Een klaslokaal op de eerste verdieping stond in brand. Hij waarschuwde ogenblikkelijk de brandweer, die eni ge minuten later met volledig mate rieel voor de deur stond en het vuur met twee nevelspuiten en één lage- drukspuit aangreep. De vlammen loeiden tot boven het dak uit en de hitte was zo groot, dat de ruiten van het huis tegenover de school spron gen. Gelukkig is dit deel van de Ha verstraat niet intens bewoond. De wind dreef vonken van het vuur over en op de daken van de huizen tegen over de school, maar gevaar voor uit breiding van de brand bestond er niet. Intussen waren de bewoners van huizen in de omgeving door het ru moer gewekt en al spoedig was er in de Haverstraat een gedrang van ang stige mensen, die aanstalten maakten om hun huisraad in veiligheid te brengen. Zo ver behoefde het geluk kig niet te komen. Dank zij 't krach tig ingrijpen van de brandweer en mede door het feit, dat deze school bijna geheel uit beton en steen is op getrokken, konden de brandweerlie den het vuur tot één klas, de eerste, beperkt houden. Dit lokaal brandde geheel uit, het er onder liggend lo kaal en aangrenzende klassen kregen schade, maar voor het overige bleef de gehele school intact. Om half vier was het vuur geblust en kon de brandweer inrukken. De oorzaak van de brand moet wor den gezocht in oververhitting van een oliehaard door een defect in de toe voer. De voorafgaande avond hadden omwonenden al een vreemd fluitend geluid gehoord, dat tot het uitbreken van de brand heeft voortgeduurd. Waarschijnlijk was dit geluid het ge volg van zeer hoog branden van de oliekachel. Het hoofd der schood, de de heer D. Kolvers, heeft besloten de leerlingen vandaag vrijaf te geven om de gelegenheid te hebben de scha de aan de school te doen herstellen. STATENLOZEN HEBBEN RECHT OP WEDUWEN- EN WEZENUITKERING Op grond van een bepaling van het hoge gezagsorgaan der Europese Eco nomische Gemeenschap blijken sta tenloze weduwen en wezen recht te hebben op een uitkering krachtens de algemene weduwen- en wezenwet Bij de toepassing van de algemene weduwen- en wezenverzekering, die op 1 oktober 1959 van kracht is ge worden deed zich het merkwaardige feit voor, dat deze uitkering gewei gerd werd aan weduwen en wezen, die statenloos zijn, ook al wonen zij reeds tientallen jaren in Nederland. Ofschoon het mogelijk was hen krachtens algemene maatregel van bestuur voor de toepassing van deze wet met Nederlanders gelijk te stel len is deze ministeriële maatregel tot nu toe niet verschenen. Met name in de grensstreken van Groningen en Drente bevinden zich ongeveer dui zend statenlozen, voor het overgrote deel geen arbeiders. Een bijzonder schrijnend geval in de gemeente Em- men was voor de KAB daar aanlei ding de aandacht van de Sociale Ver zekeringsraad (het toporgaan van het overleg op dit terrein) op deze kwes tie te vestigen. In het overleg tussen het departement en sociale verzeke ringsbank is thans komen vast te staan dat op grond van de bepalingen van artikel 4 van verordening nr. 3 van het hoge gezagsorgaan der Euro pese Economische Gemeenschap de bank verplicht is om de weduwen en wezenuitkeringen ook toe te kennen aan hen die uitsluitend op grond van het feit, dat zij statenloos waren, aan vankelijk werden afgewezen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7