JEUGD POLITIEVAK S.F.L.-Leiden hield vrolijke Schaapjesavond" HET GEMAK DIENT DE MENS WOENSDAG 17 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Met toneelspel, muziek en dans Alle medewerkers aan het Sint Franciscus Liefdewerk, die dit jaar de schaapjes van „De Spreeuwpot" hebben geweid, kregen gisteravond een gezellige vastenavondviering („schaapjesavond") aangeboden in St. Antoniusclubhuis. Er waren „maar" 140 schapen uit gezet in de verre omgeving van Lei den maar het aantal feestvierenden was wel enige malen zo groot. Voor dat het programma kon beginnen, had pater G. de Ponti, al diep in de zorgen gezeten door de (bijna te) overvloedige belangstelling. In zijn welkom wijdde de pater en kele ogenblikken aan de medewer kers, die het S.F.L. dit jaar door de dood ontvallen zijn. Er werd voor hun zielerust gebeden. Direct hierop vroeg pater De Ponti de aandacht voor de r.k. toneelver eniging „JSlckerlyck" uit Sassenheim, "die onder regie van de heer M. J. A. „Potasc h en Perlemoer met vacan- Post, een opvoering gaf van de klucht tie". Het is een repertoirestuk van „Elckerlyck", dat reeds met succes werd opgevoerd in vele plaatsen in Rijnland en de Bollenstreek. Maar desondanks is er hartelijk gelachen om het dwaze verhaal van Johan en Jan Blaaser. Potasch en Perlemoer, firmanten in textiel, zijn elkaar na een jaar van niet-vruchtbare samenwerking, beu. Ze scheppen op over hun vacantie: de een gaat naar Mallorca, de ander naar Nice. Aggenebbish: laat ze elkaar nu tegen komen in pension „Rust en Vreug de"! Ze zouden geen Potasch en geen Perlemoer heten, als ze elkaar niet weer dadelijk in de haren zaten. Maar bij me gesond: de zaken gaan door dank zij Oom Stein, die het tweetal is nagereisd. En hoe! Ze willen miljo nairs worden met een handeltje in paarlemoeren knoopjes en het draait allemaal anders uit, dan iedereen verwachten zou. Het moet gezegd worden: „Elker- lyck" heeft iets bijzonders gemaakt van dit stuk. Het is amateurtoneel van hoog gehalte. Het valt, bijvoorbeeld, lang niet mee om een hele avond ge concentreerd te zijn op een zo moei lijk dialect als dat van de Joodse han- delaaratjes. Voegen we daarbij nog de Arie Schoonderwoerd De Bezemer en Loek Massaar, „The Green Leaves" groene blaadjes aan de oude SFL- stam gaven een proeve van hun muzikale prestaties. wijze, waarop kenmerkende „slim migheidjes" werden gekarakteriseerd en de uitstekende mimiek van de verschillende spelers vooral van die in de titelrollen dan kunnen we niet anders dan met ontzag en ple zier terugdenken aan dit dwaze en toch wat weemoedige toneelstuk. De zaal was gul met applaus en alle spelers kregen als dank een presen tje. Ter afwisseling werd in de pauze een verloting gehouden en vroeg het clubhuiswerk de aandacht van zijn weldoeners voor een nieuwe binding voor de jeugd: de muziek. Arie Schoonderwoerd De Bezemer en Loek Massaar als het duo „The Green Leaves" zongen bij hun gui taar het bekende liedje „Till I kiss you". Hun tweede nummer was alleen instrumentaal een wat minder be kende „rag". „De Spreeuwpot" telt nu twee mu- ziekclubjes van acht leerlingen, die les krijgen van de in Leiden welbe kende Surinamer, Dolf Delprado. Na afloop van de toneelvoorstelling was er bal onder leiding van Evert Castelein. De dansmuziek werd ver zorgd door „The O.K. Rhytm Stars" o.l.v. Frans Houps. KIND ONDER AUTOBUS De tweejarige Peter Groenewold uit Groningen is gistermiddag aan de Hereweg te Groningen onder het rechterachterwiel van een trolleybus gekomen en op slag gedood. Bij een halte stapte een 70-jarige vrouw uit de bus. Zij droeg haar kleinzoontje Peter op de linker arm en had voorts een tas in de hand. Bij het uitstappen hield de vrouw de stang, bij de uitgang van de bus, nog vast, toen zij al buiten de bus stond. Op dat moment liet de chauffeur de deur dicht klappen en reed weg. De vrouw raakte bekneld en werd mee gesleurd. Het kind viel op de grond er, raakte onder het rechterachter wiel van de bus en was op slag dood. Is het waarwat ze over melk zeggen DE AMBIEERT NIET Bij de politie hoort men momenteel dezelfde klachten als reeds enige jaren geleden bij de zee vaart. Het is erg moeilijk om personeel aan te trekken; er bestaat weinig interesse voor het vak. Overal waar men komt, of dit nu is in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag of Utrecht om maar enkele van de grootste steden te noemen, hoort men dat er vacatures zijn. Wat kan hier toch de oorzaak van zijn 'c ZUCHT NAAR EEN GEMAKKELIJK BAANTJE EN LAGE SALARIëRING ZIJN ONDER MEER OORZAKEN VAN DE GERINGE ANIMO. Wij spraken over dit probleem deze week met een der hoogste po- litie-autoriteiten in den lande, die het complex van problemen als volgt omschreef „Het komt zelfs voor, dat mensen die reeds jaren in het vak zitten en het liefhebben, de politiedienst verlaten; dat zijn toch wel tekenen aan de wand. Wat de laatsten betreft, hier is siirake van een te lage salariëring. Ervaren politiemannen met een prachtige staat van dienst vinden soms een beter betaalde betrekking in het bedrijfsleven, waar men der gelijke ervaren mensen dikwijls heel goecj kan gebruiken. Het salaris geeft in die gevallen dus de doorslag. Het is algemeen bekend, dat de salariëring van rijks- en gemeentepersoneel lager ligt dan dat van de werkers in het bedrijfs leven. Reeds geruime tijd worden er pogingen aangewend om de rijks- en gemeentesalarissen op te trekken, maar het is nog steeds in de pen en er zijn nog geen resultaten ge boekt". Het is zwaar werk „Daar staat tegenover, dat de werkzaamheden bij de politie heus niet zo licht zijn en dat het regel matig voorkomt, dat men buiten de eigenlijke diensturen nog moet over werken en in zekere mate gebonden blijft. Bovendien is het een vak, dat de aspirant niet aanwaait. Er moet voor gestudeerd en getraind worden, want de politieman draagt een grote ver antwoordelijkheid. Hij moet een grondige wetskennis hebben, maar daarnaast moet hij steeds lichame lijk in prima conditie verkeren en ook dat moet worden bijgehouden. Hij heeft wisselende diensten, over- •oooooooo Tijdens zijn verblijf in New Delhi heeft de Russische partijleider en premier Nikita Chroesjtsjef samen met premier Nehroe een bezoek ge bracht aan het Russische paviljoen op de grote Internationale landbouw- beurs. Foto: Het glas(melk) werd geheven op de goede betrekkingen. dag en 's nachts, hij moet door weer en wind, kortom er wordt zeer veel van hem verlangd. Hij moet weten te gehoorzamen, moet echter ook over persoonlijk initiatief beschikken, moet tact hebben en veel zelfbe heersing, kortom de goede politieman is wat men pleegt te noemen schaap met vijf poten en die zijn moeilijk te vinden. In vele andere landen worden de politiemensen beter betaald. In Duitsland zelfs met ongeveer het dubbele van hier. Men behoeft zich dus eigenlijk niet te verwonderen over het verdrietige feit, dat in Ne derland vakbekwame politiemannen een andere betrekking accepteren, wanneer zich die mogelijkheid voor doet". Geen aantrekkingskracht „En kan men dan geen nieuwe mensen genoeg opleiden vroegen wij. „Het aantrekken van jong perso neel stuit eveneens op moeilijkheden. Naast het feit van de lage sala riëring, die natuurlijk weinigen zal trekken, komt daar nog bij, dat een groot deel van de hedendaagse jeugd, de spirit en het gevoel voor roman tiek mist, die noodzakelijk zijn om het politievak te ambiëren. Velen hen geven de voorkeur aan een rustige goedbetaalde betrekking er gens op een kantoor of in een fa briek, waar men zijn werk verricht 8 of zelfs 9 tot 5 en dan geheel vrij is. Waar men vooraf weet, wat te doen zal hebben en waar niet voor onverwachte, onaan gename verrassingen kan komen te staan. Het is deze tende'ris bij de jeugd, die oorzaak is van het gebrek aan voldoende jonge krachten in mili taire-, zeevaart- en politiekringen om maar enkele voorbeelden te noe men. Daarbij komt bovendien nog, dat in al deze kringen discipline zeer belangrijk is en daar ontbreekt het bij vele moderne jongeren ernstig aan. Dat is de reden dat zij dergelij ke betrekkingen niet wensen". Voorzichtigheid geboden En zou een aanmerkelijke salaris- verbetering de grootste moeilijkhe den oplossen „Een aantrekkelijke salariëring zou misschien in staat zijn het enthousiasme groter te maken voor een dergelijke werkkring. Ze zou het verlies van vakbekwame krachten kunnen voorkomen, maar of het een oplossing zal zijn voor de werving is een open vraag. Ongetwijfeld zul len zich meer jongelui melden voor de politie-opleiding, maar of dit wer kelijk geschikte krachten zullen zijn valt te betwijfelen. Zij die zich slechts laten lokken door geld, kun nen moeilijk de juiste mentaliteit voor dit beroep bezitten, want men maakt niet alleen door de opleiding een goed politieman, neen, de aspi rant moet in wezen de juiste feeling hebben voor dit beroep. Men zal in oooooooo zo'n geval bij de werving extra voor zichtig moeten zijn om het kaf van het koren te scheiden. Het is helaas een droevig tijds verschijnsel, dat het schitterende po litievak blijkbaar zo weinig aantrek kingskracht op de jeugd heeft, want de politieman is in de ware zin des woords de dienaar der gemeenschap. Maar tot het dienen van de gemeen schap zijn nog slechts weinig jonge ren bereid 1" (Nadruk verboden). „EXPOSITIE ZELFBEDIENING" Het bestuur der te Arnhem geves tigde Vereniging van Zelfbedienings- bedrijven heeft, naar wij vernemen, besloten de volgende „Expositie Zelfbediening" in de tweede helft van april 1961 te houden in het jaar- -v x.., beursgebouw te Utrecht. Dit zal dan Deze foto toont brandweerlieden tijdens het blussen van een brand, welke de zesde expositie in deze trant wor- dinsdag woedde ln de noordoostelijke vleugel van Glamis Castle te Angus den. in Schotland. Het kasteel, dat wordt bewoond door de graaf en de gravin In de periode van 1 januari 1959 van Strathmore, zou het oudste bewoonde huis van Groot Brittannië zijn. tot 1 januari 1960 is het aantal zelf- Het is het geboortehuis van prinses Margaret. bedieningsbedrijven in Nederland toegenomen met rond zevenhondrd tot een totaal, op laatstgnoemde da tum, van rónd zeventienhonderd. Volgens het bestuur der veren, van zelf bedieningsbedrijven mag wor den aangenomen dat dit soort be drijven in ons land twintig procent van de totaal-omzet in kruideniers waren voor hun rekening nemen. Tijdens de in de tweede helft van april 1961 te houden expositie zal het congres van de vereniging van zelfbedienings-bedrijven worden ge houden. IUST U GRAAG EEN BORRELTJE? Zori fel Uw .fel» C«>J Poitcrtjtt in de mond h In handig platte doosjes d SS cent oefening bevriezingen aan de voeten opliepen, worden nog steeds ver pleegd in het Centraal militair zie kenhuis in Utrecht. Tijdens de nach telijke oefening vroor het drie tot tien graden. Het is voocgekomen dat de maaltij den onregelmatig en soms koud wer den verstrekt. Eén compagnie heeft op een dag helemaal geen warm eten gehad. (Advertentie) TEKORTKOMINGEN BIJ LEGEROEFENING Staatssecretaris Calmeyer heeft de indruk dat er bij de half januari ge houden oefening van de twaalfde ge vechtsgroep enkele tekortkomingen waren. De chef van de generale staf heeft inmiddels de nodige maatrege len genomen om herhalingen te voor komen. De twee militairen die bij deze LOONSVERHOGING IN DE SUIKERVERWERKENDE INDUSTRIE Tussen de werkgevers- en werk nemersorganisaties in de suikerver werkende industrie is overeenstem ming bereikt over een loonsverhoging van vijf procent met terugwerkende kracht van 1 januari 1960 af. Aan het college van rijksbemiddelaars is ver zocht aan deze verhoging goedkeu ring te hechten. De suikerverwerken de industrie omvat cacao, de cacao bonen verwerkende industrie, de chocolade- en suikerwerkindustrie, alsmede de koek-, banket-, beschuit-, biscuit- en waf elf abrieken. Op weg naar de „Badkuipenrallye" te Amsterdam, passeerde vanmiddag om één uur een der deelnemers Zoeterwoude. De fotograaf kon nog juist een foto maken, hoewel dit vreemde vehikel, dat het nuttige met het aan gename verenigt, een opvallend hoge snelheid wist te ontwikkelen. De deelnemer, de heer Jan Kuypers, aannemer te Schiedam, heeft als ondersteuning van zijn pot een eenvoudig chassis gemonteerd, waarin een bromfietsmotor werd aangebracht. Kruissnelheid is 30 kilometer per uur, het benzine-verbruik één op veertig en de mogelijkheden van dit voertuig zijn zoals men ziet veelsoortig. De „badkuipenrallye" te Amsterdam, waaraan de meest vreemdsoortige vehikels kunnen deelnemen, werd hedenmiddag om half vier gehouden ter gelegenheid van de automobieltentoonstelling in de RAI te Amsterdam. De rit voerde de rallye-rijders van het oude RAI-gebouw naar het nieuwe en terug. Zij stond onder auspiciën van het blad „Autovisie". De foto laat zien, dat het nuttige, huishoudelijke voorwerp geheel com pleet is en o.m. voorzien van stortbak, verjaarskalender en „kiekeboe". Brand in hei geboortehuis van Prinses Margaret Badkuip-racer bij Zoeterwoude gesnapt

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6