De duikbootjacht in Argentinië De Windmakers Aantal Amerikaanse toeristen in Europa tegen 1965 verdubbeld visie op televisie MAN MAN MAANDAG 15 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA S Schip wilde niet varen Sinds zaterdagmiddag zit de direc- H. M. DE KONINGIN TERUGGEKEERD H. M. de Koningin is gisteren in Nederland teruggekeerd van een tiendaagse vakantie in Zwitserland. Grotere dieptebommen Schout-bij-nacht Clement, de Ar gentijnse minister van marine, heeft zondagavond verklaard, dat de vijf Argentijnse oorlogsschepen en de vliegtuigen, die deelnemen aan de jacht op de onbekende duikboot of duikboten in de Golfo Nuevo, spoedig zulen trachten de loop der gebeurtenissen te verhaasten. Zater dag heeft de Argentijnse marine de beschikking gekregen over diepzee- bommen, die een uitwerking tot op 250 meter diepte hebben. Tot dusver beschikte men over bommen, die slechts tot 60 meter diepte werkten. Volgens peilingen bevindt de ge heimzinnige duikboot zich op een diepte van 200 meter op de bodem van de Golf. Tengevolge van aan vallen van vliegtuigen van de Ar gentijnse marineluchtvaartdienst zou de schroef van het vaartuig bescha digd zijn. In een communiqué van de marine werd zaterdag gezegd, dat er zich tenminste twee duikboten in de baai bevonden. Een blad in Buenos Aires wist te melden, dat er d^ie duikbo ten van het zelfde type voor de in gang tot de baai koersten om de landacht van de Argentijnse marine af te leiden. Deze duikboten zouden Aetherklanken DINSDAG HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7-10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Fianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Hammondorgelspel. 11.15 voor de zieken. 12.00 Jazzmuziek. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwru- briek. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of gram. 13.20 Metropole orkest en zang. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14-40 Schoo1 *adio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Cello en piano. 16.00 De opvattingen van Albert Schweit zer over het leven van Jezus, lezing. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Theaterork. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gespro ken brief uit Parijs. 19.10 Radiowed- stryd. 19.50 Journ. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Viool en altviool. 22.30 Nieuws en beursber. van New York. 22.40 Gitaarspel. 23.00 Tien jaar Teisterbant, lezing. 23.15 Jazz. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgenge bed en overweging. 8 00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 10.35 Idem. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.... voor uit, lezing. 12-00 Middagklok nood. klok. 12.03 Promenade Ork. en sol. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Promenade ork. (verv.). 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 15 Jaar geleden, praatje. 13.20 Platennieuws. 13-35 Lichte muziek. 13.55 Sopraan en pia no. 14.35 Voor de plattelandsvrou wen. 14.45 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Regeringsuitz.: Eco nomische ontwikkeling van Nieuw- Guinea's bevolking, door dr. P. J. van Dooren. 18.00 Amateursprogr. 18.20 Pol. gesprek. 18.30 Motet- en madri gaalkoor. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Gram. 20.30 Oude muziek. 21.05 In het be gin schieD God hemel, en aarde, le zing. 21 25 Kamermuziek. 21.50 In het begin schiep God hemel en aarde, lezing. 22.10 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Gezin en huwe lijk. lezing- 22.50 Radio Philharm. or kest, koor en sol. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIE-PROGRAMMA'S 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Documentair progr. 20.40 Wetensch. film. 21.00 Natuurfilm. 21.10—22.25 Speelfilm. contact onderhouden met duikboot of duikboten in de baai. In de Argentijnse hoof stad werden in het weekeinde pamfletten ver spreid, waarin werd gezegd, dat „Sowjet-duikboten geen bedreiging voor de Argentijnse soevereiniteit vormen". De vlugschriften waren kennelijk afkomstig van de commu nistische partij. De Russische eerste vice-president Mikojan heeft als zijn oordeel over de jacht in de Golfo Nuevo te ken nen gegeven dat de Argentijnen „al leen maar een heleboel vis zullen doden". Hij zei dit toen het vlieg tuig, waarmee hij van Cuba op weg was naar Oslo, een tussenlanding maakte in Stephenville op New foundland. De Russische attaché in Buenos Aires heeft tegen journalisten gezegd dat er zich op het ogenblik geen Russisch oorlogsschip bevindt bij de kust van Zuid-Amerika. Het vermoeden, dat er ondanks alle ontkenningen toch wel een duik boot aanwezig is, wordt versterkt door het bericht, dat men ergens op het strand van Golfo Nuevo het lijk gevonden zou hebben van een onbe kende kikvorsman. Men vermoed, dat deze deel uitmaakte van de be manning van de geheimzinnige duik boot. Op het lijk en de uitrusting van de kikvorsman zou niets gevon den zijn dat tot identificatie kon leiden. Zelfs de opschriften op de zuurstofhouders bleken zorgvuldig weggehaald te zijn. De kikvorsman zou gedood zijn door een dieptebom toen hij bezig was herstelwerkzaamheden uit te voeren aan de geheimzinnige duik boot. De Argentijnse marine heeft niets hierover willen zeggen. Er zijn nog strengere maatregelen genomen om de operaties van de marine geheim houden. Naar wij van de marinevoorlich tingsdienst vernemen, heeft zaterdag een flottielje van de Nederlandse koninklijke marine, dat oefeningen houdt in de Caraibische Zee, sonar- contact gehad met een „niet geïden tificeerd voorwerp", dat aangenomen wordt een onderzeeboot te zijn ge weest. Het contact via de onderwater- apparatuur is tot stand gekomen op 25 mijl ten westen van Willemstad. tie van de werf Craar Peter van de GistenniddaK 0tn half vijf landde op Zaanlandse Scheepsbouwmaatschap- ,,.A pij te Zaandam met de handen in het Soesterberg de militaire Dakota, haar. De „Loutre Consol", een motor schip, dat voor een Canadese rederij gebouwd was, zou te water worden gelaten. De echtgenote van de pre sident van deze firma sprak, nadat de champagnefles tegen de boeg ge broken was de woorden: „Ik wens u een behouden vaart". Maar het schip voelde er meer voor om be- waarmee de koningin van Genève af de terugreis had gemaakt. MINISTER DE POUS NAAR SYDNEY De minister van Economische Za ken de heer J. W. de Pous, zal zater- houden op de wal te blijven. Het dag 20 februari van Schiphol ver gleed 10 centimeter naar het water trekken met bestemming Sydney, en bleef toen hangen. In allerijl wer- waar op 23 februari het „Internatio- den drie kleine sleepbootjes gechar- nal Congress of Scientific Manage- terd maar het nieuwe schip bleef ment" wordt geopend. Minister De koppig. Pous had reeds vóór zijn toetreding Ten einde raad belde men toen de tot het kabinet in mei 1959 aan de rederij Goedkoop, die onmiddellijk organisatoren van het congres toe een sleper van 400 paardekrachten gezegd, een inleiding te houden over stuurde maar ook die moest onver- een technisch onderwerp. De minister richter zake terugkeren. Men wil nu wil gaarne deze toezegging nakomen, tot morgen wachten, alvorens nieu- Begin maart keert minister De Pous we pogingen te ondernemen. naar Nederland terug. De postbeambten op het vliegveld van Dusseldorf hebben zich gewapend tegen het de gehele dag durende lawaai van startende en landende vliegtui gen: Oorkappen, die als een hoofdtelefoon worden gedragen. Het lawaai wordt aanmerkelijk minder hinderlijk en's winters is het nog lekker warm ook! De kraamverpleegster is in het paleis Helen Rowe, de verpleegster die koningin Elizabeth II zal bijstaan bij de geboorte van haar derde kind, heeft zondag haar intrek in het Buc- kinghampaleis genomen. De konink lijke baby wordt deze week ver wacht. Miss Rowe is een grijze dame van over de zestig die de koningin ook heeft bijgestaan bij de geboorten van prins Charles en prinses Anne. Uittocht der Chinezen Meer dan duizend Chinezen, de eerste groep van de 3000 a 4000 Chi nezen, die uit Indonesië naar China wensen te repatriëren, zijn zaterdag aan boord van het Nederlandse schip „Tjitjalengka" naar Zuid-China ver trokken. Zij gingen, beladen met tassen en keukengereedschap, na afscheid te hebben genomen van wenende fami lieleden, onder geleide van gewa pende politie-agenten aan boord. Drie schepen die de communistisch- Chinese regering voor het vervoer van de Chinezen uit Indonesië naar China heeft gehuurd, liggen op de rede om nog ongeveer 2200 anderen te repatriëren. Volgens de Indonesi sche autoriteiten zullen in totaal zes schepen voor dit doel uit China naar Indonesië komen. In de havenplaat sen verzamelen zich thans Chinezen uit alle delen van Indonesië om te repatriëren. Bij verlenging van gemiddelde vacantie Sedert de oorlog hebben Ameri kaanse staatsburgers vijf miljoen rei zen naar Europa gemaakt. Het aan deel van 1959 was 700.000. Naar schat, ting van een studiecommissie van de „European Travel Commission", een vereniging van Europese nationale organisaties voor toeristenwerving, zal dit aantal in 1965 ongeveer ver dubbeld zijn. Aan dit onderzoek hebben trans atlantische vervoermaatschappijen, reisbureaus, olieconcerns, hotelmaat schappijen en wegvervoerbedrijven meegewerkt. Het is gebleken, dat nog zeker twaalf miljoen Amerikanen een be zoek aan Europa willen brengen. Men vindt deze zowel in de hoge inko mensgroepen als in de lagere. Ook bij studenten en genaturaliseerde Amerikanen is de belangstelling aan zienlijk. Vele Amerikanen, zo stelde de commissie vast, hebben de mid delen om te reizen, maar hun kennis van Europa is te gering om er een speciale reis aan té wagen. Geconsta teerd werd, dat door meer intensieve voorlichting de stroom van Ameri kaanse toeristen naar Europa stellig nog kan aangroeien. De ETC-commissie stelde vast, dat een groot deel der Amerikanen voor „zelfontwikkeling" naar Europa komt. Een minstens even groot aan tal wenst een Europese vakantie „to have fun", om pret te maken. Dit brengt de studiecommissie tot de con clusie, dat de ontspanningsmogelijk heden, de zuivere vakantie-attracties en de culturele en opvoedkundige voordelen van een reis, die thans ge scheiden thema's van Europese pro paganda. en voorlichtingsdiensten zijn, gemengd moeten worden opge diend. De Amerikaanse reisagenten vormen een belangrijke inlichtingen- groep. Meer echter verneemt de Ame rikaan van vrienden, die in Europa hebben gereisd. De commissie merkte verder, dat in de vijf miljoen reizen 1,4 miljoen „herhalingsreizen" begrepen waren van Amerikanen, die twee of meer keren Europa bezochten. Zij behoren voornamelijk tot de weigestelden, waarvan zestig percent bestaat uit vrouwen. Vastgesteld werd, dat voor namelijk zij, die een langere, dan ge middelde vakantie hebben, een reis naar Europa maken. Indien na 1965 de Amerikaanse gemiddelde vakan ties niet worden verlengd, dan zal de groei van het Amerikaanse toeris me naar Europa door de tijdsfactor vertraagd kunnen worden. De com missie heeft voorts bemerkt, dat een niet onaanzienlijk aantal toeristen het voorjaar voor een Europese va kantie kiest( in de eerste plaats, om dat men ons werelddeel dan op zijn mooist vindt en men minder toeris tische drukte ontmoet en in de twee de plaats vanwege lagere vervoers- en verblijfstarieven. De ETC-com missie meent daarom, dat voorlichting voor reizen buiten het Europese hoofdseizoen zijn voordelen zal heb ben. De commissie stelde voorts vast, dat de Europese „reisindustrie" niet moet denken aan een Amerikaanse massamarkt te verkopen. Een derde deel van het Amerikaanse bezoek aan Europa betreft zakenreizen. Een tweede derde deel behoort tot de groepen reizigers, die volledig ver zorgde tochten maken op een beperkt budget. Het laatste derde part wordt gevormd door geregelde reizigers, die luxe en eersteklas bediening eisen en met Europa reeds vertrouwd zijn. Van Noorse vakverenigingszijde is de staatsradio gevraagd één dag per week „vrij van televisie" te houden, zodat de leden niet van vergaderingen zullen wegblijven om de televisie te kunnen zien. (Van onze t.v.-medewerker) Europees danstoernooi In het Kurhaus van Scheveningen stonden zondagavond de AVRO-ca- mera's opgesteld voor een reportage in Eurovisieverband van het Euro pees danstoernooi. In deze landen- wedstrijd voor amateurs in de mo derne dansen hebben Engelse, Deense en Nederlandse paren gewedijverd cm de titel- Maar ook de oude dans is aan haar trekken gekomen, dank zij het Engelse kampioenspaar Do- reen Edwards en Harold Hulley. Om de variatie nog uit te breiden was het wereld-kampioenspaar Dorin Key en Len Patrick gemeld met Latijns- Amerikaanse dansen. Er was dus voor elk wat wils en vooral het oog kon ruimschoots te gast gaan. En als- of het nog niet genoeg was, kwam ook het jeugdige Duitse zangsterretje Conny Froboess op het scherm, afge wisseld met het vrolijke Engelse zangtrio De Barry Sisters, bekend van de BBC-televisie. Vooraf was gegaan een nieuwe aflevering over film kunst. Deze keer was aangekondigd Bert Haanstra van wie men eerder op het scherm fragmenten heeft kun nen zien van de speelfilm „Fanfare", maar vooral uit de prachtige docu mentaire „Glas". KRO op zaterdag Na de uitzending van vier weken geleden, die zoveel opschudding heeft verwekt, is de KRO thans gekomen met een gevarieerd samengesteld za terdagavond-programma, in hoofd zaak in het buitenland aangekocht, dus met minder weerstand en zonder veel persoonlijke inspanning. De grootste uitschieter was naar onze smaak de Franse imitator die koste lijk zijn nummer aan de man bracht. Gastvrouwe was Joekie van der Valk, charmant als steeds, met geijkte ge baartjes en tenslotte (in)compleet met strapless. De uit Amerika terug gekeerde Wïm Hart kreeg de eerste gelegenheid zijn gaven als regisseur te tonen. Dat was in het pantomime nummer met enkele aardige presen taties, als bijvoorbeeld „De etalage pop". We mogen zeggen, dat de nieu we omroepster Ineke Klaarhamer uit Velp zich uitstekend heeft ge weerd, zelfs in de langdurige aankon diging van prijswinnende elementen in de SUS-krant. Aan het slot van de avond hebben we oprecht gegriezeld bij de jongste Hitchcock-film „Pa tiënt vermist". Afscheid van de kinderen Het zaterdagse halfuur voor de jeugd heeft bij de KRO een dubbel afscheid gebracht. De dappere Dodo is naar Amerika vertrokken, bij wel ke gelegenheid Tante Hannie per soonlijk namens alle kinderen kwam bedanken voor de 55 keren, dat deze held van het t.v.-scherm de jeugd had verrast. Dodo zelf, op de valreep, heeft Hannie een „prettig huwelijk" toegewenst. Het tweede afscheid was er een met feestneuzen, toen name lijk het laatste „Hokus pokus"-pro- gramma met Adrie van Oorschot werd uitgevoerd. Ook hier nam Han nie Lips afscheid, met de verzeke ring nochtans, dat sommigen van de artisten zullen terugkeren. En dan zijn we stellig allen ingenomen met het optreden van Gerard Heystee als Liang. Komende uitzendingen De film van dinsdag heet „De gele ballon" en beweegt zich min of meer in het romantische vlak (voor acht tienjarigen). Een andere film betreft het vogelleven aan de Stille Oceaan. In het NCR V-programma op woens dag is hoofdmoot een gedramatiseer de documentaire, waarin de auteur Ed Hoornik het vraagstuk van de reclassering behandelt. Donderdag brengt de VARA de comedie „Zo maar een dag in de lente". Na het songfestival Tussen de regels door hebben we eerder laten merken, dat de voorbe reiding van de festival-uitzending bepaalde weerstanden heeft opgeroe pen. Daar wordt nu in Hilversum druk over nagepraat en het laatste woord schijnt nog lang niet te zijn gesproken. We zullen onze lezers t.z.t. naar geweten inlichten. 57) Ja, daar was zijn partij tien duizend Brilliant Starr, hij hield schijnbaar achteloos zijn vinger bij de knop, volgde gespannen de wijzer die langzaam langs de cijfers gleed tjoeng! 't Was al niet meer no dig. Nummer 103. Drie stuivers meer. „Zeg, blijven jullie zo?" riep uit de achterste bank iemand naar de vei lingmeester. Maar die haalde met een verontschuldigend gebaar de schou ders op. „We voeren alleen maar op drachten uit", zei hij. „Nummer 128 let op, heren!" En daar ging de wjjzer weer. Wat kochten die lui en wat 'n prijzen! Het was waar, de aanvoer was niet zo geweldig. Er gingen ge- richtcn over zuur in de tulpen, ^ïaar dat was ieder jaar wat anders, dat waren verhaaltjes van de kwekers om de exporteurs op te jutten er moest iets anders aan de hand zijn en hij wist het niet. Slechts en kele wisten het blijkbaar en die hiel den zich schuil, voerden hun aanko pen via de veiling uit. Ja, die partij Paul Richter, zift 12- en-op, die moest hy per se hebben. Hij zag de wijzer schuiven, drukte brutaalweg af, twintig cent hoger dan hij van plan was geweest O] tijd! Hij zweette. Hij was aangestoken door de koorts in de veilingzaaL Hij wist maar al te goed hoezeer deze handel aan stemmingen onderhevig was, hij wist dat die stemmingen niet gebaseerd waren op feiten. Dat op de veiling plots hoge prijzen werden ge maakt en een paar dagen later alles weer zakte, zonder dat je nu precies kon vertellen wat de oorzaak was. Wat zou hy doen? Niet hoger afdruk ken en afwachten? Dan was er kans dat hij straks nog duurder zou moeten inkopen. Hoger afdrukken? Was dat te verantwoorden, gezien de verkoop prijzen? De bollen, die hij nu kocht, waren al verkocht Elke stpiver die hij méér betaalde verkleinde de winstmarge. Hij keek eens om of Kees Reimers- waal soms in de zaal zat mis schien later binnengekomen. Diens stoel was leeg. Er was niemand om mee te overleggen. Ik koop wat ik nodig heb, dacht Jos, en voor de rest kijk ik nog even de kat uit de boom. Maar op die manier bleef er nog heel wat te kopen. Het werd een dolle morgen. Het stak de kopers aan en uiteindelijk ook de veilingmeester. Een van de directeuren kwam aan de tafel zitten om het spul van nabij gade te slaan en verdroeg met een gemoedelijke glimlach de schampere opmerkingen van de kopers, die vonden dat hij ze vandaag maar weer verdiende. Tegen de middag zakte het een beetje af en Jos zag kans een paar grote partijen af te drukken tegen een vrij redelijke prijs. Maar tussen de middag belde hij haastig de oude Kees Reimerswaal. „Meneer was vandaag naar de Noord Uitgerekend vandaag! dacht Jos verbitterd. Voor het avondeten belde hij nog een paar maal en juist toen hij moe deloos de krant oppakte, ging de te lefoonschel over. „Ja, met Reimerswaal hier. Heb je me zo achterna gezeten vandaag?" „O gelukkig", zei Jos opgelucht. „Zeg, meneer Reimerswaal 't was vandaag dolle dinsdag, hebt u 't ge hoord?" „Ja, ik sprak toevallig in Haarlem een paar lui't schijnt er heet toe gegaan te zijn vanmorgen. En ik kan je vertellen waar het vandaan komt. Er gaan geruchten dat Duitsland opengaat. Het kon wel eens waar zijn ook". „Sjongeen daar weet ik niets van." „Hoef je je niet voor te generen, 't is vers uit de bakkerij, als ik juist vandaag niet naar de Noord was ge gaan had ik je waarschijnlijk van morgen al kunnen bellen. Wat heb je gedaan, gekocht of laten lopen?" „Gekocht", kreunde Jos, „maar de prijzen!" Het werd even stil aan de andere kant. „Zeg Jos", kwam dan de stem op nieuw door de telefoon, „ik zit hier op de Bongerd. Kun je niet even hierheen komen? Dit moeten we rus tig bespreken en ik ben een beetje moe van de reis „Natuurlijk, ik ben er zo", ant woordde Jos en hing op. Meteen flit ste het waarschuwings-signaal door heen heen. De Bongerd dat was het huis van Fred! „Wat is er?" vroeg Ans, die zijn plotselinge nervositeit direct op merkte. „O niksik moet even naar ouwe Kees er is kans dat Duits land opengaat en de prijzennou ja, je snapt het wel". „Maak je je daarom zo druk? Ga je naar zijn huis?" „Nee opeens flapte hij het er uit. „Naar de Bongerd". „O zei ze alleen. „Dan ga ik maar", ze hoorde hoe zijn stem trilde, „ik zal niet zo laat terug zijn, denk ik". Opeens stond ze naast hem, sloeg haar arm om hem heen. „Sterkte hoor", zei ze en hij wist dat ze begreep hoe zwaar deze gang voor hem was. Kees Reimerswaal stond al in de deur. „Ha die Jos, je bent er gauw. Kom mee man, wie weet wat er nog te doen js. Ik zal maar even vóórgaan". Jos volgde hem met trillende knie- en, door het huis van de man die hem het leven zo vergald hadFred Reimerswaal. Opeens stond hij in de serre. Daar lag Fred Reimerswaal, door kussens gesteund, op een rust bed. Hij zag er verrassend goed uit, vond Jos. „Dag Jos" zei Fred, en het klonk hatelijk noch hartelijk, het klonk als kwam hij hier alle dagen. Ze gaven elkaar geen hand. Kees Rei merswaal schoof een stoel bij en ging zitten. „Ook koffie, meneer Heeremans?" hoorde hij opeens een stem achter zich. Verrast stond hij op, wendde zich om. „Dag mevrouw ja graag". Ze stak haar hand uit en hij druk te die mechanisch. „Hoe is het met uw nieuwe zoon?" „O best, mevrouw", de ondertrots won het van de schutterigheid. „Die groeit als kool". „Mag ik van de week eens naar hem komen kijken?" „Oh graag", stotterde Jos, „mijn vrouw zal het heel leuk vin den. „Nou twee schepjes als 't mag". En opeens wist hij zich op zijn ge mak, was Fred Reimerswaal voor hem alleen nog maar een zakenman, waarmee hy zakelijke dingen moest bespreken. „Dus je hebt toch maar gekocht", stelde de oude heer vast. „Tjawe móesten ze hebben. „Waarvoor heb je afgedrukt?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5