S)eCekise(Boii/tant Deining om de Franse atoombom-explosie Eigenaar luchireclamebedrijf aangehouden De PLOF in de Sahara Frankrijk heelt verdergaande plannen Kardinaal Stepinac bijgezet te Zagreb Toch een uitnodiging Tsjoe en Lai aan Chessman geelt het niet op Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 15 FEBRUARI 1960 51ste JAARGANG No. 14940 Telefoon: Directie. Abonnem.. Drukkerij 20935: Red. 20015, 25591; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 059 p. w., f255 p. maand, 7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. de Franse atoombomproef een „wan daad" genoemd. Men denkt in Accra, dat de ontploffing zal leiden tot een nieuwe golf van protestbetogingèn in Gihana. Het Egyptische regeringsblad „Al Gomhoeria" schrijft, dat president De Gaulle, die een „Napoleon" wil zijtn, niet een bom tot ontploffiQg Opwinding in Afrikaanse landen Generaal Albert Buchalet, directeur voor militaire toepassingen van kern energie, verbonden aan de Franse commissie voor kernenergie en een van heeft gebracht maar zichzelf, de „vaders" van de zaterdag tot ontploffing gebrachte bom, heeft zondag Het Indische lid van het Afrikaans voor de televisie verklaard, dat het proefcentrum Reggan in de Sahara een Aziatische secretariaat Malaviya, grote investering voor Frankrijk betekent en dat het „zo spoedig mogelijk heeft verklaard, dat de geschiedenis opnieuw zal worden gebruikt". de Franse heersers „deze misdaad" Jacques Bergeal, de wetenschappelijke medewerker van het blad „Jour- njet za\ vergeven, nal du Dimanche", was van oordeel, dat Frankrijk, gezien de hoeveelheid President Nasser van de Verenig- plutonium waarover het kan beschikken, onmiddellijk vijf of zeven bom- de Arabische Republiek betoogde men kan maken van het kaliber dat in 1945 Hirosjima verwoestte. Volgens ZOndag in een rede te Lattakia (Sy- hem achtten enkele deskundigen het mogelijk, dat Frankrijk vóór het einde fjg) dat Frankrijk het recht niet van dit jaar zijn eerste waterstofbom kan laten ontploffen Het zou echter heeft een atoombom in Algerye te nog tot 1965 duren, voordat de Fransen over een werkelijk belangrijke voor- iaten ontploffen, raad atoom- en waterstofbommen kunnen beschikken. Het ministerie van buitenlandse zaken van de V.A.R. heeft meege- GEEN RADIO-ACTIVITEIT ger een meerwaardigheidscomplex deeld, dat de afgevaardigde bij de hebben, dat zij, zoals zij menen, ge- yer Naties opdracht heeft gekregen Het Franse ministerie van defen- kregen hebben door him status van me^ de andere Afrikaanse delegaties sie maakte zondag bekend, dat er tot a^ooramoSen ei overleg ^^plegen^ twer^jjezamenlijke dusver geen melding is gemaakt van AFRIKAANSE PROTESTEN Joessef el sfbai, de Egyptische se- radio-actieve neerslag. De algemene ijj de Afrikaanse buurlanden van cretaris-generaal van het Afrikaans- administrateur voor kernenergie, de Franse Sahara heerst opwinding Umien^an^Aftikaans^jtóaüsche Pierre Couture, heeft meegedeeld, over de ontploffing van de Franse solidariteitsbeweging telegrafisch dat men op 15 km van de toren, atoombom. De Marokkaanse rege- ^verbreken6^1^6" waarop de bom tot ontploffing heeft zou maatregelen overwegen. De "^Premier Kisji van Japan heeft gebracht, kleine dieren had onderge- Marokkaanse Istiglal-partij heeft in meegedeeld, dat zijn regering bin- bracht om te zien of en in hoeverre een communiqué onmiddellijke ver- S£an°f rlgllrtag' zaYtadtenen. M breking van de diplomatieke betrek, zij van de explosie te lijden zou heb ben. kingen met Frankrijk geëist. In de centrale gevangenis van Volgens radio-Moskou is de neer- Marokkaanse jongeren hebben za- Pretoria (zuid-Afrika) zijn zaterdag slag van de tot ontploffing gebracht terdag betogingen gehouden in Ca- dertien inheemsen terecht gesteld, die Franse kernbom door de stromingen sablanca. in verschillende delen van het land van de wind in de richting van Gui- De voorzitter van de raad van wegens moord ter dood waren ver- nea, Ghana, Algerie, Tunesië en-Ma- Ghana voor kernontwapening heeft oordeeld. rokko gedreven. Blijkens weten- schappelijke gegevens uit diverse landen worden de V.A.R., Soedan en Ethiopië door straling bedreigd, al dus het radiostation, dat de Afrika nen graag de schrik op het lijf wil jagen. Premier Chroesjtsjef heeft in Nieuw Delhi aan verslaggevers mee gedeeld, dat hij de Franse atoom bomproef betreurt, maar dat hij niet gelooft, dat zij van nadelige invloed ENGELSE MACHINIST VERONGELUKT Door een ongeval is vannacht te Rotterdam de 25-jarige Engelse vier de machinist Derek Edred Haines uit West-Hartlepool om het leven geko men. Een Spidoboot bracht hem naar zijn schip, het s.s. „Susan Constant", dat in de Waalhaven lag. De machi nist raakte, toen het vaartuigje aan legde, met zijn hoofd bekneld tussen de scheepswand van zijn schip en de stuurhut van het Spidobootje. Kort na aankomst in het haven ziekenhuis is hij overleden. Britse bases voor atoomduikboten uit Amerika De Londense Sunday Graphic" heeft zondag verklaard, dat Amerika en Engeland een geheime overeen komst hebben gesloten, volgens wel ke Amerikaanse atoomduikboten, elk uitgerust met 16 polarisraketten, Britse havens als basis zullen krij gen. De Polarisraketten hebben een actieradius van 2.400 km. en kun nen worden uitgerust met een wa terstofbom als lading. De Ver. Staten hebben reeds zes atoomduikboten en er zijn er nog 27 ontworpen of in aanbouw. Een aan zienlijk deel van deze schepen is be stemd voor patrouillevaart in het noorden van de Atlantische Oceaan en in de buurt van Engeland, aldus een bericht van een speciale corres pondent van de „Graphic". De Britse regering heeft volgens hem de over eenkomst gesloten, nadat de Ameri kaanse regering haar ervan op de hoogte had gebracht, dat de Sowj et- Unie reeds 160 duikboten met raket ten in de vaart heeft. Bijgevolg is geen enkele stad of militaire instal latie op minder dan 500 km. van een kust veilig. Johannes Kardinaal Koenig, Aartsbisschop van Wenen, is ernstig gewond bij een auto-ongeluk, dat hem is overkomen, toen hij op weg was naar Zagreb om de uitvaartmis voor wijlen Kardinaal Stepinac te celebreren. De auto van de Kardinaal kwam tussen Vukbvar en Beoekowstina In Kroatië in botsing met een vrachtauto. De Kardinaal is naar het ziekenhuis ln Razdin overgebracht. Foto: Een beeld van het ongeluk. Half uur vertraging door ongeluk Na ongeluk mei S-11 in hei Kanaal wees de plaas aan. waar de fokker in zee was neergekomen. Vlak daar bij lag een dinghy met de registratie- letters van het toestel, een oootje dat vlak voor het neerkomen in zee, uit het vliegtuig was geworden. Ook had men op het Noorse schip gezien, dat de vlieger een klein pakje uit de cockpit had gegooid. Tien minuten na het ongeluk was de boot van de „Sagona" reeds op de plaats aanwe zig, maar hulp mocht niet meer ba ten. Waarschijnlijk is de vlieger bij Op last van de officier van justitie een toestel van de Sabena van Brus- is de 42-jarige eigenaar van een sel naar Londen gevlogen om in En- zal zijn op de besprekingen over een Nederlands luchtreclamebedrijf, S. in geland zaken af te doen, volgens zijn staking van de kernproeven, die in zijn woning in Maastricht door de zeggen om een Tiger Moth te kopen. Genève worden gevoerd. dienst luchtvaart van de rijkspolitie Kleijn zou hem op het vliegveld De Franse bladen tonen zich over aangehouden op vermoeden van het Lympne komen afhalen, het algemeen enthousiast over de doen verongelukken van de PH-SIK, Eerst later is bekend geworden, geslaagde proef. Zo schrijft de onaf. de eenmotorige Fokker S 11. die met wat zich op tien zeemijlen ost-zuid- hankelijke „Combat": „Of men het de 23-jarige vlieger Bernard Kleijn oost van Dover, waar zich op die dag nu prettig vindt of niet, Frankrijk zal de stuurknuppel op 22 januari 'in om 15.50 uur Nederlandse tijd het - poging h"et toestel na het ,dit"- de woordvoerder van Europa zijn op het Kanaal is gestort, waarbij de pi- Noorse schip „Sagona" bevond, heeft te verlaten ergens in blijven de komende topconferentie en lid om het leven kwam. afgespeeld. Een bootsman van het worden van de „atoomclub". Noorse schip had de Fokker S 11, Over de Britse houding zegt dit Dit vliegtuig voor reclame- waarvan de motor volgens zijn zeg- blad: „Het is nu waarschijnlijk, dat doeleinden, was verzekerd tegen een gen regelmatig liep, op zeven meter de hooghartige houding van de Brit- bedrag van 30.000. De dienst lucht- boven de zeespiegel zien aankomen, ten in de Europese lichamen soepe- vaart van de rijkspolitie, die onmid- Plotseling trok de vlieger het toestel Ier zal worden. Zij zullen niet lan- dellijk na het raadselachtig veron- op, beschreef een bocht, waarna het gelukken van het toestel, een uitge- toestel weer daalde. Rook was niet breid onderzoek instelde, heeft het geconstateerd. De Fokker S 11 kwam vermoeden, dat de Fokker S 11 is terug en vloog opnieuw zeer laag bo- verongelukt met de bedoeling, dat ven de golven. Plotseling trok Kleijn de eigenaar de uitkering van de ver- het toestel opnieuw op, nu tot veertig zekering in handen zou krijgen. De meter hoogte, waar de Fokker in verzekeringmaatschappij heeft echter duikvlucht in zee terecht kwam, na- tot nu toe geen aanleiding gevonden dat de motor om een of andere re- Het derde gedeelte van het „ge- om het bedrag aan de eigenaar van den was gestopt. Op 300 meter van heim van Fatima" zal niet worden het verongelukte vliegtuig uit te be- de „Sagona" kwam de S 11 in de gol- gepubliceerd, aldus heeft mgr. Bor- talen. Bernard Kleijn, die in dienst ven terecht. Toen de bemanning met ges, rector van het seminarie van het stond van het reclamebedrijf zou voor een snel uitgezette boot op de aan- heiligdom van O.L. Vrouw van Fa- zijn vertrek van het vliegveld Beek gegeven plek kwam, was het toestel tima, in een preek te verstaan gege- (Limburg) op 22 januari, in zijn pen- reeds gezonken. Een grote olievlek ven. Gezien de alarmerende geruch- sion te Maastricht een brief hebben ten, die zich ten aanzien van dit ge- achtergelaten, welke echter sedert heim over de wereld hebben verbreid, die dag ontvindbaar is. Desgevraagd zou de kerkelijke overheid de nodige vernamen wij van de dienst lucht- reserve in acht willen nemen en geen vaart van de rijkspolitie dat men van bijzonderheden over de inhoud van die zijde het bestaan van een derge- de betrokken brief willen geven. lijke brief noch wenste te. bevestigen, noch wenste te ontkennen. In dit sta- Het derde gedeelte van het „Ge- dium van het onderzoek, aldus deel- heim van Fatima" is vervat in een de men ons mede, kunnen geen na- brief, geschreven door zuster Lucia, dere bijzonderheden worden ver één van de drie kinderen aan wie de strekt. HET GEHEIM VAN FATIMA" haken, zodat Kleijn met het vliegtuig in de diepte verdween. De beman ning van de „Sagona" heeft later haar vervondering geuit over deze gang van zaken, aangezien de kust van Engeland in zich was en gemak kelijk door het toestel had kunnen worden bereikt. De Fokker S 11 had de heer S. reeds in juni van 't vorig jaar bij de firma Bebek, een groot reparatie- en overhaul bedrijf op de luchthaven Lod bij Tel Aviv gekocht en later naar Nederland overgevlogen. Premier Nehroe heeft zijn Chinese ambtgenoot, Tsjoe en Lai uitgenodigd in de tweede helft van maart naar H. Maagd in 1917 te Fatima (Portu- Ben Kleijn, die oorspronkelijk uit de Indische hoofdstad te komen om gal) is verschenen. Deze brief, die me- Stolwijk (Z.H.) komt, is op 22 januari te spreken over het grensgeschil tus- dedelingen van Maria aan de kin- van Beek vertrokken met bestem- sen India en China, deren zou bevatten, is thans in het ming het Engelse vliegveld Lympne, Nehroe zegt in een brief van 5 fe- bezit van de bisschop van Leiria, het waar de eigenaar op hem stond bruari aan de Chinese premier, op diocees waarin Fatima is gelegen. te wachten. Laatstgenoemde was met het ogenblik niets gemeenschappelijks in beider standpunten aangaande de loop van de grens te zien, maar hij meent dat het nodig is al het moge lijke te doen om wegen te vinden, welke naar een vreedzame regeling leiden. Foto: Rechter Frank J. Murray, die in Boston het proces leidt tegen de Nederlandse marconist Willem van R. Willem van R. midden in gesprek met enkele autoriteiten van het gerechtshof te Suffolk, waar de zaak betreffende de dood van Lynn Kauff- man dient. Caryl Chessman, die nu al 11 jaar voor zijn leven vecht, zal vandaag (maandag) weer een poging doen om aan zijn terechtstelling in de gaska mer, die op vrijdag is vastgesteld, te ontkomen. Zijn advocaten zullen het Califor- nische hof van beroep verzoeken het besluit van zijn opperrechter, die op 8 februari een beroep van Chessman heeft verworpen, te vernietigen. Als dit verzoek mocht worden af gewezen, zullen Chessmans advoca ten zich wenden tot het Amerikaanse hooggerechtshof om executie te voor komen. Dit hof heeft zaterdag ge weigerd de terechtstelling nog lan ger uit te stellen. Woedende lenor In de opera van Napels is za terdagavond de heldentenor uit „II Trovatore" met getrokken zwaard de zaal in gesprongen om een toeschouwer te lijf te gaan. Het incident deed zich voor, toen de tenor Franco Corelli en de sopraan Fedora Barbieri aan het eind van een bedrijf samen applaus oogstten. Een jonge Napolitaan riep uit de zaal, dat Corelli van 't toneel af moest gaan, omdat hij mej. Barbieri alleen wilde toejui chen. Corelli ontstak in woede, trok zijn zwaard en stoof de zaal in. Andere toeschouwers en zaal wachters moesten er aan te pas komen om ongelukken te voor komen. Het stoffelijk overschot van Aloy- sius kardinaal Stepinac is zaterdag met de volle plechtigheid van het katholieke ritueel der overledenen in de kathedraal van Zagreb bijgezet. De regering had voor deze plechtige begrafenis van de aartsbisschop van Zagreb, die sedert 1946 over hem uitgesproken veroordeling tot ge vangenisstraf ook nadat hij in 1951 voorwaadelijk was vrijgelaten zyn functie niet meer heeft kunnen uit oefenen, speciaal toestemming ge geven. De plechtigheid werd een half uur vertraagd doordat de aarsbisschop van Wenen, kardinaal Koenig, die haar zou leiden, op weg naar Zagreb een auto-ongeluk kreeg en in het ziekenhuis van Varazdin moest wor den opgenomen. De plechtigheid werd nu geleid door dr. Franjo Seper, die tot administrator van het aartsbisdom Zagreb is benoemd en eertijds kardinaal Stepinacs secreta ris was. De voor kardinaal Koenig bestem de zetel op het priesterkoor van de kathedraal bleef onbezet. Het stoffelijk overschot van kar dinaal Stepinac werd bijgezet in een crypte achter het hoogaltaar van de Gothische kathedraal, waar ook een twintigtal vroegere aartsbisschoppen van Zagreb en Kroatische nationale leiders rusten. Kardinaal Stepinacs zetel links van het altaar, sedert 1946 niet meer gebruikt, was met zwart floers om hangen en bedekt met bouquetten witte anjers, die met linten in de Zuidslavische nationale kleuren rood -wit-blauw saamgebonden waren. Aan het voeteinde van de met pur per gedrapeerde katafalk stond ge durende de plechtigheid een lauwer krans van priesterstudenten. Naast de baar lagen nog meer kransen. De bijzetting werd bijgewoond door achttien van de twee-en-twin tig Kroatische Katholieke bisschop pen en een menigte van naar schat ting drieduizend personen. In een korte preek gewaagde dr. Seper niet van de gevangenschap van de kardinaal. Hij zei wel, dat Stepinac in de laatste wereldoorlog een actie georganiseerd had om Jo den te helpen, die door de Duitsers vervolgd werden. Dr. Seper zei, dat een Serviër hem bezocht had die vertelde, dat de kardinaal in de oor log zijn leven had gered. DE TOESTAND VAN KARDINAAL KOENIG Het ziekenhuis in Varazdin Zuid- Slavië), waar de aartsbisschop van Wenen, kardinaal Franz Koenig, en Wisselend bewolkt Het centrum van een diepe depres sie, afkomstig van Groenland, is nu voor de Noorse kust aangekomen. Te zamen met een hogedrukgebied bo ven Groenland wordt een lange baan met noordelijke winden in stand ge houden, waarmee koude lucht uit de poolstreken naar het zuiden wordt gevoerd. Onderweg wordt deze lucht door het zeewater tot enkele graden boven het vriespunt verwarmd, waar- door de samenstelling ervan onsta biel wordt De Poollucht drong de afgelopen nacht ook Nederland binnen, hetgeen met regen en sneeuwval gepaard ging. Plaatselijk werd vanochtend 5 tot 10 mm. afgetapt. De eerstkomende dagen blijft ons land in de koude lucht. In verband hiermee zal het 's nachts overwegend licht gaan vrie zen, maar overdag stijgt het kwik tot enkele graden boven het vriespunt. Af en toe kunnen er met de weste lijke tot noordwestelijke wind buien van zee het land binnendrijven. Er zullen echter ook opklaringen voor komen. zijn secretaris dr. Helmuth Kretzl zijn opgenomen na het auto-ongeluk van zaterdag, deelt mede, dat hun toestand iets is vooruitgegaan. Er is geen levensgevaar. De kardinaal heeft een kaakbreuk, een lichte hersenschudding en een shock opgelopen, aldus heeft de dok ter in Varazdin meegedeeld. Hij was bij kennis en heeft een kleine opera tie ondergaan. Hij zou enige tijd in het ziekenhuis moeten blijven. De toestand van de secretaris, die een schedelbreuk en breuken aan beide dijen heeft, was ernstiger, maar men verwacht wel dat hij zal her stellen. De chauffeur schijnt op slag ge dood te zijn. De auto kwam in botsing met een koelwagen, te half negen (Ned. tijd), kort nadat men de Oostenrijks-Zuid- Slavische grens was gepasseerd. Volgens een verklaring van het regerings-voorlichtingssecretariaat te Zagreb reed de auto van de kardi naal aan de verkeerde kant van de weg met een snelheid van negentig km. per uur, terwijl er dichte mist heerste. De vrachtauto reed met een snelheid van 25 km. per uur. Dit Dammer bestaat uit 10 pagina's (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). LICHTE VORST Opklaringen maar ook plaat selijk enkele buien. Vannacht in het binnenland lichte vorst, mor gen temperaturen enkele gra den boven het vriespunt. Matige af en toe krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. 16 Februari: zon op 07.56; onder 17.54; maan op 22.32; onder 09.24. Hoogwaterstanden 16 Februari: v.m. 5.47; nam. 6.00. Het weer in Europa HELSINKI mist STOCKHOLM geh. bew. OSLO sneeuw KOPENHAGEN sneeuw ABERDEEN driftsneeuw LONDEN onbew. AMSTERDAM 1. bew. BRUSSEL sneeuw LUXEMBURG zw. bew. PARIJS zw. bew. BORDEAUX 1. bew. GRENOBLE onoew. NICE zw. bew. BERLIJN zw. bew. FRANKFORT geh. bew. MUNCHEN 1. bew. zw. bew. max. mm. ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME MALLORCA 1. bew. onbew. mist onbew. zw. bew. h. bew. geh. bew. Korreltje Het is treurig, dat de mens de les van zijn leven dikwijls pas krijgt, als er niets meer aan te veranderen is.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1