Wie puzzelt ei* meel MAN MAN weekelykse CRonycke Officier van justitie beveelt de arrestatie van fabrikanten te Eist Steeds meer sloopauto's uit buurlanden naar Nederland ZATERDAG 13 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 ZWARE VERKOUDHEID EN BRONCHITIS worden afdoende bestreden met de vermaar- de.baciltendodende Potter1» Catarrh Paitille». Eén pastille jeeft onmiddellijk verlichting! Horizontaal. 1. boel die overhoop is, 6. richter in Israel, andere naam v. Samson, 11. kant van een stroom, 12. telwoord, 14. walm van een lamp, 16. verdriet, 17. grensri viert je tussen Sleeswijk en Holstein, 19. dus (Lat.), 20. deftiger dan reeds, 22. gem. in Z.H., 24. oude lengtemaat. 25. schei kundig element (afk.), 27. vreemde munt (afk.), 28. lidwoord (Fr.), 29. snavel van een vogel, 31. korte de gen, 33. boom, 36: gepelde gerst, 38. soort sleutel, 40. bekend Nederl. dich ter, 42. dorp in N.H., 43. welluidend, 44. kaasworm, 45. vak in een kastje, 47. zwaardvis, 49. voorvoegsel, 51. opstootje, 52. bolrond vruchtje (spreektaal), 53. nummer (afk.), 55. bekende afkorting, 57. lidwoord, 58. uitroep, 59. fel plagend, 63. bekend It. natuurkundige. 66. insekteneter, 67. bijwoord, 69. einde, 70. bereide dierenhuid, 72. mens, 73. lengtemaat, 74. gem. in N. Brab., 75. gem. in Utrecht. Verticaal: 1. wezenlijk, 2. voorzet sel, 3. bijwoord. 4. academische titel (afk.), 5. koppelriem voor jagershon den, 6. vlug, 7. motorschip (afk.), 8. hemellichaam, 9. plaats, plek, 10. bij woord, 11. hoogste top van het Ze vengebergte, 13. bekende afkorting, 15. ogenblik, 17. gem. in Gelderl., 18. latwerk, 21. opening ener fuik, 23. eer, 26. beet, 29. stad in N. Brab., 30. gem. in N. Brab., 31. bloedgever, 32. tuchtroede, 34. voetstap, 35. grote deur, 37. familielid, 38. deel van het oor, 39. bedorven, 41. zwaardvis, 44. kledingstuk, 46. steen, 48. bijwoord, 50. gesloten, 52. biersoort, 54. voor schrift, 56. meisjesnaam, 57. zoon van Jacob, 58. grootste bergketen der aarde, 60. verstand, 61. gesleten dun ne plek in weefsels, 62. juffrouw, 63. gindse, 64. turfland, 65. hoekpijler, 68. familielid, 71. pauselijke encycliek (afk.), 73. lengtemaat (afk.). Ook deze week tot donderdagmor gen, 12 uur. verwacht de puzzelre dactie de (goede) oplossingen weer van alle puzzel-liefhebbers, die dit blad lezen. Voor inzenders van een juiste oplossing staan weer twee prij zen ter verloting beschikbaar. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden voor Geboorieaankondigingen OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Horizontaal: 1. halt, 4. Ospel, 8. daar, 11. Arion, 12. iolik, 13. Levi, 14. ketel, 16. eend, 17. aar, 19. lor, 20.#Inn, 22. kas, 24. sla, 26. polenta, 29. gemalin, 32. adel, 33. Adorp, 34. Rika, 35. Arr, 36. ets, 37. idee, 40. Terni, 41. adel, 43. servies, 45. sma lend, 47. eer, 49. ont, 51. ent, 52. lef, 54. aha, 57. Kola, 58. malie, 60. Adam, 61. aldus, 62. Linne, 63. lans, 64. Steen, 65. snek. Verticaal: 1. helm, 2. lava, 3. tri akel, 4. ook, 5. snel, 6. Eder, 7. lol, 8. dienaar, 9. Aken, 10. rode, 15. tor, 18. Ran, 20. Ilm, 21. bod, 23. starter, 24. septimo, 25. tik, 26. Paris, 27. le ger, 28. adres, 29. grens. 30. linde, 31. naald, 38. den, 39. evenals, 41. althans, 42. eng, 44. iet, 46. ana, 48. tel, 50. akal, 51. elan, 52. last, 53. file, 55. Aden, 56. smak, 58. mus, 59. ein. De loting wees deze keer Marry Valentijn, Westkanaalweg 15 te Ter Aar en Th. Kemp, De Ruyterstraat 7 te Leiden aan als winners van de beide prijzen. De post is al onderweg! De officier van justitie te Arnhem heeft de arrestatie bevolen van fir manten van een fabriek van beton- steen te Eist (Gelderland). Deze on derneming (Ha We Steenindustrie) is in april 1959 failliet gegaan. Thans heeft de curator een aanklacht inge diend op vermoeden van vermogens delicten. Firmanten, een accountant te Oos- Men kan de wrakken herkennen De KNAC laat een waarschuwing horen aan kopers van gebruikte auto's: Wees vooral voorzichtig met het kopen van auto's, die tweede hands uit Duitsland of België zijn geïmporteerd. In toenemende mate komen er sloopauto's over de Neder landse grens, die hier worden op gelapt en verkocht. In 1958 werden er vanuit Duits land ruim 2500 gebruikte personen auto's in Nederland ingevoerd, en vanuit België bijna 1800. Vorig jaar waren deze aantallen respectievelijk ruim 4000 en iets minder dan 3000. Men vindt er wrakken bij, die op zichzelf nog wel hersteld kunnen worden. Van deze categorie komen er telkens de grens over. Ze worden dan hier uiterlijk in een staat ge bracht, die een misleidend goede in druk maakt. Verder doet zich het feit voor, dat België en Duitsland verplichte autokeuringen kennen. Deze verplichte keuringen hebben nu tot gevolg, dat de auto's, die bij de keuring door de mand zouden vallen, tijdig naar het buitenland worden verkocht. Er zijn zeker ook goede exempla ren bij de geïmporteerde gebruikte wagens (bv. als het betreft import om fiscale redenen), maar de ge brekkige exemplaren overheersen. De experts van de Technische Dienst van de KNAC worden inder daad steeds vaker geconfronteerd met wagens, die er uiterlijk mogen zijn, die echter verborgen gebreken hebben en die tenslotte tweedehands uit Duitsland of België blijken te zijn overgewaaid. Vandaar deze waar schuwing. Het is echter mogelijk om inge voerde gebruikte auto's te herken nen. Ze krijgen hun Nederlandse kenteken uiteraard pas na invoer, dus nadat ze in het buitenland reeds in gebruik zijn geweest. JTreft men nu een wagen aan van bv!" het bouw jaar 1958, maar met een BG-num- mer, dat wil zeggen een nummer van een serie, die kortgeleden is uit gereikt, dan kan men er praktisch zeker van zijn met een ingevoerde gebruikte wagen te doen te hebben. Er is nog één andere mogelijkheid, dat een auto van een ouder bouw jaar een kenteken van een nieuwe serie heeft. Wanneer iemand zijn kentekenbewijs verliest, krijgt hij bij zijn oude wagen een nieuw ken teken, van de serie, die men juist aan het uireiken is. Maar in dat ge val wordt op het kentekenbewijs tevens vermeld, wanneer voor deze auto voor het eerst een Nederlands kentekenbewijs werd afgegeven. De 63-jarige heer T. Spiekstra is gistermiddag op het Shellterrein aan de Westerdoksdijk te Amsterdam door onbekende oorzaak onder de achterwielen van een achteruit rij dende tankwagen geraakt. De man was op slag dood. terbeek De R., een vroegere arbeider A. en diens zwager, een vroegere landbouwer J. kochten enkele jaren geleden een pand te Eist voor de fa bricage van betonsteen. Het bedrijf verslond echter meer financiële mid delen dan de produktie opleverde en de firmanten begonnen geldschieters te werven onder kleine luiden. Deze fourneerden gelden in de hoop, dat de betonindustrie weldra winsten zou opleveren, die de firmanten in uit zicht stelden. De beloofde uitkerin gen bleven echter uit en het gevolg was dat na het faillissement van de steenindustrie een aantal beleggers eveneens bankroet ging. Zo kon bijvoorbeeld een boer zijn hypotheek niet aflossen zodat zijn bedrijf werd verkocht. De firmant J., die inmiddels op vrije voeten is ge steld, had zyn boerderij ook ver kocht en hij verkeert thans in armoe dige omstandigheden. De justitie stelt een uitvoerig on derzoek in ten aanzien van deze vrij ingewikkelde financiële affaire en het aandeel van ieder der firmanten. Toen het faillissement werd uitge sproken behoorde tot de activa een bedrag van 13.Dit was kasgeld. De schuld bedroeg ongeveer 250.000 gulden. en wilt u even noteren: „Deze stam-komma- de Bwahivi-stam-kom ma- schijnt ons niet zo vriendelijk ge zind te zijn-punt". Invaliden-renten hoger Binnenkort is de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp, waarin zal worden voorgesteld de invaliditeitsrenten per 1 april 1960 aanzienlijk te verhogen, aldus de „Volkskrant". De toeslag van 190 percent op het grondbedrag van de rente zou, zo is bedoeling, op 290 percent moeten worden gebracht. De gezinstoeslag, die tot nu toe 51 gulden per maand bedraagt, zou 72 tot 73 gulden moeten gaan bedragen. De invaliditeitsrenten, die thans ge geven worden, lopen uiteen van iets minder dan één gulden tot 5 gulden 70 per week. Hierop komt dan de toe slag van 190 percent, üe gezinnen krijgen nog een extra-toeslag van 51 gulden per maand. De regering heeft in haar sociaal- economische nota reeds aangekon digd, dat ze van plan was de toesla gen van de invaliditeitsrenten te her zien. L. H. G. BRACKEL (DEN IIAAG) RIDDER GREGORIUS Na afloop van de gisteravond ge houden bestuursvergadering van de stichting Jeugdhuis Don Bosco Sche- veningen, heeft de bisschoppelijk commissaris pastoor dr K. Steur aan de voorzitter van het bestuur der stichting, de heer L. H. G. Bracket, in aanwezigheid van diens naaste fa milieleden en van directie, leidsters en leiders mededeling gedaan van zijn benoeming tot ridder in de Orde van St. Gregorius de Grote. In zijn toespraak wees dr Steur op de grote verdienste van de heer Brackel op sociaal-charitatief gebied, waarbij hij inzonderheid vermeldde diens succesvolle arbeid ten behoeve van het jeugdhuis Don Bosco. KToordwyckcrhout heyt weerkeen toorenhaen die, pryckend fier op 't alderhoogste topjen, hanght naer de wind syn staert of craeyend kopjen en draeyt er, soo hy eeuwen heyt gedaen. Parmantigh staet ie daer met kam en pluym hoogh booven 't oude dorp en siet de woleken en rappe voogh'len, die de locht bevolcken en swyght en swenckt in 't weyde heemelruym- Gespoord als haen was hem dat niet genoegh, kryghshaftiger dan all' syn soortgenooten spreydt hy syn pluymenstaert. En onverdrooten toont hy wat nooyt een and're haen nogh droegh. Want onse haen van 't lief Noordwyckerhout laet in syn staert een fiere leeuw opclimmen, die met hem meede draeyt naer alle kimmen of hy 't gedraey met leede oogh' aenschouwt. Of moet ick 't anders sien? En segghen boud dat onse leeuw wel gaerne mee wil swaeyen en oock met alle winden mee wil waeyen, dat fier symbool van ons Noordwyckerhout? 'k Laet aen de leeser maer wat of hem sint. 't En raeckt myn niet, al swenckt hy alle kanten; het is een weerhaen en dat syn traewanten, die men ter waereld ooveral wel vindt. ï"\aer hoor ick feestgedruysch. In 't schoon Noordwyck heerscht groote vreughd. Daer quam van alle kanten o gejubel los voor 't houw'lyckspaer, een diamanten nogh wel is het roemruchte Noordwyck ryck waer sestigh jaer geleên Thomas van Ryn sich trotsch begaf op soete vryersvoeten en hy syn Pieternella weldrae mocht ontmoeten om spoedigh vol geluck vereend te syn. Van 't seltsaem feyt getuigh' oock de cronyck en stemme in met alle feestgesanghen voor 't paer, met diamanten tooy omhanghen, als laete. hertelycke huldebluyck. Nogh eeven naer het liefelyck Hooghmae, waer N. van Wieringen reeds veertich jaeren lid is van 't armbestuur. Die swaere taeck bracht hem het Pro Ecclesiae. Welaen, myn leesers, 'k laete het hierby: ick wil alleenlyck nogh, myn beste menschen, U altemael dees weeck het goede wens*-' *n. En.... weest geen weerhaen, laet af van draeyery! WILLEM VAN HORSTENDAEL. 8 „Jullie kunt je weer normaal gedra gen, mijn chef heeft de hoorn weer op de haak gelegd". „Zou ik de machine misschien even „Ik heb, geloof ik, te weinig sement voor het huiswerk van in het fundament gebruikt, maar dat zal beslist niemand ooit merken „Met vreugde wens ik de volgende leerling geluk met zijn uitstekend af- gelegd examen als dierenarts-assis- »z*t hem toch alstublieft op kamerge. 56) Ze zag hoe de nerveuze hand op de deken zich opeens ontspande, roer loos lag. „En jij jij ging uit, nu met dit meisje en dan met dat, en je hoorde allerlei verhalen, Fred Rei- merswaal, ladykiller van het zuiver ste wateren iedere keer moest ik dat maar horen, en zwijgen. En toen, op 'n avond, kwam je bij ons en ik keek je er op aan, en ik wou een hekel aan je krijgen, maar toen was je weer zo „Ik weet het", hoorde ze hem zeg gen, „dat was die avond waarop ik jou voor het eerst zag en mezelf afvroeg waarom ik zou blijven door gaan, achter glimmend blik aanja gen en het goud voorbijzien". „Fred", begon ze opnieuw, „ik heb er nooit spijt van gehad. Je was geen makkelijke man. Je hebt me ook wel 'ns verdriet gedaan. En toch heb ik altijd ergens geweten „Dat wist je dan goed. Jij alléén, u.'TZ r»Tt IV jiilcf in deze dagen, zó duidelijk beseft". Ze greep zijn hand, voelde hoe die de hare omklemde. „Fredik begin het nu allemaal te begrijpen. Die Jos, die Heeremans dat is voor jou een constante herinnering aan 'n tijd in je leven, die je het liefst zoudt willen verge ten. Hij weet niet alleen hoe je toen was, hij is het ook geweest die je toen heel gevoelig op je lange tenen heeft getrapt. Hij heeft je bij wijze van spreken in je hemd laten staan, hij won en jij verloor. En iedere keer als je hem ziet, beleef je dat opnieuw, dat je daar voor schut stond, dat je bij wijze van spreken achter je rug uitgelachen werd door iemand die je je mindere achtte". „Inge" ze hoorde de verwonde ring in zijn stem „je had psychia ter moeten worden". „Ach nee, Fred maar ik ken jou. En ik hou van je. Zelfs van je zwakheden en je fouten. Ik ken ze zo goed. Zonder diewas jij het nipf meer. Tk heb ie al eezeed. ik kan niet houden van een volmaakte man „In ieder geval", ze hoorde hoe verlicht zijn stem nu klonk „nu wéét je het Inge. En nu?" Ze dacht lang na. „Fredhet is er niet gemakke lijker op geworden". „Nee", stemde hij toe. „Eerst heeft die Heeremans het van jou gewonnen, nietwaar? En nu heeft hij hetopnieuw gewonnen". „Hoe bedoel je?" vroeg hij scherp. „Hij heeft het gewonnen van zich zelf en daarmee ook van jou. Hij heeft zijn kansen laten schieten, hij is gebleven. Misschien zeg je: nu ja, daarvoor zal hij straks de rekening presenteren. Ik heb daarover met va. der gepraat. En vader zegt: volgens Heeremans zal het opnieuw verkeerd gaan, als jij straks de touwtjes weer in handen hebt". „Waarom heeft hij dan „Ik geloof dat je dat het best zou kunnen vragen aan je dochter Marijke". „Marijke?" „Jadie weet er alles van. Ma rijke heeft het aangedurfd hem te vragen, zichzelf te overwirtnen. En dat heeft hij gedaan. Nu is het aan jou, Fred". „Wat?" ..Nu moet jij jezelf overwinnen. Dat ben je ook aan mij verplicht". „Hoe bedoel je?" vroeg hij opnieuw. „Ik zou het als een belediging kun nen beschouwen wanneer jij bleef mokken tegen de man, die getrouwd is met een vrouw die jou een blauw tje liet lopen. Het zou lijken alsof je nog steeds „Onzin, Inge!" Zijn stem klonk scherp. „En die deuk -in je prestige, die kun je rustig vergeten. Als het toen niet zo slap was geweest, was er heel geen deuk ingekomen". „Dat ben ik met je eens", stemde hij half lachend toe. „Je zegt niet veel, maar als je begintberg je dan!" „Als 't maar de moeite waard is", glimlachte ze. „Je ként me nog niet, mannetje!" „Nee, dat merk ik", antwoordde hij en trok haar naar zich toe. HOOFDSTUK XIX DE UITGESTOKEN HAND Door de grote veilinghal liep Jos Heeremans en bekeek keurend de aangevoerde bollen. Grote dikke „dubbelneuzen", paarse hyacinthen, tulpenbollen met hun glanzend bruin huidje, waardoor een barst het blank van de bol schemerde. Maar ook kale bollen hier en daar, en aangevreten door ongedierte, aangestoken door ziekten. De keuringsdienst was blijk baar nog niet aan die partij toege komen, dacht hij terwijl hij minach tend zyn neus optrokenfin, de Rijnsburgse broeiers trokken er nog behoorlijke tulpen van, dat wa ren zulke duizendkunstenaars! De stem van de veilingmeester klonk dooi de luidspreker en noodde de kopers ter veiling. Alles trok naar de mijnzaal, een enkele maakte nog haastig een notitie. Ze zochten hun genummerde plaatsen op, het gezicht op de reusachtige veilingklok tegen de wand, die bij stuivers tegelijk het bod aangaf. Achter de tafel.zat de veilingmees ter met zijn assistent, links de bode, die inzette en afriep, en rechts het pientere ventje dat zorgde dat de lichtende cijfers op het nummerbord regelmatig versprongen. Jos keek eens om zich heen. Lief hebberij genoeg. Jammer dat hij zo laat was geweest, hij maakte anders nogal graag een praatje om de stem ming te peilen. Ni hij in de zaal zat, leek die hem vreemd gespannen, 't Was ook wel een beetje veel, je met twee zaken tegelijk te bemoeien, je verloor zo licht het contact en het meeste kwam je juist aan de weet onder een ogenschijnlijk onschuldig kletspraatje. Hij bladerde in het veilii.gboekje, waarin hij zijn aantekeningen had gemaakt. Bij Reimerswaal hadden ze nog heel wat nodig en Van Dooren zocht ook nog een paar goeie par tijtjes. Opletten geblazen! Verstrooid-vriendelijk nam hij de koffie aan van het meisje, dat met een groot blad de rij kopers langs ging. Straks wist ze, zouden ze zo ver diept zijn in het spel met de klok dat ze aan geen koffie meer dachten. „Nou heren", zei de veilingmees ter welgemuitst „daar gaat ie dan maar weer. Nummer honaerd-een Jos had voorlopig nog wel even de tijd, bij de eerste twintig nummers was toch niets voor hem. Hij maakte er een sport van de prijs in gedach ten te nemen die hij voor een partij zou geven, en dan eens te zien wat de koper ervan maakte. Meestal was hij niet zo ver mis in zijn berekening, maar ditmaal schud de hij het hoofd. Wat bezielde die lui! Wie had gekocht? Nummer 103 haha, de veiling zelf, een van de mannetjes van in- en verkoop die zijn opdrachten had. Waren ze de boel aan 't opjagen? Een gevoel van on rust beving hem. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 11