Te snel rijdende automobilist zaait paniek onder kinderen die klaar-overstaken MAN MAN Verkeerszaken voor de Leidse kantonrechter Amor schoot valse verkeerspijl De jacht op de onbekende duikboot DINSDAG 9 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Ook gisteren werd weer eens duidelijk bewezen, dat de z.g. verkeers- brigadiertjes bij het verrichten van hun alleszins prachtige taak, het gevaar lopen door bepaalde weggebruikers te worden genegeerd met alle gevolgen van dien. Het wordt dan maar al te vaak voor deze kinderen een rennen voor hun leven en wie niet snel genoeg wegkomt, wordt het slachtoffer. Zo ook, toen een 30-jarige Leidse automobilist op 3 december 's morgens ca. half negen op de Hoge Rijndijk met zeer hoge snelheid, die ver boven het maximum lag, de oversteekplaats nabij de Burggravenlaan naderde en l»as op het laatste moment ging remmen voor een aantal overstekende ver- keersbrigadiertjes. Zijn auto kwam niet tijdig tot stilstand, de kinderen stoven uit elkaar doch de laatste werd gegrepen en liep een zware hersen schudding op. Alle getuigen verklaarden, dat verdachte te snel had gereden en te laat had geremd. Verdachte kon slechts clementie vragen op grund van het feit, dat zijn auto op de tramrails doorgleed en het slachtoffertje inmiddels weer volkomen was genezen. het ergste, daar de ravage groot was. Verdachte kon zich alleen nog maar herinneren, dat zij in het ziekenhuis bijkwam en haar bril vóór de bot sing nogal beslagen was geweest. Waarom zij links van de weg reed wist zij niet. Hoewel verdachte niet de indruk vestigde, dat de gevolgen van haar grove fout haar veel de den, hield de officier er bij zijn eis toch rekening mee, dat ook zij veel nadeel had ondervonden en vroeg derhalve slechts 30 boete subs. 6 dagen. De plv. kantonrechter echer vond het geval te ernstig om veel clementie te hebben en vonniste dan ook met f 50 boete subs. 10 dagen. Daar één der getuigen, 'n hoofd onderwijzer, het niet uitgesloten achtte, dat de brigadiertjes misschien te laat waren gestart bij het overste ken, wilde de officer, mr E. v. d. Schans, hiermede bij zijn eis alsnog rekening houden en niet overgaan tot de eis van een onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Wel vond hij de schuld van verdach te dermate ernstig, dat een boete van 150 subs, een maand, alsmede de voorwaardelijke ontzegging voor de tijd van een jaar, proeftijd 2 jaar, de eis moest zijn. Hoewel de plv. kantonrechter, mr W. de Koning, de schuld van verdachte eveneens zeer hoog aansloeg, wilde hij ditmaal nog de voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid achterwege laten, doch vonniste daarentegen met 200 boete subs, een maand. Onhebbelijk. Reeds bij het oprijden van het par keerterrein voor het Lido-theater manoeuvreerde een 45-jarige Leidse koopman zo vreemd met zijn auto. dat de autobewaker de indruk kreegj dat de koopman niet helemaal nuch ter meer was en het kentekennum mer van de auto maar vast geno teerde. Toen de koopman dan ook later achteruit weg wilde rijden bot ste hij tegen een andere auto op en veroorzaakte nogal wat schade. Toen de benadeelde automobilist, alsmede de auto-bewaker hem op zijn fout attent wilde maken, riep de koop man, vanuit de auto, dat zij maar naar de politie moesten gaan en pro beerde vervolgens via een vlucht heuvel te ontsnappen. Een lichtmast stond in de weg, dus daarom maar weer achteruit en er vol gas van door, waarbij een andere auto ter nauwernood aan een zelfde lot ont kwam. Ook later toen de benadeelde partij hem opzocht vanwege de schade, trad verdachte zeer onheb belijk op. Ter zitting verklaarde ver dachte, dat hij geen aanrijding had veroorzaakt, dat de deuken in die andere auto al oud waren en dat hij toch niet voor iedereen die roept be hoeft te stoppen. Al met al een hou ding, die de officier noopte verdachte ernstig te corrigeren en een boete van 50 subs. 10 dagen, alsmede voor dit keer de voorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van een jaar, proef tijd 2 jaar. De plv. kantonrechter liet het bij 75 boete subs. 15 dagen. Met een: „Ik ga in hoger beroep" verliet verdachte kwaad de rechtzaal. Links Op de vroege ochtend van de 28e november reed een 19-jarige brom fietsberijdster op de Haarlemmer vaart nabij de Kwaakbrug geheel links van de weg met een snelheid van ruim 30 km per uur. Ondanks de noodsignalen van een haar tege moet rijdende bromfietser bleef zij doorrijden met het gevolg, dat de beide bromfietsen op elkaar vlogen en de gevolgen zeer ernstig waren, daar beiden onder de bromfietsen terecht kwamen en zeer ernstig wer den gewond. Getuigen, die op het zwakke hulpgeroep van de brom fietser waren toegesneld, vreesden Amor doorkruist verkeer. Daar een 20-jarige Voorschotense automobilist in de Breestraat rijden de een meisje in de zg. Blauwe Tram zag zitten en haar graag een lift wilde geven, ging hij nogal gevaar lijk te werk. Hij haalde tot twee maal toe aan de rechterzijde in en joeg toen hij dit spelletje voor de derde maal wilde herhalen bij een halteplaats aan de Korevaarstraat de door hem ingehaalde auto tegen de aldaar geplaatse verkeerszuil op. De materiële schade was niet gering en de verkeerszuil sneuvelde. Ver dachte ontkende alles hardnekkig. Zo hield hij b.v. vol, dat het niet regende die avond, terwijl getuigen eensluidend verklaarden dat het be hoorlijk goot. De indruk, die hij ves tigde was dan ook niet bepaald pret tig. De lift-aanbiedingspoging werd een kostbare, want ongeacht de ma- teriële-schadevergoeding, zal ver dachte en wel conform de eis 50 boete subs 10 dagen moeten opbren gen. Een 29-jarige melkslijter was met zijn motorcarrier te Noord wij ker- hout door een stopbod heengereden en kreeg derhalve een proces-ver baal. „Ik zag in de verte een ver huiswagen stoppen en heb in de haast om er gauw bij te zijn om een nieuwe klant te winnen, niet op het bord gelet" aldus verdachte. De of ficier eiste 10 boete subs. 3 dagen. „Heeft u die nieuwe klant nog ge kregen?" vroeg de plv. kantonrech ter belangstellend. „Neen helaas niet". „Dan zal ik er maar 5 subs. 1 dag van maken". Een goederenwagon van een rangerende trein is gisteravond in de nabijheid van het station Barneveld uit de rails gelopen. De ontsporing gebeurde bij een wissel, vlakbij een spoorwegovergang. Het treinverkeer EdeWageningenAmersfoort werd hierdoor gestremd. RECHTSZAKEN ZONDAGSRIJVERBOD VOOR SPORTVISSER Een uitzonderlijk vonnis wees de Haagse politierechter in de zaak te gen een 29-jarige machine-bank werker uit Den Haag, die schuldig werd geacht aan het motorrijden onder drankinvloed op zondag 10 augustus jl. te Boskoop. Nadat de officier van justitie een week on voorwaardelijke gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid had geëist, veroordeelde de rechter verdachte tot een week voorwaardelijke gevangenisstraf, vijftig gulden en legde hij de ver dachte tevens een verbod op om ge durende zes maanden op zondag te rijden. De machine-bankwerker is een verwoed sportvisser, maar hij is al leen op zondagen in de gelegenheid zijn sport te beoefenen. Zo trok hij op de motor, met zijn zoon achterop en in gezelschap van nog enkele vissers, op 10 augustus in de richting van Boskoop om daar te trachten een visje te verschalken. Omstreeks half zes ging het gezelschap schuilen in een café te Zwammerdam voor een onweersbui Bij de politie had verdachte verteld, al schuilende, vijf a zes glaasjes bier te hebben ge dronken; nu, voor de rechter, waren het twee flesjes. Op weg naar huis was hij met de motor geslipt, maar de verdachte en zijn zoontje waren er goed af gekomen. Dit bracht hem echter wel in aanraking met de po litie. Bij zijn vonnis overwoog de rech ter, dat de machine-bankwerker zijn motor door de week nodig heeft om zijn werk te kunnen bereiken. UITSPRAAK OPGESCHORT. De rechtbank te Arnhem heeft de uitspraak in het proces tegen een 51- jarige Gröesbeekse fabrikant, die te recht staat op verdenking van brand stichting in zijn eigen schoenfabriek, opgeschort in afwachting van een psychiatrisch rapport. De officier van justitie had een jaar en drie maan den gevangenisstraf geëist. De Groesbeker zou een lucifer in de buurt van een bus brandbare ce mentlijm hebben laten vallen. Er was brand ontstaan, tengevolge waarvan de fabriek gedeeltelijk in vlammen was opgegaan. Op het zien van de vlammen was hij de fabriek uitgevlucht en was langs een omweg naar huis gefietst, zonder alarm te slaan. De raadsman verklaarde op de zit ting het abnormale gedrag van zijn cliënt uit een soort panische toe stand, die weieens meer mensen over valt bij het zien uitbreken van brand. Bovendien zou er geen motief kunnen bestaan voor het stichten van brand, aangezien het bedrijf flo reerde. Boekbespreking „Antennes voor FM, KG en TV". Uitg. „De Muiderkrirvg" n.v., Bussum. Voor de gevorderde radio- en zend amateur is dit boekje een goede handleiding bij het ontwerpen en construeren van antennes. Ook de grondslagen van de antenne-theorie worden, zij het beknopt, behandeld, zodat het boek een afgerond geheel is geworden. Ofschoon op enkele on dergeschikte punten naar onze smaak te „populair-wetenschappelijk", dur ven wij deze uitgave gerust aan te bevelen. „Rijdend op een Rhinosrug!", door Michaela Denis. Uitg.: Ad. M. C. Stok, Forum Boekerij, Den Haag. Het dieren-minnend echtpaar Ar- mand en Michaela Denis bekend door zijn boek „Luipaard op schoot" en door zijn optreden voor de t.v. vertelt, bij monde van Michaela, een nieuwe serie avonturen. De dieren liefde komt klaarblijkelijk van één kant want geen van de ontmoetin gen met welke diersoort dan ook loopt, welbeschouwd, bevredigend af. Het echtpaar moet nogal eens fiasco's incasseren maar Michaela vergeeft de dieren alles met begrijpend medele ven. Ze vertelt een en ander zo geest driftig, dat men een beetje overdrij ving hier en daar door de vingers zal moeten zien. Maar dat maakt haar relaas niet minder gezellig. „Frank Distel en de spion van de duivelskloof". „Frank Distel en het geheim van Doctor Pierewiet'' door Arie v. d. Lugt Uitgeverij Foreholte, Voorhout. Arie v. d. Lugt heeft zijn „Frank Distel-serie" weer met twee span nende boeken verrijkt. Met Bram en ,de Krent" geraakt Frank tijdens zijn IRISSENKWEKERS HADDEN GEEN BEST JAAR Er is gebleken dat de mooie zomer van 1959 voor de iriskwekers ook een lelijke kant heeft gehad. Door de warmte werd de luizen, de over brengers van virusziekten, actiever dan ooit. De broeiers in het buiten land hebben vele klachten en we staan voor een moeilijk probleem. We zullen maatregelen moeten tref fen, die niet veel soepelheid toelaten. Het mes zal er diep in moeten, al dus de heer J. Kooiman, voorzitter van de ver. „De Iris" op de leden vergadering van deze vereniging, maandagmorgen in het Krelagehuis. De vergadering werd o.m. bijge woond door prof. dr E. van Slogte- ren, prof. dr ir J. v. d. Want, resp. oud-directeur en directeur van het laboratorium voor Bloembollen- onderzoek te Lisse, door de rijks- tuinbouwconsulent te Lisse, ir A. Vlag. door ir F. Silver van de Plan- tenzi'ektenkundige dienst en door drs F. Slootweg van het Laborato rium voor Bloembollenonderzoek. Ze was vrij goed bezocht. Verleden jaar beoefenden niet minder dan 2500 kwekers deze teelt. Het teelt-areaal bedroeg 300.000 roe en naar schat ting zijn 500.000.000 irissen aan de markt gekomen en tegen lage prij zen verhandeld. Zij die wachtten op de aanvang van het zomerseizoen, maakten prijzen die nergens naar leken, in tegenstelling tot hen, die de voorverkoop aangrepen. De heer F. Limburg, de directeur van de keuringsdienst, wees ook op de sterke toename van het virus- ziek. Optimistischer kon spr. zijn over het „aaltjesziek", dat weinig of geen zorgen meer baart. Daarente gen neemt het fusarium weer toe en de controleurs weten dus heel goed wat ze dit jaar te doen hebben. Tijdens deze vergadering werd nog meegedeeld dat het areaal, dat verleden jaar al niet vlot door de handel en export kon worden opge nomen, thans opnieuw sterk is uit gebreid. Het kwam op ruim 380.000 R.R. Dat betekent, dat de export 130 miljoen verhandelbare irisknollen méér dan verleden jaar moet verko pen. En in 1959 lukte het al niet best. Bij de bestuursverkiezing werden in de plaats van de aftredende heren J. van Waveren en J. de Wit geko zen de heren A. Bergman uit Sas- senheim, die in „De Iris" enkele ja ren geleden de voorzittershamer hanteerde, en Fr. Duyn uit Lutje broek Met een korte rondvraag werd de ze bijeenkomst besloten. 2 EEN-KAMERWONINGEN VERBRAND. In de nacht van maandag op dins dag zijn in Drachten twee eenkamer woningen vrijwel geheel in de as ge legd. De bewoners respectievelijk de families R. Jager en D. Spek, konden zich slechts met veel moeite in vei ligheid stellen. Van de inboedels is practisch niets gered. De brand ontstond in het huisje van de heer Jager, die alleen thuis was. Zijn vrouw en de twee kinderen waren elders op familiebezoek. Het vuur sloeg over naar de tegenover liggende woning van de familie Spek, die in nachtgewaad voor de snel om zich heengrijpende vlammen moest vluchten. De familie Spek bestaat uit drie personen. Tevens was daar nog een kostganger in huis. De politie stelt een uitvoerig on derzoek in naar de oorzaak van de brand, die tot dusver onbekend is ge bleven. Negen dagen zonder resultaat De Argentijnse marine heeft maan dag, bij haar jacht op een onbekende duikboot, die in de Golfo Nuevo iou zijn waargenomen, mijnen gelegd over de gehele 15 kilometer brede toegang tot de baai. De monding wordt voorts bewaakt door torpedo- boot jagers en fregatten, die met. luisterapparaten zijn uitgerust en die van tijd tot tijd dieptebommen laten vallen. De jacht duurt reeds negen dagen. Zondag zijn bij 't zoeken in de baai, op circa 1200 km. ten zuiden van Buenos Aires, Catalina-vliegboten ingeschakeld, die geladen zyn met dieptebommen. In de stad Puerto Madryn, die aan de Golf ligt, zijn mariniers aangekomen. Men neemt aan, dat zij langs de kust moeten pa trouilleren om te voorkomen, dat op varenden van de duikboot over land ontsnappen. Overigens schijnt niemand de duikboot waargenomen te hebben. Het enige alarm is een melding van een oorlogsschip geweest, waarin werd gezegd, dat met luisterappara ten „een niet-geïdentificeerd voor werp onder water" was waargeno men. De officiële woordvoerders zeg gen niet veel. Volgens krantenbe richten zou de onbekende duikboot GRIEP dreigt overal neem vlug „Akkertjes" in huis AKKERTJES helpen direkt (Advertentie). vrijdag geraakt zijn met een vlieg tuigbom. In deze berichten is ook sprake van boodschappen in code, die de ingesloten duikboot zou heb ben uitgezonden en die door de Ar gentijnse marine onderschept zou den zijn. „La Prensa". een krant die als re gel geen lozegeruchten geeft, ver klaarde maandag, dat in volle zee twee andere duikboten zijn waar genomen die, naar men in bevoegde kringen geloofde, zouden proberen de aandacht van de Argentijnse ma rineschepen af te leiden. De onderminister van marine, schout-b(j-nacht Vazques, heeft maandagavond op een persconferen tie te Buenos Aires verklaard, dat er zeker een onbekende duikboot in de Golfo Nuevo is. Hij zei, dat de marine voortdurend in de baai pa trouilleert en de bemanning van de duikboot vrees aanjaagt om de boot te dwingen naar de oppervlakte te komen, maar hij wilde geen b(jzon derheden over de operaties meede len. Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft vanmorgen de 20-ja- rige soldaten H. Z. uit Rotterdam, J. de J. uit Leeuwarden, B. M. S. uit Losser, P. F. M. W. uit Lichtenvoor de en T. van de B. uit Ede vrijge sproken. Aan deze dientplichtige sol daten was ten laste gelegd dat zij tijdens de legeroefening „Kleine Oor log" van 21 tot 26 augustus van het vorige jaar het contact met hun on derdeel hadden verloren en dat zij niet voldoende moeite hadden ge daan om weer bij hun compagnie terug te komen. De advocaat-fiscaal had tegen Z. en De J. drie weken en tegen de an. dere drie soldaten twee weken mili taire detentie gevorderd. De krijgs raad had deze soldaten vrijgespro ken, maar de auditeur militair was van deze vonnissen in beroep geko men. vakantie weer in enige avonturen. Door „Stinkie", de hond van Hein, komen zij bij „de spion van de dui velskloof" en ondergaan de vreemd ste avonturen. In Doctor Pierewiets geheim raken zij verzeild als zij in Limburg kam peren en in de nacht het motorgeluid horen van een geheimzinnige heli copter. 'n Ontmoeting met een gorilla in een onderaardse ruimte van de mergelgroeven brengt hen steeds verder in het avontuur. Tenslotte blijkt hier niets misdadigs te zijn, maar tot heil der mensen te worden gewerkt. In beide boeken volop span ning zonder overdreven fantasie. Wel kunnen de kinderen (en ook oude ren) heerlijk verder fantaseren. Boe ken die hun weg wel vinden! Aetherklanken WOENSDAG. 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend- gym. 7.20 Gram. 7.23 Gram. en repor tages. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en act. 8.55 Tips van de voedingsmarkt. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. ,9.35—9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Radio-Volksuniversiteit: De moeilijkheden van de Oosterse en Westerse mens op beschavingsge bied, d. G. Thole Beishuizen. VARA: 11.30 Gevar. progr. 12.30 land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platte land, 12.38 Gram. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Prome- nade-ork. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Gram. 14.15 Kamermuz. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Pianomuz. van vroeger. 17.15 Lichte muz 17.50 Re- geringsuitz.: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Rege- ringsuitz.: Serie: Kies een loopbaan bij het onderwijs. Waarom bij het on derwijs. Vraaggesprek van dr. G. B. Huizinga, secretaris v. d. contact commissie v. h. m. o. van het Chr. Pedagogisch Studiecentrum en rector v. h. Chr. Lyceum Zandvlied te 's-Gravenhage met de Staatssecreta ris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, G. G. Stubenrouch, Litt. Hum. Drs. 18.30 R.V.U.: De cul turele taak van de Nederlandse Volks universiteiten in verleden en toe komst, d. dr. D. M. van Dis. VARA: 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Tus sentijdse balans, toespr. 19.25 VARA- varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muz. 20.40 De Cellist, hoorspel. 21.15 Omr.-ork. en solist. 21.55 Kamermuz 22.20 Keuren en kiezen, lezing. 22.30 Nieuws. 22.40 Orgelspel en zang. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Lichte muz. 23.40 Gram. 23.55— 24,00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SÜS-fcsr 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.GG Nieuws. 8.15 Ra diokrant. 8.35 Gram. 9.00 Vo ir de zie ken. 9r.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 1100 Gram. 11.15 Mijnheer do Groot sterft, Bijbels hoorsp. 1210 Gram. 12.30 Land- en tuu.bmedel. 12.33 Gitaarspel. 12.48 Gram of ac;. 13.00 Nieuws. 13.15 15 nar geleden, praat je. 13.20 Met pit op pad, praatje. 12 25 L'rhte muz. 13.50 Gram. 14.45 Piano spel v. d. jeugd. 15.00 Jeugdconc, 15 45 Pianorecital. 10 00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17/0 Beursber. 17.13 Lichte muz. 18.15 Spectrum v. h. Chr. organisatie- en ver.leven, le zing. 18.30 Leger des Heilskwartier. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praat je. 19.15 Gram. 19.30 Radio krant. 10.50 Volksmuziek. 20.15 Omr.ork. en solist. 21.05 De Mam- moethwet: Een oordeel over de in houd, lezing. 21.20 Liederen. 21.55 Afrikaners stellen hun eisen. rep. 22.05 Kamermuz. 22.30 Nieuws. 22.40 Sportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuwe gram. 23.5524.00 Nws. Televisieprogramma's. NCRV: 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Intern, jeugdpourn. 20.00 Nieuws. VPRO: 20.20 Film over Finland. 20.40 Oude films. 21.05 Liedjesprogr. 21.30 Medisch progr. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP. What can I say after I say I'm sor ry, El choclo, On the Alamo. They say it's wonderful, Blauer Himmel, So in love, Ain't misbehavin', Bieu tango, Am I blue, Don't fence me in, I'M walk alone, Sentimental journey, Moeder, jouw zilveren haren Kus me, honey honey, kus me, Hoe je heette ben ik vergeten, Kleine nachtegaal. Ik kom bij jou terug, Basia Fong, O La Mi Lo, Tik jij van rik tikketik, Sn boom, Geef mij de wodka, Anuschka, Een beetje. Li per li, La chanson d'Orphée. Cuckoo in the clock, Yesterdays Basie's masement, Coquet te, It's been so long, Coplas, Sant.v Anno, The one I love belongs to so mebody else, Rose room, Good for nothing Joe, I love to love Take me in your arms, All of you, Everbody loves somebody, How little we know, Five foot two, eyes of blue, Too close for comfort. I got it bad and that ain't good, Pennies from heaven, Pre vailing on the Westerlies. 52) „Dat weet ik", antwoordde Jos moe. „Daarom ben ik ook bij u gekomen om te vragen of u me van m'n toe zegging wilde ontslaan. Wanneer u zegt: ik hou je aan je woorddan worden de zaken weer anders". Met een begreep hij, hoe Geert Hogeweg zijn woorden zou uitleggen, begreep hij dat hier een laatste i. ogelijkheid was om onder zijn besluit, zijn toezeg ging tegenover Kees Reimerswaal, uit te komen. En hij zag aan het ge zicht van de man tegenover hem, dat hij juist geraden had. „Aha!" grinnikte Hogeweg. „Dus als ik jou een briefje schrijf, dat als je niet komt ik je wegens contract breuk vervolg, dan ga jij naar Kees Reimerswaal en zegt dat het je erg spijt maar dat ie zelf ziet hoe de zaak er voor staat, en dan ben je er met goed fatsoen af. Nou, dat briefje wil ik hier aan tafel wel even voor je schrijven. Klaar terwijl u wacht, zo gezegd". Eén ogenblik werd de verleiding Jos bijna te machtig. De tegenstelling was ook wel groot: hier een man die het hem kwalijk nam, wanneer hij niet voor hem wilde werken; daar een man die al zijn best had gedaan hem weg te treiteren, hem van zijn plaats te duwen. Toen zag hij, in een flits, de gezichten van Ans, van Tom. van Marijke „Zo heb ik het niet bedoeld niet als een slimmigheidje. Nee, me neer Hogeweg, ik begrijp dat u het maar moeilijk kunt accepteren, maar ik eh moeilijk bracht hij de woorden eruit „mijn geweten houdt me bij Van Dooren". „Je gewetenl Wat 'n brave Hen drik ben jij. Nou man, maak je rijk! Blijf maar, ik ga niet op m'n knieën liggen om je te smeken bij me te ko men. Voor jou graag een ander. Maar het valt me hard van je tegen". Hij stond op en liep zonder groeten weg. Jos had een moeilijke morgen op de beurs. Op de vele toespelingen dat hij bij Van Dooren „nu op z'n laatste benen liep" en de grapjes of het maar op rekening van Geert Hogeweg „moest", antwoordde hij ontwijkend. Hij zag Geert Hogeweg in een grote kring van collega's driftig gesticule ren het verhaal ging de beurs overhij keek op de klok, kwart voor twaalf, over een kwartier ging hij weghij zou blij zijn als hij buiten was. Eindelijkde klok wees twaalf. Jos liep langs de tafel waar de leden van de keuringscommissie aan hun kopje koffie zaten, heftig delibere rend over de bloeikwaliteiten van een die dag ter keuring aangeboden nieuwe soort. Hendrik van Santen, de voorzitter, keek op. Jos groette respectvol de oude heer Van Santen was zeer gezien in de kringen van het val en indertijd een persoon lijke vriend van de oude Frans van Dooren. Hij stak een vinger op en wenkte met het hoofd, terwijl hij met een woord van verontschuldiging tot de anderen van zijn tafeltje opstond. „Heeremans 'k moet jou effe hebben'!. „Dat kan meneer". „Loop maar effe mee wacht, hier kunnen we zitten". Hij viel met de deur in huis. „Ik hoor dat jij bij Van Dooren blijft, en niet naar Hoge weg gaat. Is dat zo?" „Ja meneer". „Waarom?" de scherpe ogen van de oude heer zagen hem doordringend aan. „Ik ben tot de overtuiging geko men" Jos zei het aarzelend als schaamde hij zich voor zijn eigen zwakheid „dat ik, zoals de zaken nu staan, het bedrijf niet in de steek mag laten". „Zo. Hm. Nou ja, dat zal je geen windeieren leggen". „Dat weet ik niet, meneer". „Is dat nou maar een smoesje, of is dat de waarheid?" Jos dacht er geen ogenblik aan, Hendrik van Santen het recht te be twisten hem zo uit te vragen. Hij kende de oude heer, onkreukbaar, strikt rechtvaardig, en hij voelde het bijna als een bevrijding, met deze man over de zaak te magen praten. „Het klinkt raar, meneer en misschien erg onzakelijk maar ik moet maar afwachten hoe het ver der loopt. Misschien wordt nu alles weer goedmisschien ook blijven de dingen zoals ze zijn. Ik was liever naar Hogeweg gegaan maar ik ik had geen keus „Zo. Hm". De oude heer zweeg, trommelde met zijn vingers op de ta fel. „Wat zei Geert Hogeweg?" infor meerde hij kortaf. „Die is boos. Hij heeft gelijk. Het is eigenlijk niet netjes van me". „Hem. Kwestie van overmacht, denk ik zo". „Meneer Van Santen", waagde Jos opeens, „zegt u 'ns had ik het niet moeten doen?" Hij doorstond de blik van de oude man, die in zijn ziel scheen te willen lezen. „Heeremans", zei Hendrik van San ten, „je bent oud en wijs genoeg om te weten wat je moet doen en laten. Om wat het zwaarste is, ook het zwaarste te laten wegen. Ik geloof niet, dat je daarover mijn oordeel no dig hebt. Wat jij wilt weten is dit: wat zullen de mensen in het vak er van zeggen? Zullen degenen die wer kelijk geloven dat je dit niet gedaan hebt om materieel voordeel, je geen idealistische dwaas vinden? Zullen ze je niet uitlachen omdat je een prachtkans bij Geert Hogeweg laat schieten om te blijven zitten op een kantoor, waar je al lang op je laatste benen liep?" Jos knikte automatisch. Hendrik van Santen raakte de kern. „Dat neem ik je niet kwalijk", ver volgde de oude heer. „Het is beter dat ze je respecteren, dan je uitla chen of de schouders over je ophalen, dat staat vast". Jos wachtte gespannen. „Kijk es jongen" er kroop een ele ment van gemoedelijkheid in de stem van Hendrik van Santen, „je kent 't vak. De bazen klitten aan mekaar, al zijn ze mekaars felste concurrenten. Fred Reimerswaal had nou met jou een vervelend akkefietje aan de hand blijkbaar maar dat laat de lui vrij koud, dat is zijn zaak en de jou we. Maar Fred, hij mag z'n gebreken hebben zoals wij allen, is een goeie vakman, een beste zakenman, hij is gezien in het vak. Dat weet je net zo goed als ik". Jos' zwijgen was een bevestiging. „Fred ligt nu in het ziekenhuis en voor zijn zaak kon het niet onge lukkiger treffen. De ouwe Kees, die iedereen graag mag, springt er voor. maar we weten wel dat Kees het al leen niet af kan. Nu gaat de beste kracht van de zaakjajaik zit hier niet om je complimenten te maken, ik stel een feit vast de beste kracht van de zaak, die ouwe Kees zou moeten steunen, er juist op dat moment tussen uit. Waarom? Ru zie met Fred. Zoals ik zei, dat raakt hen niet. Maar zij zien het simpel: jij laat Fred en zijn vader stikken op een moment dat de zaak dat niet lij den kan. En dat, zie je Heeremans, dat nemen ze je kwalijk. Heb je daar wel eens aan gedacht?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5