QzQeidó&Qouïcunt De Gaulle houdt schoon maak in Algerije DE GAULLE Met de bezem Hei leger buiten bei civiele bestuur Reorganisatie territoriale eenheden De Keulse kladderaars veroordeeld Mikojan op Cuba Gronchi te Moskou De „Inge Tolt" Korreltje Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. MAANDAG 8 FEBRUARI 1960 51ste JAARGANG KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem.. Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes fL50 Sporen van wraak uitgewist De drie Franse ministers, die zaterdag: naar Algiers zijn gereisd om na te gaan hoe verder verzet tegen De Gaulle's politiek kan worden verhinderd, bestuderen o.a. de vraag, hoe een einde kan worden gemaakt aan de invloed van het leger op civiele aangelegenheden, zo is zondag in gewoonlijk goed ingelichte kringen in Algiers vernomen. In deze kringen acht men 't mogelijk dat over enige tijd zal worden besloten om het hoofdkwartier van het leger buiten Algiers te plaatsen en de burgerlijke prefecten en onder-prefecten los te maken van de_ jurisdictie der legerbevelhebbers, behalve in gebieden waar tegen de Algerijnse opstandelingen wordt gestreden. De bedoeling van een en ander zou zijn om het administratieve apparaat gereed te hebben als de dag komt, dat de Algerijnen over hun eigen toekomst gaan beslissen. danig te wijzigen, dat mensen, die verdacht worden van samen zwering tegen de staat, een ge dwongen verblijfplaats kan wor den toegewezen. Dit is nu al mogelijk in Algerië, waar een twaalftal aanhangers van uiterst rechtse groeperingen op 't ogen blik orden vastgehouden, maar niet in Frankrijk zelf. Het hui dige wetboek van strafrecht geeft de rechter in Frankrijk op het ogenblik alleen maar de be voegdheid om een verdachte 48 uur vast te houden; DE TERRITORIALEN De officiële woordvoerder van de ministeriële delegatie die de minis ters Messmer (strijdkrachten), Cha- tenet (binnenlandse zaken) en Mi- chelet (justitie) omvat verklaarde zondag op een persconferentie in Al giers, dat het werk van de ministers zich niet beperkt tot de sancties, die genomen moeten worden tegen persoonlijkheden, die de revolte heb ben gesteund. Intussen is men reeds begonnen met een reorganisatie van de terri toriale eenheden, die bestaan uit burgers die reservediensten doen. Deze „territorialen" hebben een groot aandeel in de revolte gehad. Er gaan geruchten dat deze eenheden geheel ontbonden zullen worden. Twee rechters van industrie stellen een onderzoek in naar de schietpartij op zondag 24 januari in Algiers, waarbij 20 mensen zijn gedood en die het sein was voor het opwerpen van barricades. DE GAULLE'S PLANNEN President De Gaulle van Frankrijk die de situatie in Frankrijk en Al gerië nu wel vast in handen heeft, heeft zoals bekend vergaande plan nen opgesteld voor 'n „grote schoon maak". Hij zou in het bijzonder van plan zijn: 1. Het leger, de politie en de be stuursorganen in Frankrijk en Algerië grondig te zuiveren; 2. Het wetboek van strafrecht zo- 3. Een scheiding door te voeren tussen het burgerlijke en mili taire bestuur in Algerië, en 4. de 13 departementen van Algerië te reorganiseren. Deze departe menten zouden omgevormd moe ten worden tot een kleiner aan tal „provincies". Huiszoeking. De politie heeft zaterdag te Algiers de kantoren doorzocht van het Franse persbureau A.F.P. en van verschei dene kranten, waaronder de „Echo d'Alger" en „La Depeche Quotidien- ne". Een woordvoerder zei, dat de maatregelen werden gelast door een gerechtelijke autoriteit, maar hij wilde geen verdere bijzonderheden meedelen. Negen leden van de Franse Natio nale Vergadering hebben zaterdag meegedeeld uit de groep van Alge rijnse voorstanders van integratie van Algerië te zijn getreden. Deze groep telt thans ongeveer de helft van de zeventig afgevaardigden uit Algerië. Volgens „France Soir" heeft Frank rijk Tunesië doen weten, dat het on der de huidige omstandigheden er niet over kan denken zijn strijd krachten van de Tunesische basis Bizerta terug te trekken. Frankrijk wilde wel onderhandelingen met de Tunesische regering beginnen. Het Franse antwoord op de nota van Bourguiba, de Tunesische president, waarin deze de ontruiming van de basis Bizerta eiste, is vrijdag over handigd. De achttien studenten, die vrijdag in Havana een demonstratie tegen de Russische vice-premier Mikojan op touw hadden gezet, zijn zaterdag in afwachting van het proces tegen hen in vrijheid gesteld. De Sow jet-premier Mikojan, die op het ogenblik een bezoek aan Cuba brengt, heeft zondag in een toespraak voor radio en televisie de Cubaanse revolutionaire regering geprezen en verklaard, dat de imperialisten de kleinere landen niet meer zo gemak kelijk kunnen bedreigen,omdat de Sowj et-Unie een zeer machtig land is en die landen beschermt. Het hart en de ziel van het Sowj et-volk zijn met de Cubanen, zo zei hij. Nog milde vonnissen De 25-jarige bakkersknecht Arnold Strunk is zaterdag te Keulen veroor deeld tot 14 maanden gevangenisstraf wegens het besmeuren van een syna goge en een monument voor slacht offers van het Nazi-regime. De 25-jarige kantoorbediende Josef Schoenen, die van dezelfde misdrij ven is beschuldigd, kreeg tien maan den. In de strafmaat is de tijd van het voorarrest inbegrepen. Beide ver dachten werden voorts voor twee jaar van hun burgerrechten vervallen verklaard. Op misdrijven van deze aard staat in West-Duitsland een maximum van vijf jaar. Strunk hoorde het vonnis aan met gebogen hoofd en dichtge knepen lippen. De openbare aankla ger had voor Strunk 27 maanden en voor Schoenen 21 maanden gevraagd. De misdrijven, waarvan beide man nen zijn beschuldigd, was, zoals men zich herinneren zal, het sein voor een reeks antisemitische incidenten in de hele wereld. De president verklaarde in de toe lichting op het vonnis, dat de recht bank bij de beoordeling van de be smeuring van de synagoge, alleen. Strunk schuldig had bevonden aan plannen, die in strijd zijn met de grondwet. Hij merkte voorts op, dat er geen concrete feiten naar voren zijn geko men op het proces om het bewijs te kunnen leveren, dat er achter het misdrijf een antisemitische organi satie staat. De stelling, dat de verdachten on der invloed van anderen hebben ge handeld, is echter door de rechtbank aanvaard, zei hij. De president verklaarde voorts, dat het misdrijf schandelijk en ge vaarlijk is geweest. Warhoofden kun nen de rekruten worden van \ie stormtroepen van een nieuwe bewe ging. Iedereen zal moeten toegeven, dat beide verdachten politieke ama teurs zijn. Strunk en Schoenen zijn warhoofden en psychopaten zonder de minste kennis van de politieke ge schiedenis. De president voegde hieraan toe, dat het misdrijf anders beoordeeld zou zijn als het was bedreven door normale mensen. Hij zei, dat de rust en orde in de staat niet speciaal be dreigd waren geworden door de mis daad en dat de rechtbank het erover eens is, dat een al te zware straf waarom in veile kringen werd ge vraagd niet van nutte zou zijn ge weest in de strijd tegen het anti semitisme. Tot slot merkte de president op, dat men niet kan zeggen, dat de staat en de school niet genoeg had den gedaan wat de opvoeding van en het onderwijs aan beide verdachten betreft. CHINEZEN SCHIETEN WEER Het ministerie van defensie van Nationalistisch China heeft meege deeld, dat de communistische kust- batterijen in het noorden van Foekien zaterdagmorgen, na een onderbreking van verscheidene maanden, weer zijn begonnen de Nationalistische eilan den te beschieten. De batterijen richt ten hom vuur op het eiland Kaiteng. SPOORWEGONGELUK IN CHILI Bij het plaatsje Sewell, een honderd kilometer ten zuiden van Santiago in Chili heeft zich zondag een ernstig spoorwegongeluk voorgedaan. Vol gens de berichten zijn er drie-en-der tig doden en 50 gewonden. Verscheidene rijtuigen van de per sonentrein op het traject Ciudad Ran- cagua-Sewell zijn ontspoord. De oor zaak van de ontsporing is te hoge snel beid in een bocht. Jacht op vreemde duikboot Argentijnse vliegtuigen hebben zondag dieptebommen uitgeworpen voor de Atlantische kust en 700 mijl ten zuiden van Buenos Aires, waar een onbekende duikboot ingesloten zou zijn. Argentijnse oorlogsschepen opereerden aan de ingang van de Golfo Nuevo. De operaties werden op de kust gadegeslagen door vele nieuwsgierigen, die de „indringer" hoopten te zien. De jacht op de duikboot begon ne gen aagen geleden. Sindsdien hebben Argentijnse hefschroef vliegtuigen, twee torpedoboot jagers, verscheidene fregatten en andere vaartuigen de in gang van de golf bewaakt. Zaterdag berichtte een plaatselijk nieuwsagentschap, dat korvetten van de Argentijnse marine achter een tweede duikboot aanzaten, die zou pogen de aandacht van de Golf af te leiden. Mariniers die bij Buerto Ma- dryn aan land gezet waren, zouden naar men meende, de indringers moeten beletten over land te ont snappen. De Argentijnen hebben al meer last gehad van onbekende duikboten. In oktober j.l. ontsnapte een onbekende duikboot na een aanval van Argen tijnse oorlogsschepen. In mei 1958 deed zich een dergelijk incident voor. Uit betrouwbare bron werd vernomen, dat de duikboot een Rus sische was geweest. Ook deze duik boot werd aangevallen en Argen- Vermoedelijk als protest tegen de invoering van de algemene maatregel van tijnse schepen hadden een grote olie- rijksbestuur, waarbij het bestuurscollege van het eilandengebied Curacao vlek waargenomen. Zes dagen later naar huis is gezonden, hebben onbekend gebleven personen het standbeeld had men in internationale wateren van H. M. Juliana op het Julianaplein te Willemstad met rode verf besmeurd, een duikboot gezien, die gerepareerd Foto: zorgvuldig wordt het beeld weer gereinigd, werd. Rusland verliest atoomgeleerde De Russische atoomgeleerde Igor Koertsjatof, onder wiens leiding de eerste Russische atoom- en water stofbom werden ontworpen, is zondag overleden. Hij is 57 jaar geworden. Er is een officiële commissie inge steld, die zijn staatsbegrafenis op 9 februari, zal voorbereiden. Hij zal in het mausoleum aan de muur van het Kremlin worden bijgezet, zo meldt het officiële Sowjet-persbureau „Tass". Onder zijn leiding slaagden de Sowjet-geleerden er in om in 1949, vier jaar na de Ver. Staten, een atoomboom te maken. In 1953 ver vaardigden zij, een jaar vroeger dan de Ver. Staten, een bruikbare water stofbom. Koertsjajof overleed na een hart aanval. Hij leed reeds geruime tijd aan aderverkalking. Driemanschap zal Algiers' inventaris opmaken Drie Franse ministers: Pierre Chatenet van Binnenlandse Zaken, Messmer van de strijdkrachten en Michelet van Justitie, zijn aangekomen in Algiers om daar, op verzoek van president De Gaulle, een onderzoek ln te stellen de oorzaken van de muiterij. We zien hier v.l.n.r. op het vliegveld van Algiers de heren: generaal Challe, generaal Crepin, de opvolger van Mas.su, Delouvrier, Chatenet, Messmer, admiraal Auboyneau en Michelet President Gronchi van Italië is za terdag voor een officieel bezoek van vijf dagen in Moskou aangekomen. Ongeveer tezelfdertijd keerde de president der Sowjet-Unie, Worosji- lof, terug van een bezoek aan India. Zondag heeft Gronchi de H. Mis bijgewoond in de kerk van Sint Lo de wijk. De Franse geestelijke Dion las de Mis. Het was de eerste keer sedert tien jaar, dat een westelijk priester in deze kerk een dienst hield. Later maakte president Gronchi een autotocht door Moskou en voerde hij besprekingen met Chroesjtsjef. President Gronchi heeft de Rus sische leiders voor een tegenbezoek aan Italië uitgenodigd. Donderdag a.s. keert Gronchi naar Italië terug. Het Deense vrachtschip „Inge Toft" dat vorig jaar mei in het Suezkanaal werd aangehouden, omdat het Israë lische goederen vervoerde, heeft thans toestemming gekregen om te vertrekken, zo heeft de agent van de reder in Port Said zondag verklaard. Het schip werd na de aanhouding aan de ketting gelegd, omdat de ka pitein op last van de rederij weigerde de Israëlische goederen te lossen. De vorige week stemde de rederij ein delijk toe en werd de gewraakte la ding van boord gehaald, doch toen ontstond er weer meningsverschil over de vraag wie de kosten van het lossen, circa 11.000 gulden, moest be talen. Volgens de agent zou deze kwestie nog niet geregeld zijn. Een strijd tussen twee auto's, die met een snelheid van 130 km. per uur naast elkander reden omdat de ene bestuurder weigerde de andere te laten passeren, is zaterdagavond in Moscow Hilles, Missouri, geëindigd met de dood van vier mensen. De ene auto raakte met grote vaart de berm van de weg, maakte vervol gens een draai en botste toen tegen de tweede auto. Oude rollen in Israël gevonden Prof. Yohanan Aharoni van de He breeuwse universiteit in Jeruzalem heeft zondag bekendgemaakt, dat stukken van oude lederen rollen zijn gevonden door Israëlische archaeolo- gen in arendsnesten binnen een grot in de buurt van de Dode Zee. Dit is de eerste vondst van oude rollen in Israel. Alle andere Dode- Zeerollen zijn op Jordaans gebied ge vonden. Volgens prof. Aharoni bevonden zich onder de Israëlische vondst twee fragmenten van rollen, waarvan de tekst overeenkomstig is met die van rollen, welke in Jordaanse grotten, een twintigtal kilometer noordelijker, zijn aangetroffen. Een fragment is bijna volledige en omvat de verzen een tot tien van hoofdstuk 13 van het boek Exodus. Er zijn ook munten en een oude brief gevonden. Dit nammer bestaat uit 12 pagina's weer? (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER. Overdrijvende wolkenvelden i vooral in het noorden van het I land. Hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog weer. Wei- nig wind. Lichte vorst tot tempe- ratuur om het vriespunt, maar in het zuiden van het land van- nacht nog hier en daar matige vorst en in de noordelijke kust- strook later lichte dooi. LICHTE DOOI IN HET NOORDEN De Bilt, 8 februari. Gedurende het weekeinde stond het weer in ons land onder invloed van een groot hogedrukgebied, dat zich in de buurt van Schotland had gevormd. In de kern steeg de lucht druk tijdelijk tot 1047 millibar. Het stond via Denemarken in verbinding met een ander hogedrukgebied van omstreeks 1047 millbar boven Polen. Oostelijke winden voerden koude en droge continentale lucht naar ons land, waarin op de meeste plaatsen ln de nacht en vroege ochtend 5 tot 8 graden vorst voorkwam; slechts in Zeeland, op de Waddeneilanden en in de kop van Noordholland vroor het wat minder Het gebied met hoge barometer standen boven Polen is nu echter aan het afnemen, terwijl ook in De nemarken de luchtdruk wat daalt. De kern boven Schotland handhaaft zch echter nog vrijwel onveranderd. Daardoor worden de winden nu bo ven de Noordzee meer noordelijk en stroomt minder koude en vochtige lucht langzaam in de richting van ons land. Wolkenvelden, die hiermee samenhangen, bereikten hedenmor gen al de noordelijke provincies. De vochtige lucht zal zich, zij het uiterst langzaam, verder in zuidelijke richting uitbreiden, waardoor de kans op mist toeneemt en de vorst van het noorden uit zal afnemen, met in het noorden van het land lichte dooL 9 Februari: zon op 08.09; onder 17.41; maan op 14.49; onder 05.46. Hoogwaterstanden 9 Februari: v.m. 1.30; nam. 1.47. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI licht bew STOCKHOLM motsn OSLO geh. bew, KOPENHOGEN onbew. ABERDEEN licht bew, LONDEN zw. bewolkt AMSTERDAM onbewolkt BRUSSEL onbewolkt LUXEMBURG onbew. PARIJS onbewolkt BORDEAUX onbewolkt GRENOBLE licht bew. NICE zw. bewolkt FRANKFORT onbew. MUNCHEN onbewolkt ZURICH zw. bewolkt GENEVE geh. bewolkt WENEN onbewolkt INNSBRUCK onbewolkt ATHENE zw. bewolkt ROME regen AJACCIO zw.bew olkt MADRID licht bew. MALLORCA half bew. LISSABON onbewolkt temp. gist. max. min. 2 6 —0 4 —5 7 —2 6 8 4 t 5 1 t 0 4 t 0 6 t 3 3 t 6 3 7 4 t 13 4 L —8 —16 t —3 —14 t —3 7 t —5 —16 t —3 —17 t 11 8 i 10 4 10 2 10 4 15 4 Zorg, dat je je enthousiasme be houdt, wind je niet op en de wereld ligt aan je voeten. (Daniël Shaw).

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1