49 TEEKENS Dertien hoogleraren wijzen op het belang van uitbreiding der bestaande universiteiten Adenauer in Bergen-Belsen Lichtmis-kaarsen van de Paus Te vroeg hoera .uhuru" voor Amerikaanse „Titan" deed het goed Zuid-Afrikaanse bisschoppen vragen -ssmsEs-j aJachtschilders b. Aank. of Halfw. Schilders BEAMBTE (mnl. of vrl.) NETTE WERKSTER WOENSDAG 3 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Vóór men fof spreiding hoger onderwijs overgaat Reactie op regeringsrapport in een extra nummer van het inter-universitaire orgaan „Univer siteit en Hogeschool" kritische be schouwingen gewijd aan het op 2 ok tober 1959 verschenen rapport „de spreiding van het hoger onderwijs tot 1970", van de door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen ingestelde commissies. Prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, hoogleraar in de kerk- en dogmengeschiedenis aan de Leidse universiteit, schrijft in zijn artikel „overbevolldng of onderbehuizing" speciaal over het uitzicht op de stichting van een nieuwe universi teit. Uit een oogpunt van het onder brengen van studenten noemt hij dit nieuwe plan niet van belang, omdat het hier slechts gaat om 3400 van de 66.000 studenten. Wanneer de vraag gesteld zou worden, wat de universiteits steden tot nu toe in concreto hebben bijgedragen tot het on derhoud en de ontwikkeling van de in haar midden gevestigde universiteiten, zou het antwoord, volgens hem, teleurstellend uit vallen. Hij meent, dat van de gemeenten bijzonder weinig ini tiatief uitgaat om in de tegen woordige nieuwe omstandig heden iets te doen, dat werkelijk de nood der onderbehuizing op heft. Hij voegt hieraan toe, dat dit ook geldt terzake van de wo- ningvoorziening voor docenten, staf, personeel en studenten. Prof. Bakhuizen van den Brink schrijft, dat het rapport op te veel gedachten hinkt en dat het verdui delijking behoeft bij de argumenta tie van zijn conclusies. Een groot aantal externe maar ook interne h o-problemen worden, volgens hem, overhoop gehaald, die niet regel recht met het onderwerp „spreiding" te maken hebben. Hij concludeert, dat het in ieder geval noodzakelijk is, dat de onderbehuizing van de be staande instellingen snel en doelma tig wordt opgeheven. Dan vervalt het argument der overbevolking, al dus de hoogleraar, en kan op veel helderder, direkter en meer onbe vangen manier gesproken worden over de geheel andere vraag, of er in overig Nederland een universiteit moet en kan komen. ïn een artikel „Universiteit of tech- nische hogeschool?" betoogt prof. dr. C. J. Bleeker, hoogleraar in de geschiedenis der godsdiensten aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam, dat verschillende facultei ten nooit aan de in het rapport voor gestelde Overijselse universiteit ver bonden kunnen worden en het lijkt hem ongerijmd, de illusie te koeste ren, dat deze Overijselse instelling ooit een volledige en .werkelijke uni versiteit zal worden. Prof. Bleeker stelt dan ook voor, aan de nieuwe instelling van hoger onderwijs een faculteit van cultuurwetenschappen in te richten die vier leerstoelen om vat waar de wijsbegeerte, de gods dienstwetenschap, de cultuur- en de kunstgeschiedenis gedoceerd worden. Prof. dr. P. J. Bouman, hoogleraar in de sociologie aan de rijksuniversi teit te Groningen, spreekt in een artikel de mening uit, dat de vergro ting van de opleidings-capaciteit van het hoger onderwijs primair dient te geschieden door verbetering en uit breiding van het opleidingsvermogen van de bestaande universiteiten en hogescholen. Prof. mr. F. J. F. M. Duynstee, hoogleraar in het staatsrecht aan de r.k. universiteit in Nijmegen spreekt ernstige twijfel uit over de juistheid van de berekeningen van de toekom stige behoefte aan juristen. Volgens hem zijn er vele aanwijzingen, dat reeds thans teveel juristen worden afgeleverd en hij heeft dan ook niet de geringste behoefte aan drie nieu we juridische faculteiten. De opmerkingen over geneeskunde en tandheelkunde in het „spreidings rapport" worden besproken door prof. dr. F. J. Keuning, hoogleraar in de histologie aan de Rijksuniver siteit te Groningen. Hij zegt, dat voor de geneeskunde, waar het aan bod nu reeds het aanvaardbare maxi mum dreigt te overschreiden, op korte termijn maatregelen zullen moeten worden getroffen om deze ontwikkeling af te remmen. Prof. dr. R. Kronig, hoogleraar in de theoretische natuurkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, be toogt in zijn artikel, dat ons land meer gebaat is met een klein aantal voortreffelijke ingenieurs dan met een groot aantal middelmatige figu ren. Inplaats van te spreken over de „optimale grootte" van een universi teit of hogeschool, zou prof. Kronig liever nagaan, wat de capaciteit van de bestaande instellingen met hun uitbreidingsmogelijkheden en bouw plannen in feite is. Orof. dr. F. L. R. Sassen, hoogleraar in de wijsbegeerte aan dè Rijks universiteit te Leiden, gaat nader in op de regionale en nationale aspec ten van het rapport, volgens hem is het kwantitatief aspect van het vraagstuk in de beschouwingen van de commissies zo op de voorgrond getreden, dat de kwalitatieve zijde sterk in het duister gebleven is. Het blijkt niet, of de commissie zich de vraag hebben gesteld, of tegen 1970 het peil van de tienduizenden die zich dan voor het hoger onderwijs aanmelden, niet in die mate zal zijn gezakt, dat juist met het oog op een behoorlijke voorziening in de behoef ten maatregelen moeten worden ge nomen om het aantal studenten te beperken, aldus prof. Sassen. Hij vestigt er voorts de aandacht op, dat alle universiteiten en hoge scholen in Nederland (behalve de V.U. en Nijmegen) een overwegend regionaal karakter dragen. De vraag, of er nog meer regionale instellin gen moeten komen, zal, volgens hem, alleen ontkennend beantwoord wor den door degenen die zich zo in hun eigen regionale instelling hebben vastgebeten, dat in hun ogen alleen de streek waar deze gevestigd is het recht op zulk een instelling schijnt te mogen hebben. Het bezwaar dat thans gemaakt wordt tegen kleine universiteiten, doet, naar zijn me ning, wonderlijk aan, nadat jaren ge klaagd is over de overbevolking van de bestaande instellingen. Vraagt men, hoe inzake het hoger onderwijs het nationaal belang het best ge diend wordt, dan is aan het vestigen van nieuwe instellingen buiten de werkingssfeer van de thans bestaan de universiteiten en hogescholen niet te ontkomen. Ernstig bezwaar heeft prof. Sassen ook tegen het feit, dat de commissies in het rapport geen aandacht hebben besteed aan het fundamentele en grondwettelijk vastgelegde onder scheid tussen openbaar en bijzonder onderwijs, door hun voorstellen wor den de belangen van de bestaande instellingen te Nijmegen en Tilburg naar zijn oordeel, rechtstreeks aan getast, hetgeen door de minieme uit breiding die aan deze instellingen wordt toegedacht in de verste verte niet kan worden goedgemaakt. Boekbespreking Leven is geen kinderspel, door Ronald Ross. Uitg. Lannoo, Den Haag. Ondanks de ernstige titel is dit boekje een verhalenbundel vol sterke verhalen van jonge mensen en hele maal niet zo zwaarwichtig. Het is uitgegeven in de Jeugdboekerij „Bonte Wereld" en vertaald uit het Duits. Verteld wordt over een auto renner, een natuurkundige, het graf van Toet Anch-Anun, enz. en de be doeling is, dat de jonge lezers iets wordt bijgebracht over dingen als: wilskracht, doorzettingsvermogen, volharding, sportiviteit, moed, speur zin en dergelijke. Een aardig boekje, dat er wel in zal gaan. Het vijandelijk kamp, door Jerome Weidman. Uitg. A. W. Sijthoff, Leiden. Dit is de geschiedenis van 'n man, die leefde in de ban van hartstocht en vooroordeel; die als Jood de ge hele christelijke wereld beschouwde als een vijandelijk kamp. In dit verhaal wordt accountant George Hurst, die wegens een begane leugen zijn rechtsstudie niet kon voltooien, op zeker ogenblik door een onverwacht telefoontje plotse ling aan die onoprechtheid herinnerd en zijn geluk en toekomst met zijn charmante niet-joodse vrouw, komen plotseling in de waagschaal. Nimmer heeft hij zich kunnen bevrijden van de gedachte, dat iedere niet-jood tot het vijandelijk kamp behoort. Deze obsessie en zijn relaties tot een ander meisje beheersen zijn leven. Het is een rijk en fascinerend boek met een levendigheid van dialoog, diepte en kleurrijkheid van karakte risering, gevarieerdheid van actie en milieu's van handeling, en tenslotte een intense dramatiek, welke deze roman tot een bijzonder boek maken, waarvan de aandachtige lezer onge twijfeld zal genieten. Wellicht heeft de auteur, die zelf de rechtsstudie liet varen om zich aan de literatuur te wijden, zich bij zonder tot deze Hurst aangetrokken gevoeld en er daarom zoveel leven in gelegd. „Moord in de Oriënt-expres", door Agatha Christie. Uit gave N. V. Sijthoffs uitge versmij., Leiden. Van de tientallen detective-romans welke Agatha Christie heeft geschre ven blijven we dit boek de beste vin den, zowel wat de „plot" als de uit werking betreft. We hébben het nu voor de derde maal gelezen. Of schoon er dus geen verrassing meer kon zijn, verraste het opnieuw door de meeslepende, meesterlijke opzet en de gezellige typering. In dit genre hoort het tot de blijvende literatuur. Moord bij het Leidse Plein, door Henriëtte v. d. Kop. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Dat Nederlandse schrijfsters ook in staat zijn om een vlotte detective roman te schrijven, bewijst dit Prisma boekje. De schrijfster die o.a. in de jour nalistiek is geweest, beschikt over een goede pen en weet een spannend ver haal in elkaar te zetten. Het recept is niet origineel het begint met een moord, welke dan in de volgende hoofdstukken „stuks gewijs" door de politie wordt ontrafeld maar het verhaal laat zich prettig lezen. Goede ontspanningslectuur is ook wat waard. DE RAMP IN COALBROOK Functionarissen van de rampmijn te Coalbrook (Oranje Vrijstaat) heb ben dinsdag verklaard dat men met het boren van hulpschachten zal doorgaan zolang het niet absoluut ze ker is dat de 435 ingesloten mijnwer kers niet meer in leven zijn. Officieel is alle hoop nog niet op gegeven. De mannen zitten reeds 12 dagen ingesloten, doch men meent te weten dat er nog zuurstof in de mijn is. Het water dat van de boren lekt, blijkt niet besmet te zijn. Tenslotte bevonden zich in de afgesneden gang pony's, die de ingesloten mannen mo gelijk hebben kunnen slachten om zich in leven te houden. DE MIJNRAMP IN JAPAN Tegen alle verwachting heeft men in de mijn te Joebari op Hokkaido, waar zondag tengevolge van een ontploffing 62 mijnwerkers van de buitenwereld werden afgesneden, nog drie overlevenden gevonden. Zij hadden hun toevlucht gezocht in 'n nauwe gang, waar het mijngas en het vuur niet waren doorgedrongen. Tot dusver heeft men 35 lijken ge borgen. Een der omgekomenen be hoorde tot de reddingsploegen. Ne gentien mijnwerkers konden kort na de explosie worden gered. Naar de zes vermisten wordt nog gezocht. Bondskanselier Adenauer heeft dinsdag twee kransen geplaatst op de monumenten in het vroegere concen tratiekamp van Belsen waar tijdens het bewind van Hitier 30.000 Joden omkwamen. Tijdens de plechtigheid, die geor ganiseerd was door vijftig afgevaar digden van de Joodse schadevergoe dingsconferentie, zei de bondskanse lier dat hij zal werken opdat ieder mens van ieder ras of land in ge rechtigheid, veiligheid en vrijheid zal kunnen leven. Later zei hij op de NAVO-basis Hohne tot de Joodse afgevaardigden, diep getroffen te zijn door dit bezoek en door de herinnering aan alle el lende en smart die daar vele jaren heersten. „U zult misschien weten dat ik een poos in een concentratiekamp geze ten heb. Daarom ken ik de atmosfeer daar en deze kwam vandaag bij mij terug". Over de recente anti-semititische incidenten in West-Duitsland zei hij: „Ik wil alle Joden in Duitsland zeg gen dat 'zij de veiligheid en de eer bied die hun verschuligd is, zullen genieten. Ik geef de verzekering dat ieder die deze veiligheid en eerbied geweld aandoet, zwaar zal worden gestraft." Dr Nahum Goldmann, de voorzit ter van het Joodse wereldcongres, antwoordde: „Wij zijn niet bang voor Duitsland zolang bondskanselier Adenauer leeft". Gistermorgen zijn de Paus de ge bruikelijke kaarsen aangeboden, zo als dat telkenjare op het feest van Maria Lichtmis geschiedt- Tijdens deze plechtigheid heeft de Paus ver klaard, dat hij tijdens de H. Mis, zijn nederig bestaan aan God had aange boden voor het welslagen van de Kerkvergadering. De Paus deelde ook mede besloten te hebben, dat de kaar sen, die hem nu werden aangeboden, over de gehele wereld moesten wor den verspreid en worden opgestoken in de meest beroemde kerken onder alle volkeren, die ze devoot hadden opgericht ter ere van Jezus, van Maria, van St. Jozef en van de meest bekende apostelen en belijders. Daar mede wilde hij ook de volkeren van alle rassen en talen uitnodigen hun gebeden te verenigen met de zijne, ter voorbereiding en voor het wel slagen van het komende Concilie en voor de éne, heilige, katholieke en apostolische Kerk, zoals Jezus haar wil in de eenheid van de kudde en van de herder. ii De politie in Nairobi heeft dins dag twee keer charges met de gum mistok moéten uitvoeren om een menigte Afrikanen te verspreiden die bij vergissing dacht dat ogenblik kelijk onafhankelijkheid was ver leend. Ongeveer negenhonderd mensen gingen zingend langs Afrikaanse ne derzettingen en wuifden met groene takken een gebruikelijke uiting van vreugde nadat de radio een uittreksel had uitgezonden van de rede die de Britse minister van ko lonie, Macleod, over de grondwet van Kenia had gehouden. De Afrikanen hadden hieruit be grepen dat „uhuru" (onafhankelijk heid) was verleend. COMMUNISTISCHE NEDERLAAG IN INDIA De drie-partijenalliantie in de In diase staat Kerala heeft de communis ten, die tot nog toe aan de macht wa ren in de verkiezingen een verplet terende nederlaag toegebracht. De alliantie kreeg de absolute meerder heid op een zetel na, maar er moeten nog uitslagen van 39 kiesdistricten binnenkomen. Ook het totaal aantal stemmen der communisten is nog niet bekend. De stemmen van de mensen die zich de vorige keer niet met de verkie zingen inlieten, hebben nu de door slag gegeven. De Amerikaanse luchtmacht heeft dinsdag een intercontinentale raket van het type Titan (Amerika's mach tigste raket) van de basis Cape Ca naveral afgevuurd. In negen maan den tijds was er geen Titan beproefd. Op een hoogte van 43 km boven de oceaan en op 80 km afstand van de lanceerbasis trad de tweede trap van de 27-meter lange raket in werking. Het was voor het eerst dat de ont steking van deze tweede trap goed werkte. De Amerikaanse raket die geen explosieve lading had, heeft vol gens functionarissen een afstand van 3.200 km afgelegd. Verwacht wordt dat de Titan, die tenslotte een reikwijdte van 14.400 km krijgt, vol gend jaar voor operationeel gebruik gereed zal zijn. De V.S. zijn van plan verspreid over het land veertien afdelingen met Titans en dertien afdelingen met Atlasraketten te stationeren, die elk over tien raketten zullen beschik ken, die binnen een half uur een kernlading naar een vijandelijk doel kunnen brengen. De rakettenspecialist dr Wernher von Braun verklaarde dinsdag voor een regeringscommissie te Washing ton dat Rusland momenteel aan een zeer machtige raket werkt en dat de Sowjets de Amerikanen „jaren voor" zijn. Mogelijk nog dit jaar zullen de Russen de mens een reis door de ruimte rond de aarde laten maken of een raket met instrumenten op de maan doen landen, aldus Von Braun. UIT DE DOMINICAANSE REPUBLIEK De zes bisschoppen in de Domini caanse Republiek hebben zondag een herderlijk schrijven van de kansel laten voorlezen, waarin zij er bij dictator Trujillo op aandringen be paalde maatregelen af te schaffen en de burgers van de staat hun rech ten terug te geven. De bisschoppen verklaren zich solidair met de vele gezinnen, waarvan een of meer leden kortgeleden gearresteerd zijn en som men de burgerrechten op die in een democratische staat gewaarborgd moeten worden. Er gaan geruchten dat de dictator honderden mensen zou hebben laten arresteren na de ontdekking van een lcomplot om hem te vermoorden. „Het komt er voor de Kerk niet op aan of zij gevestigd is een land met een monarchie of in een repu bliek. Van belang is of de regering goed is". Aldus de aartsbisschop van Pretoria, Mgr. J. C. Garner, naar aanleiding van de plannen van de Zuid-Afrikaanse regering Verwoerd om een volksstemming te laten be slissen over de toekomstige status van Zuid-Afrika. Tot dusver maakt Zuid-Afrika deel uit van het Britse Gemenebest en erkent het Koningin Elizabeth als staatshoofd. Premier Verwoerd heeft in het parlement verklaard, dat de volks stemming zal uitmaken of Zuid-Afri ka een republiek wordt. Een onzekere factor in de verkla ring van premier Ver woerd vond Mgr. Garner diens aanduiding van Zuid-Afrika als christelijke repu bliek. „Wat bedoelt hij met christe lijk", zo vraagt de aartsbisschop. „Als hij christelijk bedoelt in de brede zin van het woord, dan is zo iets zeer welkom. Maar een secta- rische regering zou een ramp voor Zuid-Afrika betekenen". Hetzelfde bezwaar heeft ook de aartsbisschop van Durban, Mgr. Hur ley, maar bovendien protesteert deze tegen het feit, dat de volksstemming uitsluitend onder de blanke bevol king van Zuid-Afrika gehouden zou worden. Hij acht dit een grove onbil lijkheid ten aanzien van de zwarte bevolking van Zuid-Afrika, welke 80% van het totaal uitmaakt. Maar 'bovendien vreest hij voor de positie van Zuid-Afrika in het toekomstige Afrikaanse continent. Het landelijke katholieke weekblad van Zuid-Afri ka, The Southern Cross, schrijft: „Indien Zuid-Afrika een grondwet krijgt, welke uitsluitend een blanke aangelegenheid is, dian kan het geen recht laten gelden op de eerbied en loyaliteit van de rest der bevolking Indien de negerbevolking nu haar deel onthouden wordt, dan zal ze er later gemakkelijker toe komen alles op te eisen". Marktberichten WOERDEN, 3 jan. Kaas Aan voer 3 partijen. Geen notering. RUNSBURG, 3 febr. Bloemen Hyacinthen: Gstara 2228; Pink Pearl 1722; Lady Derby 1216; Ge mengd 2629; Bismarck 2227; La Victorine 1316; Am. Anjers: Sim Rose 2024; Idem wit 1622; Idem rood 1620 per stuk; Irissen: Wedge- Wood 185; Narcissen: Golden Har vest 95105; Californië 7076; Flo wer record 5660; Helios 6974: Carlton 95110; Tulpen: White Sail 125135; Lustige Witwe 120125; Queen of the Night 135140; Victori ne Max 120130; Roland 135140; Edith Eddy 125130; Zenober 90 100; Prunus 150155; Wintergold 110 —125; Rose Copland 110—125; Her- grace 115; v. d. Eerde 110125; Kre- lage 85.110; Freesia's: Buttercup 95110; Irene 95110; Blauwe Wim pel 90100; Golden Yellow 110115 alles per bos. NU per 250 gram. Polingrooifworst (t.m. donderdag) Boterhamworst Heerlijke LEVERWORST 150 gram boerenmetworst cervelaatworst samen. Bokspek en bok bloedworst 69 ct. per 500 gram. Grote RAUWE ROOKWORST, plm. 250 gram 78 ct. 't Is van 2 Wegens overcompleet ter overname aangeboden: 1 piano, bruin eikehout, wasmachine (Hoover), 1 centrifuge (Zanker). Te bevragen: Regentesselaan 26, Oegstgeest. Gevraagd. Voor onze afdeling nieuwbouw zoeken wij: of zij die hiervoor interesse hebhen. met liefhebberij voor het fijne werk. Prettige werkkring, loon nader over een te komen. JACHTWERF GEBRS. VISCH Burg. Ketelaarstr. 19, Warmond, tel. K 1711416 Amsierdamsche Bank n.v. Kantoor LEIDEN RAPENBURG 39 vraagt: in het bezit van tenminste diploma U.L.O. Leeftijd: tussen 17 en 25 jaar. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties. HERHAALDE OPROEP Het Ned. Inst, voor Praeventieve Geneeskunde, Was- senaarseweg 56 te Leiden, vraagt een voor schoon werk in nette omgeving. Aanmelden dagelijks van 14 tot 16 uur. 2 Te koop aangeboden: 655 meter warme kas okt. mei; 500 meter warme kas dec.mei; 550 meter koude kas sept.mei; 500 meter koude kas jaar te huur. J .Elstgeest. Roelof- arendsv. tel. 291K 1713. fr Wij hebben prima weedshardboard en zachtboard p. plaat en op maat ook voor het moder niseren van uw deuren. Geschaafde latten in di verse maten. v. d. Steen, Levendaal 139, Leiden. Wat Tip Top biedt, biedt een ander niet NIEUWE AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR ST. AAGTENSTRAAT 14 TELEF. 25709 2 Aanhangwagens met ryksgekeurde torsievering monteren van trekinstal- latie's onder elke auto. A. S. Schalkers. Nwe Bees tenmarkt 32, Leiden, tel. 30358. 2 Plons, plats, kindje zit in bad. Nu een leuke foto als cadeau voor papa. Bambino, kindertotofrafie Nieuwe Rijn 18, tel. 24134. 2 Wasmachines f 135. nog enkele dure machines, iets beschadigd f 155. centrifuge. Fa. Dusoswa. Turfmarkt 13, tel. 24409 f2 Iedereen is enthousiast als wij uw matras over trekken met damast. Een één-persoons v.a. f 19.50 tweepers. vanaf f 26.50 Smits bedden en tapijten magazijn, Mare 98, Vrou- wensteeg 9, tel 23913 2 Credieten t.m. f 3000. (voor iedereen) voor aan koop meubelen en wo ningtextiel, direct van fa briek, enorme besparing, elke gewenste betalings regeling, vlotte afwikke ling en strikte geheim houding. Vraagt vrijblij vend inlichtingen: Post bus 538. Den Haag. 2 Te koop: in aanbouw zijnde royale midden standswoning, centrum Alphen, Br. onder no. 1532 bur. v. d. blad. 2 Overhemdenreparatie. Boorden en manchetten enz. vernieuwen onder ga rantie, ook no-iron. Smits overhemden, en kousenreparatiebedrijf. Nieuwe Rijn 94. tel. 25391 2 Hoest uw kind? Nat- termann's Melrosum Forte helpt, lost taai slijm op, smaakt goed. Flacon 2. bij elke drogist. 2 Voetverzorging f 1. 's maandags van 19.30 u. tot 20.30 u. Opleidingsin stituut J. Pijpers, Was- 2 Uitverkoop! Aange kocht een partij kleden, lopers en slaapkamer kleedjes, zespits gasfor nuis. kolenfornuis, divan bedden, opklapbedden, matrassen, tafels, bureau, tuinbank, kachels, enz. Pluym, Hoogewoerd 41, koopt inboedels tegen hoge prijzen. Tel. 21266. 2 Koopjes maken. Twee clubfauteuils met 4 stoe len 95.Duitse kruis- snarige piano; dressoirs; theemeubels; clubfauteuils wasmachine; schriifbur.; gasfornuis; petroleum kachel; kapok bedstellen; rijwielen; bromfiets: baby commode; babystoel; ba by bad; opklapbedden: uit- sehuiftafels. Nieuwenburg, Hooigracht 55 (geen win kelhuis). vwi uuuuci udguuuudg cu vrijdagmorgen. Mevr. Ley ten, Rijnsburgerweg 177, Leiden. 2 Gevraagd: voor spoe dige indiensttreding steno typiste (Ned.) i.b.v. Mulo. dipl. of gelijkw. opl. Leef tijd 1719 jaar. Br. onder no. 5137 bur. v. d. blad. 2 Gevraagd net meisje voor de huishouding. Meerdere hulp aanwezig. Mevr.. Langezaal, Nieuwe Rijn 93. 2 Gevraagd: een 1ste en een 2e monteur voor mo torrijwielen, scooters en scootmobiels. Valk, Haag se Schouw, Voorschoten. 2 Gevraagd: per 1 maart een bloemistarbeider. Voor goede kracht goed loon. J. van Paridon Jz, Noordwij- kerhout. 3? Gevraagd: nette flinke werkster voor donderdag morgen 1.25 per uur. Rijn en Schiekade 89. Vaste wastafels, gasf.. naaim., enz. gasfornuizen,' prima brandend 49. bureaus; rundlederen clubfauteuils; linnenkas ten; electr. naaimach.; vloerbedekkingen; vloer, kleden; zware uitschuif- bare kloostertafels; fraai gebogen damesbureautje; pracht orgel: ledik. Nieu we Rijn 60, bij hoek Hooi gracht, tel. 22150. 2 Winkelbetimmeringen ontwerpen en begroten wij voor U. G. J. Castelij n meubelen betimmeringen, Rijpwetering, teL 342. 2 Rotan meubelen, wie gen, mandenwerk koopt U het voordeligst bij Fa. Van der Vaart, Lange Pie- terskerkkoorsteeg 24, tel. 30534. Speciaal adres voor reparaties en bekleden van wiegen. repareren, veranderen en openen van elk slot. Haar- lemmerstr. 273, tel. 33958 (bij de Overdekte). Leve ring aan Rijk en Gemeen te. Maandagmorgen geslo ten. 2 Schrijfmachines. Bij betaling van 15.75 per maand, leveren wij U een stabiele, onverwoestbare koffer-schrijfmachine. Geen aanbetaling. Geen rente-berekening. P. van Dijk, Resedastraat 2, Lei derdorp, tel. 24191. 2 Colovinyl-tegels we derom in prijs verlaagd tot 7.70 p. m2. Linoleum, Colorite, Gerflexvloeren. Vraag eens prijs bij: G. J. Castelijn, meubelen, be timmeringen, Rijpwetering tel. 342. 2 Bedrijfswoning aange boden, zeer geschikt voor alle doeleinden met veel schuurruimte, opp.vl. groot 1380 m2. Br. onder no. 1519 bur. v. d. blad. 2 Wii leveren U: ruime solide hangkasten ƒ56.50; legkasten ƒ62.50; keuken kastjes; wandkastjes 35.div. andere kas ten; Fins hardboard tegen zeer concurrerende prijs aan de plaat en op maat. „De Timmerwinkel" Uiterstegracht 168. 2 Fraaie zware eiken getorste uitschuiftafel voor vergaderzaal enz. Mechelse leeuwenkoptafei fraaie ladenkastjes met beslag; bankschroef; gas kachel; gashaard; olie- stookkachel. W. F. Koore man, Nwe Rijn 9, t.o. V. en D.. tel. 23261. Te koop aangeboden: 1 toonbank 250x65 met vakjes voor zakken en la den. 1 voorraadbak me' glas bedekt met 13 vakken en chocoladekastje. Te be vragen bij: Dorpsstr. 135 Hazerswoude (dorp). 2 Slaapt U goed? Rust U goed? Ligt U warm? Neem een verenbed en alles i opgelost. In diverse kleu ren en driedelig. Wij ver maken ook uw schudbed Veren per pond verkrijg baar bij Piet v. d. Bura. Vlashoven 83. Noordwij- kerhout, tel 393. S" Haard te koop. Merk Faber, weinig gebruikt. 40 gld. De Sitterlaan 74. 2 Oud-holl. koperen kro nen, kist, mah. ronde ta fels, bureau, ladekastjes, hoekkast, stoeltjesklok. fauteuils, grote vergulde spiegel, chiffonnière, ko per, tin. Perzische kleden. Ter Wee. Hooigracht 86. Tel. 25461. Inkoop antiek. 2 Te koop gevraagd: heel huis met tuin, min. 5 Vn- mers. Aanb.: Oude Rijn 44a, Leiden, tel. 22031. ADVERTEREN DOET VERKOPEN

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3