Oegstgeest ontwikkelde eigen uitbreidings plan uit gegevens over Leidse agglomeratie asöiawsra Het ene verwijt lokt het andere uit Schermutselingen op Israëlische grens Russische raket kwam goed terecht West-Europa heeft griep DINSDAG 2 FEBRUARI 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA 4 Veel grond ontnomen aan Leidse annexatieverlangens Universiteitsbouw niet belemmerd In hoofdzaak gebaseerd op het struc tuurplan voor de Leidse agglomera tie, heeft het gemeentebestuur van Oegstgeest in grote lijnen een uit breidingsplan opgesteld. De detail lering die later volgt zal voorname, lijk bepaald worden door de eventu eel Ingebrachte en voor inwilliging vatbare bezwaren. Nader bezien kan men het plan in vier hoofdgroepen verdelen, t.w. woongebied, verkeer, universiteits bebouwing en recreatie. De woningbouw in Oegstgeest- noord die reeds nu het Oegstgeester Kanaal nadert, zal ten noorden van dit kanaal worden voortgezet. Tus sen het Groene Kerkje en Warmon derhek is n l. een woongebied ont worpen, dat als noordelijke begren zing, de ten zuiden van de Marine Bedrijven geprojecteerde provinciale weg naar Noord wijk zal krijgen. De verkeersproblemen konden eerst na overleg met verschillende instan ties tot een oplossing worden ge bracht. Direct opvallend by Rijksweg-4 is, dat deze tussen het Rijnziohtviaduct en de Drie Witte Palen haar huidige richting verlaat en via de landerijen rond Veldheim, ten noorden van de begraafplaats RÏhijnhof, de Rijn kruist om in bijna rechte lijn de Maaldrift te bereiken. Hopelijk wordt hierdoor een doel treffende oplossing bereikt voor het thans beruchte weggedeelte tussen Maaldrift en Drie Witte Palen. Er komen 2 verkeerspleinen met niet-gelijkvloerse kruisingen t.w. ten noorden van RJhijnhof voor de hoofd- invalsweg der Leidse agglomeratie en bij de Marine Bedrijven voor de noordelijke invalsweg via de prov. weg naar Noordwijk. Verbinding minder. De noordelijke op- en afrit bij het Rijnzichtviaduct komt te vervallen. Dit is een gemis voor het huidige deel van Oegstgeest, dat hiermede een belangrijke aansluiting op het verkeersnet zal missen, temeer daar de Rijnzichtweg, na opheffing der tramlijnen, heel goed in staat zal zijn, een grotere verkeersstroom te ver werken. In het nieuwe plan is een ruime mogelijkheid geschapen voor de uit breiding der Universiteitsgebouwen. Hiermee is het gemeentebestuur tegemoet gekomen aan de verlangens van het Ministerie van O. K. en W. Het voor deze bebouwing bestem de terrein valt in drie delen uiteen. Het eerste is een gebied, gelegen tus- zoeterwoude JAARVERGADERING PIT '54 Vrijdag jl. hield PIT '54 haar 5e jaarvergadering, waarin tevens de penningmeesteresse in verband met haar huwelijk voor de laatste maal achter de groene tafel zat. Voorz. J. W. Vink gaf een kleine terugblik op de gebeurtenissen van het afgelopen jaar, het lustrum jaar. Alles is prima geslaagd en naar wens verlopen. Alleen de donateurs heb ben nog een avondje tegoed, doch dit komt in de vastenavondtijd. De notulen van de vorige algemene ledenvergadering werden zonder op merkingen onder dank aanvaard. Het jaarverslag ontstak bij de aan wezigen weer eens een enthousias me over de geslaagde evenementen uit het afgelopen jaar. De penningmeesteresse gaf hierna haar laatste financieel verslag, dat met een klein batig saldo sloot. De voorz. bedankte haar voor haar uit stekend financieel beheer, waarna de wedstrijd-secretaris de standen- lysten en de persoonlijke percenta ges van ale teams resp. competitie- spelende leden bekend maakte. De voorz. schetste in enkele gloed volle woorden de verdiensten van de penningmeesteresse voor PIT '54 en bedankte haar voor alles, wat zij vanaf het allereerste begin voor de Zoeterwoudse tafeltennisvereniging heeft gedaan Hij bood haar namens de vereniging een prachtig bloem- stukje aan. Namens het bestuur stelde hy vervolgens aan de verga dering voor, haar tot ere-lid te be noemen, hetgeen een ovationeel ap plaus van de aanwezigen ontlokte. In verband met het steeds groter worden van de vereniging werd het bestuur met 3 personen uitgebreid en wel met de dames S. Schuur en C. Rodewij k en de hr J. v. d. Helm. Van de rondvraag maakte aller eerst de geestelijk adviseur, kap. C. J. de Leede, gebruik om ook mej. Rodewijk nog eens te bedanken voor alles wat zij voor de parochie zelf heeft gedaan. Met enkele spontane woorden nam mej. Rodewijk afscheid en bedankte daarbij iedereen voor de steeds ondervonden prettige sa menwerking. Zij wenste tenslotte haar opvolger veel succes. sen de verlengde Wassenaarseweg, Nieuwe Rijksweg en zuidelijke in valsweg. Het tweede en derde ge deelte wordt begrenst door nieuwe Rijksweg, Rijnzichtweg, zuidelijk invalsweg en een gebied langs de Rijn. Recreatie. Hoewel het bos rond de gestichten ongetwijfeld bijdraagt tot het fraaie uiterlijk van Oegstgeest, heeft dit voor de recreatie geen enkele beteke nis. In het plan is daarom voorzien in een parkzone ten zuiden van de hoofdinvalsweg. Door dit gebied zijn twee rijwielpaden ontworpen. Ook is hier een zwembad ontworpen. Ver dere bebouwing zal niet worden toe gestaan. Deze zone zal bereikbaar zijn via de verlengde Warmonderweg, die lopend langs de Nachtegaallaan en via een kruising met de verlengde Wassenaarseweg tevens een verbin ding zal maken tussen Hoge Mors en de kom der gemeente. Ook het gebied tussen Rijn en Uni- versiteislbebouwing zal recreatieter rein worden, bereikbaar langs de ver lengde Wassenaarseweg. Landbouw en veeteelt. Wat het agrarisch gebied betreft, dit zal zich waarschijnlijk gaan con centreren in het gebied, ten westen van de Ryksweg zuidelijk van het Oegstgeesterkanaal en langs de Rijns- burgerweg. Hoewel er over de annexatie-plan nen weinig meer gehoord wordt, wil dit geenszins zeggen dat deze van de baan zijn. Oegstgeest heeft door dit uitbrei dingsplan echter veel motieven voor ennexatie doen wegvallen. Er bestaat geen enkele belemmering voor de Universiteitsbebouwing, terwyl het Leidse tekort aan parkgebieden door de geprojecteerde recreatiegebieden kan worden aangevuld. In het uitbreidingsplan is buiten beschouwing gebleven de Mors, het gebied van Broek- en Overveer even als het gedeelte bij de Splitsing nabij Rijnsburg, welke gebieden in een af zonderlijk plan zullen worden behan deld. Dit uitbreidingsplan zal zo spoedig mogelijk door de gemeenteraad in behandeling worden genomen even als de bezwaren, die door belangheb benden tot en met 17 februari kun nen worden ingediend. hillegom De Nationale feestdag Het Cen traal Comité Nationale Feesten (OCNF) is reeds druk bezig aan de voorbereidingen van de feestelijkhe den, die er in Hillegom zullen plaats vinden op Koninginnedag en de Na tionale feestdag op 5 mei a.s. Op Ko ninginnedag wordt wederom de ge bruikelijke kinder-auibade gebraaht op het raadhuisplein en alles wat er op die dag gebruikelijk is. Op 5 mei is men echter van plan met een nieuw programma voor de dag te komen. Daarbij wordt vooral gedacht aan het bezighouden van de schoolgaande jeugd. Het CCNF heeft zich daarbij verzekerd van de mede werking van de drie speeltuinvereni gingen, die hun terreinen die dag ter beschikking zullen stellen en de be sturen hebben hun medewerking toe gezegd bij het toezicht en de spel regeling. De Mattheus-passion door allen? Gisteravond kwamen een 25-tal da mes en heren bijeen in de zaal van Sistermans om te overwegen of het mogelijk zou zijn de Mattheus-pas- sion te doen uitvoeren met medewer king van een voldoende aantal krach ten, in voldoende stemmenmateriaal. Ofschoon het aantal belangstellenden niet erg aanmoedigend was, werd er toch een voorlopig bestuur gevormd, dat zal trachten met de verschillen de zangkoren in Hillegom in contact te komen en deze tot samenwerking over te halen. De voorzitter, de heer B. Clay, was van mening, dat de be staande verenigingen steeds minder belangstelling trekken en aan bloed armoede ten onder gaan. De heer Kroeze, dirigent, gaf te verstaan, dat het mogelijk zou zijn, in 1961 een goede uitvoering te ge ven van de Mattheus-passion als men er in slaagde zo spoedig mogelijk een voldoend aantal deelnemers te vin den, om dan iedere week één avond te repeteren. Met dit beeld voor ogen besloot de commissie, bestaande uit de dames Lommerse en Rutgers en de heren B. Clay, Heemskerk en de Gier haar schouders onder dit plan te zetten. lisse Kaderontwikkelingsavond KAB In haar gebouw aan de Schoolstraat organiseerde de KAB afd. Lisse voor haar kaderleden de eerste van een reeks ontwikkelingsavonden. De voorzitter, de heer J. de Ko ning, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder drs P. Prevoo die deze eerste avond zou vullen met een pleidooi over „Sparen en Bezits vorming". Dit onderwerp omvat aldus de heer Prevoo, vele facetten. Spr. kan van elk facet wel een avond vullen, zo dat hij hier en daar maar een greep zou doen. De bezitsvorming is iets van de laatste tyd. Hiermede krijgt iedereen de kans iets te bezitten, wat vroeger alleen maar bestond voor een bepaalde groep. De situatie op so ciaal gebied om hieraan mee te doen is de laatste jaren verbeterd. Op de eerste plaats zijn de lonen hiertoe veel verbeterd. Verschillende vormen van bezits vorming zijn: 1. spaarbanksaldo; 2. bezit van huizen; 3. huwelijksuitzet etc. De meest ideale vorm is het pro ductief duurzaam bezit. Hieronder verstaat men bezit van huizen en effecten. Een groot voordeel van deze bezitsvorming is, dat de mens meer verantwoordelijkheidsgevoel krijgt en het is ook beter voor de onafhan kelijkheid. Men kan de bezitsvorming ook zien als aanvulling voor de oude dag. Jaarlijks kan 20% van de pro ductie opzij gelegd worden, hetgeen genoemd wordt de z.g.n. nationale besparingen. Hiervoor bestaan ver schillende methoden. De beste methode is wel het spa ren door de arbeiders. Hiermede voortcomt men n.l. „Het staatskapi- talisme". De KAB staat op het stand punt van verplichte winstverdeling. De taak van de verschillende groe peringen zijn: a. De overheid werkt aanvullend stimulerend; De overheid geeft zelf voorbeeld zoals in de Staatsmijnen specifieke, meer directe maatregelen zijn, b.v. jeugdsparingen, fiscale maatregelen, vrijstelling bouwspaar- fondsen. b; De taak van de onderneming be- rust op winstverdeling en spaarfond- Se": De taak van de beweging) te houden: de spaarbanken 'en beleggingsfondsen VOêehbentsvormmB schept kansen in de ftoïïï" verwachten, veel ineens veiw eere periode geEieWdSdr«ven in Nederland mum i winstverdeling. Het grootste gedeelte hievan bestaat m 2 De hIerPDe &g dankte de heer 5oonerrbSeeXmUsttemetede mede- en de derde op een nog nader vast te stellen datum in maart. noordwijk Derde Orde en Passiespelen. Nu ^eU"r™wdo^Tte|ouden °POMavenf voor*dit uitstapje zullen de bestuursleden gaarne in ontvangst 2-0; N. Demmeme A. Turlt algeo T gncic. Terveen 11. 7 t, Vries 0—2- W. Pouw—J. Pe schier afgebr.: A. Wijnhout—J. Zuidhoek 1—1; A. Lange!aan—-C^de Zwan 0-2; J. Dreef-J. v. d. Niet "~Geb: Johannes N.. z. v. N. F. J- Pot en M. L. de Wiel; Bernardus J. L z v L. J. Lamboo en M. C. v. Putten; Klaas, z v. B v d Wuri e N Plug; Pieter H., z. v. D. J. v. ner waarden en T. Boersma; Henny H. E. j v M T^k en J. A. E. Raaphorst Ondértr.: A. G. A. v. d. Berg en J. MGZ€ïïdhWkL. Vink en I. M. v. d. L OverlMaria A. Bemelman, 65 Jr., wed. van J. Luksenburg. Karel Ph. ^^gS.rtPhK^k.En^lvan 24 jaar. wassenaar Geboren: Cornelia Albertina Ma ria dr van J. Knijnenburg en W. C. f r^ns'ln-rr^an: OndertrouwdS "Shuwd: J. van der Kamp en H. M. Barbier; A. Theil en H. Rensu A J. Veldman en E. H Eenhoorn, a' j, j1POOrMn JA G W Wj Overleden; M- A. o. man 54 jr; W. Verhart 89 jr. Th. M. Lamboo 51 jr. voorhout KVP en KATH. ARB. GROEPERING De heer J. T. M. Wjmenhoven Kath&Artz SSgS^rS| ta» tT delen dat nóch zyn partij, nóch he-eUieUbekend.vaneen verzoening, welke tu laats_ gev'ondem zt^ls^n oen'verslag in ons bliTkHp dit punt geen juiste weergave te hebben gegeven van hetgeen op de vergadering is me degedeeld waarvoor onze veront schuldiging! leidschendam MUZIEK EN TONEEL De beide onderdelen van de K.A.B., de harmonie „St. Cecilia" en de toneelclub „De Gezellen", hebben hun begunstigers een gezellige avond bezorgd. De voorzitter van de har monie, de heer Van der Kraan, sprak een inleidend woord, waarbij hij dank bracht voor de algemene mede werking ter versterking van het uniform-fonds. Door deze gewaar deerde medewerking is het thans, na een actie van enige jaren, mogelijk het streven naar een geüniformeerde harmonie in vervulling te doen gaan. Hoe de kleur van de uniformen zal zijn kon nog niet worden medege deeld maar onder applaus der volle zaal beloofde hij, dat de harmonie op de bevrijdingsdag, 5 mei a.s., zich zal presenteren in een prachtig uniform. Tevens verzocht de heer v. d. Kraan de jongeren van Leidschendam, zich voor muziek te gaan interesseren en de gelederen van de jeugdige muzi kanten aan te vullen. De harmonie deed zich daarna in volle tonen horen. Eerst een inlei ding door de krachtige drumband, ge volgd door het „Wilhelmus" ter ge legenheid van de verjaardag van prinses Beatrix. Gedurende ander half uur heeft de harmonie zich op, soms wel zeer, daverende wijze doen horen. Directeur B. v. Veen mogen wij zonder enige reserve geluk wen sen met de prestaties van zijn muzi kanten die door hun enthousiast spe len op klankvolle wijze nun dank uitbazuinden voor de ondervonden steun voor het uniform-fonds. Na de pauze kwamen „De gezel len" voor het voetlicht met een lichte komische twee-acter „Mijn Vriend Leonard". De schrijver van dit blijspel heeft daarin de lotgevallen getypeerd van iemand, die na een gezellige verga dering met enige collega's nog wat aan de boemel is gegaan en per slot van rekening ter ontnuchtering nachtlogies kreeg op het politie bureau. Hy moet zich tegenover vrouw en schoonmoeder rechtvaardi gen en dat levert heel wat verwikke lingen. Het geheel vormde een bij zonder vrolijk toneelspel wat bij de aanwezigen tot vele tekenen van vol doening aanleiding gaf. Volmondig kan dian ook gezegd worden dat de tonelisten er volledig in geslaagd zijn, naast de muziekuitvoering ook het toneelspel tot een waar succes te maken. Vooral Eef Scholtes en zijn (onbekende) vriend Wim van Heinin gen hebben daartoe succesvol mede gewerkt. haarlemmermeer Geboren: Catharina Hendrika dr v$n P. Kolle en M. Doelman; Mar- jonette Johanna dr van A. v. Mars bergen en M. Borsje; Maria Regina dr van T. J. van Hoaster en B. J. M. Warmerdam; Pieternella dr van A. Moens en C. J. van der Weijde; Lu cia Cornelia dr van T. J. van Alphen en C. Dobbelaar; Rosalinda Maria dr van S. Wesseling en M. H. Dy- kers; Willem Cornells zn van H. van den Haak en J. H. Hoogenboom; Ar- noud Pieter zn van C. J. Feeleus en N. van Vugt; Maria Egbertha dr van S. Wijnhout en G. J. van der Zaal. Ondertrouwd: J. van den Berg 25 jr en A. Kort 25 jr; A. Zorge 21 jr en A. Slinger 22 jr; G. de Moor 23 jr en G. T. Buchner 21 jr. Gehuwd: Th. W. M. van der Wij den en J. C. van den Raadt; A. de Boer en G. A. Koeckhoven; C. Gla- zemaker en C. L. Meegdes; J. van Staveren en E. M. Milatz; J. Hoogen- dam en Fr. Verhoeven; M. Klootwijk en L. van Prooyen. Overleden: J. van Braak e. v. A. Koopmans 88 jr. G. van Vuuren e. v. J. C. Koen 70 jr. J. S. Wamsteeker e. v. M. van der Mik 67 jr. Scheepsberichten ATYS 2 v. A'dam n. zee; CAME- ROUNKUST 2 te A'dam; CARTAGO 1 te R'dam; DELFT 1 v. A'dam n. Emden; DORDRECHT 1 v. R'dam n. Philadelphia; FRIESLAND 2 te R'dam; JUPITER 2 v. R'dam te A'dam; KREEFT 2 v. R'dam n. Vigo; LEOPOLDSKERK 1 v. A'dam n. Arab. Golf, 2 te R'dam; MAAS 1 v. R'dam n. Tunis; MARKELO 1 v. R'dam n. Klaipeda; MINOS 1 te A'dam; ORANJE NASSAU 1 te A'dam; POSEIDON 2 te R'dam; SE- NEGALKUST 1 v. R'dam n. Antw., p. 2 01.10 Vlissingen; BALI 1 v. Bar celona n. Leixoes; BORNEO 1 v. Port Said n. Djibouti; HOLEN- DREGHT p. 2 Gibraltar n. Bagnoli; Marktberichten LEIDEN 2 febr. Vette varkens Aangevoerd 183 stuks. Notering zware 1-40 tot 1.45, lichte 1.46 tot 1.51, slagers var kens 1.52 tot 1.55, zeugen 1.34 tot 1.37. Handel slepend. ROTTERDAM, 2 febr. Vee. Aan voer totaal 3294, weektotaal 5298. Vette koeien 375, gebruiksvee 778, vette kalveren 430, graskalveren 161, nuchtere kalveren 1018, varkens 6, lopers 56, biggen 52, paarden 65, veu lens 7, schapen of lammeren 273, bokken of geiten 13. Prijzen: vette koeien le kw. 3.00 3.25, 2e kw. 2.80—3 00, 3e kw. 2.60— 2.80, vette kalveren le kw. 2.903.10, 2e kw. 2.60—2.90. 3e kw. 2.30—2.60, graskalveren 440380280, nuch tere kalveren 655845, exportvar kens en lopers f 8570—60, biggen f 524440 slachtpaarden le kw. 2.50, 2e kw. 1.90, 3e kw. 1.80, scha pen 967560. overjarige lamme ren 1008565, kalfkoeien f 1260 1090900, melkkoeien 128010.90 900, varekoeien 860760660, vaarzen 910760600, pinken 560500400- Overzicht: vette koeien aanvoer als vorige week, handel lui, prijzen vooral niet hoger; vette kalveren aan voer iets meer, handel tamelijk, prij zen lager; graskalveren aanvoer als BRIEFWISSELING BERLIJN-M0SK0U De Duitse bondskanselier, dr. Ade nauer, heeft de Russische minister president, Chroesjtsjef, in een op 14 januari te Moskou overhandigde brief verzocht tot het Duitse volk te spreken in een taal die past bij zijn woorden over vermindering van de spanning. „De Sowjet-Unie die beweert een einde te hebben gemaakt aan de kou de oorlog, richt zich nog steeds tot de Bondsrepubliek in de taal van de koude oorlog", aldus Adenauers brief. Verbetering van de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Bonds republiek is volgens Adenauer bui tengewoon moeilijk omdat de Sow- jet-regering en -pers voortdurend een lastercompagne tegen de bondsrepu bliek voeren. Over het Russische voorstel betref fende een vredesverdrag en de sta tus van „vrije stad" voor Berlijn, zegt de bondskanselier: „Zodra u akkoord gaat met een oplossing van het Duitse vraagstuk op basis van het zelfbe schikkingsrecht van het Duitse volk, zal de weg vrij zijn voor het sluiten van een vredesverdrag en zal de Ber- lijnse kwestie zichzelf oplossen, zon der kunstgrepen". Het antwoord van Chroesjtsjef Het Oostduitse Persbureau ADN heeft volgens Tass het antwoord ge publiceerd van de Russische premier Chroesjtsjef op de brief die bonds kanselier Adenauer van West-Duits- land hem heeft gezonden. Chroesjtsjef schrijft, dat de Sow- Syrische en Israëlische troepen hebben maandagochtend vroeg in de gedemilitariseerde zóne ten zuidoos ten van het meer van Galilea een lang artillerieduel gevoerd, zo wordt in berichten van beide zijden gezegd. Israëliërs hebben onder dekking van artillerie een verlaten dorp op geblazen, dat de Syriërs naar hun zeggen als militaire basis gebruikten. Drie Israëliërs werden gedood en ze ven gewond. De Syriërs zeggen dat Israëlische troepen, die het dorp bezet hadden, het later weer prijs hebben moéten geven, waarbij zij „zware verliezen" leden. Twee Syriërs werden gedood en vier gewond. In een Syrisch legerbericht is ge zegd dat twee van een groep van vier Israëlische straaljagers door Sy rische vliegtuigen zijn beschadigd boven Syrisch gebied. Men had er één zien neerstorten op Israëlisch gebied. Van Israëlische zijde is te gengesproken dat er vliegtuigen zou den zijn geraakt. Premier Ben Goerion van Israël heeft in het parlement gezegd, dat Israël de Syriërs onder geen beding rechten in de gedemilitariseerde zóne zal toestaan en zodanig geweld zal gebruiken als er geen andere manier is om de eigen mensen in het gebied te beschermen. Naar van Israëlische zijde werd vernomen hebben de Israëliërs bij hun actie verscheidene automatische wapens van Russische herkomst buitgemaakt. Uit het betrokken gebied werden maandagavond zo nu en dan nog schoten uit lichte wapens en een en kel mortierschot gehoord. vorige week, handel kalm, geheel prijshoudend; nuchtere kalveren aan voer aanmerkelijk groter, handel stug, prijzen lager; lopers aanvoer iets meer, handel kalm,, prijzen on veranderd; biggen aanvoer iets meer, handel kalm, prijzen onveranderd; slachtpaarden aanvoer als vorige week, handel kalm, beste jonge paar den ruim prijshoudend verder voor al niet hoger.- schapen en lammeren aanvoer als vorige week. handel re delijk, prijshoudend; kalf- en melk koeien aanvoer iets ruimer, handel stug, niet geheel prijshoudend; vare koeien aanvoer matig, handel flauw, prijzen iets lager; vaarzen en pinken aanvoer klein, handel stroef, niet ge heel prijshoudend. BODEGRAVEN 2 febr. Kaas Aanvoer 19 partijen. Notering 1.95- 2.17 per kilogram. Handel kalm. It'VEEN 1 febr. Bloemen Blauwe Druifjes 0.180.40; Cyclamen 0.39 0.62; Narcissen: Buxton 0.43055; Wihrestler 0.540.63; Frühling 0.75 0.77; Semper Avanti 0 530.56; Ear ly Glorie 0.550.74; Covent Garden 0.62—0.68; Carlton 0.60—0.78; King Alfred 0.650.74; Tulpen: Rose Cop land 0.72—1.13; Br. Star 0.54—0.62; Wintergold 0.851.05; Zenober 0.63 0.85; White Sail 0 901.19; v. d. Eer den 0.82—1.10; Delice 1.00—1.03; Lus tige Witwe 1.101.20; Purper Cop land 0.96—1.11; Krelage 058—0.81: Edith Eddy 1.001.14; Piquante 1,12 1.28; Crown Imperial 0.800.82; Golden Harvest 1.101.31; Roland 1 25—1.29; White Virgine 1.10—1.17; Hildegarda 0.78—0.84; Overdale 0.80 —0.87; Pax White 1.25— IJl per bos. Am. Anjers 0.18—0.28 per stuk. TER AAR 1 febr Groente Wit lof 1 0.32—0.44; idem 2 0.18—0.31; idem. stek 0.020.20; boerenkool 0.15 0.17; uien 0.11; kroten 0.06; prei 0.470-57; spruiten 0.45 alles p.erl kg. Knolselderij 0.250.45; idem stek 0.18; boerenkool 1.001-20; idem afw. 0.30 per kist. VINKEVEEN 1 febr. Groenten Andijvie 93; Boerenkool A U 2226; Waspeen A II 1415; Witlof A I 42 48; Witlof B I 35—42; Witlof B n 28— 40 cent alles per hg.; selderij 1114 cent per bos. jet-Unie voor volledige ontwapening is onder internationale controle. Het voorstel om een vredesverdrag met Duitsland te sluiten is een tast baar bewijs van de erkenning door de Sowjet-Unie van het recht van de Duitsers op zelfbeschikking. Omdat er geen regering voor geheel Duits land bestaat, moet een vredesverdrag met de twee Duitse staten getekend worden. Een dergelijk verdrag zou de toenadering tussen de beide staten vergemakkelijken en bijgevolg ook het herstel van de eenheid van het land. De woorden die Adenauer onlangs in Rome heeft gesproken en in het bijzonder de toespelingen op de bij zondere taak „van Duitsland in de stryd tegen het communisme", her inneren aan „de meest duistere kan ten van het recente verleden van Duitsland", zo zegt Chroesjtsjef. De Russen hebben zondagmiddag hun tweede raket naar het proefge bied in de Stille Oceaan afgeschoten en daarmee, volgens een verklaring van het officiële Sowjet-persbureau „Tass", deze serie proefnemingen ge ëindigd. De tweede raket heeft zondagmid dag om 19.58 uur Moskouse tijd het doelgebied bereiict. Het voorlaatste raketdeel, met een imitatie-satelliet, is in het proefgebied terechtgeko men. Dit raketdeel is op het einde van de vlucht door de dampkring met radar van schepen en optische en akoestische instrumenten waar genomen. De proeven, die nu geëindigd zijn, waren een onderdeel van een plan voor ontwikkeling van krachtiger ballistische raketten, bestemd voor het lanceren van zware aardsatellie- ten of ruimtevluohten naar andere planeten. Westelijke waarnemers in Moskou zijn ervan overtuigd, dat de proef van zondag even geslaagd is als de eerste, toen de raket bijna 13.000 km aflegde en binnen twee kilometer van het doelwit terechtkwam. Naar het schijnt, zijn nu geen proeven meer nodig om de doeltref fendheid van de nieuwe Russische raket vast te stellen. De raket is be stemd voor het lanceren van zware satellieten in een baan om de aarde. Er is ook sprake geweest van het lanceren van satellieten met instru menten naar Venus en Mars en het overbrengen met behulp van de ra ket van een kosmisch station naar de maan. De griepepidemie breidt zich uit over Europa, maar dit maal is de toe stand niet zo ernstig als in de herfst van 1957 toen miljoenen mensen aan de Aziatische griep leden en ver scheidene duizenden patiënten aan de ziekte bezweken. Uit de berichten uit de verschil lende landen blijkt, dat de ziekte zich nu beperkt tot kleine gebieden. Zo heeft b.v. Zuid-Duitsland meer te lijden dan het noorden van de Bonds republiek. Van de christen-democra tische fractie in de Bondsdag is een derde ziek. Bij de socialistische oppo sitie lijdt een op de tien leden aan de ziekte. In Oostenrijk is Linz de stad met de meeste patiënten. In sommige fa brieken is een derde van het perso neel absent. Uit België komen berichten dat de ziekte terrein wint en dat vele kan toren en fabrieken slechts over een deel van het personeel kunnen be schikken. In Luik is tien procent van de bevolking ziek. Onofficiële schattingen uit Genève komen op eenzelfde percentage neer. Volgens berichten uit Nederland, Noorwegen en Hongarije kan daar niet van een epidemie worden ge sproken. Ook in Zweden komt de griep vrywel niet voor. EISENHOWER WIL MEER GELD VOOR RUIMTEPROGRAM President Eisenhower heeft het congres om 136 miljoen dollar extra gevraagd voor het raket- en ruimte program, zo heeft het Witte Huis be kend gemaakt. Ongeveer 113 miljoen dollar zal worden besteed voor het Saturnusproject. Dit program beoogt de constructie van een combinatie van Jupiterraketten met een stuw- druk van ruim 690.000 kg. De 113 miljoen is voor het jaar dat op 1 juli a.s. begint. De rest van het extra-krediet is bedoeld voor het Mercury-plan om vlogend jaar een man in een baan om de aarde te brengen. Veertien Afrikanen zijn maan dag om het leven gekomen, doordat in de omgeving van Devon in Oost- Transvaal een goederentrein achter op een stilstaande passagierstrein in reed. Reddingsploegen hadden twee uur nodig om de passagiers uit de wrakstukken te halen. Een groep blanken heeft zater dagavond by Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama een ne ger en een blanke vrouw ontvoerd- Het incident speelde zich af voor een benzinestation. Zes mannen overvie len de neger en de blanke vrouw die voor het station in een auto wacht ten.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4