Overgave van Algerijnse muiters stelde Frankrijk hechter achter De Gaulle Arrestaties en huiszoeking onder rechtse extremisten Zal parlement de president groter bevoegdheden geven Chessman weer in beroep Lagaillarde gevangen Ortiz is spoorloos Koningin naar Zwitserland schilderzelfmet Korreltje Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 2 FEBRUARI 1960 51ste JAARGANG No. 14929 Israël laat z'n tanden zien Telefoon: Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015, 25591; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w„ f 2.55 p. maand, f 7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1.5d. De onvoorwaardelijke overgave van de opstandelingen, na acht dagen van verzet, in het hart van Algiers heeft de grote meerderheid van de Franse natie sterker achter generaal De Gaulle geschaard dan ooit tevoren, maar heeft tegelijkertijd het zwaartepunt van zijn meerderheid verlegd. Verschillende leden van de regering Debré onder wie vice-president Jacques Soustelle en de minister van oorlog, Guillaumat, hebben zich ge durende de gehele crisis tegen het opleggen met geweld van de regerings- wil aan de oproerlingen verzet. Dientengevolge verwachten sommige kringen enkele wijzigingen in het kabinet-Debré. Het onafhankelijke blad „Le Monde" acht het ontslag van de premier zelfs waarschijnlijk. Debré heeft steeds onwrikbaar achter De Gaulle gestaan, maar in de Algerijnse kwestie toonde hij een zeker begrip voor de oproerlingen. In sommige rechtse politieke en industriële kringen was er een groeiend verzet tegen De Gaulle. Zij kritiseerden de politiek tot zelfbeschikking voor Algiers of zeiden dat hij een „socialistisch" beleid wilde gaan voeren in financieel en sociaal gebied. Enkele weken geleden ging de conservatieve leider Pinay heen als minister van financiën. Zwaariepuni van de aanhang verlegde zich JOSEPH ORTIZ De tweede factor is het leger. De Gaulle was reeds maandenlang van plan, de officieren in Algiers die er een politieke mening op nahielden, over te plaatsen, maar de uitvoering van dit plan werd door functionaris sen van verschillende rang en ook, zo wordt gezegd, door minister Guil laumat gesaboteerd. De politieke redacteur van .„Le Monde" schrijft, dat op vele plaatsen ernstige fouten waren gemaakt, voor dat het oproer uitbrak. De autoritei ten stonden bijvoorbeeld toe dat een bewapende militie gevormd werd, ofschoon het doel daarvan omver werping van de constitutionele staats macht openlijk werd bekendge maakt. „Het is vreemd", aldus „Le Mon de", dat de rede van De Gaulle de verantwoordelijke mensen ter plaatse er pas toe bracht elementaire maat regelen te nemen, zoals het afzetten van het gebarricadeerde gebied". Koopsom, geen concessie. Terwijl de regering onder de druk van president De Gaulle, naar maandag bleek vastbesloten is, de twee of drie voornaamste leiders van de opstand te vervolgen, zou het al gemene apparaat der oproerlingen geen moeilijkheden ondervinden. Ook De Gaulle was verplicht, enigermaté toe te geven aan de druk van het leger. Vrijdag zei hij in zijn rede, dat het leger „natuurlijk" aanwezig zou zijn om toe te zien als de Alge rijnse bevolking te zijner tijd ge vraagd zal worden, zich uit te spre ken over de toekomstige politieke status van het land. Dat is hij mo gelijk altijd van plan geweest, maar hij had dit nog nooit gezegd. Nu hij dit wel gedaan heeft, is de hoop om met de opstandelingen in Tunis tot overeenstemming te komen, vermin derd. Volgens waarnemers in Parijs heeft De Gaulle deze concessie ge daan, niet omdat hij dat een goede tactiek achtte om tot vrede in Algiers te komen, maar omdat hij een prijs moest betalen voor de trouw van het leger. In de huidige omstandigheden zal De Gaulle bijna wel gedwongen.zijn, in de toekomst in het parlement meer te steunen op de linkerzijde en op de steun der bevolking. KOMPLOT ONTDEKT Toch is de sympathie voor Charles de Gaulle in 't moederland niet alge meen. Door het afluisteren van tele foongesprekken is de Franse geheime politie dezer dagen een komplot op het spoor gekomen, dat beoogde te zijner tijd in Frankrijk een onder grondse beweging te vormen en een „regering van openbaar welzijn" in te stellen. Ook hield de organisatie zich bezig met een uitgebreide wa penhandel tussen Frankrijk en Al giers. Het hoofdkwartier was te Rijssel, in Noord-Frankrijk, gevestigd en er waren afdelingen in hel gebied van Parijs en in verscheidene andere Franse steden. De man achter de schermen zou de voormalige luite nant Philippe de Massey zijn, die voortvluchtig is. Bij een huiszoeking in zijn woning zijn bewijzen gevon den, dat hij nauw samenwerkte met uiterst rechtse groeperingen. Zijn secretaresse is gearresteerd en zij moet vandaag met andere verdach ten voor de rechter van instructie in Parijs verschijnen, beschuldigd van samenzwering tegen de binnenlandse veiligheid van de staat. Onder de aangehouden verdachten bevinden zich Yves Gignac, secreta ris-generaal van de vereniging van oudstrijders van de Franse Unie en generaal 3ourdoncle de Saint Salvy, een oud-inspecteur-generaal van het leger van wie een zoon in Algerië is gesneuveld. Voorts zijn verschillende huiszoe kingen verricht. Behalve de Massey is o.a. nog voortvluchtig „dr. Martin", die lid is geweest van het „Geheime Comité voor Revolutionaire Actie". Negen* andere leden van rechtse or ganisaties, die vrijdag werden aan gehouden, zijn officieel beschuldigd van acties tegen de binnenlandse vei ligheid. Het Franse parlement de Natio nale Vergadering en de Senaat komen vanmiddag om vijf uur in bui tengewone vergadering bijeen, ten einde een verzoek van de regering om speciale bevoegdheden in behan deling te nemen. Men acht het zeker dat het kabinet volmacht krijgt om tegen de uiterst-rechtse en semi-fas- cistische organisaties op te treden, waarvan het bestaan door het kort stondige oproer in Algiers aan het daglicht is getreden. Hoewel er geen bijzonderheden omtrent de gevraag de bevoegdheden bekend zijn, neemt meri aan, dat zij ook betrekking zul len hebben op benoemingen en pro moties in het leger en de voortzet ting van de strijd tegen de Algerijn se verzetsbeweging. In Parijs schijnt het publiek enigs zins onaangenaam verrast over het feit, dat tot dusver alleen de 29-ja rige afgevaardigde Pierre Lagaillar de in staat van beschuldiging is ge steld in verband met de opstandige beweging in Algiers. Men neemt al gemeen aan, dat er sprake was van een komplot, waarbij niet alleen mensen in Algiers maar ook perso nen in Parijs waren betrokken, on der wie een klein aantal legerofficie ren of gepensioneerde generaals. Het doel van het komplot zou niet zijn Algiers voor Frankrijk te behouden, maar de omverwerping van het be wind van president De Gaulle, waar na een of andere vorm van dictatuur zou worden ingesteld. Dit vermoeden is deels bewaar heid door het ontdekken van het komplot van It. De Massey. Het verzoek om speciale bevoegd heden tegen de samenzweerders en hun vrienden bij het leger, de politie en het ambtenarenkorps zal niet in de smaak vallen bij een aantal con servatieven in het parlement. Het verlies van hun stemmen zal gemak kelijk worden gecompenseerd door de steun van de officiële oppositie, met name de radicalen en de socialisten. De communisten zullen wellicht te gen aanvaarding van het regerings voorstel stemmen, omdat de gevraag de volmachten ook tegen hen ge bruikt zouden kunnen worden. Een dergelijke houding zou de regering echter van pas komen, omdat zij niet voelt voor een eenheid waarin ook de communisten van de partij zijn. De Gaulle komt steeds sterker uit de strijd- Hij is in feite opnieuw de man van 't gehele volk die tot geen enkele partij behoort. Dit is weliswaar steeds zijn bedoeling geweest maar door de wijze waarop hij in 1958 aan de macht kwam, had hij het odium op zich ge laden „het werktuig van de Alge rijnse extremisten" te zijn. De oppositiepartijen, de radicalen en de socialisten, hebben maandag avond laten weten, dat zij liever een ingrijpende reorganisatie van het ka binet, met inbegrip van een wisseling van premier, hadden gezien, voordat het parlement zich over het verlenen van speciale bevoegdheden uit spreekt. De regeringsgezinde „Paris-Jour" schreef echter, dat de regering mag verwachten de bedenkingen van de radicalen en socialisten weg te ne men door de eindstemming te be schouwen als een goedkeuring van de politiek van zelfbeschikking voor Algiers. De laatste inspectie. Delouvrier en generaal Challe. Er waren geen onderhandelingen over gevoerd. Lagaillarde is overgebracht naar de Santégevangenis in Parijs, waar hem bij zijn aankomst werd meege deeld, dat hij in hechtenis werd ge nomen op beschuldiging, dat hij een aanslag op de binnenlandse veilig heid van de staat had gedaan. Op grond hiervan kan hij ter dood wor den veroordeeld. Volgens functionarissen van het departement van justitie zal hij zich niet als afgevaardigde van Algiers in de nationale vergadering op zijn par lementaire onschendbaarheid kunnen beroepen, omdat hij „op heterdaad" werd betrapt. De opstandelingenlei der Ortiz is nog steeds spoorloos. In Algiers ging maandagavond het gerucht, dat hij (geboren in Algerië uit Spaanse ouders) naar Spanje was uitgeweken. Zijn aanhang onder de bevolking scheen verdwenen, in te genstelling tot die van Lagaillarde, die na zijn dramatische overgave aan het hoofd van zijn troepen, de held van het volk werd. Waarschijnlijk is Ortiz door de rio len ontsnapt. Maandagochtend ont dekten de Algierse autoriteiten, dat steeds meer oproerlingen uit het be legerde kamp ontsnapten via het ste delijke riolenstelsel. Men vreesde, dat men bij nog langer wachten het hele kamp leeg zou vinden en be sloot daarom tot een onderhoud met Lagaillarde om er althans zeker van te zijn ,hem later persoonlijk gevan gen te kunnen maken. Het leger heeft persfotografen en camera-mensen een aantal films van de overgave door de muiters afgeno men. Alle Algierse bladen vertoonden gisteren grote open stukken, waar de censuur had ingegrepen. De Franse troeuen stelden de vorige week in totaal b«na 700 inheemse op. standelinren buiten gevecht, van wi<> 265 gevaneen werden eenomen 49 Franse soldaten sneuvelden tijdens acties. De advocaat van de ter dood ver oordeelde Caryl Chessman, Wirin, heeft maandagavond meegedeeld dat hij deze week opnieuw hij de federale rechtbank van San Fran cisco in beroep zal gaan tegen Chess- mans doodvonnis. Zoals bekend is Chessman reeds elf jaar geleden ter dood veroor deeld. Hij heeft zijn terechtstelling steeds uitgesteld weten te krijgen. Chessman zou thans op 19 februari naar de gaskamer moeten gaan. Indien de federale rechtbank Wi- rins verzoek zal afwijzen, wendt de advocaat, naar hy meedeelde, zich tot het Amerikaanse Hooggerechts hof. De advocaat stelt in zijn verzoek dat de langdurige gevangenhouding van Chessman als terdoodveroor- deelde in strijd met de Amerikaanse grondwet is en dat de wet op grond Direct na de overgave van oproerlingenleider Lagaillarde is men met het afbreken van de barricaden in waarvan Chessman veroordeeld Algiers begonnen onder het waakzaam oog van de nog steeds opgestelde parachutisten. werd, sedertdien gewijzigd is. De muiters zijn op gemakkelijke wijze gevlucht. Zij vertrokken voor het isolement. Tegen drie uur in de ochtend kwam de nederlaag- Zij wierpen allen hun wapens weg. Voor de dageraad waren er geen honderd meer over. De commandopost van Ortiz was verlaten. Ortiz en zijn as sistent, Perez, waren plotseling ver dwenen. Tegen de middag begonnen de pa rachutisten en de territorialen de wapenvoorraden van de opstande lingen over te nemen. Terwijl de laatste „soldaten" van het kamp de barricades passeerden, stapten de mannen in vrachtauto's, die na el kaar vertrokken. De inzittenden groetten voor het laatst met de hand Lagaillarde, die zij wilden toejui chen. Maar deze vroeg hen met een enkel gebaar kalm te blijven en te zwijgen. Om 13.40 uur plaatselijke tijd ble ven op het terrein van de parachutis ten nog slechts Lagaillarde, Demar- quet en een officier over. De officier had, voordat hij zich bij de opstan delingen had gevoegd, zijn kapiteins insignes afgelegd. Lagaillarde en De- marquet groetten elkaar voor zij uit een gingen op militaire wijze. De- marquet stapte daarna in een vracht, auto en Lagaillarde nam plaats in een jeep. De overgave was voltooid. Een woordvoerder in Algiers deel de mee dat Parijs de voorwaarden voor overgave had gedicteerd aan de gedelegeerd minister voor Algiers, Oproerlingenleider Pierre Lagaillarde, gekleed In zijn parachutisten uniform, tijdens een van de laatste inspecties van zijn mannen, zondag, achter de barricades. Gisteren heeft Lagaillarde zich met zijn mannen aan de regeringstroepen overgegeven. HJVI. de Koningin is heden naar Zwitserland vertrokken voor een verblijf van tien dag enin het kan ton Valias (Wallis). Naar wij vernemen is de Koningin vanmorgen om tien uur vertrokken. Reuzenbommenwerper neergestort Een Amerikaanse reuzenstraal- bommenwerper van het type B-52 is maandagavond op de luchtbasis Ra- mey bij San Juan op Porto Rico ver ongelukt. De zeven inzittenden zijn omgekomen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. de verf voor het schilder feest men uit zuidelijke richting waardoor de koudere lucht langzaam uit het noorden van het land zal worden verdreven en de temperaturen daar dus geleidelijk zullen gaan stijgen. Het front van de depressie zal waar schijnlijk nog geen neerslag van be tekenis in ons land veroorzaken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's GEEN OPBOUW ZONDER AFBRAAK (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) TOENEMENDE ZUIDELIJKE WIND Veranderlijke bewolking en vooral aanvankelijk plaatselijk mist. Geen neerslag van beteke nis. Matige tot krachtige zuide lijke wind. Ten noorden van de grote rivieren stijging van tem peratuur, in het zuiden ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. SIKKENS'TJALLEMA PRODUKT 3 Februari: zon op 08.19; onder 17.2< maan op 11.02; onder 00.04. (Advertentie) Nieuwe R(jn 49 Uerenstraat 34 Hoo'tw? terstanden 3 Februari: v.m. 7.34; nam. 7.52. Het weer in Europa (Advertentie) ZACHTER IN HET NOORDEN Het zwaartepunt van het hoge- drukgebied boven noord- en midden- Europa verplaatste zich de afgelo pen 24 uur via Polen naar de Kar paten. De zeer koude lucht stroomde over de Zwarte Zee Turkije binnen en over de Balkan naar Griekenland en Noord-Italië. De westelijke grens van de koude lucht liep over West- Duitsland naar het noordoosten van ons land waar vannacht nog 5 gra den vorst voorkwam. Een oud oceaanfront drong tot het zuiden van het land door en bracht daar wat regen, waarna er vanmorgen op uit gebreide schaal mist ontstond. Een actieve oceaandepressie, die naar het zeegebied tussen IJsland en Schot land koerst, veroorzaakte vanmor gen belangrijke luchtdrukdalingen op het noorden van de Noordzee die ook het hogedrukgebied boven Scandinavië verder gaan aantasten. Tengevolge van deze ontwikkeling zal de wind in ons land gaan toene- DEN HELDER weer max. geh bew. 1 min. —0 YPENBURG geh. bew. 5 2 VLISSINGEN mist 6 5 EELDE zw bew. 1 —5 DE BILT geh. bew. 2 1 TWENTE geh. bew. 0 —3 EINDHOVEN mist 5 2 Z.-LIMBURG motregen 8 2 HELSINKI onbew. —9 —14 STOCKHOLM onbew. —6 —12 OSLO licht bew. —6 —13 KOPENHAGEN licht bew. —3 —5 ABERDEEN geh. bew. 9 5 LONDEN geh bew. 9 3 AMSTERDAM geh. bew. 3 1 BRUSSEL geh. bew. 8 5 LUXEMBURG mist 1 —1 PARIJS licht bew. 10 1 BORDEAUX mist 14 2 GRENOBLE onbew. 11 1 NICE zw. bew. 14 5 FRANKFORT sneeuw 3 —1 ZURICH zw. bew. 3 0 GENèVE geh. bew. 8 0 LOCARNO motregen 9 INNSBRUCK sneeuw 4 —2 De mensen geloven altijd wat ze graag willen geloven.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1