„Bollenvelden" bedreigen Egypte i Het wordt rustig op uw (latje Berkelse arts weer voor de rechtbank Vakcentrales vragen om plaats voor werkstaking in onze rechtsorde ZATERDAG 30 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Proeven met isolatievloeren Het instituut voor gezondheidstechniek T.N.O. te Delft neemt uit- 8 gebreide proeven om te komen tot een beperking van het lawaai in de flatgebouwen. Daartoe heeft men in het laboratorium twee 3 verschillende soorten isolatievloeren beproefd, die een aanmerkelijke 8 8 geluidsisolatie hebben opgeleverd. 3 De vloer voor nieuwe complexen bestaat uit een isolatielaag van i 8 êen centimeter, gevormd uit vlasvezel, steen wol, glaswol en der- 8 8 gelijke materialen, waarop een laag van vier centimeter beton q wordt gestort 8 Voor de bestaande bouw is een ander systeem ontwikkeld, dat ook 8 eenvoudiger is. Op de woonvloer wordt een laag van tien milimeter 8 schuimplastic gelegd en daarop komen platen van acht milimeter dikte, bestaande uit samengeperste vlasscheven. 3 Aan de Ranonkelstraat in Den Haag is thans in een woning een x proef vloer van dit type gelegd en hiermee is reeds veel bereikt. Men 8 hoopt, op deze weg voortgaande, een voldoende verbetering van f: p de contactgeluidsisolatie te bereiken. 8 Om het verschil tussen de wel en niet op deze wijze behandelde 8 vloer te kunnen meten wordt gebruik gemaakt van een apparaat, dat is uitgerust met vijf mechanische hamers, die in een tempo van 3 tien slagen per seconde beurtelings met kracht op de vloer neer- 8 komen. De extra kosten van de vloer voor de nieuwbouw bedragen onge veer acht tot negen gulden per vierkante meter en die 'voor de bestaande bouw vier gulden. In ons land is er van overheidswege nog geen normalisatie gegeven van de geluidshinder, die in woningen toelaatbaar is. In Duitsland kent men die wel, wanneer daar bij nieuwbouw de constructie niet voldoet aan de normalisatie-eisen voor de geluids hinder komt men niet in aanmerking voor overheidssubsidie, terwijl voor de bestaande woningen een bepaling is gemaakt dat de be woners in aanmerking komen voor huurverlaging, indien de geluids hinder de grenzen van het toelaatbare overschrijdt. ^/ELE DIENAREN DER WETENSCHAP, die in Leiden gestudeerd hebben blijft de dankbare nagedachtenis de Leidse Alma Mater hun levenlang bij. Zij, en ook wel anderen, die niet hun studies maakten aan Neer- lands oudste universiteit, uiten die dankbaarheid soms door het doen van schenkingen. Zo kreeg de Hortus Botanicus eens, toen de wereld nog niet zo klein was als vandaag, een aardig waterplantje ten geschenke. Een geleerde pverver had het aangetroffen in de stroompjes en meren van Canada. Dat plantje was de Waterpest, dat werd ingeschreven als Elodea canadensis. De blijdschap om die bijzondere schenking verging rond de jaren 1860 in verwondering, toen het plantje ook in de wateren rond Leiden werd aangetroffen. Het gerucht gaat nog steeds, dat het uit de Hortus „ontsnapt" zou zijn. De verwondering heeft al sinds lang plaats gemaakt voor bezorgdheid bij menig polderbestuur, daar de waterpest de pest is gebleken voor het water. Belangrijke waterlopen dreigen er soms mee dicht te groeien. Tegen zijn woekerende groei ls geen kruid gewassen De waterhyacinth is de water-pest van de tropen C*EN DERGELIJKE „water-pest" is op veel groter schaal sinds enige tientallen jaren bezig, de wateren van de tropische en sub-tropische gebieden ▼an de Oude en de Nieuwe Wereld te veroveren. Dat is de dreiging van de „Waterhyacinth" of Eichhor- nia crassipes. De drager van deze veelbelovende naam stamt uit de aan de lelies verwante familie van de Pontederiaceae, die slechts weinig waterplanten telt. Hun bakermat ligt in Brazilië maar ze zijn door de mensen versleept en tegenwoordig kan men ze in vele warme landen over de hele wereld vinden. Het is een heel eigenaardige verschijning in de plantenwereld: de bladstelen van de waterhyacinth zijn blaasvormig op gezwollen en dienen tot drijvers. Drijft de plant in diep water, dan zijn de drijvers bijna rond als eieren. Wortelt ze daarentegen in de modder, dan zijn de bladstelen slanker van vorm. De grote bloemen hebben als regel een purper-achtige kleur en een gele vlek. Ze verwelken snel. Het zijn echte een-dagsbloemen. De waterhyacinthen vermeerderen zich zeer snel, in hoofdzaak door middel van okselstandige uitlopers, aan het eind waarvan zich dan weer een nieuwe plant ontwikkelt. Spoedig daarna sterft de verbinding met de moederplant af. De wijze van ongeslachtelijke vermeerdering verloopt zo snel, dat grote watervlakten in korte tijd door de waterhyacinthen overdekt worden. Op meren en in langzaam stromende wateren groeien de planten vaak aaneen tot grote, drijvende eilanden, die de scheep vaart en de visserij voor aanzienlijke moeilijkheden stellen. Als ze zich ergens vastzetten, groeien de water hyacinthen door tot metersdikke tapijten, die de rivieren vernielen. Sinds dit de St. John's River in Florida overkwam, waar men zich in de eerste decennia van deze eeuw de grootste krachtsinspanningen moest getroosten om de barrières op te ruimen, heeft de plant in Amerika de bijnaam van „million dollar weed" (miljoen-dollar onkruid). BELGISCH CONGO weet er van mee te praten. In de laatste drie jaar heeft men daar bijna 35 miljoen gulden moeten uitgeven om deze hyacinthen de baas te worden. Door het bestrooien van de „bollenvelden" vanuit de lucht met chemische middelen, heeft men een zeker succes geboekt. Dat bracht overigens nog een moeilijkheid mee: men moest eerst een sterk selec tief bestrijdingsmiddel zoeken, dat wèl de planten maar niet het water of de vissen vergiftigde. Het gevaar is echter nog niet geheel verbannen. Tussen de Congo-rivier en de Witte Nijl, die met Eichhornia dreigt dicht te groeien, is geen directe waterverbinding. Daarom moet men wel aannemen, dat vogels of andere dieren de knolachtige wortelbladstengels over de niet zo heel brede waterkering hebben gebracht. Eerst dook de plant in Uganda op. Maar ze verbreidde zich daar gelukkig niet zo snel als ze nu doet, honder den kilometers verder stroomafwaarts op de Witte Nijl midden in de Soedan. De Eichhornia drong daar ongeveer anderhalf jaar ge leden door maar ze werd eerst in mei jl. door plant kundigen van de regering van Soedan gesignaleerd. In maart 1959 had de waterhyacinth in dichte, drijvende velden Kosti bereikt, nog slechts 321 km. van Khar toem verwijderd. Korte tijd later lagen de barrières nog maar 40 kilometer voor de dam Dsehebel Aulia. Hier zetten de planten zich vast en begonnen zich in razend tempo te vermenigvuldigen. Drie vierkante kilometer water achter de dam is nu reeds bedekt met paars-bloeiende bloemen. De scheepvaart wordt sterk gehinderd: een rivierstoomboot en een aantal kleinere scheepjes steken daar als verlaten ruïnes uit het tapijt van waterhyacinthen, dat hen gevangen houdt. |"\E DAM VAN DSCHEBEL AULIA regelt in het U voorjaar de watertoevoer van Egypte, het land dat van het Nijlwater leeft. Het is te begrijpen, dat de Egyptische ingenieurs, die met de zorg over deze dam belast zijn, zich ernstig zorgen maken. De hyacinthen breiden zich zo sterk in de breedte en in de diepte uit, dat er steeds minder water naar de Nijl kan doorstromen. Nog is de Eich hornia niet in de Blauwe Nijl en haar zijkanalen door gedrongen. Op de dag, dat dit gebeurt, mogen de Egyp tische waterstaatkundigen de toekomst wel donker inzien! Dan staat er een gevaar voor de deur want een invasie van waterhyacinthen zou voor Egypte een nationale ramp betekenen. Op 17 juli a.s. wordt zoals elk jaar de sluis van de Dsehebel Aulia-dam gesloten om het water te stuwen. Op aanraden van de deskundigen uit Belgisch Congo die leergeld aan de waterhyacinthen hebben betaald wordt nu voor de dam en de sluizen een groot scheepse bestrijding van de gevaarlijke waterplant gehouden. Tot onze grote verwondering troffen wij na deze alarmerende melding een beschrijving van de Eich hornia aan in een boek, dat tot titel heeft „De Nuttige Planten van Nederlands-Indië". De waterhyacinth heeft dus nog gunstige eigenschappen ook! Wanneer d eplanten niet te dicht op elkaar groeien, bieden de wortels voedsel aan verschillende vissen- soorten. De jonge bladstelen werden in Indonesië wel gegeten. Op Malakka mengen de Chinezen de stelen en bladeren onder het varkensvoer. Ze schijnen daar nogal mee ingenomen te zijn, hoewel is uitgemaakt, dat ze als veevoer weinig voedingswaarde hebben. Men heeft geprobeerd, de bladvezels te gebruiken als een soort jute voor de fabricage van zakken. De resul taten zijn tot dusver nogal tegengevallen. Daarentegen is het een goede meststof. In verse toestand bevat de waterhyacinth 95 water. Maar nadat het gedeeltelijk gedroogd is, kan men het op hopen zetten om het te laten rotten. De waterhyacinth wordt de laatste tijd aanbevolen als een nieuwe bron voor cellulose, waar aan de wereld, die steeds meer papier gebruikt, een groeiende behoefte heeft. De mogelijkheid bestaat dus nog in theorie althans dat de dode plantendelen voor de Dsehebel Aulia- dam gedeeltelijk ten behoeve van de papierindustrie zullen worden „geoogst" en dat een ander deel met het bevloeiingswater naar Egypte wordt getranspor teerd om er als mest op de akkers te dienen. 9e waterhyacinth, Eichhornia crassipes, is een gevaar, gekleed in aantrekkelijke eenvoud VERKOUDHEIDSBACILLEN VLUCHTEN voor de beroemd*, desinfecterend* Potter'* Catarrh Pastilles. Zo'n rode bacillendodend* pastille in de mond jeefc U onmiddellijk* verruiming I (Advertentie) Voor moord op mede gevangene De 42-jarige Berkelse ex-arts J. O. die in de Leeuwarder strafgvangenis verblijft wegens moord door vergif tiging op zijn echtgenote, zal in de tweede helft van april van dit jaar opnieuw terecht staan op beschuldi ging van moord door vergiftiging, gepleegd in de nacht van 4 op 5 fe bruari 1958 op de medegedetineerde van dokter O., de 34-jarige A. Lod der uit Gouda. Over de juiste datum van deze rechtszaak wordt nog nader overleg gepleegd tussen de verdediger van doker O., mr H. Schootstra, de offi cier van justitie mr M. H. Gelinck en de Rechtbank. De Rechtbank zal waarschijnlijk worden gepresideerd door mr H. J. van Maanen te Leeuw arden. Aangenomen wordt, dat dokter O. in een vertwijfelde poging om re visie te krijgen van het vonnis we gens moord op zijn echtgenote, L. in de gevangenis heeft vermoord en het heeft doen voorkomen, alsof L. zelfmoord had gepleegd, omdat deze een verhouding met O.'s vrouw had gehad. Zij zou zich dan op advies van L. van het leven hebben be roofd. Mocht dokter O. schuldig worden Adres aan de ministerraad Welke plaats heeft de staking in onze rechtsorde? bevonden aan moord op L., dan zou dit voor hem betekenen, dat hij geen kans meer heeft op gratie en dus levenslang in de gevangenis zal moe ten verblijven. Melkfabriek „geflest" Gisteren zijn voor de Rotterdamse officier van Justitie geleid de 28-ja rige chauffeur S. A-, de 50-jarige mëlkbezorger P. C., en twee bijrijders te weten de 17-jarige J. V. en de 23- jarige W. B., allen uit Rotterdam. Zij zouden een melkfabriek in de Maas stad voor tweeduizend gulden bena deeld hebben. Op voorstel van de melkbezorger nam de chauffeur, die in dienst was van een vervoersmaatschappij, iedere week vijfhonderd flessen weg uit de lading, bestemd voor de melkfabriek. Hij bezorgde ze dan bij de initiatief nemer, die de flessen op zijn beurt inleverde bij de fabriek en het sta tiegeld toucheerde. De helft van de opbrengst ging dan naar de chauf feur, die zijn portie weer moest de len met zijn bijrijders. TENTOONSTELLING FREDERIK VAN EEDEN Op 3 april zal het honderd jaar ge leden zijn dat dr. Frederik van Eeden, letterkundige, te Haarlem werd ge boren. Ter gelegenheid van dit eeuw feest organiseert het Frederik van Eedengenootschap een tentoonstel ling, gewijd aan leven en werk van de dichter. Omdat Frederik van Eeden een be langrijk deel van zijn leven in de onmiddellijke omgeving van Hilver sum heeft gewoond en gewerkt, zal de herdenking ook in Hilversum zijn. De expositie wordt eerst in Amster dam gehouden, Hilversum is de twee de gemeente waar de expositie te be zichtigen zal zijn en wel in het Goois museum van 5 tot 23 mei. „De vogelvanger" geknipt De politie van Amersfoort heeft 'n 39-jarige inwoner van Amersfoort aangehouden. Hij wordt ervan ver dacht, de laatste maanden vele tien tallen kostbare zang- en andere vo gels uit volières te hebben ont vreemd. Op verschillende plaatsen in de Gelderse Vallei en in een ge deelte van de provincie Utrecht. De vogels verkocht hij aan groothande laren in vogels. De man heeft be kend zeventien inbraken te hebben gepleegd, onder meer twee in Bar- neveld. Gewoonlijk ging hij 's nachts met de fiets pp pad. Hij werd dan ver- gëzeld van zijn echtgenote, die op de uitkijk stond tijdens „het werk". Zy vervoerde later de" zeldzame exemplaren als de man zijn slag had geslagen door de deuren van de volières te forceren. De man is gis teren voor de officier van justitie te Utrecht geleid. Enige rechterlijke uitspraken in de loop van 1958 In korte gedingen gewezen hebben bij de drie vakcen trales, het NW, de KAB en het CNV met klem deze vraag aan de orde doen komen. Uit gemeenschappelijke veront rusting is een overleg geboren tussen de besturen van de vakcentrales. In het arrest dat de Hoge Raad vrijdag 15 januari j.l. heeft gewezen met betrekking tot de boycot van „Panhonlibcoschepen" (onder vrije vlag) in december 1958 zien de vak centrales de gegrondheid van hun ongerustheid bevestigd. Zij hebben zich daarom in een uitvoerig adres tot de ministerraad gewend, waarin zij de vraag of werkstaking in de Nederlandse rechtsorde mogelijk be hoort te zijn bevestigend beantwoor den. Dit antwoord steunt op hun overtuiging dat in een samenleving als de onze, waarin aan het overleg tussen de organisaties van werkge vers en werknemers een primaire functie is toebedeeld bij de regeling van arbeidsverhoudingen een rede lijke machtsevenwicht tussen de bei de georganiseerde groepen dient ver zekerd te zijn. Alleen dan immers, aldus de vakcentrales, mag verwacht worden, dat het georganiseerd over leg leidt tot het tot stand komen van regelingen op het terrein van de arbeidsverhoudingen, waarvoor de beide partners in dat overleg de ver antwoordelijkheid kunnen dragen en waarvan de inhoud door de aan die regelingen onderworpen werkgevers en werknemers beide als onder de gegeven omstandigheden billijk en redelijk kan worden aanvaard. Middelen. Voor het bewaren van de machts evenwicht tussen de organisaties van werkgevers en werknemers en daarmede dus voor een goed func tioneren van het georganiseerd over legmoet, aldus het adres, de mo gelijkheid van werkstaking als uiter ste middel van vakactie voor de vak beweging van uitzonderlijke bete kenis worden geacht. De besturen van de drie vakcen trales zouden het van harte toejui chen, wanneer de ontwikkeling van de sociale verhoudingen in ons land in de toekomst een zodanige zou zijn, ,dat de nood zaak tot hantering van dit uiterste middel niet aan de vak beweging zou worden opgedrongen. Het verantwoordelijkheidsbesef, dat de vakcentrales in het verleden heb ben getoond te bezitten, staat borg voor de ernst van dit getuigenis, aldus de drie besturen. Sprekend over het arrest van de Hoge Raad zegt het rapport o.m. voor overwegingen, verband houden de met de positie van de vakorgani satie in ons maatschappelijk bestel, was geen enkele plaats ingeruimd. Dr. W. Drees, minister van Staat, heeft gistermiddag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam de koninkrijkprijzen uitgereikt aan de Nederlandse win naars en winnaressen van de schrijf- en tekenwedstrijd 1959. Op een bal, dat donderdagavond is gehouden in het Weense Palavicinipaleis, heeft prinses Irene o.a. gedanst met prins Albrecht von Hohenberg. De foto toont dit charmante danspaar. Verontrusting over uitspraken in kortgeding OPVOUWBARE MOBIELE len kan de breedte van 2.5 meter op III I J J__ _L TOONZAAL 6.5 meter worden gebracht. In uit- InWeKerS hadden peCll geschoven stand krijgt men een zaal- De provinciale electriciteitsbedrij- tje met 50 vierkante meter opper- onbekenden, die gisternacht ven van Gelderland, Limburg, Over- vlakte, waarin 45 personen kunnen aan de Gustoweg te Rotterdam bij ijssel en Utrecht hebben samen een zitten. een handelmaatschappij inbraken, „opvouwbare" mobiele toon- en de- De wagen heeft verwarming en hebben geen gelui gehad. Zij dron- monstratiezaal laten bouwen. Het is automatische luchtverversing. .e gen door tot in het expeditiekantoor, een tien meter lange gesloten opleg- maatschappijen laten in deze zaal in waar een brandkast het moest ont- ger met een uitschuifbare carrosse- vele, vooral kleinere, gemeenten gelden Toen zij deze na veel moeite rie. Door het uitklappen van vloerde- kook- en wasdemonstraties houden. n kregeh bleek de brandkast Prinses Irene op bal te Wenen totaal leeg te zijn. Zij stelden zich daarop tevreden met een rijksdaal der, die in een bureaulade lag. Waarschijnlijk hebben zij daarna een bezoek gebracht bij een tweede zaak aan de Gustoweg, want daar werd vannacht een broodje tin van 35 kg ontvreemd. Een 21-jarige jongeman, werk zaam bij de „Drilvo" (boormaat- schapp- be» ,Schoonebeek) reed op zyn brommer naar huis toen hij werd aangereden door een bestelwa gen van een aannemersbedrijf uit Emmen. In bewusteloze toestand werd hij naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij aan zijn verwondin gen bezweek.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4