alles In Haute Couture ZATERDAG 30 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 o Vrouw, knap m'n pak eens op! Meneers daagse pak moet af en toe ook eens een- beurt hebben, het Is toch in vele gevallen zó, dat de vrouw beoordeeld wordt hoe de man er bij loopt Hoe knappen we een herenpak op? Eerste maatregelen Zoek een zonnige dag op, en hang het pak een hele dag buiten. Daarna de ■volgende dag goed afborstelen, doe dit buiten en ook van binnen. Zakken binnenste buiten keren. Vergeet niet de omslag van de broekspijpen. Zonodig gebruik ma ken van de stofzuiger. Pak afnemen Herenpakken kunt u afnemen met water en am monia, vette kragen met een vet- oplossend middel b.v. tetra, zolang nawrijven tot de tetra verdampt is. De doek waarmede het pak wordt afgenomen steeds goed uitspoelen, want doet u dit niet, dan bestaat er grote kans dat de ammonia (voor al op donkere pakken) kringen ver oorzaakt. Vette kragen Deze legt men plat op een strijkplank en worden eerst afgenomen met water en am monia. Zijn ze na deze behandeling nog niet schoon, dan kunt u tetra gebruiken. Goed droogwrijven. Zeer vuile kragen, behandeling herha len. Modderspatten Indien deze bij een behandeling met een borstel niet geheel verdwenen zijn, dan neemt u uw toevlucht tot een bor steltje gedoopt in water met azijn. Niet te nat houden. Doorstomen Voor het doorsto men gebruikt u een katoenen of linnen lap om te persen. Verder zijn nodig een kom met water, een kleerborstel met platte bovenkant, een mouwplank en een flink warm strijkijzer. Neem voor het door stomen water waarin een scheut ammonia. Luchtjes verdwijnen daar door. Broek persen Eerst de zakken en de voering aan de binnenkant met een lauw ijzer opstrijken. Z*» nodig vooraf natmaken met een natte doek of spons. Uitgezakte knieën De pijp dub bel leggen op een strijkplank, zo dat de vouw in het midden komt te liggen. De ruimte samenvouwen naar het midden van de knie, waar door de stof op die plaats enigs zins bol gaat staan. Vervolgens met een flink warm strijkijzer in een grote kring om de ruimte heen over de perslap bewegen. De kring welke u om de „knie" maakt, steeds klei ner maken, tot het strijkijzer ten slotte op het midden van de knie wordt geplaatst. Bewerking zono dig enige malen herhalen. De ruim te met de platte kant van de bor stel of met de hand glad strijken. Glimplekken kunnen alleen dan verwijderd worden, als ze niet ver oorzaakt zijn door slijtage. Deze glimplekken kunnen wel eens ver dwijnen door deze door te stomen en met een kleerborstel snel en luchtig op te borstelen. MENU VAN DE WEEK Hoewel er 's winters meestal be ter gegeten wordt dan 's zomers blijven er toch altijd nog wel eens restjes over die prachtig tot sma kelijke lunchhapjes, voorgerechten of b.v. soepen te verwerken zijn maar die helaas nog velen in de vuilnisemmers laten verdwijnen. Juist 's winters wordt een warm hapje bij de boterham op prijs ge steld en dat hapje behoeft dan ze ker niet altijd te bestaan uit wat dooreengeprakte groente- en aard- appelresten! Ook hier doet, net als bij de war me maaltijd, de wijze van opdie nen er alles toe! Neem b.v. eens een gezellig vuurvast schoteltje of een schelp, leg in het midden het groen terestje, doe er een ring van schijf jes aardappel omheen, druppel er wat jus over, bestrooi het geheel met wat geraspte kaas, geef het in de oven een bruin korstje en U brengt zonder veel hocus pocus Iets op tafel wat er veel apetijtelijker uitziet en ook lekkerder smaakt dan zo'n opgewarmd prakje! ZONDAG: nierbroodjes, lof met ge pocheerde eieren, aardappelen met botersaus, citroenvla. MAANDAG: kaasomelet, spruitjes, aardappelcroquetjes, appelmoes met schuimkop. DINSDAG: champignonragout, rijst, sla, flensjes. WOENSDAG: bloemkool, saucij zen, aardappelen, yoghurtvla. DONDERDAG: rolpens met gebak ken appelschijven, bieten, aard- appelpurée, warme beschuitpud ding. VRIJDAG: gebakken kaasplak, an dijvie, rauw, gebakken aardappe len, cocosvla. ZATERDAG: spaghettirolletjes (ge bakken kool), fruit. RECEPT: COCOSVLA V» 1. melk, 150 g. gemalen cocos, 25 g. suiker, 25 g. maizena, 100 g. goela djawa. De goela djawa in wat water op lossen, zeven en vermengen met 100 g. cocos. De melk met de rest van de cocos langzaam aan de kook brengen, binden met maizena (aan gemengd met wat koude melk) en met suiker afmaken. De vla laag om laag met het cocosraengsel in een vlaschaal opdienen. RECEPT: SPAGHETTI ROLLETJES Plakken ham met geraspte kaas bestrooien. De gaargekookte spaghetti er op leggen tot ongeveer de dikte van een loempia is verkregen, de ham er omheen rollen, het rolletje door ei en paneermeel halen en in boter in de koekepan goudbruin bakken. U kunt niet weten Gebruik scliuimplastic op de hoe ken van uw kleerhangers, afglijden van kledingstukken is dan voorbij. Ook kunt u reepjes van dit schuim- plastic plakken langs de houten rand van zwabber of stoffer. Plaat jes van dit moderne middel onder bureaulampen of naaimachines voorkomen krassen. Bloemkool koken, geen luchtje meer, als u een paar stukjes witte brood meekookt. Kook bloemkool nooit te lang want dan gaat de smaak achteruit. Als u vis gegeten hebt, wrijft u de borden dan eerst af met een prop papier en doet u daarna een beetje azijn in het afwaswater, dan ver dwijnt de vislucht spoedig. Gebruikt u diepvriesvis, laat deze dan eerst ontdooien. Dompelt u de bevroren vis in heet water, dat gaat de smaak er af. Kammen maakt u het beste schoon in lauw zeepsop, waarin een scheut je ammonia is gevoegd. Als de visite is verdwenen en de kamer vertoont een bedompte rook lucht, sprenkelt u dan, om deze lucht snel te doen verdwijnen, een paar druppels eau de cologne op een koude lamp en steek deze even aan, dan verkrijgt u na korte tijd een frisse geur. Smeert ritssluitingen van de school kleding af en toe in met vaseline, nadat u stof en vuil met een bor steltje hebt verwijderd. ZO'N ENKELE maal is het wel eens aardig om onze schijnwerper te richten op de haute couture. Het is kleding die men vindt in mode huizen die werken met meer exclusieve model len, afkomstig veelal van gerenommeerde coutu riers; kleding die vrij hoog in prijs is en slechts door een bepaalde klei ne groep in onze maat schappij gedragen wordt. Die haute couture heeft een apart karakter, met dikwijls iets extreems, dat we in de normale confectie niet vinden. Dat zien we ook in de kleding van ons model. Het geheel is opvallend en dat vindt zijn oorzaak in verschillende factoren. Het kostuumpje is van een prachtige wollen stof in kameelkleur vervaar digd en subliem gesne den. Boven de eenvou dige gladde rok zien we een jasje zonder kraag, met een simpele ronde hals. Het jasje sluit zeer ruim over elkaar met grote knopen in brons- kleur. Het bizondere vinden we in het onderste deel van het jasje, dat een gedeeltelijk gerimpeld front bezit en waar een sierstrik voor een ver breking van de vlakken zorgt. Het hoedje is geheel in stijl, zeer apart, naar boven uitlopend cn met een brede band van dezelfde stof omsloten, waarop middenvoor een grote gesp, iets dat we in dit seizoen veel zien bij de hoeden. Modieuze Italiaan, se schcenen en smetteloos dun leren witte handschoenen completeren dit exquise pakje van grote allure. OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO In het Instituut voor de Tropen te Amsterdam vond gistermiddag de prijs- uitreiking plaats van de nationale schrijf- en tekenwedstrijd welke ter herdenking van het tienjarig bestaan van liet Unesco centrum Nederland was uitgeschreven. Op de foto zien we de zeven gelukkige prijswinnaars en -winnaressen met hun zojuist verworven schat: een fonkelnieuwe fiets. PRINSES OPENT BENZINE STATION Prinses Irene is voornemens op woensdag 17 februari het benzineser vice-station „Kriterion" te Amster dam officieel in werking te stellen. Dit service-station is gelegen aan de Zeeburgerdijk aan de oprit van de vaste brug over het U en het wordt geëxploiteerd door de stichting on derlinge studenten steun als project voor werkstudenten. BESTRIJDING VAN ASTMA. Ongeveer 1 procent van de Neder landse bevolking lijdt aan astma of astmatische bronchoitis Van deze 100.000 mensen zijn 15.000 kinderen. Per jaar sterven in ons land 500 tot 600 personen aan „Astma bronchiale", aldus dr. J. E. C. Schook, geneesheer- directeur van de astma-centra „Hei- deheuvel" te Hilversum en „Bos en Heide" te Blaricum, op een perscon ferentie te Rotterdam, belegd door de „Vereniging Astma-bestrijding Rotterdam". Deze onlangs opgerich te vereniging, waarvan de echtgeno te van de burgemeester, mevr. J. M. van Walsum—Quispel, voorzitster is, heeft tot doel geld bij elkaar te krijgen om de astma-bestrijding te steunen. Voorlopig heeft men op het oog een eigen paviljoen, of althans een aantal „Rotterdamse bedden" in de genoemde astma-centra. De nog slechts enige jaren oude Hervormde school voor lager onder wijs in de Wethouder Robaardstraat te Hoogeveen zal worden afgebroken en elders in deze plaats weer wor den opgebouwd. De bouw van een nieuwe gereformeerde lagere school in Hoogeveen zal op de daarvoor uit gekozen plaats niet door kunnen gaan en enige woningen zullen moeten worden afgebroken. Dit is een gevolg van plannen van het Unilever-concern, dat de conser- venfabriek „De Kennemer" van de familie Van Aardenburg heeft over genomen. Unilever wil onmiddellijk beginnen met de vergroting van de vrieshal van deze fabriek om aan de groeiende vraag naar opslagruimte te kunnen voldoen. HET NEDERLANDSE MOTOR- RUTUIGENPARK. Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek waren op 1 augustus 1959 in ons land in gebruik 453.000 personen auto's, 150.000 bedrijfsauto's en 182.000 motortwee- en -driewielers. In vergelijking tot de laatste tel ling per 1 augustus 1957 betekent dit volgens het CBS een stijging van het aantal personenauto's met ruim 20 pet., van het aantal bedrijfs auto's met 10. pet. en van de motor twee- en -driewielers met 2.5 pet. In december deelde de KNAC me de, dat er volgens schatting in die maand 201.000 motorrijwielen en scooters, 8.300 autobussen en 148.000 vracht- en bestelauto's in Nederland reden. Op het strand tussen Bergen en Kamperduin spoelen thans honder den palen rondhout aan, welke een lengte hebben van 2 20 meter en een diameter van ongeveer 10 cm Deze palen zijn vermoedelijk afkomstig van een houtboot, waarvan de dek lading in de storm over boord is ge slagen. Gekortwiekte windreus Dit is de ontluisterde molen bij de Grote Heilige Geestpolder ten noorden van het Braassemermeer bij Rijnsaterwoude, waarvan eergisteren, zoals wjj reeds berichtten door de wind een wiek werd afgeslagen. Het gehele draaiende gedeelte werd vernield. Het is nog niet zeker, of de wieken weer hersteld zullen worden; voorlopig geschiedt de bemaling machinaal. De roede blijkt bij een oude las te zijn gebroken. Kind reed onder trein Op die onbewaakte overweg nabij wachtpost 10 aan het einde van de Beeksestraat te Prinsenbeek is gis termiddag omstreeks vijf uur de zes jarige lpietje Dirven door een per sonentrein, komende uit de rich ting Lagip Zwaluwe gegrepen en ge dood. Het jongetje kwam met een groep je kinderen op de fiets van schooL Toen de kinderen de snelverkeers- weg, die ter plaatse evenwijdig aan de spoorbtaan loopt, naderden, stap ten ze af, omdat er een trein nader de. Pietje echter stapte onmiddel lijk daarop weer op de fiets, om zijn zusje, dat Beeds de overweg was ge passeerd, achterna te gaan. Een meisje uit de groep heeft nog gepro beerd, het (jongetje te grijpen, doch zonder succjes. Het kind, afkomstig uit Prinsenbeek, was onmiddellijk dood. De trein laad ongeveer een kwar tier o.'«onthoud. 't HOORNTJE jUU DE OVERSTROMINGSRAMP van Tuindorp-Oostzaan voor de meesten van ons, die niet direct erbij waren betrokken, reeds veel van haar actualiteit heeft verloren, krijgen juist de bewoners van dit getroffen Amsterdamse stadsdeel heel wat ver driet en vaak de teleurstelling van hun leven te verwerken. Gisteren zijn ze dan naar hun woningen te ruggekeerd en geconfronteerd met de volkomen chaos. De kelk hebben de Oostzaners nu bijna geledigd, maar het ergste komt nog: D-dag was voor hen Droesem-dag. Bij al deze ongelukkige weder waardigheden rijzen toch enkele vra gen als we lezen, dat de huis-aan- huis-collecte in Amsterdam beneden de maat is gebleven, terwijl elders in in het land men er alles voor over heeft om de tuin- dorpers zoveel mo gelijk bij te staan. Er is Amsterdam in de loop der tijden al veel ver weten. We begin nen te geloven, dat dit niet altijd ten onrechte is geschied. Een andere kwestie is die van de 700 enquêteurs. Er komt n.L geen bewoner in zijn drooggevallen wo ning of er moet een van gemeente wege erkende enquêteur bij zijn. Deze enquêteur is geslaagd voor een spoedcursus, waarin hij heeft leren constateren, welke meubels er in het water hebben gestaan en welke niét. Gewapend met deze deskundigheid en met een potlood trekkeD nu deze „slachtoffers" van een Amsterdamse magistrale bui welke men ten stadhuize een „helder ogenblik" ge noemd heeft met de repatriëren de Oostzaners mee. Nadat zij als eerste een huis zijn binnenge drongen zetten zij op een lange lijst een kruisje óf onder de kolom „on herstelbaar", óf onder „herstelbaar" óf mogelijk onder de rubriek „door reiniging schoon te maken". Hier wordt inderdaad getuigd van een inzicht, dat slechts een gevolg kan zijn van een rijke vruchten af werpende spoedcursus. En nu zijn onze laatste vragen: is het toeval, dat de stoomcursus nét afgelopen was, toen de bewoners naar hun huizen mochten terugkeren?, is de duur van deze cursus vooraf afhan kelijk geweest van de datum van te rugkeer, of hebben de bewoners moe ten wachten met repatriëren, totdat de enquêteurs in staat waren nat van droog te onderscheiden? TTFTTC, STRO VOOR HET VOLGEND VOORJAAR Op een show van de nieuwe cre aties voor de volgende lente en zomer van de Engelse ontwerper Ronald Paterson, isook dit won derlijke hoedje van „James" ge toond. Het is gemaakt van wit stro en versierd met witte, zwarte en bruine strikjes van hetzelfde ma teriaal. Uit de keuken geklapt

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10