m NZHpersoneel wilde „geen politiek'' in zaken M.L.D.-VLIEGTUIG VIEL IN ZEE Nederlandse straaljager bij Boekelo neergestort Twee straaljagers botsten bij landing Mening van het katholieke vervoers personeel over de loonvoorstellen Bij gescheiden rijbanen snelheid vrij D-Dag voor Oostzaan VRIJDAG 29 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Belgische straaljager viel bij Eindhoven Gisteren is een Th understeak-straaljager van de Belgische luchtmacht bij Eindhoven in een akker neergestort. De piloot kwam om het leven doordat bij te laat van zijn - schietstoel gebruik maakte. Op de foto het wrak van de F 84 dat op 200 meter van de weg Eindhoven—Son in het veld ligt. Het is er roerig toegegaan op de vergadering, waarop het personeel van de NZHVM te Haarlem in de nacht van woensdag op donderdag zijn stand punt zou bepalen inzake de slechte salaris-positie van het buspersoneel. Op merkelijk was, dat het grootste rumoer zich richtte tegen twee leiders van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, (NVV) die politieke propa ganda wilden maken. EN VAKBONDSLEIDERS HADDEN BENAUWDE AVOND Om half twee vanacht had een actiecomité van de Noord-Zuid-Hol landse Vervoersmaatschappij 'n ver gadering belegd, die begon met een verzekering van actie-leider Harry Rodenburg, dat er beslist niet ge staakt zou worden aldus lezen wé in „De Telegraaf". Een lange rij van sprekers gaf In drukken van de toestand, waarbij veel kritiek op de vakbonden werd geuit. Een spreker eiste zelfs van de vakbonden excuus aan te bieden omdat men het personeel „zo lang aan het lijntje had gehouden". De opmerkingen uit de (Overigens nuchtere en rustige) vergadering Werden beantwoord door de heer A. F. Horeman, secretaris van de afd. Haarlem van de NBV, bedrijfsgroep Wegvervoer. Hij liet het verloop van de loon onderhandelingen de revue passeren en kwam uiteindelijk tot de slotsom: „Het is alleen de huidige regering, die de volle verantwoordelijkheid draagt, dat jullie geen loonsverho ging kregen. Zij heeft de zaak op de lange baan geschoven. De rege ring is door jullie gekozen. Zorg er voor, dat er een volgende keer een betere regering komt. Jullie kunnen deze regering vervangen". Protesten. Uit de zaal stegen luide protesten op. Men riep: „De vorige regering heeft ook niets gedaan. Laat de po litiek erbuiten". Secretaris Horeman: „We kunnen ln dit soort kwesties de politiek er rtlet buiten laten. De huidige rege ring bepaalt ons hele leVen. Zij ver hoogt de melkprijs, de huren". De zaal: „Hou op, hou op. We wil len geen politiek". Daarop nam de tweede NVV-waar nemer achter de tafel plaats, de voorzitter van de NB V-af deling Haarlem, de heer M. Hunik, de mi crofoon en riep bevelend: „Vrienden, Wij hebben hier de leiding. Blijf nou rustig luisteren naar wat Horeman te zeggen heeft". Door een ondubbelzinnig gejoel lieten de buschauffeurs blijken het hier niet mee eens te zijn: „Jullie hebben hier niets te maken. Smijt die kerels eruit!" Uitgepraat. Actieleider Harry Rodenburg nam daarna het woord. „Jullie hebben ge lijk. De bond heeft hier de leiding niet. Meneer Horeman mag alleen doorspreken als hij zich tot de looh- kwestie bepaalt". Secretaris Horeman deed daarna nog een schuchtere poging om de regering de schuld te geven van de moeilijkheden in 't busbedrijf, maar hij had zijn greep op de vergadering verloren en was snel uitgepraat. Een vertegenwoordiger van de CI- TOSA uit Boskoop, de heef Gordijn, bracht blijkens een stormachtig stp- plaus de opvattingen van de verga dering onder woorden met zijn op merking: „De bonden hebben ons maanden aan het lijntje gehouden. Nu wij zelf actie nemen is de zaak in enkele dagen veel helderder ge- Piloot behouden Gistermiddag omstreeks tien minu ten over half vier is een Grumman „Avenger" van de Marine Luchtvaart Dienst op een afstand van 15 tot 20 mijl van het marinevliekamp Valken burg in de Noordzee gevallen. Hét toestel was op een zgn. „lokale vlucht", wat betekent, dat het een vlucht maakte in de buurt van het marinevliegkamp. De piloot, de ser geant-vlieger P. J. Jong uit Katwijk aan den Rijn. werd gered en is onge deerd. Hij was de enige inzittende. Onmiddellijk na het bekend wordett Van het ongeluk is een Lockheed „Neptune" van de M.L.D. Opgestegen benevens een „Beechcraft" en een helikopter van de Marine Opspo ring» Reddingsdienst. Uit IJmuiden voer de ..Neeltje Jacoba" Uit, terwijl de reddingsboot „Dófus Rijkers" om kwart voor vier de haven van Sche- veningen verliet. De piloot werd ech ter gered door het patrouillevaartuig ..Hadda" en omstreeks zes Uur in Scheveningen aan land gebracht. Toestellen van het type Grumman „Avenger" worden bij de Marine Luchtvaart Dienst gebruikt voor oefe ningen in het opsporen ert bestrijden van onderzeeboten. Bij dit soort oefeningen vliegen de „Avengers" meestal in paren. Een van dé toestel len is uitgerust met apparatuur om onderzeeboten op te sporen en het andere met middelen om zulk een boot te vernietigen. Ze bieden plaats aan maximaal drie personen. worden. Nu zijn de bonden te laat. We hebben de moed gehad maanden te wachten, we zullen nu ook nog tot maandagavond kunnen wachten om het resultaat van het loongesprek af te wachten". Landelijke actie. „Maar als het resultaat tegenvalt zal een landelijk actiecomité worden gevormd, bestaande uit vijf perso- neelvertegertwoordigers van alle bus ondernemingen. Dan komt er een landelijke actie". Als laatste spreker het was toen 3 uur kwam de directeur van de NZHVM, de heer J. J. Jurissen, aan het woord. „Als directeur verheug ik mij erover, dat op deze vergade ring door mijn medewerkers wijze en soms zeer wijze woorden zijn ge sproken. Ik vind het hier geen plaats om kritiek op de regering uit te oefenen. We staan aan de vooravond van een zeer belangrijke beslissing. Alles sal reg kom". 27-jarige piloot om het leven gekomen Gisteravond te 19.40 uur is een straalvliegtuig van de vliegbasis Twente kort na de start te Usselo (gemeente Enschede) neergestort en geëxplodeerd. De piloot, de 27-jarige tweede lüiténftiit-vlieger R. Messie uit Ensohede kwam om het leven. Hij was gehuwd, doch had geen kinde ren. Het toestel was een F 86 K „Sa- bte" van het 700ste squadron van de vliegbaöis Twente. Het kwam terecht in een weiland van de landbouwer H. Scholtên aan de Usselerhofweg. De klap van de explosie was mij lenver in de omtrek té horen en op 10 kilometer afstand van de plaats van het ongeluk trilden de ruiten. Honderden nieuwsgierigen spoedden zich naar de Usselerhofweg en de uitgerukte brandweer kort zich slechts met moeite eên weg naar het weiland banen. De aanvankelijk omhooglek- kende vlammen verdwenen echter vrij snel en lieten een met geblaker de brokstukken overdekt terfein in de duisternis achter. Omtrent de oorzaak van het onge luk is nog fiiëts bekerid. Vliegers gered Op de vliegbasis Soesterberg kwa men gistermiddag twee straaljagers bij de landing mét elkaar in botsing. Ze vlogen in brand én Werden gro tendeels vernield. De belde piloten slaagden er in, zich uit de toestellen te redden. De twéé straaljagers, ingedeeld in een van de squadrons van Vliegveld Deelen, kwameh na een gezamenlijke vlucht, met een kleifie tussenpözé op dezelfde baan aan de grond. De voor ste kwam, als gevolg van een ver keerde manoeuvre, op de linkerhelft van de l&hdingsbaan, die Voor het andere toestel was bestemd. Een bot sing Was toen onvermijdelijk omdat de tweede nog groter snelheid had en onihoudbaaf op het voorste toestel inliep, SCHIETSTOEL BELGISCHE STRAALJAGER FÜNf TIONEERDE NIET Nader wordt Uit Belgische bron vérnomen, dat dóór nog onbekende oorzaak hét mechanisme van dé schietstoel niét heeft gèwefkt. De pi loot raakte op 20.000 voet boven het Wolkendek in moeilijkheden. Beide motoren vielen uit. Op 1500 voet hoogte deelde de piloot mee, dat hij geen vliegveld in zicht had en dat hij het toestel ging verlaten. Voldoening over de reëele uitzichten De bedrijfsgroep Wegvervoer van de Nederlandse katholieke bond van vervoerspersoneel „St. Raphaël" heeft gisteren in Utrecht een bijzondere al gemene vergaderig gehouden. Aan het slot van deze vergadering werd een resolutie aangenomen waarin geconstateerd wordt, dat de indiening van de loonvoorstellem door werkgevers- en werknemersor ganisaties gezamenlijk bij het college van rijksbemiddelaars heeft plaats gehad voor het Van kracht worden van de nieuwe loonpolitiek en de daarvoor bepaalde richtlijnen. Voor elk bedrijf en zakenman de Opel Van of Caravan. Een rendabele belegging in een noodzakelijk vervoer middel is de koop van OPEL bestel- of combi natiewagen. OPEL VAN: dé ideale, moderne bestelwagen, OPEL CARAVAN: de efficiënte zaken-, tevens comfortabele familiewagen. SMR N.v HET MQTQRHUIS Showroom: Stationsweg 1 en 2. (Ad verten tie) Sinds de indiening van de voor stellen, waaraan reeds een moeizaam overleg vanaf 1959 was voorafgegaan, is, aldus de resolutie, reeds ruim een half jaar zonder bevredigend resul taat verstreken. Daardoor is ondér liet betrokken personeel een steeds grotere onrust gegroeid, vooral toen tegen elke verwachting in ook uit het op 19 januari jongstleden ge voerde gesprek tussen de regering en het bedrijfsleven nog geen uitein delijke beslissing kon worden mede gedeeld. Deze situatie had tengevolge, dat het personeel bij diverse onderne mingen door de reeds maandenlang opgekropte gevoelens tot wilde sta kingen werd gebracht. Begrijpelijk maar laakbaar. In de resolutie worden deze uit- barstingn weliswaar begrijpelijk maar niettemin afkeurenswaardig genoemd. Betreurd wordt, dat de regering in deze wilde stakingen aanleiding heeft gevonden het overleg met het georganiseerde bedrijfsleven op te schorten waardoor de onrust nog meer op de spits werd gedreven. Met voldoening wordt er in de re solutie gewag van gemaakt, dat het overleg zaterdag aanstaande wordt voortgezet met het reëel uitzicht op definitieve resultaten. De leden van de bedrijfsgroep wegvervoer van de katholieke ver- Voersbönd doet tenslotte in deze re solutie een dringend beroep op de regering, haar goedkeuring aan de ingediende voorstellen niet te ont houden, opdat aan het betrokken personeel recht worde gedaan. Ook verzoekt men de Werkgevers al het mogelijke te doen om de gewenste regeringsbèslissing te vergemakke lijken. De voorzitter van „St. Raphaël", de heer W. J. Spit, deelde nog mede, dat de algemene verwachting is, dat de loonverlangens zaterdag aan staande misschien niet voor 100 pro cent, maar toch in ieder geval voor 90 procent gehonoreerd zullen wor den. Hij merkte hierbij op, dat de bedrijfsgroep wegvervoer van „St. Raphaël" geen enkele verantwoorde lijkheid kan accepteren voor de ge volgen die zouden kunnen ontstaan indien aanstaande zaterdag geen re sultaten geboekt zullen worden en wanneer de inkomstenverbetering, die aan de loonverlangens ten grond slag ligt niet wordt gehonoreerd. De loon-verlaigens. Deze loonverlangens komen neer op éefi tWeeplóegén toeslag van 6 procent, een verhoging v&n de maandlonen van jeugdige werkne mers van 6 procent, een verbetering van de diploma-toeslagen voor chauf feurs-a van 1.44 tot ƒ1.75 per week en voor chauffeurs-b van f 2.88 tot 3.50 pèf week. Voorts een toeslag voor hét bezit van het Bovag-diplo- ma Voor hulo-tweede en eerste fnon- teurê rpèöectieveli.ik tot f2.91, 5.45 én ƒ10.56 per week Daarnaast een verhoging van de onregelmatigheids toeslag voor werkzaamheden voor 's och+ends 6.00 uUr en na 's avonds 22.00 uur, alsmede voor de zaterdag middagen en de zondagen van 34 op 36 cent per uur en tenslotte een ver hoging van de toeslag voor de bij drage van bet pensioenfonds van 2,75 tot 3.7Ó per week. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam verleend woensdag 4 fe bruari a.s., geen audiëntie. A.N.W.B. en K.N.A.C.: In een gemeenschappelijke ver klaring hebben de ANWB en de KNAC medegedeeld zich op het standpunt te stellen dat, ingeval de minister van Verkeer en Waterstaat hêt voornemen zou hebben, een maximumsnelheid in te voeren voor buiten de bebouwde kommen gelegen wegen, met zulk een maximumsnel heid eerst een proef genomen zou moeten worden. Het standpunt van deze twee yerkeersverenigingen houdt voorts in, dat een maximum snelheid eerst dan zinvol kan zijn, indien deze past bij het weggedeel te waarop zij van toepassing is, in zoverre, dat zij wordt vastgesteld afhankelijk van de omstandigheden die zich op een bepaald weggedeel te voordien. De verenigingen stellen zich ook op het standpunt dat het verkeer op wegen met gescheiden rijbanen niet aan een maximumsnelheid gebonden dient te worden. De ANWB en de KNAC menen voorts, dat het nuttig zou zijn op wegen, die voor grote snelheden zijn aangelegd, een niet te lage maxi mum snelheid in te voeren. Volgens hen is het namelijk zo dat daar het verkeer juist door langzaam rijdende voertuigen in gevaar wordt ge bracht, omdat deze voortdurend moe ten worden ingehaald. „De mensen zullen schrikken" „Het slagen van D-day hangt af van het aanpassingsvermogen van de terugkerende bewoners van Tuin- dorp-Oostzaan. meent de heer P- C. Besanger, de gemeentelijke coördi nator. Vandaag, vrijdag, worden de 11.000 bewoners van Tuindorp-Oostzaan weer tot hun huizen toegelaten. „De mensen zullen, ondanks alles wat er reeds over deze ramp geschreven en op film en televisie getoond is, schrik ken van de toestand. Maar wij hebben goede hoop, dat mede door de assistentie van bijna 5.000 hulpkrachten binnen enkele dagen het Tuindorp een vrij normaal aanzien zal hebben herkregen. Het zou de werkzaamheden ten goede ko men, als ouden van dagen en kinde ren vooral de eerste dag niet zouden terugkeren", aldus de heer Besanger. Aangenomen wordt, dat velen vrij dagavond tegen donker weer zullen vertrekken en daaróm zijn „slechts" lÖ.ÖfjC porties eten klaar gemaakt. Vandaag zou, behalve voor het lan delijk gedeelte van de overstroomde polder, de militaire bewaking opge heven worden. De bewaking zal nu zoals normaal door de politie geschie. den, die voor de eerste dagen echter versterkt zal zijn. Autoverkeer zal pas maandag a.s, in Tuindorp-Oostzaan worden toege staan. Dan wordt trouwens het Tuin dorp ook weer voor iedereen open gesteld. Over deze watersnoodramp zullen twéé gemeentelijke rapporten worden Opgesteld: één óver de ramp en de directe hulpmaatregelen èn één over het herstel. Ten aanzien van de to tale schade kon de heer Besanger nog geen cijfers noemen. Gistermiddag is een .Avenger" van Marine Luchtvaartdienst op ongeveer vijftien kilometer uit de kust, ter hoogte van Katwijk, in de Noordzee gestort. De vlieger, P. J. de Jong uit Katwijk, kon echter ongedeerd worden opgepikt en kon enkele uren na het ongeval al weer gelukkig lachend met de fotograaf over zijn avontuur praten UITSTEL VAN BETALING VÓÓR SCHROOTHANDËLAAR. De Haagse schroothandelaar, de heer L. Worms, die zoals bekend de aandacht vestigde op de schroótfrau- des, deelt mede van de gemeente Dordrecht bericht té hebbên ontvan gen, dat hem gezien zijn finan ciële moeilijkheden voorlopig uit stel van betaling wordt verleend van boete. Deze erfpacht is de heer Worms verschuldigd voor de grónd dê achterstallige erfpachtseanon en dé aan de Zeehavén-Kilkadè té Dor drecht, waaróp Zijn lóod^ëfi ën op slagplaatsen zijn gevestigd De ge meente verzoekt hem daarbij} indien zijn betalingsmoeilijkheden blijven voortduren, verhuur aan dèrden in óVèrwegirig te Willen nemén. NACO-direciie schraple tarievenclausule Ondanks het feit, dat er Woensdag nacht hög, op verschillende verga deringen van buschauffeurs, stemmen zijn opgegaan vóór staking, hebben de chauffeurs tót nu toe rustig afge wacht, Wat de resultaten Züllefl zijn van de besprekingen, die morgen in Dèn Haag géhoüdeo zullen wordën. Bij de NACO, die hét vêrvöêr in Noord-Holland en over de Afsluit dijk verzort, wefd na eèn roerige vergadering besloten, vandaag te sta ken, als er gisteren geen uitsluitsel zou zijn óver het loslaten vah de doorberekening der lonen. Het zag er naar üit, dat het besluit Om te blijvên werken gevoéd werd door de hoop, dat de beruchte „tarie venclausule" door de vereniging van dochterondernemingen van dé N.S. zou worden geschrapt. In deze hoop, althans, besloten de stakingscomité's a.s. dinsdagavond de toestand op- niéuw in algeméne vergadering té bèsprekén. Inmiddels is van alle dochteron dernemingen van de Nederlandse Spoorwegen de NACO de eerste ge weest, die besloten heeft de bedoel de ^tarievenclausule" te schrappen. De lonen worden nu dus het eerst besproken, onafhaikelijk van de ta rieven, zoals maandagavond door het NACÖ-personeel was geëist. De directies van de andere „spoor wegdochters" schorsten een beslissing over hun standpunt op, totdat zij morgen de vergadering van de KN VTO hebben bijgewoond. 6 PCT. VOOR DE NACO? De directie Van de NACO zal be houdens toestemming van het col lege van rijksbemiddelaars het per soneel van de NACO een loonsver hoging gegeven van zes procent. Di verse autobusbedrijven hebben enige tijd geleden 't coll. v. riiksbemidde- laars toestemming gevraagd voor het verlenen van een zesprócentstoeslag voor 'het verrichten van onregelma tige diensten. Verwacht wordt, dat deze toe stemming zal worden verleend. De directie is voornemens, deze zespro- hem geopende nieuwe R. K. Landbouw Huishoudschool te (Joevordeft'.*"Dit cent loonsverhoging te doen ingaan 1 was de derde officiële opening op een middag, die de staatssecretaris ver- Staatssecretaris Stubenrach aan het werk aan een wringer in de door augustus 1959. richtte er zou nog een dergelijke gebeurtenis volgen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8