MAN legen MAN Fabrikant beschuldigd van brandstichting Personeel radiozaak stal voor duizenden Kort plezier van autodiefstal Dam spel WOENSDAG 27 JANUARI 1960 DE LElDSh LOU.:/».»! i'rtü IA A Opzet of paniek? De officier van justitie bij de recht bank te Arnhem, mr. A. J. J. Preil, heeft gisteren tegen de 51-jarige eige naar van een schoenfabriek te Groes- beek, D. K. een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden geëist. K. wordt er van verdacht brand in zijn fabriek te hebben gesticht. Verdachte verklaarde op 9 septem ber van het vorig jaar 's avonds in zijn fabriek te zijn gaan kijken of al les gereed was voor de volgende dag. De fabriek die vier dagen niet had gedraaid, omdat er in Groesbeek ker mis was, zou dan weer beginnen te werken. Verdachte zei een sigaar te hebben aangestoken, waarna een zeer brandbare cementlijm, waarmee hij bezig was, vlam zou hebben gevat. Hierna zou hij de kluts zijn kwijt ge raakt en haastig op de fiets naar huis zijn vertrokken. Hij ging daarbij langs een omweg en verzuimde de brandweer te waarschuwen. Thuis gekomen, had hij tegen zijn vrouw gezegd „ben je klaar om mee naar de kermis te gaan". Een wachtmeester van politie ont dekte de brand. Hij zag toen hij de fabriek binnenkwam twee bussen waaruit vlammen lekten. Ook het meubilair had vlam gevat, maar er ger was, dat het dak in brand stond waardoor er een vonkenregen naar beneden kwam. De politieman zag, dat van beide bussen cementlijm de deksels open stonden, ofschoon deze zorgvuldig afgesloten moeten worden bewaard. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Sopr. en piano. 11.35 Gram. 11.45 Boekbespr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram- 13.20 Promenade-ork. en soliste. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 V. d. vrouw. 14.50 Gram. 15.10 Anna Karenina, hoorsp. 15.45 Strijktrio. 16.15 Voordr. 16.35 Orgelspel. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Sportpraatje 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Ge- var. progr. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Concertgebouwork. en solist. I. d. pauze (plm. 21.1521.40): Meer werk en meer welvaart, klankb. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.40 Act. 22.55 Sportact. 23.05 Uit de we reld van het amusement, praatje. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Orgelspel. 7.45 Morgenge bed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 School radio. 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 V. d. zieken. 11.45 De zingende Kerk. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Vijftien jaar geleden, praatje. 13.20 Pianospel. 13.35 Lichte muz. 14.00 Gram. 15 00 Lichte muz. 15.30 Gram. 16.00 Verkenningen in de Bij bel, lezing. 16.20 Pro en contra, mu- zik.discussiie. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Amus-muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Muzik.lezing. 18.50 Sociaal pers pectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, pra&tje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit.praatje. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Vocaal-ensemble. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelcon cert. 23.30 Gram. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Gesprekken. 20.45 TV- spel. De inventaris van de fabriek was verzekerd, voor 30.000,en het be drijfsrisico voor 52.000, Een deskundige van het gerechte lijk labarotorium te Den Haag con cludeerde tot brandstichting. De oud-brandweercommandant van Arnhem, de heer Jonker, die optrad als deskundige van de raadsman, mr. F. K. R. C. Sassen, noemde de situa tie in de schoenfabriek die avond uitermate gunstig voor het ontstaan van brand. Er was geen ventilatie en vier dagen lang was er niet gewerkt. Allerlei brandbare vloeistoffen ston den er te verdampen. Cementlijm bij voorbeeld bestaat voor 85 procent uit benzine. De proefneming van de ge rechtelijke deskundige bewijst niets, want zij werd onder volkomen andere omstandigheden uitgevoerd. Het is dus zeer goed mogelijk, dat er een zeer grote steekvlam is geweest en dat het dak, dat volgens de heer Jon ker hoofdzakelijk uit stro bestaat (en dat is veel brandgevaarlijker dan riet) ook vlam heeft gevat. Belachelijk. De officier v.an justitiie zeide in zijn requisitoir niet te kunnen begrij pen dat verdachte tegen de grote be wijslast van zijn schuld in blijft ont kennen. Verdachte laat zijn fabriek, waarvoor hij immers volgens zijn zeggen dag en nacht ploetert, in de steek, nadat de brand was uitgebro ken. Hij fiets langs een omweg naar huis en gaat, na zijn vrouw te hebben opgehaald, om haar mee naar de ker mis te nemen, lopend naar de brand en blijft er tussen de omstanders naar staan kijken. Het is belachelijk te veronderstellen, dat iemand zo roeke loos in zijn eigen fabriek een sigaar aan steekt en wegholt, ofschoon hij de vlammen gemakkelijk had kunnen doven en ofschoon de brandweercom mandant op 200 meter afstand van zijn fabriek woont. Het pand kwam bovendien voor vernieuwing in aan merking en het was behoorlijk ver zekerd. Het is volgens mr. Pfeil te be treuren, dat verdachte niet bekent, want nu bestaat er voor de rechtbank geen enkele aanleiding een milde straf op te leggen. Geen reden tot brandstichting. Mr. Sassen oefende kritiek uit op het rapport van de deskundige van het gerechtelijk laboratorium. Deze heeft niet geconstateerd, dat het dak voor het grootste deel niet uit riet maar uit het zoveel brandbaardere stro bestaat en evenmin, dat de heer K. die avond een regenjas droeg Pleiter zeide deze regenjas te kunnen overleggen. Deze vertoont ook schroeiplekken. Voor de fabrikant was er geen enkele aanleiding door brandstichting aan verzekeringspen ningen te komen. Het bedrijf ging goed en de huur van het fabriekje was uitermate laag. Zo goedkoop kan hij zich nooit ergens meer vestigen. De reactie van de man na het vlam vatten van de cementlijm was inder daad vreemd, maar er gebeuren al tijd vreemde dingen met mensen die door brand worden gealarmeerd. Mr. Sassen concludeerde tot vrij spraak: de verzekering was eerder te laag dan te hoog en deze man is zo zwak begaafd, dat hij niet eens wist, dat cementlijm benzine bevat. Uitspraak over veertien dagen. ORGANISATIES IN BAKKERSBEDRIJF WERKEN SAMEN Op 26 febr. hebben de organisaties van werkgevers en werknemers in het bakkersbedrijf zich ernstig be raden over de actuele problemen waarvoor de bakkerij zich gesteld ziet. Dit in goede verstandhouding gevoerd overleg heeft geleid tot de instelling van een commissie van goede diensten, tot wier taak het be hoort te trachten zowel bestaande moeilijkheden uit de weg te ruimen als in breder verband een studie- en gespreksbasis te vinden voor de pro blematiek van de bakkerij. In be doelde commissie hebben alle voren genoemde organisaties zich doen ver tegenwoordigen, zo delen zij mede. Twee Duitse gevangenen uit Vught ontvlucht Gisterochtend om zes uur is in de gevangenis Nieuw-Vosseveld te Vught ontdekt, dat twee delinquenten ontvlucht waren. Een door de Vught- se politie ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat zy omstreeks drie uur in de nacht ontvlucht moeten zijn, daarna in het dorp gesignaleerd zyn en zich in de richting van Lim burg bewogen. Beide waren wegens diefstal en inbraak tot gevangenis straffen veroordeeld. De ene ont snapte is de 21-jarige Duitser W. H. P., wonende te Aken. Hij is lang 1.76 m., heeft blond haar, een hoog voorhoofd en is pokdalig. Hij spreekt Duits en gebroken Nederlands en was bij de ontvluchting vermoedelijk ge kleed in bruine manchester pantalon, pilo jas, blauwe trui, donkergroen overhemd en basketball- of gymnas tiekschoenen. De andere ontvluchte was de even eens 21-jarige Duitser J. Hansen, wo nende te Herzogenrath. Deze is 1.85 meter lang, heeft donkerblond haar, spreekt Nederlands n et Duits accent, draagt zeer waarschijnlijk bruine autocoat en basketball- of gymnas tiekschoenen. Verwacht wordt, dat zij zullen trachten naar Duitsland uit te wijken. OOK PRINSES BEATRIX NAAR OOSTENRIJK H.K.H. -prinses Beatrix zal volgen de week naar Oostenrijk reizen voor een wintersportvakantie. De prinses zal zich n Sankt Anton hij haar zus ter prinses Irene, voegen, die dan in Sankt Anton zal zijn teruggekeerd van haar bezoek aan Wenen. Prinses Irene is gisteren uit Sankt Anton in Wenen aangekomen voor een bezoek van een week. De komen de dagen zal zij musea, theaters en andere bezienswaardigheden bezich tigen, waaronder de Spaanse rij school. Vlug een (lekkere) lepel Ab dijsiroop (Akker-Siroop). De 23 genezende bestanddelen werken kalmerend en verjagen de gevaarlijke ziektekiemen. ^ABDIJSIROOP (Advertentie) SPORT De Ned. gewichtheftitels In Leidse Stadsgehoorzaal goede prestaties ie verwachten hadden aangevraagd ontvingen zij eind november 1959 van het secretariaat van de KNMV een schrijven, waarin werd medegedeeld dat de KNMV zich met het oog op haar financiële positie genood zaakt zag de z.g. retributie van vijf pro cent op tien procent te brengen. Er ont stond bij de clubs tegen dit onverwachte besluit algemene tegenstand. Zij waren namelijk van mening toch reeds moeite genoeg te hebben om het hoofd te bieden aan de steeds stijgende financiële lasten, te meer daar de belangstelling zich eer der in dalende dan in stijgende lijn be yond. Deze week zijn afgevaardigden van de clubs te Utrecht bijeen geweest om zich te beraden over de te nemen maatrege len. Vrijwel alle clubs, die wegraces, motorcrosses, speedwaygrasbaan- en bromfietsraces enz. organiseren, alsmede deVOIT (vereniging van organisatoren van internationale terrein wedstrijden) en de motorclub Assen en omstreken wa ren vertegenwoordigd. Eenparig werd besloten, dat onder geen enkele voor waarde genoegen zou worden genomen met de geprojecteerde verhoging der retributies. Dezer dagen ontvingen de clubs als antwoord op een gezamenlijk protest be richt van de KNMV, dat het niet moge lijk was op zeer korte termijn een ver gadering van het hoofdbestuur waar om verzocht was over de retributie te beleggen. De clubs blijven van mening, dat de verhoging volkomen ongemoti veerd is, zulks in tegenstelling tot de KNMV, die in haar schrijven van no vember j.l. de noodzakelijkheid van de maatregel met klem van argumenten meent te hebben aangetoond. De beide partijen in dit geschil zullen elkaar dienen te vinden omdat het een voudig onvoorstelbaar is, dat dit sei zoen geen motorwedstrijden zouden wor den gehouden. Zo'n vaart zal het dan ook wel niet lopen. Misschien dat de zaterdag a.s. te Utrecht te houden ka lendervergadering gelegenheid zal bie den zich met elkaar te verstaan. BILJARTEN WedstrlJdprobleem no. 966 Auteur: P. v. d. Kwartel, Leiden le publikatie. Zwart: 8. 11, 13, 17, 20, 23 en 36. Wit: 22, 26, 27, 31. 37. 38 en 48. Wit speelt en wint. Het volgende stukje bevat, even als no. 966 een heel leuk slotspelletje. Hier in spelen de schijven 20 en 16 de hoofd rol. WedstrUdprobleem no. 967 Auteur: J. A. Pennings, Den Bosch le publikatie Een verkoper en twee electromon- teurs van de radiohandel van N. in de Vierambachtsstraat te Rotterdam zijn voor de officier van Justitie ge leid, verdacht van diefstal en ver duistering ten nadele van hun werk gever. Twee andere elektromonteurs van de zaak kregen een proces-ver baal voor diefstallen op kleinere schaal. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Met de eerste arrestatie in deze zaak, aan het begin van de maand, had de politie, naar zij zegt, meteen de hoofdpersoon te pakken: de 35- jarige verkoper J. v. W Voor zover is gebleken, heeft hij kans gezien in anderhalf ja«r ruim 15.000 van de radiohandel te verduisteren, en voor minstens ƒ800,— aan electrische ap paraten te stelen. De Apeldoornse politie is er maan dagavond in geslaagd een autodief te arresteren, nadat kort tevoren door de Zwolse politie de diefstal van een auto bekend was gemaakt. Een radiowagen van de Apeldoornse politie, die op de Zwolseweg reed en die het bericht had opgevangen zag reeds spoedig het voertuig met zeer hoge snelheid naderen. Onmiddellijk werd een achtervolging ingezet, waarbij de autodief voorlopig de vlugste wist te blijven. Bij de ge denknaald aangekomen meende de dief slim te ^ijn. Hij zag een donker weggetje en reed daar met een flinke zwaai in, doch bemerkte toen, dat hij op de spoorlijn verzeild was geraakt. Toen was het spel uit. Het was voor de politie nu nog maar een klein kunstje om de vluchtende man in de kraag te grijpen. Hij bleek de 34- jarige molenaar B. de V. te zijn, die de wagen in Zwolle had gestolen. Man en auto werden naar het bureau overgebracht. Wanneer zondagmiddag 31 januari a.s. in de Stadsgehoorzaal te Leiden de gor dijnen wijken, zullen de requisieten be staan uit een halter en zware ijzeren schijven. Dan zullen zeven en twintig van Nederlands sterkste mannen strijden om de zeven gewichtheftitels, terwijl voor een enkeling misschien nog een klein kansje bestaat op uitzending naar de Olympische Spelen in Rome. In het bantamgewicht heeft als enige deelnemer Arie van der Wiel Ingeschre ven, zodat wanneer zijn prestaties aan de eisen voldoen de Waalwijker in deze gewichtklasse zijn kampioenschap zal prolongeren. Een heel open strijd valt te verwach ten in de lichtgewichtklasse. De Hage naars Eddy Karstens en Seyen zullen het tegen een lid van de organiserende ver eniging A. J. Koppen van de Spartaan uit Leiden, die voor het eerst in de eer ste klasse uitkomt, moeten opnemen. In de overige klassen zijn de kampi oenen van verleden jaar, de vedergewicht Jan Nolten, middengewicht Arie van der Toorn, zwaarmiddengewicht Jan Smeekens, lichtzwaargewicht Joe van Dorp en zwaargewicht Siem Stokkel, de grootste kanshebbers. Met prestaties van internationaal ge halte kan de vedergewicht Jan Nolten te voorschijn komen, want hij zal onge twijfeld de Nederlandse Records voor de drie Olympische oefeningen scherper willen stellen. Indien de 39-jarige Jan Smeekens uit Breda zijn titel prolongeert dan be tekent dat zijn 17e in successie en dat is, wanneer men bedenke dat hij op zijn 22e jaar zijn eerste kampioenschap ver overde, verschillende Nederlandse re cords verbeterde en in 1951 te Milaan Europees kampioen werd, een prestatie van formaat. OLYMPISCHE SPELEN Carol Heiss legt Olympische eed af Caril Heiss, de viervoudige wereld kampioene kunstrijden, zal tijdens de Olympische Winterspelen van Squaw Valley de Olympische eed afleggen. Tij dens de openingsplechtigheid van don derdag 18 februari zal zij, namens alle deelnemers, de woorden spreken: „Wij zweren dat wfj op eerlijke wijze bij deze spelen zullen meedingen met inacht neming van de bestaande voorschriften en in de geest van ware sportiviteit, tot eer van ons land en tot roem van de sport". Het is de tweede maal in de geschiede nis van de moderne Olympische Spe len, dat een vrouw d- Olympische eed aflegt. Voor de eerste maal gebeurde dit in 1956 bij de winterspelen van Cortina d'Ampezzo. n,l, door de Italiaanse ski ster Giuliana Chenal-Minuzzo. MOTORSPORT Een verschil van mening tussen de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (KNMV) enerzijds en de clubs, die motorwedstrijden organiseren anderzijds dreigt het op handen zijnde wedstrijdseizoen te beïnvloeden. Nadat de clubs vorig jaar zoals gewoonlijk een datum voor hun wedstrijd (en) in 1960 Twaalf biljarters hebben ingeschreven voor het ereklassekampioenschap van Nederland bandstoten, dat van 17 tot en met 20 maart a.s. in Breda wordt gehou den. Van deze twaalf hebben er vier zich pas het afgelopen weekeinde ge- klassificeerd. Dat waren Hans Vultink met een algemeen gemiddelde van 3.59, Piet van de Pol met 3.50, Jaap Ligthart met 3.33 en Jacobs met 3.12. Aleen Flip Beekman (2.53) haalde de minimumgrens van 3.00 niet. Er zullen nu voorwedstrfjden gespeeld moeten worden, waarvan titelhouder Bert Teegelaar (Rotterdam) vrijgesteld is. In Amsterdam spelen: Jan Sweenng, Toon Mol, Janus Jacobs (allen Arr^ster- dam), Jaap Ligthart (Alkmaar), Henk de Kleine (Kampen) en Henk Scholte (Eindhoven). De groep in Rotterdam bestaat uit Henk Metz (Den Haag), Her man Popeyus (Rotterdam), Cees van Oosterhout (Breda), Piet van de Pol (Rotterdam) en Hans Vultink (Aalten). BRIDGE BRIDGECLUB „SANS ATOUT" Uitslag van de 5e ronde van de vier tallencompetitie. Zwart-Wit: Team Hasselbach wint met 10 punten van team Nieuwenhuizen; team de Haas Jr wint met 4 punten van team v. d. Zeeuw. Rood: Team Schilt wint met 20 punten van team Jonkers; team Abspoel wint met 8 punten van team Lalau. Groen: Team Altink wint met 8 punten van team Rijnsburger; team Mollema wint met 26 punten van team Kop. TAFELTENNIS De wedstrijd, die de meisjes zondag 31 jan. hadden moeten spelen tegen Bat- swingers I is vanwege het Ahoy-toer- nooi uitgesteld tot 28 februari. Zondag 31 jan. a.s. wordt het Ahoy-toernooi ge speeld te Rotterdam. In niet minder dan 8 klassenis Treffers vertegenwoordigd. Zondag speelde het meisjesteam ein inhaalwedstrijd tegen FSA I. Dat dit geen overwinnnig werd stond reeds vast. Echter een 7—3 nederlaag, was niet te voorzien, mede doordat ze slechts twee tegenstanders hadden. HET Alle correspondentie, deze rubriek be treffend, gelieve men te zenden aan W. J v. d. Voort, Korenaarstraat 30, Nieuw Vennep. Wij eindigen de januari-serie met een tweetal mooie stukjes, welke met weinig materiaal zijn samengesteld. Zowel t.a.v. standen als afwikkelingen kunnen wij me recht van een paar mooie stukjes spreken. In no. 966 is heel leuk bedacht om schijf 36 op ruit 46 te laten komen. Zwart: 1, 7, 8, 10, 12, 13, 18 en 29. Wit: 16, 20, 24, 26, 27. 31, 33 en 43. Wit speelt en wint. Oplossingen van alle problemen over de maand januari kunnen worden in gezonden tot uiterlijk 6 februari a.s., aan boven deze rubriek vermeld adres. INT. PROBLEMISTEN WEDSTRIJD Het doet ons veel genoegen onze dam- spelende lezers mede te delen, dat wij het besluit hebben mogen nemen om wederom een problemisten-wedstrijd uit te mogen schrijven. Wij hopen, dat de aantrekkelijke prijzen en de voorwaarden in de smaak zullen vallen en dat de deel name zeer groot zal zijn. Hieronder de voorwaarden: Art. 1. Deelname staat voor iedereen open. Art. 2. Voor elk probleem, ten hoogste 14 schijven van elke kleur, moet gelden: wit speelt en wint (lokzetten, spelstudie's eindspelen en fantasieproblemen zijn van deelneming uitgesloten). Art. 3. De afwerking van de voorko mende slotstanden mogen niet dieper zijn dan 8 zetten Art. 4. Deze wedstrijd wordt gehouden in vrije problemen. Art. 5. De in te zenden problemen moe ten een „motto" dragen. De naam van de auteur mag hier niet bij worden ver meld, doch dient met een gesloten cou vert en volledig adres bijgevoegd te worden, terwijl daarin tevens het motto moet voorkomen. Art. 6. Alle problemen van elke au teur moeten hetzelfde motto dragen. Art. 7. Problemen dienen te worden ingezonden in drievoud en op diagram waarnevens de volledige oplossing. Art. 8. De ingezonden problemen mo gen niet elders gepubliceerd zijn ge weest, en mogen dit niet worden tijdens de wedstrijd. Zij blijven het eigendom van de redacteur dezer rubriek. Art. 9. Inzendingstijd sluit op 15 mei a.s. en alle problemen moeten worden in gezonden aan W. J. v. d. Voort, Koren aarstraat 30, Nieuw-Vennep. Art. 10. De beoordeling geschiedt op de volgende basis: a. Maximum 10 punten voor logica in de aanvangsstand. b. Maximum 10 punten voor de schoon heid der ontleding. c. Maximum 10 punten voor de moei lijkheid van het probleem. d. Maximum 10 punten voor originali teit van de slotstand. Art. 11. De jury bestaat uit de heren: A. A. Polman, D. Kleen, die beiden reeds eerder werkzaam waren voor een Int. Probleem-wedstrijd, en schrijver dezes. Ieder jurylid kent voor zich de punten toe, daarna worden alle punten samen geteld en door 3 gedeeld. De uitspraak van de jury is onher roepelijk. De uitslag zal zowel in bui tenlandse als binnenlandse bladen wor den bekend gemaakt. Als prijzen worden beschikbaar ge steld: le prijs 15.—; 2e prijs 10.3e prijs 7.50; 4e prijs 5. Deelneming sluit in, dat men accoord gaat met bovenstaande bepalingen. En nu aan de slag!! en alle problemis- ten veel succes. De Damredacteur W. J. v. d. Voort. RECTIFICATIE In pr. no. 965 is in de diagramstand een fout geslopen, n.l. behoort schijf op zwart 3 er niet te staan, zodat de cijfers- stand correct is. 41) Schoonenberg zou nog wel zitten hallo-en, daar aan de andere kant. Het kon hem niets meer schelen, Fred Reimerswaal niet en Schoonen berg niet en die gluiperd van Neelis sen nietze konden met z'n allen de boom in! De volgende dag zat Jos op kan toor, toen een grote wagen knerpend remde bij de bollenschuur. Hij zag Kees Reimerswaal uitstappen, ge bruind, vief, even snel een blik in de schuur werpen en dan zich haasten naar het kantoor. Onwillekeurig rechtte hij zijn rug. Hij begreep, dat er een moeilijk uur tje volgen zou. „Ha Jos!" Met een brede glimlach stapte de oude heer op Jos toe, schud de hem stevig de hand. „Hoe gaat het kerel". „Dat hoef ik u niet te vragen", ant woordde Jos hartelijk, „u ziet er uit als een goudhaantje!" „Ja johet huwelijk een man alleen is maar niks". „En dan een tijdje lekker niks doen en de bollen de bollen laten", vulde Jos aan. „U ziet er jaren jonger uit". „Het leven beviel me best", peinsde Kees Reimerswaal overluid en liet zich zakken in de gemakkelijke stoel, „en toch, Jos, ik heb het nu gevoeld, aan rentenieren ben ik nog niet toe. Brigitte zou eigenlijk //el willen dat ik alles aan de kant zette, maar dat vegeteren is niks voor mij. Ik was er hard aan toe om weer es naar de beurs te gaan, weer over het land te lopen en op de veilingklok te zitten turen en nou opeensenfin, je weet er alles van vermoed ik. Ik ben gisteren vanuit München komen vliegen, en ik zit er weer midden in". „Tja", stemde Jos nietszeggend toe, zijn ogen starend in de verte. „Je weet er natuurlijk inmiddels alles van", herhaalde Kees i reimers waal. „Het is wonder boven -wonder goed afgelopen, maar het z?.l op z'n minst een maand duren eer Fred weer zover is, dat ie een beetje aan de zaak kan gaan denken, en dóen is er dan nog niet bij. Ik ben vanmor gen bij hem geweest en ik heb hem verteld dat hij zich over de zaak geen zorgen hoeft te maken, de ouwe heer is er weer en die knapt het wel voor hem op". „Ja, dat scheelt een heel stuk", stemde Jos toe. Nu zou 't moment ko men waarop hij het Kees Reimers waal zou moeten zeggen. Het zag er niet naar uit dat de oude heer al er gens van wisten anders speelde hij deksels goed toneel. Maar wie zou het hem verteld hebben? Fred kon nog geen woord zeggen „Maar vervolgde de oude heer ernstig, „je snapt wel Jos, ik zeg dat nou zo. maar ik ben een dagje ouder en als ik er helemaal alleen voor sta dan red ik het niet, dan lig ik straks naast Fred. Reimerswaal en Zoon, per adres Grote Gasthuis", lachte hij vermaakt, zich ie situa tie voorstellend. „Ik kan het alleen maar aan, als lk kan rekenen op jou". Jos knikte, wist niet wat te zeg gen. „Hier, de zaak van Van Doren, daar maak ik me natuurlijk al zó geen zorg over, die heb jij praktisch toch helemaal voor je rekening. Maar als je nou voor onze zaak, Reimerswaal, bijvoorbeeld meteen de inkoop zou kunnen waarnemen, ik wee', wel dat het een hoop extra werd geeft; maar we worden het daarover wel eens". „Hebt u bij Reimerswaal geen men sen begon Jos, maar de oude heer schudde het hoofd. „Kijk es Jos, ik wil van Fred geen kwaad zeggen, maar één ding heeft ie altijd gemisthij kan moeilijk werk uit handen geven, anderen ver antwoordelijkheid toe\ertrouwen. Fred z'n mensen zijn allemaal uit voerders, de baas zegt: doe dat, en zij doe i het. Ik ben ook niet achter lijk, ik had dat allang in de gaten. Je weet wat ze van Krabbendam, die inkoper van Fred, zeggen: je kunt geen zaken met hem doen want hij moet het altijd eerst aan de baas vra gen. Ik heb het daar al eens vaker over gehad. Fred zegt dat het komt omdat de mensen niet capabel zijn, maar ik geloof dat het komt omdat Fred ze geen kt.ns geeft. Enfin, hoe het zy, dat wreekt zich nu. Ze zit ten daar bij Reimerswaal te wachten op opdrachten, en die zuller. ze dan wel netjes uitvoeren. Maar initia tief?" Hij knipte met de vingers. „Niet één". „Schoonenberg waagde Jos, met iets van leedvermaak in z'n stem. ,,'n Krententeller", sneed Kees Rei merswaal kort af. Jos schoof onrustig op zijn stoel heen en weer. Hij mochi Kees Rei merswaal, had nog nooit een ver keerd woord met hem gehad. En nu moest hij de oude man zeggen, dat hy het niet deed. dat hij maar moest zien dat hij het alléén klaar speelde! Ergens was dat onbillijk. Fred Rei merswaal gunde hij de narigheid, maar die lag nu ergens in een zieken huis en was zich van hsmel noch aar de bewust. En zijn vader, beste vent die hij was, kreeg de kous op de kop. „Meneer Reimerswaal" begon Jos moeilijk, en Kees Réimerswaal's scherpe ogen bemerkten terstond dat er iets mis was. Hij ging recht zitten en staarde Jos opmerkzaam aan. „Ik vind het heel onplezierig", be- bon Jos, zoekend naar woorden die de oude man het minst zouden kwet sen, „want j weet natuurlijk nergens van maar ik vrees dat het niet kan zoals u het zoeven zei". „Wat zit je me nou te vertellen? Waarom niet? Had je het anders wil len regelen? Zeg maar opals de zaak maar blijft draaien, dan worden we het altijd eens". „U kunt het nog niet weten", her haalde Jos, „maarik loop hier od mijn laatste benen. Eind van de maand ben ik weg". Ziezo, het was er uit Maar de oude heer zat in zijn stoel als door de bliksem getroffen. „Jij op je laatste benen? Wal zit je me nou voor onzin te vertel len?" „Het is geen onzin. Ik heb opge zegd. Per de eerste van de volgende maand werk ik voor een ander". „Wat? Wie" De woorden klonken als geweerschoten. „U moogt het gerust weten Geert Hogeweg". „Wat? Jij naar Geert Hogeweg? Wat is hier aan de hand? Waarom moet jij overlopen naar m'n grootste concurrent? Alle klanten van Van Dooren meenemen zeker? Wat is hier loos? Dit bevalt me helemaal niet! Kom, zeg op, wat bezielt je?" De oude heer wond zich op, zag Jos, en dat was nergens goed voor, wel het minst voor hemzelf. „U kunt me geloven of niet", zei hij, zich dwingend tot rustig praten, „maar het allerliefst zou ik gezegd hebben: maak u maar geen zorgen, de zaak blijft wel draaien, als u me ergens voor nodig hebt geeft u maar een seintje, we redden het v/el „Ik had niks anders verwacht" sputterde de ander. (Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9