Algiers wacht grimmig bij de Parachutisten houden opstande lingen omsingeld De Gaulle geeft niets toe Razzia in Cato Manor Kongolezen zijn geen gemakkelijke heren De mijnramp in Zuid-Afrika HOE A DINSDAG 26 JANUARI 1960 M M 0 51ste JAARGANG No. 14923 jJsQs Wie heeft de langste adem »«'->--J.Rkoens KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 5 in Algiers Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.; 17 et p. m.m. Telefoontjes fl.50. Door eigen glans verblind? zijn óm de orde te bewaren en de opstandelingen te beletten hun kamp te verlaten, maar dat vele officieren „voor een verschikkelijke gewetens- strijd" geplaatst zouden worden, als zij opdracht zouden krijgen om de oproerlingen met geweld te verdrij ven. Delouvrier en generaal Challe wer den voorgelezen. In deze telegram men werd het verlangen uitgespro ken, dat Algerië Frans zou blijven en Bij het begin van de derde dag van het kolonistenoproer in Algerië is de dat er verder geen Frans bloed zou onzekerheid over de uitslag toegenomen. Mede als gevolg van de berichten, worden vergoten. De menigte ging dat de onrust ook toeneemt in andere Algerijnse steden behalve Algiers, na de Marseillaise gezongen te heb- uiten de Franse bladen zich dinsdag voorzichtiger en pessimistischer over ben rustig uiteen, de toekomst van de krachtmeting tussen De Gaulle en «ijn Algerijnse tegenstanders. DE GAULLE Naar schatting 2.500 gewapende kolonisten hebben een tweede nacht GEEFT NIET TOE doorgebracht achter de door hen opgeworpen barricaden in Algiers. Tegen over hen staan tot de tanden gewapende Franse troepen en politie. Premier Volgens een communiqué, dat na Debré is maandagavond hals over kop naar Algiers vertrokken om nog een ae bijzondere vergadering van het laatste poging te doen de oproerlingen te overreden. Hij is inmiddels weer Franse kabinet onder voorzitterschap naar Parijs teruggekeerd. van president De Gaulle van gister- Acht afgevaardigden in het Franse parlement, die maandag in Algiers middag is uitgegeven, zijn de presi- door Debré zijn ontvangen zullen naar verluidt vandaag (dinsdag) naar ^ent Van de republiek en de regering Parijs gaan. Zij willen „aan alle Fransen in het moederland uitleg geven vastbesloten hun Algerijnse politiek van de toestand in Algiers en een aantal parlementsleden verzoeken naar te blijven volgen en zo spoedig moge- Algiers te komen". Debré vloog naar Algiers lijk de orde te handhaven. De aan de regeringsvertegenwoor diger in Algerië, Delouvrier, gegeven instructies zijn bevestigd. VANDAAG DE BESLISSING „Laten de mannen, die besloten rebellen omsingeld hebben, zijn ge wapend met machinepistolen. Zij dra gen echter geen stalen helmen meer Van regeringszijde is gisteravond zoals bij de gevechten op zondag, hebben te schieten, blijven en de meegedeeld, dat nieuwe troepen, die waarbij 25 doden vielen en 140 men- overigen naar huis gaan Deze order „zeer gehard" worden genoemd, naar sen werden gewond. van de oproerlingen m Algiers deed Algiers zijn gedirigeerd om stellin- De manschappen gingen gisternacht hedenmorgen de ronde op de barri- gen te betrekken tegenover de rebel- on. de beurt in de vrachtauto's sla- caden. 1 pen. Volgens deskundige waarnemers De parachutisten, die de rebellen Tïit heeft voedsel treeeven aan de werkt de tijd in het voordeel van de omsingeld hebben, hebben zich nu Dit neeit voedsel gegeven aan ae wiiken achter hun vrachtauto s terugge- verdenking dat de trouw van het "bellen, mits zij met wijKen. trokken, een strook „Niemandsland" leger aan De Gaulle niet zo vaststaat Rebellen-bolwerk tussen beide partijen van circa 50 als men m de eerste 24 uur van het Keoenen DoiwerK. meter openlatend, oproer wel had gedacht. jjgt door de oproerige kolonisten Alle „burgers" hebben inmiddels De nieuwe troepen zijn parachu- bezette stadgedeelte is ongeveer 800 het kamp van de oproerlingen ver- tisten-eenheden die uit het bergland vierkante meter groot en is door ze- laten. van Kalybië zijn gekomen, waar zij ven barricades van de rest van de De bevolking van Algiers is op-v in harde strijd met de opstandelingen stad afgesloten. roepen om zich te verzamelen bij de gewikkeld zijn geweest. Voor hen is De bezetting van dit bolwerk be- toegangswegen tot het universiteits- Algiers met zijn inwoners volkomen staat onder anderen uit gedecoreerde complex, waar de rebellen zich ver- onbekend. oudstrijders, scholieren, kantoorbe- schanst hebben. In Algiers heerste de hele nacht dienden en arbeiders. Bij ^n ging het gej^ht dat het een sfeer van afwachting.Ondanks De barricaden werden gisteren vandaag debeslissende dag zou dr avondklok liepen vrouwen af en voortdurend versterkt en de oproer- zijn. Zij hebben zich intassen in aan naar hun mannen, onverschillig lingen werden door zakenlieden en «roepen verdeeld,!die zich op ver- aan welke kant van de barricaden vrienden van levensmiddelen voor- schillende „strategische punten heb- deze stonden. Nog steeds geldt de zien. ben opgesteld. staat van beleg voor de stad, die tot De meeste winkels en kantoren wa- Circa 5000 mensen voor het het uiterste gespannen is. ren gisteren gesloten na een oproep merendeel stakers zijn inmiddels De Franse parachutisten, die de tot algemene staking, deels uit over- bij het kamp van de oproerlingen bij- tuiging en deels uit vrees voor moei- eengekomen. Zij betuigen op het lijkheden. Lange rijen mensen ston- ogenblik hun adhesie met de rebellen. „France-Soir" weet te melden, dat kolonels van de parachutisten tegen hun opperbevelhebber, generaal Challe,'hebben gezegd dat zij bereid Volgens de jongste cijfers zijn er bij de incidenten van zondag in Al- SLAP AMSTERDAM den voor bakkerijen te wachten. Dodencijfer gestegen. ponder zich over de schuldvraag gicrs 25 doden en 140 gewonden ge- uit te laten, heeft de regering Vatrf?' medegedeeld, de overstroming in nnr7andodental is ver- Amsterdam-Noord niet als een natio- deT?wa„»wonlnV'""Z™ V-'J' naip ramn te beschouwen r zwaargewonden van zondag, vier naie ramp te oescnouwen. gendarmes en een burger. De regering wil daarmee met zeg- Vandaag zullen de ^woners van gen, dat zij de watersnood, het leed hun doden ten grave drageni van de getroffenen en de aange- een gerede aanleiding tot nog meer bradhte schade de benaming rampza- onlusten, lig wil onthouden. Zij bedoelt alleen maar, dat het Rijk niet van plan is Betogingen elders. „rechtstreejts" voor de- schadever goeding aansprakelijk te zijn. *n de voor het grootste deel door In eerste aanleg zal de gemeente Europeanen bewoonde stad Oran heb- Amsterdam en misschien ook de ben 2000 mensen een betoging ge- provincie Noord-Holland de scha- houden. Zij plaatsten autobussen over devergoeding en ook het weer be- f.e wegen en sneden de banden kapot. wOon'baar maken vain deze Amster- politie heeft prikkeldraadver- damse stadswijk moeten regelen, opgencht. De zakenlieden daarbij gesteund door de bijdragen westen der gehele bevolking aan het Natio- stakimgfoproe| 00r g6Seven aan de naai Rampenfonds. t De „Volkskrant" onthulde van- den%aV Oran, trekken Vieravond morgen, dat onder de getroffenen een mensen met blosmen een gevoel van onbehagen kan wor- het oorlogsmonument in de stad, den waargenomen over deze inzame- waar ]48 telegrammen van vooraan- hng hl tegenstelling totde menmg staande burgers aan president De van dit blad, aöhten wij dit onbehagen Qautie de regeringsafgevaardigde gerechtvaardigd. ALGERIË Wat hebben ze daar nu tegen wolven M Op 20 januari betoogde „Het Vader land", „diat een overstroming die een stadsdeel heeft getroffen, ook door die stad dient te worden opgevangen". Het blad vervolgde: „Het is de ver-^Bj antwoordelijkheid van een gemeente- fig bestuur te zorgen voor de normale I beveiliging van zijn gebied". Voor de getroffenen, maar ook voor raar het aanzien van de grootste stad van het land, was het beter geweest, dat Amsterdam onmiddellijk had ver- klaard, de zorg voor zijn Amsterdam- BaH mers op zich te nemen, onafgezien B9R van de schuldvraag maar uit zorg BH voor zijn eigen inwoners. Het had dan altijd nog een beroep op het Nationaal Rampenfonds kunnen doen, of wat misschien toch nog nodig is bij de regering kunnen aankloppen. JBB- -i&ËiB De houding van het gemeentebe- 19 - stuur van Amsterdam achten wij ■aggr4' slap. Dat verhindert natuurlijk niet iH 5 want anders zouden de getroffe nen er nog meer de dupe van worden -iffiH! dat wij de collectes voor het Natio- v 3 naai Rampenfonds, waar zij nog niet -JB gehouden zijn, van harte aanbevelen. Het onbehagen van de getroffen Voor het westen een onmogelijkheid, maar voor Rusland vrij gewoon is de Amsterdammers kunnen wij ons ech- wolvenjacht, welke o.a. intensief wordt beoefend door een jachtclub in de ter levendig indenken. Zij waren er buurt van Kief. De zes wolven waarmee leden van deze club bier pronken trots op Amsterdammer te zijn. zijn geschoten in de Nederzetting Voikava. Een politiemacht van meer dan honderd blanke en niet-blanke man schappen heeft gisteren een razzia ge houden in een wijk van Cato Manor, bij Durban, waar zondag negen po- tie-agenten, onder wie vier blan ken, door een menigte van honder den naturellen werden gedood. 250 Negers en negerinnen werden gear resteerd. Vele gearresteerde negerin nen droegen kinderen. Van incidenten is geen melding gemaakt. De razzia had het opsporen van kle ren en wapens van de vermoorde agenten ten doel. Zij waren door de menigte op gruwelijke wijze ver moord, omdat zij naar Cato Manor waren gegaan om een overval te doen op clandestiene stokerijen van sterke drank. De leider van het extreem-natio nalistische „kartel", Kasavoeboe, heeft maandag op de ronde-tafelcon ferentie over Kongo in Brussel ge- eist, dat de conferentie het karakter zal hebben van een wetgevende ver gadering en dat onmiddellijk zal wor den overgegaan tot de vaststelling van de datum voor de overdracht van de souvereiniteit. Na deze verklaring te hebben af gelegd verliét. Kasavoeboe met de afgevaardigden van de A'bako, de belangrijke groepering in het „kar tel". de vergaderzaal. Na maandagavond bijna twee uur te hebben vergaderd zou het bureau van de ronde-tafelconferentie hebben besloten dinsdag een agenda aan de plenaire vergadering voor te leggen, waarin als eerste punt is opgenomen het vaststellen van een datum voor de overdracht van de soevereiniteit. De overige drie punten van het com promis zouden inhouden de regeling van de verkiezingen in Kongo, de vorm van het nieuwe Kongo en de maatregelen voor de overgangspe riode. Patrice Loemoemba, de leider van de Kongolese nationale beweging die vorige week tot een half jaar gevan genisstraf werd veroordeeld, doch in vrijheid gesteld is, vertrok gister avond per vliegtuig uit Elizabethstad naar Brussel om deel te nemen aan de ronde-tafelconferentie, zoals zijn politieke vrienden hebben geëist. Zuid-Afrikaanse mijndeskundigen zijn maandag een grootscheepse actie begonnen om de 435 mijnwerkers, die na de instortingen in de Clydes- dalemijn ingesloten zijn, te bereiken. 130 Specialisten uit de goudmijn van Welkom, op 100 mijl afstand, re den in de vroege ochtend in een con- vooi van vrachtauto's, geladen met compressors, graafmachines en be tonmolens, naar de plaats van de ramp. Zij begonnen met de constructie van een betonnen rand voor een schacht van 3,5 meter, die zal worden neergelaten. Daar dit weken zal du ren, boren anderen met de grootste diamantboor, die Zuid-Afrika heeft, een diep gat, waardoor voedsel, water en medicamenten zullen kunnen wor den neergelaten. Deze boor graaft nu op ongeveer 36 meter diepte in vrij vaste grond, maar dit werk duurt veel langer dan men verwacht had. De hoop, dat men de ingeslotenen door ondergrondse acties zal kunnen bereiken, heeft men kennelijk opge geven wegens het gevaar voor nieu we instortingen, overstromingen en methaangas. Premier Verwoerd deelde maandag in het parlement mede dat er 429 ne gers en zes blanken ingesloten zijn. Een Afrikaanse mijnwerker, die bij het reddingswerk helpt, zei dat zijn zes oudere broers zich allen in de mijn bevinden. Vele telegrammen van deelneming aan de gezinnen van de ingesloten mijnwerkers zijn uit de gehele wereld in Coalbrook ontvangen, waaronder één van Paus Johannes, die ook een bedrag van 500 pond sterling heeft gezonden. De Nederlandse kustvaarder „Tuko" is maandagavond omstreeks halfelf gestrand op de rotsen twee mijl van Arensdal aan de zuidoost kust van Noorwegen. Parachutisten-generaal Jean Massu, die president De Ganlle uit zijn functies heeft ontzet en naar Parijs heeft ontboden, is zaterdagvoormiddag aan het palais d'Elysee in Parijs aangekomen en onmiddellijk tot de president toegelaten. Hier bestijgt Massu haastig de trappen voor de ingang van het presidentiële paleis, de laatste trappen van zijn hoge carrière-ladder Oil nummer bestaat uit 10 pagina's De regering meent: „Eerst rust, dan praten'' De persdienst van het minis terie van verkeer en waterstaat deelde hedenmorgen officieel het volgende mede: „Door de regering is heden 26 januari 1960 telegrafisch aan alle deelnemers aan het over- leg omtrent de lonen en tarieven in de autobusdienstbedrijven medegedeeld, dat, gezien de ge beurtenissen van gisteren en he den, het op woensdag 27 januari 1960 vastgestelde overleg geen voortgang zal kunnen vinden. De regering deelt hierbij mede dat zij bereid blijft tot een ge sprek, mits dit in een rustige sfeer kan geschieden en spreekt de hoop uit dat verder overleg in het begin van de volgende week zal kunnen plaats vinden". wordt weer Boekendief van formaat In Duitsland is de grootste boeken dief van de geschiedenis gearresteerd. Het is de 49-jarige Joachim Kriiger. Hij heeft boeken gestolen met een waarde van tenminste twintig mil joen mark. In Göttingen is hij op he terdaad betrapt. Hij heeft uit vele bibliotheken boe ken ontvreemd. Zijn grootste slag sloeg hij in de Oostberlijnse staats bibliotheek In 1951 nam hij daar een hele vrachtwagen vol boeken mee. Krüger had het vooral gemunt op kostbare boeken over muziek. RUSTIG WEER De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een kleine storing, die maandag in Zuid-Frankrijk naar het noorden af zwenkte, passeerde in de nacht daar op ons land en veroorzaakte overal regen. Plaatselijk viel meer dan 10 mm. Vanmorgen vroeg toen het in het zuidwesten van het land opklaar de ontstond er mist. De luchtdruk- verschillen zijn nu zeer klein in West-Europa en hierin komt de ko mende 24 uur geen verandering. Drukdalingen in Frankrijk zullen wel tot gevolg hebben, dat er een zwakke aflandige stroming komt. Verwacht wordt, dat er zich op vrij uitgebreide schaal mist zal vormen bij temperaturen dicht bij het vries punt. Verder blijft er een kans op re gen bestaan. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 1,1.15 uur). IETS KOUDER Op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking. Geen regen van betekenis. Zwakke wind en iets lagere temperaturen. 27 Januari: zon op 08.29; onder 17.17; maan op 07.27; onder 16.47. Hoogwaterstanden 27 Januari: v.m. 2.27; nam. 2.47. Het weer tn Luropa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiaen: weer temp. max. min. HELSINKI regen 0 3 STOCKHOLM mist 3 2 OSLO 4 x KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE onbewolkt mist geh. bew. geh. bew. zw. bew. mist zw. bew. onbewolkt zwaar bew. 2 5 1 BERLIJN geheel bew. FRANKFORT regen MüNCHEN onbewolkt ZüRICH zwaar bewolkt GENèVE zwaar bewolkt LOCARNO regen WENEN motregen INNSBRUCK licht bew. ATHENE zwaar bewolkt ROME zwaar bewolkt AJACCIO half bewolkt MADRID geheel bew. MALLORCA zwaar bew. LISSABON regen Korreltje Het feit, dat wij ons niet van onze tekortkomingen bewust zijn, maakt de genezing te moeilijker.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1