S)e £eki6e(Soti/Yct/nt Kustvaarder „Bermuda" van Holland plotseling voor Hoek gekapseisd Massu vertrouwt De Gaulle weer Vijf bemanningsleden in stuurhut omgekomen Adenauer in Rome Zware slorm op zee eiste 7 mensenlevens Alles weer vergelen en vergeven In Algiers blijft de spanning heersen Korreltje Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 21 JANUARI 1960 51ste JAARGANG N Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w„ f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.:'17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. „Met man en muis vergaan". Dit was de conclusie, waartoe de bemanning van de reddingboot „President Jan Leis" en die van de sleepboot „Gele Zee" moest komen, toen zij bij het invallen van de duisternis gisteravond naar Hoek van Holland zouden terugkeren. Ook een hefschroefvliegtuig, dat uren lang rondgecirkeld had, kon geen levend wezen ontdekken op de plaats, ongeveer 3x/i zeemijl ten noorden van het noorderhoofd, waar het 199 brt. metende kustvaartuig „Bermuda" was omgeslagen en gezonken. De be manning, bestaande uit vijf koppen, moeten als het ware samengeperst in de kleine stuurhut hebben gezeten en zonder de minste kans op redding met het schip in de golven zijn verdwenen. Met veilige haven in zicht Het is een geweldige worsteling met de elementen geweest, die van ongeveer half vijf woensdagmorgen geduurd heeft tot het fatale moment, vijf minuten voor drie.in de middag, dat de redding zo nabij scheen. On verwacht kon de kleine kustvaarder, die in 1936 gebouwd was, het niet meer houden, kantelde en kwam on dersteboven te liggen. Een half uur later was er niets meer van de „Ber muda" te zien. Tijdige hulp Het is niet zeker, of de „Bermuda" gisternacht,, gewaarschuwd door de weerberichten, voor de komende or kaan in de Nieuwe Waterweg een schuilplaats heeft willen zoeken, dan wel wilde pogen naar Antwerpen door te stomen. Vast staat evenwel, dat de kapitein, de 43-jarige gehuwde A. Westers, wonende te Suffolk in Engeland, omstreeks half vijf in de morgen contact heeft gezocht met de loodsboot van Hoek van Holland en om assistentie heeft verzocht Wegens de kolkende zeeën was het de loods boot niet mogelijk dicht in de nabij heid te komen. De gezagvoerder van de loodsboot waarschuwde daarom het loodswezen in Hoek van Holland. Om half zes reeds voer daarop de reddingboot „President Jan Leis" uit De situatie lcwam de kapitein van de „Bermuda" klaarblijkelijk op dat mo ment niet hopeloos genoeg voor om leden van de bemanning van boord te laten gaan. Wel zou misschien sleep- boothulp gewenst zijn. Die werd geboden door L. Smit en Co's internationale sleepdienst met de „Gele Zee", terwijl de redding boot in de buurt bleef om zo nodig voor lijfsbehoud van de bemanning te zorgen. Toen daarna, tegen twaalf uur in de middag, kapitein Westers zich akkoord verklaarde met het voorstel van de „Gele Zee" om te trachten de „Bermuda" de Nieuwe Waterweg binnen te slepen hij liet het geheel aan het inzicht van kapitein Van Rijswijk van de sleep boot over was naar menselijke be rekening het gevaar voor de beman ning geweken. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam en mgr. W. Bekkers, bisschop-coadjutor van Den Bosch, hebben gisteren het studiecongres van het Apostolaat der Hereniging, hetwelk op de H. Landstichting werd gehouden, bijgewoond. Niettemin keerde de reddingboot, die de haven weer had opgezocht, in de middag terug. Zij was echter in volle zee gedwongen terug te keren, toen er zich een mankement aan de motor voordeed, dat alleen aan de wal verholpen kon worden. Bolder werd losgetrokken Inmiddels had de „Gele Zee" vast gemaakt en trachtte'ze de „Bermuda" door de onwaarschijnlijk hoge golven naar de Waterweg te slepen. Het duurde evenwel niet lang of door de sleepkracht werd op het dek van de oude kustvaarder de bolder, waar aan de tros bevestigd was, eruit ge trokken, zodat gestopt moest worden en opnieuw vastgemaakt. Niet lang daarna, even voor drie uur, gebeurde het fatale. Plotseling kwam er een kantelende beweging in de kustvaarder. Ze kapseisde en kwam ten slotte met de kiel boven te liggen, de opgesloten bemannings. leden meesleurend. De „Gele Zee" moest zelfs haast maken om haar 500 meter lange sleepdraad kwijt te ra ken, anders had men de kans gelopen meegetrokken te worden. Behalve de reeds genoemde gezag voerder, eigenlijk de enige volwasse ne aan boord, bevonden zich op het kustvaartuig de 19-jarige z.g. best man J. Schokkenbroek uit Stadska naal, de 17-jarige matroos J. Sturm uit Vlissingen, de 19-jarige matroos onder de gage F. Kats uit Den Haag en de 16-jarige kok A. L. Hofstra uit Leeuwarden. De „Bermuda" was eigendom van de rederij van die naam en hoorde thuis te Delfzijl. De eigenlijke gezag voerder, kapitein Alje Smit, was toe vallig deze reis thuisgebleven en was vervangen door kapitein Westers. De heer Smit arriveerde juist in Hoek van Holland op het ogenblik, dat er bericht kwam van het kapseizen. EISENHOWER OOK NAAR JAPAN President Eisenhower zal tegen 20 juni een bezoek aan Japan bren gen, heeft het Witte Huis meege deeld. De Amerikaanse president zal Japan bezoeken onmiddellijk na zijn bezoek aan de Sowjet-Unie, dat tus sen 10 en 19 juni valt. Harlingen hield de adem in Roermond" op weg naar Den Helder Volkomen onverwacht is gister middag de Nederlandse kustvaarder „Bermuda" gekapseisd. De vijf op varenden zijn alle omgekomen. Te ongeveer 16.00 uur sloeg in de schaar van Walsoorden de Belgische lichter „Vinotra 2" om. De schipper en zijn echtgenote verloren hiebij het leven. In totaal hebben dus zeven mensen het leven verloren in deze wester storm. De Belgische lichter „Vinotra 2" was op weg naar Hansweert. De schuit was geladen met zes losse tanks met palmolie. Toen de lichter omsloeg in de Westerschelde schoten verse heidene sleepboten te hulp. Men kon nog slechts drie olietanks uit het water vissen. Van de opvarenden, een vermoedelijk Belgisch echt paar was geen spoor te zien. Schipper Slot aan land De schipper van de kotter „Drie Gebroeders" die drie dagen lang ge tracht heeft zijn schip te behouden, is over boord gestapt en naar het land gelopen. Het schip liep zaterdag aan de grond en kon noch door hoog water, noch door sleepbootkracht weer vlot komen. Nadat iedereen, be. halve Jaap Slot, van boord was ge gaan, brak er brand uit. De kapitein kon bij het blussen geen hulp krijgen van reddingboten e.d. omdat zijn schip te ver landinwaarts lag. Eer dere reddingspogingen hadden reeds het leven gekost van een der opva renden van een sleepboot. Gistermor gen is de kapitein van boord gegaan, toen zijn schip nog maar vijftig me ter van de voet van de duinen lag. Het ligt nu bijna geheel droog. Het vrachtschip „Lieve Vrouwen kerk", dat op de Vliehorst aan de grond is geraakt nadat het van zijn ankers geslagen was is ook bijna geheel droog komen te liggen. Van morgen zijn de opvarenden, 31 per sonen, onder wie een vrouw, van boord gegaan. Kapitein W. F. van Oosten en ne gen bemanningsleden zijn aan boord gebleven. De moeilijkheden voor de Neder landse mijnenveger „Roermond" ziin thans ook bijna voorbij. Gisteravond heeft de sleepboot van de firma Weis- muller „Simson" vastgemaakt. Later is de verbinding tussen de „Simson" en de „Roermond" weer verbroken. De Simson" bleef in de buurt en zou weer gaan vastmaken, zodra de commandant van het mari nevaartuig het verantwoord achtte. De „Simson" heeft in de afgelopen nacht om twee uur de „Roermond" voor de tweede maal vastgemaakt. Dat gebeurde ter hoogte van het lichtschip Terschellingerbank. De sleep is thans op weg naar Den Hel der en wordt daar in de loop van de ochtend verwacht De Westduitse bondskanselier Adenauer is woensdag met zijn mi nister van buitenlandse zaken von Brentano te Rome aangekomen voor overleg met de Italiaanse regering. Zaterdag en zondag zullen de twee Westduitse politici van gedachten wisselen met premier Segni en minis ter van buitenlandse zaken Pella. Deze besprekingen zouden aanvan kelijk woensdag en donderdag wor den gehouden, maar door ziekte van de Italiaanse eerste-minister moesten zij worden uitgesteld. Vrijdagochtend zal Paus Johannes de bondskanselier in audiëntie ont vangen. Het zal de eerste ontmoeting van Adenauer met deze Paus zijn. De zaak-Jaccoud De vooraanstaande Geneefse advo caat Jaccoud, die voor een rechtbank te Genève terechtstaat op verden king van moord, is gisteren, toen ziin vrouw als getuige werd gehoord, flauwgevallen. De rechter heeft de zitting een half uur opgeschort om Jaccoud te laten bijkomen. Jaccoud, die aan zen uw stoornissen lijdt, verloor het bewustzijn toen zijn vijftigjarige echtgenote een beschrij ving gaf van een hoeveelheid kleren voor het Rode Kruis, waarin de politie een bebloede jas van Jaccoud had aangetroffen. Ook zij achtte haar man niet tot een moord in staat. Jaccoud zou, zoals gemeld, uit jaloezie de 62-jarige Charles Zum- bach hebben gedood in de waan diens 25-jarige zoon André voor zich te hebben, die hij verdacht van een verhouding met zijn 38-jarige vrien din, Linda Baud. Drie uren voor hoogwater was de voor Harlingen verwachte twee meter verhoging reeds overtroffen en wees de peilschaal een waterstand aan van 2.32 mtr. boven N.A.P. Foto: de havenkaden werden door het opgezweepte water overspoeld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De Franse parachutisten-generaal Massu, die veel stof heeft doen op- Noorse tanker in moeilijkheden waaien door een interview met een Westduitse krant, waarin hij president De Gaulle kritiseerde, heeft gisteren in Parijs verklaard dat hij een volledig vertrouwen heeft in de president. In een communiqué dat werd uitgegeven nadat Massu met de minister van Defensie Guillaumat had gesproken wordt verder oan. gezegd dat de generaal op eigen verzoek naar Parijs is geroepen. Ten aanzien van het vertrouwen van de Algerijnse moslems in generaal De Gaulle, aldus de ver klaring, is hij (Massu) ervan overtuigd dat de pogingen van de generaal tot herstel van de vrede hem dit vertrouwen zullen doen behouden. Het Noorse tankschip „Tank Em press" seinde om vijf over half acht gisteravond, dat het ter hoogte van het lichtschip Texel in ernstige moei lijkheden was geraakt en sleepboot- assistentie nodig had. De tanker bleek niet te zijn vastgelopen, doch voor anker te zijn gegaan op 15 mijl ten noordwesten van het lichtschip Texel. Het schip heeft madhineschade. De kapitein liet weten, dat de beman ning zal proberen de schade met eigen middelen te herstellen. Hij achtte de kans, dat het zou lukken, echter gering. Bij de „Tak Empress" waren in de buurt de sleepboten Cycloop en Hec tor uit IJmuiden en de Holland van Terschelling. De mijnenveger „Roermond" is vanmorgen, gesleept door de sleepboot „Simson" om acht uur velig de ha ven van Den Helder binnengekomen. Op Texel, waar windkracht elf werd gemeten, stond het water zo hoog, dat de toegangen in de dijk -naar de haven van Oude Schild gesloten moesten worden. De foto geeft een kijkje op het havenplein, dat geheel onder water stond. LOYALITEIT. Het gezag van generaal Challe (op perbevelhebber in Algerije) is door niemand in Algerije ooit in twijfel getrokken en Massu en zijn leger korps staan zonder enig voorbehoud achter de opperbevelhebber over wiens prestige en loyaliteit jegens het staatshoofd geen twijfel kan be staan, aldus het communiqué. Massu heeft opnieuw verklaard dat de Duitse krant het interview ver keerd heeft weergegeven. Een woordvoerder van het Franse ministerie van defensie heeft woens dag verklaard, dat de kwestie van Massu's vraaggesprek met de ,Sued- deutsche Zeitung" voor zover het hun aanging van de baan is Hieruit maakte men te Parijs op, dat de Franse overheid Massu's verzekerin gen van loyaliteit aanvaardt en men de hele kwestie zo vlug mogelijk wil vergeten. Gespannen atmosfeer. In Algerië vergeet men echter niet zo vlug. Er heerst in Algiers een gespan nen atmosfeer, die doet denken aan de dertiende mei 1958 de dag van de revolutie, die leidde tot het we derom aan de macht komen van ge neraal De Gaulle. Auto's met luidsprekers van het Franse leger reden woensdagoch tend door de straten van Algiers. Zij brachten militaire muziek ten geho re, afgewisseld met gedeelten uit een LEVENSLANG VOOR BUGDALLE De rechtbank te München heeft woensdag de 52-jarige oud-SS-ser- geant Richard Bugdalle tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Hem was ten laste gelegd dat hij als bewaker in het concentratiekamp Sachsenhausen de dood van 28 ge vangenen op zijn geweten had. De openbare aanklager had ook levens lang geëist. toespraak, die Paul Delouvrier, de voornaamste vertegenwoordiger van de Franse regering in Algerië, in oktober 1959 heeft gehouden en waar in hij verklaarde: „Frankrijk is hier en het zal blijven. Het Franse leger is in Algerië en het zal er blij ven". ledegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van donderdagavond tot dagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) ZACHTER Half tot zwaar bewolkt met enige regen, in het noordoosten van het land aanvankelijk ook sneeuw. Matige tot krachtige langs de kust tijdelijke harde tot stormachtige naar zuidwest draaiende wind. Stijging van temperatuur. Zachter weer De Bilt, donderdag 10 uur: Een brede stroom zachte Oceaanlucht dringt thans op over de Britse eilan den in de richting van het vasteland. De zachtere lucht wordt voorafge gaan door een zóne met regen en sneeuw, die vanmorgen het zuidwes ten van het land bereikte. Morgen zal het gehele land in de zachtere lucht zijn gelegen. Deze ver anderingen in de weertoestand han gen samen met de toegenomen de pressie activiteit op de Oceaan. De depressies volgen nu een' noordelijker baan, waardoor een brede zuidweste lijke luchtstroming is ontstaan van de omgeving van de Azoren naar West-Europa. De stormdepressie, die gisteren van de Noordzee naar Noord-Duitsland trok, is nu boven Polen aangekomen en bijna opgevuld. Achter de depres sie ontwikkelde zich een rug van ho gere luchtdruk, die echter boven de Noordzee snel wordt aangetast, maar boven Scandinavië vormde zich een afzonderlijke kern. Door het rustiger weer trad in Zweden een sterke af koeling op met hiinimumtemperatu- ren in Midden-Zweden tot twee en dertig graden onder nul. INTENTIE INTERNATIONALE BIDWEEK voor de eenheid der Christenen 22 januari: Mogen alle christenen der Reformatie steeds meer bidden en ijveren voor de eenheid. 22 Januari: zon op 08.36; onder 17.08; maan op 01.56; onder 12.17. Hoogwaterstanden 22 Januari v.m. 8.55; nam. 9.28. Het weer in Europa max. min. HELSINKI geh. bew. -7 -14 STOCKHOLM onbew. -4 -8 OSLO L bew. -2 -12 KOPENHAGEN geh. bew. 2 -2 ABERDEEN geh. bew. 2 -8 LONDEN motregen 5 0 AMSTERDAM geh. bew. 5 0 BRUSSEL sneeuw 5 1 LUXEMBURG sneeuw 2 -1 PARUS motregen 6 2 BORDEAUX onbew. 14 6 GRENOBLE zw. bew. 4 1 NICE h. bew. 12 4 BERLIJN ij zei 3 -0 FRANKFORT zw. bew. 4 -1 MÜNCHEN geh. bew. 4 ZURICH sneeuw 4 0 GENèVE regen 6 2 LOCARNO onbew. 4 -3 WENEN geh. bew. 4 1 INNSBRUCK sneeuw 4 -6 BELGRADO mist 4 -10 ATHENE 1. bew. 15 ROME h. bew. 5 AJACCIO zw. bew. 13 9 MADRID geh. bew. 7 2 MALLORCA mist 18 3 LISSABON mist 12 5 Ook goede bamboe ontwikkelt soms ongezonde scheuten. (Chinees spreekwoord).

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1