ITALIAN0 Eerste Kamer vraagt om spoed met plan subsidiëring kerkenbouw Laatste fase droogmaking: hulpdijk door overstroomde polder Is overstroming nationale ramp Geen gebrek in dijk geconstateerd Oproep aan de Leidse bevolking Oplichter miste „prijs' in de KNVBpool KOU 0 GEVAT de lekkere Straal rumoer in Auto met sieraden gestolen Putten vordert elf mille WOENSDAG 20 JANUARI 1960 DE LEIÜSE COURANT Trieste resten van volkstuincomplex De uitvoering van het nieuwe plan voor de aanleg van een hulpdijk langs de westelijke kant van het verdron ken Tuindorp Oostzaan, dwars door het overstroomde land, Is snel ter hand genomen. Eerder dan men ver wacht had is met dit werk reeds gis teravond een aanvang gemaakt. De eerste vrachtwagens met zand heb ben hun vracht aan de noordelijke kant van het rampgebied, dus bij de Oostzanerdijk, gestort. Het G.E.B. zorgde binnen een uur voor een zee van licht. B. en W. ver wachten, dat deze hulpdijk in een dag of vijf gereed zal zijn. Een tij delijke pompinstallatie zal dan op deze dijk worden ingericht om de laatste resten water uit de bodem van het tuindorp te zuigen. Intussen was het water in het hele rampgebied vanmorgen in totaal bij na een meter gezakt. Alle pompen werkten nog op volle capaciteit. Vanochtend is ook het watergemaal, dat bij het zij kanaal H op de grens van de gemeente Zaandam staat, in werking gesteld. De bemalingscapa citeit van dit gemaal, die 2000 kubie ke meter bedroeg, is tot 4000 kub. meter water per uur verdubbeld. De hulpdijk van zand zal een leng te van circa 800 m. moeten hebben. Tegen de tijd dat deze dijk geslo ten wordt zal men van enige stroom weinig of geen last meer hebben, aangezien het waterpeil dan zo ge zakt zal zijn, dat in het gedeelte van het Tuindorp de grote zuigers geen dienst meer kunnen doen, althans niet meer duizenden kubieke meters water per uur kunnen opzuigen. De laatste loodjes wegen ook bij de droogmaking het zwaarst.# Wan neer straks de straten weer d^oog zullen staan en men vanaf de NDSM de trieste resten /an bet volkstuincomplex zal kunnen over zien, dan zal de bodem nog met veel water doordrenkt zijn en ook dat dient men af te voeren alvorens men kan beginnen aan het herstel en de controle van de gasbuizen de elek trische kabels en de riolering. Die laatste droogmaling zal in hoofd zaak door een tijdelijke pompinstal latie moeten worden verricht, die op de hulpkade zal worden geplaatst. Volktuinscomplex geheel verwoest? Zeer ernstige schade heeft het complex volkstuinen geleden, dat tussen de NDSM en het oude deel van Tuindorp Oostzaan ligt. Van de smalle dijk af, waarover thans via enkele tientallen kleinere en grotere buizen het water met circa 30.000 kubieke meter per uur in het Corne- lis Douweskanaal wordt geloosd, kan men de troosteloze resten van het complex zien drijven. De meeste houten huisjes hebben weinig weerstand tegen het wassen de en thans weer vallende water kun nen opbrengen. Ofwel zijn zij scheef gezakt, of wel helemaal wegge spoeld. Overal langs de kant ziet men hout drijven, sommige huisjes liggen half stukgeslagen honderden meters van hun oorspronkelijke standplaats tegen de dijk KONINKLIJKE GIFT VOOR TUINDORP-OOSTZAAN H.M. de Koningin heeft een gift ter beschikking gesteld van het Na tionaal Rampenfonds in verband met de overstroming in Tuindorp- Oostzaan. HULP VOOR TUINDORP- OOSTZAAN. Van verschillende kanten is giste ren weer hulp gekomen vco> Tuin- dorp-Oostzaan. De K.A.B. heeft het Rampen fonds ten behoeve van de slacht offers een bedrag van 20.000 gulden geschonken. De bemanning van de „Willem Ruys" heeft 750 gulden bijeenge bracht. De 45 opvarenden van het vracht schip „Sarangan" van de Rotter damse Lloyd hebben van de oost kust van Afrika af hun directie ver zocht aan het Rampenfonds 306 gul den over te maken. Vragen in Tweede Kamer: Het Tweede Kamerlid de heer Koersen (K.V.P.) heeft schriftelijk aan de ministers van verkeer en waterstaat en van maatschappelijk werk gevraagd, of uit hun bezoek aan Tuindorp Oostzaan mag worden afgeleid, dat de regering de over stroming van dit Amsterdamse stads deel als 'n nationale ramp beschouwt. Indien dit zo is, dan wil de heer Koersen weten, welke maatregelen de regering reeds heeft genomen en nog denkt te nemen om de gevolgen van deze ramp zo goed mogelijk op te vangen en tegemoet te komen aan de nood der getroffenen. Zou de re gering de overstroming niet als een nationale ramp beschouwen, dan vraagt de heer Koersen, of de rege ring bereid is voor dat standpunt een verklaring te geven. Prov. Siafen van N. Holland Naar aanleiding van vragen over de oorzaak van de overstromings? ramp in Tuindorp Oostzaan in de Provinciale Staten van N.-Holland heeft de Commissaris van de Konin gin, dr. M. J. Prinsen, gezegd, dat deze oorzaak nog onbekend is. Een Jaar geleden is in verband met de plannen voor de inrichting van zij kanaal H als ligplaats voor woon schepen de waterkering van de Noorder IJpoIder (die onder toezicht van de provincie valt) nog gecontro leerd. Er werden toen geen gebreken geconstateerd. Prof. Thijsse geeft als waterstaat- deskundige zijn medewerking aan het justitieel onderzoek. Indien'dit nodig mocht blijken zal ook de Provinciale Waterstaat een onderzoek instellen. Provinciale Staten van N.-Holland zullen 100.000 beschikbaar stellen Het huis, dat door deze vrouw (foto) wordt bewoond, ligt in een hoger gedeelte van het ondergelopen Tuin dorp Oostzaan. Het water heeft tot aan de vloer van haar huis gestaan. Zij was weer in de gelegenheid het terrasje een goede beurt te geven. A.s. zaterdag 23 januari, zal er door het Rode Kruis in een groot aantal gemeenten, waaronder ook Leiden, een straatcollecte worden gehouden ten behoeve van hen, die getroffen zijn door de over stroming in Tuindorp Oostzaan. Na alles wat over deze ramp is ge publiceerd, behoef ik U niet de nood te schilderen van de 2700 gezinnen wier woningen en bezittingen door het water werden geteisterd. Het bedrag dat het Nationaal Rampen Fonds nodig heeft om deze nood te lenigen beloopt vele miljoenen. Ik ben er echter van overtuigd dat ook Leiden's burgerij haar taak in dezen zal ver staan en dat zij zaterdag mild zal geven. Alleen door een groot aantal collectanten zal de collecte volledig kunnen slagen. Ik doe dan ook een dringend beroep op de Leidse ingezetenen, zowel ouderen als scholieren, om zich als collectant(e) te melden: (vrijdag 22 januari van 89 uur 's avonds en op de col lectedag vanaf 8 uur 's morgens: Breestraat 19). Ik hoop dat U in groten getale aan mijn oproep gehoor zult geven. De ramp van Tuindorp Oostzaan is een zaak die ons allen aangaat. Jhr. Mr. F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester van Leiden. als bijdrage ter leniging van de nood van de door de overstroming getrof fenen. Een fotograaf uit Hilversum, H. ge naamd, heeft getracht een winnaar van de KNVB-pool, de heer J. Jon- gejan uit de Pleretstraat te Rotter dam, een bedrag van 5000,afhan dig te maken. Nauwelijks hadden de kranten vermeld, dat de heer J. ver moedelijk de enige ihoofdprijswinnaar was en als zodanig ruim 120 000 zou incasseren, of de genoemde fotograaf meldde zich aan zijn woning en be zorgde hem een teleurstelling met de mededeling, dat een vrouwelijke ken nis van hem met evenveel succes haar formulier had ingevuld. Maar, voegde hij eraan toe, als het onder ons blijft: ik wil dat formulier van die juffrouw wel verdonkeremanen, als u er 5000 gulden voor over hebt. De heer Jongejan zag na zijn aan vankelijke teleurstelling al spoedig in. dat hij met een onhandige oplich ter te doen had. Immers, hoe kon dat formulier verdwijnen, als. de KNVB het in zijn bezit had? Maar hij liet het voorkomen, alsof hij op het voorstel misschien wel wilde ingaan, vroeg bedenktijd en liet de fotograaf op een van de volgende dagen terugkomen. Toen was inmiddels de politie ge waarschuwd. en die greep H. in de kraag. HET WATER WIJKT... De eerste huizen in het overstroomde gedeelte van Tuindorp Oostzaan in Am sterdam-noord, enkele wo ningen die wat hoger lig gen tegen de Oostzaner dijk, zijn vrijwel droog ge vallen. Van de erven is het water geheel verdwe nen en in de huizen zelf staat maar heel weinig water meer. EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N V SNEEK 19 cent per roi. Jelsums school Defensie betaali in verplaatsing In de gemeente Jeisum t Fries- land) is enige ongerustheid ontstaan in verband met de ligging van de school voor openbaar lager onder wijs nabij de vliegbasis L^uwarden. Buitendien wordt bij het onderwijs in ernstige mate hinder ondervonden van het geluid der straaljagers. Hoewel dit laatste euvel zich ook elders voordoet, en helaas niet al tijd te vermijden is, heeft de minis ter van defensie zich in dit bijzon dere geval bereid verklaard bij te dragen in de kosten van het oprich ten van een nieuwe schoolgebouw op een plaats waar geen aanleiding voor bijzondere ongerustheid kan bestaan, zo wordt van de zijde van het departement meegedeeld. Over het bedrag van deze bijdrage en over de plaats waar het nieuwe gebouw komt te staan, zijn thans onderhande- (Advertentie) lingen gaande. Schade van de watersnood (Advertentie) Waarde 60 mille Gisteravond omstreeks zes uur is van de Jac. van Lennepkade te Am sterdam-West een Volkswagen (mo del 1957) gestolen waarin een mon stercollectie gouden en zilveren sie raden met een verkoopwaarde van ƒ50.000 a ƒ60.000. De eigenaar, een vertegenwoordiger van een kleine Amsterdamse goud- en zilverfirma, was op bezoek bij zijn moeder en had de wagen op de kade voor de deur geparkeerd. De collectie zat in een paar koffers. Op het hoofdbureau van politie heeft de gedupeerde ver tegenwoordiger aangifte gedaan. Via het politietelexnet werd het signalement en het nummer van de auto aan de politie in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht doorgege ven. In de hoofdstad speuren de radiowagens van de 5 maal 8 naar de gestolen auto en op de rijks- en provinciewegen de patrouillewagens van de verkeersgroepen der rijkspo litie. Ook in Utrecht zoeken de sur veillancewagens van de politie naar de verdwenen Volkswagen. De 83-jarige heer G. Arts heeft bij een verkeersongeluk in Vierlings beek (N.-Br.) het leven verloren. Hij werd bij het oversteken van de weg gegrepen door een auto en ern stig gewond. Later is hij in een zie kenhuis te Boxmeer aan zijn verwon dingen overleden. De Eerste Kamer, die de begroting van Binnenlandse Zaken behandelt heeft zich gisteren ook met de ramp Oostzaan bezig gehouden. De voorzit ter, mr. J. Jonkman, betuigde zijn op rechte deelneming met de landgeno ten, die slachtoffer werden. De heer Van Loor (PvdA) stelde rich op het standpunt dat de regering in de schade aan roerende goederen op gelijke wijze moet tegemoet ko men als bij andere rampen. Zal de schade aan onroerend goed aldus worden vergoed? De discussie liep verder over uit eenlopende onderwerpen. De heer Reijers (CHU) acht algemene herzie ning van de gemeentewet noodzake lijk. De gemeentelijke zelfstandig heid is op weg te ontaarden in admi nistratieve afhankelijkheid van de centrale overheid. Hij heeft voorts bezwaar tegen de voorlopige loonbe- palingen voor de ambtenaren. Als men een gemiddelde trend gaat bepa len, komen de ambtenaren achterop. Baron de Vos van Steen wijk (WD) voelt er weinig voor bij decentrali satie bevoegdheden van het Rijk naar de provincie over te hevelen. De macht van Gedeputeerde Staten ten a an zién van de gemeenten wordt steeds groter. Hij pleit voor betere salariëring van burgemeesters. Hij verzoekt voorts de minister met de IJsselmeerpolders een twaalfde pro vincie te vestigen en deze niet in stukken te scheuren. Prof. Diepen horst (AR) brak een lans voor snelle oplossing van de agglomeratie-pro blemen in het westen des lands. Hij verzet zich tegen het bouwen van sa tellietsteden in het centrum van Holland. Decentralisatie ten aanzien van verschillende diensten in de Re sidentie naar het oosten van het land acht hij zeer wel mogelijk. Ten aan zien van de subsidie voor de kerken bouw pleit hij voor het rapport Sas sen. Kerkenbouw. De heer Van Lieshout (KVP) wenst ook een snelle afwikkeling van zaken ten aanzien van de subsidiëring kerkenbouw. Het is onjuist dat de minister hier al een uitspraak heeft gedaan zonder dat het kabinet zijn standpunt heeft bepaald. Hij pleit voorts voor een wat rui mere belasting-mogelijkheid voor de gemeenten. Het salarisbeleid ten aan zien van het overheidspersoneel be spreekt hij niet. Hij vraagt slechts of de minister bereid is om in het geor ganiseerd overleg ook de positie van de lagere organen aan de orde te stel len. Vooral de positie van de laagst- bezoldigden verdient aandacht. De heer Van Loor (PvdA) is van me ning, dat decentralisatie kaL bijdra gen tot een democratisch besteL Laat de minister spoedig met een wetsont werp komen als het hem ernst is. Hij voelt weinig voor een bovengemeen- telijk orgaan voor de Haagse agglo meratie. De wensen van de minister gaan kennelijk in die richting. Wat verwacht Den Haag sell van dit dis trict? De trage gang van zaken bij de ambtenarensalarissen wekt weinig vertrouwen bij zijn fractie. Er kan bepaald nog niet gesproken worden van het inlossen van een belofte, die de minister vroeger duidelijk gedaan heeft. Waarom wordt de trend niet gevolgd nu de eerste cao's bekend zijn? De heer In 't Veld (PvdA1» zei om. dat de Binnenlandse Veiligheids dienst toch wel een grote macht heeft zonder publieke controle. En zijn ge vaarlijke vergissingen mogelijk, als burgemeester heeft hij dit ervaren. Wat gebeurt lijkt wel een beetje op het Mac-Carthy-isme, terwijl het bovendien allemaal nog in het ge heim gebeurt. De begroting van het provinciefonds v/erd vervolgens zon der hoofdelijke stemming aangeno- PROF. SASSEN LID KONINKLIJKE VLAAMSE ACADEMIE Prof. d. F. L. R, Sassen, hoogleraar in de wijsbegeerte aan de rijksuni versiteit te Leiden, is benoemd tot buitenlands lid van de Koninklijke Vlaamse Academie voor Wetenschap pen, Letteren en Schone Kunsten van België. Deze benoeming is door ko ning Boudewijn bekrachtigd. Zeven kilogram ruwe opium heeft de Rotterdamse politie in het havenkwartier op een Chinese zee man gevonden. Het goedje, dat clan destien verhandeld pleegt te worden voor ongeveer duizend gulden per kilogram, werd in beslag genomen. De Chinees werd in bewaring gesteld. Onkosten voor Joke Haanschoten De onkosten die de gemeente Put ten heeft gemaakt in het geval waar bij Joke Haanschoten radio-actief werd besmet, groot f 11.000,zijn nog steeds niet terugbetaald. Een vor dering die werd ingesteld tegen het desbetreffende ziekenhuis te Utrecht werd nog steeds niet voldaan. Ten einde tot inning van dit bedrag te komen, is de zaak in handen gesteld van mr. E. Droogleever Fortuijn. 'Het bedrag van 11.000,— is de som van 5.000,uitgegeven voor het gedeeltelijk afbreken en later herstellen van de woning, alsmede vervanging van het meubilair en der gelijke, 4.000,—, uitgegeven voor afzetting en afdekking met plastic enz. en 2.000,— uitgegeven voor verteringen, hoofdzakelijk militaire, telefoonkosten, vervoer en dergelijke. Een griepepidemie in Italië, waar door vooral volwassenen worden ge troffen, breidt zich nog steeds uit. Alleen reeds in Napels zijn al zeven tigduizend gevallen gemeld. De griep is overigens goedaardig. Na botsing in de auto verbrand Gistermorgen is op de Rijksweg zeven (Amsterdam—Afsluitdijk) een verkeersongeluk gebeurd, waarbij het artsenechtpaar Ten Brake uit Irnsum om het leven is gekomen. Door de gladheid van de weg slipte de personen auto en botste tegen een pijler van het viaduct van de Koggenrandweg op de grens tussen Wieringermeer en Lambertschaag. De auto raakte in brand, waarbij het echtpaar om het leven kwam.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7