Vaticaan onder speciale bescherming Einde van geschillen mei Kalkzand steenfabriek in zicht? WOENSDAG 20 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT Nederlandse Spoorwegen boekten USSE (De Enge,) betere resultaten Zusters „onder de bogen" VOORSCHOTEN De grote economische activiteit heeft in het afgelopen jaar het to tale vervoer in Nederland gunstig be- invloed. De positie van de Neder- landsohe Spoorwegen op de vervoer markten is niet gemakkelijk. Niette genstaande dit feit boekten de NS in 1959 toch betere resultaten dan in het voorgaande jaar. Dit verklaarde vanmorgen de pre sident-directeur van de Nederlandsche Spoorwegen, ir. J. Lohmann, op een persconferentie te Utrecht. Hij deelde voorts mede, dat de omvang van het reizigersvervoer ondanks de lagere zomertop op hetzelfde niveau bleef als in 1958. De omvang van het goe derenvervoer nam naar schatting ten opzichte van 1958 met ruim 3 pro cent toe. De ontvangsten uit de sector van het reizigersvervoer wijken weinig af van die van 1958, de inkomsten uit het militaire vervoer daalden. De opbrengsten uit het goederenvervoer stegen naar schatting met 2 procent. De kosten van de NS lagen in het afgelopen jaar lager dan in 1958, zo wel wat de exploitatie betreft als de afschrijvingen. Weliswaar stegen de personeelsuitgaven als gevolg van salarisherzieningen en loonsverho gingen die medio 1959 ingingen. De kosten van elektrische energie en brandstoffen daalden echter. Dit kwam niet alleen door de gunstige prijsontwikkeling in deze sector, maar ook door een verlaagd gebruik ten gevolge van verhoogde efficiency. Door andere factoren daalden de af schrijvingen ten opzichte van 1958. In het vervoer naar het buitenland richtte de reizigersstroom zich voor al op Parijs en Italië. De omvang van dit vervoer was groter dan in 1957, welk jaar als topjaar bij de spoorwe gen staat genoteerd. Het forfaitaire wintervervoer groeit zeer snel, vooral in de richting Oos tenrijk, Zwitserland en Zuid-Duits- land. De spreiding in de tijd wordt hierbij gunstiger. Een sterke stijging onderging het verkeer van Duitse zijde naar Nederland. De vraag naar NS-dagtochten nam met 40 procent toe. Voor deze tochten tonen ook buitenlandse bezoekers veel belang stelling. NIEUWE TREINEN MET NIEUWE SNUFJES De president vafo de Nederlandsche Spoorwegen, deelde mede, dat de NS in het tijdvak 19601962 een aantal nieuwe diesel-elektrische drierijtuig- treinstellen in gebruik zullen nemen. Elk treinstel bestaat uit een motor rijtuig met afdeling tweede klasse, een tussenrijiuig tweede klasse en een koprijtuig eerste/tweede klasse. Ir. de eerste klasse zijn 24 in de tweede klasse 168 zitplaatsen. Bij deze nieuwe treinen zal afgestapt worden van de zogenaamde koers bor den en zal de richtingaanduiding ge schieden door middel van verlichte filmrollen die op verschillende plaat sen in de zijwanden van de trein zijn aangebracht. De verwarming en de ventilatie van de rijtuigen zijn aan zienlijk verbeterd. De verwarming geschiedt met verwarmde lucht, die gedeeltelijk vers van buiten en ge deeltelijk vanuit het inwendige vam het rijtuig wordt aangezogen. De buitenschuifdeuren zullen elec- tropneumatisch bediend worden. De reiziger, staande op het balcon voor uitstappen of op het perron voor in stappen, moet op een knop drukken, die bij elke deur is aangebracht op het balcon en aan de buitenzijde van het rijtuig. De deur opent zich dan automatisch, mits vooraf door een door de machinist gegeven commando de bediening van de deuren is vrij gegeven. Dertig landen, waaronder de Sov jet-Unie, hebben de verplichting op zich genomen, dat zij in geval van oorlog het Vaticaan zullen sparen. Zij hebben deze verplichting op zich genomen, doordat het gebied van Va ticaanstad is opgenomen in het in ternationaal register van cultuur goederen, die onder speciale bescher ming staan. Het register is samenge steld door de Unesco. Het internationale register van on der bijzondere bescherming staande cultuurgoederen werd tijdens de Haagse conferentie van 14 mei 1954 ingesteld. De landen, die dit register hebben ondertekend, verplichten zich in geval van oorlog de inge schreven cultuurgoederen te respec teren en te beschermen. Het Vaticaan is het eerste culuurgoed, dat inge schreven wordt. Het zal waarschijn lijk de enige maal zyn, dat een com plete staat als zodanig ingeschreven wordt. Het verzoek daartoe diende het Vaticaan vorig jaar in september in. Daar geen der deelnemende sta ten binnen de vastgestelde termijn van vier maanden bezwaar heeft ge maakt, kon aan he verzoek voldaan worden. De Italiaanse regering heeft dit verder ook mogelijk gemaakt doordat zij de Via Aurelia, de be- belangrijke verkeersader, die vlak langs het Vaticaan loopt, voor mili tair vervoer en gebruik heeft uitge sloten. De 102-jarige heer J. Keupers uit Hengeveld, gemeente Ambt-Del den, een van de oudste inwoners van Nederland, is gistermiddag overle den. Op zondag 10 januari was de heer Keupers 102 jaar geworden. De deuren worden door de conduc teur gesloten. Dit wordt bij de ma chinist gesignaleerd door middel van een lamp, die tevens als vertreksein dient. De treinstellen zullen, voor de eer ste maal bij binnenlands materieel, worden voorzien van een omroepin stallatie waarmee de conducteur tij dens de rit mededelingen kan doen aan de reizigers. LEIDERDORP Het plaatselijk Roode Kruis-comité te Leiderdorp vestigt er de aandacht op, dat er a.s. zaterdag, 23 januari, een h uis-aan-huis collecte gehouden wordt t.b.h. het Nationaal Rampen fonds. Het comité doet een beroep op col lectanten en collectrices, zich uiter lijk vrijdag voor deze inzameling te melden aan de adressen: Hoofdstraat 59 (tel. 31700) of Hoofdstraat 3 (tel. 33941) te Leiderdorp. in het zilver Dp 1 februari bestaat het bekende Sint Vincentiushuis in Lisse een kwart eeuw. Het huis, vroeger Sint Vincentiusgesticht voor voogdijkin deren, bestaat al zestig jaar, maar de laatste kwarteeuw hebben de zusters van „Onder de Bogen" uit Maastricht de leiding in handen en van stonde af aan zijn zij afgestapt van het tot dan toe gevolgde „bewaar- en op bergsysteem" om daarvoor in de plaats te stellen een open begelei ding van het kind naar zijn volwas senheid. Terzake hebben de zusters veel be reikt. Sinds enkele jaren is men doen de met volledige vernieuwing van de oude gebouwen en de gedeelten, die ieeds gerealiseerd zijn, wekken de beste verwachtingen voor het gehele complex. Op zondag 31 januari wordt het zilveren feest herdacht met een plech tige Hoogmis en een feest voor de zestig kinderen, die in het huis wonen. GEMEENTERAAD VAN N00RDWIJKERH0UT In de dinsdagavond gehouden raads vergadering te Noordwijkerhout heeft burgemeester P. M. M. van der Weijden in zijn Nieuwjaarsrede de verheugende mededeling gedaan, dat er gegronde reden is om te veron derstellen, dat in 1960 een einde zal komen aan de lopende geschillen met Van Herwaarden's Kalkzand steenfabrieken, waarbij zowel de ge meente als de Kalkzandsteenfabr. ge baat zullen zijn en er rust zal intre den voor de kwekers, die via de ge meente gronden van de Kalkzmid- steenfabrieken hebben gehuurd. Na dat overeenstemming is bereikt zal de gemeente uitvoering kunnen ge ven aan haar recreatieplan en alles wat daarmede samenhangt. De N.V. Van Herwaarden heeft inmiddels het door haar bij de Kroon ingestelde beroep tegen het door Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land goedgekeurde uitbreidingsplan, Boekhorst, ingetrokken. In economisch opzicht kan 1959 wel een zeer goed jaar voor de inge zetenen van de gemeente worden ge noemd. De bollenkwekers hadden over het algemeen een goed finan cieel resultaat en het toenemende vreemdelingenverkeer vormt een bron van inkomsten, die niet onder schat mag worden. Groei. De bevolking groeide met 256 tot 10830 zielen. In 1959 kwamen 111 woningen gereed, waarvan 37 wo ningwetwoningen en 74 premiewo ningen. Van deze 74 premiewoningen kwamen er 32 ten goede aan eigen inwoners of aan personen, die op grond van hun economische binding aanspraak op woonruimte in deze gemeente konden maken. Van de 111 woningen werden er 72 gebouwd in de Zilk en 39 in het dorp. Op 1 januari 1960 waren nog 55" woningen in aanbouw in het dorp en 5 in de Zilk. Burgemeester Van der Weijden sprak de hoop uit, dat het contin gent woningwetwoningen 1960 spoe dig bekend zal 'worden, opdat dan gelijktijdig met het contingent 1959 de plannen kunnen worden gerea liseerd. Over de toegangswegen naar zee worden nog steeds besprekingen ge voerd met Gedeputeerde Staten en de ambtenaren van de provinciale waterstaat en naar het zich laat aan zien zullen, binnenkort meer posi tieve gegevens kunnen worden ver strekt. Wat het onderwijs betreft is de verwachting, dat in 1960 met de bouw van een nieuwe huishoudschool en de r.k. kleuterschool in het dorp zal worden begonnen en dat er enig uitzicht zal komen inzake de reali sering van de plannen voor de chris telijke kleuterschool en de kleuter school in de Zilk. Ook de bouw van het seminarie vordert gestadig. Be houdens tegenslag zal het complex in 1961 gereed zyn en per 1 septem ber 1961 worden betrokken. In 1959 vonden binnen de grenzen der gemeente 55 geregistreerde aan rijdingen plaats, waarbij een vrouw en een kind werden gedood, 10 per sonen zwaar en 20 personen licht ge wond. De Rijkspolitie maakte 1531 pro cessen-verbaal op, waarvan er 937 betrekking hadden op verkeersover tredingen. De heer C. J. Ruigrok beant woordde deze toespraak. Bij de ingekomen stukken werd op een verzoek van de R.K. Reclas- seringsvereniging te Leiden om sub sidie besloten voor ieder geval een subsidie toe te kennen van 25, werd een aanbieding van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten tot het verstrekken van een vaste geldlening van 101.755,aanvaard en werd besloten aan het daarvoor in aanmerking komende personeel der gemeente een voorschot van 3% op de aanpassing van de salariëring aan de algemene loonontwikkeling te verlenen. Gaat de muziektent verdwijnen? Nu per 1 april a.s. de huur afloopt van het stukje grond, waarop aan de Zeestraat de muziektent staat rees de vraag wat er nu met de mu ziektent gaat gebeuren? De heer Meijer (KVP) zag er weinig heil in om de muziektent nog langer ia stand te houden. De hui dige plaats is weinig geschikt voor de uitvoeringen van de muziekver enigingen, maar de toestand van de begroting is van dien aard, dat al thans op dit ogenblik nog niet ge dacht behoeft te worden aan de aan koop van een ander soort muziek tent, waar die dan ook geplaatst zal worden. Wel verzocht de heer Meijer om overleg met de eigenaar van het perceeltje grond aan de Zeestraat omtrent het tijdstip van afbraak. De heer Van den Rotten meende, dat de eigenaar er alles voor zou voelen om de muziektent daar te laten staan, desnoods zonder, huur. Burgemeester en wethouders zullen deze zaak nog eens bezien en mocht tot verdwijning worden besloten, dan zal op verzoek van de heer Blaauw worden bekeken, of de tent niet in zijn geheel kan worden ver kocht. De overige voorstellen van b. en w. gingen zonder meer onder de hamer door. Het bestuur van de kleuterschool De Voorzienigheid werd gunstig ont vangen in hun verzoek om aanschaf fing van buitenspelmateriaal; aan verzoeken van de schoolbesturen van de St. Jozef jongensschool en de r.k. jongensschool in de Zilk om nieuw meubilair, respectievelijk voor 5 en 3 klassen, werd medewerking verleend alsmede voor de aanschaf fing van nieuw meubilair, boeken en materiaal handenarbeid voor een nieuw te vormen klas van de v.g.l.o. school St. Jozef en een nieuwe vloer bedekking in één klas van de H. Hartschool voor jongens in de Zilk. Een verzoek van deze laatste school om nieuwe leesseries werd afgewezen, omdat de te vervangen leesboekjes versleten en deze maar uit de jaarlijkse vergoeding per leer ling moeten worden vervangen. Bij de rondvraag drong de heer Blaauw aan op spoedige afbraak van de voormalige woning van de heer Van den Hoorn aan de Havenstraat. NOORDWIJKERHOUT „DE KOLIBRIE" ZEGEVIERDE OP DISTRICTSTENTOONSTELLING Ook dit jaar heeft een aantal le den van de Noord wij kerhoutse Vo gelver. „De Kolibrie" deelgenomen aan de districtstentoonsteling, welke van 14 t/m 16 januari j.l. te Boskoop is gehouden. Ondanks de zware con currentie van de beste vogels, welke waren ingezonden door vogellief hebbers uit Alphen a. d. Rijn, Bos koop, Hazerswoude, Harmeien, Kat wijk, Leiden, Linschoten, Roelof- arendsveen, Waddinxveen, Noord- wijk en Woerden, wisten de Noord- wijkerhouters 3 prijzen in de wacht te slepen. De heer R. Bon spande de kroon, want hij legde in de klasse Kleurvogels E.K. '59 met zijn goud groene kanarie beslag op de le prijs met ereprys. De heer R. van Rhijn behaalde in de klasse Kleurvogels O.K. een fraaie 2e prijs met ereprijs. Broeder Aretas van de St. Bavostich- ting had o.a. een Bichenow Astrilden ingezonden en veroverde met die vo gel in de klasse Atrilden O.K. een eervolle 3e prijs met ereprijs. De kleurenvogel O.K. van Broeder Nar- ceus behaalde 87 plus evenals de vo gel van de heer H. Achterberg uit Woerden. Zij moesten loten om de 5e prijs in hun klasse en laatstge noemde was de gelukkige, zodat Br. Narceus er net naast zat. TENTOONSTELLING POSTDUIVENVERENIGING „DE DUINKLIEVERS" Zaterdag en zondag hebben de postduivenhouders van Noordwijker hout het respectabele aantal van 230 duiven tentoongestend in het Pavil joen St. Jan van de St. Bavostich- ting. Het ingezonden materiaal was bijzonder goed en de keurmeester had een zware taak. De hoogste on derscheiding n.l. „Kampioen van de tentoonstelling" werd tenslotte toe gekend aan de Oude Doffer van Dj. Doeve, die 93 punten behaalde. De Oude Duivin van P. Duivenvoorde Pzn en de Jonge Doffer van Pav. St. Jan waren zijn zwaarste concur renten, want deze behaalden beide 92'/» punt. De beste Jonge Duivin was weer van Dj. Doeve met 91V» De postduivenvereniging „De Zwa luw" hield in het Bondsgebouw haar 2e tentoonstelling. Het aantal inge zonden duiven overtrof de verwach tingen: het waren er 236. De loco-burgemeester, de heer G. Schrama, opende de tentoonstelling. Hij zeide o.m., dat hij er verheugd over was, dat zoveel sportvereni gingen zich bij de „Voorschotense Sportraad" aansluiten. Verder memoreerde hy, dat de dui vensport zo'n prachtige sport is, om dat deze thuis, dus bij vrouw en kinderen, gehouden kan worden en men dus voor het beoefenen van deze sport niet van huis weg hoeft. Spre ker sprak de wens uit, dat de 25 le den tellende vereniging verder mag uitgroeien, want er wonen nog ge noeg duivensportliefhebbers in Voor schoten, die nog geen lid zijn van de vereniging. De heer Van Wissen, voorzitter van „De Zwaluw" dankte de heer Schrama voor zyn woorden. De keurmeester, de heer J. Ja cobs uit Delft had geen gemakkelijke taak uit de 236 ingezonden duiven de mooiste te selecteren. Er was on der het ingezonden materiaal n.l. veel, dat de toets der kritiek ruimschoots kon doorstaan. De heer Jacobs kon tot de volgen de uitslagen komen: Hoofdbekroningen: Beste oude doffer: J. P. v. d. Assem; beste oude duivin: F. Hendriks; beste jonge doffer: D. Brouwer; beste jonge duivin: D. Maat; beste der gehele ten toonstelling de oude doffer van J. P. v. d. Assem. Uitslag hokkenshow: 1. J. P. v. d. Assem; 2. M. Paardekooper; 3. P. N. van Wissen; 4. F. Hendriks; 5. A. H. C. van Santen. Klasse I: Oude doffers 5001000 km: 1. F. Hendriks; 2. P. N. van Wis sen; 3. H. v. d. Wal; 4. A. C. Kleiweg; Z.E.V.: C. Zwaan en A. G. Kleiweg. Klasse II: Oude duivinnen 500 1000 km: 1. A. de Graaf; 2. D. Brou wer; 3. F. C. van Heusden; 4. P. N. van Wissen; 5. P. N. van Wissen. Klasse III: Oude doffers 65500 km: 1. H. J. J. Heynen; 2. F. Hen driks; 3. P. N. van Wissen; 4. G. L. Schrijvers; 5. P. N. van Wissen. Klasse IV: Oude duivinnen 65500 km: 1. M. Paardekooper; 2. H. v. d. Wal; 3. H. Verhoork; 4. F. Hendriks; 5. A. H. C. van Santen. Klasse V: Oude doffers onbevlogen: 1. J. P. v. d. Assem; 2. G. L. Schrij vers; 3. A. de Graaf; 4. M. Paarde kooper. Klasse VI: Oude duivinnen onbe vlogen: 1. F.'Hendriks; 2. M. Paarde kooper; 3. H. Schoo. Klasse VH a: Jonge doffers 65550 km: 1. D. Brouwer; 2. F. C. van Heus den; 3. J. P. v. d. Assem; 4. A. H. C. van Santen; 5. M. Paardekooper. Klasse VII B: Jonge Doffers 65 50 km.: 1. C. Zwaan; 2. D. Brouwer; 3. P. Belt; 4. P. Belt; 5. F. C. van Heusdën. Klasse VIII A: Jonge duivinnen 65—550 km.: 1. D. Maat; 2. K. I. Waas dorp; 3. M. Paardekooper; 4. P. Belt; 5. A. de Graaf. Klasse Vni B: Jonge duivinnen 65—550 km.: 1. A. de Graaf; 2. D. Maat; 3- F. C. van Heusden; 4. F. Hen driks; 5. A. H. C. van Santen. Klasse IX: Jonge doffers onbevlo- punt en het beste Late Jong was van P. Heshof met 901/» punten. Verdere uitslagen: Klasse I: 1. J. v. Gijlswiik; 2. H. Looyestein-v. d. Burg; e.v. Dj. Doeve en H. Looyenstein-v. d. burg. Klasse 2: 1. P. Duivenvoorde Pzn; 2. J. A. v. d. Berg; 3. Peeters- Broek- hoef en z.e.v. J. A. v. d. Berg. Klasse 3: 1. H. Looyestein-v. d. Burg; 2, P. Duivenvoorde Pzn; 3. J. v. Denzen en z.e.v. J. v. Denzen. Klasse 4. 1. Dj. Doeve; 2. J. v. Denzen. Klasse 5: 1 Dj. Doeve; 2 Pav. St. Jan; 3 J. v. Gijlswiik; 4 H. Loove- stein-v. d. Burg; 5 Peeters-Broekhof. 6 H. Looyestein-v. d. Bure: 7 Pee ters-Broekhof en 8 Pav. St. Jan. Klasse 6: 1 P. Duivenvoorde Pzn; 2 gebr. Passchier; 3 Pav. St. Jan en 5 G. Duivenvoorden. Klasse 7: 1 Pav. St. Jan; 2 Dj. Doeve; 4 Pav. St. Jan en 5 J. A. v. d. Berg. Klasse 9: 1 P. Heshof; 2 gebr. Pas schier; 3 v. d. Bere-Dijkstra; 4 B. v. d. Linden en 5 P. Heshof. Klasse 10: 1 gebr. Passchier; 2 J. Koomen; z.e.v. gebr. Passchier en gebr. Duivenvoorde. Klasse 11: 1 gebr. Passchier; 2 J. v. Denzen; 3 B. v. d. Linden en 4. Pav. St. Jan. Klasse 12: geen inzending. Klasse 13: 1 P. Duivenvoorde Azn; 2 Pav. St. Jan; 3 Pav. St. Jan; 4 J. v. Giilswijk en 5 v. d. Berg-Dijkstra. Klasse 14: 1 Pav. St. Jan; 2 gebr. Passchier; 3 J. v.Gylswiik; 4 gebr. Passchier en 5 G. A. Duivenvoorde. Klasse 15: 1 Pav. St. Jan; 2 gebr. Passchier; 3 gebr. Passchier en 4 G. A. Duivenvoorde. Klasse 16. 1 v. d. Berg-Dijkstra: 2. P. Heshof. Klasse 17: 1 P. Heshof: 2 v. d. Berg-Dijkstra; z.e.v. J. v. Denzen en J. A. v. d. Berg. Klasse 18: 1. gebr. Passchier en 2 Pav. St. Jan. Geb.: Wilhelmus H. J., z. v. P. A. van den Berg en A. H. Kortekaas; Simone E. J., d. v. A. M. Baatsen en E. V. T. va»n den Akker; Petrus A. J., z. v. P. A. van den Burg en E. M. van den Berg; Josephus A. C., z. v. P. J. G. v. Waas en H. M. J. van der Ploeg; Wilhelmina J. M., d. v. J. H. van der Voet en G. J. Warmerdam; Petrus A., z. v. H. J. P. Mooijekind en G. M. Arrachart; Franciscus W. M., z. v. A. A. M. van den Berg en A. C. T. Hoo- gervorst; Maria G. J., d. v. J. J. S. J. Jansen en M. H. A. Brama. Overl.: Pieter Schouten, ongeh. 87 jaar, wonende te Rotterdam; Wilhel mus H. v. d. Laer, wedmr. van H. C. Marges, 73 jaar; Petronella A. E. Duivenvoorde, 6 mnd.; Willem van Yperen, ongeh., 79 jaar. Bedrijfschap Schoenmakerij zal nieuw kanfoor kopen Geen waarborgfonds De voorzitter van het bedrijfschap voor het schoenherstellers- het maat schoenmakers- en het orthopedisch schoenmakersbedrijf, de heer H- Snie- der uit Bussum, heeft gisteren in een openbare vergadering van het be stuur van het bedrijfschap gehou den in het SER-gebouw de heer A. M. M. Gubbens uit Breda her dacht. De heer Gubbens is zondag j.l. op 48-jarige leeftijd tengevolge van een ernstige ziekte overleden. Hij was be stuurslid van het bedrijfschap, lid van de Nederlandse katholieke bond van werknemers en werkneemsters in industriële bedrijven „Sint-Willi- brordus". De heer G. B. Wielenga, adjunct- directeur van het bureau der stich ting algemeen waarborgfonds voor de middenstand te Amsterdam, heeft in een inleiding over branche-waarborg fondsen meegedeeld dat er plannen in voorbereiding zijn om te komen tot een centraal lichaam waar men voorlichting kan krijgen over alle vraagstukken op het gebied van de middenstand. Het wordt als een ern stig gemis gevoeld in kringen van de middenstand dat zulk een centrum er nog niet is. Gezien het betrekkelijk geringe aantal aanvragen om kredieten uit de branche van de schoenmakerij ont ried de heer Wielenga stichting van een branche waarborgfonds. Het lijkt hem nuttiger en efficiënter wanneer bij het bijzonder waarborgfonds voor ambachtsbedrijven een deskundige voor zaken betreffende de krediet- geving in de schoenmakerij aan te stellen. Het bestuur van het bedrijfschap besloot in te stellen een commissie arbeidstijdverkorting, die tot taak heeft op korte termyn een onderzoek in te stellen naar de wenselijkheid en de mogelijkheden van een arbeids tijdverkorting in de schoenmakerij. In deze commissie werden benoemd van werkgeverszijde de heren C. Bo- zuwa te Dordrecht, C. A. Th. G. Schil ders te Tilburg en G. S. Spanninga te Amsterdam en van werknemers- zijde de heren G. Schaaltje te Amster dam en J. Spoelstra te Groningen. De vy'f leden van deze commissie zul len uit hun midden een voorzitter aanwijzen. Het bestuur machtigde het dage lijks bestuur tot het besteden van maximaal 26.000 voor inrichting van het pand aan de Riouwstraat 153 in Den Haag. In dit pand, waarover het bedrijfschap onlangs de beschik king heeft kunnen krijgen, zal het bureau worden ondergebracht dat, zoals op vorige vergaderingen van het bestuur van verscheidene zijden is opgemerkt tot dusverre zeer on voldoende gehuisvest is. De koopkos ten van het nieuwe pand hebben 66.000 bedragen. Het dagelijks be stuur werd voorts gemachtigd, ten hoogste honderdduizend gulden in het gebouw en de inventaris te investe ren. In dat bedrag zijn niet begre pen, de kosten die in de regel aan een verhuizing verbonden zijn. Het be drag van ƒ25.000,voor de inven taris moet dienen ter vernieuwing van het tot nu toe in gebruik zijnde kantoormeubilair, dat destijds is overgenomen van de voormalige vak groepen. Dit meubilair bevindt zich in desolate toestand. gen; 1. P. E. van Wissen; 2. F. C. van Heusden; 3. P. Aertssen; 4. G. L. Schrijvers. Klasse X: Jonge duivinnen onbe vlogen: 1. A. de Graaf; 2. K. I. Waas dorp; 3. K. I. Waasdorp. De tentoonstelling met de daaraan verbonden verloting is weer een groot succes geworden. Er werden o.m. 2000 loten verkocht! Voor de commissie bestaande uit de heren P. N. van Wissen, P. J. D'Haens, F. Hendriks, K. de Graaf, F C. van Heusden en A. G. Kleiweg, is een compliment wel verdiend. De P.V. „De Zwaluw" hoopt in het volgend seizoen weer een tentoonstel ling te houden in het belang van deze mooie sport. Geboren. Franciscus Johannes, zn van F. J. van Kampenhout en M. Kuiper; Elisabeth Gregoria Maria, dr van A. F. v. d. Krogt en J. M. v. d. Zee; Johannes Leonard us Maria, zn van P. Th. van Leeuwen en G. C. Opdam; Peter Remco, zn van F. W. Vink en R. van Zwieten; Ronaldus Jozef Wilhelmus Paulus, zn van J. G. Waaijer en J. A. van Leeuwen; Jelle, zn van S. Boonstra en G. Dijk stra; Cornelis Johannes, zn van P. J. M. Konings en A. G. Swarte; Hen- drika Sophia Catharina, dr van J. C. v. d. Graaf en A. Los. v. d. Graaf en A. Los; Maria Johanna dr van H. A J. Rijnja en G. M. Tak; Constance, dr van H. Terink en J. A. H. Gooseri. Ondertrouwd. A. van Santen en G. A. Geurtsen; D. H. Zaalberg en en K. Desa Caranga. VOORHOUT JAARVERGADERING „ST. DEUS DEDIT". De opkomst voor de jaarvergade ring van „St. Deus Dedit" was niet onbelangrijk. De voorzitter^ de heer L. B. v. d. Lans, heette het hoofdbe stuurslid, de heer L. Elferink, wel kom. Het afgelopen jaar, aldus de 'voorz., is voor ons en onze gezinnen niet slecht geweest. De werkgelegen heid in ons bloembollenbedrijf was goed, ondanks mechanisatie. Ook nu staan er weer belangrijke gebeurte nissen te wachten, b.v. de vryere loonvorming. Grote verantwoorde lijkheid is hierby geboden, niet al leen bij de werkgevers maar ook bij de werknemers. Met grote solidari teit en loyaal samenwerken kan veel goeds verkregen worden. Drie overleden leden, waaronder de penningmeester Alb. Augustinus, werden herdacht. Na het jaarverslag van de secretaris, de heer v. Bem- melen, kon de nieuwe penningmeester de heer C. van Dam, een batig saldo melden van f 1145.24. Het gevierde 55 jarig bestaan had nogal wat uitgaven opgeëist. Door een enigszins foutieve agen da-opstelling werd besloten geen be stuursverkiezing te houden. Een aparte vergadering zal hiervoor uit geschreven worden. Wel meende het bestuur voor te moeten stellen, hun aantal van 9 in te krimpen tot 7. Momenteel zijn er acht bestuursle den. Eén van hen, de heer P. Turn hout, reeds meer dan 25 jaar be stuurslid, werd tot ere-bestuurslid benoemd. Alzo blijven er 7 bestuurs leden over. De heer Elferink gaf daarna een uiteenzetting over de loonpolitiek. Met voormeelden van berekeningen omtrent arbeidsproduktieviteit en produktie in het bloembollenbedrijf, legde spreker uit hoe men in het H.B. is gekomen otn het loon te bren gen op /8Ü.per week 'voorstel). Met huurcompensatie en verhoging melkprijs is ook rekening gehouden. Ook is gedacht aan de 45-urige werk week. Of deze in vijf of zes dagen zal worden vastgelegd, zal een punt van bespreking uitmaken. Over dit betoog werden verschil lende vragen gesteld, welke op dui delijke en verhelderende wijze wer den beantwoord. De nieuwe g.a., die in het begin der vergadering was geïnstalleerd, zeide in een toespraak, dat men als arbeider ook liefde voor zijn werk moet hebben en zonodig moet aan kweken. De contactavonden vond spreker hiervoor een uitstekende gelegenheid. KATWIJK AAN DEN RIJN Herwonnen Levenskracht De parochie Katwijk a. d. Rijn heeft een bloeiende afdeling van Herw. Levenskracht. Dit dankt de afdeling aan een actief bestuur. Vooral de laatste jaren doet Herw. Levenskr. nogal eens van zich horen en is een voortdurende groei waar te nemen. De afdeling heeft de sympathie van velen. Dit zal o.m. ook blijken op zaterdag 23 januari a.s. want dan gaat de afdeling jubileren; zy be staat n.l. dan 10 jaar. Dit jubilé zal worden gevierd met een feestavond in het parochiehuis. Het programma vermeldt o.m. het optreden van conferencier G. Heij- nen, een show door de Rythm Ma kers. Er zal een quiz gehouden wor den, enz., enz. Het zal een interes sante avond en een waardige jubilé- viering worden. Geboren: Peter A. zn van T. van der Hauw en G. E. Bakker; Teunis M. zn van M. Ouwehand en C. van Rijn; Pietje T. P. dr van T. P. Geij- teman en J. Guyt; Clasina M. dr van G. de Bruine en H. Kanbier; Johanna Cornelia dr van Th. K. Heemskerk en G. van Duyvenbode; Grietje K. dr van R. Houwing en H. van den Berg. Ondertrouwd: C. Haasnoot en C. den Dekker; A. van den Oever en D. Kuyt; P. G. Grunstra en P. I. D. van Leeuwen. Getrouwd: J. Spaargaren en J. Meijvogel; M. Guyt en G. Vlieland. Overleden: Trijntje de Vreugd 71 jr echtgenote van P. Vooys. LEIOSCHENÏHM Geboren: Paulus P R. Q. M. zn v. R. T. Daniels en M. B T. A. C. Pau wels; Johanna P. M. dr v. J. H. Ver hagen en J. B. Reeuwijk; Monique M. M. dr v. A. H. J. Kapteijn en P. M. M. Oortmeijer; Maria dr v. H. Willemse en M. van Maurik. Ondertrouwd: A. M. Belt en J. Altenberg te Heilo: D. A. Koole en P. J. M. Frensch; A. van Oudheus- den te den Haag en A. M. M. Greu- ter. Getrouwd: P. W. Zondag te Nij megen en A. M. T. van Beek. Overleden: Erna E. Soesman 59 jr. weduwe van M. Meyer: Leendert J Breure 65 jr. echtgenoot van A. C. J van Ek; Wilhelmus H. M. Leisker 66 jr, weduwnaar van C. M Verweij. SASSENHEIM Geboren: Catharina Petronella Jo hanna Jacoba Gerarda Maria dr van N. W. Koelewyn en G. van Kempen; Geeske dr van A. de Vreugd en I. Bakker; Cornelia Hendrica dr van A. W. van der Voorn en M. K. Kop- -pe; Cornelia Anna dr van J. F. Em merik en C. R. Wolleswinkel; Cor nelia dr van H. Kadé en P. Schal- kers. Ondertrouwd: G. van der Luit en J. C. de Vogel te Lisse; Jacobus Handgraaf en C. S. van der Meer; E. J. Wassens en A. C. H. van der Hulle. RMN9RÏJRG Geboren: Willem z. van W. Drie bergen en M. Duijndam. Shirley Irma d. van B. C. van Dongen en van M. M. V. van der Ley. Gerrit z. van J. van Iterson en M. van Beelen. Overleden: A. van Egmond 48 j. echtgenote van C. Driebergen. Marktberichten WOERDEN, 20 jan. Kaas. Aan- voer 7 partijen. Geen notering. VEUR, 19 jan. Groente. Sla A 27.6030.60. sla C 8.30—7.50, stoofsla 36—38. boerenkool 26—30, prei 5165. spruiten 45—48, uien 23— 30, selderij 5—6

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3