G. Kruyver 40 jaar in Kath. Sportbeweging Groen Wit's jubileumuitvoering bij het 40-jarig bestaan MAANDAG 18 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA T Presidente ziel der vereniging - leidster en actief turnster Na de feestelijke inzet vorige zon dag van de herdenking van het veer tigjarig jubileum der R.K. Leidse Gymnastiekverengiig „Groen Wit" in de kring van eigen leden, volgde zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal de herdenking in uitgebreider fami liekring met een jubileum-uitvoe ring. Hierbij waren o.m. aanwezig de hoogeerw. heer deken W. I. M. Haring, kapelaan G. Lemmens, wet houder S. Menken namens het ge meentebestuur, de heer en mevrouw Winkelmolen—Schoenmaker, welke laatste als eerste leidster kwam bij jong Groen Wit. Verder de heer W. Helversteijn, die het historisch over zicht voor het programma verzorgde, afgevaardigden van verschillende zusterverenigingen en voorts niet in het minst de talrijke ouders der le den en de donateurs en donatrices der vereniging, zonder welke „Groen Wit" haar veelomvattende en veel geld en zorgen eisende taak onmo gelijk zou kunnen volbrengen. Als we de uitvoering bij de her denking van dit veertigjarig jubi leum nog eens aan onze gedachten laten voorbijgaan, dan moet het ons van het hart, dat de cenrale figuur hierbij en in geheel de vereniging is de ijverige en nimmer vermoeide presidente, mevr. G. v. d. Post-Hel- versteijn, die bij alles „Groen Wit" op het eerste plan stelt. Aan haar is het te danken, dat de vereniging op het ogenblik de plaats inneemt, die zij aan zulk een groot ledental ver plicht is. Door haar bezielende lei ding als presidente en als technisch leidster der vereniging, is zij een uit zonderlijke figuur in deze vereniging geworden. Haar bezielend woord zo wel als haar technische leiding brachten „Groen Wit" op een hoger plan, maar alsof dit nog niet genoeg was, zij weet haar bijzondere kwa liteiten ook door haar actief voor beeld aan de vereniging ten goede te doen komen. Zij was actief deel neemster in verschillende nummers op deze avond en onder de dames waren haar prestaties nog lang niet de slechtste. Zo weet zij haar vereni ging op te stuwen naar hoger tech nisch kunnen en als alles al niet lukte, zoals zijzelf het zou wensen, dan ligt dat zeker niet aan haar doch aan het technisch kunnen der leden. Wat ons bij deze uitvoering opviel, was dat „Groen Wit" jammer genoeg slechts uit een kleine groep dames bestaat, die genoeg routine hebben om een dergelijke uitvoering gra dueel op de plaats te brengen, welke zij krachtens haar ouderdom zou be horen in te nemen. Het is een niet te miskennen feit, dat de dames leden, hetzij door huwelijk of an derszins veel te vroeg afvallen, zo dat „Groen Wit" node een selectie- groep mist, aan welker technisch kunnen de overige leden zich zouden kunnen optrekken. Deze uitvoering heeft ons laten zien, dat de vereniging beschikt over een massa jonge krachten, die on getwijfeld nog veel beloven voor de toekomst, indien een bekwame technische hand ze weet te leiden naar de gewenste en vereiste hoogte. Maar de leden moeten daartoe zelf medewerken. Zij moeten het genot van een technische vaardigheid zelf aanvoelen, welke tenslotte alleen kan worden aangekweekt door erns tige toewijding, door een concentra tie tijdens de te verwerken oefenstof. Aan dit laatste ontbrak het nogal eens op deze uitvoering en maar al teveel werd er rondgekeken naar de toeschouwers in de zaal. Nu weten we wel, dat een kind zich gaarne gedragen weet door de blikken van haar ouders, maar dat is toch geen eerste vereiste voor een dergelijke uitvoering. Het is zelfs zeer onge wenst en maar al te velen schijnen daarvan nog niet voldoende van doordrongen. Dat leidt tot onnauw keurigheden, tot fouten, die het ge heel afbreuk doen. Toch viel er veel te genieten op deze uitvoering. Het feit, dat alle krachten in het veld gebracht wor den, geeft immer een zekere veel heid, die moeilijk verwerkt kan wor den, omdat daardoor ryp en groen voor het voetlicht komt, maar het feit, dat leden in een bepaald num mer het betere werk van anderen voor ogen zien, moge voor hen aan leiding zijn zelf ook te trachten be ter technisch werk te gaan leveren. Dan, hopen we, dat deze goed be doelde aanmerkingen in de eerste plaats voor de mindere technici een reden mogen zijn zich meer in te spannen om tot hoger peil te komen. Dan zal ook deze uitvoering haar nut voor het technisch kunnen van „Groen Wit" afwerpen. Na het openingswoord van de pre sidente, mevr. G. v. d. Post-Helver- steijn, sprak zij een woord van wel kom tot alle aanwezigen. Vervolgens werd het clublied gezongen en sprak de voorzitter van het jubileumco mité, de heer H. Dickhoff een woord van gelukwens tot de presidente met het 40-jarig bestaan der vereniging, waarna hij een nieuwe clubvlag aan bood, welke onder hartelijke dank woorden door mevr. v. d. Post werd aanvaard. Vervolgens werd met de afwerking van het omvangrijke programma 'n aanvang gemaakt en het optreden van de eerste 35 dames en meisjes met een vrije oefening vormde lang geen slecht begin. Ook het werk der kleuters o.l.v. mevr. Van der Post zelf sloeg bijzonder goed in en wij bewonderden als steeds het vernuf tige werk van de geboren leidster om in de ogenschijnlijke kinderspel letjes toch steeds de eerste beginse len van de gymnastiek te verwerken, zodat ook de kleuters reeds vroeg tijdig hiermee kennis maken, zij het dan, dat zij de betekenis hiervan nog geenszins beseffen. De behendigheidsoefeningen der jongens en bankoefening der meisjes vanaf 6 jaar volgden. Dit laatste Frans de Munck speelde weer (handbal); rust bij DOS niet terug Gistermiddag heeft Frans de Munck dan eindelijk, weer eens het genoegen van het actief beoefenen van de sport beleefd. Hij speelde voor de zaalhandbalcompetitie met Sport Vereent II tegen Achilles II. Voor deze wedstrijd bestond bijzonder grote belangstelling, naar schatting waren er ruim 4000 toeschouwers in de Bernhardhal te Utrecht waaron der voetballers, hockeyers, korfbal lers, leden en bestuursleden van DOS en vele anderen. De Munck nam niet zoveel risico op de stenen vloer, waarop deze wedstrijden worden gespeeld maar deed als verdediger toch verdienste lijk werk, waarbij bleek, dat de con ditie er nog wel is. Daar heeft hij wel voor gezorgd. De Munck heeft ijverig getraind in de bossen van de Lage Vuurse. Het balgevoel is ech ter in de zeven maanden dat hij „buitenspel" heeft gestaan, natuur lijk wel wat minder geworden. Daar om speelde Frans gistermiddag die handbalwedstrijd. Sport Vereent won met 84. Handbal is De Munck ook niet vreemd. Vijftien jaar geleden speel de hij het reeds in Goes, later nog in Sittard. Hij doet het ook graag, „maar" zo zei hij na afloop, „het zal voorlopig wel de laatste maal geweest zijn, want met de voetballerij gaat dit niet samen". Zatermiddag hebben De Munck en Van der Leek met elkaar gesproken en morgenochtend gaat de training voor De Munck opnieuw beginnen om het balgevoel weer op te voeren. Intussen is met het akkoord tus sen De Munck en DOS de rust nog niet weergekeerd in de Utrechtse vereniging. Een oppositiegroep heeft voor morgenavond een vergadering uitgeschreven om daar de grieven te bespreken, die men tegen het be leid van het huidige bestuur in het laatste half jaar heeft. Vooropgesteld zij, dat deze groep ook de terugkeer van De Munck voorstaat, maar het bestuur verwijt hem vorig jaar op de transferlij st te hebben geplaatst, de oorzaak van al de onrust, zo zeg gen zij. man de on- Benoemd tot Ridder St. Gregorius lid ere- raad N.K.S. Groen Wit's nieuwe vlag! Moge zij vele malen succesvol uitgedragen worden. nummer is ongetwijfeld belangrijk in verband met de latere oefeningen op de evenwichtsbalk en de tech nici kunnen hierop niet genoeg de nadruk leggen. Van hoeveel waarde deze oefeningen zijn, bleek bij de hierna volgende evenwichtsbalk- oefening, waarbij we enkele goede krachten aan het werk zagen, die bij intensieve studie nog wel verder in dit tegenwoordig belangrijke on derdeel van de damesgymnastiek zullen komen. Hetzelfde mag trou wens gezegd worden van de brug met ongelijke leggers. Het programma na de pauze was begrijpelijkerwijs van hoger gehalte aangezien hier de reeds vergevor derden voor het voetlicht versche nen. Daar was in de eerste plaats het toestelturnen voor de dames aan de ringen, afgewisseld door het hoog- rek van de heren. De goede krach ten bij de dames gaven oefeningen te zien, die getuigden van ernstige studie en dit optreden viel ten zeer ste te waarderen. Daarna wisselde het programma met vrije oefeningen alleraardigst was het optreden op het podium van een kleine soliste en klassikaal brug, waarna de knots oefening voor dames en meisjes de waardering van de toeschouwers mocht ondervinden. Tenslotte nog een nummer kast- springen voor dames'en meisjes, 'n nummer, dat door vlotheid, waarmee het werd afgewerkt ieders concen tratie ten volle vereiste. Daarna de bekroning van de uitvoering met een vlotte en keurige ritmische oefening met hoepel door de dames, welke behoudens 'n enkel foutje van een weglopende hoepel een goed besluit vormde van deze uitvoering, het geen tevens een waardig besluit was van het veertigjarige „Groen Wit"- feest. Verder heeft men bezwaar tegen het feit, dat men trainer Gruber heeft laten vertrekken en de manier waarop, en tegen de uitgebreide vol machten, die Van der Leek na zijn aanstelling heeft gekregen. Aange drongen zal worden op het uitschrij ven van een buitengewone algemene vergadering. Voor het aanvragen daarvan zou 't vereiste aantal hand tekeningen reeds aanwezig zijn. „Het is bijzonder jammer", aldus de voorzitter van DOS, de heer A. Schreuder. „En waarom komen de heren nu pas met hun bezwaren, die ze als lid van DOS toch ook al vorig jaar hadden kunnen spuien toen de besluiten werden genomen? Toen hebben ze niets van zich laten ho- VOETBAL DE WERELDCOMPETITIE 1960 Bill Cox, een van de promotors van het plan in 1960 in New York een wereldcompetitie te organiseren, heeft nadere gegevens bekend ge maakt over dit gigantische voetbal- tournooi, waarvan de kosten zo'n kleine 2 miljoen gulden zullen gaan bedragen. Vier Europese clubs zijn al geselecteerd voor dit tournooi. Het zijn Bayern (München), Rapid (We nen), MTK (Boedapest), en Norkoep- ping (Zweden). De deelnemende clubs uit Enge land, Schotland, Noord Ierland, Frankrijk, West Duitsland en New York zullen worden ingedeeld in de eerste divisie, de ploegen uit Oosten rijk, Hongarije, Zweden, Italië, Por tugal en een tweede team uit New York in de tweede divisie. De wedstrijden voor deze eerste divisie worden van 25 mei tot 26 juni in New York gespeeld; de ontmoetin gen van de tweede divisie van 29 juni tot 28 juli. Begin augustus komen de nummers één van beide divisies in een „world Terwijl mgr. Huibers toekijkt speldt mevrouw Kruyver haar series" tegen elkaar uit. derscheiding op. wat toch wel nodig zou zijn om de Katholieke Sport een goed opvolger te schenken in de persoon van de heer Van Turnhout Verder zeide spr. de vele vergade ringen, welke hij in de loop der ja ren heeft moeten bijwonen te heb ben gezien als een geestelijke ont spanning en al was hij dan als se cretaris en later als voorzitter wat meer op de voorgrond getreden, hij wist zich daarbij toch gedragen door een schare van medewerkers, die hij mede liet delen in de hem gebrach te hulde. Tenslotte eindigde hij met de wens, dat er veel nieuwe jonge ren zouden mogen gevonden worden om het begonnen werk in de katho lieke sportbeweging te kunnen blij ven voortzetten. Nadat mgr. Huibers was vertrok ken volgde de huldiging van de heer Kruyver door de katholieke sport beweging. De heer ir. H. F. Hopster was daarbij eerste spreker, die wees op de prettige samenwerking met andere bonden, mede dank zij het werk van de heer Kruyver. Men heeft daarbij begrepen, dat het hier niet is gegaan om een bepaalde hekjes- zetterij, maar dat men gegrepen was door de eigen ideële belangen van onze jeugd. Zo heeft men ook in niet-katholieke kring waardering künnen erlangen voor ons werk voor de jeugd in de sport. Na verder nog te zijn ingegaan op de woorden van rector Grimbergen in zijn predikatie tijdens de H. Mis, zeide de heer Hopster, dat men ook niet met lege handen was gekomen. Het cadeau voor de heer Kruyver van de gezamenlijke katholieke sportbeweging had hij evenwel niet bij zih. Wanneer de heer Kruyver thuis zou zijn gekomen, zou hij daar het geschenk vinden: een televisie toestel, waarvan spr. hoopte, dat hij veel voldoening zou mogen beleven. De heer H. L. J. Thien, voorz. van de Ned. Kath. Sportbond, welke na tuurlijk meer van nabij was inge wijd in het vele werk van de heer Kruyver voor de beweging, deelde na mens de 300.000 leden omvattende NKS mede, dat hem het gouden in signe als lid van de Ereraad van de NKS werd verleend. Pastoor Th. W. M. van der Lugt uit Amsterdam, haalde als oud-advi seur van de DHVB verhalen op uit vroegere jaren, waarbij hij in harte lijke woorden naar voren bracht, dat men het werk van deze grote leek heeft weten te waarderen evenals trouwens van de mensen, die de geest van het poede willen hebben uitge dragen. Wat we nu hebben is voor een groot deel gebouwd op het werk, dat door de heer Kruvver is verricht voor de katholieke sportbeweging. Vervolgens spraken nog de heer P. van Loenhout namens de Lande lijke afdeling voetbal van de NKS en de heer II. van Turnhout, vice- voorzitter van de afdeling voetbal in de bisdommen HaarlemRotterdam, terwiil rector Grimbergen besloot met de voorlezing van een brief van mgr. M. Jansen, bisschop van Rot terdam, aan de heer Kruyver. Deze dankte daarna alle sprekers voor hun woorden en geschenken en hij zegde ook voor de nabije toe komst steun toe. Hiermede was de officiële plech tigheid ten einde, doch velen bleven nog geruime tijd napraten over alles en nog wat uit de oude en nieuwe geschiedenis van de katholieke sport beweging, die altiid wel genoeg stof tot gedachtenwisseling zal blijven op leveren. In de vergadering van de Bonds raad van de Koninklijke Nederland se Lawn-tennis bond (KNLTB), za terdag te Amsterdam gehouden, is het gewijzigde competitiereglement, waaraan reeds een paar jaar is ge werkt, behoudens enkele ingekomen amendementen, met algemene stem men goedgekeurd. Op tal van pun ten zijn de bepalingen verscherpt. Zo zal een speler, die tweemaal in een hogere ploeg heeft gespeeld, niet meer voor een lagere mogen uitko men. Voor het uitkomen in een promo tie-degradatiewedstrijd zal men ten minste driemaal in een gewone wed strijd gespeeld moeten hebben. Besloten werd de competitie voort aan niet voor de vierde zondag in april te laten beginnen. Dit jaar zullen de wedstrijden dus op zondag 24 april aanvangen. De KNLTB telde op 1 november 1959 in totaal 47.000 leden, waarvan 14.600 junioren, een gunstige ver houding. Dit betekent een totale vooruitgang van circa 8 procent ver geleken bij 1958, het aantal junioren ging met 12 procent vooruit. en De oprichting veertig jaar geleden van de katholieke sportbeweging in het Diocees Haarlem, toentertijd om vattend Noord- en Zuid-Holland en Zeeland, is aanleiding geworden tot een verdiende hulde aan de toenma lige eerste secretaris van de DHVB, de heer G. Kruyver uit Zaandam, die na de fusie met de KNVB ook in dit orgaan een zetel kreeg en thans nog als voorzitter van de Technische Commissie werkzaam is. In feite vierde dus de heer G. Kruy ver mede zijn veertigjarig jubileum en dit is voor de Katholieke sport beweging aanleiding geworden tot een intieme, maar niettemin ver diende hulde, weke hem gisteren in de oude bisschopsstad is bereid. Te kwart over 9 uur werd in de St. Josephkerk aan de Jansstraat een plechtige Hoogmis opgedragen door de oud-geestelijk adviseur van de DHVB, pastoor v. d. Lugt, met assis tentie van de weleerw. heren Q. Grimbergen, de huidige adviseur als diaken en J. v. d. Zalm, rector te Alkmaar, districtsadviseur voor N.- Holland, als subdiaken. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, als mede de hoogeerw. heren mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal van het bis dom Haarlem en deken W. N. Zijl stra van Haarlem volgden de plech tigheid in het priesterkoor, terwijl tal van afgevaardigden «van de ka tholieke sportbeweging in de kerk hadden plaats genomen. Rector Q. Grimbergen hield naar aanleiding van de Introitus van deze zondag een toepasselijke predikatie, waarin hij erop wees, dat sport en altaar ogenschijnlijk niet veel met elkaar gemeen schijnen te hebben, doch hij herinnerde hierbij aan het woord van Paus Pius Xn, die gezegd heeft: „Overal is het dezelfde chris ten, of hij nu neerknielt aan het al taar dan wel sport beoefent op het veld". Rector Grimbergen meende dank baar te moeten gedenken wat door sommige personen in de afgelopen veertig jaar is verricht, mensen, die in staat waren vanuit hun geloofs overtuiging richting te geven aan de sport die zijzelf wilden en die zij het best achtten voor degenen, die in hun geloof waren mede opgegroeid. Zij deden dit krachtens de uitspraak van de kerk, dat de ziel het leven is van het lichaam. Aan de hand van de woorden van de Introitus meende spr., dat Christus ons heeft geleerd, dat Hij ons verlossende rijkdom heeft gegeven, dat ons lichaam een verlost lichaam is geworden. Zo mocht spr. het zegenrijke werk herdenken, dat in de katholieke sportbeweging ten beste is gegeven en hij hoopte slechts, ren en nu wel, juist nu deze zo be langrijke kwestie is opgelost en in de geest zoals ook die oppositiemen sen het zo graag zagen. Met deze houding is het verenigingsbelang bepaald niet gediend". Zwarte panter als handballer. Op deze foto ziet men De Monck (rechts) in de aanval. dat Christus dit weik moge blijven zegenen en ons moge inspireren nieu we mensen te vinden om onze jeugd blijven leiden. Huldiging in Brinkmann. Na de H. Mis begaven de sporters zich naar café-restaurant Brinkmann, waar na korte tijd mgr. J. P. Hui bers arriveerde, die zich na een wel komstwoord van de heer ir. H. F. Hopster, voorzitter van het huldi- -gingscomité, dadelijk met een woord van gelukwens richtte tot de heer Kruyver. Mgr. uitte er zijn vreugde over als oude man in dit sportieve gezelschap te mogen vertoeven, voor al omdat zo velen zo bijzonder veel goed hebben gedaan voor de katho lieke sport. Zo goed zelfs, dat het ook op andere sportbonden indruk heeft gemaakt. Dat is mede te dan ken aan het'werk van de heer Kruy ver, die wist, dat het lichaam niet van de duivel komt. Het schoonste toch wat op aarde bestaat is het lichaam van de mens. Dat lichaam wordt bezield en daarvoor kunnen we God niet genoeg danken. Spr. zeide dankbaar te zijn dat de heer Kruyver het goed gezien heeft, dat de katholieken zich niet afzij dig houden van de sport, maar dat zij ook als katholiek zouden tonen ook in de sport vooraan te komen. Zijn werk moge dan aanvankelijk niet altijd begrepen zijn geweest, hij moge ervan overtuigd zijn, dat het nu wel gewaardeerd wordt en daar voor verdient hij aller dank. Die dank bracht spr. hem ook na mens de twee bisdommen, Haarlem en Rotterdam, maar de Paus heeft hetzelfde gezegd en daarmee toonde Z.H. ook een sportief man te zijn. Het was mgr. daarom een groot ge noegen de heer Kruyver te kunnen mededelen, dat het Z.H. de Paus be haagd had hem te willen benoemen tot ridder in de Orde van St. Grego rius. Nadat mevr. Kruyver haar man de fraaie ridderorde had opgespeld, was mgr. Huibers de eerste, die de heer Kruyver met deze welverdien de onderscheiding gelukwenste. Daar na bracht mgr. nog dank aan pastoor Van der Lugt, oud-adviseur en rec tor Grimbergen, de huidige adviseur, voor hetgeen beiden in het belang van de katholieke sport hebben ge daan. De heer Kruyver dankte mgr. Hui bers recht hartelijk voor zijn vrien delijke woorden en voor de waarde ring, welke hem uit de hoge pau- seliike onderscheiding bleek. Spr. zeide blij te zijn een werkzaam aan deel te hebben gehad in die 40-jarige werkzaamheid voor de katholieke sport. Dank daarbij bracht hij aan de bisschop en zijn voorgangers voor de ondervonden steun alsmede aan die van de verschillende dioce sane adviseurs in de oude DHBV. De heer Kruyver zeide vervolgens, toen hij de nog altijd jonge mgr. Hui bers glunderend naast zich zag zit ten, dat hij zich er over schaamde te denken aan een eventueel aftreden

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7