Noorse kustvaarder zonk voor de Hoek Hondenfeest met niet minder dan 110 rasdieren in Leidse Gehoorzaal urieppatieni in IJSKOUOG griep in zijn kooi. zake terugkeren. Het Noorse schip W. A.-verzekering voor alle motorverkeer verplicht Oud-onderofficieren vierden lustrum in de cantine Doelenkazerne MAANDAG 18 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA Wacht niet af bestel nu Uw DAF ALLE OPVARENDEN GERED eveneens uit om te assisteren. Of de „Maas" nog heeft vastgemaakt is te Hoek van Holland niet bekend. De r 'AR r." 1 ^e. 47_jarige Sjur Espeland, lag met sleepboot moest evenwel onverrichter zeewater Onverwacht slagzij. zal een 15 tot 20 meter onder water liggen, doch levert geen gevaar op voor de scheepvaart. Medische hulp voor patient. De klok had juist vijf uur 4ian m|nll(fiToen het schip zee koos stond er een noordwestelijke wind, met een 3™ SÏJïï!MïïS windkracht van ongeveer 5. Opeens, zo Verklaarde de kapitein nadien roe aio», uu jurat vul uur gesi i aij tegenover de politie begon het schip toen de loodsboot in Hoek van noi- tl,. slagzij te maken. De opvarenden van land arriveerde. Met een barkas ging 5 de loodsboot „Sirius" die voor de dokter H. J. Fokkens uit Hoek van Dit scheepje dat ongeveer eens per monding van de Nieuwe Waterweg Holland en enige leden van de Rode veertien dagen de reis van Duisburg kruiste, schatten de slagzij op 30 of Kruisgrigade aan boord van de loods- via de Rijn naar Oslo maakt, had ook 35 graden. De oorzaak zal schuiving boot. De patient, aldus de dokter had deze keer in deze Duitse Rijnhaven van de lading zijn geweest, aldus nog een shock opgelopen en zag er eerst een lading stukgoed aan boord ge- steeds de kapitein tegenover de niet best uit. Nader onderzoek leerde nomen. In Lobith was de lading ver- politie. Daar de opvarenden bang hem evenwel dat zijn toestand toch zegeld en zo passeerde de „Fjellsto" waren, dat hun nog maar enige jaren wel mee viel, doch dr. Fokkens liet Rotterdam om zaterdagmiddag om oude schip zou kapseizen werd met- hem direct na aankomst met een zie- twee uur zee te kiezen. Aan boord besloten in de reddingsboot te ken auto naar het Havenziekenhuis in bevonden zich 8 opvarenden. Kapi- gaan. Zeer snel is men toen te werk Rotterdam brengen. Nog 'aan boord tein was de 47-jarige Olak Spjell uit gegaan, omdat het ergste werd ge- van de loodsboot werden de Noren Geitanger. Een van de opvarenden vreesd. De grieppatient, zo verklaarde voor zover nodig, uit de voorraad ons een der opvarenden, werd, voor- van het Rode Kruis van droge kleren zien van een reddingsgordel, in het en droge schoenen voorzien. Toen water gegooid. Direct daarna ging bracht de barkas hen aan wal. Met ook de reddingsboot te water. De dekens moesten de opvarenden nog overige zeven bemanningsleden volg- even de kou trotseren, maar toen be den en hun eerste werk was hun traden zij het gebouw van het loods- zieke collega op te pikken. De loods- wezen en was het leed geleden. Le- boot had na het constateren van de den van het Noorse consulaat te dagzij „volle kracht" gegeven en Rotterdam namen de geredden onder slechts korte tijd daarna kon de Sirius him hoede. Weldra waren zij op weg De zestien Haarlemse bakkers, die de sloep met geredden aan boord naar Rotterdam, de strijd hadden aangebonden tegen hijsen. De slagzij zou omstreeks Behalve kapitein Olak Spjell en Vermaats Broodfabriek, zetten hun kwart over drie begonnen zijn en Sjur Espeland, waren aan boord de broodoorlog door „tot de laatste man" 65 minuten later zonk de „Fjellsto" 34-jarige stuurman Kare Frantsen over stuurboord. De sleepboot „Maas" uit Knappskog, de 58-jarige machinist In ieder geval vandaag zouden ze van L. Smit en co internationale Einar Dissland uit Olstese, de 27- de lage prijzen handhaven, wapmee sleepdienst uit Rotterdam was in- jarige tweede machinist Olav Under- ze het groot-bedrijf te lijf gingen, middels ook uitgevaren om te trach- haug uit Jondal, de 21-jarige matroos toen dat waardezegels ging uitgeven, ten het Noorse vaartuig te bergen. Poeder Stavik uit Frena en de 19- De bakkers zullen zich beraden, De reddingsboot uit Hoek van Hol- jarige leerling matroos Herlaug wat hen te doen staat zo gauw als de land de „president Jan Leis" voer Kramsog uit Kram. Prijsbeschikking voor Haarlemse bakkers geen „zoele koek" „beloofde" prijsbeschikking voor het brood in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal in de Staatscourant is gepubliceerd. De bakkers zijn eventueel bereid een proces te .voeren teneinde juri disch te laten vaststellen, of een naar hun oordeel zo eenzijdige ingreep toe laatbaar is. De minimum-broodprijs voor Haar lem, Heemstede en Bloemendaal zal worden vastgesteld op 39 cent voor ongesneden wit brood. Deze prijs acht de vaststelt Wetsontwerp te verwachten Uitzondering voor gemotoriseerde d"n ePZ gltSïïf voerende bakkers betogen echter, dat hanHwariPrK ^an ^>5om^ie^sen jOU £eze&^ kun de door hen gevoerde prijs, die nog iianurrayciii nen worden, dat ze door hun beperk- twee centen lager is, nog niet bene- te snelheid en hun geringe omvang den de kostprijs ligt Minister Beerman (Justitie) is van by een ongeval slechts een kleine Het is de eerste keer, dat de rege- Pl&n binnenkort bij de Tweede Ka- schade voor derden zullen opleveren, ring een minimumprijs voor witbrood mer een wetsvoorstel in te dienen, Men kan echter niet stellen, dat ze waardoor alle bezitters van motor- nauwelyks gevaar opleveren. Na- rijtuigen van bromfietsen en land- tuurlyk zullen de premies, die de be- bouwtrekker tot en met de zwaarste rijders van bromfietsen moeten be- truck met aanhangwagen zich ver- talen, aanmerkelijk lager zijn dan de plicht moeten verzekeren tegen wet- premies voor zwaardere motorrijtui- - - telijke aansprakelijkheid (WA). Het gen. In ambtelijke kring beraadt men ll£*|-| llflfiri nieuwe wetsvoorstel is een noodzake- er zich nog over, op welke manier de L,v-'11 1 lijk uitvloeisel van een Benelux-ver- bromfietsen een kenteken moet wor- drag, dat op 7 januari 1955 in Brus- den gegeven, waaruit kan blijken dat sel is ondertekend. ze WA-verzekerd zijn. Andere punten van het ontwerp Gemotoriseerde landbouwwerktui- Haag beroofd van twee tassen die zullen zijn aldus de Volkskrant, gen (trekkers en dergelijke) zullen zy onder haar bagageriem achter op waaraan deze mededelingen zijn ont- over het algemeen weinig van de weg haar fiets had gebonden. In de tas- leend gebruik maken; de premie kan dus sen bevond zich veertig gulden. De Minimum-dekkingsbedragen zullen ook hier laag zijn. roof is vermoedelijk gepleegd door worden vastgesteld, om deze, wan- Handwagens, die voorzien zijn van een jongeman op een bromfiets, die neer het noodzakelijk is, gemakkelijk een hulpmotor (bijvoorbeeld bak- de verpleegster zeer snel passeerde, te kunnen veranderen, zal het gebeu- kerskarren en melkwagens) zullen Voor dat zij erg in de beroving had ren bij algemene maatregel van be- van de verplichte verzekering vryge- gekregen had hij haar de tassen stuur. steld kunnen worden. Een waarborg-fonds zal worden in gesteld. Daarin moeten de verzeke- Kleine schade, raars een bepaald percentage storten van de premies, die ze ontvangen. Bij De verzekeraar zal niet voor alle dit fonds zal een benadeelde kunnen schade van de benadeelde aansprake- aankloppen, wanneer hij geen ver- lijk zijn. Wanneer het om materiële haal kan vinden. schade gaat, die niet groter is dan 50 De staat zal van de verzekerings- gulden, zal de benadeelde wan- Philips zal een nevenvestiging plicht worden vrijgesteld. De moge- neer de polis van de verzekering zo'n gaan bouwen in Staphorst. De voor- lijkheid zal worden open gehouden beding bevat zich moeten tevreden bereidingen voor de bouw van een om bij Koninklijk Besluit eventueel stellen met een vordering op de voor fabriek, waar ongeveer honderd ook vrijstelling te geven aan instel- het ongeval aansprakelijke personen, mensen werk zullen vinden, zyn lingen van openbaar nut. In de toelichting van het voor-ont- reeds getroffen. Door de toenemende Hoewel de bedragen, waarvoor de- werp wordt aangenomen, dat in ver- mate van mechanisering van de land- ze verplichte WA-verzekering moet reweg de meeste gevallen de eige- bouw komen er steeds meer arbeids- worden gesloten, bij algemene maat- naar of de bestuurder van het motor- krachten vrij. Het nieuws over de regel van bestuur zullen worden rijtuig wel instaat zal zijn het be- plannen van Philips om een neven- vastgesteld ze worden dus niet in drag van 50 gulden of minder vestiging in Staphorst te gaan bou- de wet vastgesteld wordt in de te voldoen. In de weinige gevallen, wen is dan ook met grote vreugde toelichting wel de orde van grootte waarin echt geen verhaal te vinden in dat plaatsje ontvangen. aangegeven. Voorlopig wordt gedacht is, zal dit zo meent men in de toe- aan de volgende bedragen: lichting voor de benadeelden niet Bromfietsen: 60.000 gulden per be- ernstig zijn. Bii een poging om de kotter nadeelde en 100.000 per gebeurtenis. Tegenover dit kleine nadeel staat Helder 79 Drie Gebroeders" die za- Auto's op vier wielen: 100.000 gul- het grote voordeel, dat de verzeke- terdag ten "zuidwesten van De Koog den per benadeelde en 200.000 gulden raars niet worden belast met onder- is gestrand, vlot te trekken is een per gebeurtenis. zoeken naar kleine schade-gevallen. vlet waarin twee mannen zaten, om- Auto's met meer dan vier wielen: Dit zou namelyk betrekkelyk hoge geslagen De sleepboot „Stortemelk" 100.000 gulden per benadeelde en kosten met zich meebrengen en on- heeft een van de mannen, die gewond 400.000 gulden per gebeurtenis. getwyfeld zou de premie verhoogd is geraakt aan boord genomen en is Personenvervoer Bij vergun- moeten worden. Maar wanneer de nu op weg naar Den Helder. Eén van ningsplichtig personenvervoer (by- schade meer is dan 50 gulden kan de inzittenden, de matroos O. Star- voorbeeld autobussen) zal voor de de benadeelde het totale bedrag van renburg uit Terschelling is hierbij inzittenden een minimum-dekkings- de verzekeraar vorderen (er wordt verdronken. De ander 'raakte ge- bedrag moeten gelden van 50.000 gul- dan niet eerst 50 gulden afgetrok- wond. den per zitplaats, met dien verstande, ken). Straatroof in Haag Een verpleegster is zondagavond op de Bezuidenhoutse weg te Den ontrukt. Staphorst krijgt Philips-vestiging Zondag jl. hield de Kynologenver. Rijnland in de Stadsgehoorzaal haar jaarlijkse clubmatch. Niet min de dan 110 rashonden zetten hun beste beentje voor om onder de kri tische ogen van elf gerenommeerde keurmeesters hun schoonheid te to nen. De belangstelling van honden liefhebbers uit Leiden en omgeving, zelfs van liefhebbers uit verschillen de delen van ons land, was zo groot, dat er in de grote stadsgehoorzaal en op de galerijen geen plaats onbezet bleef. Om precies half twaalf opende voorzitter dr ir P. C. Lindenbergh de bijeenkomst, waarbij hij dank bracht aan de heer en mevr. Smits, die ook thans weer de omvangrijke organisatie van deze dag op zich hadden genomen. In vlot tempo werden daarna de honden, die vooraf reeds door die renarts H. J. Stol veerinair gekeurd waren, stuk voor stuk betast en be keken door de keurmeesters. Voor het eerst in Leiden kwamen op de planken een massale Rottweiler, een klein wit-krulharig dameshondje, de eerste Bologneser in ons land en het kleinste hondje, waarvan nog maar enkele exemplaren in ons land aan wezig zijn, de Chihuahua van mrs. Patricia Rey uit Den Haag. Een uit stekende beurt maakten ook de Welsh-Corgies (het lievelingsras van het Engelse Koningshuis), vier van de vyf ingeschreven hondjes kregen de hoogste kwalificatie. Het was een prachtig schouwspel toen dertien kampioenen van ver schillend ras in de ring verschenen, honden die op grote binnen- en bui tenlandse tentoonstellingen al een kampioensprijs hadden gewonnen. Het was voor de keurmeester van deze kampioensklasse, prof. dr A. J. M. Holmer, waarlijk geen gemak kelijke taak om hier de juiste rang orde vast te stellen. Ook de eind- keuring, de keuring van de winnende honden uit de acht groepen, waarin alle rassen ingedeeld worden, ge schiedde door prof. Holmer. Ónder daverend applaus van het enthou siaste publiek koos prof. Holmer de cocker-spaniel „Sketch v. d. Pias- gaard", een fraaie blauwschimmel cocker van mevr. M. Woesthoff-Sto ker uit Voorschoten. Hierna sloot dr ir P. C. Linden- berg deze buitengewoon goed ge slaagde clubmatch met een dank- de keurmeesters en tot mevr.P. Gondrexon-Ives Browne, die op voortreffelijke wijze door de mi crofoon commentaar op de rassen en op de keuringen gegeven had. Hier volgen enkele van de belang rijkste uitslagen: Kampioensklasse 1. Bostonterrier van mevr. J. Baauw- Sodderland, Wassenaar; 2. boxer van de heer D. L. Onderwater, Voorscho ten; 3 witte dwergpoedel van mevr. N. L. Busser-v. d. Kasteele, Wasse naar; 4. Bassee Artésien Normand van mevr. P. Gondrexon-Ives Brow ne, Den Haag, 5 Bearded collie van mevr. J. v. Krevelen-Simons, Den Haag. Herdershonden: I. Welsh Corgi, mevr. N. v. Gelde- ren-Parker Poortugaal; 2 Bearded Collie, mevr. J. v. Krevelen-Simons, Den Haag; 3. Rottweiler, mevr. T. Kievits-Boltjes, Den Haag; 4 Collie, mevr. F. Dudok de Wit-Roodhuysen de Vries, Oegstgeest; 5 Duitse herder P. Melis, Leiden; 6. Bordercollie, mej. S. Leman, Leiden. Jachthonden: 1. Cocker spaniel, mevr. M. Woest- hoff-Stoker, Voorschoten; 2. Ameri kaanse cocker, mevr. M. Woesthoff- Stoker, Voorschoten; 3 Labrador Retriever, mevr. Langezaal, Leiden; 4 Dalmatische hond, mevr. C. Oppe- laar, Voorburg; 5. Langharige das hond; mevr. D. Wijnands-Damsté, Oegstgeest; 6 Middenslagpoedel, mevr. M. v. d. Leede, Alphen aan den Rijn. Terriers: 1. Foxterrier, mevr. H. Visser, Den Haag; 2. Airedale terrier, mevr. T. Kieft-van Bentveld, Leiden; 3. Bor- denterrier, mevr. A. Wetzel-de Raad, Vinkeveen; 4. Cairnterrier, mevr. W. Dooren-v. d. Plas, Leiden; 5. Schotse terrier, mevr. C. v. Buuren-Veenen- bos, Leidschendam; 6. Ierse terrier, mevr. T. de Jager-Kom veld, Voor schoten; 7. V/est Highland White terrier, mevr. J. v. Aken-Taanman, Lieden; 8. Bedlingtonterrier, Anneke Hogendoorn, Leiden. Dameshondjes: 1. Dwergpoedel, mevr. N. Busser-v. d. Kasteele; 2. dwergkeeshond, mevr. 5. v. Dijk, Heemstede; 3. Yorkshire terrier, mevr. M. Meyer-v. 't Wout, Den Haag; 4. Chihuahua, mevr. P. Rey, Den Haag; 5. Japanse Spaniel, mevr. B. Pfeiffer-v. Riet, Den Haag; 6. Pekingees, mevr. W. den Boer- Knijff, Den Haag; 6. Bologneser, mevr. W. A. v. Meggelen-baronesse von Knobelsdorff, Den Haag. Beste hond van de clubmatch: 1. Cocker spaniel, mevr. M. Woest- hof-Stoker, Voorschoten; 2. Dwerg poedel, mevr. M. Busser-v. d. Kas teele .Wassenaar; 3. Boxer, D. Onder- GEBK. -AN ULDEN VERDAMSTRAAT 6 - TEL. 23041 water, Voorschoten; 4. Foxterrier, mevr. H. Visser, Den Haag; 5. Welsh- Corgi, mevr. N. v. Gelderen-Parker, Poortugaal; 6. Afghaanse windhond, mevr. C. Vorschel-Paauw; 7. Dobber man Pinscher, J. van Zwieten, Oegst geest; 8. Keeshond, J. Stijnman, Hil- legom. Voorzitter Beversluis neemt afscheid na 30 jaar In de cantine van de Doelenkazerne te Leiden schitterden gisteravond tientallen onderscheidingen, die door oud-gedienden op de borst werden gedragen op de feestelijke, maar niet minder plechtige avond, waarop de afdeling Leiden en omstreken van de Kon. Nederlandse Bond van oud-on derofficieren haar 30-jarig bestaan vierde. Om acht uur opende de voorzitter, de 73-jarige, maar nog immer zeer krasse en strijdbare oud-marineman, Beversluis de avond met een hartelijk welkomstwoord, waarin hij de over leden leden en vrouwen van leden herdacht en voorts de levensomstan digheden van enige bekenden de re vue liet passeren. Hij legde hierbij de nadruk op een van de voornaamste doelstellingen van de bond, het bevorderen van de saamhorigheid en solidariteit. Historie. Hij wierp vervolgens een terugblik over de afgelopen periode; memo reerde dat in 1888 reeds een bond van oud-onderofficieren werd opgericht, die echter in 1920 bij gebrek aan be langstelling verdween. In 1930 volg de een nieuwe poging; tijdens een Prinses Beatrix op gala-concert In de grote zaal van het Koninklijk Instituut voor de tropen in Amster dam heeft H. K. H. prinses Beatrix zaterdagavond een gala-concert bijge woond van het nationaal jeugd-orkest o.l.v. Nico Hermans. De foto toont de prinses in gesprek met mevrouw Gre van Swol-Brouwenstijn, die aan het concert solistische medewerking verleende. bijeenkomst in Centraal werd de af deling opgericht. De heer Beversluis is de enige die het dertig jaar achter een aan de bestuurstafel heeft uit gehouden. De voorzitter kondigde echter aan, dat hij afscheid zal nemen. In een bijeenkomst in „Aniba" te Leiden op donderdag 21 januari aanstaande zal de overdracht van de voorzittersha mer aan de heer J. Lambermont, plaats vinden. Mede-bestuurslid wordt de heer J. Voorbij. Puttend in de historie van de af deling noemde de heer Beversluis in het bijzonder de oorlogsjaren, waarin na een korte bloei van de bond de periode van krijgsgevan genschap voor vele oud-militairen begon. De afdeling heeft zeer actief voor hen gewerkt. Over de toekomst zei de heer Beversluis onder meer, dat er weinig nieuwe leden bijko men. De gemiddelde leeftijd van de leden wordt steeds hoger, men heeft, reeds twintig leden tussen 75 en 80 jaar. Als het zo door gaat zal de af deling aan „bloedarmoede" overlij den. Hierna volgde het optreden van het Kleinkunstensemble van mr Timps te Koog aan de Zaan. De con ferencier, Ko v. d. Wel, kondigde de verschillende nummers aan: het ac cordeonisten-duo de „Bella's, mr Tims, goochelaar en Dick Appel, pia nist. Huldiging. In de pauze kwamen de genodig den in de onder-officiersmess bijeen, waar het bestuur recipieerde en onder leiding van de voorzitter der regelings-commissie de heer P. L. Rosdorf een huldigingsplechtig heid plaats vond, waarbij aan de secretaris, - de heer F. van der Lin den het Kruis van Verdienste 2e Klasse van de Bond werd overhan digd door de landelijke voorzitter, de heer L. Stok, die naast dat van de secretaris, in het bijzonder het werk van de voorzitter prees. Hij noemde twee markante gebeurtenissen in de geschiedenis van de afdeling: de zorg voor de krijgsgevangenen en de uit stekend voorbereide jaarvergadering in 1947, die internationale faam heeft gekregen. Hij overhandigde een en velop met inhoud. De heer Beversluis prees hij ook om diens medewerking aan het bondsblad als lid van de re dactie en schrijver van goede arti kelen. Vervolgens spraken nog een afge vaardigde van de bond van Militaire Oorlogsslachtoffers, de commandant van de Koksschool, overste Th. Wes- sels, die met bewondering sprak over het werk van de afdeling en haar geest een voorbeeld voor de jonge ren noemde, en de voorzitter van de afdeling Haarlem. Hierna genoot men nog een uurtje van het cabaret, waarna leden van het Politie-muziekgezelschap voor ge zellige dansmuziek zorgden.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4