GELDERBLOM Pasioor C. Koning Ie Stompwijk geïnstalleerd Dader juwelendiefstal gearresteerd Twee doden bij auto-ongeluk TWEE BEIAARDEN DOOR KOLENDAMP VERGIFTIGD Door gasverstikking om het leven gekomen De Franse atoombom Bar weer in Japan Britse moordzaak opgehelderd aket*s «s Gepromoveerd tot Spiritslager 62 d. MAANDAG 18 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ZOETERWOUDE Concert van St. Jans Fanfare had groot succes Uitstekend spel van „St. Matthias'' Het bestuur van de St. Jans Fan fare is er ten volle in geslaagd, een goede muziek- en toneelavond te bie den. De eerste van drie donateurs avonden had een stampvolle zaal. Het tamboerskorps onder leiding van de heer W. K. van Bohemen zette met een drietal zeer goed uit gevoerde marsen de uitvoering in. Nadat de St. Jans Fanfare o.l.v. de directeur, de heer B. H van Veen, de openingsmars had uitgevoerd hield de voorzitter, de heer C. P. J. Paar- dekooper, een inleidingsrede die ge heel in majeur gestemd was om vooral dank te betuigen aan de bur gerij voor de belangstelling voor de Fanfare en om de beschermheer, Na feestelijke intocht Kleumend van de kou stonden gis teren de welpen en leden van St. Boys en HVS bij de Knip te wach ten op de aankomst van de nieuwe pastoor. Klokslag 3 uur naderde uit de richting Leidschendam een rij auto's. Er werd gestopt bij smederij Luiten, waar de burgemeester, ver gezeld van de kerkmeesters, pastoor Koning met een kort woord verwel komde. Inmiddels had men in korte tjjd de stoet geformeerd, die de pas toor vooraf ging op zijn tocht naar de kerk. De LTJ-ers te paard voorop, gevolgd door St. Boys, HVS, de hoogste klassen van de jongens- en meisjesschool, welpen en fanfare Juliana, waarvan de leden kans had den gezien de instrumenten ondanks de kou toch speelbaar te hebben om de pastoor bij zijn intocht een muzi- zaal welkom niet te onthouden. Begeleid door deken Juffermans en gevolgd door de zeereerw. heren A. Emmen, pastoor van de Kruis- herenparochie te Zoeterwoude, pas toor v. d. Kolk en pastoor Buys, van de par. St. Petrus en Paulus en St. Joseph Opifex te Leidschendam, be gaf pastoor Koning zich naar het altaar waar deken Juffermans de plechtigheid der installatie van de nieuw-benoemde pastoor verrichtte in een tot de laatste plaats bezette kerk. Met de zang van de antifoon „Ecce mitto", Zie, Ik zend mijn engel, die uw weg zal bereiden voor Mijn aan schijn nam de liturgische plech tigheid een aanvang. Na de lezing van een gedeelte van de Bergrede, volgens het evangelie van Mattheus, sprak deken Juffermans tot de ver zamelde gelovigen en sloot aan bij schriftlezing van Mattheus, waarin Jezus tot zijn leerlingen zegt: Gij zijt het zout der aarde". De nieuwe her der, U door God gegeven, aldus deken Juffermans, is een man die zijn ambt met grote zorg is nageko men en wanneer het verleden zo is, dan mogen wij met gerustheid zeker zijn, dat uw nieuwe pastoor ook hier zijn ambt met grote zorg zal vervul len en de eigenschappen bezit, als een ware leraar voor u het zout der aarde te zijn en een licht waarin u zich kunt koesteren. Hij drukte de parochianen op het hart een goed onderdaan te zijn van de nieuwe herder en volgzaam te zijn als onder pastoor Sistermans z.g., opdat de nieuwe pastoor herder moge zijn met vreugde. Wij wensen hem en u toe een vruchtbare taak, overvloedige zegen, geestelijke groei en blijdschap in de Heer, als onderpand tot de eeuwige vreugde. Vervolgens werd voorlezing ge daan van de benoemingsbrief en de ambtseed afgelegd. Nu volgden de plechtigheden, tijdens welke de pas toor door de oplegging van de witte stola de leiding van de parochie kreeg opgedragen en door het over reiken van de sleutels van de kerk de zorg voor het gebouw kreeg toe vertrouwd. Na de installatie zongen de gelovi gen het „Te Deum" en na het „Tan tum Ergo" gaf de nieuwe pastoor voor de eerste maal aan zijn nieuwe parochianen de zegen met het Aller heiligste. burgemeester Smeets, te danken voor zijn morele steun voor cultu rele belangen in de gemeente en in het bijzonder voor de grote subsidie, verzoekende deze dank over te bren gen aan 't bestuur van de gemeente. Het eerste muzieknummer „Mili taire herineringen", werd een groot succes. De solisten, de pistonnist Ge- rard Straathof en de trompettist Ge rard Verhagen, mochten een ovatie oogsten, maar het prachtige tegen spel van de saxofoons en baritons en niet minder de goede overige bege leiding verdienen o.i. even veel lof. Het tweede nummer, Balalaika-sou venir, een fantasie van Russische dansen, gaf veel moeilijke passages te overwinnen die echter heel goed genomen werden. De Chicago jazz- ouverture is muziek, die voor de muzikanten zeer moeilijk ligt, maar als eerste proeve van bekwaamheid op dit genre toch tot een goed einde kwam. De suite Gouden Bruiloft, eenmaal voor de radio gespeeld, het stuk waarmede in 1950 de wisselbeker mee behaald werd, kon de oude glo rie niet bereiken. De solo's voor pis ton en trombone werden echter goed geblazen. Het is jammer, dat de bas sen zo onderbezet zijn, maar, en dat is verheugend, een oud-lid, prima bariton en tromboneblazer, in de zaal aanwezig, deed, daartoe aange zocht, de toezegging de baspartij te gaan blazen. Zo is de bezetting nu in alle partijen volkomen goed. De algemene mening werd uitge sproken, dat het korps in het laatste jaar met sprongen is vooruitgegaan. Op het einde van het muziekpro gramma werd dan ook een ovatio nele instemming aan dirigent en korps gebracht. „Jongens van de koopvaardij" „St. Matthias" uit Warmond heeft met dit luchtig zeemansspel een ge weldig succes bereikt. Al vele malen is deze goede toneelvereniging in Zoeterwoude altijd met veel succes opgetreden met ernstige toneelstuk ken, doch nu heeft „St. Matthias" bewezen ook een luchtig spel goed te kunnen geven Na de opvoeringen in Warmond is reeds een critisch verslag van dit stuk gegeven, zodat wij ons daarvan onthouden en ons bepalen tot een al gemene toneelbeschouwing. Onze grootste bewondering en die geldt in hets bijzonder voor de regie is, dat er~nu eens een zeemanspel opge voerd is dat, hoe kernachtig ook ge schreven, niet verviel tot ruwheid en te grote grofheid. Nog meer is te waarderen, dat het grappige waar het stuk vol van is, geen clownerie werd. Het spel met dertien belang rijke rollen had een uistekende be zetting en wij vragen ons af: hoe haalt men in Warmond zoveel goede toneelspelers bijeen en dan nog wel met drie grote stukken per jaar! Eigen decor en requïsieten, costu- mering en grime waren ook weer prima verzorgd. Er is om dit stuk niet alleen gelachen maar bovendien was het prettig, zo'n grote toewij ding te constateren. Ook „St. Mat thias" werd op het einde toegejuicht. De voorz. voegde in zijn dank. en huldigingswoord in het bijzonder de heer G. G. van Elburg, regisseur, na de drie dezer dagen gezonden geluk wensen voor zijn zilveren huwelijk, zijn zilveren zaken jubileum en het ontvangen van „Pro Ecclesia" voor het succes van deze avond, een vier de proficiat toe. Ook deken Juffermans en wethou der P. van Hofwegen vereerden de uitvoerende' verenigingen met hun tegenwoordigheid. De twee volgende uitvoeringen staan er na het succes van de eerste avond dus goed voor. SJZ. In verband met de uitvoe ring van de St. Jansfanfare van woensdagavond a.s. is de oefenavond van de afd. Dames-gymnastiek dins dagavond a.s .op dezelfde vastgestelde tijden. Op dinsdag 26 januari organiseert het bestuur 'n klaverjasavond om mooie prijzen, waaronder carbonade, worst en sigaren, voor leden en dona teurs. Deze jasavond wordt gehou den in het café van de heer Roeleven en vangt om 8 uur aan. Men houde deze avond vrij, want het wordt echt. gezellig. ONDANKBARE HUISGENOTE Een 16-jarig meisje, dat met proef verlof uit het rijksopvoedingsgesticht in een pleeggezin in Den Haag was opgenomen, heeft zich wel zeer on dankbaar ten opzichte van haar ver zorgsters betoond. Op 11 januari jl. stal zij 2800 gulden en sindsdien was zij spoorloos. Zij is vrijdag in Den Haag aangehouden. Het bleek dat zij van het gestolen geld inmiddels een bromfiets en kleding had gekocht, terwijl zij bovendien haar verblijf gedurende deze dagen in diverse ho tels van het gestolen geld heeft be kostigd. Zij zal vermoedelijk weer teruggezonden worden naar het op voedingsgesticht. Gerrit Klaas en Chris |an Als men bedenkt, dat Gerrit de Boer, Klaas Blom, Chris Bielars en Jan Blom, vier namen voor één tweeling zijn, dan is het begrijpelijk, dat deze tweelingbroers bijna dertig jaren in een en dezelfde stad hebben gewoond, zonder elkaar te kennen., Jan en Klaas Blom waren, om niet te achterhalen redenen, na hun ge boorte in twee gezinnen opgenomen. Zij hadden de namen van hun plèèg- ouders De Boer en Bielars overge nomen. Eerst toen Klaas ging trou wen vernam hij zijn werkelijke naam. Hij stelde daarna een onder zoek in, of hij nog broers en zusters had. Na lang speuren kwam hij te recht bij mevrouw Bielars in Den Helder. Hij vroeg haar of Jan Blom bij haar inwoonde. Aanvankelijk werd hij niet wijzer, maar toen bleek dat Chris Bielars, Jan Blom was, was de zaak rond. Dertig jaar hadden de broers el kaar niet gezien. De hereniging werd gisteren druk gevierd. Sportieve agente kwam bedrogen uit Er is sinds zaterdag één vrouwe lijke agente bij de Utrechtse politie, bij wie geen enkele man meer om clementie hoeft te vragen. De dame had een heer gearres teerd, die betrokken was geweest bij een vechtpartij in de Sint Jacobs- straat. De vechter voelde zich zo ge geneerd, dat hij door een vrouw werd opgebracht, dat hij de agente smeekte hem „niet voor schut te zetten". Hij beloofde zó ook wel te zullen meegaan. Dit appèl op haar vrouwelijk be- grip-voor-situaties liet de agente niet onbeantwoord. Sportief voldeed ze aan het verzoek van de arrestant en liet hem los. Op staande voet maakte de man misbruik van haar vertrou wen. Hij rende weg, sprong op de bromfiets van een kennis en ver dween ijlings in het stadsgewoel. Zaterdagnacht is het rechercheurs van bureau Singel te Amsterdam na een urenlange achtervolging per auto gelukt, de dader te arresteren van de in de nacht van woensdag op donder dag j.L gepleegde inbraak in een ju welierszaak in de Leidsestraat te Am sterdam. Ook de vermoedelijke helers en eventuele medeplichtigen werden aangehouden. Door vernieling van een winkel ruit was uit de etalage van de ju welierszaak een aantal gouden rin gen en briljanten gestolen tot een ge zamenlijke waarde van ongeveer 28.000,—. Vlak bij de zaak waar de inbraak werd gepleegd slaagde de politie er zaterdagnacht in de man, die zij als vermoedelijke dader op het oog had, in zijn auto klem te rijden. Het was de 31-jarige schilder H. K. In de wa gen bevonden zich nog de 31-jarige vertegenwoordiger W. H. de M. en diens 24-jarige echtgenote, die even als K. werden opgesloten. Op de Wolweg te Stroe in de ge meente Barneveld is zaterdagmiddag een bestelauto, bestuurd door de heer E. Brunekreeft aan het slippen ge raakt tengevolge van de gladde weg. De auto schoot over de berm langs de weg in een sloot Het 3J^-jarig zoontje van de bestuurder werd uit de auto geslingerd kwam onder de auto terecht en was op slag dood. Op de Rijksweg LemmerSneek is zaterdagmiddag omstreeks half twee een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 38-jarige F. Hoekstra uit Emmeloord en zijn vijfjarig zoontje Paul om het leven zijn gekomen. De echtgenote van het slachtoffer en zijn tienjarig dochtertje zijn zwaar ge wond in het Sint Antoniusziekenhuis in Sneek opgenomen. Het ongeluk gebeurde doordat het slachtoffer na het nemen van een bocht op het linker weggedeelte te recht kwam. Door het naderen van een tegenligger, moest hij snel naar rechts uitwijken. Hierna ging de wa gen slippen, botste tegen een boom en schoot daarna dwars de weg over in een droge sloot. De tegenligger is normaal gepasseerd. De bestuurder van deze auto heeft het ongeluk zelfs niet eens gemerkt. Twee bejaarde mensen zijn in een zomerhuisje aan de Glanerbeekweg te Enschede door kolendampvergifti ging om het leven gekomen. Zij wer den zondagmorgen aangetroffen door een douane-ambtenaar, die een on derzoek instelde, nadat een landbou wer hem had meegedeeld, dat hij on raad vermoedde. De man, De Wit ge naamd, ti»erd dood aan de gedekte ta fel aangetroffen. De vrouw, mejuf frouw Weustink lag levenloos op de vloer. De kachel brandde niet meer. Het wordt mogelijk geacht, dat de dood reeds enkele dagen geleden is ingetreden, want er zijn in de sneeuw die zaterdag is gevallen geen voet sporen aangetroffen. De mensen leef den zeer teruggetrokken. In het huis werden geen papieren aangetroffen. Men schat hun leeftijd op ruim 60 jaar. De man is vroeger boerenknecht bij de ouders van mejuffrouw W. ge weest. De 76-jarige J. Verbaan, wonende op het Kerkveld te Jutphaas, is zon dagnacht door gasverstikking om het leven gekomen- Zijn 73-jarige echt genote, mevrouw W. VerbaanArlar, is naar het Stadsakademisch zieken huis te Utrecht vervoerd en verkeert nog in levensgevaar. Hoewel er wel een hoofdbuis voor de woningen ligt, zijn de huizen al daar niet op het gas aangesloten. De familie Th. van de Berg, die naast de slachtoffers woont, had zaterdagavond al een gaslucht waargenomen. De rijkspolitie te Jutphaas en arbeiders van het gasbedrijf te IJsselstein zijn daarop de gehele nacht bezig geweest met het controleren van de hoofdbuis. De familie Van de Berg heeft daar na nog enige uren geslapen, maar man, vrouw en kind waren bij het ontwaken zo ziek, dat een arts werd gewaarschuwd. Deze en de inmiddels weer gewaarschuwde politie consta teerden wederom een gaslucht, waar na men een onderzoek bij de familie Verbaan instelde. Beide mensen la gen nog te bed, de man was reeds overleden. In afwachting van een nader on derzoek heeft de officier van justitie in Utrecht gelast, het lijk in beslag te nemen. De proef met de eerste Franse atoombom in de Sahare kan op elk willekeurig moment na vandaag wor den verwacht, aldus een verklaring van het Franse ministerie van De fensie. Het ministerie deelde de lucht vaartmaatschappijen die toestellen over het Sahara-gebied laten vliegen gisteren mede, dat het veiligheids systeem voor de burgerluchtvaart vandaag twaalf uur lang bij wijze van proef in werking zal worden ge steld. ONTDEKKING OP RADARGEBIED De „New York Times" meldt van daag, dat geleerden van het centrum voor onderzoekingen van de Ameri kaanse marine te Washington een radarstelsel hebben ontwikkeld, dat het mogelijk maakt door een onder zeeboot afgevuurde projectielen over de horizon en tot op een afstand van 4.100 kilometer te geleiden. Het blad verklaart, dat marine autoriteiten de nieuwe ontdekking „een van de opmerkelijkste ontwik kelingen op radargebied sinds de ontdekking van radar, in de jaren dertig", noemen. Slechte weersomstandigheden heb ben in Noord-Japan het leven van 52 personen gevergd. Een schip met 41 personen aan boord wordt vermist; men vreest, dat het vergaan is. Voorts zijn elf Ja panners de bevriezingsdood gestor ven. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw twee meter hoog. Het gehele spoor wegverkeer in Noord-Japan is ver lamd. NIEUWE KARDINALEN? Volgens geruchten, zoals reeds eer der de ronde hebben gedaan, doch waarvan geen enkele bevestiging is te verkrijgen, zou de Paus van plan zijn in april aanstaande een Consis torie te houden voor de benoe ming van drie nieuwe kardinalen en zou één der kardinalen de aartsbis schop van Utrecht, mrg. B. J. Al- frink, zijn. AUDENAUERS BEZOEK AAN ITALIë. Het officiële bezoek van bonds kanselier Adenauer aan Rome, dat dinsdag zou beginnen tot zaterdag, is uitgesteld in verband met de ziekte van premier Segni van Ita lië, zo is zondag officieel in Rome bekend gemaakt. Van Vaticaanse zijde is meegedeeld, dat het bezoek van Adenauer aan Paus Johannes op vrijdag gewoon doorgang zal vinden. Een Frans militair transport vliegtuig is vrijdag in het noordelijk deel van de Sahara neergestort. De vijf inzittenden kwamen om het le ven. Eén van de drie moorden op vrou wen, die de afgelopen weken Groot- Brittannië in beroering hebben ge bracht, schijnt te zijn opgelost Scot land Yard heeft de 29-Jarige arbei der Evan Carter uit een dorp in de omgeving van Cardiff aangehouden op beschuldiging van moord op zijn vrouw. Twee weken geleden had Carter, naar zijn zeggen zijn 32-jarige vrouw Ruby vermoord in bed gevonden. Bij haar lag hun zesjarig zoontje Alan, dat ernstige verwondingen had. Vol gens de artsen, die het kind behan delen, zal Alan, ook al zou hij 't over leven, verlamd en geestelijk gestoord blijven, doordat zijn hersens zijn be schadigd. In het district Wenen alleen zijn er het afgelopen weekeinde tijdens de wintersport 79 mensen ernstig ge wond, 283 liepen lichtere kwetsuren op. In Linz zijn 150 mensen in de ziekenhuizen opgenomen. In de bewoonde streken bij het Ontariomeer in Canada zijn troepen wolven waargenomen. Er zijn zater dag klopjachten gehouden, waarbij drie dieren zijn gedood. Ongeveer vijftig inwoners van Vorwald en Vorderkoflach in het zuiden van oostenrijk hebben zater dag opdracht gekregen hun wonin gen te verlaten, omdat beide dorpen door een reusachtige lawine worden bedreigd. De neergelaten spoorbomen van de overweg Frans Halsweg te Doe- tinchem zijn gisteren door een auto geramd. Ze werden daardoor zo ver vormd, dat zy een zijraam van de passerende trein vernielden. De trein had acht minuten vertraging. De auto, waarvan de remmen niet goed werkten, mankeerde niets. Marktberichten ROTTERDAM, 18 januari Vee Aanvoer 1983; 1224 vette koeien; 759 varkens. Vette koeien 300—325; 285—300; 270285; varkens 160; 155; 150. Vette koeien aanvoer iets minder, handel zeer kalm, niet geheel prijs houdend, prima's boven notering; Varkens: aanvoer kleiner, handel ta melijk, prijs wat hoger in prijs, zwa re vaikens van 1.46—1.47 per kg. KATWIJK AAN DEN RIJN, 15 jan. Groente Waspeen A I 8.70—12.40; idem A II 4.507.80; idem B I 9.90 13.70; idem B II 2.10—4.30; idem C I 6.70—7.40; idem C II 2.10—6.90 per kist; Boerenkool 2732, Witlof I 56—57, Witlof II 44—50, Kroten A I 6.30—6.40, Kroten A II 5.60—5.80, Rode kool I 24—36, Rode kool II 11 27, Uien 2.205.80 per kist. Sprui ten A I 7475, Spruiten A II 3060. Spruiten B I 1544, Breekpeen B 3.403.50. Idem C 5.90 per kist. Groe ne kool 2627. Knolselderie 1961, Gele kool I 1518, Gele kool II 0 20, Selderie 1212.50, Andijvie II 26—46, Prei A I 95—96, Prei B I 65 66. Aanvoer Waspeen 70 ton, waar van 52 ton voor export werd ge kocht. VINKEVEEN, 15 jan. Groente. Andijvie 3960. Boerenkool 18—22, Prei 62—80, Witlof A I 49—55, id. A derne 1119 ct. per bos. II 43—50 id. B I 42—51, id. B H 33— 46 ct. per kg. Peterselie 1321, Sel- T Iedereen is enthousiast) als wij uw matras over trekken met damast. Een één-persoons v.a. ƒ19.50.1 tweepers. vanaf 26.50. Smits bedden en tapijten magazijn, Mare 98, Vrou- wensteeg 9, tel. 23913. I Een goede raad. Bij kkige hoest, kramp- hardneL—I en prikkelhoest, verslij ming en heesheid. Bron- chicum Elixir geeft on middellijk verlichting. Flacon 2.bij elke dro gist. Koopt bij onze adverteerders Voetverzorging 1, 's Maandags van 19.30 u. tot 20.30 u. Opleidingsin stituut J. Pijpers, Was- straat 2. 3? Stofzuigers v.a. f 115.- bij aankoop van een nieu we geven wij 25.voor uw oude. Fa. Dusoswa, Turfmarkt 13, Leiden. 3? Wasmachines 135, nog enkele dure machines iets beschadigd 155. centrifuge. Fa. Dusoswa. Turfmarkt 13, tel. 24409. ADVER1 EREN DOET VERKOPEN Mevrouw on*e grot* vreu9do kunnen wij U mededelen, dat wij met ingang van vandaag zijn gepromoveerd tot SPIRITSLAGER. NU kunt U profiteren van het SPIRIT-SPAAR-SYSTEEM van de SPIRIT-merkartikelen en... van de degelijke KWALITEITSGARANTIE van de SPIRITSLAGERS. f pipiT Het zal U veel genoegen doen, mevrouw, dat U voortaan de in geheel Nederland bekende SPIRITZEGELS kunt sparen, nu óók bij de spiritslager in SMdfSYSteCni omgeving. Zegel na zegel spaart U ongemerkt in korte tijd Uw spiritkaart vol. Daarvoor geven wij U graag VIER GULDEN terug. Dat is pas sparen. mevrouw, dót is pas een serviceDit kan dan ook alléén de SPIRITSLAGER. FEESTELIJKE AANBIEDINGEN Ter gelegenheid van onze feestelijke promotie kunt U extra voordelig kennis maken met ons EERSTE-KLAS VLEES: 500 gram SCHOUDERKARBONADE Trakteert Uw gezin op verrukkelijke met klein beentje en 8 spiritzegels 1.68 GEKOOKTE HAM 500 gram GEHAKT en zakje zout en Voor Uw boterham een delicatesse krulden en 5 spiritzegels 1.25 zonder weerga 500 grom DOORREGEN SPEKLAPPEN NU por 150 grom en 5 spiritzegels en 8 spiritzegels 0.48 voor slechts C pi pil U *«lt spoedig bemerken, mevrouw, dat de SPIRIT-ARTIKELEN van een JrlKII ongeëvenaarde kwaliteit zijn. EDELMARGARINE van SPIRIT, vol versterkende merkartikelen Titamin* en kéérliJk Tan smaak, kost per pakje, mét 2 spiritzegels, slechts 39 CENT. Dót is spirit-service, dat is spirit-kwaliteit. LEVERPASTEL GEHAKT, HACHEE, BORRELWORST, enz., enz, alles wordt U gepresenteerd onder ons eigen SPmiTMERK. En wat óók veel zegtop alle wikkels SPIRITZEGELS. Door de gezamenlijke inkoop van de spiritslagers kunnen wij U bovendien aantrekkelijke prijzen garanderen. Deze aanbiedingen zijn geldig tot en met 23 januari 1960. SPIRIT-SLAGER NOORDEINDE 37 LEIDEN TELEFOON 20716

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3