Tegen-acties op de hakenkruisen DE TWEE WOUD-REUZEN PRINSES ANNE BIJ SOCIETY-HUWELIJK Russisch ministerie van bin. zaken opgeheven Europa in de greep van de winter Loonvoorstellen vervoerspersoneel Semi-vorstelijke trouwpartij Dode bij ontploffing in fabriek Aardbeving Peru in i4 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURAN'I RAU1NA J (Van onze econmedew.) f\E OVERHEERSENDE VRAAG bij het vormen van economische toe komstplannen betreft de tijdsduur waarin de gunstige economie zich nog verder zal ontplooien. Hoever staan wij af van de overmijdelijke omme keer naar recessie en crisis? De tijd van gelaten afwachten van hetgeen over ons komen zal, is voor bij. Dit maakt het opstellen van be trouwbare toekomstverwachtingen zeer moeilijk. Zolang de regeringen het economisch leven ongekanaliseerd laten voortdraven, kan de aanhanger van een bepaalde conjunctuurtheorie ons vertellen hoe en waarom bepaal de veranderingen zullen optreden. Ook dan is er een aanzienlijk verschil van opvatting over hetgeen te gebeu ren staat. Zijn wij van mening dat het economisch verloop door mense lijke handelingen wordt beheerst, dan rest ons slechts op speculatieve wijze af te wegen wat de verschillende re geringen te doen staat. In onze dagen bestaan er vurige aanhangers van de theorie der getem de oonjuctuur terwijl anderzijds ve len geloven in een bovenmenselijke gang der economische krachten. De waarheid blijft voorlopig ergens in 't midden zweven. Haar ontdekking wordt nog extra vertroebeld door de aanwezigheid van de centraal gelei de economie achter de ijzeren gordij nen en de matig geleide marktecono mie in de westerse wereld. IN MODERNE TERMEN gesproken kunnen wij zeggen, dat de aanhan gers van de vrije markteconomie de nadelen daarvan trachten weg te werken door het inbouwen van eco nomische stabilisatoren. Als we de op- en neergang van het economisch leven vergelijken met het bestijgen en afdalen van bergtoppen, dan zijn de stabilisatoren de maatregelen die bij snelle opgang worden genomen om het tempo te remmen en bij snelle daling van de goede gang van zaken de pogingen om de gang er in te hou den of te versnellen. Nederland vormt een twijg van de boom der vrije markteconomie. Onze overheid neemt maatregelen, die pas sen in het kweek- en groeisehema van de westerse wereld. In die wereld vormen de VS de stam van deze boom, waarin zich tevens het centrale zenuwstelsel bevindt. Wordt de stam ziek, dan laten alle takken hun bla deren hangen. Elke tak heeft echter ook een sterk centrum waaraan de zogenaamde twijgjes hangen. Naar mate alle zijtakken samen spelen, wordt hun vitaliteit onafhankelijker van de centrale stam. En dit proces zien wij de laatste jaren zich voltrek ken. Wij kunnen zeggen, dat het tegen natuurlijk is maar wij merkten reeds op, dat het beslist niet juist is de we reldeconomie te vergelijken met een natuur ver schij nsel. HET ACTIVEREN van de nationale Europese economieën en het sa menspelen van groepen Europese lan den heeft een weldadige invloed uit geoefend op de economische gang van zaken in dit oude werelddeel. Een deel van de in de VS opgestapelde goudvoorraad is teruggevloeid naar ons werelddeel. De stam heeft meer sappen moeten afstaan aan de tak ken, die hierdoor een bloeiend beeld vertonen. De economische groei van de boom achter het ijzeren gorden heeft ook het groeiproces van de westelijke we reld beïnvloed. Hoe zal het econo misch beeld van de twee woudreuzen zich nu verder aftekenen tegen de hemel van het universum? Het gehele economisch wereldbeeld lijdt in de eerste plaats aan de in flatieziekte. Indien de VS erin sla gen de inflatiecrisis te bedwingen, zal dit een zeer snelle groei van de westerse economische plant afrem men. Maar de innerlijke kracht zal sterker worden. Als de loonstijgingen in de VS blijven voortduren, zullen wij ze hier in Nederland ook bij her haling zien, ongeacht of ze algemene loonronde dan wel gelifferentiëerde aanpassing heten. Wanneer Engeland, west-Duitsland en Frankrijk steeds grotere loonsommen uitdelen, kunnen wij niet achter blijven. Temeer niet omdat de gebondenheid in de Euro pese eenheidsgedachte steeds groter wordt. Daarin schuilt het gevaar, dat er een partiële Europese crisis zou kunnen ontstaan. Amerika heeft nu ook een recessie gekend, die in Europa niet is opge merkt Indien de VS erin slagen hun economische groeitempo te herkrij gen, kan dit een daling van de eco nomische activiteit in Europa gaan betekenen. In dit geval komen de westerse landen weer tot een zeker evenwicht In dit kader moeten de betalingsbalansen der Europese de mocratieën in 1960 minder gunstig worden. Dat betekent een matiging van het voorspoedstempo, het kan zelfs een zekere stilstand of achter uitgang betekenen. VOOR HET GEVAL het monetaire evenwicht tussen de VS en Euro pa zich niet herstelt, dreigen er han delsbelemmeringen en andere scher pe beschermende ingrepen in de VS. Zou dit gebeuren, dan kan het econo misch wereldbeeld zich in enkele maanden volkomen wijzigen in zeer nadelige zin. Daaraan moet nog wor den toegevoegd dat niemand kan voorspellen hoe de verdere expan sie van de economie in de commu nistische landen zal uitwerken in de westerse wereld. Verrassingen zijn op dit terrein lang niet uitgesloten. De conjunctuur in de vrije wereld ontwikkelt zich thans gunstig. Voor de eerste maanden van het jaar zal dit voortduren, gezien het gehele in dustriële commercieële klimaat in de wereld, de onderpositie van het be drijfsleven inbegrepen. Te voorspel len dat het gehele jaar 1960 gunstig zal zijn is toegeven aan ongemoti veerd optimisme. In ons dynamisch tijdperk wordt de visie op lang zicht te zeer vertroebeld door plotselinge gebeurtenissen ook buiten het terrein der economie, die hun uitwerking op het zakenleven niet missen. In economisch verband is het nuttig te wijzen op het beslist opgeblazen koersbeeld van de effec tenbeurzen in vele landen. Een teken van muurvast vertrouwen in de toe komst of een eerste teken aan de wand der komende verandering? Als wij dat met zekerheid zouden kun nen zeggen zou de economische we tenschap een bron van zekere rijk dom betekenen voor elkeen die haar bestudeert En dit stadium zijn wij nog niet genaderd. Ook niet in het begin van 1960. Een Britse sleepboot, de „Apple- garth", is woensdag in de Mersey, een zeearm bij Liverpool, gezonken na een aanvaring met een vracht schip. De zeven bemanningsleden zijn verdronken. Gistermiddag, is in de abdij van het Engelse stadje Romsey het huwelijk voltrokken tussen lady Pamela Mount- batten en de heer David Hicks. Prinses Anne van Engeland was bij deze bruiloft bruidsmeisje. Deze foto, na het huwelijk gemaakt toont in het midden het bruidspaar en tweede van rechts prinses Anne. WATERHUISHOUDING EN De nieuwe ontwikkeling tast de staatsveiligheid niet aan. Overplaatsingen. Voorts wordt melding gemaakt van verscheidene overplaatsingen van van vooraanstaande leiders. Zo is BRUG OVER HARINGVLIET URGENT GEACHT Anti-duitse stemming in Engeland Naar aanleiding van het feit, dat verscheidene Britse zaken hun Duit se werknemers hebben ontslagen en orders aan Duitse firma's hebben ge annuleerd, een en ander in verband met de anti-Joodse uitingen in Duits land, overweegt de Westduitse am bassade in Londen zich met de Britse regering in verbinding te stellen. Op de ambassade zijn reeds verscheidene dreigbrieven ontvangen. Voorts zal de vereniging van man nelijke en vrouwelijke oudstrijders der Britse weermacht zondag a.s. door het centrum van Londen een „mars in stilzwijgen" naar de West duitse ambassade organiseren, waar men een protestbrief aan ambassa deur Hans von Herwarth wil over handigen. Verscheidene honderden leden van jeugdorganisaties en leerlingen van scholen in Frankfort hebben woens dagavond met fakkels een bijeen komst gehouden, waarop werd ge protesteerd tegen de anti-Joodse voorvallen. De protestvergadering werd gehouden op de plaats, waar één van de Frankfortse synagogen heeft gestaan. Ritter von Lex, staatssecretaris van het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken, verklaarde woensdag in de commissie voor bin nenlandse zaken van de Bondsdag, dat zijn ministerie waarschijnlijk het federale gerechtshof voor grond wetszaken zal verzoeken de uiterst- rechtse Duitse Rijkspartij te verbie den. Dit zal geschieden, wanneer vol doende materiaal bijeen is gebracht om een gunstige uitspraak te kunnen verwachten. Het hoofdkwartier van de Cana dese luchtmacht voor opsporing en redding heeft meegedeeld, dat de IJslandse treiler „Uranus" met 28 man aan boord 400 mijl ten zuid oosten van Groenland is waargeno men en blijkbaar niet in nood ver keert. De treiler werd sinds zondag vermist. Hij deelde mee, dat er in totaal melding was gemaakt van 200 inci denten en dat 23 personen, voorna melijk jonger dan 25 jaar, waren ge arresteerd. De premiers van de Westduitse deelstaten zullen heden een besloten vergadering houden ter bespreking van de anti-Joodse incidenten en ge meenschappelijke maatregelen tegen de uiterst-rechtse groepen. In geheel Europa zijn woensdag het spoorweg- en wegverkeer in het ongerede geraakt door de toenemen de vorst. In Parijs waarschuwde de politie de automobilisten, niet te snel te rijden met het oog op de gladde wegen. In Berlijn deden zich in dertig uur tijds 178 ongevallen voor op de glad de wegen. Dertig voetgangers, die door de koude bevangen waren, moesten naar het ziekenhuis ver voerd worden. Een sneeuwkleed be dekt Duitsland van de Noordzee tot de Alpen. De voornaamste verbindingsweg van Rome met de Adriatische kust is door sneeuw geblokkeerd. In het Zwitserse plaatsje La Bre- vine was het woensdag dertig gra den celcius onder nul. De treinenloop in Oostenrijk was zeer onregelmatig door de hevige sneeuwval. De treinen tussen Zagreb en Split Zuid-Sla vië) konden door de sneeuw niet verder. De wegen van Zagreb naar de Adriatische kust wa ren onbegaanbaar door een felle sneeuwstorm. Ook in Denemarken ondervond het verkeer vertraging. Een orkaan heeft schade aange richt in de haven Kafalla in Grieks Macedonië. Buenos Aires heeft daarentegen in de afgelopen 48 uur te lyden gehad van een hittegolf, waardoor een tien tal mensen een zonnesteek hebben opgelopen. Jhr mr L. M. E. von Fisenne, bur gemeester van Warmond, zal op 28 januari spreken op een lunchbijeen- komst te Leiden van het Nederlands Verkeersinstituut over „Waterhuis- houding en binnenscheepvaart in het DECENTRALISATIE hoogheemraadschap Rijnland Hij zal dan ingaan op de vraag in jje^ ministerie van binnenlandse hoeverre aanleg en verbetering van zajcen van jje Sowjet-Unie is opgehe- waterwegen tevens de ontwatering ven> zo meidde het Ruasische pers en watervoorziening van de aanleg- bureau Tass vannacht, gende gebieden ten goede komt, dan jje werkzaamheden van het mini- wel in hoeverre bestaande wateren gterie zullen worden overgenomen bijv. Alexander Soldatow, hoofd van met geringe kosten voor scheepvaart door de ministeries van binnenlandse de Amerikaanse afdeling van het geschikt kunnen worden gemaakt zaken der onderscheidene Sowjet- Sowjet-ministerie van Buitenlandse republieken. Zaken, benoemd tot ambassadeur van De maatregel houdt een decentrali- <*e Sowjet-Unie in Engeland. Hij volgt satie naar vijftien ministeries in zon- Jakob Malik op, die na bijna zeven der overkoepelend gezagsorgaan in *n Londen te zijn geweest, ..over- Moskou. geplaatst wordt naar n andere post De totstandkoming van een brug over het Haringvliet wordt, ter ont- Het Russische ministerie van bin- Opperste Sowjet bijeen, sluiting van het eiland Goeree-Over- nenlandse zaken, bekend als de Vandaag komt in het Kremlin de flakkee, door de Gedeputeerde Sta- M.V.D., was belast met de hand- opperste Sowjet bijeen. Volgens de ten van Zuid-Holland zeer urgent ge- having van wet en orde, registratie vice-premier Anastas Mikojan zal acht. hoewel die brug niet zal leiden van burgers en uitgifte van persoons- deze vergadering „ongewoon belang- tot een oplossing van alle problemen, bewijzen. Het beheerde en bewaakte rijk" zijn. waarmee dit eiland te kampen heeft, gevangenissen, detentiekampen en in diplomatieke kringen te Moskou In samenwerking met de colleges van had ook de grensbewaking onder zich. neemt men aan, dat de vergadering gedeputeerden van Zeeland en in het Westen waren de initialen gewijd zal zijn aan belangrijke maat- Noord-Brabant is daarom bij de re- M.V.D. geassocieerd met de geheime regelen op het gebied van de ont- gering aangedrongen op een spoedige politie, omdat deze onder de verant- wapening. Naar verluidt, zou Chroest- uitspraak met betrekking tot de woordelijkheid van het ministerie sjef een plan voor unilaterale in bouw van deze brug. Tot dusver heef t viel, maar nu staat zij onder de hoede krimping der conventionele strijd- !w mkbaarsltelhng van het beno- van de regerings-commissie voor krachten door de Sowjet-Unie voor- digde kapitaal het grootste probleem staatsveiligheid met de initialen stellen, gevormd. K.G.B. en onder leiding van Alexan- Zo lang die brug met gebouwd zal der Sjelepin zijn, zal volstaan moeten worden met de veerverbinding, die nu ook des avonds is ingelegd, maar die nimmer ideaal zal worden. Als de regering niet spoedig een gunstige beslissing zal nemen, zal de capaciteit van de veerverbinding met 50 moeten worden vermeerderd door het inleg gen van een nieuwe pont, welke dan later elders zal kunnen worden ge bruikt. Dit heeft de heer A. C. A. Deeren- Premir Chroesjtsjef van de Sowjet- Unie heeft een uitnodiging van de koning en de regering van Afghani stan aanvaard om op de terugreis van zijn bezoek aan Indonesië Kaboel aan te doen. CHROESJTSJEF KONDIGT NIEUW WAPEN AAN. Tussen de werknemersorganisaties berg, lid van de Gedeputeerde Stalen in het vervoerbedrijf en de directie van Zuid-Holland, gistermiddag me- van het grootste streekvervoerbe- degedeeld in antwoord op «stelde drijf in Noord-Brabant, de BBA zijn een nieuw, onvoorstelbaar wa- vragen bij de algemene beschouwin- gisteren besprekingen gevoerd naar - - gen over de provinciale begroting aanleiding van de moeilijkheden die voor 1960. Chroesjtsjef heeft de Opperste Sowjet meegedeeld, dat de Sowjet- pen in voorbereiding heeft. Dit wa- met name in Noord-Brabant zijn re- 5en bevindt 2jch "jaTISinde w ™«,nT™ «la I dossiers van de geleerden, aldus rezen onder het vervoerspersoneel nhrnevittiof over het uitblijven van een ioonsver- - - hoging. Overigens heeft Chroesjtsjef voor gesteld de strijdkrachten te beperken De directie van de BBA heeft zich met lm00° man- na afloop van deze bespreking be- reid verklaard samen met de vak- organisaties loonvoorstellen by het f™?5 8emeentebus van lyn college van rijksbemiddelaars in te ™aarvan te^hau4f" dienen welke in algemene zin neer- afremde om by een halte te komen od de voorstellen zos's deze i® gisteravond om acht uur Pamela Mountbatten, de dochter reeds eerder door een aantal andere *n de Tweede Hugo de Grootstraat van de graaf en gravin Mountbatten streekvervoersbedrijven zijn inge- op een vers gevalllen dun laagje en een achternicht van koningin diend en waarover men verwacht snee^' ge,sIlpt' ,naar 'inks uit«e" Elizabeth, is woensdag in de abdij dat de regering op 19 ianuari in prin- fwaa!d en tegen twee aldaar gepar- van Romsey in Hampshire in het cipe uitspraak zal doen keerde autos gebotst. By het slippen huwelijk getrelen met de binnen- De werknemersorganisaties hebben 5reep .het 6evaarte een toevallig op huisarchitect David Hicks. Duizen- hun leden verzocht zich niet te laten de llets Passerende 14-jarige jongen, den wachtten in de sneeuw op het verleiden tot acties die de positie van ?.'e op sIag gedood werd In dc bruidspaar. Binnen de abdij waren 1200 gas ten, onder wie de Britse koningin- moeder, prinses Margaret, de hertog van Edinburgh, koningin Louise van Zweden, de hertogin van Kent, prin ses Alexandra en de hertogin van Gloucester. Drie van de bruidsmeisjes waren prinsessen, namelijk de Britse prin ses Anne, prinses Clarise van Hessen en prinses Frederica van Hannover. de organisaties zouden kunnen scha- liepen z?ven Pa«agiers door de schok (jen verwondingen op. v mi itaiuiuvci Gisteravond om kwart over negen De*bmidegomïs eve'nal's z'ijn bmid deed zjch' door tot nu toe onbekende dertig jaar oud. oorzaak, in een zuurstoffabriek aan de Kanaaldijk-noord te Eindhoven een ontploffing voor. De 52-jarige machinist Th. v. d. Ven raakte hier bij in brand. De arbeider Wreven, die onmiddellijk de ploegbaas Willems, die naast de fabriek woont, waar schuwde, trachtte met deze samen de vlammen in de kleding van de machi nist te doven. De heer Van der Ven Minstens 56 mensen zijn woensdag- rukte zich echter los en sprong in morgen omgekomen en 200 gewond een met water gevulde put die in de door een aardbeving, die ernstige fabriek lag. Hierin bevonden zich schade heeft aangericht in de stad echter enige cylinderflessen samen- Arequipa in het zuiden van Peru. geperst gas. De machinist moet in zijn val enige slangen van de flessen Drie plaatsjes bij Arequipa zyn hebben losgetrokken, waardoor gas naar gemeld verwoest. De verbindin- ontsnapte. Dit vatte vlam door de gen tussen Arequipa en Lima zijn brandende kleding van Van der Ven, volgens de berichten verbroken, waardoor een grote vlammenzuil Geïnspireerd door koning winter Lima ligt bijna 800 km. ten noord- ontstond, die zich snel uitbreidde. droeg de Italiaanse filmster Gina westen van Arequipa. Ook daar is de De brandweer, die aanvankelijk Lollobrigida dit sneeuwbal-hoedje aardbeving gevoeld, maar slechts weinig tegen het vuur kon uitrichten, toen zij Europa verliet om in Holly- zwak. nam slechts de hoogst noodzakelijke wood samen met Frank Sinatra voor De stad Arequipa is zonder licht veiligheidsmaatregelen. Daarna werd de opnamen van de film „Never so en water. Het stadscentrum is ern- het vuur bestreden en bedwongen, Few" voor de camera's te staan. Voor «tig beschadigd. Vele gebouwen zyn waarna men het stoffelijk overschot deze foto houden we het maar op met do grond gelijk gemaakt van de machinist aantrof. Een groot „Never so Lovely".

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9